Zorgenkinderen van KNSB onder kundige leiding GERARD WEER IN WÈ Na 3 jaar terug evraagd tonner grijpt aatste kans Italianen hechten geen waarde aan computer conclusie enk van Kraats naar record fes*. \I IS CIRCUIT ZANDYOORT f ONVEILIG Borussia MG tegen Inter in West-Berlijn K IN TIJDNOOD 'TIEK JACKY STEWART: M Ocana tekent voor 3 jaar WWM verzorgster? ij ven en wachtkamer /aar alles ond Suppoost verkocht controle-stroken 1 iffldag 12 povember 1971 17 I Carry Geijssen w Trijnie Rep Jacques Anquetil: volgens de computer de beste wielrenner aller tijden. (Van onze sportredactie) HEEMSKERK Staatstrainer Gerard Maarsse uit Heems kerk zal zich belasten met de voorbereiding van de ex-kern ploegleden Trijnie Rep en Elly van den Brom op de Neder landse kampioenschappen op 8 en 9 januari in Deventer. Bo vendien zal hij de training verzorgen van Carry Geijssen. Dit gebeurd op verzoek van het bestuur van het schaatsgcwest Noordholland/Utrecht en de dames zelf. "tij ■tés&rSïïB r/» Gerard Maarsse heeft gisteravond voor het eerst de schaatstraining van de drie topdames ter hand ge nomen en dat betekende een volle dige come back als trainer. In 1968 besloot Maarsse, succesvol trainer van de westelijke jeugdploeg, waar uit o. a. Jorrit Jorritsma, Frits Bart- ling, Ronnie Nooitgedagt, Piet Vink en Co Giling voortkwamen, te stop pen als trainer. „De financiële kant van mijn trainingen werd voor het schaatsgewest Noord-Holland Utrecht een te zware belasting. Bo vendien liet en laat ik nog steeds mijn maatschappelijke carriere pre valeren boven successen als schaats- trainer," zegt Gerard Maarsse, werkzaam op de afdeling perso neelszaken van Hoogovens. De schaatssport liet de 42-jarige ex-kampioen van Nederland echter niet los. Hij volgde wedstrijden en zat verder als meer dan geïnteres seerd aan de tv gekluisterd. En vorig jaar werd hij zelfs weer als schaatstrainer actief bij de groep van Langedijk uit Heiloo en Alk maar. En nu dus weer bij drie topdames. „Met als uit drukkelijke opdracht Trijnie Rep, Elly van den Brom en Carry Geijssen zo goed mogelijk voor te bereiden op de Nederlandse kampi oenschappen", voegt Gerard Maarsse er onmiddellijk aan toe. Een op dracht die hij overigens niet zonder meer aannam. „Toen het bestuur WEEK RJLST - TEL. 2327 aan» '^skamni i *rws cie landskampioen Hans Hij boekte zijn in de tweekamp, 'teSDeL met een °P 3*4 is geko. dj Pi? feelbkedü de voorSaan(1e L pier's si a v'crweerde te- Pj'eei bii fre«?.ieve spel-opzet, t« °ering 0™ 5Ste zet de liid- k?lar Werkfn „uitgestelde" tehtte£dUidelijk van le,Vji het restau- Y, "Pnieito nS''sch Stadion logins. L Grünfeld-Indis- 2 ve«i" n ?en' in een werd de k, kwalitietLff°rd Sebracht bleek iel' r,op a geheel vA Donner de m gebriiiw0r?e' terwijl Sïefi slui'ende lp j Zijn p0" Zag «'eindelijk zijn voldoening. vlag vallen. Op dat ogenblik was zijn positie alleszins precair, zo met hopeloos. Zaterdag wordt de laatste partij gespeeld. Ree heeft dan wit. Het partij verloop was als volgt: Wit: J. H, Donner. Zwart: H. Ree. Griinfeld-Indisch 1. d2-d4 pg8-f6; 2. c2-c4 g7-g6; 3. pbl-c3 d7-d5; 4. c4xd5 pf6xd5; 5. e2- e4 pd5xc3; 6. b2xc3 c7-c5; 7. Ifl-c4 If8-g7; 8. pgl-e2 0—0; 9. 00 c5xd4; 10. c3xc4 pb8-c6; 11. Icl-e3 Ic8-g4; 12. f2-f3 pc6-a5; 13. Ic4-d3 Ig4-e6: 14. d4-d5 lg7xal; 15. ddlxal f7-f6; 16 tfl bl Ie6-d7: 17. Ie3-h6 tfS-f7; 18. e4-e5 f6xe5: 19. dalxe5 b7-b6; 20. Ih6-d2 pa5-b7; 21. Id2-c3 tf7-f6; 22. pe2-g3 pb7-d6; 23. tbl-el Id7-b5; 24. Id3-bl ta8-c8; 25. pg3-h5 dd8-c7: 26. ph5xf6+ e7xf6; 27. de5-e6+ pd6-f7; 28. Ic3xf6 lb5; 29. de6-e3 dc7-d6; 30. de3-d4 tc8-e8; 31. tel-e8+ Id7xe8; 32. Ibl-d3 b6-b5; 33. f3-f4 dd6-a3; 34. h2-h4 da3-cl 35. kgl-h2 pf7-h6; 36. Id3-e2 ph6-f5; 37. dd4-e5 dcl-e3; 38. Ie2-f3. Zwart overschrijdt de bedenktijd: 1—0. van het schaatsgewest Noord-Hol- land-Utrecht me vroeg de drie da mes te trainen, wilde ik eerst wat tijd hebben voordat ik „ja" zei. Ik wilde eerst informaties inwinnen en daarna een gesprek hebben met het bestuur van het gewest en de dames zelf". Maarsse kreeg zijn informatie van conditietrainer Ben Holleboom. („een goede huisvriend van me") en sprak met het KNSB-bestuur, de TC en de dames zelf. Het resultaat was zo positief, dat Maarsse de dames gelijk een schriftelijk trainingspro gramma verstrekte. Maarsse: „Ik had toen weinig tijd meer. Ik heb maar even op de baan kunnen kijken. Dus heb ik geen overzicht hoe de dames ervoor staan. Bovendien kon ik ook al we gens tijdgebrek niet naar de wed strijden in Utrecht. Dat zal ook in de toekomst weinig kunnen gebeu ren. Daarom is de afspraakmet gewestelijke trainer Egbert van 't Oever gemaakt dat hij de dames tijdens de wedstrijden zal coachen. Omdat ik wel dus de trainingsgroep uit Heiloo en Alkmaar blijf trainen gaan de dames ook mee naar (ten minste als dat financieel haalbaar is) het trainingskamp in Innsbruck, van 22 december tot 3 januari. Al leen gaan de dames in verband met de b-kampioenschappen (29 en 30 december in Eindhoven) wel eerder weg. Daar zou Egbert van 't Oever ze dan weer coachen, waarna ik ze zelf weer op 3 januari onder handen neem tot de nationale kampioen schappen. Dan zal pas blijken wat er verder met deze meisjes gaat gebeuren. Ze maken tenslotte een goede kans om naar de Europese- en wereldkampi oenschappen en de Olympische Spe len te worden uitgezonden. Daarom ook is deze regeling door het schaatsgewest getroffen". Tot die tijd zit Gerard Maarsse dus met drie zorgenkinderen van de KNSB opge scheept. Hij lacht zelf om deze uit drukking: „De KNSB heeft zich wel gedistantieerd van haar zorgenkin deren maar verder wil ik daar niet op ingaan. Daarvoor ken ik de fei ten te weinig". Maarsse heeft in elk geval geen angst om door de dames in zeer korte tijd „afgezet" te wor den. „Als ik daar bang voor was had ik de hele opdracht niet aange nomen. Maar bovendien ken ik de meisjes goed. Trijnie Rep en Carry Geijssen zijn zelfs bij me thuis ge weest. En ik heb zo tussendoor nog wel eens een adviesje gegeven. Bo vendien hebben ze zelf ook verzocht of ik de training zou willen opne men". Gerard Maarsse staat geheel onbevooroordeeld tegenover de hele dameskwestie, die voor de zoveelste keer de KNSB in opschudding heeft gebracht. Zelfs zo onbevooroordeeld dat het niet eens zo gek zou zijn, als hij, de man die drie jaar niets met het topschaatsen te maken had, maar wel overal bekend staat als een kundig trainer,, gevraagd zou worden na een eventuele hergroepe ring van de dameskernploeg als bondscoach op te treden. Gerard Maarsse neemt de tijd om daarop te antwoorden. „Ik heb geen aspiraties in die richting", zegt hij ernstig. „Maar als ze het zouden vragen dan wordt het vooral een economische zaak. Bovendien zou ik eerst een goed gesprek willen heb ben met. het bestuur van de KNSB. de landelijke technische commissie en dc dames zelf". Hetgeen vrij vertaald wil zeggen dat Maarsse wel „ja" zou zeggen. m N WM r WMMTïs Gerard Maarsse: „Ik heb wel wat tijd genomen voor ik „ja" zei." MILAAN (AP) De Italiaanse pers heeft bezwaar gemaakt tegen de „uitspraak" van een computer dat de beste wielrenner aller tijden Jacques Anquetil is, gevolgd door Eddie Merekx en Fausto Coppi. „La Stampa" uit Milaan wees erop dat Merekx nog niet aan het einde van zijn loopbaan is en nog heel wat kan presteren, en dat de prestatie van Coppi in een ander tijdperk was verricht, iets wat ook verschil maakt. Hij kon, met andere woorden, niet op een lijn worden gesteld met Anquetil en Merekx. Anquetil was nooit wereldkampioen, aldus „La Stampa", en heeft ver schillende belangrijke wedstrijden, naderhand door Merekx en Coppi gewon nen, niet zo best gereden. „Als Merekx niet meer rijdt dan pas kan de com puter gaan narekenen wat hij waard is geweest", aldus La Stampa. De Gazzetta Deilo Sport vond ook dat men een wielrenner pas kan be oordelen als men al zijn prestaties bekijkt en niet als dit wordt gedaan met een aantal resultaten. „De uitslag was dus zonder waarde". Het resultaat van het computer-onderzoek was gepubliceerd in een Bel gisch blad. GLASGOW (ANP) Volgens Jackie Stewart, wereldkampioen der autocoureurs, bestaat er een gerede kans dat er volgend jaar op het cir cuit van Zandvoort geen Grand Prix formule I wordt gereden. In een interview ter gelegenheid van de opening van de autotentoon stelling in Glasgow, ging Stewart in op de veiligheid van de zestien Grand Prix-circuits. Hij kwam tot de con clusie dat sommige banen, als ze niet tijdig verbeterd worden, voor de coureurs onaanvaardbaar zullen blij ken. Zandvoort was een van de dooi de „Vliegende Schot" bedoelde ba nen. „Het weggedeelte, waar Piers Courage vorig jaar verongelukte (bij tunnel-oost), is nog steeds niet over eenkomstig onze eisen veranderd. Dat is een kwalijke zaak. Er komen de laatste tijd te veel rijders om het le ven", aldus Stewart, die zich in de „niet al te verre toekomst" maai* niet in 1972 denkt terug te trekken uit de autorensport. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Henk van der Kraats steunt even op het geheugen van zijn vrouw: „Truus, elfde, twaalfde, dertiende misschien?" Het blijkt de twaalfde keer te zijn. Twaalf keer is jockey Henk van der Kraats met het hoogste aantal win naars het renseizoen uitgegaan. En nooit ging het allemaal zo gemakke lijk als in het afgelopen seizoen. Nooit bouwde hij zo snel een voor sprong op en nooit was een man in de puntentelling voor het nationaal kampioenschap al onbereikbaar voor de concurrenten met nog een week of zes voor de boeg. Henk van der Kraats zou zaterdag bijzonder graag nog één en, als het effe kan, twee keer winnen. Want dan evenaart, respectievelijk verbe tert, hij nog een record ook. Bij het begin van déze laatste ren-dag in het seizoen staat hij op 33 overwin ningen. En 34. is het record; nog' steeds op naam van de nu vijf jaar geleden overleden Dries van Dijk. Hoe snel hij ook de 33 bereikte, die 34ste die al een paar weken is verwacht, is er nog steeds niet. „Aan een kant is dat wel begrijpe lijk" zegt de 41-jarige man uit Was senaar. Onze paarden hebben veel gedaan, veel gewonnen en worden in de handicap general ook nu en dan flink aangepakt. Dan daalt je kans wel". Onze paarden. Dat slaat dan op de samenwerking met zijn schoonvader, trainer Bertus Riem. Een samenwer king die in februari al 25 jaar duurt. Toen in 1947 een bescheiden tienert- je bij Riem, nestor van de Neder landse trainers der volbloeds, zich meldde omdat het jockey-zijn hem wel een prachtbaan leek, bekeek Riem dat lichte baasje met een wel willend oog. Het was toen nog een voorwereldlijke tijd in het Neder lands renwezen. Eén ren op een dag, was een voorkomend geval. In zo'ri situatie begon Henk van der Kraats. Minieme prijzen, minieme lonen. Velen kwamen en velen gingen. Maar hij bleef. En intussen werd Henk twaalf keer kampioen, won hij vijf keer de Der by, scoorde hij weieens een hattrick (dat is drie rennen winnen op een dag), een kunststuk, want Duindigt geeft maar drie rennen per meeting in het algemeen. Dit jaar greep de combinatie Riem Van der Kraats twee keer raak in de grote nummers: winst in de St. Leger, de Gold Cup, maar net niet in het allergrootste nummer van een seizoen, de Derby. Daarin werd Van der Kraats met Comarla tweede. „Erg, erg jammer dat we die merrie eigenlijk juist iets te laat hier kre gen. Hadden we haar beter gekend, dan had Comarla de Derby gewon nen". Hoe makkelijk hij dit jaar zijn 33 overwinningen bereikte toch rijst de vraag of iemand van 41 jaar niet eens moet gaan denken over hetgeen hij gaat doen als het rijden hem te zwaar wordt. „Ik wind het nog veel te fijn. Ik denk nog niet aan een afscheid" zegt Van der Kraats. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politierechter mr. L. Om- ta heeft bij verstek de 34jarige timmerman, en in zijn vrije tijd suppoost bij het Olympisch Stadion in Amsterdam, Bert P. uit Muiden wegens oplichting conform de eis veroordeeld tot 50 gulden boete, één week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. In maart van dit jaar had P. twee controlestrookjes van toegangsbewij zen voor de wedstrijd Ajax-Celtic in het Olympisch Stadion als echt vóór 5 gulden per stuk aan twee Engel sen verkocht. „Ze konden het toch niet lezen en ik wilde wat bijver dienen", had P. bij de politie verklaard. De administrateur van het stadion had aangifte gedaan, omdat hem meer van dergelijke ge vallen ter ore waren gekomen. Hij zorgde tevens voor echte kaartjes voor de teleurgestelde Britten. Henk van der Kraats: overwinningenaantal van 33. HOCKEY Het Nederlandse militaire hockeyelftal heeft gisteren in Ukkel met 2-0 gewonnen van Bel gië. De ruststand was 0-0. De Neder landse doelpunten werden gemaakt door Ties Kruize, weer hersteld van zyn knieblessure, en Doesburg. M Jacky Stewart: „Zandvoort vol doet nog niet aan de veiligheidseisen, die door de coureurs zijn gesteld". FRANKFURT (ANP) De „der de" wedstrijd tegen Borussia Mön- chengladbach en Internazionale Mi lan, in de achtste finales om de Euro pacup I, wordt op 1 december ge speeld in West-Berlijn. Deze plaats was voorgesteld door het bestuur van Borussia, welke sug gestie door de Westduitse voetbal bond werd overgenomen. Louis Ocana: bijgetekend. PARIJS (AP) Louis Ocana beeft zijn contract met BIC ver lengd. De Franse firma en hij gin gen een nieuwe overeenkomst aan die duurt tot eind 1974. De B1C- ploeg bestaat voor 1971 uit 16 Fran sen, 3 Belgen (Leman, De Boever, Hosiers), een Nederlander (Pijnen), een Deen (Mortensen) een Luxem burger (Sehleck) en een Spanjaard (Aranzabel). BOKSEN De Japanner Kunia- ki Shibala heeft in Matsuyama zijn wereldtitel in het vedergewicht (WBC-versie) behouden dank zij een zeer omstreden onbeslist tegen uitdager Ernesto Marcel uit Pana ma. Marcel, die gedurende' het gehele gevecht de betere bokser was en de titelhouder overklaste, leek od een duidelijke overwinning op punten af te gaan. Bij het bekendmaken van de uitslag ontstond grote consterna tie. Een Japans jurylid gaf de partij met 7165 aan Marcel, een Zuidko- reaans jurylid scoorde 7269 voor Sibata terwijl het tweede Japanse lid van de jury met 7171 onbeslist in de partij zag. een

de Stem | 1971 | | pagina 17