verandering van traditie doet eten - en bewegen MEER VROUWEN AAN DE PIJP? I! lil Aanpassingsmoeilijkheden in Israël vaak groot >m alleen russen laten nu meer joden gaan ihaiing* tips leiding Kousen weer blikvanger KINDEREN AAN HONGERDOOD ONTSNAPT Akkoord over Berlijn na bewogen geschiedenis jiiïi probeer eens een lopend buffet met Kerstmis m im im im sm m* sm j vrouw mode Aangericht buffet Recepten (voor 10-15 personen) Luchtvervuiling en gevolgen voor de huid pinsdag 14 december 1971 13 17 TWEEDE KLAS A 1 3. 1 e 1 1 1 ke 12-19 Duiveland Iia.j 11-18 Br'haven 1 ïr, 10-15 ZSC 1 5 12-14 Kloetinge 2 i 10-13 W'faartsd. 2 11 10-13 Bevel. 1 J 5,1 TWEEDE KLAS B 10-18 Apollo 1 10-15 Spui 1 10-12 VCK 2 0 I 10-12 Rilllandia 2 in* 5 9-11 Kapelle 2 0 gen 2 en 6 10-11 DERDE KLAS A 1 10-20 Schore 1 10-14 WIK 2 id. 2 10-13 Kloetinge 2 10-12 DFS 3 9-10 Bruse B. DERDE KLAS B ;e 3 in 3 2 11-21 O'kapelle 2 ll.in' 11-19 Wissenk. 2 a. 10-12 H-A'kerke 2 11. s 11-11 Middelb. 6 l s 11-11 Apollo 3 - VIERDE KLAS A 2 10-20 SKNWK 3 2 11-17 Br.'haven 2 11-17 Mevo 3 11-15 WIK 3 10-13 ZSC 2 tB. 2 3 VIERDE KLAS D 11-18 H'kerke 2 )rp 3 9-17 Wolf.'dijk 3 n 4 9-15 H'zand 3 te. 3 10-14 SSV 4 4 8- 8 SVD 3 9- 6 10- 3 9- 2 8 VIERDE KLAS E 3 10-18 Kloetinge 5 8-5 3 10-16 Kruiningen 5 9- 5: 9-15 Kruiningen 4 8-4 3-10 Apollo 4 10- 1 10- 8 3 e 2 VIERDE KLAS F 8-15 Spui 3 8- 2 gen 2 9-15 Yerseke 4 7-4 2 9-11 Kloetinge 6 9-4 a 3 8- 7 Krabbend. 3 8- 2 istpunten in mindering). VIERDE KLAS G 10-17 Tern. B. 5 11-17 AZW 4 12-17 Hoek 4 10-14 Corn. B. 4 10- 9 Com. B. 5 4 g3 4 VOLLEYBAL [OOFDKLASSE ZUID DAMES 6-12 Theresia 7-10 7-10 5- 8 8- 8 Sic Pugno VCT Ekspalvo ■eld HEREN 11-20 Hevok 11-20 11-16 11-16 11-14 11-14 Moller VC Hajraa Odulphus Juliana Tupos TERGANGSKLASSE DAMES est 10-20 Set Up 2 10-16 10-16 10-12 10-10 10-10 Willem II Nuvoc SG West ovoco HEREN II 11-22 Karanoi 11-18 PSV 11-16 Quos Ego 11-14 WC 2 ady 11-14 Atak 11-14 OVOCO rERGANGSKLASSE 8 HEREN 11-20 LVC 11-20 EWC 10- 8 io- al 10.! 10- 9 9-5 10-5 10- 1 DERDE KLAS C 10-17 Tern. B. 3 lo. >rp 2 9-16 Borsele 2 g. - 9-14 Zaamslag 2 10-13 Hoek 2 11. e I 10- 9 Sluis 2 u. j 11- 9| 10- 5l 10-J 12-4| 10- li VIERDE KLAS B 10-20 Domburg 3 8- 7 10-16 Meeuwen 4 10- nd 3 9-14 GPC 5 8- 21 •s 2 9-11 O'kapelle 3*8- :e 4 9-10 Veere 4 9. instpuniten in mindering). VIERDE KLAS C 2 9-16 SVD 2 10- S 2 10-16 Veere 3 11- en 7 9-13 Nieuwdorp 4 12- 6 9-12 Borssele 3 11-1 9- 9 t Het resultaat van een cursus „kerstbuffet" in de Haagse zuivelkeuken: Twee met wit damast gedekte tafels in de kamerhoek tegen oranje gordijn. Oranje zijn ook kaarsen, borden, soepkommetjes, servetjes en omwikkeld b roodmandje. Groen de gestyleerde crêpepapieren denneboompjes plat op tafel. Zilver het folie stekelvarken op de hooggeplaatste dipsauzenschaal, de roze n in glas en op tafel, de kerstballen in hoge bokaal. 11- 9 11- 3 11- 6 10- 5 10- 4 7-6 7-4 8-4 7-0 11-12 11- 6 11- 6 10- 4 10- 2 11- 0 10-8 10-6 10-6 10-4 10-2 (Van een medewerkster) Iedereen weet mee te praten over onze bewegingsarmoede. Dit tekort aan lichaamsbeweging wordt met roken op één lijn gesteld als boosdoener van de zo gevreesde hartafwijkingen. Desondanks rijgen wij in deze decembermaand weer gretig de plannen aaneen voor overdadige smulpartijen. Restaurants lokken met kerstdiners buitenshuis, waarbij ook de huisvrouw onbekommerd kan genieten. Toch prefereert menigeen de intimiteit van de huiselijke kring waar het de huisgenoten en eventuele gasten evenmin aan iets mag ontbreken. De gast vrouw zet alle zeilen bij om het feestmaal succesvol te laten verlopen en moet tijdens het tafelen nog puntjes op de i van le diverse schotels zetten. Bewegingsarmoede en tafelperikelen lebben ons tot andere gedachten gebracht! Waag het er op voor een keer af te stappen van gevulde kalkoenborst, kerstrollade of andere traditionele gerechten. "tobeer het dit jaar eens met een lopend buffet. Tij geven toe dat de voorberei den dezelfde inspanning vereisen, a het blijkt een pluspunt van iatbare waarde dat de gast ei hierbij ook zelf ontspannen de partij kan zijn. Disgenoten aden „elck wat wils", keuze uit vis, gevogelte. De tafel waarop it heerlijkheden staan uitgestald, ia klassiek of op de hippe toer [fcoreerd zijn. ïe eten lekker, maar licht, onge- liongen, wandelend en niet geplakt w één tafelheer of -dame. We 1 naar eigen smaak (en gireren eigen gevoel een bedrag voor m in nood). 11-10 11- 8 11- 8 11- 6 11- 2 11- 0 11-8 10-6 te schenken. De gastvrouw opent het buffet, laat de genodigden eerst de diver se schotels bewonderen, noemt de gerechten; daarna kan men onge dwongen af en toe van partner verwisselend, zittend, staand en op eigen initiatief terugkerend naar het buffet genieten van de verschillende lekkernijen waarop de gastvrouw in alle rust haar culinaire lusten heeft kunnen bot- Aan de start zal het gezelschap couverts vinden, aan de finish wijnen of eventuele andere dran ken met bijbehorend glaswerk. De kleuren van de gerechten falen onderling op elkaar afge stemd te zijn. Om een salade hoger op te wer ken, legt men tevoren in het mid- fa van de schaal een schoteltje. De lange tafel staat tegen een achterwand; zet de schalen iets voorover (een bordje of messen legger eronder) •Aan de gastheer de taak wijnen Heldere bouillon met eiergelei. Kippesalade. Julienne van groenten. Gevulde meloen. Vleesschotel. Haring met sour cream. Knoflookbrood met boterballetjes. Stokbroodmandje, gevuld met di verse soorten crackers, knackebrod, etc. Dit zijn slechts voorbeelden van een lopend buffet, waarin reeksen van variaties zijn aan te brengen. Wie van het principe uitgaat dat ieder op de tafel iets van zijn ga ding moet aantreffen, kan vele aan gename uren met deze wandelende maaltijd doorbrengen omdat de sfeer ontspannen blijft. De suggestie van een traditie af te stappen en een nieuw idee te beklimmen is uitge voerd met zulk een lichtvoetig lo pende maaltijd door het Nederlands Zuivelbureau. In de drie „zuivelkeukens" te Groningen, Den Haag en Eindhoven, waar kookcursussen of demonstra ties worden gegeven aan kooklustige vrouwen, mannen en mini-koks is in de afgelopen weken het bereiden en organiseren van een dergelijk eet festijn aan de orde gekomen met resultaten die uitbundig enthousiast bewonderd en genoten werden. HELDERE BOUILLON 1 Kip, V/2 1. water, wortel, prei, peterselie, ui, selderij, peper, tijm, foelie, zout, 2 bouillontabletten. Kip een dag tevoren trekken, bouillon afmaken met bieslook en eiergelei. EIERGELEI. 4 Eieren, 4 lepels melk, 40 g. geraspte oude kaas, zout, peper. Klop de eieren los met de melk, kaas en kruiden. Besmeer pudding vormpjes dik met boter en giet het mengsel hierin. Verwarm de vormp jes au bain marie tot de gelei hele maal gestold is (ca. 1 uur). Snijd de gelei in blokjes en doe ze als garne ring in de soep. KIPPESALADE. Kippevlees, klein blik bleekselde rij, klein blik ananas, 100 g. ham, 100 g. jongq kaas, 2 bakjes sour cream, kruiden, sap van V2 ci troen. Snijd alles klein en meng het dooreen. Roer de sour cream erdoor en maak op smaak af met kruiden en citroensap. Schik de salade op slabladeren, gegarneerd met tomaat, hard ei, peterselie, komkommer. JULIENNE VAN GROENTEN 1 Winterwortel, klein blikje dop erwten, Vz knolselderij, 2 appels, 100 g. jong belegen kaas. Snijd wortel, knol en kaas in fijne reepjes, snipper appels en druppel hierover citroensap. Meng de uitgelekte doperwten erdoor. Maak de sla aan met olie, azijn, peper, zout, tabasco, worcestershire- sauce, tijm, paprikapoeder en aro ma. GEVULDE EIEREN 5 eieren, 50 g. boter, 50 g. gerasp te oude kaas, 1 theelepel kerrie. Kook de eieren 10 min., pel en halveer ze in de lengte. Haal de dooiers eruit, zeef die en vermeng ze met boter en geraspte kaas. Glad roeren en op smaak brengen met de kruiden. Spuit de crème in de eierholtes en gameer met kapper tjes, olijven of ketchup. GEVULDE TOMATEN 10 Stevige kleine tomaatjes, 150 g. garnalen, een kwart komkommer, peterselie, Yz bakje sour cream, aro mapoeder, zout, peper, worcestershi- resauce. Hol de tomaten uit en maak er eventueel mandjes van. Strooi er peper en zout in. Vul ze met een mengsel van garnalen, kleine stuk jes komkommer, sour cream, zout en pejier. Op slablaadjes schikken. DIPSAUZEN Rose saus: zalm, 1 pakje Mon Chou, scheutje koffieroom, krui den. Groene saus: 1 bakje sour cream, bieslook, peterselie, selderij, kervel, dille, scheutje cognac, kruiden. Gele saus: 1 lepeltje kerrie, 3 lepels mango chutney, 1 bakje sour cream. Gameer de sauzen met stukjes tomaat, gember, enz. Serveer ze bij: dipcrackers, dots, grissines, chips, rauwe bloemkoolroosjes, bleeksel derij stengels, stukjes komkommer, radijsjes. GEVULDE MELOEN. Ananasmeloen, 250 g. druiven, klein blik vruchtencocktail, klein blik mandarijntjes, een kwart 1. slagroom, wklnoten, 1 citroen, bas terdsuiker, grand mamier. Snijd uitgetand kapje van me loen af. Haal het vruchtvlees uit de meloen en draai hiervan met een moule balletjes. Laat vruchten uit blik uitlekken. Halveer en ontpit druiven. Meng alles dooreen met grand mamier, citroensap en bas terd. Vul de meloen met deze vruchtensla en bestrooi met gehakte walnoten. Serveer de lobbig geklop te slagroom er apart bij. Pijproken is nog steeds een man nenzaak. Toch heeft het er alle schijn van, dat de vrouw hier wat terrein gaat veroveren (zoals ze dat overigens ook elders doet). In een land als bv. Denemarken is die toename heel duidelijk, zoals uit de exportcijfers van pijpfabrikanten blijkt. In Neder land is ze geringer. Uit onderzoek is gebleken, dat in Nederland 8 a 10.000 vrouwen pijproken (van de 4]/2 miljoen boven de 15 jaar die Nederland rijk is). Een gedeelte van deze vrouwen is geabonneerd op een speciaal pijprokersblad „Pijpro kers Magazine". De indruk be staat, dat vrouwen die pijproken, dat ook in het openbaar doen. Bij degenen die zich tot nu toe niet aan de pijp hebben gewaagd, zou een zekere drempelvrees kunnen bestaan; een drempelvrees echter, die in toenemende mate lijkt af te nemen. Op pijproken door vrouwen wordt nogal verschillend gerea geerd. Enkele dames, die zelf pijp roken vroegen zich af: „Waarom zouden we het niet doen? In het Frans is „de pijp" „la pipe", een vrouwelijk instrument dus". Een van mannenzijde nogal eens gehoorde reactie is: „Moet dat nou? Ze zijn al geëmancipeerd ge noeg". Een vertegenwoordiger van een tabaksfabriek meent dat vrouwen eigenlijk voor pijproken beter zijn toegerust dan mannen: ze hebben immers constant een tas bij zich, iets wat van mannen niet gezegd kan worden. Dat vrouwen steeds meer pijp gaan roken, zou men kunnen con cluderen uit de toenemende fa bricage van speciale damespijp jes. Een Italiaanse firma bracht enige tijd geleden een juniorpijp je op de markt. Het was bedoeld voor beginners, maar bleek ook bij vrouwen nogal aan te slaan. Een Nederlandse fabrikant levert een heel assortiment speciale da mespijpjes. Op het ogenblik kan men kiezen uit 12 modellen in 4 prijsklassen. Alle pijpjes in deze serie bevatten een diamantje of briljantje in het mondstuk. Door deze „versiering" worden ze wel bijzonder vrouwelijk. Speciale tabakssoorten voor vrou wen zijn er (nog) niet. Vrouwen prefereren uit de bestaan de soorten de lichtere, zoetere, aro matische. Voor vrouwen die zich ook wei eens aan de pijp willen wagen (en voor mannen die zo'n pijp cadeau willen doen) vermelden we de prijzen van de speciale dames- pijpjes. Deze variëren van 17,50 tot 30,—. Meer dan ooit maken veel vrou wen zich bezorgd over de nadelige gevolgen, die lucht- en watervervui ling op de huid hebben. Hierdoor gaan zij meer en meer de noodzaak inzien van zeer goede huidverzor- gingsprodukten, die haar teint lief devol behandelen. Max Factor heeft thans 'n serie geïn troduceerd, bestaande uit een zestal huidverzorgingsprodukten, die is sa mengesteld door wetenschappelijke experts. De collectie, de Swedisch formula, biedt een universeel ver- zorgingsprogramma. Voor de eerste maal vonden in de Bondsrepubliek kousenmodeweken plaats, georganiseerd door de Werkgemeenschap van Duitse Kousenfabrikan ten samen met de handel. Want meer dan het vorig jaar zal de vrouw het komend seizoen kunnen coquetteren met de charme van haar henen, geaccen tueerd door fraaie kousen. En ook de man zal modebewust zijn sokken kiezen Het aanbod voor hem en haar is zo ruimdat de étalages van de winkels met voldoende waren voor de presentatie. Men begaf zich naar het voor beeld van de eigentijdse kunstenaars op straat. Toegestaan is, wat kan wor den gecombineerd. Kleuren en patronen zouden altijd op de overige kleding Zm'+ Beldt in het biizonder v°°r de heer, die het ko- ïw w» eË" costviurfl met een werkje nog steeds effen sokken draagt, en blomes W mtussen panty s met hetzelfde patroon als pullover 10-12 Tornado 2 11-12 Marathon 11-2 >nze sportmedewerker) ÏA VENPOLDER -r 1,1 d' het persoonlijk damkamp- van Zeeland imponeerde de kampioen van he Blaas te kloppen. kwam hierdoor alleen aan met tien punten uit zes Cees Rijk rem'se Baayens. n door seizoen, PS doordat egen uitslagen in de D°ofd^laySj - G. Blom 1—U Baay 1S o-2; I. op 't Hof-Dekj Louwerse-Schuitema ■Boon 11. in de eerste kla^roeP i-van Beeck 2 0—2; Lievense-van d Groep 2: Duseboth-B^ SrOroogTrs-Quakke- e jer ens iten ejan- nke -2. nke jeugdgroep kwam du---- tan de leiding, rancke en won Verton van daardoor met dr iding. De partU Lodder eindigde ■an onze correspondent) cursief AVIV De immigratie van _che joden is in volle gang. «oeveel nieuwkomers er iedere dag y het vliegveld Lot bij Tel Aviv Jw speciale vluchten van de El Al 'Wen aangevoerd uit het grote wangcentrum voor Russische joden in Wenen, wordt door Israëlische 'oordvoerder niet bekend gemaakt. |tar. het zijn er meer dan ooit. ■wis wel 400 per dag. Dit jaar zou 5 aantal nieuwe emigranten uil de £wiei-Unie door de toevloed van J) laatste maanden wel eens boven 10.000 kunnen stijgbn. 7.000 meer IiSta 1970 toen een voorhoede van Russische joden door de kieren J het IJzeren Gordijn naar het Roofde land kwam. Niet alleen het JM Russische immigranten neemt "ok in de samenstelling en leef- «oobouw van de nieuwe immi- «ntep valt de laatste maanden een Paelijke kentering te bespeuren. |'tl2 jaar nog lieten de Russische rariteiten voornamelijk ouden van *1, zieken bn familieherenigir.gs- I; .-"allen vertrekken. £ar volgens een zegsman vam de p°st, de Jewish Agency in Jeru- 'fa liggen de kaarten nu anders 'tafel. Jong en oud. academici en ongeschoolden, technici en arbeiders zetten hier dagelijks voet aan wal. Ze beginnen in een opgemaakt bed je aan een nieuw leven. Huizen en banen staan voor ze klaar. De tijd van pionieren is voorbij. Een vol wassen joodse staat ontfermt zich met tedbrheid over de broeders uit de Sowj et-Unie. Maar hoe zorgzaam de nieuwe im migranten uit het Sowjetperk in het zionistische paradijs ook worden ontvangen, hun komst gaat niet zon-, der problemen gepaard. Aanpas singsmoeilijkheden zijn groot. De aanpassing van een communistische naar een kapitalistische maatschap- pijvorm is vaak te moeilijk. En als een aantal Russische joden te kennen geeft naar „huis" te willen terugke ren schrikken de Israëlische minis ters zich een hoedje. Dat is een klap in het gezicht van de propaganda oorlog die Israël en het wereldjoden- dom al twee jaar tegen de Sowj et- Unie hebben gevoerd. Dan lopen de emoties hier hoog op en ligt het woord verraad aan de zionistische zaak o.p de lippen van tal van Israë li's. En dat is precies de emotionele ach tergrond van het drama rond een aantal joden uit de Russische deel staat Georgië die zich in Israël niet thuisvoelen. Het Israëlische ministe rie van immigratie is er niet in geslaagd voor deze zeer vrome, vrij primitieve joden uit dit afgelegen deel van de Sowjet-Unie een juist aanpassingsklimaat te scheppen. 1 Voor deze joden is die stroom van hun beschermd afgelegen middel eeuws leefklimaat naar een moder ne dynamische Joodse staaf te groot. Dicht in strikt familieverband op elkaar levend, ver van de invloeden van Moskou hebben de joden uit Georgië honderd jaren vastgehou den aan een traditionele joodsb leef wijze. Vanwege hun diepe religieuze gevoelens zfenw ij de emigratie naar Israël als een Messiaanse vervulling Het joodse paradijs voldoet bchter niet aan hun godsdienstige verwach tingen. De teleurstelling is groot. Rechtsrabbijn Jehoeda Botriswili, die een jazr geleden uit Georgië naar Israël kwaïn: „Waarom wij naar Isra ël zijn gekomen? Het joodse leven is in Israël veel slechter dan in Georgië Een joodse jongen die sabathmorgen naar de synagoge gaat, heeft nog nooit de sabathwetten zien schenden Hier raast het verkeer, alsof de Israëli's nog nooit van de sabbath als een door God geboden rustdag heb ben gehoord. Bij ons in Georgië heeft een joodse jongen nog nooit een meisje in minirok gezien". Daarom zijn de joden uit Georgië irn Israël door de angst overvallen dat hun kinderen uitgerbkend in het Heilige Land aan vreemde niet-jood- se cultuur die ze in Georgië hebben kunnen leren, komen bloot te staan. Om toch in Israël te kunnen blijven en de atheïstische invloeden van de Israëlische maatschappij te weren, vechten de nieuwe immigranten uit Georgië bij aankomst op het vlieg veld Lot bij Tel Aviv al voor het recht in grote gemeenschappen bij elkaar te kunnen wonen. De waren bewbegredenen van deze wilde, sit-down en honderstakingen hebben de Istoëlische autoriteiten niet op tijd gevat. In plaats van de Georgiërs bij elkaar /te laiten wonen bn eigen synagoges te laten bouwen. werden ze in overeenstemimg met de algemene verspreidingspolitiek van immigranten over het hele land uit gesmeerd. In dit onbegrip voor hun stbrke familiebanden en religieuze gevoelens zien de Georgische joden een vorm van discriminatie. Een gevoel van onbehagen dat wordt versterkt door het feit dat het te. werk stellen van deze klbime middenstanders schoenmakers en straatventers in het moderne Israëli sche arbeidsproces met grote aan passingsmoeilijkheden gbpaard gaat. Voor een aantal van hen waren al deze teleurstellingen te veel. Min stens tien gezinshoofden grepen de pen en in ben aan de Russische president Fodgomy geriohte brief verzoeken zij diens stem om hun terugkeer naar Georgië mogelijk te maken. Bij de Jewish Agency in Jeruzalem bestaat de indruk dat er bij wellicht enkble honderden gezin nen hetzelfde verlangen bestaat En ook al pakken zij hun koffers en betaalt de Sowjet-Unie hun terug reis en andere kosten zoals door de Jewish Agency wordt verwacht, dan betekent dat toch niet het misluk ken van de immigratie en de inte gratie van de Russische joden in Israël. Want de meesten komen hier goed op hun pootjes terecht. (Van onze correspondent) PARIJS Al jarenlang wordt in Frankrijk gepraat en geschreven over het opruimen van de afschuwe lijke bidonvillesaan de rand van de grote steden waar paupers leven in. keten, gemaakt van planken en lege benzineblikken. En soms niet alleen paupers, Men vindt er ook buitenlandse arbeiders, die overdag niet slecht verdienen in fabrieken, maar geen woning kunnen vinden en dus maar overnachten in de krot tenwijken. In sommige „bidonvilles" wordt voor bewoners gezorgd. Kinderen gaan naar school en le ren als zij thuis komen de ouders een paar woorden Frans, want de meeste buitenlandse arbeiders die naar Frankrijk komen werken le gaal of illegaal, spreken geen woord Frans. In de zomermaanden als men niet al te veel naar de opgestapelde vuil nishopen kijkt, is het voor de kinde ren nog wat uit te houden, want zij spelen buitenshuis. Maar de winter is een grote ramp. Zo pas heeft de politie bij toeval zeven kinderen in een „bidonville" bij Nantes gevonden die zo goed als naakt onder een hoop vodden tegen elkaar aan lagen om warm te wor den. Buiten stond de thermometer op vier graden boven het vriespunt. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De parafering van de technische overeenkomsten inzake Berlijn ter aanvulling van het op 3 september gesloten Viermogendhe- denakkoord brengt het einde in zicht van een bewogen kwart eeuw van onzekerheid voor de gedeelde stad. De oorsprong van de moeilijkhe den lag in de verschillende tijdens en na de oorlog gesloten akkoorden van de grote vier. Een protocol van 12 september 1944 bepaalde, dat Duits land verdeeld zou worden in bezet tingszones en dat Berlijn gezamen lijk door de geallieerde troepen zou worden bezet. Een overeenkomst over de verbindingen werd toen niet gesloten. In de oorspronkelijke conceptie van de geallieerden zou Berlijn de hoofdstad van Duitsland worden, maar de geallieerde samenwerking bleek al spoedig alles behalve soepel te verlopen. De totale breuk in de samenwerking manifesteerde zich bijzonder schril in de Berlijnse blokkade, die op 24 juni 1948 com pleet was. Deze leidde echter tot de „luchtbrug" naar Berlijn op 26 juni 1948, waardoor de poging van de Sovjet-Unie om door de blokkade een eind te maken aan de Viermo- gendheden-status mislukte. Er kon een overeenkomst worden gesloten waarbij op 12 mei 1949 de blokkade werd opgeheven en de Westelijke rechten op toegang tot Berlijn wer den erkend. Inmiddels ging de ontwikkeling van een verdeeld Duitsland onver minderd door. Na overdracht aan de DDR van de controle op het civiele verkeer tussen Berlijn en de Bonds republiek Duitsland in 1955, moes ten sedert 8 september 1960 burgers van de Bondsrepubliek een ver blijfsvergunning tonen bij betreding van Oost-Berlijn. Op 13 september 1960 erkende de DDR niet meer het paspoort, dat aan Westberlijners was uitgereikt: alleen het Westberlijnse persoonsbewijs was geldig. Twee dagen later volgde de. Sowjet-Unie het Oostduitse voorbeeld. De demonstratieve aanwezigheid van de bondsrepubliek voor officiële bijeenkomsten in West-Berlijn wa ren voor de DDR even zovele keren aanleiding het verkeer op de toe gangswegen naar Berlijn te hinde ren. Op 13 augustus 1961 begon de DDR met de bouw van de Berlijnse muur die alle verkeer tussen Oost en West-Berlijn althans voor de Berlijners onmogelijk maakte. Overeengekomen is nu, dat er geen dreiging met of gebruik van geweld in het gebied mag zijn en dat geschillen met vreedzame mid delen zullen worden op gelost. De vier regeringen zullen wederzijds hun individuele en gezamenlijke rechten respecteren die onveranderd blijven. Zij komen overeen, dat, on danks het verschil in standpunten de situatie die in het gebied is ontstaan, niet eenzijdig zal worden veranderd. De Sovjet-Unie verklaart dat weg-, spoor- en waterverkeer van goederen en personen tussen West-Duitsland en West-Berlijn on belemmerd en vergemakkelijkt doorgang kan vinden. De drie Wes telijke geallieerden verklaren, dat de banden tussen West-Duitsland en West-Berlijn zullen worden gehand haafd en ontwikkeld. De Sovjet- Unie verklaart, dat de verbinding van West-Berlijn met het commu nistische gedeelte van de stad zowel als met Oost-Duitsland zullen wor den verbeterd. West-Berlijners krij gen toestemming in het Oosten te reizen onder dezelfde voorwaarden als andere personen. West-Duitsland zal de consulaire beschermende macht zijn voor West berlijners, die in de Sovjet-Unie reizen. De Sovjet-Unie krijgt toe stemming een consulaat-generaal in West-Berlijn te vestigen. Het tran- sitverkeer van en naar West-Berlijn zal niet worden geïnspecteerd als het voor vertrek is verzegeld. Indi viduele reizigers behoeven enkel identiteitskaarten aan de Oostduitse grens te tonen en zullen niet worden gefouilleerd, gearresteerd of uitge sloten. De Westduitse wetgeving zal van kracht blijven voor West-Ber lijn. Maar het Westduitse parlement zal er niet bijeen mogen komen. De Westduitse president, regering, par lementaire partijen en commissies mogen in West-Berlijn komen mits geen constitutionele of officiële daden worden gesteld die direct gezag be tekenen over Berlijn. (ADVERTENTIE) 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden.' Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. i

de Stem | 1971 | | pagina 13