REGERING BEVREESD VOOR STROOM IMMIGRANTEN HOOGSTE BOOM ndiase leger: weg vrij oor verovering Dacca EZWAREN TEGEN ERKEERS- ÏRAFPUNTEN nu graHs pakje zakdoekjes hij Ruim 2.000 artsen vallen KNMG af Belgen terug naar de mijnen MN PROEP TOT OVERGAVE AAN PAKISTANEN U: drie NPD gaat in hoger beroep 'fellioader negeert Bffvergunning: lui kwijt IN ABORTUSKWESTIE Nu al conflict in nieuw liartchirurgisch team" DOOR TOENEMENDE WERKLOOSHEID Mevrouw Brautigam keert zich tegen „barre" autozwendel iljoen Magiërs binnenland buitenland Na toetreding Engeland tot de EEG iterke toeneming lienstweigeraars West-Duitsland 1 GEEN VETORECHT UITBREIDING ij Nederlandse regering Dampo....van Mijnhardt. Gereformeerden geven f 111,- per jaar aan kerk Ministers: Melk niet duurder SKYHAWKS VOOR ISRAëL -pSdag 8 december 1971 9 UOIXERDAM (ANP) - Het {trcn van een bouwvergun- voor een bloemenkas heeft „ethouder voor Sociale Za- ,an Papendrecht, de heer ,S, Bom, zij» zetel gekost. ie behandeling van de P'ting op 16 en 20 december hij zijn ontslag nemen. Hij ekritiek van raadsleden j werd ontdekit, dat een op ■n tuincentrum geplaatste -Benkas 2.65 meter langer dan in de bouwvergunning toegestaan. Na de gevoe- van de raadsleden te heb- afgetast, heeft de heer Bom eend niet langer in deze -etiete kunnen aanblijven. yt.','"/"" (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De vrees van de Nederlandse regering dat er een grote stroom immigranten uit het Britse Gemenebest naar Nederland zal komen zodra Groot-Grittannië lid is van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) heeft op het allerlaatste moment nog voor een nieuw probleem gezorgd bij de toetredingsonderhandelingen, zo wordt van welingelichte zijde in Brussel vernomen. Een van de belangrijke punten van het Verdrag van Rome. het oprichtingsverdrag, van de EEG, is de vrijheid van de inwoners van de ene lidstaat om in de andere te wonen en werken. Bij de onderhandeling met de Zes neeft Groot-Brittannië al laten weten dat dit artikel van toepas sing is op de immigranten uit het Britse Gemenebest, die vijf jaar in het Verenigd Koninkrijk wonen. Zij worden dan onderdanen met dezelfde rechten als de Britse bur gers. Niettemin wil de Nederlandse regering" er zeker van zijn dat er geen grote aantallen immigranten uit het Britse Gemenebest het land binnenkomen, wanneer de Britse toetreding een feit is. Zo zou de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen er onder meer op wijzen dat de economi sche groei afneemt en dat er nog steeds een grote woningnood is. Verder vreest» men dat Nederland voor de Britse Gemenebest-immi granten aantrekkelijk zal zijn door de goede sociale voorzieningen en vanwege het feit dat er in Neder land veel Engels gesproken wordt Daarom zou in Brussel worden aangedrongen op een regeling die de grote stroom zou- kunnen tegen gaan. Over deze zaak kon van de zijde van het ministerie ,van Sociale Za ken geen commentaar worden ver kregen., (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) BONN De Wcstduitse mi ster van defensie, Helmut taidt, heeft gisteren be- r[dheid uitgesproken over het ociende aantal principiële pustweigeraars in de Bondsre- lUiek- Het aantal aanvragen erkenning als gewetensbe- 'larde heeft in de eerste ne- maanden van dit jaar de idlioogte van 22.178 he lt, Sctaidt deelde dit mee op i persconferentie in Bonn bij presentatie van het West- jse defensiewitboek ^Ti ft Doorgaans wordt 55 tot 65 ent van de aanvragen inge- NEEMT geen besluit betref- "ti omvang van een revaluatie flrptn voor de bi jeenkomst van "e!*(\an tien (rijke industrie- ai volgende week in Was- 'ttci, De val van Sylhat in het noord oosten van Oost-Pakistan, werd voor afgegaan door de verovering van het vliegveld van Sjaloetikor in de om geving. Sylhat was het hoofdkwartier van het district van dezelfde naam dicht bdj de Indiase staten Assam eft Megholaya. Van Indiase zijde wordt voorts melding gemaakt van de verovering van tal van plaatsen, o.m. van Jhe- nidah, het belangrijkste knooppunt ten noorden van het garnizoen van Jessore. De opperbevelhebber van het Indiase leger, generaal Maneksjaw, heeft gisteren „een beroep tot capi tulatie" tot de Pakistaanse troepen in Oogt-Bengalen gericht. Dit be- Is HAAG (ANP) Nederland 'i aanbeveling van de Raad van w een „strafpuntentelling" onbekwame automobilisten in '"en, niet overnemen. Want "1 de meeste van de zeven- '™en van de Raad van Europa "stemming bereikten over 'de 'dingen onthield Nederland 'stemming. de aanbevelingen zouden, 111 een deel van onze edities gemeld, overtredingen tot uit- ®g worden gebracht in een :?.sïsteem. Doorrijden na een S zou bijvoorbeeld bestraft i vier punten, evenals het. 4» kv .invloed. Wanneer de ooilist tien punten verzameld 'ittt m°-et v°l8ens de aanbeve- i eet rijbewijs worden ontno- j "oordvoerder van het minis- Buitenlandse Zaken ver- li £lS'eren dat de aanbevelin- iïd aruem z'in aanvaard. Ne il cn'^ield zich van stemming tetVil? bezwaren heeft tegen de van het puntenstelsel, :5![»0L (ANP) Bij monde Hl'.F- Ledeboer, gebiedsleider L"a'heeft de KLM gistermid- jj miljoenste passagier van tv 6e bloemen gezet. De keu- lt|5'va"en op een van KLM's »it èen' 6e heer P. N. E. Veen- L(N.B.)hoofd van de ft? -10 'aPe recording van de "Wieken, die al vele malen 's rond gevlogen. Cv°w het eerst in het 51-ja- ls dat de KLM binnen Ovo e'ïs van 8 miljoen passa, •'schrijdt. Vorig jaar werd van 2,1 miljoen gehaald, 'Is NIEUW-DELHI/NEW YORK Indiase troepen hebben gisteren de steden Jessore en Sylhat in Oost-Pakistan ver overd, zo heeft het Indiase persagentschap PTI bekendgemaakt. De Indiërs hadden maandagavond het vliegveld van Jessore, vijf kilometer van het kampement waar de Pakistaanse troepen zich bevonden, die de stad moesten verdedigen, bezet en waren gister ochtend opgerukt naar dit kamp, dat naar men meent door een brigade werd verdedigd. Jessore, 24 km van de grens met India en circa 130 km ten zuidwesten van Dacca was het belangrijkste obstakel voor het oprukken van de Indiase troepen naar de Oostpakistaanse hoofdstad. Door de val van het garnizoen van Jessore op de derde dag van de Indiase operaties in deze provincie heeft Pakistan geen controle meer over het gehele noordwesten van Oost-Bengalen, aldus PU. roep wordt elk half uur in het Oer- doe, Hindi en Hindoestani omge roepen. De Pakistaanse soldaten en offi cieren worden uitgenodigd, zich in groten ggtale aan de jlndiase een heden ovér "te geven. Hij zegt, dat de Moekti Bahini (Bengaalse bevrij dingsleger) gereed is wraak te nemen na de wreedheden die het Pakistaan se leger in de afgelopen maandèn heeft bedreven. „Weldra zal het te laat zijn," zei hij. „De Indiase troe pen omsingelen u van alle kanten en uw luchtmacht is vleugellam ge worden. U kunt niet meer hopen op steun uit de lucht en er is geen enkele kans dat u versterkingen van de luchtmacht krijgt. De havens van Tsjittagong, Tsjalna en Mangla zijn geblokkeerd en u kunt over zee geen aanvoer verwachten. Uw lot is be zegeld." Amerika heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties aangespoord een resolutie aan te ne men die India en Pakistan oproept tot beëindiging van de strijd en terugtrekking van hun troepen van eikaars gebied. Eenzelfde resolutie was dit week einde in de Veiligheidsraad geblok keerd door een veto van de Sovjet unie. Door een reeks andere veto's raakte de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad vol komen in een impasse, waarop besloten werd het debat over te hevelen naar de VN-assemblee, die geen vetorecht kent. De Algemene Vergadering kwam gisteren om 17.30 uur onze tijd in spoedzitting bijeen. Argentinië en een groot aantal andere landen dien den een lichtelijk gewijzigde ont werpresolutie in, waarin ook om bewerkstelliging van vrijwillige re patriëring van de Oostpakistaanse vluchtelingen in India werd ge vraagd. De Tunesische gedelegeerde -Rasjid Driss verklaarde dat de assemblee bijeen moet blijven tot een besluit is gevallen. Op voorstel van de Afghaan Pazjwak werd een spreek tijdlimiet van tien minuten ingesteld. waardoor er gevaar bestaat dat de rechter wordt omzeild en politie de straf bepaalt. Verder is er in dit systeem nau welijks plaats voor het in aanmer king nemen van bijzondere omstan digheden. Overigens hebben de aan bevelingen geen bindende kracht, maar zijn de landen die ervoor stemden wel moreel verplicht, aldus de woordvoerder. Het PvdA-Kamerlid Van Thijn heeft de ministers Van Verkeer en Waterstaat en van Justitie schrifte lijke vragen gesteld over het straf - punten-systeem. Hij wijst er ook op, dat het in ons rechtssysteem bezwa ren zou kunnen oproepen, wanneer aan andere instanties dan de rech terlijke macht de bevoegdheid zou worden gegeven dit soort strafpun- ten toe te kennen. (ADVERTENTIE) i G? Dampo, het ideale middel bij verkoudheid, tijdelijk met zo'n handig pakje Dampo zakdoekjes gratis. fNintóor UTRECHT (ANP) De in komsten van de gereformeerde kerken beliepen in 1970 een be drag van bijna 94 miljoen. Dat betekent „pyr ziel" kinderen inbegrepen 111,35, ruim acht gulden meer dan in 1969. Dit blijkt uit de in „Kerkinformatie" van de gereformeerde kerken ge publiceerde statistieken over het afgelopen jaar. Een vijf jaar oude sierappel- boom is gistermiddag met kunst- en vliegwerk naar de daktuin gehesen van het kantoorgebouw van de Zwol se Algemene (een verzekeringsmaat schappij) in Utrecht. Het karwei trok veel bekijks. '"T UTRECHT (ANP) Het stand punt over abortus van het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) betekent dat het zich losmakend van iede re levensbeschouwelijke of maat schappelijke visie geen absolute en objectieve norm meer erkent. In plaats van met zijn richtlijnen wer kelijk richting te geven, heeft het de mogelijkheid geschapen voor een amorele beroepsuitoefening. Dit zegt de „Stuurgroep Artsen Aktie Eerbiediging Menselijk Le ven", gevormd door initiatiefnemers van het inmiddels door ruim 2250 van de ongeveer 15.000 Nederlandse artsen mede-ondertekende protest tegen de abortusrichtlijnen van het KNMG-bestuur in een memorandum dat inmiddels aan het bestuur van de maatschappij is voorgelegd. Van daag wordt het ook ter kennis ge bracht van de regering en van de leden van de Eerste en Tweede Kamer. De stuurgroep noemt de stand puntbepaling van het KNMG-be stuur „een even onvoorstelbare als revolutionaire omkering, die schijnt te spotten met de waardigheid en de traditie van de KNMG en die de stijgende lijn van de medemenselij ke zorg en sociale verantwoordelijk heid definitief ombuigt in neer waartse richting". Het memorandum herinnert eraan, dat de leden, die individueel de artseneed of -belofte hebben afgelegd, niet persoonlijk zijn geraadpleegd. Overigens wil de stuurgroep daar niet mee zeggen, dat over ethische grondbeginselen met democratische besluitvorming kan worden beslist. De protesterende artsen spreken het „onaanvaardbaar" uit over: het laten vallen van de elementaire, ob jectieve norm van hun beroepse thiek; het principe dat ongewenst menselijk leven kan en mag worden vernietigd; het voorstellen van abor tus provocatus op sociale, psychoso ciale of psychiatrische indicatie als een verantwoorde medische hande ling; het opstellen van richtlijnen die een valse voorstelling van zaken geven door de schijn te wekken van verantwoord medisch handelen en; het zodanig binnen de ziektekundige sfeer trekken van het maatschappe lijk of geestelijk onwel zijn dat hierop destructief-chirurgische of destructief-farmacologische maatre gelen van toepassing kunnen worden verklaard. De oplossing van een ge geven probleem dient evenredig t.e zijn aan de aard van het betreffende vraagstuk. „Een sociaal probleem vraagt om sociale maatregelen", al dus de stuurgroep. „Wij verzetten ons tegen preventieve euthanasie op sociale indicatie". AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de vereniging de Neder landse Dagbladpers heeft gisteren besloten bij het gerechtshof te Leeu warden in beroep te gaan tegen de uitspraak van de president van de Groningse rechtbank in het kort ge ding tussen de NDP en de Winscho- ter Courant en het Nieuwsblad van het Noorden. Het NDP-bestuur vindt, dat de inhoud van het vonnis voldoende aanknopingspunten bevat voor een beroepsprocedure. De beide dagbla den weigeren, zoals bekend, gehoor te geven aan de NDP de abonne mentsprijs per 1 januari met 20 cent per week te verhogen. DEN HAAG (ANP) Als de consumptiemelkprijzen, vergeleken met de situatie van voor 22 novem ber j.l., omhoog gaan met meer dan twee cent per liter voor westelijk en een cent voor overig Nederland, zul len de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij een prijsmaatregel nemen. De beide bewindslieden hebben dit te verstaan gegeven toen zij opnieuw overleg voerden met het economisch overlegorgaan consump- tiemelkondernemingen. S91 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Hart patiëntenvereniging is bijzonder ver baasd over een brief van het minis terie van Volksgezondheid, waarin gesproken wordt over de voortva rendheid waarmee wordt gewerkt aan het heropenen van de hartchi- rurgische kliniek in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Deze kliniek is al sinds het voorjaar van 1970 ge- slbten wegens een conflict. De Hartpatiëntenvereniging zegt te hebben vernomen dat er reeds een conflict zou zijn gerezen in het nieu we hartchirurgisch team, namelijk tussen de professoren Meyler en Nieuwenhuizen. Daartegenover staat dat een buitenlandse hartchirurg, volgens de vereniging „uitermate be kwaam', bereid gevonden zou zijn de operaties in de splinternieuwe kli niek op gang te brengen. De Hartpatiëntenvereniging heeft zich ondertussen blij getoond over het uitpraten van een meningsver schil tussen de vereniging en de Utrechtse hoogleraar dr. P. Witten- bol. De hoogleraar had in zijn in augurale rede gezegd dat de acties van de vereniging indertijd meer ge richt waren tegen de sluiting van de kliniek en niet tegen het veronder stelde hoge sterftecijfer van patiën ten in die kliniek. De misverstanden zijn, aldus voor zitter H. Fievet, na een gesprek, op gehelderd. Prof. Wittenbol heeft ge zegd al het mogelijke te willen doen om de „uitstekend geoutilleerde hartchirurgische kliniek weer in ge bruik te doen nemen". (Van onze corespondent) BRUSSEL Voor het eerst sedert 25 jaren hebben Belgische arbeiders zich aangeboden voor ondergronds werk in de Belgische steenkolenmij nen in de Kempen. Het betrof een vijftiental dat met enige plechtig heid werd begroet en ingehaald. In de afgelopen 25 jaren vloeiden de Belgische mijnwerkers uitsluitend maar af maar werden wel gastarbei ders aangenomen. Het is duidelijk dat de terugkeer van de Belgen naar de mijnen te maken heeft met de minder roos kleurige situatie in de andere nabij gelegen industrieën. Met name zal de produktie in de Ford-fabriek te Genk, met haar tienduizend werkne mers, vanaf woensdag geleidelijk worden stilgelegd. Vandaag gaan reeds een 6.000 arbeiders de straat op. Ford Genk komt stil te liggen in verband met het uitblijven van le veringen van elektrische onderdelen door de Bosch-fabrieken in Duits land. De terugkeer van Belgische onder- gronders naar de mijnen zal overi gens geen verhoging van de produk tie, hooguit het vervangen van gast arbeiders door Belgen tengevolge hebben, Als ik -het dus goed, tot redelijk goed heb begrepen, ziet de toekomst op iets langere termijn er somber uit voor de Nederlanders die zich een glimmend nieuw automobiel van Duitse makelij willen aanschaffen. Bij onze oosterburen willen de me taalarbeiders meer loon, wensen de werkgevers dat niet te betalen en de poppen waren aan het dansen. Maar ja, ook in automobielen wordt wel iets anders dan blik ver werkt en als er geen aanvoer van dat andere dan blik is, valt er wei nig te fabrieken. En zo hebben onze importeurs van de VW's, Opels, BMW's, Merce- dessen en GM's nog maar een voor raadje staan voor twee weken. En dat is nog een gemiddelde. Zo auto-matisch gaat dat dus ooi niet, die levering. We blijven trouwens nog even in West-Duitsland, waar de gymnasias ten in Hannover-Münden tegen de schoolleiding in opstand zijn geko men vanwege een zogeheten „kus- verordening". Met spandoeken met de woorden „trim door te kussen" richten zij zich tegen de opdracht van de leraren. Dezen moeten van de Herr-Direk- tor de scholieren noteren die tijdens de pauze „omstrengeld" lopen en verliefde, althans liefhebbende be wegingen met lippen maken. De ou ders van de betrokken scholieren zullen op de hoogte worden gesteld van al dat gekus. Zo besloot de schoolleiding. Het college van leraren inmiddels is hopeloos verdeeld over de kus- verordening". Die zijn ook' jong ge weest, natuurlijk. Voor de Zeeuwen: Ik denk al, wat mis ik toch vandaag. Roels heeft geen vragen gesteld aan de minister van Verkeer en Waterstaat. „Hoewel het niet in de bijbel vermeld staat kan men aannemen dat Jezus in zijn leven ook gelachen heeft". (Stelling van de in Gronin gen tot dr. in de geneeskunde ge promoveerde heer C.J. de Groot). En z'n haar? Uit een vechtpartij in de algeme ne vergadering van <j.e VN komt niet eens een overwinnaar tevoor schijn, laat staan als het een gevecht met woorden is. D'r was natuurlijk ook een Griek bij, en een Arabier. Tot de secon danten behoorden Amerikanen, In diërs, Pakistani, Vietnamezen, Israe li's, Portugezen en Noordieren. En dat is alles bij elkaar een somber rijtje. Morgen kan het langer zijn. En overmorgen nog langer. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De be windslieden van Economische Za ken, minister drs. mr. H. Langman en staatssecretaris drs. J. J. M. Oos tenbrink, moeten snel iets doen aan „de barre zwendel" die bedreven wordt bij de verkoop van tweede hands auto's". Dit stelde mevrouw G. Brautigam (PvdA) dinsdagmid dag tijdens het kamerdebat over de begroting 1972 van Economische Za ken. Het kamerlid zei dat er natuurlijk ook goede handelaren in tweede hands auto's zijn. „Maar de goeden lijden mee onder de praktijken van de kwaden". Mevrouw Brautigam wees op een uitzending van de tv- rubriek Koning Klant en publikaties van de Consumentengids over die verkoop. „Je haren rezen te berge. Het is werkelijk van de gekken", aldus mevrouw Brautigam. Er zijn zo zei zij, mensen die duizenden guldens uitgeven voor een wrak, dat volgens de ramingen van de ANWB soms nog niet de helft waard is. „Er moet iets gedaan worden tegen dit soort lorrenaan- smeerderij", aldus het kamerlid. In haar betoog heeft mevrouw Brautigam opnieuw gevraagd om op verpakkingen de prijsaanduiding per standaardeenheid verplicht te stellen. Tijdens haar pleidooi over dit onderdeel noemde mevrouw Brautigam zichzelf „mevrouw Cato". Ik heb al vele malen gezegd dat ik over dit onderwerp doorga tot ik m'n zin heb, of tot ik de Kamer heb verlaten". WASHINGTON (RTR) De Ver. Staten hebben toegestemd in hervat ting van de leverantie van straalja gers van het type Skyhawk aan Is raël en wel eind 1972, zo meldt de Washington Post.

de Stem | 1971 | | pagina 9