Sparta zonder Hans Eykenbroek i Van den Dries: rust houden raarse„Zo snel in ïogelijk jiainingskamp Wachten op resultaten 55 Wimbledonkampioene Ivomie Goolalong wordt profspeelster VOS IS VERANDERD VAN MYSTICUS IN REALIST Ja en nee" Moeilijk Onprettig klimaat bij PSV Sporttoto 55 Kernploeg slaat Oslo over Wereldrecord voor Shane Gould m p'n niet bij om de \i(lm schaats ij» 0 B 1 sport DIT WEEKEINDE door ton koomen 4 DECEMBER 1971 ;2. Tal-cl, Pd7—e5 (De lans om de galg is in volle lang. !3. f4xe5, Td8xd4 (Om na )xd4 te vervolgen met Lc5 naar wits antwoord bete- :ent tegelijkertijd verdedi ng en aanval). ;4. Dd3—f3. Dc7—b6 (Ook liet mis: Dxa8plus zou ja. en op Td8plus en afgezien laarvan dreigt een dodelijk iftrekschaak). 15. Df3xf7, Kg8h8 16. Kgl—hl, Le7—f6 (Aldus leeft zwart gemeend, pro- ijt te kunnen trekken van wits open koningsstelling. Sla exf6, Dc6plus, Kgl, Txg- Iplus, Kf2, Dg2plus, Kei >f Ke3, Dh3plus, Tf3, Dh6- plus en Dxcl - Te4plus, p. xe4, Dxe4plus, Kf2 - op Kd2 wint Td8plus - Df4plus ïeeft hij eeuwig schaak in handen. Er volgt echter een geweldige verrassing. i&ï i 11 i„ a r h dj 3 a 3 s li s 5 m„ m a P gl H f1 00® m of "i 4 december 1971 27 Pc3d5ü (Door deze probleemzet worden schaak- zetten van de zwarte dame onmogelijk gemaakt. Zwart heeft niet beter dan het paard te slaan en daarna komt. wits aanval 't eerst.) 27 Td4xd5 (Na slaan met de pion zou de witte koning nog veiliger staan.) :8. e5xf6, Td5g5 (Van nu af aan wordt er met mat- dreigingen gewerkt. Na gxf6 izou Tc7 de dame kosten.) 29. Telc7, Db6xb2 (Het toreneindspel na Dd4, fxg7 plus, Txg7, Dxg7plus enz. is voor wit gemakkelijk ge wonnen.) 30. Tfl—cl, Ta8g8 31. Tel—dl!. h7h6 (El- dreigde Dxg8plus!, Kxg8, T d8 mat; na Tb8 beslist Te- 32. Df7xg8plusü, Kh8xg8, - 1. f6—f7plus, kg8—h7 (of Kf Td8. Zwart is verloren en hij kan nog slechts hopen op de tijdnood van zijn te genstander.) 34. f7—f8, dame, Db2—e2 35. Df8—fl!, De2xg4 36. Tc7—C4! Zwart geeft het op. CONSTANT ORBAAN 32. 36—31, 1722; 33. 31- 22x31; 34. 26x37, 16—21) - 30—24, 21—27 of? Op bijv. -7?) zou toch 3328 vol- n en nu mag 2127 niet ior 28x19 (27x38) 24—20 (13 5) 39—33 (38x29) 34x3. it. 36. 32x21, 23—28; 37, 33 18x16; 38. 34—29, 13-18? Duidelijk is nu te zien dat a zwarts gedwongen terug- lil, die een gevolg was van jn foutieve 28e zet, wit niet leen zijn terreinvoordeel "ist te vei groten, doch tevens u een aanval op zwarts ver- svakte lange vleugel met een zekerheid grenzend suc- kan beginnen. V/aarom w nog probeert 'n greep op ei centrum te krijgen is nie uidelijk. 39. 39—33, 1—tu" 1—28, 11—17; 41. 28—23, 18— f. 42. 24—20, 7—12; 43. 40— 1—34, 22—27; 44. 44—39, 8 45. 29—24. 16—21; 46. 4* -29, 21—26; 47. 39—33, 2? 48. 37—32, 17—21; 49. 15, 12—18 of? 'O 8) 22) liet -22) ens 8 0 6x8 S3— -22 -42 17; Ï6, ixl4 19; -13, 19 21 I Hans Eijkenbroek: weer last van liesblessure. Zoals U ziet is de teks%' rij wel gedwongen; op -27) 32-21 (26x17) volgt nmiddellijk 24-19 9x20 en doorbraak v0°r i niet meer te voorkom erwijl op (1217) zou 3—19! (13—18) (19 ^edwo^eniWant^n 21-27 (22x31) 26X46 ma„ Weng6nu teetGo-U we- s (4-9!) doch eerst Uit. In de partij ëin® 2X 23x12, 21-27; 51. 32*^ i; 52. 24—20! 8—13- 18 28, 13—18. 54. 28—23, 55. 23-19, l*"1*/ 31—36; 57. 42-3 58. 20-14 27-31; 59.»^ 36—41; 60. 14x5, 4—10, 1. 41-47;' 62 29-23, 63. 14—25 29—33, 64. Zwart geeft het op- JAN EDINK (Van onze sportredactie BREDA. Sparta moet het zondag tegen FC Utrecht in de enige ere divisietopper van dit weekeinde doen zonder Hans Eijkenbroek. Hij heeft zich blijkbaar geforceerd in het half uur dat hij meespeelde tegen landskampioen FeyenoordHij wil nu volledig van zijn liesblessure ge nezen zijn voordat hij weer aan de slag gaat. Walbeek zal zijn plaats in de achterste vier innemen. Op Spangen tilt men overigens Zwaar aan de wedstrijd tegen FC Utrechtdie men als een „4-puutervu>edstrijd" be- schouwt. Slaagt de equipe van Elek Schwartz erin te zegevieren, dan is er tevens een duidelijk gat tussen kopgroep en middenmoot ontstaan. Het succesvolle FC Utrecht heeft geen nadelige gevolgen ondervon den van het zware treffen tegen FC Den Haag. Blessures zijn er niet en trainer Bert Jacobs kan dus met zijn sterkste formatie aantreden. Gerard van den Dries. (Van onze sportredactie) BREDA. NAC komt in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles in praktisch dezelfde opstelling in het veld als in de ontmoeting met DWS. Alleen Gerard van den Dries ontbreekt. Van den Dries, die tegen DWS met een enkelblessure uitviel, zit nog steeds thuis en moet voorlopig rust houden. Voor hem speelt Arie Delmotte, in Amsterdam invaller, mee. Trainer Ben Peeters heeft nog niet weer de beschikking over Pogrzeba en Graaumans. Beiden hebben weliswaar de training hervat, maar ver keren nog niet in optimale conditie om hun rentree al tegen de Deventer ploeg te maken. Go Ahead Eagles verschijnt in dezelfde beginopstelling als afgelopen zondag tegen FC Groningen. Dat houdt in dat Peter Amtz de voorkeur van trainer Barry Hughes heeft genoten boven Jan Smid, die, als invaller, tegen Groningen een groot aandeel had in beide doelpunten van zijn ploeg. S V-MANAGER VAN GELDER: bum Gelder: We denken iedere week dat het beter gaat, maar het ■™Mi«ieer tegen. van voorpagina) - Maarse is opvolger van Eg- fa Ploeg, die na moeilijk- de kerngroep voor deze bankte. Als gevolg van de eden werd de dames-kern- wnden. Maarse (42) is van plan op ®°selijke termijn weer een J van de dames te formeren, .'fat dat de zaak volgende 'ensdag rond zal zijn. Het ligt "e bedoeling van Maarse, die van het gewest Noord-Hol- - t was, zich ook bezig te en met de specifieke sprin- ï- Maarse: „Ik neem aan "aining Van de damesploeg Weer dan voldoende werk is wel mijn plan om in de 1 bijzondere aandacht aan besteden. In de toekomst ,1 ®®s°hien mogelijk zijn een biln c?"r<iinerende rol te tl oe sprinterstrainingen." benoemde trainer ge- a' 6e onderbreking in de voor dit (olympische) "«overkomelijke moeilijkhe- Pleveren. „De conditie van Wen is goed. Ik heb mij Pal (ANP) De aatsbond zal geen deelne- it j ®aar de wedstrijden LtLn scl|aats, die op 18 en In Heerenveen worden ma» 1>ceft 'n Noorwegen inen met de nationale pij ®®st sinds vele jaren zal geen rijders sturen aeuwjaarswedstrijden in daarvan kunnen overtuigen. Conditie tenslotte is een meetbaar begrip. Het is nog vroeg genoeg om in de komen de maanden tot behoorlijke resul taten te komen. Vorig jaar hebben wij internationaal enig terrein ver loren. Ik reken op betere uitslagen en dat noem ik dan behoorlijke resul taten. "Wanneer de nieuwe kernploeg is samengesteld ligt het in mijn be doeling zo spoedig mogelijk naar een trainingskamp te gaan, maar daar voor heb ik nog geen concrete plan nen. Het lijkt mij voor de hand lig gend dat wij in ieder geval met dat kamp in Nederland beginnen." Gerard Maarse is personeels- employé bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Voor de komende pe riode van drie maanden, waarin het schaatsen al zijn werkkracht zal op eisen, heeft hij van zijn werkgevers alle mogelijke medewerking gehad. Wat na deze olympische winter zai gebeuren staat nog niet vast. Maarse: „Voorlopig heb ik een contract voor dit seizoen. Aan het einde van die periode zal worden bekeken hoe de training en door wie verder zal worden voortgezet. De gedachte aan de benoeming voor een periode van vier jaar, een complete olympiade dus, is uitgesproken." Gerard Maarse heeft van 1950 tot 1956 zelf op het eerste plan ge schaatst. In die periode kwam hij vijf keer aan de start bij Europese en vier keer bij wereldkampioenschap pen. Maarse stond bovendien op de deelnemerslijst bij twee Olympische Winterspelen. Zijn persoonlijk beste prestatie noemt hij niet de gedeelde zevende plaats op de sprint bij de spelen van 1952, maar zijn nationale kampioenschap in het seizoen 1954/ 1955. Op het natuurijs van de Thialf- baan in Heerenveen won hij toen de vier afstanden. VOETBAL: Iran versloeg Koeweit vrijdag in Teheran met 20 in een wedstrijd diie gold voor de kwalifica tie voor de Olympische Spelen. Bij ruist leidde Iran reeds met 10. (Van onze sportredactie) BREDA „Die slechte resultaten gaan ons danig de keel uithangen", zei een wat gedesillusioneerde PSV- manager Ben van Gelder, die zijn ploeg de laatste tijd het ene slechte resultaat op het andere ziet stapelen. Van Gelder: „We hopen elke week dat het uit is met de ellende, maar het valt steeds zwaar tegen". Ook de ontmoeting tegen het toch niet bepaald sterke DWS - de Amster dammers kregen nog met 42 klop op eigen veld van NAC zondag - FC Twente treedt met hetzelfde elftal tegen Volendam aan als waar mee gewonnen werd van Telstar zondag. Dit houdt in dat Jan Jeuring weer van de partij is ten koste van de uit de 'gunst geraakte Eddy Ach terberg. Tegen het onder leiding van een driemanschap staand Volendam moet het voor FC Twente mogelijk zijn zijn positie op de ranglijst te verstevigen. Ajax, dat geen moeilijkheden kent met blessures, krijgt het op te ne men tegen het zwakke FC Den ziet Van Gelder met weinig vertrou wen tegemoet. „Daarvoor heeft PSV op het beslissende moment te dik wijls voor gefaald", aldus de pessi mistische Van Gelder. Guus Hiddink is nog steeds geblesseerd bij de Eindhovenaren, die het tegen DWS - zonder blessures - zeer lastig zuilen krijgen. Bij FC Den Haag, dat Ton Thie - wedstrijd geschorst naar aanleiding van zijn optreden in het duel tegen FC Utrecht - moet missen zondag tegen Telstar, heeft zich een levens groot conflict geopenbaard. Een con flict tussen manager Eddy Hartman en trainer Vaclav enerzijds en ras- Hagenaar Theo van der Burch an derzijds. Van der Burch heeft te kenm-en gegiewen miet meer in het elftal van FC Den Haag te willen spelen zo lang hem geen vaste plaats in het standaardteam kan worden gegarandeerd. Hij is het beu iedere wedstrijd uit het veld ge haald te worden. Het gevolg is dat Van der Burch vandaag in het B- elftal van FC Den Haag zal spelen en dure aankoop Thijs Wijngaarde morgen zijn plaats in het eerste team zal innemien. Telstar heeft geen last van blessures. Een selec- tiegroep van veertien spelers is be schikbaar waaruit trainer Jan Rab zijn elftal zal samenstellen. MW ziet niet zonder zorgen de ontmoeting tegen FC Groningen te gemoet. Jan den Rooijen kan onmo gelijk spelen in de Maastrichtse for matie wegens een kuitbeenblessure en het meespelen van de van RBC overgenomen Bennie Redel is even eens onzeker. Redel, die zich een vaste plaats in het elftal van trainer Knobel hiad veroverd heeft last van een dijbeenblessure. Brokamp, Hoe- nen en Dijkstra zijn ook niet hele maal fit, maar zullen tegen de Gro ninger zeker van de partij zijn. FC Groningen-trainer Ron Groe- newoud verwacht dat er van de Limburgers gewonmien kam wordien. Hij is echter bang van de wispeltu righeid van de Maastrichtse ploeg. MVV kan uitschieters met inzinkin gen afwisselen. Bij FC Groningen kan Martin Koeman niet meespelen. Peter Ei- mers is zondag wel van de partij. Hylkema begint vandaag weer in het B-elftal. Excelsior, dat voor de onmogelijke opgave staat Feyenoord te bedwin gen heeft geen last van blessures. Wellicht zal trainer Castenmiller het team op enkele plaatsen wijzigen na het slechte resultaat tegen MVV. Castenmiller rekent Feyenoord on betwist tot de betere ploeg, maar hoopt toch een puntje weg te kun nen halen bij de landskampioenen. Feyenoord zelf kan vanavond - de enige eredivisiewedstrijd die verzet is naar zaterdag - eveneens zijn sterkste elftal in het veld brengen. Manager Guus Brox: „Deze wed strijd mogen we niet verliezen. We zijn nu weer duidelijk aan een peri ode van herstel toe na de nederla gen tegen FC Twente en Ajax". Bosch. FC Den Bosch-trainer Rem mers: „We hebben niet veel kans. FC Den Bosch schiet kwalitatief te kort tegen Ajax. Dat weten we. Maar wanneer Ajax zo nonchalant speelt als tegen Volendam kunnen wij onze technische tekortkomingen wellicht compenseren met de nodige strijdlust. Op die manier zouden we een punt kunnen weghalen". FC Den Bosch treedt aan zonder de geblesseerde De Jong, terwijl Schriever waarschijnlijk ook niet kan spelen. Wel heeft Remmers de beschikking over Ad Graumans, diel hersteld is van zijn ziekte en tegen Ajax ingezet zal worden. ("Van onze sportredactie) DEVENTER De Nederlandse kernploeg zal niet deelnemen aan de traditionele nieuwjaarswedstrijden die altijd in Oslo plegen plaats te vinden. Vooral Ard Schenk en Kees Verkerk hadden zich tegen deze wed strijd gekant in verband met het nog drukke wedstrijdseizoen dat daarop volgt. Waarschijnlijk zal een groot ge deelte van de kernploeg wel deelne men aan een serie wedstrijden die begin december in Zweden wordt ge houden. Op 26 december vertrekt de kernploeg dan voor een trainings kamp naar Davos. Enkele dagen voor de Nederlandse kampioenschappen (op 8 en 9 januari in Deventer) keert men weer terug in Nederland. Na de nationale titelstrijd vertrekt men weer naar Davos waar op 22 en 23 januari de Europese kampioenschap pen heren plaatsvindt. Daarna ver trekken de geselecteerde rijders naar Japan waar in Sapporro van 4 t/m 7 februari de schaatswedstrijden in het kader van de Olympische Spelen ver reden worden. Op 11 februari ver trekken deze rijders weer naar Oslo waar op 19 en 20 februari de strijd om de wereldtitels plaatsvindt. Een gedeelte van de topschaatsers komt het weekend daarna weer in Goten borg in aktie waar de wereldkam pioenschappen sprint gehouden wor den. Op 9, 11 en 12 maart wordt het werkelijke schaatsseizoen dan afge sloten met de traditionele recordwed strijden in InnzelL Harry Vos: „Bij PSV werd je naar beneden gedrukt en liet men je heel langzaam naar boven komen. Dat is een mentaliteit die me niet ligt." MELBOURNE (ANP) De Au stralische Evomne Goolagong, die dit jaar de Wimhledontitel in het dames enkelspel veroverde, zal na het Wimbledontoernooi 1972 (van 26 ju ni tot 8 juli) opgenomen worden in de profgroep van Gladys Heldman, de moeder van de Amerikaanse top- speelster Judy Heldman. Ook de Britse Virginia Wade zal een con tract tekenen. Bij de groep van Gladys Heldman zijn reeds de Amerikaanse Billie Jean Kinig en Rosemary Casals, evenals de Pramgadse Frangoise Durr, aangesloten. Verwacht wordt dat ook de Australische Margaret Curt-Smith die wegens haar a.s. moederschap op dit moment niet speelt, tot deze profgroep zal toetre den. Gladys Heldman zal met haar groep tussén 12 januari en 7 mei aain 14 toernooien iin Amerika deel nemen. Bennie Redel: meespelen. onzekerheid over (Van onze sportredactie) DEN HAAG Harrie Vos, de mysticus, bestaat niet meer. Toen Feyenoord-manager Guus Brox eergisteren telefonisch doorgaf, dat hij gekeurd moest worden, veranderde hij in de realist. Zijn mysterie werd op slag de wereld uitgeholpen, doordat hü de sluier van de waar heid oplichtte. „Het is met PSV net als met het cmomunisme. Het sys teem deugt wel, maar de mensen zijn er niet geschikt voor". Verder op dit thema doorbordurend, dat maandenlang de Nederland se voetbalwereld fascineerde, zegt Harrie Vos nooit moeilijkheden met trainer Kurt Linder te hebben gehad, maar zijn problematiek lag die per. Hij toonde zich in Eindhoven de doordachte prof, die zich in de PSV-trainer inleefde. Daardoor kwam hij in botsing met zijn reali teitszin. In zijn ogen bleef toen maar een weg over: weggaan. Anders zou een conflict onvermijdelijk zijn geweest. En dat lukte Harrie Vos, die door Feyenoord gecontracteerd werd. Wat had zijn „wachttijd" voor zin? Harrie Vos: „Wat me bij PSV met lag was het werkklimaat. En dan kan je wel gaan praten, en dat deden we ook vaak, maar ik vroeg me steeds af: wat zou een oplossing kunnen zijn? Daar kwam ik niet uit. Als de anderen het niet met me eens zijn, dan gaat een trainer, hoe goed ik ook met hem kon opschie ten, zijn systeem nooit voor één speler veranderen. Dat zou kolder zijn. Daarom heb ik me vanaf fe bruari voortdurend op het standpunt gesteld: ik dien mijn jaar uit, daar heb ik tenslotte voor getekend, maar langer blijf ik bij PSV niet. Dat heb ik ook meegedeeld. Het vreemde is, dat PSV me niet geloofde. Pas; toén we in juli uit Indonsië terugkwamen en ik gedurende de besprekingen op mijn standpunt bleef staan, pas toen realiseerde mén zich dat het ernst was". Maar wat stond hem in het werk klimaat dan zo tegen? Harrie Vos: „Ach, alles eigenlijk. De hele voorbereiding op een zondag en zelfs de uren voor de wédstrijd wonden me op. Zoals hoe het alle maal wordt benaderd. Je werd naar beneden gedrukt en dan liet men je heel langzaam weer boven komen. Dat is een mentaliteit, die me niet ligt. In dat opzicht, geloof ik, dat trainer Linder teveel zijn eigen ik liét prevaleren. Als ie toch op de training kwam, dan waren er som migen, die stonden te bibberen als een klein kind. Zo bang waren ze. Hoe sta je nu tegenover PSV? Harrie Vos: „Het is organisato risch een geweldige club. Werkelijk alles deden ze voor je. Daarin ligt, dacht ik, ook eén verklaring voor mijn probleem. Doordat het iedereen te gemakkelijk werd gemaakt en geld nauwelijks een rol voor de club leek te spelen, kreeg ik de indruk dat de spelers veel te lief en te aardig waren. Té gemakkelijk teveel slik ten. Ik hou meer van die recht-door- zee figuren, die alles" wat ze menen voor je voeten gooien. Maar dat kwam daar niet voor. Nou zaten de anderen wel in een moeilijker par ket. Zij hadden een gézin en ik niet". als je spijt hebt, bel je maar op. Daaruit blijkt al, dat ik allés goed overwogen had, want ik ben ie mand, die als dat gebeurt, desnoods kruipend teruggaat. Dat kan me dan niets schelen". Heb je toch veel aan de PSV-perio- de gehad? Harrie Vos: „Inderdaad. Ik heb er ontzettend veel geleerd. In de profes sionele richting dan wel te verstaan. Maar aan alles zit een grens en die had ik bij PSV bereikt". Misschien als je met een stel onver schillige knapen te doen hebt dan is zo'n benadering ideaal maar wé wa ren allemaal knapen met een enorm plichtsbesef. We blevën echter men sen". Was de beslissing van februari geen ontzettend moeilijke? Harrie Vos: „Inderdaad. Maar ik had alle factoren duidelijk afgewo gen, ook over de consequenties was ik het eens. In die dagen had ik nog geen contact met Feyenoord. Dus ik hield er toen al rekening mee dat ik een bepaalde tijd niet zou kunnen spelen. Maar ik aanvaardde dat. De financiële kant van de zaak woog niet op tegen de morele. PSV bood me op een gegeven moment zelfs een zaak aan, als dat zou helpen om me in Eindhoven op mijn gemak te stel len, maar dat was het allemaal niet." Heb je de slechte resultaten van PSV zien aankomen? Harrie Vos: „Ja en neen. Doordat het werkklimaat slecht was ver moedde ik natuurlijk wel zoiets. Maar dat het elftal zo diep zou wegzakken, neen, dat viel me ook een beétje tegen. Tenslotte heeft PSV spelers, die kunnen voetballen. In een interview met de FC Twen- te-speler Bené Notten las ik, dat hij niet kan werken, omdat hij de hele dag aan voetbal moet denken. Nou, zulkte spelers moet Linder hebben. Hij is zelf namelijk ook zo". En nu bij Feyenood, een nog betere topclub dan PSV. Zullen daar de zelfde moeilijkheden niet opdui ken? Harrie Vos peinzend voor zich uit kijkend: „Ik dachit van niet. Het gaat er natuurlijk wel allemaal keihard, misschien nog wel harder, aan toe, maar tochhoop ik dat het er anders is dan bij PSV. Hoewel ik het nu van buitenaf moet benaderen, dacht ik, dat mien er eerlijker tegen over elkaar staat. Bovendien ken ik Happel van de zes jaar, dat hij bij ADO trainde. Ik weet hoé hij toen was en ik verwacht niet dat hij al te veel veranderd zal zijn". Twijfelde je nooit aan je stand punt? Harrie Vos: „Neen, echt niet. Toen PSV me geloofde, zei het tegen me: DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto nummer 19 van 27 en 28 november jl, zijinAamtal deelne mers 699.004. Bruto inleg f I.663.656,-. Prijzenbedrag f 703.726,49. Ie, 2e, 3e prijs en premie elk f 175.931,63. Ie prijs, 106 winnaars die elk bruto f 1.660,- ontvangen. 2e prijs, 1917 winnaars, die elk f 91,70 ontvangen. 3e prijs, 15.587 winnaars, die elk f II,20 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclame termijn op woensdag 29 december a.s. bij loting toegekend aan een der winnaars van de le prijs. SYDNEY (ANP) De Australi sche tiener Shane Gould heeft vrij dagavond in Sydney het wereldre cord 800 meter vrije slag dames scherper gesteld en gebracht op 8 min. 58,1 sec. Sedert 12 september j.I. was de Amerikaanse Ann Sim mons recordhoudster. Zij won toen in Minsk de 800 meter in 8 min- 59,4 sec.

de Stem | 1971 | | pagina 19