em. «hot Ie kou Mae I k£ezochtvo°r u de b^dtod8110"8" Weer naar roo nis-rode coalitie in België Leerlingenstaking vanwege overbelaste proefwerkweek DIT JAAR INVOER VAN 80.000 APEN Partij van 124 kilo hasjiesj in beslag genomen V. Verkruisen van Het Zwarte Korps: NEE, TEGEN ZIJN EIGEN AUTO HF,F,FT DREES NIKS zeker, depostqiro [zeldzame gebeurtenis in artis laaimannetjes kruipen uit ei in amsterdam akcentrales kleurloze teen m taboe r^e winter >lo MISS GANZENHOEDSTER ezeW HöFFNER WEG UIT KEULEN? kmdelen [ïtwikkelings- erk Solidaridad binnenland buitenland emon.De instant gtw j iilc et met citroen. 1GARNIGR pssennierg joruw fijne was: jw, groot voorcleefoh1 mismaking nog eens loderne wasmiddel ierne weefsels u's uiterst zachtvoor hiurkjesjingerie;ukurt j olon toevertrouwen O uw fijne was »maat. i heefteen water- DIRECTEUR HEEFT 3.000 NULLEN IN PETTO DIALOOG Weer medische controle gevraagd Ontslag voor 56 man in Deventer <5/ met de postgiro kunt u vanuit uw stoel sparen bij de RPS of bij de 3 Vakbondsspaarbanken! dab makkelijk! I Dinsdag 9 november 197 «STERDAM (ANP) orte van. De ge- 'ki'okodilachtigen behoort /dierentuinen tot de zeer zeldzame Ku tenissen. Vandaar dat men m bijzonder trots is dat er vijf - uit het ei zijn ge- ei is aangeprikt. taaimannen un ..1 en een zesde jopen dat er de komende «Tnog meer het levenslicht zul- I aanschouwen wordt niet uitge- loten geacht. In» 8" augustus werden door een betrekkelijk jong wijfje, van lim éen meter lang het had als r een jaar of zes geleden haar intrede in Artis gedaan 27 eieren gelegd. Zij had daarvoor in het zand van haar verblijf in de krokodillen- serre een kuil gegraven en na haar produkten daarin te hebben gedepo neerd de zaak afgedekt. Gedurendt precies twee maanden heeft men de eieren in dit nest tot ontwikkeling laten komen. Toen achtte men de tijd gekomen het nest uit te graven, de bijna zeven centimeter lange eieren gewicht ruim 40 gram te con troleren en in een broedstoof onder te brengen. Nadat de eieren 28 dagen in de broedstoof hadden gelegen, werd 's ochtends door de verzorgers ge luid in de eieren gehoord een zacht gekwaak en in de loop van de dag werden vier brilkaaimannetjes ge wicht omstreeks dertig gram, lengte twintig centimeter geboren. Maan dag aanschouwde een vijfde exem plaar het levenslicht. Zoals met alle krokodilachtigen het geval is, worden de brilkaaimannen ernstig met uitsterven bedreigd. Dit is niet zozeer een gevolg van het feit dat de dieren een slechte reputatie genieten, maar meer de schuld van de mode: krokedilleleer is nog steeds bijzonder in trek. [Schotse |:le Mac Lemon achet, kompleet rater erbij en Schets in de non doos kosten fachetszijanog 150. "Lemon nu ook nslottestajebij ons Amerikaans Kolonel fetapt op jjlT protest j «LANTA (AKP) Luite- Lt-kolonel Anthony Herbert, meest onderscheiden Ameri- laanse officier uit de Koreaanse Lot. heeft meegedeeld, dat hij L ontslag zal indienen. Kolonel Herbert heeft enkele taanden geleden verscheidene Le officieren ervan beschul- jad gevallen van wreedheden j Vietnam in de doofpot ge kopt te hebben. I Herbert, die op 41-jarige leef- L jijn militaire loopbaan als Loon soldaat is begonnen, leeft bij monde van zijn advo- feat laten weten, dat hij beslo- L heeft een eind te maken aan fan militaire carrière, omdat tin superieuren hem herhaalde lijk verboden hebben vrij-uit te (reken. TKECHT (ANP) De drie vak trales (NVV, NKV en CNV) heb- hun activiteiten op het gebied de ontwikkelings-samenwerking andeld in de Stichting Ontwikke- Ssamenwerking Vakbeweging' I.V.). stichting wil voorlichting geven ai de vakbeweging over de nood- tot ontwikkelingssamenwerking (ADVERTENTIES) w If'nulidar lit, INü/ief IK ifSNAPOLIE" 'bssséstraat 75 [•Wam, imatigschuimend- )lon geschikt voor lachine. fcoiieeii r de nieuwe alleen' clraa9t u deze 0Bn blaar 'tCS van r v ai i (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn heeft gistermiddag in Brussel het ontslag aanvaard van de rooms-rode regering Eyskens. Onmiddellijk daarna begon men in Belgische politieke kringen te werken aan de vorming van een nieuwe regering: ook dat zal waarschijnlijk een rooms-rode coalitie worden, want een andere oplossing lijkt er na de verkiezingen van zondag niet in te zitten Bij de parlements- en provincie raadsverkiezingen behielden de twee meerderheidspartijen, CVP (Christelijke Volkspartij) en BSP (Belgische Socialistische Partij), on geveer hun zetelaantal. De enige verschuivingen wernen. genoteerd in de oppositiepartijen. De Waalse taai- partijen slaagden erin om hun zetel aantal in kamer en senaat te ver dubbelen. De CVP verloor twee zetels (en heeft er nu nog 67), de BSP blijft tweede grootste partij in het land met 61 kamerzetels (winst 2) de Liberale partij voor Vrijheid en Vooruitgang behoudt er nog slechts 34 (verlies 13), de Vlaamse Volksu nie heeft 22 zetels in de nieuwe kamer (winst 2), het FDF-RW, de Waalse taaipartijen, behaalden 24 zetels (winst 12), de communisti- sclhe partij heeft nog maar 4 zetels (verlies 1). Het tellen van de stemmen en het verdelen van de zetels verliep giste ren bijzonder traag: op talrijke plaatsen schoven sommige zetels de halve dag lang van de ene partij naar de andere. De twee regeringspartijen behaal den in het nieuwe parlement in ieder geval een meerderheid: ze hebben 128 zetels op een totaal van 212. Gevreesd wordt echter dat de oppositie veel harder zal worden, vooral omdat voor sommige wettek sten die betrekking hebben op de verhouding tussen de twee ta-alte- meensohappen een meerderheid van tweederde nodig is. De regering zal dan in ieder geval een beroep moe ten doen op siteknmen van taaipartij en. le oppositie: een dialoog met de taaipartijen is altijd al erg moeilijk geweest en de grote Waalse over winning kan niet anders dan de vroegere standpunten nog meer ver ankeren. De .grootste ontgoochelden in deze Belgische verkiezingen na de zwaar geslagen Liberalen zijn de socialisten. Alhoewel zij een winst van twee kamerzetels boekten, had den zij gerekend op een rode door braak in het traditioneel katholieke Vlaanderen. Die doorbraak is er niet gekomen. Tenzij zeer schuchter in d;e provincie Limburg waar voor het eerst in de geschiedenis de absolute meerderheid van de Katholieke Par tij in de provincieraad werd gebro ken. AMSTERDAM (ANP) Onge veer 150 leerlingen van de Amster damse grafische school, alde'j'ng m.t.s., hebben gistermorgen aan het begin van hun proefwerkweek de pennen neergelegd uit protest tegen het, wat zij noemen „overbelaste proefwerkschema". De stakende leerlingen (uit de eerste twee klassen) willen de proefwerkweek gespreid zien over twee weken. Door organisatorische omstandigheden was de helft van het lerarenbestand niet in de gele genheid om deze weken hij te wo nen, daar zij een bijscholingscursus volgen. De leerlingen van de vierde, tevens laatste, klassen, doen niet mee aan de staking, de derde klas sen lopen stage. De leerlingen van de stakende klassen was bij de aanvang van het schooljaar meegedeeld, dat een dergelijke proefwerkweek bij wijze van experiment zou worden gehou den en dat niemand de dupe van dit experiment zou kunnen worden. De leerlingen vrezen echter dat er wel slachtoffers vallen. De directeur van de school, de heer J. C. de Winter, vertelde des gevraagd dat bij het niet deelnemen aan proefwerken de normale weg wordt gevolgd: „Dan krijgen ze geen waardering. Dat zullen dus 3000 nullen worden voor de 20 vak ken waarin een proef moet worden afgelegd." Volgens de heer De Winter heb ben veel jongelui het vertrouwen in het instituut school verloren. De moeilijkheden zijn volgens hem ver oorzaakt door de grote veranderin gen die er binnen het onderwijs zijn. Aan het begin van het school jaar is de leerlingen uitdrukkelijk verteld dat er geen nekken gebro ken zouden worden door de „week", zo zei hij. Van de zijde der leerlingen werd gezegd dat zij vandaag met de di rectie rond de tafel zullen gaan zitten, maar er is weinig vertrou wen in het gesprek. Bij geen resul taat zullen zij zich beraden en dan eventueel doorstaken tot de vol gende week maandag. Politici van de traditionele partij en zeiden te vrezen voor een sterie- IN DE CAMBODJAANSE hoofd stad zijn acht mensen gedood en elf gewond door een handgranaat. Die werd tussen hen gegooid door een militair, die niet tegen zijn verlies kon bii het kaarten. DEN HAAG (ANP) Het VVD- kamerlid ir. D. S. Tuynman heeft bij minister Stuyt (volksgezondheid) aangedrongen op het instellen van een scherpe medische controle op geïmporteerde dieren. Hij doet dat in schriftelijke vragen, waarin de aandacht wordt gevestigd op de massale invoer van in het wild ge vangen dieren en op in het bijzon der de in- en doorvoer van apen, het verbruik van laboratoria en de ver koop aan particulieren van apen. In een toelichting stelt ir. Tuyn man, dat zijn informaties er op wij zen, dat de in- en doorvoer van apen nog toeneemt. Hij berekent dat op basis van de invoer gedurende de eerste zes maanden van dit jaar in 1971 ongeveer 80.000 apen op de Nederlandse luchthavens worden aangevoerd, waarvan zestig procent zou worden doorgevoerd. Rekening houdend met een verbruik van 8000 dieren door laboratoria zouden, vol gens de berekening van het kamer lid, ruim 35.000 dieren over de toon bank gaan. In april van dit jaar heeft het SGP-kamerlid C. van Dis over de zelfde zaak ongeveer dezelfde vra gen gesteld. Namens de regering is toen geantwoord dat de bestaande wettelijke bepalingen geen moge lijkheden voor ingrijpen bieden. In het antwoord van de regering op 18 juni werd meegedeeld, dat er een wetsontwerp op de bedreigde dier soorten in voorbereiding' is waarin de verkoop van apen aan particulie ren aan banden kan worden gelegd Daarnaast zou de regering laten on derzoeken wat de consequenties zouden zijn van het invoeren van een quarantaineperiode voor in te voeren dieren. In Coevorden is gisteren weer de jbarlijkse ganzenmarkt gehouden. Op die feestelijke dag is het de gewoon te van de plaatselijke schonen met hun ganzen zo mooi en origineel mo gelijk tevoorschijn te komen in de strijd om de titel Miss Ganzenhoed ster. Die eer was ditmaal weggelegd voor Grietje Meppelinkdie kennelijk nog wat beduusd is van haar uitverkie zing. DEN HAAG De intei'kerkelijke adventsactie „Solidaridad" zal dit jaar van 12 tot 26 december voor de derde keer worden gehouden. Negen kerkgenootschappen, waaronder de katholieke en hervormde kerk, ne men deel aan Solidaridad. De actie wil solidariteit, ook in financieel opzicht, met Latijns-Ame- rika. Het zwaartepunt van de actie ligt vooral bij de pkuatselijke ge- meenten en parochies, die gevraagd zjijn initiatieven te nemen. Voor alle projecten waarvoor het kerkbe stuur van de actie steun is gevraagd, is ongeveer 2,5 miljoen nodig. En-j AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft, naar eerst thans is bekendgemaakt, vorige week vrijdag een partij hasjiesj van 124 kg in beslag genomen. Dit is de grootste partij, die de hoofdstedelijke politie tot nog toe heeft achterhaald. De politie kwam tot deze grote buit toen zij de reeds lang door de afdeling verdovende middelen ver dachte 22-jarige Amsterdammer J. C. H. bij het verlaten vain zijn woning aanhield. Hij bleek in het bezit te zijn van 20 kg hasjiesj. Uit het onder zoek werd voorts diuidielijk, dat H. een woning had gehuurd in De Rijp. Daar werd eveneens een onderhoek ingesteld, waarbij moig ééns' 104 kig werd aangetroffen. De rnan stond bekiend als een ■hasjiesj-deater, die van tijd tot tijd voor hasjiesj -delicten met de politie in aanraking kwam. Dat hij echter op zo grote schaal handelde ontdekte mien pas vrijdag. De woning, die J. C. H. in De Rijp had gehuurd, gebruikte hij als op slagplaats voor zijn „handelswaar". De in beslag genomen partij, die vol gens experts van uitstekende kwali teit is, vertegenwoordigt een waarde van een kwart miljoien guldien. De man, die opgeeft kelner te zijn, be waart een hardnekkig stilzwijgen over de herkomst van de hasjiesj. De handel heeft hem geen wind eieren gelegd. Hij reed in een dure Mercedes sportwagen en leidde een rijk bestaan, aldus de politie. DEVENTER (ANP) hebben de 56 werknemers confectie-industrie Smit in Deventer (54 vrouwen en 2 mannen) gehoord dat de fabriek gaat sluiten. De direc tie heeft hen ontslag aangezegd. Eerder dit jaar heeft confectie industrie Smit al 28 mannen en twee vrouwen ontslagen. Gisteren van de (Van een onzer verslaggevers) ,,Het Zwarte Korps" neemt het niet. „Liever Drees weg dan onze wegen weg", meent deze bond van machine- personeel in wegen-, spoor-, water en utiliteitsbouw. „In het uiterste geval," meent de heer V. Verkruisen, woordvoerder van het „Zwarte Korps", „zal er wel een mars op Den Haag komen. Moet je je voorstellen een paar duizend machines die voortrollen naar het Binnenhof." De situatie 'in de wegenbouw is, zegt de heer Verkruisen, „momen teel erg onoverzichtelijk" nadat mi nister Drees de temporisering van weg- en waterbouw heeft aangekon digd: „Maar al die kruitdamp is voor ons wel reden om als dollen de alarmbel te luiden." De eerste gevolgen van de vertra ging van de wegenbouw zijn er al. Verkruisen„Normaal is. dat zo'n 10 procent van het totale aantal machines stil staat. Maar bij de Utrechtse Wegenbouw staat nu al 15 procent stil. Bij de NMB, het bedrijf van de voorzitter van de werkgevers in de wegenbouw, ir. Prins, staat ook een groot deel al stil, zo heeft hij verteld. Bij de Algam in Den Haag staat nu al 40 procent stil." Binnen twee maanden, zegt de heer Verkruisen, zullen zeker 6.000 men sen werkloos zijn geworden als de „onzalige plannen" van Drees onver minderd worden voortgezet. „En een groot aantal bedrijven komt zó in de puree, dat ze geliquideerd worden." Het „Zwarte Korps" hoopt voorlopig nog maar op „het gezonde verstand" van de leden van de Tweede Ka mer, aan wie (net zoals aan minister Drees en de bewindslieden van Eco nomische en Sociale Zaken) tele grammen zijn verzonden. In die tus sentijd werkt het bestuur een aantal plannen uit om aan het protest kracht bij te zetten. „Tot dusverre," zegt de heer Ver kruisen, „hebben we het allemaal nog heel netjes gedaan. We zijn niet met borden de straat op gegaan. We hebben niet met stenen liggen gooi en. We hebben alles keurig binnens huis gehouden. Maar als de ramp inderdaad over deze hoofden komt. kunnen we er niet voor instaan dat dat zo blijft. Dan kan liet wel eens een forse puinhoop worden wat de wegenbouw betreft." „Drees," zegt de heer Verkruisen, driftig, „Drees werkt met twee han den, die niets van elkaar weten. De ene hand wil de auto afschaffen. En met de andere hand wil hij het openbaar vervoer duurder maken. Dat kan toch niet tegelijkertijd ge beuren 1" Drees heeft in de Tweede Kamer gezegd niets tegen de auto te heb ben. „Dat haal je de koekoek," valt. Verkruisen uit, „Drees heeft niks tegen de auto. Nee, zolang het de zijne is niet. Die wagen van hem is groot genoeg. Ik heb net gisteren een man in een autootje zien rijden. Achterop had hij een bord beves tigd „Meneer Drees, mijn wagen is kleiner dan de uwe. Maar mag ik er toch een plaatsje voor hebben Nou. die vent heeft gelijk. Drees zou niks tegen de auto hebben. Heb je die kar van hem wel eens ge zien Dan krijg je de indruk dat Drees net zo'n man is als de vent die zo tekeer gaat tegen de onge wassen en langharige jongeren, dat hij helemaal vergeet zichzelf te wassen en te knippen. Nee, tegen zijn eigen auto heeft, excellentie Drees helemaal niks." Het bestuur van het „Zwarte Korps" buigt zich onder meer over het plan volgens welk de machinisten hun eigen auto thuis zullen laten, en zich uitsluitend per openbaar vervoer naar hun werk begeven. Verkrui sen „Dat kan aardige resulaten op leveren. Want de meesten van onze mensen beginnen al 's morges om 6 uur. Moet je dan maar eens per openbaar vervoer op tijd proberen te komen. Bovendien werken velen van onze mensen op nogal een be hoorlijke afstand van hun woon plaats. Zo'n 3 uur rijden per dag is eerder normaal dan' uitzonderlijk. Een dergelijk plan zou zozeer de klad in de wegenbouw kunnen brengen dat Drees niet weet waar hij met zijn temporisering moet blij ven." „De 5.000 leden van onze bond", zegt de heer Verkruisen zelfbewust, „nemen sleutelposities in. Als er eéo machinist aan de kant wordt gezet gaan er drie grondwerkers aan. Van die kant is waarschijnlijk ook nog wel het een en ander te verwachten En van de kant van ónze mensen moet er rekening mee worden ge houden dat zij het hele werk plat leggen als Drees zijn zin krijgt." De verwachte ontslagen in de we genbouw /zullen, meent de heer Vei' kruisen, vooral de jongere machinis ten treffen „Het is trouwens hele maal een vreemde situatie om het. aantal machinisten te beperken. In de komende tien jaar is een uitbrei ding van het korps met zeker 50 procent noodzakelijk. Dan moet je zeker nu de mensen kopschuw ma ken. „Als er niks gebeurt, dus als Drees zijn zin krijgt," zegt de heer Ver kruisen, „zijn wij behoorlijk het kind van de rekening.". En drei gend „Als een bepaalde groep in het nauw wordt gedrongen, dan kunnen er gekke dingen gebeuren Dan moet er rekening mee worden gehouden dat de zaak finaal uit de hand loopt. Dan .kon het wei eens zo zijn dat bij een mars op Den Haag getest zal worden hoe sterk de mu ren van die Tweede Kamer eigen lijk zijn. Want een paar duizend machines, dat imponeert wel even. Daar kun je wat mee doen. Zeker als ze anders tóch stil komen te liggen." In het kort gezegd, geacht volk vind ik dat de Rotterdammers niet meer moeten klagen. Ze hebben nou hun regen -en zo'n nederlaagje van Feijenoord, och daar komen ze best overheen. Rotterdam kan tenslotte niet alles hebben. Want even op een rijtje gezet ze hebben al: havens, stank, Coentje, Euromast, Brienenoordbrug, Thomassen, vuil water, Feijenoord dus en hoofdpijn. Uit Rome zijn er ook wat mensen met pijn in het hoofd teruggekomen. Deelnemers van de bisschoppensy node, die als we de berichten nagaan en dat doen we heel wat hebben afgepraat in de afgelopen weken, maar aan werkelijk werk uolgens de berichten nauwelijks zijn toegekomen. Aartsbisschop Joachim Ndayen van Bangui in de Centraal Afrikaan se Republiek had daar op een be paald moment zeer genoeg van en zei tegen zijn mede-bisschoppen en de leiding van de synode: „Men maakt geen reis van duizenden kilo meters naar Rome om de tarantella te dansen". ?f Nixon en zijn atoomproef: Am- sjit-ka. Als u het mij vraagt wordt RBC kampioen. Een arend trachtte onlangs op een boerderij langs de rivier de Ohio, in het „home-land" van Nixon, een kip te verschalken, maar hij had buiten de haan gerekend. Die kwam onvervaard aange stormd en viel de arend aan. Het gevecht rommelde wat heen en weer over een stuk grond van 30 meter lang. De haan, die zich z'n kippetje niet wilde laten afnemen, won. Hij spleet de kop van de arend bijna in tweeën en brak zelfs een van zijn vleugels. Aanstormende mensen bemoeiden zich daarna snel met dit furieuze gvecht en redden de arend van dét definitieve ondergang. Het beest wordt nu verpleegd op de veeartse- nijkundige afdeling van de universi teit van Ohio. En de kip legde dankbaar een ei. Naderhand. „Met name geldt dit voor de gene-, tische en fysiologische manipulatief, van de mens en zijn omgeving", (ir. De Zeeuw, geroepen tot nieuwe KVP-voorzitter) Kampioen van de duidelijkheid. Waarmee ik maar zeggen wil. Een tussenstand: de hts-ers heb ben tot nu toe 5.000 hanen „uitge zet" ten gunste van de telefonische hulpcentrale SOS dienst. „Als 't efle kan een haan in de pan". Tot mor gen. MER1JN P.S. De zetduivel speelde mij za terdag wel zeer parten. Sorry. Ik wil de gewoon de speciale groeten doen aan Anneke. Dat mag toch? BONN (KNP) In Duitsland doen hardnekkige geruchten de ronde, dat paus Paulus de nogal conservatieve kardinaal Höffner uit Keulen als cu rieprelaat naar Rome wil halen. Vol gens dezelfde bronnen zou dan de nogal modern denkende mgr. Ten- humberg uit Miinster aartsbisschop van Keulen worden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 9