jodak kado. IEMANDE MISSIE LIGT IN DE BEDOELING ussen en Amerikanen samen ruimte in Overleg Berlijn nog niet rond Dollar op laagste punt sinds mei esrelH ë)ne Kerken willen geen afkoop financiële rechten wijver Harry Mulisch getrouwd INTENSIVE CARE0 - nieuwbouw 5HZ32 3 voor iedereen. GEKNOEI MET HALOGEENLAMP KAN AUTOMOBILIST GELD KOSTEN evraagd iede Wikkeling pen hop en Voorzorgsmaatregelen tegen mond- en klauwzeer Ook speculaties in Franse frank DE BRAUW WIL SNEL WET TOT STUDENTENSTOP Philips onveranderd Onderzoek naar dood geopereerde vrouw 3EBODEN VAN BREDA 14914 D. binnenland buitenland iwBimmmmmgmm- rijf n.v. Vlissingenl teurs tieve krachten ALGEMEEN POLITIEBLAD WAARSCHUWT: opheldering KAAL SCHEREN ALS MIDDEL TEGEN VET HAAR MARS Schrale huid? Ruwe handen? helpt direkt. edrijfsruimte. Totaal opper, icht en verwarming. Direkt 4 december 1971 lige indiensttreding: >n opgedaan in de bedrijfs- ;en industriële onderneming, rden belast met kostenbe- en MBA of gelijkwaardig I Enige uitdrukkingsvaardig de Engelse taal is vereist. Moerdijk- en Botlekgebied. jaar. ireda, Dordrecht en Rotter- igeving van deze plaatsen, I nte en afwisselende funktie idministrateur op een van aatsen tewerkgesteld zullen of gelijkwaardig niveau. rolledige gegevens omtrent I ing te richten aan de af- zaken, Prins Hendrikweg 8, ntagebedrijf N.V. verricht idketelinstallaties en turbi- he industrie en electrische 3che-, industriële- en nu- ?s, alsmede van staalcon- gen. I „«i-rOAM (ANP). De schrij- I)1'1 nfnlisch (44) is vrijdag- HaW Jlulisch (44) is vrijdag- r Amsterdam getrouwd met l'Kïise Sjoerdje Woudenberg, t oiiïk werd voltrokken door rïf vriend, wethouder Han f ,rs van kunstzaken. De com- Ff Reinbert de Leeuw en de Eedacteur van de Haagse Post. I Brugsma waren de getuigen. belangstelling van persfotogra- Jor de gebeurtenis was zo dl dat het paar haast vergat rin- f> le doen. Han Lammers moest .«an herinneren. Aanwezig wa. 'Zder anderen Peter Schat, Cees tiloom. Hugo Claus, Liesbeth ii nir H A. F. M. O. van Mierlo. (Van een onzer verslaggevers). BREDA Steeds meer mensen willen halogeenlampen op hun auto. Daar hebben ze geen ongelijk in, want een halogeenlamp geeft meer licht, gaat langer mee en behoudt zijn helderheid (omdat het bolletje niet zwart wordt). Tegenover deze voordelen staat dat de halogeenlamp aanzienlijk duurder is. Het algemeen Politieblad van deze week, een deskundige citerend, heeft het over „zo'n dikke honderd gulden". Het gaat dan om de kosten van complete halogeen-lantaarns, in clusief dus de reflector en het lan taarnglas. De hoofdverlichting van de auto,. is aan wettelijke normen gebond'èn. - Óm daaraan te kunnen voldoen moet rnen niet alleen be schikken over een van rijkskeur merk voorziene apparatuur, maar verdient het ook aanbeveling van tijd tot tijd de afstelling van de koplampen te laten controleren. Wanneer men een halogeenlamp zonder meer plaatst in een conventio nele lantaarn, dan leidt dat tot verblinding van tegenliggers. Het mag dus niet. De industrie voorziet derhalve halogeenlampen van een iets andere voet, zodat het zonder meer verwisselen niet mogelijk is. Daarmee zou de kous af zijn, ware het niet dat er handige jongens zijn die de voetjes van halogeenlampen ombouwen, ze weer terugdoen in het oorspronkelijke doosje en voor een relatief zacht prijsje van de hand doen. Het Algemeen Politieblad signa leert zo'n geval, waarbij een zekere firma RODEKO een Philips-halo- geenlamp voorziet van een conventio neel en de lamp vervolgens te koop aanbiedt in de oorspronkelijke Phi- Jipsverpakking. Op het doosje zit dan wel een strookje waar op staat: Omgebouwd door Rodeko. Het poli tieblad waarschuwt dat degene die m'at dergelijke lampen rondrijdt het risico van een bekeuring loopt. omnienlaar («Ierland telt op het ogenblik al 190.000 werklozen, een duidelij- Lnwijzing, dat er iets mis is met j economie. Dat gaat wel over, |l minister Langman (Ec. Zaken) mgd. Jawel, maar intussen zijn I wel heel wat hard werkende Imemers over de kop gegaan en Jen tienduizenden huisgezinnen leilende van werkloosheid erva- Prof. Langman verdedigt de ko rde week in de Tweede Kamer (begroting. Dat is een goede ge ilheid om eens wat meer te we- |le komen over zijn visie. Hij is al, maar schijnt niet te behoren JlltVVD'ers, die alle heil verwach- Ivan het vrije spel der maatschap- pe krachten. Dat moet hij dan Lr laten blijken want dat vrije Jl is wel aan de gang en begint ■iaardig uit de hand te lopen, fit begrotingsdebat dient ook be- a worden om meer duidelijk- j te verkrijgen over 's ministers pen ten aanzien van Zuidwest- ïrland. Nog steeds weet eigen- liemand wat nu precies bedoeld |itl de passage in het regeerak- dinzake een „meer evenwich- [ontwikkeling van het zuidwes- dit verband moet overigens hden opgemerkt, dat het ge- Brabant en Zeeland over ffensijwenste ontwikkeling van Asfed „Den Haag" natuur t/Me kaart speelt. Van lasti- Njfflfan de bewindsman zich jpiitkelijk afmaken door te zeg- dat Zeeland en Brabant het Is'nar eens zelf eens moeten den. peen tijd geweest, dat Buiten- lidse Zaken NAVO-partners l*en dun verdedigde. Dat was PPeriode-Luns. Nu, onder minis- Pimeizer, schijnt er een andere T'e waaien. Getuige bijvoor de) voornemen om in de Ver ft Naties een resolutie te steu- I «sarin het Portugese beleid in jj w°rdt veroordeeld. 'Jen aanzien van Peking-China .'es Washington) heeft drs. Jzich vrijer opgesteld. Dat P® goede ontwikkeling. Niet Tl!n had daarop gerekend. j 5eri tijdsverschil van slechts ®fele seconden liepen gister- !J V|s de telex twee zeer be- 6 berichten binnen. Het ene I W Moskou en kondigde een Women overeenkomst aan tus- Nttd en Amerika voor een ge- 'i* bemande ruimtevlucht. Het 1jSS 8"<omstig uit New Delhi •™e aanvallen van Pakistaanse )en op steden in India, nieuws, slecht nieuws. Hoop d°°P- Zo gaat het tegenwoor- iedere dag. Het ene ogen- er ontwikkelingen (als die J'ike Russisch-Amerikaanse Ucnt) die nieuwe hoop ge- "°r de toekomst, maar even "tot de wereld geconfron- de stupiditeit van een oor- 'e tussen Pakistan en India. We toch maar blijven hopen. 'DUITSLAND wil internati- °P het gebied van i ),iCr' Minister van binnen- i. ,..e,n Genseher sprak zich (J'Jnens het debat in de jiil de vervuiling uit tn 'ng van de inter" Rio- !i| |fi|u";l Enronese s-1 - r- -, ,ct schoenbeuden van bo- "i -vater. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten zijn overeengekomen een gemeenschappelijk ruimtevaart-experi ment uit te voeren. Een overeenkomst zal binnen twee maanden on dertekend worden. Bijzonderheden zullen pas ,bij de ondertekening bekend worden gemaakt. Het voornemen tot samenwerking is gisteren openbaar gemaakt door de Amerikaanse ambassade in Moskou, na besprekingen die Robert Gilruth, hoofd van de afdeling bemande ruimtevluchten van de Nasa, in Moskou heeft gevoerd. In de verklaring werd niet gezegd dat het gezamenlijke experi ment een bemande missie zal zijn. Officiële zegslieden verklaarden echter in antwoord op vragen hierover dat een bemande missie wél in de bedoeling lag. Gilruth heeft besprekingen gevoerd over de technische details van een gecoördineerde koppeling en plannen voor een gemeenschappelijke ruimte commissie, aldus de bekendmaking. Technische deskundigen zijn van me ning dat het wel jaren zal duren voor de gemeenschappelijke ruimte- vlucht werkelijkheid wordt, gezien de ingewikkelde problemen bij een dergelijke operatie. De gezamenlijke onderneming zal waarschijnlijk de vorm aannemen van een rendez-vous en een koppeling van een Russisch en een Amerikaans vaartuig in de ruimte, zo menen ze. Daartoe zullen de twee systemen van benadering en koppeling gestandaardiseerd moeten worden. Een gezamenlijke vlucht zal waarschijnlijk een uitbreiding van het al zwaar belaste trainingspro gramma voor astronauten met een taalcursus mét zich meebrengen, om misverstanden in de ruimte te voor komen. De RussischAmerikaanse overeenkomst opent misschien de deur voor een verstrekkende oost- westsamenwerking bij de uiterst kostbare verkenning in de ruimte. (Van onze redactie buitenland) BONN - BERLIJN De bespre kingen tussen de beide Duitslanden over een uitwerking van het gealli eerde akkoord over Berlijn van 3 september zullen ook vandaag nog onverminderd voortduren. Wanneer de twee overeenkomsten zullen worden geparafeerd staat nog niet vast. De woordvoerder van de Westduitse regering, Conrad Ahler, zei vrijdagmiddag in Bonn dat een tijdstip nog niet is vastgesteld. Wel licht zal dit vandaag nog geschie den. De Westduitse staatssecretaris, Egon Bahr, heeft wel meegedeeld, dat de overeenkomst met de DDR over het verkeer naar en van Ber lijn, waarover hij de laatste maan den druk met de Oostduitse staats secretaris, Michael Kohl, heeft on derhandeld, in Oost-Berlijn zal wor den ondertekend. Daarentegen zul len de onderhandelaar van de West- berlijnse senaat, Ulrlch Maller, en de Oostduitse staatssecretaris, Ganter Kohrt, hun overeenkomst over een bezoekregeling in West- Berlijn paraferen. (Van onze redactie buitenland) BAZEL In Bazel za! een jongeman terecht moeten staan op beschuldiging van bedrog nadat hij in een advertentie had verzekerd een middel te hebben gevonden voor radicale bestrij ding van vet haar. Twee gegadigden waren op de advertentie ingegaan en had den het gevraagde tientje ge stort. Zij kregen daarna een en velop met daarin een stukje pa pier, waarop stond: „U hoeft u slechts helemaal kaal te scheren en u zal geen vet haar meer hebben". De politie verklaarde, dat de twee klanten het gevoel voor humor van de jongeman kenne lijk niet konden waarderen en hem hadden aangegeven. Het Russische regeringsdagblad Izvestia juichte gisteren de „symbo lische ontmoeting" toe van de Ame rikaanse Mariner-9 en de Russische Mars-2 in de omwenteling rond Mars. De Verenigde Staten hebben hun Russische collega's op de hoogte ge houden van de informatie, die de Mariner tijdens zijn omwentelingen rond Mars heeft verzameld. Mars-2, die spoedig gezelschap zal krijgen van Mars-3, bereikte Mars twee we ken later dan de Amerikaanse Mari ner. De besprekingen tussen de Nasa en de Russische academie van weten schappen zijn in oktober vorig jaar begonnen. Sindsdien zijn er regel matig uitwisselingen van geleerden en astronauten geweest tussen Mos kou en Houston. In januari werden maanmonsters uitgewisseld en in ju- mi werd overeengekomen dat de mogelijkheid van een koppeling van een Apollo-ruimtevaartuig met een bemand ruimtestation, zoals de Sal- joet, bestudeerd zou worden (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Op de Noordwest- Veluwe is gisteren een tijdelijk ver bod van kracht geworden op het vervoer van varkens, schapen, run deren en geiten. Ook geldt er een verbod op het bijeenbrengen van deze dieren op keuringen, tentoonstellingen e.d. en zijn de markten voor dit vee ge schorst. De minister vian Landbouw en Visserij heeft uit voorzorg tegen momd- en klauwzeerbesmettiing tot deze maatregelen besloten. Een korte, felle brand heeft gisteren in het centrum van Hilversum de hervormde grote kerk totaal verwoest. De oorspronkelijke kerk werd in de 14e eeuw gebouwd. In 1725 en 1766 is de kerk al eens eerder verwoest. De brandweer van Hilversum had de grootste moeite om uitbreiding van de brand te voorkomende vonkontwikkeling was enorm. Vooral toen de klok ken met de torenspits naar beneden kwamen (foto). (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM/PARIJS De dollarkoers ten opzichte van de gul den is gistermiddag ingezakt tot het laagste punt sinds de gulden op 10 mei j.l. zwevend werd gemaakt. De koers ging omlaag tot f 3,28. Ook de dollarkoers ten opzichte van de Duitse mark zakte in Amster dam verder in, nl. tot 3,26. Er was sprake van een bijzonder groot dollaraanbod en een uiterst nerveuze handel. Achtergrond van die nerveuze stemming is, volgens welingelichte financiële kringen, gelegen in het feit, dat de Franse regering de sal di in Franse franks tegen andere valuta per 10 december a.s. gaat blokkeren. Dat is de reden, waarom op grote schaal Franse franks zijn verkocht, waardoor een groot dol laraanbod vrijkwam. Tevens circu leerden geruchten, dat de „Bank of England" geen dollar-steunaanko pen meer zou verrichten. De dollarkoers ten opzichte van het pond sterling was zeer vast. Er is bijzonder veel gespeculeerd in Duitse marken ten opzichte van de Franse frank en in dollars ten op zichte van de gulden. De Franse blokkeer-maatregel, waarvan in de inleiding sprake is behelst, dat geld van niet-ingezete- nen, waarvoor op 10 december geen bestemming bekend is, worden over geboekt op geblokkeerde rekenin gen. Op die manier hoopt de Fran se minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, de stroom spe culatief kapitaal naar Frankrijk in te dammen. In de bijeenkomst van tien te Rome, waarvan wij de jongste da gen uitvoerig gewag hebben ge maakt, hebben de V.S. zo geeft al thans nu de Amerikaanse minister van financiën, John Connally, te kennen, geen aanbiedingen gedaan voor een devaluatie van de dollar. De mogelijkheid daartoe sloot hij overigens in diverse nuances niet uit. DEN HAAG (ANP) Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid en We tenschappelijk Onderwijs) streeft er naar met ingang van september 1972 over de wettelijke bevoegdheid te beschikken om het aantal studenten tijdelijk te beperken in studierich tingen, waar de beschikbare onder- wijscapacitet in belangrijke mate dreigt te worden overschreden. De minister wil daarom, in afwachting van de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs, op korte termijn een wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal indienen, waarin een dergelijke beperking wordt gere geld. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Philips zal over het boekjaar 1971 een interim-divi dend uitkeren van 6 pet. (f 0,60) op de gewone aandelen. Dit is onveranderd t.o.v. 1970, toen totaal f 1,70 werd uitgekeerd. De n.v. gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips' gloeilampenfabrie ken zal tot een gelijke uitkering overgaan, aldus bericht Philips. Op d'e beurs bestond de vrees, dat het interimdividend gezien de min der goede gang van zaken bij het concern, zou worden verlaagd. (ADVERTENTIE) CHESEBROUGH Een paar druppels van deze liquid skin cream volstaan om ruwe, droge huid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care is niet vet, en trekt meteen in. Gebruik 't voor uw handen,ellebogen, i hielen, knieën. Intensive Care, licht geparfumeerd en bijzonder heilzaam. Intussen verneem ik dat er in sommige kringen onvrede bestaat over de wens van de Tweede Kamer om legercommandanten minder strafrechtelijke macht te geven. Daar is de rechter voor, vindt de kamer. Maar dan versuikert de comman dant steeds meer, vinden anderen. Ja, leuk: van commandant tot fon dant. Dat past wel bij een dag als vandaag. Want in de meeste gezin nen zal het vanavond wel uitpakken geblazen zijn. Sinterklaas is eigenlijk één grote zoethouder. Een zwarte Piet gooit roet in het eten. En oppositionele, c-q. alternatieve Den Vyl krijgt een fors haarstuk, want je kunt het hem aanzien dat hij het liefst hele lange linkse haren zou willen dragen. Hij durft alleen niet. I De liberale jongeheer Wiegel praat als een ouwe, en krijgt al veel te veel zijn zin. Daarom krijgt hij nu niks. Maar nu eens uit een ander vaatje getapt. Dr. H.J. Meyer, voor zitter van het Groene Kruis in Utrecht, heeft beschreven hoe de maatschappelijke gezondheidszorg er bij ons volgens hem bij staat: „Ik dacht dat maatschappelijke gezond heidszorg was: als je eerst vit maat schappelijk oogpunt abortusklinieken bouwt, en ze daarna uit oogpunt van gezondheidszorg weer sluit wegens wachttijden langer dan negen maan den; waarna je de wijkverpleegkun digen op de gezinnen afstuurt om ze voor te bereiden op de tarieven van het kraamcentrum; om vervolgens de psychiatrisch geschoolde maat schappelijk werkster te hulp te roe pen om de ontstane schuldgevoelens jegens de bijstandswet weg te mer men." Zou het dus toch misschien gezon de en socialer kunnen? f A.CH JA, BESTOND SINT K, misschien leest de kleine mee), maar echt, 't gaat in zijn vaderland zo slecht: het volk wordt in de luur'n gelegd, geknecht, beroofd vari menig recht. Maar stel nu voor de aardigheid: St. K. was heilige wer kelijkheid; zou hij dan echt naar Spanje gaan en Franco op z'n dom-' der slaan? 'k Geloof het niet. De doordraver (getekend: Zwarte Piet). Prettig weekeinde. En denk - de, winkels zijn nog open - ook even; aan die eenzame stakkerd bij u in> de straat of zo. Als u hem niks geeft' krijgt hij misschien helemaal niks.. En dat kan hard aankomen. Veel, plezier. MERIJN J (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Woensdag 17 no-J vember werd in het Tilburgse Maria-, ziekenhuis mevr. J. R. S. Van der H.t geopereerd. Na de ingreep, verricht' op de gynaecologische afdeling, is de! patiënt niet meer tot bewustzijn ge komen. Ze overleed maandag 29 no-i vember. 1 Haar stoffelijk overschot is don-,' derdag begraven. De omstandigheden waaronder zij is overleden, waren' voor de geneeskundig inspecteur] van volksgezondheid in Noord-Bra-" bant aanleiding zich in verbinding te stellen met het parket van de of ficier van justitie in Breda. Daarbij wees hij erop, dat er misschien tij dens de operatie minder zorgvuldig te werk zou zijn gegaan. Er is geen klacht ingediend. De officier van justitie, mr. P. F. J. van Benthem, heeft onmiddellijk de Tilburgse recherche gevraagd een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder mevr. S. is overleden. De recherche verzamelt op het ogenblik zoveel mogelijk gegevens. Zodra die volledig zijn, zal de of ficier van justitie beslissen of er aan leiding is een strafvervolging in te stellen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Kardinaal Alfrink namens de r.-k. kerk en het mode- ramen van de hervormde kerk heb ben zich met een nota tot de leden van de Tweede Kamer gewend, waarin de zienswijze van een aantal kerken is neergelegd inzake de fi nanciële verhouding tussen kerk en staat. De kerken voelen weinig voor een afkoopregeling van de histori sche financiële rechten. Zij voelen het meest mor een nieuwe regeling volgens het rapport van de staats commissie Van Walsum, waarbij de kerken jaarlijks f 50 miljoen aan uitkering zouden ontvangen. De r.-k. kerk en de Ned. hervorm de kerk hebben de nota aan de Kamerleden gestuurd medie na-mens de evangelisch lutherse kerk, de al gemeen doopsgezinde sociëteit, de remonstrantse broederschap en de oud-katholieke kerk, die gezamen lijk adhesie hebben betuigd aan de nota. De klerken hebben zich tot de Tweede Kamer gericht, omdat daar volgende week het voorstel in be handeling komt tot het laten verval len van artikel 185 van de grond wet, waarin de financiële betrekkin gen tussen de staat en een aantal kerken is geregeld. Het voorstel aan die Tweede Ka mer is dat artikel 185 Van de grondwet onder de z.g. additionele artikelen wordt opgenomen, dan zal toch een nieuwe wettelijke regeling over de financiële verhouding tussen kerken en staart moeten worden ont worpen, zo voeren de kerken aan. Uit een recent schrijven van de regering aan de Tweede Kamer blijkt, dat het huidige kabinet zich op hetzelfde standpunt stelt als de vorige regering, namelijk dat afkoop van de oude rechten de enig aan vaardbare oplossing is. Thans wordt jaarlijks ongeveer f 3,5 miljoen op grond van deze rechten uitgekeerd aan een aantal protestantse kerken, de rooms-katholieke en de oud-ka tholieke kerken en de Israëlische kerkgenootschappen. De kerken schrijven in hun nota dat zij het minst voelen voor een afkoopregeling. Zij wijzen ook op de discriminatie tussen de kerkien die wel en die niet een uitkering ont vangen, een discriminatie die bij afkoop gehandhaafd blijft. Gewezen wordt bovendien op de noodzaak dat de staat rekening moet houden met de geldontwaarding. De bedragen die op grond van de historische rechten lang geleden zijn vastge steld, zijn op de pensioen-en na nooit aangepast. Daarom vinden de kerkpn het wenselijker, dat er een aanpassing komt van de huidige regeling, waar bij met de geldontwaarding reke ning wordt gehouden en waarbij ook andere dan de huidige kerken voor een verhoogde uitkering in aanmer king komen. Het liefst zo-udien de kerken echter een nieuwe regeling zien doorge voerd, waarbij voortgebouwd wordt op het rapport van de staatscommis sie Van Walsum, waarin werd gead viseerd de kerken jaarlijks f 50 miljoen uit te keren- Dat niet-kerkelijken meebetalen voor kerkelijke doeleinden kan vol gens de nota geen bezwaar zijn in een maatschappij, waarin tal van belastingbetalers bijdragen voor doeleinden waarmee ze niet instem men of waarvan ze niet profiteren. In de nota wordt ook inzicht gege ven in de financiële situatie van de kerken, waaruit blijkt dat vele gees telijken een laag tractement genie ten, dat hun pensioenen te laag zijn en dat de gehele financiering van het werk van de kerken grote zor gen baart.

de Stem | 1971 | | pagina 9