Iv waad bloed door l i to in Kroatië INDIASE RING ROND DACCA SLUIT ZICII 30% P.v.d.A.: 1600 MILJ. BEZUINIGEN OP DEFENSIE cnuD Mp Deens hervormingsplan voor de defensie BIJ DALENDE CONJUNCTUUR JUIST MEER REED VOOR WELZIJNSWERK STUDENTENRELLEN EN 0TATIES IN PARTIJ wlph Waver mag fnieuw l(>Ifjaar blijven "ARGENXV SUPER LUX 1 PHILIPS Concern-cao Is in toekomst belangrijker cngeébtHMtfacr cptaM, ck /6eg/ëo I V liegen binnen Europa wordt duurder VNO weet niet hoe prijzen te matigen binnenland buitenland ^lationali isme DE HARTIJ GEVAAR méér licht optafel., „voor dezelfde stroomkosten" In 15 jaar 10.000 adop Lieve rzoeken Bonden vragen 450,- voor hoveniersbedrijf Weer aanslagen in Noorcl-Ierland Kersverse voorzitter Industriebond NKV: Nationale Raad Maatschappelijk Welzijn: Person eelstekort ziekenhuizen valt nogal mee Meisje overlijdt aan nekkramp Woensdag 15 december 1971 13 TITO touwtjes in handen (Van onze redactie buitenland) ZAGREB Het aftreden van de partijleiding in Kroatië i Tito's oproep tot zuivering van „rotte elementen" in de re- [bliek, heeft in heel Kroatië en vooral bij de studenten in lagreb veel kwaad bloed gezet. Honderden studenten gingen iaandagavond de straat op, waar het tot diep in de nacht ver- heidene malen tot vechtpartijen met de politie kwam. Er zijn 14 arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevinden zich drie leidende figuren uit de nationa listisch getinte studentenbeweging. De voorzitter van de Kroatische stu- dentenbond. Ante Paradzik, heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld commentaar e Joegoslavische idylle, zoals ze door sommige Nederlanders uak werd gezien, is ook al niel te- n de realiteit bestand gebleven, opzet leek het deze federatie van itrialistische republieken elk voor iich te zwak om een politiek en eco nomisch zelfstandige eenheid te tanen vormen lang niet slecht Ie gaan. De economie van het land s de laatste jaren ontegenzeggelijk jegroeid, vooral dank zij een door l/esteuropeanen gevoed toerisme, daar juist datzelfde vreemdelingen- rerkeer en de daaruit voortvloeiende nkomsten, vormen de oorzaak van je weer opgelaaide tegenstellingen ussen vooral Kroaten en Ser- im. De Kroatische inspanningen op oeristisch gebied dragen wel een derde bij tot het inkomen van de fe deratie, Kroatië zelf krijgt daar mis- :hien tien procent van terug. In een éénheidsstaat zou dat niet oveel moeilijkheden geven. Daar is et heel gewoon dat de economisch terke landsdelen de zwakkere sub- idiëren. Maar juist in een federatie lllen de samenstellende landen op ond van hun autonomie ook een «nredig deel van hun .nationaal ndukt onlvangen. Zeker geldt dat «r de Kroaten, waar het nationa lly sterk leeft. Voor de tachtig maarschalk Tito, die van de tijding af ernaar heeft gestreefd onverzoenlijke te verzoenen wil zeggen een staatsbestel te «deren waarin elk land intern As! zou kunnen zijn, maar sa- »iet de anderen naar buiten een %slavische eenheid zou vormen -noet dit een teleurstellende onf- Éeling zijn. Nog is zijn machl zo !M dat hij kan ingrijpen in de fetische partij- en regeringsver- Wingen. Maar dat heeft al tot pi fysiek verzet geleid. Dat men parbij het gebruikelijke ideolfogi- '5 jargon niet schuwt, bewijzen p woorden van de voorzitter van 'Kroatische parlement, Blazevic, [«t men erin geslaagd is de agres- ;van de contra-revolutie, die op P burgeroorlog uit is, te beteuge lt laat zich overigens aanzien de gewone tegenstellingen tus- vooruitstrevende en conservatie- stromingen binnen het commu ne in dit geval niet meespelen: 'recht- en vrijzinnigen bevinden ■b in beide kampen. Het Kroati- e nationalisme lijkt voorshands de -angrijkste belemmering voor een ttdzaam samenleven in Joegosla- 'Git onze redactie binnenland). B iif De verblijfsver- I j "T yan de Amerikaan Ralph Cl\ die vandaag zou aflopen, is II ii™ llalf 'aar verlengd. Hij mag B W'jven tot half juni, tenzij er .'tr een definitieve beslissing in H 1 Wak komt. Raad van State heeft twee lsraVelederl (geheim) advies uit- «ent over Wavers verzoek om 'tit 'ls'e* 'n ons 'an<d- Dat advies alleen gepubliceerd als de n tegen de uitspraak van de J van State ingaat. Wavers ad at mr. W. J. van Bennekom, acht dat de beslissing snel zal j.™ genomen, als het advies «nkomstig het regeringsbeleid afwachting van het besluit over .asielverlening is de hogerbe- '•!>roceduré inzake het overle- ®Ssverbod, dat de Haagse recht- Ptesident in kort geding uit- a'Sde, op een zacht pitje gezet, t Ralph Waver als vluchteling "til toegelaten, dan is dat hoger ,.fP van het kort geding verder ®»odig, De regering zal dc Amc- "t namelijk niet overleveren als asiel is verleend. Het centraal comité van de Kroa tische communistische partij heeft mevrouw Milka Planic gekozen tot voorzitster als opvolgster van me vrouw dr. Dabcevic-Kucar. Deze was met enige andere hoge partijleden af getreden, nadat Tito de partijleiding van Kroatië van „nationalistische af wijkingen" had beschuldigd. Hiervan maakten wij in een eerdere editie reeds melding. In een korte toespraak onderstreep te de nieuwe voorzitster Milka Pla- ninc de plicht der Kroatische commu nisten de politiek van president Tito te volgen eri hem „onafgebroken in te lichten" over hun activiteiten. De voorzitter van het Kroatische parle ment, Jakov Blazevic. volgde kenne lijk ook de nieuwe koers, toen hij verklaarde, dat men erin geslaagd was de „agressie van de contra-revo lutie, dieop een burgeroorlog uit was", te beteugelen. Of de overname van het roer door „de nieuwe ploeg van Zagreb" een oplossing of een verscherping van de crisis binnen de liga van communis ten in Zuid-Slavië betekent, zal spoe dig blijken. In Belgrado wil men in ieder geval niet verhelen, dat de par tij een van de zwaarste schokkien sinds het einde van de tweede we reldoorlog te verwerken heeft gekre gen. Het gevar bestaat, zeggen politici, dat dc verhouding van de- Kroaten ten opzichte van dé gehele Z-u-idSla vische staaf opnieuw ter discussie wordt gesteld. Het katholieke Kro atië is de h oogst geïndu strialiseerde republiek van Zuid-Sla vië en heeft ook de hoogste levens standaard. Het doel van de thans te ruggetreden Kroatische leiders was een open, moderne en de nationale belange behartigende communistische partij van Kroatië defintief in te bou wen in de Zuidslavische gemeenschap van volken. Het lijkt weinig waar schijnlijk, dat Tito met zijn kritiek er in zal slagen het. Kroatische nationa lisme gegroeid door eeuwen van conflict en bloedige strijd met het naburige Servië over religieuze, cul turele cn politieke verschillen in te dammen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Sinds vijf tien jaar geleden adoptie in ons land mogelijk werd, zijn ruim tien duizend verzoeken om adoptie inge diend- Daarvan is ongeveer drie kwart toegewezen. Dit staat in het jaarverslag 1970 van de Centrale Adoptieraad. De raad zegt te hopen dat nu, na deze Vijftien jaar adoptiepraktijk een duidelijke lijn zal worden uitge stippeld, waarlangs binnen redelijke termijn adoptie kan worden verkre gen. De raad bereidt een voorstel voor om te voorkomen tot een effi ciëntere fen meer deskundige opzet van de adoptievoorbereiding. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vooruitlopend op het debat over de defensie-begro ting volgende week in de Tweede Kamer heeft de-PvdA haar groten deels reeds bekende voorstellen gebundeld voor een „slagvaardiger en minder kostbare bijdrage aan de NAVO-defensie". Reeds voor 1972 wil de PvdA bij de krijgsmacht forse bezuinigingen aanbrengen: bij de landmacht 170 miljoen, de luchtmacht 69 miljoen en de marine 22 miljoen. De doorwer king hiervan in komende jaren zou in 1975 leiden tot bezuinigingen van resp. 279, 129 en 46 miljoen. Over de hele periode 1972-1975 gaat het om plm. 1600 miljoen. De bezuinigingen bij de landmacht richten zich onder meer op: beper king aanschaf luchtafweergeschut 30 miljoen, terugbrengen aantal briga des van zes naar vier 15 miljoen, herziening paraatheidsregeling en funktieherziening 90 miljoen, stopzet- UTRECHT (ANP) —De agrari sche bonden hebben voor de werk nemers in het hoveniersbedrijf een werkelijke inkomensverbetering van f 450 per jaar voor iedereen ge vraagd. Een deel van dit bedrag willen ze gebruiken voor een verho ging van de vakantietoeslag van 6,5 tot 7 procent van hgt j aarloon. BELFAST (DPA) In Belfast zijn gisteren vijf bomaanslagen ge pleegd op woningen van gemeente raadsleden en politici. Dit versterkt het vermoeden dat het Ierse repu blikeinse leger begonnen is zijn slachtoffers onder vooraaanstaahdc Noord-Ieren te zoeken. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de Ierse regering in Dublin indirect verant woordelijk gesteld foor de moor daanslagen. In een in scherpe be woordingen gestelde verklaring wordt gezegd: „Het is de taak van de Ierse regering te verhinderen, dat Ierland een schuilplaats wordt voor leden van de Ira die aanslagen in Noord Ierland plegen". ting herhalingsoefeningen 3 miljoen, herziening defensie Suriname 2 mil joen, stopzetting revisie (onder an dere Centurion-tanks) 2 miljoen, temporisering nieuwbouw en onder houd 8 miljoen, vermindering aan schaf springstof/munitie 5 miljoen. De bezuiniging bij de luchtmacht behelzen onder meer: opheffing „Strike" squadrons 37 miljoen, op-, heffing navigatiestations-noord 10 miljoen, opheffing S 11 squadron 6 miljoen, aanpassing paraatheid ge leide wapens 24 miljoen. Voor een nieuw vliegveldbeleggingsplan (Wel schap zou moeten verdwijnen) zou daarentegen 10 miljoen beschikbaar moeten komen. De PvdA wil voorts geen vervanging van de Starfighter. De bezuiniging bij de marine be treffen: afschaffing twee kruisers 8 miljoen, geen bouw van tweede be voorradingsschepen 8 miljden, aan passing defensie Antillen 4 miljoen, minder munitie 1 miljoen en tempo risering nieuwbouw eveneens 1 mil joen. Op liet departement zou 10 mil joen bezuinigd kunnen worden. Ter vergroting van de efficiency Wil de PvdA onder meer: samenvoe ging van de marineluchtvaartdienst met de koninklijke luchtmacht, op lange termijn opheffing van een zelf standige luchtmacht en integratie met de landmacht, opheffing van Marva, Milva en Luva. KOPENHAGEN (DPA). Dc Deense minister van defensie, Kjcld Olescn, heeft dinsdag het parlement een wetsontwerp voorgelegd tot her vorming van de Deense defensie, dat de sociaaldemocratische regering hij haar taakaanvaarding in oktober had aangekondigd. Het plan voorziet o.m. in verkor ting van de diensttijd tot „ongeveer zes maanden". Tot- dusver moes ten dienstplichtigen twaalf tot veer tien maanden dienen. Minister Olesen legde er de nadruk op, dat zijn plan géén vermindering van de defensiekosten inhoudt. (Van onze parlementaire redactie) SCHEVENINGEN —Cao's met af zonderlijke concerns kunnen in de toekomst wel eens belangrijker wor den dan de cao's die met hele be drijfstakken worden afgesloten. Dat zei de heer P. Brussel, de kersverse voorzitter van de gisteren in het Scheveningse Congresgebouw opge richte Industriebond NKV. Deze industriebond werd een feit na de fusie van de bonden St. Eloy (metaalbewerkers), St. Lambertus (kledingindustrie), Katholieke Mijn- werkersbond en St. Willibrordus (industriële werknemers). Ze telt ruim 140.000 leden. De heer Brussel verklaarde dat het aangaan van cao's met afzonder lijke ondernemingen geheel in de lijn ligt van het huidige vakbonds werk. Vandaag zullen de loononder- handelaars van de drie vakbonden voor een nieuwe metaal-cao voorna melijk over dit pint spreken. NKV-voorzitter Mertens zei dat de bonden die partij zijn bij het vastgelopen metaal-overleg kunnen rekenen op steun van de centrale, als zij akties beginnen om hun eisen kracht bij te zetten. DE IN het afgelopen weekeinde geparafeerde overeenkomsten tussen Oost- en West-Duitsland zullen vrij dag in Bonn en Oost-Berlijn worden ondertekend. (Van onze redactie buitenland) DACCA De toestand van de Pakistaanse troepen in de Oostpa- kistaanse hoofdstad Dacca wordt met het uur minder rooskleurig. Indiase troepen hebben de aanval op Dacca in volle hevigheid inge zet. De stad, die bijna verlaten is door de burgerbevolking, wordt, voortdurend beschoten en gebom bardeerd. Hoge Pakistaanse amb tenaren hebben hun toevlucht ge nomen tot de neutrale zone van het Rode Kruis in Dacca. Indiase woordvoerders meldden gis teren al dat een deel van het Paki staanse garnizoen in Dacca zich in de buitenwijken vau de stad had over gegeven aan Indiase troepen. Tot de officieren die de wapens „na een zeer kort gevecht" neerlegden, behoorden een brigade-generaal en twee luite nantkolonels. Indiase militaire woord voerders schatten dat er een Paki staanse brigade van rond de 6.000 man in Dacca is gelegerd. Deze kan echter versterking hebben gekregen van Pakistaanse eenheden, die zich voor de oprukkende Indiase troepen hebben teruggetrokken. De Pakistaanse radio, die uiterst schaars is met berichten over de oor log, meldde gisteren dat de Paki staanse troepen hevig verzet bieden tegen de Indiase parachutisten die ten noorden van Dacca waren geland. Ook zou stand worden gehouden in Khoel- na en Tsjittagong, plaatsen die India zegt al veroverd te hebben. De Indiase minister van defensie Ram heeft in het parlement verklaard dat de Indiase verliezen 2.000 doden, 5.000 gewonden en 1.600 vermis ten bedragen. Minister Ram zei niet over Pakistaanse verliescijfers te beschikken, „maar ik weet dat zij veel hoger zijn dan de onze". Vooral in Oost-Pakistan zouden de Paki staanse verliezen groot zijn. Minister Ram merkte verder op dat Pakistan slechts met buitenlandse hulp en voorraden verder zou kunnen vech ten. Het hoofd van de missie van Ban- gla Desj in Nieuw-Delhi heeft mee gedeeld dat maatregelen zijn genomen om wrattKa'cties van bevrijde Benga len op collaborateurs te voorkomen. In India vinden momenteel iedere dag grote anti-Amerikaanse demon straties plaats. In Calcutta zijn zelfs speciale politiewachten gestationeerd bij Amerikaanse handelsvestigingen e.d. na een aanval op de kantoren van Panam, maandag. In Nieuw-Delhi protesteerden studenten tegen het op- stomen van de Amerikaanse zesde vloot. (ADVERTENTIE) 7feefofaxms vraag kleurenbrochure dealerlljst aan bi] Riha Harderwijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. -y Wanneer de con junctuur daalt moet er juist incir geld worden besteed aan welzijns werk, in plaats van minder zoals nu met de bezuinigingen in dc CRM- sector dreigt te gebeuren. Dit is door de Nationale Raad voor Maatschap pelijk Welzijn naar voren gebracht in een gesprek met CRM-minister En gels en staatssecretaris mevr. Van Veenendaai. De conjuncturele teruggang, aldus de Nationale Raad, vergroot de vraag om hulp. Juist de zwakkeren worden getroffen, de maatschappelijke vreemdelingen, de buitenlandse werknemers, de mensen in de indus trie-arme gebieden van Nederland. Daar wordt moeizaam op gang ge brachte samenlevingsopbouw door een financieringsstop teniet gedaan. Daarom moet de overheid in plaats van in deze conjuncturele situatie het profijtbeginsel af te kondigen, juist meer geld uit de algemene mid delen beschikbaar stellen. Minister Engels antwoordde hierop dat er voor 1973 en volgende jaren opnieuw minder geld beschikbaar zal zijn, aldus staat in een persbericht van de Nationale Raad. Overigens zei de minister ook dat hij het met de zienswijze van de Nationale Raad eens was. Hij verzocht om meer har dere gegevens, die liet stellen en ver dedigen van prioriteiten mogelijk maken. GENEVE De tarieven op de normale vliegroutes binnen Europa gaan met ingang van 1 april 1972 waarschijnlijk met gemiddeld vijf procent omhoog. Dit heeft een zegsman van de International Air Transport Associ ation (IATA) meegedeeld. De ver hoging geldt zowel voor eerste klas se als voor „economy" klasse. Ook dq tarieven voor vcluchten van Europa naar Afrika worden met vijf procent verhoogd, zij het dat hier enkele uitzonderingen gelden. Maandag maakte de IATA bekend zoals door ons gemeld, dat een defi nitief akkoord was bereikt over de nieuwe tarieven (in sommige geval len een verlaging van dertig pro cent) voor vluchten op de Noordat- lantische en aanverwante routes. UTRECHT (ANP) De directeur van dc Nationale Ziekenhuisraad, mr. L. C. Wesseldijk, heeft de indruk dat liet met het tekort aan verplegend personeel in de ziekenhuizen over liet algemeen nogal meevalt. Hij heeft de indruk gekregen uit dc re acties op een plan van de NZR voor een gezamenlijke, landelijke wer vingscampagne. Maar 25 procent van de ziekenhuizen bleek daaraan te willen meedoen. Mr. Wesseldijk ging uitvoering in op alles wat er gebeurt om de sterk stijgende lasten te beteugelen. De ziekenhuizen hoeven zeker niet zo duur te zijn als het geval is. In het jaarverslag over 1970 van de NZR staat dat ziekenhuisbesturen en -directies zich mede verantwoor delijk voelen voor een redelijke ta- riflering voor specialistische ver richtingen die in ziekenhuizen wor den uitgevoerd. „Bijzondere aandacht verdienen daarbij de tot nu toe wei nig beschermende particuliere pa tiënten, aan wie vaak tarieven in rekening worden gebracht die een veelvoud zijn van de tarieven voor ziekenfondspatiënten", aldus het ver slag. Het huisdier staat weer eens in het brandpunt van de belangstelling in deze krant tenminste. Al of niet besmettelijke katten en al of niet verwaarloosde honden. Maar het maakt niet uit of je nu door de hond of door de kat wordt gebeten, de honden lusten er geen brood van en, trouwens, als katjes muizen mauwen ze niet, Hebt u zich wel eens gerealiseerd dat wij mensen de eerste huisdieren waren? In de grijze oudheid, toen onze voorouders nog nauwelijks in de gaten hadden dat ze mensen aan het worden waren. Wij zijn het liefst maar binnens huis, zeker jn deze kille dagen. Bin nen zitten lijkt ons zo ideaal dat we van iemand die goed in de slappe was zit zeggen: die is binnen. Die binnen bennen bennen binnen, placht mijn grootvader al te verkon digen, maar hij stond buiten. Eigen haard is per slot goud waard. Maar er is ruzie in het grote dierenbos schenhoofd) En die prof mauwt maar wat, zei de kat met onbesmet blazoen. Het kan er honds aan toegaan, vrienden. Een Franse student heeft, zo meldt Het Beste, maandenlang door Europa gezworven, de ene grens na de andere over, met niet zijn eigen foto in z'n paspoort, maar de kop van zijn cocker-spaniël. Een douanebeambte schijnt naderhand ietwat beschaamd te hebben opge merkt: „Nou ja, zoals die knullen tegenwoordig ook hun haar dra gen"... Geen hond ziet het verschil. Onveiligheidsraad! Ti- Maar, vrienden mede-ex-huisdie ren, moed verloren, al verloren. Kom je over de hond, dan kom je ook over de staart. Bangla Desj: een vluchteling is iemand die uit zijn hut wordt ge jaagd, onderweg alles wat hij nog heeft aan bezittingen en dierbaren gedeeltelijk of helemaal verliest, en bij terugkeer vaak ook geen hut meer heeft, en dat... ,..10.000.000 maal. Oorlog is medemensen verlagen tot minder dan honden. En daar hebben wij ook iets mee te maken, vind ik. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van liet Verbond van Nederlandse Onderne mingen is het er met zichzelf nog niet over eens op welke wijze het de onofficiële regeringsopdracht moet realiseren om via duidelijke prijs- matiging de inflatie sneller te be perken dan wel eens voor mogelijk wordt gehouden. Ket V.N.O.-bestuur heeft zich gis teren langdurig met het vraagstuk beziggehouden en het kwam tot de voorlopige conclusie dat er niet veel meer te doen valt dan het doen uit gaan van een algemene aanmaning tot zorgvuldige prijsvorming. „Heel veel prijsverhogende fakto- ren heeft een ondernemer niet in de hand", zo zei ons vice-voorzitter mr. P. van Meeteren. Hij noemde in dit verband het invóerprijspeil, de vrachtprijzen, de overheidstarieven en de lonen. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam zijn drie gevallen van nek kramp geconstateerd. Eén patiëntje, een 6-jarig meisjes, is overleden. De twee andere gevallen zijn een grootmoeder en haar kleinkind. Aan de familieleden van het meisje en personen in haar naaste omgeving heeft de GG en GD sulfatabletten verstrekt om verdere besmetting te voorkomen. De adjunct-directeur van de GG en GD wees er op dat er jaarlijks ge vallen van nekkramp in Amsterdam voorkomen en dat deze drie gevallen niet verontrustend zijn. De GG m GD heeft dan ook geen Waarschuw wingsbricf aan de huisartsen gezon den.

de Stem | 1971 | | pagina 13