ORANJE VRIJSTAAT IS DOOD Kaboutervolk gaat nu paniek zaaien Liever vandaag dan morgen. Proces tegen ontvoerders Bensdorp begonnen binnenland buitenland NIEUW LEVEN UNIVERSITEIT papier raor uw pen Wegenbelasting De drie verdachten in vals-geldaffaire naar Engeland uitgeleid Franse Pax Christi dringt bij regering op ontwapening aan 1 december 1971 t-5 (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de winter van 1970 waren Amsterdam en Nederland getuigen van de geboorte van een nieuwe "natie het gaboutervolk, ludiek verenigd onder de paddestoel van Oranje Vrijstaat. Ex-provokopstuk Roel van Duyn werd zijn ambassadeur. De volwassen politici meesmuilden vroljjk over het naïeve taal gebruik van de Kabouters (het agressief klinkende klootjesvolk au Provo werd vervangen door het goedmoedige begrip 7,trollen") en over het volkslied van ,,De uil die in de olmen zat", maar toen Oranje Vrijstaat meedeed aan de gemeenteraadsverkiezingen, jehrokken ze zich mooi een aap. Alleen in Amsterdam al kregen je Kabouters 40.000 stemmers achter zich aan, hetgeen hun in één i vijf raadszetels opleverde. Het is nog geen twee jaar later. Opeens komt de volgende mededeling i ambassadeur Roel van Duyn de natie verrassen: „In de zomer van Ml is de Oranje Vrijstaat uiteengevallen. Gebrek aan spectaculaire Mcessen en onderlinge meningsverschillen hebben er toe geleid dat st aan de zuigkracht van de oude maatschappij onvoldoende weerstand ton worden geboden." Wïj praten, met hem en zijn -verwart Bart Edel in een van katouteiwinkels waar de ge- vrengdéloos erbij liggen. Aller- Ue afgang van de Oranje Vrij- t te wijten valt. Van Duyn be- 'i mystiek te murmelen over het aamital kabouters dat in t is geweest om meit bloemen dl dieren te praten (zelf blijkt Mj zijn „panies dialgboek" zeer ihtba-re gesprekken te voeren meer een bruine beuk). liem duidelijk wordt dat dit ooid een alledaagse veralaglge- 1 niet kan bevredigen, wil hij wat meer kwijt. „Oranje staat?', zegt hij in vereniging Bart Edel, „was een poging een massale tegencultuur te ormen. De opzet was niet fout, ar onze acties konden niet de 'e, concrete veranderingen be- l waarop we hoopten. Daar om raakten er ye-el kabouters te leurgesteld. Kijk, veranderingen voltrekkern zich in golven- Het is moeilijk om continu tegen de bier kaai te vechten. Als een belofte niet meteen wordt ingelost, knap pen dte mensen af. Oranje Vrijstaat is teveel image geweest en te wei nig werkelijkheid. Het was -alle maal te amateuristisch. Ik geef toe dat wijzelf tekort zijn g-esehoten. We hadden onze verwachtingen te hoog gesteld. Anderszijds zijn de kiezers en het volk van Oranje Vrijstaat tegenover ons ook tekort geschoten. Wij hebben kennelijk als een katalysator gewerkt. We hebben het geweten van de men sen verlost. Wij hebben ze de kans gegeven om te redeneren: laat ons op de kabouters stemmen, dan zijn we er zélf van af. De beweging is doodgegaan omdat ze dachten: we hebben nu vijf vertegenwoordigers in de gemeenteraad - h-et zit ver der wel igoed. O-nee cultuur is ook niet -geschikt voor een voortdurende strijd. Die past niet in de manier van leven van de mensen. Zelf verkeer ik in een bijzondere posi tie om-dat ik kan leven v-an mijn boeken. Maar in het algemeen is het moeilijk om een full-time re volutionair te zijn". De vraag is: wat nu? Hij wordt precies zo gesteld op de voorpagi na van het nieuwe maandblad „De paniekzaaier" dat de kabouterge- da-chte a raiaon van een gutden per exemplaar in een opla-a-g van 15.000 nieuw leven moet inblazen. Roei van Duyn geeft er zelf het volgende antwoord o-p: „Zie, een zaaier -ging uit om te zaaien (Ma theus 4). Nu is het de paniekza-aier die uitga-at om in de harten van kabouters, ex-k-abouters en anti- kabouters het zaad v-an de bevrij dende paniek te zaaien. Het einde van onze westerse cultuur is in zicht- On-s resten nog vijf, mis schien nog tien jaren om voor het te laat is ingrijpende veranderin gen in de aard van onze samenle ving door te voeren. Zo niet, d-an zullen milieuverontreindlging, hon ger, overbevolking, del-fstoffente- korten en oorloig in een serie van katasteofes de wereld wegvagen. De baib-oiuters hebben er hun laat ste hoop op gevestigd dat in deze jaren die de laatste van w-ellvaart en betrekkelijke rust voor de rijke l-andfen zullen zijn, een massale en tijdige paniek de m-ensien zal door dringen. Daarom is het zaad van een heilzame, witte paniek dat de kabouters zaaien". -- Het is een -doodernstige gedachte, m-aa-r niet bijster origineel. Zelfs Alverm-am (is in kabouter-jargon gelijk aan anti-kabouter) Prins Claus heeft zich herhaaldelijk voor de televisie en in redevoeringen aldus uitgelaten. Geen krant, gee-n uitzending van radio of tv, geen weekblad en zelfs geen familie tijdschrift die zich niet breed heeft uitgemeten over het milieubederf. „Ma-ar al dat gepraat en geschrijf helpt niets," zegt vervolgens Roel van Duyn. „Je moet van onder af a-ain beginnen, bij de basis. Je moet elk individu afzonderlijk er van weten te -overtuigen d-at hij verant woordelijk is voor h-et milieu. Je moet ga-an praten met de arbeiders zoals wij kabouters zijn gaan. pra ten bij Philips Duph-ar - en we hebben een hele lijst van chemi sche bedrijven in petto. Je moet ze duidelijk maken hoe het anders kan, hoe er andere produktieme- thoden en produkten denkbaar zijn dan -d-e huidige",. Kunnen we van de kabouters nog politieke activiteiten verwach ten na het fiasco van de Oranje Vrijstaat...? Zullen ze de „trollen" onder de politici o-pnieuw de stui pen op het lijf jagen? In ons ge sprek doet Roel van Duyn op die glimlachende manier van hem erg onzeker. Het kan best zijn dat hij nog terugkeert in de gemeente raad, zegt hij. Kabouters hebben nu eenmaal een roulatie-systeem. De volgende verkiezingen? Ach, hij vindt de PSP vo-o-r iedereen die kabouter heeft gestemd, eigenlijk best een goed alternatief. In zijn boek „Panies dagboek" - dat naast beschouwingen over maatschappij structuren en wat dies meer zij ook verrukkelijke prozapassages bevat - is hij duidelijker- „Het zal n-iet zoveel verschil uitmaken", schrijft hij, „of de topposities van de politieke miaéhf door links of rechts, door Kabouter-s of gevestig de machtshebbers worden ingeno men zol-ang -de men-sen buiten de machtsposities passief afwachten. De problemen wa-ar we nu in be slissende strijd mee verwikkeld zijn, hebben zo'n omvang dat ze ook door een hiërarchisch systeem waarbij alle verantwoordelijkheid aan de top is -getrokken, eenvoudig niet opgelost kunnen worden. Juist dit inzicht brengt met zich mee Roe! van Duyn (rechts) en Bart Edel: Niet alle Kabouters kunmen met bloemen en dieren praten." slechts een der instrumenten, z'ijn. In oprichting is een „paniese uni versiteit" met voorlopige pro grammapunten ond-er meer cursus sen in katastrofologie, de preven tieve ecologie, de geschiedenis van de autoritaire persoonlijkheid en dergelijke, het stoken van onrust op middelbare en andere scholen en het voeren van binnen- en bui tenparlementaire acties om de heersende wetenschapsopvattingen te ondermijnen. Oranje Vrijstaats doo-d. Geen bezoek, geen bloemen. M-aar het Kabouterdiom leeft. Al leen is het volkslied over de uil in de olmen vervangen door „Zou het erg zijn lieve opa, als de wind niet meer w-aait. dat Kabouters, zo lang de mensen aan de basis niet uit hun onver schilligheid ontwaken, niet naar de to-pposities in de gev-estigde struk- tuur van de politieke macht humk- ren". Het ziet er naar uit dat de vijf Kabouterzetels in de Amsterdamse raad bij ontstentenis van het steoi- menlokkertje d-at Oranje Vrijstaat kortstondig was, wel aan een an dere pohtike partij zullen toeval len. De nieuwe Roel van Duyn wil zich nu liever bezig houden met het va-n onder af aan oplbouwen van -een doelbewuste tegencultuur. Letterlijk:„Nu is toet onze tijd. om panisch e,en levensvatbare tegen cultuur te creëren," Daarbij zal het maandblad „De Fainiekzaaier" (ADVERTENTIE) Wat gaan we doen met onze wasmiddelen? i Er is ecu groot rumoer ontstaan rond onze wasmiddelen. Kranten schrijven zus, aktiegroepen roepen so. En langzamerhand weet niemand meer hoe goed of slecht of bar of boos zijn eigen wasmiddel is. Wij willen hieronder eens alle feiten op een rijtje zetten. Eens kijken wat er deugt, eens kijken wat er niet deugt. Om dan eens te sien hoe we, met ons allen, uit de zotgen kunnen komen. Latenwebeginnen bij betbegin. Onze zorgen zijn niet van vandaag of gisteren. "We hebben ze eerder gehad. We hebben er meer gehad. Eerst was het de biologische af breek baarheid. We hebben als fabrikanten de hoofden bij elkaar gestoken en besloten alleen nog biologisch afbreekbare produkten te maken. Dat betekent al een stap in de goede richting. Sindsdien staat ei als garantie en herkenningsteken 42SSk dit symbooltje op al onze pakken: Vggg Toen dook het tweede probleem op: de enzymen. Enzymen zouden gevaarlijk zijn. Onze eigen wetenschapsmensen waren het hier niet mee eens, maar de beweringen hielden aan. Tot onlangs officiële rapporten van vooraanstaande autoriteiten definitief aantoonden dat enzymen in wasmiddelen ongevaarlijk zijn. En nu staan we dan ineens midden in het derde probleem: de fosfaten. zijn fosfaten! Fosfaten zijn een natuurprodukt. Aan fosfaten op zichzelf is niets griezeligs, engs of gevaarlijks. Fosfaten zijn nodig hij alle groeiprocessen in de natuur. Ons eten bevat fosfaten, de grond bevat fosfaten. Zonder fosfaten is zelfs geen leven mogelijk. - W&arom zitten er fosfaten in wasmiddelen? Fosfaten hebben nog andere eigen schappen dan alleen het bevorderen van de groei. Ze zitten in wasmiddelen omdat: 1. ze de kalk in het water onschadelijk maken; 2. ze de vuildeeltjes vasthouden. Om deze twee redenen voegen wasmiddelenfabrikanten fosfaten toe aan htm produkten. Hoekomthetdatergezegd wordt dat fosfaten het milieu "vervuilen"? In feite is dit onjuist. Fosfaten vervuilen niets. Alleenals er teveel zijn in de natuur, dan wordt er iets verstoord. Er vindt dan a.h.w. een „overbemesting" plaats. De natuurlijke plantengroei in hetwater breidt zich snel uit, algen en wieren gaan woekeren en gebruiken na het afsterven, door rotting, méér zuurstof. Daardoor wordt het andere leven in sloot en plas door zuurstofgebrek bedreigd. Hier en daar in Nederland, waar stilstaand water is, naderen wij een dergelijke situatie. Wit gebeurt er als we de fosfaten weglaten uitonzewasmiddelen? Dat zijn 3 dingen: 1. ons wasgoed wordt minder schoon en minder fris. Uit een oogpunt van hygiëne doen we een stap terug; 2. vele vlekken die nu verwijderd worden, blijven dan nog zichtbaar; 3. de levensduur van onze wasmachines wordt door kalkaanslag aanzienlijk bekort. (Vooral in hard-watergebieden en daaronder valt het grootste gedeelte van Nederland.) Dan maar wat minder wit... Goed. Stel dat we zeggen: laten we als Nederlanders nu eens de handen ineenslaan en al deze nadelen gewoon accepteren. Laten we zeggen dat dit de tol is die we voor ons milieu moeten betalen. Geen fosfaten meer in ons wasmiddel en in sloot en plas vaart het leven er wel bij. Is dat zo? Helaasnee. Want van al die fosfaten die de mens in onze natuur doet belanden, komt maar één-derde uit onze wasmiddelen. De rest komt uit kunstmest en uit onze eigen ontlasting. En als we even helemaal strikt nationaal gaan rekenen, dan is het wasmiddelenaandeel zelfs aanzienlijk lager. Via de Rijn stromen namelijk bij Lobith meer fosfaten ons land binnen, dan er in Nederland zelf in het water terecht komen, van welke herkomst dan ook. Als we alleen in onze wasmiddelen de fosfaten aanpakken, zou het resultaat daar van nauwelijks merkbaar zijn. Wat moeten we dan? Sommige huisvrouwen zeggen: zachte zeep gebruiken. Dat lijkt een logische redenering. Maar helaas is het geen oplossing. Want ook zachte zeep belast ons milieu. Weliswaar bevat zachte zeep geen fosfaten, en in zacht-waterstreken, waar het kalkgehalte lager ligt, lijkt deze zeepsoort dus een zinnige oplossing te zijn. Maar dan moeten we ook niet uit het oog verliezen, dat zachte zeep geen was middel is dat afgestemd is op de automatische wasbehandeling in moderne wasmachines. Gezamenlijk kunnen we wèlwatdoen. Dit: Wij wasmiddelenfabrikanten hebben voor onszelf het probleem van de milieuhygiëne tot probleem nr. 1 gemaakt. Dat betekent dat in al onze laboratoria over de gehele wereld absolute voorrang is gegeven aan het zoeken naar een effectief vervangingsmiddel voor fosfaten, een middel dat aan alle eisen voldoet, vooral ten aanzien van veiligheid voor milieu, gebruiker, wasmachine en textiel. Zoiets kost nu eenmaal tijd. En dit: We dienen terdege te beseffen dat de enig afdoende oplossing voor ons waterverontreinigingsprobleem ligt in een perfect functionerend net van water zuiveringsinstallaties, ook als er straks geen fosfaten meer in de wasmiddelen zouden zitten. Dit is een taak voor de overheid. Maar ook die overheid zijn wij allemaal. Endit: U,wij en de overheid moeten doorgaan met het probleem te stellen. Doorgaan gezamenlijk naar een oplossing toe te werken. Doorgaan met aktie-voeren, wat ons betreft. Maar wèl realistisch. Schijnoplossingen zijn geen oplossingen. Laten we ons voor een goede was nauwkeurig houden aan de wasvoorschtiften op elk pak. En verder Iedereen die denkt dat hij een waardevolle overweging heeft, moet het ons schrijven. Moet met ons komen praten. Moet met ons in discussie gaan. We moeten er allemaal in leven, in dat milieu van ons. Wasmiddelenfabrikanten evenzeer als elke andere Nederlander. We hebben er allemaal belang bij dat het weer recht komt. Liever vandaag nog dan morgen. Brieven voor oeze ruDriek nwfllw RWf VóK ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bl| de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eene ie mo* iff houd, c.q. strekking. Aangezien ondergetekende tot (ie categorie van autobezitters behoort, met aito. lusten en lasten van dien, heeft hij normale, interesse in de t.v.-gesprekken, radio-uitzendingen en verhalen in de krant hierover. Men zoekt het links- -en rechts en in alle hoeken en gaten, maar, volgens mij, is de oplossing veel eenvoudiger. Men heeft bijvoorbeeld de mond vol over zwartkijkers. W-anneer die alle maal zouden betalen w-as het tekort zo aangevuld. Welnu: mien gooit met een overgangsperiode van zo'n drie tot zes maanden het hele plan we genbelasting overboord. In. plaats daarvan verhoogt men die benzine prijs zodat uit de meerprijs het ont stane g-at kan worden aangevuld. Op -de huidige manier kan. iedereen zwart rij-den. Maar omdat iedere auto brandstof updig heeft moet er getankt worden en betaalt iedere automobilist op deze manier auto matisch wegen-belasting. OOSTERHOUT C. M-ATON AMSTERDAM (ANP) De 3 Engel sen die vorige week op verdenking van medeplichtigheid aan het in om loop brengen van een grote partij valse Engelse vijfpondsbiljetten werden aangehouden zijn in vrijheid gesteld. Het onderzoek heeft, aldus een recherchewoordvoerder, geen vol doende gromden voor eien vervolging opgeleverd. Het drietal is inmiddels tot ongewenste vreamdieliing ver klaard en maiar Engeland uitgeleid. U kunt ons bereiken via de N.VZ, de vereniging van alle Nederlandse wasmiddelenfabrikanten. Adres: Scheveningseweg 62,DenHaag.Tel.070-S5.12.00 RENNES (KNP) De president van de Franse Pax Christi-bewe- glng, kardinaal Gonyon van Rennes, heeft verklaard, dat de regering van Frankrijk onder permanente druk moet worden gezet om zich positief op te stellen ten aanzien van de ontwapening. De kardinaal legde zijn verklaring af in een interview in het dagblad „France Ouest". Deze verklaring ondersteunt de actie van de Franse Pax Christi- beweging, die van 6 tot 13 december in Frankrijk een vredesweek orga niseert. Een van de concrete eisen is, dat Frankrijk zijn wapenleveranties stopzet aan landen, die in oorlog zijn of rassendiscriminatie plegen. (Van onze redactie buitenland) WENEN Op beschuldiging van de ontvoering van de zoon van de Nederlandse chocoladefamilie Bens dorp, zijn gisteren voor de recht bank te Wenen de Oostenrijker Adalbert Bilek en de Wtstduitser Peter Doerschl verschenen. Men verwacht, dat het proces vier dagen zal duren. Het tweetal wordt ervan beschul digd, dat zij Michael Bensdorp (25) twintig uur hebben vastgehouden, terwijl zij kriskras door Oostenrijk trokken. Zij hadidien Bensd-orp sr. een losgeld van 250.000 shilling (35.000 gulden) gevraagd. Op 3 ja nuari werd het geld aan de twee overhandigd en werd Michael vrij gelaten. Het duo vluchtte, maar werd kort daarop gearresteerd. Beide beklaagden, die al een strafblad hebben, zeiden niet schul dig te zijn aan de ontvoering. Zij hadden naar hun zeggen wel het plan in te breken in de dure huizen in de Doebling-wijk in Wenen. Doerschl zat al boven op een muur, toen Michael Bensdorp eraan kwam. Zij waren bang dat de jongeman hen zou aangeven bij de politie en „zonder veel geweld te gebruiken", namen zij Michael mee. Toen zij hoorden wie hij was, eisten zij een losgeld.

de Stem | 1971 | | pagina 15