iEKKINGSPLAN ontmoet veel iii li ek van kamercommissie astenverzwaring niet echtvaardig verdeeld Het idee dat ik spion sou zijn is waanzinnig ZAIRE Ellen Vogel Ut BAT. ■technicus veegt [deel van van de band ËJABDIM onaanvaardbaar wiebeltax KONGO HEET NU Van Agt wil niet vooraf praten met Kamer over van „Drie van Breda" Vijftien jaar voor „Johnny de Chinees" e# ij begin 11 aan de slag binnenland buitenland [KLEINE zielen" fcommenlaar rins Claus IM11 (A-fo fa M!k^\ f Bissch oppensyn ode Stemming pas volgende week Fijn op vakantie! Wel f 100,- korting voor uw gezin. Dank zij de Raak- Vakantie-Knaken. interveko nv Oproep tot cd gemene staking in Barcelona JAAP WALG OP SCHIPHOL: A I )e^elDd Vallend plankier doodt man Vals bomalarm tijdens staatsiebezoek '®%"ÏT3 0) Goed voor een gratis Ariadne Geldig tot 15 29 oktober 1971 17 ELLEN VOGEL. (Van onze radio- en t.v.-redactie) BRUSSEL NCRV-regisseur Bob Löwestein is gisteren samen met de actrice Ellen Vogel naar Brussel ge reisd om daar opnamen te maken voor de Kleine Zielen van Louis Cou perus. De Belgische radio- en t.v.- omroep BRT heeft deze serie van de NCRV geleend om ook de Belgische kijkers te laten delen in dit Holland se drama. Een technicus van de BRT heeft echter de onvergeeflijke fout gemaakt het negende en laatste deel van deze serie uit te wissen. Onmiddellijk na ontdekking heeft de BRT contact opgenomen met de NCRV in de hoop, dat in dit gemis zou kunnen worden voorzien. De NCRV heeft van deze serie echter nooit een extra beeldband gemaakt, maar uitsluitend een copy op ampex opgenomen. Ook in Hilversumse tv- kringen heeft men nog geprobeerd een liefhebber van deze serie te vin den, die hem op de beeldband heeft gezet. Alle nasporingen naar een dergelijke copy zijn echter vruchte loos gebleven. Gisteravond is door de BRT intus sen het vierde deel uitgezonden. Met Ellen Vogel hoopt men in dit gemis van het negende deel te kunnen voorzien door haar in het kostuum van haar rol Constance de tekst te laten voordragen. Voor de BRT zo wel als de NCRV blijft het evenwel een pijnlijke zaak, al was het maar vanwege de archiefwaarde. [jrins Claus heeft nog heel weinig in het openbaar gezegd. Maar j keren, dat hij in een bepaalde Inclie wat zeggen moest, heeft hij T zich niet van af gemaakt met de Ibruikelijke nietszeggende beleefd- Éden en mooie volzinnen. Hij blijkt ih steeds weer grondig in de stof {verdiepen en deinst er niet voor tug een hard oordeel te geven, als [vindt dat dat gegeven moet wor- Jn. |ln zijn kwaliteit van voorzitter van nationale commissie ontwikke- Igstrategie 1970—1980 heeft hij j zijn mening uitgesproken, dat de Iderlander over hulp aan arme Jiden, „eenzijdig, emotioneel en Ifernalistisch denkt". De prins vond Ik dat er in dit land nog grote mis sstanden bestaan over de toestand i wereld. Het besef is nog on- pldoende, zo zei de prins, dat de ilossing gezocht moet worden in Iructurele veranderingen. De prins |cht in dat verband aan verande- van de wereldhandel en de l'eldproduktie, ook al zouden 'veranderingen onprettige ge- fehebben voor dit land. Pwhet algemeen wordt nogal pit over ontwikkelingssamen- l'«9 gedacht. We zijn blij met fWnjekleurtje, dat eraan foege- |gd is. (ADVERTENTIE) ^"ROOSENDAAL DEN HAAG (ANP) Vanuit dc vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer is gevraagd, of de voorgestelde lastenverzwaring, die voortvloeit uit het dekkingsplan, billijk en rechtvaardig over de bevolking, c.q. het bedrijfsleven, is verdeeld. „Heeft hier wel een goede afweging plaatsgevonden", zo is vanuit de commissie gevraagd. In het gisteren verschenen voorlopig' verslag van de commissie wordt beduchtheid uitgesproken voor de gevolgen van de door de regering genomen en voorgestelde maatregelen, die „het investeringsklimaat belangrijk zullen verslechteren". Vanuit de commissie is de sugges tie gekomen tot vervanging van (een deel van) de voorgestelde opcenten- verhoging op de motorrijtuigenbelas ting door een extra accijnsverhoging op benzine en dieselolie. Wanneer men de lasten op het autoverkeer mede wil hanteren om een selectief autogebruik te bevorderen, doet het erg vreemd aan wanneer men een typische vaste last als de motorrij tuigenbelasting en bijvoorbeeld niet een variabelelast als de benzine accijns daarvoor uitkiest, aldus is vanuit de commissie opgemerkt. Over de wijziging van de omzet belasting wordt nogmaals gevraagd, of niet opnieuw kan worden over wogen om de motorrijtuigenbelasting te koppelen aan het bezit van een motorrijtuig, in plaats van aan het rijden daarmee. Ook wordt gevraagd, wanneer de regering voorstellen zal indienen tot heffing van een belas ting op pleziervaartuigen en aan welke grondslagen en tarieven zij denkt. In het verslag wordt kritiek geleverd op het „brokkelig hanteren" van wijzigingsvoorstellen van de wet op de omzetbelasting. In het verslag van de commissie over de wijziging van de wet op het rijkswegenfonds wordt o.m. kritiek geleverd op de voorgenomen bezui nigingen op het onderhoud van rijks wegen. Hiermee, aldus het verslag, zijn immers bij uitstek belangen van de verkeersveiligheid in het geding. Bezuinigingen op het aanbrengen van nieuwe deklagen wordt „onaanvaard baar" genoemd, gezien de relatie tussen de kwaliteit van het wegdek en de vele slipongevallen tijdens on gunstige weersomstandigheden. Ook wordt gevraagd, welke de consequenties zijn van de beperking van de uitgaven voor de aanleg van rijkswegen voor, aannemers en aan nemers-combinaties in de wegen bouw. In het verslag wordt voorts de vrees uitgesproken, dat als gevolg van de voorgestelde belastingverzwa- ring de neiging tot ontduiking van de motorrijtuigenbelasting zal toe nemen. Ernstige kritiek levert de com missie op de voorgestelde verhoging van de wiebeltax (de tijdelijke ver hoging of verlaging van belasting op grond van conjuncturele overwegin gen). Er wordt op gewezen, dat de wiebeltax „een gewone belasting dreigt te worden, die alleen maar stijgt en niet daalt." De voorgestelde heffing van een accijns op alcoholvrije dranken gaf o.m. aanleiding tot de vraag, of niet een verhoging van de alcoholaccijns eerder in aanmerking zou komen, te meer omdat sterke alcoholica de laatste jaren sterjc in prijs zijn ge daald. In het verslag wordt er op gewezen, dat een prijsverhoging van tenminste 16 a 18 procent het gevolg zal zijn van deze accijnsheffing en mogelijk een schok-effect zal kunnen hebben op de produktie en de afzet. KINSJASA (AFP-Reuter) De republiek Kongo-Kinsjasa heet voortaan republiek Zaire. Tevens is de naam van de ri vier de Kongo gewijzigd in Zaï re. Dit is besloten op een verga dering van regering en het poli tieke bureau van de revolutio naire volksbeweging. De enige politieke partij in het land. De bijeenkomst stond onder voor zitterschap van president Jo seph Moboetoe- Er is een prijsvraag uitge schreven voor een nieuw volks lied. Ook de vlag wordt veran derd. De reden voor deze wijzigin gen is tweeledig: elke herinne ring aan de tijd dat Kongo een Belgische kolonie was uit te wissen en mogelijke verwarring met Kongo-Brazzaville, de staat aan de andere zijde van de rivier, te voorkomen. VATICAANSTAD (KNP) Op verzoek van vele bisschoppen is de stemming over het priestervraagstuk verschoven van de oorspronkelijke geplande datum van 30 oktober naar 2 november. Het verzoek daartoe is door ver schillende taalgroepen gedaan, omdat de bisschoppen meer tijd willen heb ben om het uiteindelijke document over het priesterlijk ambt grondig te kunnen bestuderen en eventueel veranderingen erin aan te brengen. De Duitse taalgroep, waartoe ook kardinaal Alfrink behoort, heeft gis teren aan het secretariaat-generaal zijn ontwerp voor het tweede synode thema, de rechtvaardigheid, overhan digd. Tevens echter een reeks van tien voorstellen voor verbetering van de werkmethodes van de synode. Met andere bisschoppen is de Duitse taalgroep van mening, dat de werk procedure van de synode veel te wensen overlaat. (ADVERTENTIE) Haal nu een fles Raak, daar staat 't allemaal op. (ADVERTENTIE) Rota-Lock koppeling kopen Omdat deze zo handig zelfbouwt voor magazijnstellingen en vele andere konstruoties vraag meteen'om inlichtingen! ploegstraat108 breda tel.55850 (Van onze correspondent) BARCELONA De verboden marxistische Spaanse vakbondsorga nisatie Arbeiderscommissie heeft voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking in Barcelona. Dit is een ernstige uitdaging aan de regering Franco, die alleen stakin gen toestaat die „sociale doeleinden" hebben, zoals hogere lonen en korte re werktijden, maar stakingen om politieke motieven streng verbiedt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) is niet bereid vooraf met de Kamer overleg te plegen over de individuele vrijlating van de drie in Breda gevangen Duitse oorlogsmis dadigers Kotalla, Fjscher en Aus der Fünten. Hij zei dit gistermiddag bij de behandeling van zijn begroting. Hij herhaalde zijn standpunt dat hjj wel bereid is overleg te plegen met de Kamer over de algemene aspecten inzake de vrijlating van de drie van Breda, als dit onderdeel is gewordlen van het regeringsbeleid De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. AMSTERDAM (ANP) Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest luidde gisteren het vonnis van de Amsterdamse rechtbank voor de 60-jarige Jan van der V.. alias Jahny de Chinees, wegens moord op Romano Mazzili, de 38-jarige Itali aanse restauranthouder, die op 19 april 1971 in zijn bed werd dood geschoten. Er was levenslang geëist. Adriana Mazzilli-W., de 30-jarige echtgenote van het slachtoffer, werd wegens opzettelijke medeplichtigheid en uitlokking tot moord veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De eis telgen haar luidde tien jaa*. De zaak van Ruud H., de 40-jarige schilder uit Amsterdam, die de voor bereidingen voor de moord groten deels trof en „Johnny de Chinees" tot de moord uitlokte, werd terug gewezen naar de rechiter-cornimisisa- ris, teneinde een nieuw psychiatrisch onderzoek te kunnen stellen in de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht. Tegen hem was vijftien jaar geëist. SCHIPHOL (ANP) Jaap Walg, de 23-jarige student in de socio logie, die ruim 8 maanden geleden wegens vermeende spionage in Pakistan werd gearresteerd, is gistermorgen met zijn oude twee dehans camera uit Karachi terug gekeerd op Schiphol. Na een voor arrest van 6 maanden en na 2 maanden te hebben ondergaan van de hem in juli opgelegde straf van 2 jaar is hij door de Paki staanse overheid op aandringen van de Nederlandse consul in vrijheid gesteld. Toch was hij bij zijn thuiskomst niet erg te spreken over de Ne derlandse overheidshulp, die vol gens hem pas op gang is gekomen, nadat actiecomités in Nederland druk op de regering hadden uit geoefend. Walg ontkende in alle toon aarden, dat hij had willen spio neren. Luchtvaart is zijn hobby. Hij heeft in tal van landen geheel voor eigen lol en rekening vlieg tuigen gefotografeerd. In het vonnis, dat een speciale rechtbank in Karachi hem op legde, werd met zoveel woorden erkend, dat niet van echte spio nage kon worden gesproken. „Ik zat gewoon langs de uitloop van een startbaan, buiten het prik keldraad, dus op publiek terrein," zo vertelde Walg op Schiphol, „toen er een man naar me toe kwam, die zei dat ik daar niet mocht fotograferen. Ik trok me daar niets van aan en 'toen heeft hij de politie gebeld. Het was inderdaad het militaire deel van het vliegveld Drigh Road, maar wat wil je, de militaire luchtvaart beschouw ik als mijn hobby." Midden februari was hij in Ka rachi met het plan later de boot te nejnen naar Bombay in India. Maar eerst ging hij het vliegveld bekijken. Hij reed er heen in een riksja en posteerde zich bij het vliegveld. Nog voor een toestel was opgestegen, werd hij gear resteerd. „Ik was er eerst niet bang voor," ging hij door, „want ik ben zo vaak in mijn kraag gepakt als ik bij Vliegvelden poogde te foto graferen. Dat is me overkomen in Duitsland, Frankrijk, Italië en Turkije. Maardaar volstaan ze er mee je filmrolletje op te eisen en dan kun je weer gaan." „Het hele idee dat ik een spion zou zijn is waanzinnig. Welke spion gaat nou met hippe kleren en een camera hij een vliegveld- baan zitten? Dat wekt immers altijd argwaan." Het wemelt zo heeft u gisteren van bevoegde zijde kunnen verne men in het drinkwaterreservoir voor 20.000.000 (twintig miljoen) mensen, ook wel de Rijn genaamd, van vreemde, duistere vergiften Hel zijn er zo'n vijftig, waarvan zelfs de deskundiger.niet weten wat ze er mee aan moeten. En wie moet dat wel weten? Een feit is ookdat de Rijn in het jaar 2.000, ik mag haast zeggen het magische jaar 2.000, bijna kokend ons land binnen zal stromen. Als er in het huidige tempo elektriciteits centrales blijven bijkomen. En dat ligt in de bedoeling, want wij Zwitsers, Duitsers en Nederlanders willen steeds meer energie. Langs de Rijn komen ook kern centrales en die verhitten het water nog meer dan de conventionele krachtstations. Maar och, het en er wordt over en met geleerde hoofden geschud, wordt nog steeds zo zeggen de het Rijnwater nu drinken. zijn bekende feiten gepraat en gepraat en minder geleerde maar de situatie ernstiger. Eigenlijk deskundigen is al niet meer om te Het is maar even dat u het weet. „Water en lucht zullen morgen weer ernstiger vervuild zijn dan vandaag. Verwachting voor over morgen: nóg smeriger" (Farce Ma jeure en bovendien zeer waar). De Grieken, ook al rare jongens, hebben nu weer uitgevonden dat stewardessen verplicht zijn hun slanke lijn te bewaren. Zij moeten zich in geval van nood op verzoek van de luchtvaartmaatschappij aan een dieet onderwerpen als zij te volslank zijn geworden. Dit merkwaardige vonnis heeft het kantongerecht in Athene in een conflict tussen de luchtvaartmaat schappij Olympic Airways en de vereniging van stewardessen ge veld. De maatschappij had twee leden van deze vereniging wegens sterke gewichtstoename van vluchten uit gesloten. Olympic Airways betaalde het salaris door, maar de dames moesten wel op het oude gewicht terugkomen- De vereniging van stewardessen beschouwde dit als een schending van de cao en persoonlijke vrijheid van hdar leden. De rechter besliste anders in deze zaak van gewicht. Oh wat zijn wij heden blij. (Sorry, we hebben niet meer re gels.) Tot morgen dan maar. MERIJN. AMSTERDAM (ANP) De 50- jarige A. van Zanten uit Amsterdam is op slag gedood, toen hij met zijn hoofd bekneld raakte onder een 750 kg wegend plankier, dat van een vrachtwagen afgleed. HAMBURG (ANP) Om kwart over elf gistermorgen hebben konin gin Juliana en prins Bernhard op de begraafplaats Ohlsdorf in Hamburg een krans gelegd bij het monument voor de Nederlandse slachtoffers van het concentratiekamp Neuengamme. De korte plechtigheid was indruk wekkend door zijn eenvoud. Gisteren is in Bonn bekendge maakt dat de speciale trein, waarmee de Nederlandse vorstin van Dillen burg naar Diez reisde, bij het station Aumenau (Hessen) heeft moeten stoppen. Bij de politie was een ano niem telefoontje binnengekomen, dat er in de trein een bom verborgen zou zijn. SCHIPHOL (ANP) Vice-minis ter-president mr. R. J. Nelissen ver wacht, dat in liet eerste kwartaal van 1972 de formele installatie van de Ko ninkrijkscommissie plaats zal vinden. Hij zei dit bij zijn terugkeer gister middag op Schiphol na een oriënte rend bezoek aan Suriname. De commissie zal een keuze uit een reeks mogelijkheden moeten voorbe reiden voor de toekomstige verhou ding tussen Nederland, de Ned. An tillen en Suriname. De commissie zal dus zelf geen beslissingen kunnen ne men, maar wel bepaalde mogelijkhe den extra kunnen aanbevelen. (ADVERTENTIE) i„^mirseme> CD O r„ ie,«i krijg.1 u

de Stem | 1971 | | pagina 17