;fent(e) RljGESTELD ermogen ORDT niet 1erhoogd Frans raakt bij jeugd uit de gratie Krijgsmacht doorgelicht INDIA OPNIEUW TEN AANVAL ezew ano M. Bakker tegen „gedwongen gymnastiek sjonge-jonge HARTEVELTI? JAM1N UURVERF binnenland buitenland fIIIIIWI1HH -éaoft liistandtrekkers mogen f Oööö.- hebben FACTOREN commentaar ^verstandig unfair restige-kwestie Zaterdag tekening Berlijn-akkoord DUITSE DUIF IN AUSTRALIë TERUG GEVONDEN V erspreiclings- verbod op kazernes ingetrokken KRITIEK TITO HAVEN-CAO 'int schenkt aan hen die deugdzaam zijn en zoet? wellicht een hart van chocola of een van suikergoed. VOORSTELLEN OPPOSITIE AFGEWEZEN •>1 ■M, 3 december 19 EB GENOEG 13 LLAND N.V. - ETTEN-I voor dit werk noodzakelijk, terwijl wij uw leeftijd op 17-25 jaar schatten. Wat wij daar tegenover stellen? Onder meer eet) goed salaris, ten minste 3'/2 week vakantie, een vakantie-toeslag van 7 een gunstige gratificatie» regeling, een royale bij drage in studiekosten, reis» kosten-vergoeding en een aantrekkelijke spaar regeling. jpf sollicitatie kunt u pen of p, of schrijf aan: gen, LElR fin onze parlementaire redactie) l,nEN HAAG t- id die taI1j volgens de bijstands- nodig heeft, maar nog een vermogen heeft, moet in de Viste gevallen eerst dat ver- ,,en opmaken totdat het niet ,,r dan 6000 gulden bedraagt. ,t ziet er niet naar uit dit vrij- „Jfld bedrag, dat sinds de in- (fkingtreding van de bijstands- I in 1965 nooit werd verhoogd, inenkort zal worden opgetrok- il kan worden afgeleid uit het «oord van staatssecretaris lm, Van Veeiiendaal (CRM) op 1 friftclijke vragen van het Ka- I „lid Van het Schip (CPN). Er wordt al enkele jaren- ge jat over optrekking van het ijgestelde „bescheiden vermo- j" De vorige CRM-staatssecre- Jil mr. Van de Poel, heeft de de Kamer al toegezegd de uk aan de orde te stellen. Maar CRM is men weinig overtuigd u de noodzaak tot verhoging. ii bijstandspraktijk zou er geen inleiding toegeven, en de kwes- i heeft dan ook geen hoge pri- iieit op het lijstje van punten jarop de bijstandsvoorziening «•betering behoeft. In de praktijk blijkt dat de aan- agers van bijstand gemiddeld 'n .aarbedrag van ongeveer 1200 ito bezitten. De bedoeling van it vrijgestelde vermogentje is, de jslandontvangers het gevoel te even van „Ik heb nog wat achter hand". Daartoe zou het in theo- al voldoende zijn een vrijge- leld bedrag van iets meer dan 111 gulden aan te houden. Maar verlaging van het huidige bedrag van 6000 gulden kan uiter aard geen sprake zijn. Wel deden zich problemen voor bij bejaarden die in eigen (ge spaard) huisje wonen en een per manente bijstandsuitkering nodig hebben. Zij zouden eerst hun huis moeten verkopen en het geld op maken tot 6000 gulden. Dit pro bleem is intussen opgelost door de bejaarden hypothecair krediet te verstrekken op hun huis, zodat ze er wel zelf in kunnen blijven wo nen, zonder dat de gemeente hen lange tijd heeft moeten onderhou den. Hun vermogen wordt na hun dood onder de kinderen verdeeld. Het Kamerlid Van het Schip had gevraagd gezien de geldont waarding sinds 1965 de bedragen 6000 guldens voor een echtpaar, 3600 voor een alleenstaande en 1200 voor ieder kind „aanzien lijk" op te trekken. Mr. van Vee- nendaal wijst erop dat niet alleen met de geldontwaarding moet worden rekening gehouden, maar ook met factoren als de ge middelde omvang van de bespa ringen van bepaalde inkomens groepen. Een ander punt is of het bedrag van het eigen vermogen regel matig automatisch zou moeten worden verhoogd. Wanneer het zou worden gekoppeld aan bij voorbeeld de loon-prijsindex, zou het bedrag binnen de kortste ke ren tot 10 mille oplopen. Dat zou dan wel gevolgen gaan hebben voor de toch al schrikbarend snel gegroeide bijstandspot die de overheid jaarlijks verdelen moet. L'V'ner Denemarken gaat zj Mensie-budget zeer aan- fW/tknoeien: de dienstplicht «twaalf tot zes maanden [Wtaht, bij de landmacht wor- I dienstplichtigen vervan- pidoor7.000 beroepsmilitairen en de vloot en luchtmacht blijft na- 5 niets over. péénvan de twee: een gemeen telijke verdedigingsorganisatie pNAVO is nodig of niet nodig, li NAVO overbodig is kunnen jdil instituut opdoeken. Als dat is en daar ziet het '•i', gezien de nog steeds toe- Wilde groei van de Russische Ifcchten dan moeten de NA- 'inden er gezamenlijk voor zor- fde NAVO aan zijn doelstei- Jfflblijft beantwoorden. I'iismarken onttrekt zich nu aan Söamelijke verantwoordelijk anderen moeten er maar Zorgen, dat de NAVO de ^verhoudingen in evenwicht Dat is unfair. 1"=1 is ook in hoge mate onverstan- l-Var, een Europese vredesconfe- pkan niets terechtkomen als de Ppese NAVO-landen tegenover plou niet één lijn trekken. psvolgen van de internationale geldcrisis worden steeds sterker J™ar. Die ongezonde situatie nu al meer dan een halfjaar maanden geleden reeds be- pNederland en West-Duitsland ''den en de mark te laten zwe eds maatregelen van presi- Nixon, die ook in ons land "i: °Pde maag zijn gevallen, da- "aJ van half augustus. s" 'nternationale handelsverkeer pr danig onder te lijden. Met --om ons te beperken tot het anci - de export naar Ameri- l0°k Frankrijk (dat niet ging is hierdoor in ernstige den geraakt. Een duidelijk 16d hiervan is de sluiting de- Van een fabriek, die de Van de hogere invoerrechten in de V.S. niet langer kan dragen. Honderd werknemers staan zonder een cent op straat. En dat is maar één voorbeeld. De toch al weinig rooskleurige economische situatie wordt er met de dag slechter op. ledereen, van hoog tot laag, wordt in zijn portemonnee geconfronteerd met de monetaire crisis. Ministers van financiën en direc teuren van nationale banken verga deren vrijwel doorlopend om tot een oplossing van het vraagstuk te ko men. Uit wat uit het overleg tot nu toe bekend is geworden springt een zaak duidelijk naar voren: de dol lar moet devalueren. Zou dit ge beuren dan zijn de „tegenpartijen" bereid iets terug te doen in de vorm van een revaluatie. Tot nu toe weigert Amerika in te gaan op de eisen, die met name door de negen tegenpartijen in de groep van tien op tafel zijn gelegd. Nixon vreest kennelijk voor een grote deuk in het Amerikaanse pres tige als de van oudsher befaamde dollar het loodje moet leggen voor andere munteenheden. En dat met de presidentsverkiezingen in het vooruitzicht Maar in Washington gaat men daarentegen ook beseffen, dat op deze wijze doorgaande het prestige ook een flinke knauw krijgt. Op de conferentie van de ministers van fi nanciën van de groep van tien in Rome was gisteren sprake van een „doorbraak". De Amerikaanse on derminister Volcker zou hebben ge zegd: „Als de Amerikanen in de richting gaan waarin u hen wilt hebben, wat zou dan uw bijdrage zijn Toch een devaluatie leiden waarnemers daaruit af. Het is te ho pen dat er snel duidelijkheid komt in de monetaire verhoudingen. Deze ingewikkelde problematiek raakt het Westen als geheel en iedere burger afzonderlijk. (ADVERTENTIES) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Leerlingen op middelbare scholen tonen geleidelijk aan minder belangstelling voor het vak Frans. Dat werd al langer aan genomen, maar minister Van Veen (Onderwijs) heeft er nu harde cij fers over gegeven, in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD- kamerleden mevrouw Smit - Kroes en Van Dijk. De kamerleden waren vooral be zorgd over de positie van de leraren Frans. Die wordt echter volgens de minister niet bedreigd. Sinds invoe ring van de mammoetwet is, zoals gemeld, de keuze van een aantal examenvakken vrij. Zo moet bij de schooltypen mavo, havo, gymnasium en atheneum uit de moderne talen een keuze worden gemaakt van minstens één (of twee, atheneum a) taal. Engels werd in de schooljaren tus sen augustus '68 en augustus '71 gekozen door 90 - 100 procent van de leerlingen examenklassen mavo- 3, mavo-4, havo en vwo (atheneum en gymnasium). Duits werd gekozen door 61 - 83 procent, met uitzonde ring van het vwo waar 55 procent de keuze op Duits had laten vallen. Frans werd gekozen door 31-56 pro cent. Hier echter valt het mavo-3 uit de boot: daar koos slechts rond 5 procent van de examenkandidaten het vak Frans in het examenpak ket. In genoemde drie schooljaren ble ven de kcuzepercentages voor Duits ongeveer constant bij de verschillen de genoemde schooltypen, namelijk rond 70 procent. Engels trok gelei delijk iets meer kandidaten 0 tot 5 procent meer, afhankelijk van het schooltype. Frans echter verloor dui delijk terrein: 4 tot 8 procent ver lies, weer'naargelang het schoolty pe. Ondanks dit terreinverlies voor Frans is op experimenteerscholen, die al langer met de mammoet wer ken, niets gebleken van bedreiging van de betrekking voor leraren Frans, aldus de minister. Tegenover het relatieve terreinverlies staat na melijk een toename van het totale aantal lessen als gevolg van het groeiend aantal kinderen dat voort gezet onderwijs volgt en ook dat langer naar schooi gaat na het ver strijken van de leerplicht dan voor heen gebeurde. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Twee efffciëncy- bureaus zijn momenteel bezig de Nederlandse krijgsmacht door te lichten. Dat deelde minister De Koster (Defensie) gistermiddag mee op een persbijeenkomst in Den Haag. Het bureau Bakkenist, Spits en Co. bekijkt welke activiteiten die thans door de drie krijgsmachton- derdelcn afzonderlijk worden ver richt, in aanmerking komen om in het kader van een zgn. „interservi ce" te worden samengevoegd. Bij dat onderzoek wordt ook reke ning gehouden met de omstandig heid dat meer efficiency bereikt kan worden door samenwerking in bij voorbeeld NAVO-verband, uitbeste ding in de civiele sector en uitvoe ring van dezelfde taken voor de verschillende krijgsmachtonderdelen door een en dezelfde dienst. Het bureau Berenschot en Bos boom en Hogcner onderzoekt de mo gelijkheden van een versterking van het vrijwilligersaandeel voor de krijgsmacht, waaronder het civiele. Ook onderzoekt dit bureau de finan ciële en personele consequenties daarvan, alsmede dc noodzakelijke duur van de dienstplicht. De beide bureaus zijn aan het werk gegaan op verzoek van de commissie-Van Rijckevprsel, die on der meer advies moet uitbrengen over de wenselijkheid van het al of niet verder verhogen van de defen sie-inspanning. Op de plannen van de Deense minister van defensie om de Deense krijgsmacht te verkleinen reageerde minister De Koster met de opmer king dat zijn Deense ambtgenoot in ieder geval eerst de NAVO-raad hierover moet consulteren. Wat de groetplicht betreft werd opgemerkt dat in januari van het volgend jaar een voorstel tot ver eenvoudiging tegemoet gezien kan worden. (Van onze redactie buitenland) BONN/BERLIJN Het ontwerp voor een overeenkomst tussen de beide Duitslanden over de uitvoering van het akkoord van de grote vier over Berlijn is klaar om ondertekend te worden. Verwacht wordt dat de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr (die gis teren in Bonn het kabinet-Brandt verslag uitbracht) en zijn Oostduitse partner Kohl zaterdag hun handte keningen zullen zetten. De bespre kingen tussen vertegenwoordigers van Oost- en West-Berlijn zijn nog niet zover. (Van een redactie buitenland) BREDA De veehouder Jime Tuite in Cunnamulla in de Au stralische staat Queensland moet vreemd hebben opgekeken, toen hij dezer dagen op zijn erf een uit Duitsland afkomstige post duif vond. Op een geel strookje papier, dat zich aan de ring van de vogel bevond, stond het adres R. B. Baisinghausen, Karl Rem mers, 17 Tiber, Hannover. Dat de duif de reis geheel op eigen kracht heeft afgelegd is nauwelijks denkbaar. Onze dui- vensportmedewerkcr meent dat een duif ongeveer 600 tot 700 kilometer over het water kan afleggen. Hij denkt dan ook meer aan de mogelijkheid, dat er een grappenmaker aan het werk geweest is, of dat de duif ergens in Europa op een schip is terechtgekomen en zo de reis naar Australië heeft volbracht. Volgens onze duivensportmede werker komt het vooral in de zomermaanden veelvuldig voor, dat in de mist verdwaalde dui ven op een schip belanden. Meestal vindt men ze dan weer terug in Portugal of Spanje. (Vervolg van pag. 1). Een uit 1967 daterende versprei dingsverbod is ingetrokken, zo maak te de minister bekend. Hierdoor zul len niet langer bepaalde geschriften uit de militaire inrichtingen kunnen worden geweerd. Minister De Koster weigerde zich uit te laten over de uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof in de zaak-Dona-Schul. Hij achtte het niet juist om met de Kamer te discus siëren over beslissingen van de on afhankelijke rechter. Wat de vrijheid van meningsui ting betreft merkte de mnister op dat die niet betekent dat iedereen mag zeggen wat hij wil, maar wel dat de overheid niet zo maar zijn eigen in zicht kan bepalen wat wel en wat niet gezegd mag worden. „Vrijheid van meningsuiting wordt - begrensd door de legitieme belangen van an deren". aldus de bewindsman. Tenslotte deelde hij nog mee dat er binnenkort voorstellen van de re gering te verwachten zijn over de wijziging van het tuchtrecht Na felle gevechten tussen voor- en tegenstanders van de linkse Chi leense regering van Allende is de noodtoestand voor de provincie San tiago afgekondigd. Bij de vechtpartij en die nu al twee dagen duren, wer den honderden arrestaties verricht en liepen bovendien honderden men sen verwondingen op. De vechtpartij en begonnen toen studenten in het centrum van Santiago een grote groep vrouwen rond de 10.000 in totaal aanvielen die op weg was naar het paleis van de president. De vrouwen hielden een mars uit pro test tegen de schaarste aan en de hoge prijzen van levensmiddelen Mannelijke tegenstanders van Allen de schoten daarop de vrouwen te hulp, waarop de politie ingreep (zie foto). (Van onze redactie buitenland) BELGRADO President Tito van Joegoslavië heeft scherpe kritiek ge uit op de partijleiders in de repu bliek Kroatië. Hij verweet de lei ders „oppervlakkigheid en liberalis me", in het bijzonder ten aanzien van de studentenstaking in Zagreb. De studenten staken, omdat ze een groter deel van de Joegoslavische in komsten ten goede willen laten ko men aan Kroatië. (Van onze redactie binnenland). ROTTERDAM De eisen van de drie vervoersbonden voor eeh nieu we havencao komen neer op een loonkostenstijging van 12 procent, zo heeft vakbondsondcrhandelaar Huls- ker gisteren meegedeeld. Daarin zit een reëele loonverbete- ring van gemiddeld drie procent. De heer Hulsker noemde de tegenvoor stellen van de werkgevers onaan vaardbaar. De werkgevers willen mt name af van de verplichting dat iedere havenarbeider een zaterdag in de drie weken kan werken. Maar dat gaat er bij de bonden slecht in. (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI De Indiase premier, mevrouw Gandhi, heeft in Nieuw Delhi de Westerse lan den scherp verweten, dat zij niets doen om een einde te maken aan de strijd in Oost-Pakistan. Daar om heeft zij voor de vierde maal in twaalf dagen Indiase troepen bevel gegeven de grens met Oost- Pakistan over te trekken. Volgens berichten van radio-Pa kistan hebben Indiase troepen zeven „massale aanvallen" gedaan op Oost- Pakistan, en wel vanuit het noorden, oosten en westen. Er zouden „enige bressen" zijn geslagen in de Pakis taanse stellingen, maar op andere plaatsen zouden de Indiase eenheden met zware verliezen zijn terugge dreven. Pakistan zelf heeft met oorlogs vliegtuigen het vliegveld en dichtbe volkte gebieden in Agartala in het noordoosten van de Indiase staat Tripura aangevallen. De stad heeft urenlang onder spervuur der Pakista ni gelegen. Een drietal F-86 Sabre straaljagers heeft twintig minuten lang zware bombardementen op de ze grensstad en de luchthaven uitge voerd. Mevrouw Gan-dhi beweert, dat de Indiase aanvallen van nu een vergeldingsactie van dit bombarde ment op Agartala betekenen. Wat de verliezen betreft, zegt een Pakistaanse woordvoerder, dat door Indiase beschietingen sinds 22 no vember 619 burgers om het leven zijn gekomen en 513 werden ge wond. Bij gevechten langs de grens zouden 23 Indiase militairen zijn gedood. Indiase berichten gewagen van een dodental van vijf bij het bombardement en de beschieting op Agartala. Daar zouden 45 burgers zijn gewond. Eerste minister Gandhi maakte in een toespraak tot de kaderleden van de Indiase congrespartij duidelijk, dat India niet zou buigen voor inter nationale druk in de confrontatie met Pakistan. Haar opmerkingen schenen gericht tegen de V.S., die besloten hebben militaire leveranties aan India op te schorten. Met name viel de premier Groot-Brittannië aan, dat tijdens het conflict tussen India en Pakistan in 1965 de ver gissing had begaan India als agres sor te brandmerken. Zij waarschuw de, dat de vijandelijkheden lang zouden kunnen duren. Ook verklaar de zij, dat India nu veel sterker is dan ten tijde van de drie vorige Pakistaanse aanvallen. Toch roert het je wanneer je onze overhorigheden zo vlijtig de zonzij des financieel-economischen levens ziet zoeken. Minister Langman laat een hoge ambtenaar zeggen dat het met de conjunctuur helemaal niet zo'n vaart zal lopen. En zijn collega Nelissen kwam gisteren ook al met een blijde blik uit Rome terug van de Groep van Tien, waar de Ameri kanen even voor Sinterklaas hebben gespeeld. Maar dat is ook alleen maar leuk voor wie er nog in gelooft. Schatkistbewaarder Roelof heeft het eigenlijk wel moeilijk. Het is bij En u begrijpt wat van deze keuze deze KVP'er altijd kruis of munt. terecht komt als je beroepshalve de mammon moet dienen. Ach, die Roelof, Nikkelen Nelis, wie geen hogere last teveel is, schoon 't gemene volk al scheel is van 't betalen wat haar deel is. Deze week lacht hij voor twee: hij vangt beleefd doch zeer tevree van elk Sinterklaaspresentje zo'n veertien procent BTW. Roalvink krijgt van de (GAB) Sint een heuse tv-show (op één Stief-been kun je immers niet staan). En Thomassen krijgt een glas met z'n eigen water. Engels: een cult-uurwerk, dat niet achterloopt. Vonhoff krijgt niks. Die pakt Sint nog een f af, da's nog zuiniger. Bakkenist heeft van prijsbeheer- sen heel weinig kaas gegeten. Eerst bakt die vogel zoete brood jes om ze dan zelf op te eten. Je moet Drees jr. eens bekijken, die gaat steeds meer op zijn vader lijken. Maar ik wou dat ik één ding wist: wat is nou toch een socialist? En Stuyt die krijgt milieukpoeder; hij snuit dan weer een meetpaal uit. Er zijn NU AL kerstetalages ge signaleerd. Dat zijn ongelovige win keliers. En tenslotte vind ik dat er onrust barend veel mensen in dit land ko men waar geen mens een cadeautje voor weet te verzinnen, want: „hij (of zij) heeft alles al." Een sugges tie: zou hij of zij al genoeg mensen hebben die aardig voor hem (of haar) zijn? Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE) s roomborstplaat harten vanille of bruin p.st, 69 chocolade hart 75 gram 75 cent gedecoreerde chocoladeharten 25 cent (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het communis tische Tweede-Kamerlid M. Bak ker heeft zich boos gemaakt over de tegenvoorstellen die PvdA, D '66 en PPR bij de bespreking van de rijksbegroting indienden. Dat gebeurde bij de stemmingen over de begroting voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Het met „zitten en opslaan" stemmen neemt veel tijd in beslag. Bakker vond dat die beter kon worden besteed. „We zijn hier niet naar toege komen om gedwongen gymnas tiekoefeningen te doen", zo riep hij nit. Als de linkse drie het' indienen van moties en amandementen niet wat zou beperken, dan zou Bakker steeds hoofdelijke stemming vragen, waar mee veel meer tijd gemoeid zou zijn. Hij noemde het „uiterst verwerpe lijk" om een steeds groter wordende golf van moties en amendementen in te dienen. De oppositie van de PvdA, D'66 en PPR wordt tot een hol gebaar, zei Bakker. Hij wilde de linkse drie nog de kans geven zich te matigen en zou daarom nog even wachten met zijn voorstel om hoofdelijk te stemmen. Den Uyl (PvdA) diende Bakker van repliek en zei, dat de linkse drie zich door het dreigement niet zou den laten weerhouden om wijzigin gen op de begroting in te dienen. H'ij kon twee moties en een paar amendementen echt niet veel vinden. In het verleden is de Tweede Ka mer te veel in gebreke gebleven om aan te geven op welke punten een ander beleid moet worden gevoerd, zei Den Uyl. De moties en amendementen van de oppositie werden overigens ver worpen. Oele (PvdA) maakte hier bij de vergissing door naar het spreekgestoelte te lopen met de me dedeling dat een bepaald amende ment zou worden ingetrokken. Ka mervoorzitter Van Thiel maakte hem duidelijk, dat het intussen was verworpen. De meerderheid van de kamer verwierp onder meer de motie van Oele om minister Stuyt te belasten met de coördinatie voor het milieu beheer en de minister daarmee een breder werkterrein te geven. Afge wezen werden o.a. ook voorstellen om meer geld uit te trekken voor de wijkgezondheidseentrale en de stimulering van nieuwe technieken ter vervanging van milieuvervuilen de zaken.

de Stem | 1971 | | pagina 13