Erkende reisbureaus mikken op tweede grote volksverhuizing UIT WINTERSLAAP LAWINE VAN REISGIDSEN HOUDT NEDERLANDER Ben je net thuis, moet je alweer weg buitenland ocht wordt kunt formulier mee- ans in één klap in de maand (tot es van de maand ■essen voor een >g eens 100 win- enen.Doe mee. de panty's waar- lan tenen, hiel, oovenbenen en „extra" bij de n herkent u de Tima panty. Tima dat. Zorgenkind Prijsvergelijking fH (6): Fit's direoteur Nol van Gennip heeft in zijn moddervette reisgids o-a. de volgende extra's in petto: aan de Cosita Blanca: 1 kind to'. zes jaar gratis mee naar San Sebastian. Mallorca: 1 kind tot zes jaar gratis mee naar Monte Carlo. Costa del Sol: 1 kind tot zes jaar gratis mee naar Bonanza. Specialiteitje van FIT is ook, dat men voor diverse bestemmingen twee weken betaalt voor een verblijf van 3 weken. Gasten, die in november vertrekken krijgen van FIT een korting van 25 gulden. FIT vliegt deze winter ook naar Rhodos en Athena vanaf 415 gulden. Nieuw is een rondreis door Indonesië, prijs 3298 gulden, gehandhaafd is de rondreis India prijs 3284 gulden. FIT organiseert wintersportreizen naar Bulgarije (vanaf 340 gulden), Brasov in Roemenië (vanaf 291 gulden) en de Pyreneeën in Spanje (vanaf 420 gulden). uistraat 64, n Haag. i Roosendaal vrijdag koopa"'*' HOTELPLAN (7)De enige reisorganisatie in Nederland, bij wie de I wintersport een belangrijker plaats inneemt dan het zo maar luieren UP een Spaans strandje. Uiteraard zal de befaamde Hotelplan-Express War weer het leeuwendeel van het skiërslegioen vervoeren naar IBestemmingen in Oostenrijk, drie bestemmingen in Duitsland, twee I en 15 'n Zwitserland. Daarnaast biedt Hotelplan de mogelijk- I °m per vliegtuig naar vijf wintersportcentra in Oostenrijk, twee I {^Joegoslavië en een in Roemenië te reizen. Vanaf 1 oktober 1971 i bij deze organisatie de volgende kinderreducties: 0-2 jaar 2-6 jaar 6-8 jaar 8-12 jaar i Per charter90% 30% 10% 10% I Keizen per lijndienst 90% 25% 25% 10% IKeuen per extra-trein 90% 30% 25% 10% Kazen per autoplan 90% 20% 20% Het aanbod van zon-reizen naar de Canarische eilanden, Mallorca, witf del en Costa Blanca is beperkt. Via Hotelplan kan men deze [winter ook een vakantiewoning huren in Haute Nendaz, Saas Fee, I jr0®®' Engelberg, Beatenberg, Malbun, Reith, St. Johann, Kitzbuhel en magneet n\-1 r eiaal voor oud negen appartement-complexen gehuurd, spe- 2ew voorden erS kinderen. Deze zogenaamde kroostreizen zijn 2 jaar gratie onder meer aan de Costa del Sol: baby tot in totaal 225' m?ni 5 t,m' - 2aar Sratis> 2 kinderen t.m. 7 jaar betalen i'nstemminsen dergelijke arrangementen zijn er ook voor diverse ?orgt dosgmyenJ? i Canarische eilanden, en de Costa Blanca. Magneet Magneet biedt voor sPeciaal hiervoor opgeleide kleuterleidsters. uit bet overHd^ rsportreizen per vliegtuig, trein en bus. Een greep 255 gulden ner Programma: Sankt Johann, per trein 9 dagen vanaf hein 9 dagénvLjffy}112 dagen vanaf 360 «"Men. Zeil am See per at 274 gulden, per vliegtuig 11 dagen vanaf 300 gulden. (8)Voortreffelijke reisgids met een onvoorstelbare hoeveelheid bestemmingen. Boeing 747 wordt luidruchtig aangepre zen. Opmerkelijk: rondreis vanuit Agadir door Marokko vanaf 1086 'gulden, veeertien dagen. Geprolongeerd zijn de „air-car-reizen" naaar Alicante, Nice en Malaga. Reis per vliegtuig, daarna per privé Fiat 600 of 850. Prijs vanaf 362 gulden. Centouri heeft voorts een rijke keus aan overwinteringsreizen. Daarnaast cruises vanaf 788 gulden en verre reizen naar Mexico, India, en Oost-Afrika. Wintersportbestem mingen zijn Soil, Ellm.au, Oberau, Westendorf, Alpbach, Bad Haring Rauiris, Filzmoos, Saalbach, Bohinj en Stary Smokovec. AMSTERDAM. Terwijl het Nederlandse volk nog op de kersverse zomerblaren zit en amechtig nahijgt temidden van mislukte vakantiedia's, aanslagen der directe belastingen en kromgetrokken tent haringen; terwijl tienduizenden nog steeds bij elke nieuwe douchebeurt nieuwe ladingen schilfers van langzaam opblekende benen, borst en armen vegen en 's avonds het vrome voornemen maken om die stomme foto van tante Door in het kikkerbad van Hamamed nu eens eindelijk in te plakken; terwijl dui zenden verongelijkte burgers elke ochtend met een rooie kop naar de brievenbus lopen in de hoop, dat het vermaledijde reisbureau eindelijk over de brug komt met een fikse schadevergoeding voor een bedorven reis, een lekkende bungalow, een treurig uitzicht op een pittoreske baai en kwalijk voedsel, dat je met permissie nog niet eens aan de kat durft te geven; terwijl in vele tienerkamers met smart gewacht wordt op een brief van een krolse Italiaan, een behaarde Spanjaard en een Joegoslaaf met vlammende kobaltogen, die bij een branding eeuwig trouw en een leven vol liefde beloofde, hebben de vaderlandse reisorganisaties hun posities op het winterfront alweer ingenomen. Met kleurige gidsen berstens vol paksneeuw, blote baders, luie aow'ers en lokale pikbroeken bestoken ze de werkers in de moerasdelta, die door hen vakkundig worden ingepeperd met honingzoete slogans en waterproof- fata-morgana's. In koor roepen ze het ons toe: ,,Gun uzelf een tweede vakantie!", „Ontvlucht het land van mest en mist en koude vuile regen, boek nu een logéplaats onder de zon!" Tekstschrijvers hebben de jutezak met gemeen plaatsen voor de zoveelste maal leeggekieperd op het houthoudend papier en omwille van de smeer de vertrouwde vakantie-stekken opnieuw gepavoiseerd met alle bijvoeglijke naamwoorden, die de grote Van Dale bevat: mooi, prachtig, magnifiek, fantastisch, fijn, gezellig, oergezellig, exclusief, romantisch, dolromantisch. Zoek maar uit voor weggooi-prijzen. Opvallend ïn alle winter-reisglü- sen is het feit, dat de bestemmingen in Spanje en op de Canarische Ei landen de specifieke wintersportrei zen royaal overtreffen. Opvallend ls ook, dat de prijzen van winterva- kanties aan de Costa Del Sol, op Mallorca en Tenerife belangrijk la ger liggen dan de bedragen die men moet neertellen voor een eigen sneeuwbal In Tirol, Zwitserland of achter het ijzeren gordijn. De moor dende concurrentie in het toerisme heeft een prijsdumping veroorzaakt, die in de winter van 1971 zijn absolute dieptepunt zal bereiken- Daarbij worden extra reducties en speciale kortingen in stille periodes als geheime wapens gehanteerd, kinderen worden gratis vervoerd, vluchten worden voor afbraakpnj- zen aangeboden. De klant is koning en heeft het maar voor het uitzoe ken. En Iaat hij alsjeblieft niet den ken, dat hij rustig thuis bij moeders stamppot delange, grijze winter kan doorsoezen, laat de hartelijke toero- perator niet merken, dat hij alleen maar droomt van gezellige december avonden in de huiselijke kring. Want toevallig kan daar in de ko mende maanden niets van komen: de vliegtuigen zijn immers al gehuurd, de scheuren in de Spaanse hotelka mers zijn dichtgesmeerd, de Paella pruttelt al op het driepits-comfort en de reisleiders in Torremolinos en Benidorm, in Las Palmas en Puerto de la Cruz staat op scherp met de gezelschapsspelen. Komaan luie Ne derlander, sta op en boek voor een lift naar de horizon. Nieuwe verschijning in vele reis gidsen van Nederlandse toeropera- tors is de Boeing 747b topzwaar zorgenkind van de KLM, dat luttele maanden na zijn verschijning op Schiphol al wordt ingeschakeld voor het toeristisch bulkvervoer. Deze luchtreus is volgens ingewijden te vroeg van start gegaan en de gevol gen zijn dan ook niet uitgebleven. De bezettingsgraad van de meeste 747-vluchten op de geregelde lucht lijnen ls tot nog toe onbevredigend geweest en de enorme investerings kosten drukken nl loodzwaar op het budget der luchtvaartondernemin gen. Van deze malaise hebben de toeroperators op hun beurt dankbaar gebruik gemaakt, met juichende trots hebben ze de boeing-gigant bij hun vakantie-armade ingelijfd. FIT, Centouri-Sunliner, Eurotours en Magneet zullen deze winter voor het eerst 350 zoekers tegelijk per Jumbo-jet naar de Canarische eilan den en de Costa del Sol brengen. Prijsbreker Neckermann, die sinds zijn verschijning op de Nederlandse vakantiemarkt nn krap driekwart jaar geleden ruim 35.000 Neder landers heeft gestrikt, heeft voor de bestemming Las Palmas ook en Boeing 747 van Condor ingescha keld, maar voor de overige reizen blijft deze Duitse toeroperator ge bruik maken van Caravelles, Coro nades, Bac-1-11, Fokker F-28 en 11- 18 Turboprop-machines. Ook ditmaal komt Neckermann met uitgekookte prijzen op de proppen: twee weken Gran Canaria vanaf 370 gulden, twee weken Tenerife vanaf 360 gulden, een week Mallorca vanaf 220 gul den, een week Costa Blanca vanaf 210 gulden, een week Tunesië vanaf 330 gulden, vier weken overwinte ren aan de Costa del Sol vanaf 370 gulden. Vier weken overwinteren op Mallorca vanaf 4010 gulden. Men wordt voor deze ongehoorde prijzen ondergebracht in zogenaamde resl- dencia's, zeer eenvoudige pensions zonder enige franje of supercomfort, wel zijn luchthavenbelastingen, lan dingsrechten en annuleringsverke- zekering bij dit bedrag ingecalcu leerd. Overigens berusten deze super-la ge prijzen op een fraaie fictie want onze eigen vaderlandse rijkslucht vaartdienst staat niet toe, dat een toeroperator via ongelimiteerde prijsdumping zijn klanten werft. Vandaar dat men voor een Gran Canarie-reis van 370 gulden (die alleen gemaakt kan worden tussen 11 november en 12 december en tussen 4 en 11 april) in feite 485 gulden moet neertellen. Voor het verschil krijgt men dan van Necker mann waardecoupons voor excursies, maaltijden etc. Op die manier krij gen de ongehoorde lokprijzen in de reisgids wel de brekelijke status van een lachertje. Een prijsvergelijking tussen de aanbiedingen van diverse reisbu reaus maakt overigens duidelijk, dat de verschillen over het algemeen miniem zijn. De Nederlandse toero perators zijn na de eerste bliksem acties van Neckermann blijkbaar uiterst waakzaam geworden en heb ben zich terdege op de hoogte ge steld van de prijsontwikkelingen bij Neckermann, voordat ze zelf hun strategie bepaalden. Opmerkelijk in dit verband is, dat Airtour-Nespan da dit jaar opmerkelijk laat is met het uitbrengen van zijn winterpro- gramma. Een woordvoerder van deze toero perator verklaarde dit uitblijven met de bekentenis dat men eerst wilde zien wat Nedkermann in zijn NECKERMANN (6): De prijzen zijn in bepaalde gevallen onder de grens gedoken, die de rijksluchtvaartdienst heeft gesteld voor charter- reizen en boet daarvoor met waardecoupons. Het maakt de gids op slag onoverzichtelijker. Neckermann gaat voor het eerst naar Poiana Brasov in Roemenië vanaf 335 gulden voor 14 dagen in het laagseizoen. Ook zijn er wintersportreizen naar Tirol voor 300 gulden, veertien dagen laagseizoen en de Joegoslavische Karawanken, twee weken vanaf 390 gulden, ook Egypte is in het Neckermann-programma opge nomen, veertien dagen vanaf 790 gulden. Sensationeel is de Verre- Oostentour: 24 dagen vanaf 2990 gulden vanaf Frankfurt. Men bezoekt tijdens deze reis onder meer Bangkok, Djakarta, Bandoeng, Djokjakarta, Bali en Singapore. Het programma wordt gecompleteerd met een Oost- Afrikasafari en enkele cruise». schild voerde. „Wij laten ons niet voor een tweede keer in de luren leggen", zei hij. Ook andere toerope rators zijn ditmaal keurig in de pas gebleven bij het optrekken van de Duitse armee. Enkele voorbeelden ter illustratie: Costa del Sol (alleen logies op basis van 2 personen). Neckermann: appartementen Alle- granza, twee weken 300 gulden, plus 31 gulden aan waardecoupons. Magneet: Studio Residencia 1, 1T dagen 304 gulden, plus 27 gulden aan waardecoupons. Centruri-Sunliner: appartementen Bastion, 15 dagen 362 gulden. Eurotours: appartementen Mirator- re, twee weken 335 gulden. Christoffel reizen nv: appartemen ten Cruz del Sur, 15 dagen 354 gulden. FIT: appartementen Bonanza, twee weken 383 guldeh. Airtour-Nespanda: residencia Co lombo, twee weken 335 gulden. Hotelplan, appartementen La Per- la, 15 dagen van 503-536 gulden. Canarische eilanden (vol pension in 3 sterren-hotel met zwembad). Neckermann: hotel Folias, twee weken, laagseizoen 870 gulden, hoogseizoen 1090 gulden. Magneet: Hotel Folias, 15 dagen 1023 gulden t.m. 7 december, daarna 1053 gulden. Centouri-Sunliner: hotel Folias, 15 dagen, 1078 gulden. Eurotours: hotel Folias (door Eu rotours gebombardeerd tot 4-sterren- hotel) twee weken 1060 gulden. Christoffel: hotel Costa Canaria: 15 dagen in laagseizoen 1092, in hoogseizoen 1112 gulden. FIT: hotel Folias, twee weken 1050 gulden. Airtour-Nespanda: hotel Costa Ca naria, twee weken 1165 gulden. Hotelplan: hotel Beverly Park, 15 dagen van 913-979 gulden. Bijzonder hinderlijks bijverschijn sel van vrijwel alle reisgidsen, die een winters uitje propageren is de onoverzichtelijkheid. Men wordt be dolven onder cijfers, verwijzingen sub 1, sub 2, uitzonderingen, extra kosten, extra kortingen etc. de ver- gedrukte kapitale prijzen bovenaan de pagina slaan doorgaans nergens op. Als men het juichend vermelde bedrag eindelijk gevonden heeft blijkt het betrekking te hebben op een pension zonder maaltijden en dat nog in een onmogelijke periode. Voordat je echter zover bent, heb je je wel rot gezocht. Het blijft onder tussen een raadsel, waarom de toer operators, die zoveel kosten maken voor hun somptueuze in vele kleu ren gedrukte gidsen niet de simpele moeite willen nemen om eens een rationeel prijzenschema te laten ont werpen door een mensenvriend, die veel op heeft met de reislustige burgerij. Om u alvast op weg te helpen in de bedrukte doolhof sprokkelden wij voor u met de moed der wanhoop de voornaamste punten uit de diverse reisgidsen. Tevens maken we van de gelegen heid gebruikt een kwalifikatiecijfer toe te kennen aan elke reisgids. Dat staat dan achter de naam. De reisgids van Airtour-Nespanda komt pas in september. Daarop vooruitlopend heeft men een krant uitgegeven met de voornaamste be stemmingen. Deze organisatie heeft zich gespecialiseerd in vakantieob jecten in Spanje. Als men in No vember of begin december reist krijgt men een korting van 50 gul den. CHRISTOFFEL (8)Traditioneel, maar degelijk uitgevoerde en overzichtelijke gids. Extra: speciale kinderreducties voor apparte- ments- en hotelreizen naar Gran Canaria: tot en met 1 jaar gratis, 2 t.m. 3 jaar 135 gulden reductie, 4 t.m. 6 jaar 65 gulden reductie en 7 t.m. 10 jaar 35 gulden reductie. Exclusieve topper van Christoffel aan de Costa del Sol zijn de appartementen Playa del Castillo in Fuengirola. Ook voor Mallorca en Israël reizen gelden kinder reducties. In het wintersportpakket van Christoffel bevinden zich Worgl, Windschönou, Sankt Johann en Kitbuhel. Prijzen vanaf 329 gulden voor acht dagen in stille seizoen. EUROTOURS (7)Een handvol reizen in november, december en januari met een voordeel van 40 gulden. Ook zijn er reizen, waarbij per echtpaar 1 kind beneden zes jaar in bepaalde maanden voor half geld reist. Wintersportbestemmingen van Eurotours zijn Filzmoos, Saal bach, Zeil am See en Gerlos.

de Stem | 1971 | | pagina 23