VS-senaat wil 'nog wat doen' 30% ZWARE ZORGEN OM PROPER MILIEU Vlieghaven van Londen plat KABINET PRAAT OVER LONEN UBjmet lavona I )ezeiua ULP AAN BUITENLAND Bomaanslag zeker twee in Belfast doden ssr"'waarop hii VREES VOOR WERKELOOSHEID De klauwier is een echte saté-eter. Hij spietst zijn gevangen prooien vast aan doornige struiken. ClVerhinderen dat die J^s"Cler Sen V°n" ARGENTAT SUPER LUX 1 PHILIPS J Vrije beroepen willen matigen MIN. VAN VEEN WIL NIET ALLEEN MET LERAREN PRATEN haarkleurversteviger kent u een xldank niet olitiesiaat SÏehtViif iaar GEVOLGEN méér licht optafel. Landbouwschap De Noordzee Olie Belgische politie zoekt Pierre S. rins Bernhard blijkt opmerkelijke oovattingen over de parlernen- ire democratie te hebben. Hij is rstandër van een systeem, waar de regéfing voor een jaar of twee |e volmachten van de Kamer zou -ten krijgen. Na die twee jaar -et de Kamer dan maar beslissen je regering bet goed heeft ge- -,n of niet. Dan kan de regering minste echt werken, vindt de Lins, en hoeft ze niet zoveel tijd te steden aan het beantwoorden van mervragen.. „Kennelijk 'vindt de ins dat laatste maar tijdverspilling, is erg jammer want hij geeft irmee te kennen niet te beseffen belangrijk voor een dëmocra- .h samenleven juist deze moge heid is om de regering tussen- s ter verantwoording te roepen een greep op het beleid te hou- Be ideeën van prins Bernhard n sterk denken aan de praktijken De Gaulle, die de kunst verstond de volksvertegenwoordiging bui- spel te zetten. Want in feite zou prins ook de Kamer telkens voor e jaar naar huis willen stüren. erdoor een situatie zou ontstaan in zovele landen waar het parle- int slechts pro forma bestaat. De prins heeft echter ook ver- ard dat hij zich, naar hij zelf zegt oddank niet" voor de Nederland- binnenlandse politiek interesseert, :h er zich mee bemoeit. Wij kun- t alleen maar met hem zeggen: jdank niet. bid-Afrika is een rasechte politie staat. Dat is weer eens duidelijk rstreept met de gang van zaken bet proces tegen de anglikaan- ken van Johannesburg, Gon- ffrench Beytagh. Degenen die mochten twijfelen aan het dat zowel blank als zwart kitfrika wordt aangedaan, ™«de uitspraak van vijf jaar de deken die twijfels nu *d omruilen voor hevige ver- tardiging. Eugene Carson Biake, secreta- seraal van de Wereldraad van Genève, heeft de gevoe- s van de „rechtvaardige mens- d uitstekend onder woorden ge- net zijn uitspraak: „Als zo ng bewijs als in dit proces naar en ls gebracht voldoende is om ®n vijf jaren van zijn leven in gevangenis te zetten, dan is het ^e verdachte maar het gehele °'"-e systeem dat terechtstaat". 1 beytagh heeft de drie pun- hij is veroordeeld, in niet ontkend. Maar zijn W voegde er meteen aan hij gedaan heeft is ge- L^shPeS'tS9eVOel 'egenS G°d en deken heeft niets meer of gedaan dan onderdrukten va^'u^eVOc'1,en voor c'e vr'i" tod» -Sn d'e hoogste goed of het nu blank was Rfrb BeVtagh is het er staat to - l" 9eweest zich tegen terror'en' Bii is verre van nan a 3ar louter en alleen 'I helne'n tv ori9e'ukkige mensen 1 Droces u! ?vertui9ing is tijdens en zelfs h„t "aar voren geko" ig |,on "et gerechtshof in Pre- 1,duideliiko! eigenschaP" heel mtb rr Was dan het zoge- Jfcis het n. •"ikbewii. »0-?8 's 9een enkel "'"«en a| ,o!W')S naar voren gebracht. °m het eigen gezicht £ou en - rfidden lf" We,HUtk°m' 't,estaat waardig®®" PI"°CeS' ee" Werd h6t. üe minimum (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Steeds dui delijker blijkt dat niet alleen de Amerikaanse regering maar ook de senaat zelf de schrik in de be nen is geslagen vanwege de torpe dering, vorige week, van het ge hele programma voor hulpverle ning aan het buitenland. Minister Laird van Defensie waarschuwde liet congres dat het senaatsbesluit het repatriërings programma van de Amerikaanse troepen uit Vietnam in gevaar kan brengen. Immers, zei Laird, voor het welslagen van de Vietnamisering het overhevelen van de defensie naar Zuid-Vietnam zelf is een militair maar ook een economisch sterk Zuid-Vietnam nodig. Wait ihet militair aspect betreft is er geen vuiltje 'aan de liucht, wamt de Amerikaanse militaire steun aan Zuid-Vietnam wordt onafhankelijk van de weggestemde begroting ver leend. Het versterken van dte econo mie van Zuid-Vietnam meit vijfhon derd miljoen dollar wordt doior het senaatsbesluit echter wel degelijk in gevaar gebracht- Dat het sneuvelen van het buiten landse hulpprogramma ook de se naat niet helemaal lekker zit blijkt uit de uitlatingen van een aantal senatoren, onder wie verscheidene die zelf tegen, de begroting hebben gestemd. Zo verklaarde de invloedrijke se nator William Hulbri'ght, de voorzit ter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, dat „er iatB ge daan moet worden". Hij wist echter nog niet wat Senator McGee liet weten dat de commissie het erover eens is dat het programma niet volledig stopgezet mag worden. De -senaatscommissie had besloten, het nieuw leven in te blazen, maar de manier waarop staat ook haar nog niet helder voor de De eerste gevolgen van het se naatsbesluit hebben zich al aange diend- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken waarschuw de namelijk dat de 4.526 personeels leden van het bureau voor internati onale ontwikkeling (A.I.D.) zonder werk zuilen komen en dat de hulp projecten in alle delen van de we reld beëindigd moeten worden als het congres niet direct maatregelen neemt. EEN JUMBO JET van de KLM is een kwartier na het vertrek naar To kio teruggekeerd. Het kantoor in To kio van de KLM was door een onbe kende meegedeeld dat er een tijd bom in het toestel was geplaatst. Er werd niets gevonden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vervuiling vau de Rijn, lozing van afvalstoffen op zee, het roetblazen van schepen en het verzamelen van huisvuil in plastic zakken aldus enkele aspecten van de milieuhygiëne zijn gisteren op diverse fronten besproken. Steeds in dringender blijkt de roep te worden om een proper leefklimaat. Zo zei minister Stuyt (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) op een te Scheveningen gehouden bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties, dat het inter nationale overleg over de vervuiling van de Rijn tot dusver slechts uiterst beperkte resultaten heeft opgeleverd. Zijn kritiek op de internationale Rijn commissie liet hij vergezeld gaan van de opmerking: „Als op korte termijn niet meer resultaten bij het overleg worden geboekt, zal de Nederlandse regering zich moeten bezinnen op nieuwe initiatieven". Hij zei voorts de overtuiging te hebben, dat de Benelux-landen erin zullen slagen tot een hechte samen werking ter bescherming van het leef klimaat te komen. Binnen afzienbare tijd zullen de veelvuldige contacten van dit moment worden uitgebreid. Minister Stuyt: „In de achter ons liggende maanden is wel eens de in druk gewekt als zouden België en Nederland in onvoldoende mate re kening houden met wederzijdse bar langen. Ik moet daar stelling tegen nemen. Aan de andere kant van de grens bestaat een e-vengrote samen werking als bij ons". Intussen heeft het Landbouwschap zich tot de leden van de Tweede Ka mer gewend met de wens, dat alle middelen die de overheid ten dienste staan moeten worden ingezet om de vervuiling van de Rijn bovenstrooms te bestrijden. Ons land loost jaarlijks 44.000 ton afvalstoffen op de Noordzee, Duits land in totaal 653.000 ton en België 440.000 ton. Inderdaad worden afval- zuren van titaandioxydefabrieken in Duitsland per schip via de Nieuwe Waterweg naar zee afgevoerd. Die hoeveelheid bedraagt op dit ogenblik 590.000 ton per jaar. Deze cijfers gaf minister Drees in zijn antwoord op vragen van het PSP-kamerfid Wie- benga over de lozing van afvalstoffen in de Noordzee. Zijn collega Stuyt eveneens in antwoord op vragen van Wiebenga ziet geen reden de gemeentebestu ren te vragen om niet tot het invoe ren van plastic zakken voor het ver zamelen van huisvuil over te gaan. Hij ziet, naast mogelijke nadelen, dui- delijk voordelen. Deze bewindsman is voorts van plan gebruik te maken van de mogelijkheden die de wet in zake de luchtverontreiniging biedt, om althans de vervuiling van de at mosfeer door het roetblazen van schepen tegen te gaan. Hij komt daarmee tegemoet aan wensen, die het kamerlid Jongeling (GPV) had geuit. Drastischer nog zal de Britse rege ring te werk gaan. Vanaf 22 novem ber bezit zij de bevoegdheid op bui tenlandse schepen in internationale wateren beslag te leggen of, in het uiterste geval, ze tot zinken te bren gen als die schepen de Britse kust met olie dreigen te bevuilen. Diezelf de bevoegdheden binnen de Britse territoriale wateren waren eerder in een wet vastgelegd, die in april door het parlement werd aangenomen. Pop op school. Gisteren trad de popgroep Magna Carta op voor de schooljeugd van de Amsterdamse scholengemeenschap Noord. Er werd in formeel, maar zeer aandachtig geluisterd. (Van onze correspondent) LONDEN De drukste vleig- haven ter wereld, die van Heath row bij Londen, werd gisteren, zo als gemeld in een deel van onze edities, grotendeels lam gelegd door een conflict van bijna twee jaar dat nu'zijn hoogtepunt be reikt heeft. Duizenden passagiers kunnen niet meer weg uit Lon den, omdat de bedrijvigheid van de meeste luchtvaartmaatschap pijen stilgevallen is. Ongeveer 2000 arbeiders van de vlieghaven zijn maandag een wilde staking begonnen uit protest tegen het feit, dat de Canadese maatschap pij General Aviation Services een contract bemachtigd heeft om bagage te laden en te lossen voor de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia. De laders en de lossers van Heathrow Airport, die een staatsinstelling is, vrezen dat deze gang van zaken werkloosheid zal veroorzaken. Zij namen gisteren eenparig met 5000 man het besluit om in onofficiële sta king te blijven tot de bedrijvigheid van de privé-maatsehappij G.A.S. stop gezet wordt door de overheid. Deze beslissing is van dien aard, dat zij geleidelijk heel de vlieghaven lam legt, waar onder normale om standigheden 50.000 personen werk zaam zijn. Heathrows directie noemt de houding van de laders en lossers chantage en zegt, dat zij niet zal toe geven. De directie van BEA is van plan om al haar stakende laders en lossers te ontslaan Dit voorbeeld zal opgevolgd kunnen worden door BOAC, de Britse overzeese lucht vaartmaatschappij, die eveneens on der staatscontrole opereert. De onofficiële staking wordt ge leid door communistische „shopste wards", de gekozen vertegenwoor digers van de arbeiders bij de direc tie en de vakbonden. Zij zetten sta kingen op touw, zonder het oordeell of de toestemming van de vakbewe ging te vragen. Het geschil op Heathrow dateert al van de zomer van 1969, toen G.A.S. de vereiste officiële toelating kreeg om zich in Groot-Brittanniës belang rijkste vlieghaven te installeren. G.A.S. is een alternatieve keuze voor luchtvaartmaatschappijen, die geen eigen laders en lossers hebben en geen gebruik willen maken van het personeel van hun concurrenten. De bom barstte toen G.A.S. maan dag begon te werken voor de Span jaarden. Op Heathrow braken bloe dige gevechten uit tussen rivale la ders en lossers. De koffers van niets vermoedende passagiers werden van vrachtwagens gesleurd en tegen de grond gesmeten. Waarnemers ver moeden dat dit gevaarlijke conflict nog geruime tijd zal aanslepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad, althans de meest bij het loon- en prijsbeleid betrokken bewindslieden, beraden zich vandaag over het geen te doen staat nu het overleg in het bedrijfsleven over een mati ging in de loon- en prijsvorming is mislukt. Minister Boersma (Socia le Zaken) heeft gisteren verklaard, niet veel heil te zien in het aan bieden van bemiddeling. Evenmin is van hem initiatief te verwachten voor het geven van bindende aanwijzingen. De heer Boersma zei gisteren, dat de werkgevers- en werknemersorga nisaties het uiterste hebben gepro beerd om tot overeenstemming te komen, zodat de kans op een ak koord uiterst gering is, ook na een eventuele bemiddeling. Het leek de minister ondenkbaar, nog een gesprek met het bedrijfsle ven te hebben voordat de onder handelingen over de metaal-oao don derdag van start gaan, (de vakbon den doen vandaag hierover mede delingen) hoewel hij op dit moiment niets meer wilde uitsluiten. „Ik kan echt nog niet zeggen, wat de rege ring gaat doen". De minister gaf deze reactie op het mislukte loonoverleg na afloop van twee besprekingen, die hij gis termiddag had met organisaties van beoefenaren van vrije beroepen. Eerst sprak hij met vertegenwoordigers van notarissen, advocaten, architec ten, accountants en belastingconsu lenten, vervolgens met vertegen woordigers uit de medische sector, te weten huisartsen, specialisten, tandartsen, apothekers en dierenart sen. Doel van het gesprek was de mensen van de vrije beroepen ertoe te bewegen ook matiging te betrach ten bii het opvoeren van eigen in komen en het uitschrijven van de claraties en rekeningen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Zeker twee mensen zijn gedood en 22 gewond bij een bomaanslag, die gistermiddag een café in de Noordierse hoofdstad Bel fast bijna geheel verwoestte. Red dingsploegen zochten gisteravond laat nog steeds naar slachtoffers, die onder het puin moesten liggen. Twee gewapende mannen waren het café binnengekomen. Ze schreeuwden de talrijke bezoekers toe: „Eruit. U heeft nog tien secon den de tijd, dan gaat de zaak de lucht in". Ze plaatsten de zware bom midden in het café en vluchtten weg. Vijf seconden later volgde de ont ploffing. De explosie was zo hevig dat zelfs de passagiers van een voor bijrijdende bus door stukken steen werden gewond. In de muren van een politiebureau naast het café wer den grote gaten geslaglen. Volgens ooggetuigen heeft de politie op de vluchtende mannen geschoten. De opening van het nieuwe parle mentaire jaar in Engeland is zonder incidenten verlopen. Nog nooit wa ren in Londen zoveel politiemannen en rechercheurs ingeschakeld. Het parlementsgebouw was na de bomaanslagen van het afgelopen weekeinde van de kelder tot het dak onderzocht op de aanwezigheid van bommen. Helikopters vlogen bo ven de route, die koningin Elizabeth volgde. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DORDRECHT. Minister Van Veen (Onderwijs) laat zich niet rin geloren door de lerarenorganisaties, waarmee hij in de clinch ligt over de verkorting van de schoolweek van 32 naar 30 lesuren. Hij heeft de organisa ties er nog eens op gewezen, dat hij in het onderwijsoverleg niet alleen met de leraren te maken wil hebben, maar ook met ouders, studerenden en organisaties van schoolbesturen. Mi nister Van Veen opende gistermiddag het nieüwe gebouw van de raad van leraren in Dordrecht. De raad is het samenwerkingsverband van alle lera renorganisaties bij VWO en Havo. Organisaties van leraren en school besturen overleggen sinds enkele ja- iren regelmatig met topambtenaren van het onderwijsministerie in Lo- chem over nieuwe maatregelen en ontwikkelingen. Van Veen heeft idee- en om dit onderwijsoverleg verder uit te bouwen en te reglementeren tot een soort onderwijsparlement. De organisaties van docenten en schoolleiders en die van schoolbestu ren zijn thans de enige overlegpart ners in Lochem. In de nieuwe situatie zouden zij dus gezelschap krijgen van andere takken in de „buitenwacht", ouders en leerlingen. In 21 tinten. 1 C Flakon voor 2 3 behandelingen f 1(/ Flakon voor 2 3 behandelingen betere? Minister Boersma had uiteraard gehoopt, zjjn gesprekspartners het goede voorbeeld van het bedrijfsle ven voor ogen te kunnen stellen, maar nu men daar een dag eerder niets heeft bereikt draaide hij de zaak om door de hoop uit te spre ken, dat de vrijwillige matiging in de vrije beroepen zal uitstralen op de loononderhandelingen in de be drijfstakken. De voorlopige reactie van de ge sprekspartners van de minister was, dat zij in beginsel wel bereid waren mee te werken aan het ombuigen van de gevreesde inflatoire ontwik keling in 1972. Wel werd er bij ge steld, dat de overheid zelf dan ook het goede voorbeeld moet geven, door de hoge inkomens niet sterk te laten stijgen. De loonicommissies van de vak centrales zien geen aanleiding voor een wijziging van de uitgangspun ten van de vakbeweging voor het matiginigsbeleid in 1972. De loondes- kundigen van de centrales en de aan gesloten bonden vergaderden giste ren in Utrecht, waar zij op de hoog te werden gesteld van het verloop van het mislukte loonoverleg. De vakbeweging blijft bij een. eventueel gesprek met de regering uitgaan van hiaar laatste „aanbod" aan de werkgevers dat zou resulte ren in een loonkostenstijging van 12 procent. (Van een onzer verslaggevers) KORTRIJK/HASSELT De po litie in het gehele Vlaamse land kijkt uit naar de Maastrichtenaar Pierre S„ de voormalige grafschenner. Door gebruik te maken van een gestolen chequeboekje slaagde hij erin een twintigtal banken in Oost- en West- Vlaanderen, in Brabant en de pro vincie Antwerpen, voor een aanzien lijk bedrag op te lichten. S. werd enige tijd geleden voor waardelijk in vrijheid gesteld. Sinds dien is hij spoorloos. 15 Een goede morgen, politieke vrienden en vijanden. Er is weer veel nieuws onder de zon, die overi gens in mistige nevelen gehuld blijft. Hetgeen ik niet zo'n vreemd verschijnsel vind in een tijd waarin nog steeds al te veel zaken in neve len gehuld blijven. Redenen te over om bij mist overdag met groot licht te rijden en om bij mist in het leven de ogen wijd open te houden. Een bord voor het hoofd lijkt wel veiliger, maar het is levensgevaarlijk. En dan staat daar als een moloch van een feit weer een vloedgolf in Bengalen in de kranten en op de beeldbuis. Wéér zo'n ramp dreigt dat te worden. Het is, wanneer je dat zo als Nederlander anno 1971 op je dak krijgt, midden tussen alle probleempjes nauwelijks te verwer ken. Stel het je maar eens voor: meer dan tienduizend doden, mis schien wel veel meer, in één klap. Het is zo ver van het bed, en we hebben het zo druk met onszelf, het behoud van onze welvaart, onze loonstijgingen, onze vervuiling, onze prijzen enz. enz.. Maar die mensen daar zijn toch maar dood, en de overlevende dak lozen zitten met de ellende. En met oorlogsdreiging. En met de aloude armoede en honger. Als je het allemaal durft te besef fen, kun je er niet meer omheen. Vrees voor groot aantal ontslagen bij de wegenbouw, las ik. Dat wordt dus: weg-en-bouw-ver deraajnjetoe- komst. De prins rookt teveel Gaulloise. „Gezien de financiële mogelijkhe den, zijn de stedelijke culturele in stellingen en culturele activiteiten te hoog gestegen; namelijk ruim 10 Dg schrijnende tegenstelling vindt men dan bij de gemeentelijke sport stichting, welke, hoewel hard nodig, juist minder heeft gekregen!" Deze taal bezigt een Bredaas raadslid in vraag 315 van het ver slag van de plaatselijke begrotings behandeling. Enfin, we weten nu dat in Breda de culturele instellingen erg hoog zijn. Maar waar staat die torenflat dan wel?. Nu wilde de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban, eens aardig zijn voor de Chinezen, hij stuurt een telegram naar Peking met gelukwensen bij de toelating tot de VN, en dan sturen die Chinezen het telegram terug. De Chinese PTT zou het stuk hebben geretourneerd omdat China en Israël „geen postale betrekkingen onderhouden". Voorlopig dus noch Mao(os), noch M(a)oos. Ik heb zo'n idee dat de Kamer nog een paar (Bern)harde noten gaat kraken. En voor het overige verdwijn ik. In de mist.. MER1JN (ADVERTENTIE) Over de klauwier en vele andere dieren kunt u lezen in het prachtig verzorgde en unieke boek „Grote en Kleine Spaarders van f N/loeder Natuur" (120 pagina's, meer dan 50 kleurenfoto's). Speciaal voor de Amro Bank geschreven door prof. dr. Stolk en ingeleid door Bert Garthoff. Een waardevol bezit voor iedereen. Hoe u als nieuwe spaarder bij de Amst rdam-Rotterdam Bank eigenaar kunt worden van dit bijzor ter interessante boek, kan ieder ^mro kantoor u vertellen. 010-480

de Stem | 1971 | | pagina 13