Bram van Velde Wolkers als gepolijste Robinson BADEN POWELL EIGEN LEVEN Citroen: 75 Lin Piao inderdaad in ongenade; Mao valt van voetstuk W1LLIAN WEER OP SCHOOL DENEMARKEN WIL STERK REZUINIGEN OP DEFENSIE Borstonderzoek voor 40+'ers jaarlijks nodig I cultuur 15 Te kunst en te keur Nieuw in ons land De seks als breekijzer Aannemersbond: ergerlijk staaltje van misleiding Melina Mercouri heeft plannen voor yerzetsfilm Mét lange haren Ditishet recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. 1 3g 3 december 1971 - V.i v .rii tjERVVIG HENSEN een Vlaamse solsehrijver krijgt de Hustinx- voor Nederlandstalige toneel- iiivers De f 1500 krijgt hij tij- jet zesde colloquiem voor to- Mdio en tv-schrijvers uit Bel- .{L Nederland, op 18 en 19 de- in Maastricht. JOB VAN REIJN, die zoals u n hebt het als pantomine- 10 uitstekend deed tijdens het irlandse Unicet-feest, is nu op 5 inber v°°r hetzelfde doel ge- -,gd in Italië. AlBERT MEERTENS, beeld- j kunstenaar, is op 66—jarige Md in Nijmegen overleden. Be- J door wandschilderingen en uiii lood werd zijn naam bekend jc wereldtentoonstellingen van -el en Parijs. JIEEST VERKOCHTE boeken in afgelopen maand: 1. Jan Foudrai- fie is van hout... 2. W. Her- ■is: Herinneringen van een engel- taarder. 3. A. Maclean: Berenei- 1 4. G. Bomans: De man met de jjedas. 5. Toon Kortooms: En nu keuken in.... 6. Jan Wolkers: irkkleding. 7. M. Toonder: Par- 8. H. Haasse: Huurders en on- ijiuurders. 9. E. Hazelhoff Roelze- Soldaat van Oranje. 10. S. Car- dt: Gewoon maar doorgaan. PENGUIN-Books, de Londense •eter, zet in Nederland 550.000 n-en per jaar af. Onsland tin Europa op de tweede plaats; i exemplaren achter Frankrijk 50,000 vóór op Duitsland. Van de titels zwerven er zo tussen de en 1500 hier rond. CONCERTGEBOUWORKEST tde plaatopnamen (Phonogram) i de Mahlercyclus afgerond, ine Zeit wird kommen", heeft 'er voorspeld. GEEN Bacchanalen heet het e toneelstuk van Hella Haasse, op 10 december in het Haagse de première krijgt onder regie Erik Plooyer. „Deze regeringsverklaring is n uniek gebeuren uniek van te huiveren. Over 10 r als de vervuilingsziekten 'n uitgebroken, als de dokto- hun zevende landhuis ko- i, als het aantal studenten rtnindei'd is tot 60.000 fors tilende jonge heren (voorstel ii b.v. prof. Groenman), als kunstsubsidies zijn afge- laft, als de hebzucht op korte mijn het perspectief op lange "i roetzwart heeft ge it, als de economie door de ie, d.w.z. door gebrek aan eheetsing, met een luide (ineenstort, kortom, als de 1 voor iedereen zichtbaar t, zullen we het ongelovig seschiedenisboekjes kun- -i 'C'u: 1971: de regering Punt officieel het mate- %4>elang als leidend tlitor staatsbeleid", al- M in Hollands maand. M „De kunst, als beroep opgevat, doet mij huiveren. Ik ben de gesple tenheid zelve. Schilderen geneest mij in zekere zin weer. Ik schilder mijn ellende". Dat zegt Bram van Velde. Nooit van gehoord? Dat is niet zo verwonderlijk. Deze Neder landse schilder werkte vanaf 1922, nogal teruggetrokken, in het buiten land. Aanvankelijk in Duitsland, maar het grootste deel van zijn leven in Frankrijk. Eerst na de oorlog krijgt hij door exposities in Parijs en New York bekendheid. In 1959 is er een overzichtstentoonstelling in het Stedelijk te Amsterdam. Daarna is het stil in ons land. In '68 kent Heerlen hem een prijs toe en nu is er tot 2 januari een retrospectieve in het Van Abbe-museum te Eindho ven; de grote overzichtstentoonstel ling van zijn uitzonderlijke levens werk, die eerst te zien was in het Musée National d'Art Moderne te Parijs. Bram van Velde wordt nu her haaldelijk in verband gebracht met de auteur Samuel Beckett De catalo gus vermeldt: 1946: Beckett begroet Bram van Velde als de enige kun stenaar die zonder restrictie de ang- sten van onze tijd weet te trotseren. Ongetwijfeld zag Beckett een soort zelfportret in de werken van Van Velde. Hij schreef eens: „Ik be schouw hem als de eerste die erkent dat kunstenaar ziijn betekent: misluk ken zoals geen ander durft te mis lukken. Die erkent dat de mislukking zijn heelal uitmaakt, doch zijn wei gering desertie, toegepaste kunst, een burgerbestaan, leven." Ook Be- cketits levenshouding kan men om schrijven als een gelaten desillusie, een berusting in „hoe het is", om met de titel van een van zijn boe ken te spreken. De uitgebalanceerde volzinnen van Beckett, een structurenspel waarin een morbide aarde ligt gevangen, zijn terug te vinden in de doeken van Van Velde. Een gesloten vor menspel dat als het ware priemt in het zenuwstelsel van deze wereld. Je voelt, dat hij niet op de eerste Bram van Velde: gouache 1958 (coll. Spierer, Genève). plaats gegrepen is door het vormen spel zelf of een gevoel voor kleur- harmoniieën en kleuirtegenstellingen, het isolement van de mens uitdruk king te geven. De ene vorm grijpt maar probeert de verbijstering om zich vast in de ander; de ene kleur roept zelfs in tegenstrijdigheid de ander op; eindeloos; je komt er niet uit. „In paniek in d'e modder zoeken naar de blikopener die mijn leven is maar waarvan kan ik niet hetzelfde zeggen waarvan sinds al tijd mijn kleine verdoolde altijd een ontzaglijke tijd" (Beckett in „Hoe het is"). Het oeuvre van Van Velde is niet groot. Toch zijn op deze expositie een zestal zalen met 78 werken gevuld; vanaf 1916 tot 1970, inge deeld in perioden. Je ziet er niet alleen een groei van figuratief schil der naar een zeer persoonlijke ex pressie in vorm, kleur en lijn, maar ook een kwalitatieve groei als schil der, los van literaire interpretaties. Gaan zien. H. E. Binnen één maand twee boeken van Jan Wolkers. Na „Werkkleding" nu JAN WOLKERS: GROETEN VAN ROTTUMERPLAAT (uitgave Elsevier - f 7,90). Het lijkt er een beetje op of hij een inktkoelie van zijp nteuwe uitgever aan het worden. is. Afgaande op deze beide uitgaven en het kostuum waarin ze gestoken werden, lijkt het er tevens op, dat hij zich aan het verkopen is aan de gladgestreken commercie, verpakt in snobisme. De recht - voor - de - raap schrijvende Wolkers laat zich herlei den tot een goed verkoopbaar pro- dukt, zodat degenen, die in het ver leden gtenant afgaven op het „onfat soen" van hem er nu niet meer „voor hun fatsoen" onderuit kunnen. De hele sfeer ontkracht zijn mentale opstelling. Zoals bekend verbleef Wolkers van 17 tot 24 juli voor de VARA op het eiland Rottumerplaat, dat voor korte tijd (Rijkswaterstaat op va kantie) een onbewoond eiland was. Als een Robinson Crusoë heeft hij daar die tijd doorgebracht, levend van zeesla, garnalen en dergelijken. Hij hield een dagboek bij, dat in dit botekje voor ons schijnt te liggen. Dat Wolkers schrijven kan, hoeft verder geen betoog. Wat hij verder te vertellen heeft over de flora en fauna van het eiland zal, weten schappelijk gezien, elders al w< ilioven. met de kunstzinnige vor- 4e jeugd ook kan bewijst Kunstzinnige Vorming i. Dat West-Brabant en 4aarvan nog niet in de kunnen staan, is niet zo'n ■wande" als je op het eerste zou willen beweren. Het is terrein in het gehele land nog C Kinderschoenen. Feit is, dat Whovense model wel steeds 1 gehele land de aandacht «navolging vindt. Die navol- J althans hier ook eens over- Kannen worden. -richting bundelt ter plaatse en üf alle culturele activitei- j kt culturele paspoort, de 10°Ise vorming van alle ba- l: schoolvoorstellingen, de vorming op jeugdateliers ^adenie voor volwassenen 4e creatieve als de recep- Wmalieve) vorming op ge kild toneel, dans, muziek t«de expressie vallen onder "Meienis. trekt dezer dagen de j[ W het tiende filmfestival let: Films, die ben Nederlandse pre mière beleefden: LITTLE FAUS AND BIG HAL- SY: Na een onzeker begin met her inneringen aan zijn vorige films Ea sy rider en Heli's angels, slaagt Sidney Furie erin de twee hoofdper sonen Halsy en Faus subtiel steeds helderder te maken. Cliché-gege- vens, die echter niet in het cliché blijven stekbn. Faus, de kleine man, die tenslotte slaagt en Halsy, de man met de grote bek, die een mislukkeling blijft. Overheersende elementen: de verlatenheid van het Amerikaanse platteland, de bezeten heid van jongerbn op een motor, slordigheid in seksuele omgang en de gebondenheid aan pa en ma. Het simpele verhaal wordt uitstekend uitgewerkt, waarbij de zelfstandig geworden Faus tenslotte Halsy de nek wil breken. Symboliek. O FOOLS GEK OF HAAR... GEK OP HEM: Een film die hele maal past bij de opkomende neo romantiek. De liefdesgeschiedenis daarin heeft weinig te betekenen. Het meest interessant is de kijk die gegeven wordt op het dagelijkse le ven van db doorsnee burger in San Francisco. Een Amerikaanse levens- stijl, die toch wel van de onze verschilt. Het gaat om een kortston dige liefdesgeschiedenis van een jonge vrouw, weggelopen van een succesrijke advocaat, en een uitge rangeerde oudere filmspeler. Hun enigb aanrakingspunt is dat beiden Ier Sim ici?sd, van 16 tot en met 22 m Eindhoven. De werk- iij, va" de stichting organ! «Wbeeld jaarlijks op alle 'assen van hét basisonder- cursus film. Op de woens voor zijn er doorlopend i„ - jonge- en oudere IPlaatselijke theaters; 5,.. Jaarlijks 6 a 7 duizend j 4eel. Er zijn filmdiscus- 0r oudere jeugd. Verder lürLNe(lerlandse Pedagogi- sanjen, met 20 deelnemers Bar, ttTI leidi georganiseerd. Daarop Kader getraind, dat de bekn, kan ®even '"J het li,., JKen en selecteren van «inj. agen en er staan plan- S 'last om op deze scholen met audio-visuele hulp- r vorderen- Het jaar- tfM«'val, een „volwassen" ert de jaarlijkse activi- liaii'6 f-oulhoven trekt dit miljoen uit voor deze van p mo' een begroting •Mulle mfjoen. Men is er met deze opzet en i ,ijri )'m zou zoiets hier niet Er is verschenen een promotie el pee BADEN POWELL (Barclay 395.003) met o. a. Adagia van Albi- noni. Largo van Handel, The girl from Ipanbma e. a. Wie is Baden Powell? In het begin va* de jaren zestig gingen jazz- en amusementsmisici zich bedienen van een ritme, gebo ren in Zuid-Amerika. Dit ritme trok al snel de aandacht van een groot publiek en we leerden het kennen als bossa nova. Prominente jazzmusi ci als trompettist Dizzy Gillespie, tenorsaxofonisten Stan Gbtz en Son ny Rollins, fluittist Herbie Manne n ny Rollins, fluitist Herbie Manin en gitarist Charlie Byrd behoorden tot de eersten die het bossa nova ritme gingen toepassen. Het werd toen iederen al heel snel duidelijk, dat gitarist-compo- nist-zanger Baden Powell tot de grootste artiesten van bossa nova en aanverwante muziek gerekend kon worden. In november 1970 was Ba den Powell voor de eerste maal in Nederland - in het televisieprogram ma van Koos Postema (VARA). Een man van weinig woorden, maar van bijzonder véél muziek. Ebn groot deel van het verleden van Baden Powell ligt nog steeds verborgen en niemand, die met ze kerheid kan zeggen of Baden Powell de Aquino een vondeling was of een échte De Aquino...Vast staat alleen, beter geboekstaafd zijn. De gevoe lens van eenzaamheid, een terug- naar-de-natuur emotib e.d. zijn te oppervlakkig om interessant te kun nen zijn. De avonturen, die hij be schrijft gaan van het liefdevol ver plegen, van een vogel en een zee hond tot een pervers openrijten van een aangespoelde zeehond en het dagelijks volgen van het verrot tingsproces. O ja, tussendoor timmert hij nog een hek langs het strand, als de mop van het jaar. Met zijn camera heeft hij het een en ander vastgelegd, hetgeen in kleur en hoogglanzend in dit boekje te zien is (tjongb wat een lelijke vent). Een lach en een traan in keurig en soms poëtisch proza. „De tranen liepen over mijn smoel van ellende en van de stank". Het kan best zijn, dat de radio- publiciteitsstunt vanaf het eiland tot de verbeelding van verschillende mensen gesproken heeft. Aan dte hand van dit boekje kunnen ze het dan nog eens dunnetjes over doen. H.E. JEUGD EN SAMENLEVING 11 „De klassenstrijd vindt, aldus de marxistische onderwijsopvatting, haar weerspiegeling in de strukture- le opbouw van het zuilensysteem. Hierntee wordt de vinger op een zere plek gelegd, en een probleem aangestipt, dat zowel in Duitsland als in Nederland niet meer had be horen te bestaan: het probleem van de eendimensionele school", zo be sluit drs. J. Vos zijn toelichting op het artikel van de Russische eco noom (Kol'cugina) over het beroeps onderwijs in West-Duitsland. C. Straver maakt de Duitsland-verha- len vol met kritische kanttekeningen rond het Duitse onderzctek Arbeiter- Sexualitat, waarvan binnenkort de Nederlandse vertaling- verschijnt (Aula). H. Frese levert een bijdra ge over andragogiek en pedagogiek in het universitaire pakket en H. Brentjes is tenslotte aan het "Speten tussen beton", de opgave om kinde ren speelgelegenheden te 'geven (Jeugd en Samenleving-Maliesingel 13, Utrecht). FOTO 12: Toon Fey is de maker van uitzonderlijk fraaie bn poëtische foto's van de Biesbosch. In dit num mer zijn daar zeer mooie voorbeel den van te zien. Jan Versteeg, mi cro-bioloog en voorzitter van de Ned. Amateur Fotografen Vereni ging, kan er ook wat van. Een "portret" van hem en resultaten van zijn platen (met doka-ingrepen) il lustreren dat. Eikoh Hosoe werd be zocht door Else Hooykaas; vertelt daarover en laat via zijn foto's iets van ben "ander Japan zien. Jonge talenten Fré Withoff en Norman Kulkin krijgen aandacht. Verder o.a. nog de nieuwe Nikon F-2 voor u getest en "Computerflitsers, ja of nee? (Foto-postbus 4, Doetinehem). KULTUURLEVEN: „De reactie van jongeren tegen huwelijk en ge zin richt zich zowel tegen de mythe I en de schijn die achter veel huwe lijken schuilgaat als tegen de con serverende rol die het speelt in de sambnleving. Men gaat de seks han teren als breekijzer en als conflict stof, omdat men weet dat men hier mee een van de gevoelige plekken in onze samenleving raakt", aldus Vital Peeters in 'Huwelijk en gezin'- visies van jongeren in een universi tair milieu. Verder o.a. L. Boone over journalisten-inspraak; Henry Buntinx over Madhtevenwtilcht iin Azië en een dribtal bijdragen van resp. D. Scheltens, J. Walgrave en A.v.d. Walle over de god-is-dood- theologie (Kultuurleven-Justus Lip- siusstr. 18, Leuven). MAATSTAF 45: „Mijn herinne ringen aan Simon zijn grotendeels licht en feestelijk" schrijft Henriëtte van Eyk in dit In Memoriam S. Vestdijk-nummer. Als Jeanne Van Schaik-Wi'Hing speelde zij een rol in het leven van deze auteur. Beide vrouwen vertellen daarover. "Identi ficatie en isolement", dat zijn twee steekwoorden voor de persoon en het werk van Vestdijk. Martin Hart kamp wijdt daar een uitvoerige be schouwing aan; Cornets de Groot gaat in op zijn poëtische oeuvre. Vestdijks verhouding tot de vrouw wordt interessa*t bekekbn aan de hand van zijn werk door Hella Haasse. De andere lezenwaardige herinneringen aan deze auteur zijn van Nol Gregoor en Herman Pas- schier. Een boeiende bundel voor alle Vestdijk-vereerders (Maatstaf- Singel 262, Amsterdam). zich door het leven tekort gedaan voelen. Er is een omringende we reld, die geen poot uitsteekt; onver schilligheid. Tenslotte blijft de au teur even eenzaam achter als hij de film binnenstapte. HET TEGENWOORDIGE IS RAEL: Actuele documentaire op het ogenblik. Rodensky (een der be kendste Tevje's op het wereldpodi um) sprbekt het commentaar bij de ze film van de Duitser Hans Busse. „Als het publiek deze film gezien heeft dan zal het ook mijn land en mijn volk beter begrijpen", zegt hij. Meer een wens dan een feitelijk commentaar. Wel krijgt het publiek meer weet van landschap en steden. Zoals het uit de film te voorschijn komt is Israël een ingenieurs-, en administrateurstaat. Een zblfbewuste gevestigde gemeenschap van een wat materialistische arrogante en zelfs vermoeide staat. Of dat het ware beeld van Israël is? dat zijn vader hem noemde naar zijn grote idool, de Engelse opper- padvinder Baden Powell. De in politiek niet of nauwelijks gbïnteresseerde Baden Powell („Al leen muziek interesseert mij"), au teur van tientallen meesterwerkjes waaronder „Samba Triste", „Canto de Ossanha" en „Consolacao", werd in 1958 ontdekt door Vinicius de Moreas. Baden Powell, die tegen woordig woont in Sao Paulo, is een stille en bijzonder bbscheiden musi cus. „Een overgevoelige jongen", volgens zijn - Japanse - manager Ono Toshira. Toshira is een van Baden Powell's weinige vrienden. „We kennen elkaar al jaren, maar toch zou ik weinig over hem kunnen vertellen. Hij is vreemd; leeft een volkomen eigen levbn, waarin geen plaats is voor anderen. Het gebeurt dikwijls dat hij dagen achter elkaar niet tegen me praat en hooguit vraagt naar een paar flessen whisky. Na al die jaren dat we met elkaar zijn bevriend, begrijp ik nog steeds niets van hem. Maar één ding is zeker: de tijd komt dat niemand meer iets van Baden Powell zal zibn. Welhóren. Want hij zal zijn muziek op de grammofoonplaat blij ven zetten, zolang hij leeft. Het liefste speelt hij trouwens in de veilige beslotenheid van de opna mestudio. Met enkele technici en mij als auditorium..." De bekende schilder en tekenaar Paul Citroen wordt op 15 december 75 jaar. Vanavond zal daarom om 21 uur bij. Ben Hüsstege te Haaren een tentoonstelling van zijn werk geopend worden. Gisteravond is in gallery Hüsstege en Janski aan de Amsterdamse Westermarkt het li tho-album van Paul Citroen gepre senteerd, dat betrekking heeft op de Damjeugd. „Adams en Eva's" heet dit album, waarvan 100 exemplaren verschijnen, bestaande uit 12 gesig neerde zwart-witiitho's. Het is ook op de expositie te zien. De zwerven de jeugd op de Amsterdamse Dam riepen bij Citroen herinneringen op aan zijn eigen jeugdtijd; aan de Bauhaustijd; aan de jaren dat hij bij Johannes Itten in Weimar les had. „Er werd gemediteerd, vegetarisch gegeten en ritueel gebaad", vertelt hij. Voordat hij aan' de befaamde school van Gvoplus ging studeren, maakte hij deel uit van de Berlijnse Dada-groep rond Richard Hülsen- beck. In 1927 kwam hij terug naar Nederland. Hij is vooral hekend ge worden door zijn portrettekeningen van beroemde tijdgenoten als Cha gall, Kokoschka, Menno ter Braak, Roland Holst en Henri Moore. Na zijn pensionering in 1960 als leraar aan de Koninklijke Haagse Acade mie heeft hij zich weer aan het schilderen gewijd. Van de laatste jaren dateren zijn vaak meer dan levensgrote portretten en figuur stukken, waarvan enkele voorbeel den in Haaren te zien zijn. eindredactie henk egbers (Van onze redactie buitenland) PEKING Na maanden van zwijgen heeft communistisch Chi na thans officieel te verstaan ge geven, dat Lin Piao, leider van de strijdkrachten en „opvolger" van voorzitter Mao Tse Toeng, in on genade is geraakt en voorts ook, dat Mao zelf van zijn verheven voetstuk afgehaald, zo niet getui meld. Dit kan worden opgemaakt uit een gemeenschappelijk hoofdartikel van de drie belangrijkste kranten: het partijorgaan „Volksdagblad", het „Dagblad van het bevrijdingsleger" en „De rode vlag", theoretisch or gaan van de partij. Dat artikel over de recente ontwikkelingen in de partijleiding werd gisteren overge nomen door het persbureau Nieuw- China. Hierin wordt de naam van de 64- jarige Lin niet meer genoemd. Die van Mao wordt in veel soberder woorden gebruikt dan lange tijd ge bruikelijk is geweest, een aanwijzing dat hij op eigen verzoek of dat van het centraal comité de status van halfgod heeft opgegeven. Over Lin was al sinds 8 septem ber niets meer vernomen in de Chi nese pers. De laatste gelegenheid voor vermelding van zijn naam was dat hij samen met px-emier Tsjoe En Lai een gelukstelegram aan de Noordkoreaanse leiders had gezon den. Op 1 augustus nog verscheen in de Chinese pers een foto van Lin met Mao, ter gelegenheid van de dag van het leger. Op 1 oktober werden de vermoe dens dat Litn of ziek, of in oaigHna- de gevailen was, sterk, doordat de al voorbereide grote parade van 1 oktober werd afgelast en de belang rijkste kranten geen traditioneel ge meenschappelijk hoofdartikel publi ceerden. Al spoedig doken toen hard nekkige, doch onbevestigde berichten op dat Lin verantwoordelijk werd gesteld voor de overtrokken verering van voorzitter Mao van de afgelo pen jaren. In het gemeenschappelijk redac tioneel artikel dat thans is versche nen, wordt de toestand in binnen- en buitenland „zeer goed" genoemd en verklaard dat de partij zich het af gelopen jaar intens heeft bezigge houden met „kritisering van het re visionisme en rectificatie van de werkstijl". Duidelijk werd gesteld dat de par ty de dominerende factor was in alle facetten van het leven in de volks republiek: de industrie, de landbouw, handel, cultuur, onderwijs, leger en regering. Deze opmerking kan wor den geïnterpreteerd als verkapte DEN HAAG (ANP) „Een erger lijk staaltje van misleiding" noemt de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland het feit, dat anderhalf jaar lang het voorlopig wijkorgaan van de stadswijk Crooswijk in Rot terdam in de waan is gelaten, dat er in Crooswijk van echte woningver betering sprake zou zijn en niet van sanering. De bond zegt, dat het overleg tus sen voorlopig wijkorgaan en ge meente tot 23 oktober best is verlo pen. To,en hoorde het wijkorgaan, dat de gemeente voor 167 woningen helemaal geen plannen had om ze op te knappen, maar integendeel ze wilde wegvagen. Toen bleek ook dat de gemeente anderhalf jaar geleden al vier ton van het rijk in de wacht hald gesleept als krottyeirwer- vingspremie en niet van plan was die aan de woningen te spenderen. Een erg gelukkige hand in het on derhouden van relaties met de be volking heeft Rotterdam volgens de bond trouwens elders ook niet. De bond wijst op het overleg met de ac tiegroep „Het Oude Westen", waarbij uitgelekt is, dat de gemeente een structuurplan in voorbereiding heeft waarin aan het westelijk deel van dit gebied een cityfunctie wordt toe gedacht. De wethouder vreest nu, aldus ver volgt de bond, dat deze uit de ver trouwelijke sfeer in de openbaarheid gebrachte gedachten tot onverant woorde speculatie zal leiden. Het is maar wat je onder „onverantwoord' moet verstaan, meent de aannemers- bond, die opmerkt dat tegenwoordig de gemeenten zelf de grootste spe culanten zijn. AMSTERDAM (ANP) De Griekse actrice Melina Mercouri heeft plannen voor een film, die over het Griekse verzet tegen de huidige regering handelt. Op een persconfe rentie in Amsterdam, gehouden ter gelegenheid van de introductie van haar boek „Ik ben een geboren Griekse", vertelde zij gisteren dat zij geldschieters zoekt om het pro ject te financieren. „Het is echter niet gemakkelijk om voor een poli tieke film financiers te vinden". Het script voor de filim zal ge schreven worden'door haar echtge noot, filmregisseur Jules Dassin, die uiteraard ook de regie zal voeren. kritiek op het leger, dat onder Lin sinds de culturele revolutie een steeds groter aandeel iin faiat land- en partijbestuur werd toegeschreven. Voorzitter Mao wordt in het artL kei „onze grote leider" genoemd, een vrij bescheiden kwalificatie, verge leken met de bloemrijke taal uit het verleden. In het artikel is geen enkele toe speling te vinden op de komende reis van president Nixon naar China. (Van een onzer verslaggevers) RANDWIJK. Willian Janssen, nog steeds mèt lange haren, zit sinds woensdag weer in de school banken. Niet in Randwijk, maar op de christelijke nationale school in het naburige Heteren. De moeder van Willian heeft haar zoontje on middellijk na het incident op de School met dé Bijbel in Randwijk laten inschrijven op de school in Heteren. Willian was echter door alle belang stelling een beetje overstuur ge raakt. Daarom is hij pas woensdag weer naar school gegaan. Tegelijkertijd is ook het zusje van Willian naar die school „verhpisd". Het meisje werd vorig jaar van een kleuterschool in Randwijk gestuurd, omdat het een lange broek droeg. Andere leerlingen, die door hun haarlengte eveneens in aanmerking kwamen om door het hoofd van dé School met de Bijbel, de heer Kos ter, naar huis gestuurd te worden^ blijken eieren voor hun geld geko*- zen te hebben. Zij hebben inmiddelë een bezoek aan de plaatselijke kap,- per gebracht. KOPENHAGEN (Reuter) D<| sociaal-democratische regering va» Denemarken heeft een plan opge steld tot reorganisatie van de defend sie. De minister van Defensie, KjelA Olesen, heeft aan de pers meege deeld dat, als het parlement er me; dio december zijn goedkeuring aan geeft, de dienstplicht zal worden verkort van twaalf tot zes maan den. Het is voorts de bedoeling in het leger 13.000 dienstplichtigen te ver. vangen door 7.000 man beroepsper- soneel, aangevuld met duizend man in omdensteiuininigsteeniheden. De luchtmacht die nu iets meer dan honderd vliegtuigen, telt, zal worden verkleind. Er is nog niet bekend in welke mate. De marine zal in hoofdzaak komen te bestaan uit kleine snelle eenheden. De vier onderzeeboten en twee fregatten zullen er in de toekomst geen deel meer va SITTARD De Stichting Lim burgs Bevolkingsonderzoek wil in de naaste toekomst iedereen boven de 40 jaar aan een röntgelogdsch borstonderzoek gaan onderwerpen. Hiermee wil men al in 1972 begin nen. Of de plannen uitgevoerd kun nen worden, hangt echter af van de administratieve en financiële mede werking van de gemeenten. Praktijk is thans dat de onderzoeken van iedereen boven de 15 jaar om de twee en een half jaar plaatsvinden. Omdat een groep boven de 40 echter het meest „bedreigd" is bij het krij gen vain longkanker, hart- en vaat ziekten en (zij het in mindere mate) tuberculose, wil men voor deze per sonen het onderzoek frequenter la ten plaatsvinden. Voor personen tussen de 15 en 40 jaar zal daarbij in de naaste toe komst volstaan kunnen worden met een 5-jarig onderzoek. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch.

de Stem | 1971 | | pagina 15