>belhorst enstandi Vonck ZEEUWSCH-VLAAMSE GEMEENTEBESTUREN „Verhoging veertarieven onbillijk" BESTUUR PZEM BESPRAK POSITIE KALAND OPENDE Daan Manneke: de componist die vooruit werkt k JEUGD MOET WERELD HERVORMEN Voorzieningen Losgeslagen Zoutarm dieet? Natrinon! wee weken geëist voor veroorzaken dodelijk ongeluk ge-M straks vuil storten in oosterscheim hoofdpijn... (f) 1 helpt KNAP, ik ben uooiï Ho&er Gekomen pan t/o oroem<) OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN jbe Sïmiclóe 99 stad streék 1 ntoonstelling lateur- nstschilder in es geopend iole fyilD-NEDERLANDSE BEURS Nu en clan regen f ïoew. f 4^1 '0 Bespreking over financiën van gemeente Axel ONRENDABEL Zeeland proefgebied voor bestrijding leverbotziekte femina ahoy' 2 fcierdag 16 oktober 1971 :en feest. De „lessen" begonm ion om half negen evenwel m verstande, dat 't er ditmaal mat jker toe ging en vele van j, scholiertjes er op hun „pj uitzagen. itermiddag was er voorts voor inderen van de eerste en Je klas een poppenkast-voor, ng in de sporthal, terwijl dj ngen van de hogere klassen j» oscoopzaal van „de Koning va» land" aangenaam zijn beziggj, en. (ADVERTENTIE) Bar voor gezellige mensen. INTIEME SFEER pend vanaf 6 uur 's avonds. Woensdags gesloten. ;e Bagijnestraat 23 - Hulst Tel. 01140-3372 3 Van onze correspondent) 3S Goes heeft er een twee- I mstexpositie bijgekregen. Was >rige week de dichter en critl- ans Warren die een expositie e, nu was het de beurt aan de ur-kunstschilder Anton Bij- in een bovenzaal van de Nuts-1 tank aan de Grote Markt I e wethouder J. Lindenberjk xpositie van de Goese banket- rsleraar. De tentoonstelling b met 30 november geopend. deze expositie toont hij ruim irken, variërend van kopieën Jan Steen, zee-, stads» en ichten en stillevens. Voordat ider Lindenbergh de expositie zei hij dat het culturele in Goes zeer levendig is en de jaren een groeiende belang- geniet als vorm van vrije- steding. De gemeente wil dit I eren door een gericht beleid culturele raad, waarvan met dat deze op 1 januari 1972 Sar werkzaamheden kan gaan ïeer Lindenbergh zei dat An- jsens begaan is met de ont- ingen in de huidige maat- ij. Daarom ook tekent en rt hij nu wat er straks wei- et meer zal zijn. icte De collecte ten hate a kankerbestrijding heeft in e 63,78 opgebracht D VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ,-oor Zeeland 4EMENTSPRIJS per kwartaal, binnen idingsgebied (excl. 50 ct. rosten) er maand (incl. 13 ct. rosten). 1KANTOREN: UZEN: Nieuwstraat 9 >0-7920 (4 lijnen) Steenstraat 14, tO-3751 (3 lijnen) Klokstraat 1, 10-8030 (3 lijnen). [TEN OVER GING: aantooruren: tel. 01140- 1158-1940 mderen). TENTIE EXPLOITATIE: specteur Zeeland; (01100-4316) i O.Z. Vlaanderen; Jakkei (01150-2601) g en W.Z. Vlaanderen; ouwe (01172-1878) one en Terneuzen: man (01155-1224). en Zuid-Beveiand:. in den Berge HE ZEELAND: Kromme Weele 4, urg, tel. 01180-7764 Stand: ipman, tel. 01180-7438. ir Goes; ;en, tel. 01100-6584 srend redacteur: -Vlaanderen: erkei, tel. 01150-4866. ïr O.Z.-Vlaanderen: ld. tel. 01140-3751. nafoon via: J41 of 01608-2073 2237. ir Kanaalzone en ;r Helm, tel. 01150-4865 actie Zeeland: leursen, tel. 01155-1367. nalist Zeeland: Boer, tel. 01155-2237. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De officier van justitie van de rechtbank te Middel- hun: eiste vrijdag tegen D- de J. uit Hoek twee weken onvoorwaardelij ke eevangenisstraf en twee jaar ont heilig van de rijbevoegdheid. De jongeman had op 17 juni van dit jaar een dodelijk ongeluk veroor- taakt te Terneuzen op de Mr. Haar- manweg. Waar een 50-kilometer snelheidsbeperking geldt zou De J. éigens remsporen 95 kilometer bebben gereden Dat zou de reden zijn geweest dat mii de bromfietser die uit de Phi- iios-fabrieksuitgang de weg opkwam 1 laat opmerkte. Hij schepte de iman en de gevolgen waren fataal. Als u 50 kilometer gereden had, Ron tad u tiem misschien kunnen Katwijken", meende de president tvan de rechtbank, mr. P. van Em- Dit stelde de officier ook in zijn u-equisitor- Het gebeurt maar al te tvaak dat mensen die in garages Werken, zoals J., te hard auto rijden, pj wilde een voorbeeld stellen voor al degenen die ook geneigd zijn te ïard te rijden in de bebouwde lom. Mr. C. Brinkman, de verdediger, [verwachtte vian een voorbeeld stel den niet veel heil voor andere weg gebruikers. De lange ontzegging had ook weinig nut, aldus verdediger, omdat de jongen uit hoofde van zijn Beroep over twee jaar toch weer de iveg op moet. De uitspraak is op 27 oktober. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) m\ TWINTIGSTE eindhoven de philips-jubileum-haflen dagelijks Lm. zondag 24 okt. van V22—11 uur Imhet doel voor uw gezinsuitstapje!.... Vooruitzichten 4» voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Nu en dan regen en temperaturen in hei algemeen boven hormaal. ^Weersvooruitzichten in cijfers ge- Tuddeld over Nederland. I Voor zondag: aantal uren zon: 0 JF 4; min.-temp.: 1 tot 6 graden bo- rW normaal; max.-temp.: van onge- veer normaal tot 3 graden boven iormaal; kans op een droge periode Pan minstens 12 uur: 50 procent; |,PB °P een geheel droog etmaal: fü Procent. U°°' maandag: aantal uren zon: F tot 5; min.-temp.: 0 tot 6 graden foven normaal; max.-temp.: van on- ïn-0ei ,normaai tot 3 graden boven '5ans op een droge periode I n minstens 12 uur: 80 procent; ,.ns op een geheel droog etmaal: 111 Procent. DEN HAAG (ANP) Konstanz j, p' 3. Rheinfelden 207 pl 3, '98 ,ïr® ^80 pl 36, Plittersdorf 'en for' Maxau 340 P1 9- Plochin- iteini l" 3' Mannheim 145 pl 7 iinlnaCL120 6> Mainz 173 P1 11 A®,36 Pl 14, Kaub 88 pl 11, bui. t' 2' K°blenz 110 pl 26, Kb pl 9' Ituhrort 185 pl 10. 170 ni o m pl 9, Pannerdense kop L W Nijmegen 590 pl 10, IJssel- )ev» 4 pl, 8' Eefda Ussel 256 pl lorhh o4 4' Monsin 5450 - |l gparen 3800 - 45, Belfeld 1100 pl wave beneden se sluis 506 pl Twgen' zonda2 17 oktober oergen op Zoom 2.41 en 14.55 Hansweert 1.49 en 14.00 1.16 en 13.29 Vlissmgep 0.45 en 12.59 Wemeldinge 2.31 en 14.45 Maandag i8 oktober a£«J Zoom 3.16 en 15.26 ttansweert 2.23 en 14.35 i,wneuzen 1.47 en 14 01 wèS-n 116 en 1330 «meldinge 3.06 en 15.16 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de N.V. PZEM heeft zich gistermiddag urenlang bezig gehou den met de procedure welke gevolgd zal moeten worden tijdens de alge mene aandeelhoudersvergadering van de energiemaatschappij, op 26 okto ber a.s. Een dag voor deze vergade ring plaatsvindt, vergaderen de sta ten van Zeeland. Algemeen heerst de verwachting, dat in deze vergadering antwoord op vele hangende vragen zal worden gegeven, speciaal met betrekking tot de bestuurlijke moei lijkheden, waarin zowel de PZEM als het college van G.S. van Zeeland de laatste maanden verzeild zijn ge raakt. Of dit betekent, dat de heer Ka- (Van een onzer verslaggevers) AXEL De commissies voor de gemeentefinanciën en gemeentebe drijven in Axel komen maandag 18 oktober respectievelijk om 20 en 19 uur bijeen. Op de agenda voor de commissie van de gemeentefinanciën komt on der meer de bespreking van het voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van een door de heer A. P. M. Arens te sluiten geldlening voor. De leden van de andere com missie gemeentefinanciën moeten zich buigen over de vaststelling van de vijfde wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1971. land tenslotte toch zal zwichten voor de druk die ook binnen het bestuur van de PZEM op hem wordt uitge oefend, om als voorzitter van het da gelijks bestuur af te treden, kon men ons gisteren in bevoegde kringen te Middelburg niet mededelen. De be stuursvergadering, zo zei men ons, was verder in hoofdzaak gewijd aan de juridische kanten aan het ontslag van de directeur, ir. T. Bogerd. De juridisch adviseur van het dagelijks bestuur, mr. J. J. van der Weel, woonde de vergadering van gister- midag bij. Het dagelijks bestuur heeft zich gisteren ook bezig gehouden met een gerucht, dat in Middelburg de ronde deed en volgens hetwelk de heer Ka- land in Wassenaar zou zijn gezien, in een restaurant, waar hij in ge sprek was met de voor ontslag voor gedragen PZEM-directeur, en diens beide raadslieden. „We heben dit gerucht tot de bodem laten nazoe ken", aldus een woordvoerder van het PZEM-bestuur. „Het staat vast, dat er van een ontmoeting geheim of niet tussen de heer Kaland en de heer Bogerd en/of zijn adviseurs geen sprake is geweest". Gisteren heeft ook het senioren convent van provinciale staten van Zeeland vergaderd. Daarbij is ge sproken over de bestuurlijke proble men, waarin de provincie door de PZEM-affaire en andere recente me ningsverschillen tussen G.S.-leden onderling is beland. Er zijn tekenen, dat ook de ARP-fractie in de staten ten aanzien van de heer Kaland, die lid is van de CHU, een strakker lijn zal gaan volgen. De AR heeft tot dusverre, evenals de KVP, zich nim mer duidelijk tegen het beleid van de heer Kaland als voorzitter van het PZEM-bestuur uitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen vinden een verhoging van de veertarieven onbillijk voor de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking. Hun voornaamste argument is dat het gebruik van veren en tunnels elders in Nederland meestal kosteloos is. Wanneer het toch tot een tariefsverhoging zal komen (zoals bekend wil minister Drees de tarieven met gemiddeld 35 procent verhogen) zou volgens de gemeente besturen in Zeeuwsch-Vlaanderen de provincie Zeeland die extra last voor haar rekening moeten nemen. Een en ander is gistermorgen ge bleken tijden een bespreking tussen vertegenwoordigers van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten en gedeputeerde M. van Poelje, die speciaal belast is met de veerdiensten over Wester- schelde. Beslaten werd er bij minister Drees op aan te dringen de vrhoging, wan neer die onverhoopt tooh zal worden doorgevoerd, zo gerinig mogelijk te houden. De bevolking van Zeeuwsch- Vlaandeiren zou, zo werd betoogd, geheel buiten de verhoging moeten vallen. Een suggestie om voor recreanten een hoger veertarief in te voeren, waardoor voor het berdijfsleven met een lager tarief kan worden volstaan, werd niet overgenomen. De recrea tieve ontwikkeling in Zeeland zou daardoor afgezwakt kunnen worden, zo luidde het teagenargument. Wat de veerdienst Terneuzen - Hoedekenskerke betereft meende «Je heer Van Poelje dait de huidige veerboot waarmee deze dienst wordt de tijd is. Een nieuwe veerboot zou, ook vodigeins de minister, een te dure onderhouden zeer onrendabel en uit izaak wordlen. Uit de vergadering werden suggesties gedaan om de gebruiken en daaraan een busdienst veerboot alleen voor voetgangers te (Van een onzer verslaggevers) GOES Zeeland wordt het proefgebied voor een nieuw onge dierte bestrijdingsmiddel: een nieu we uitvinding van Shell tegen de vooral door veehouders gevreesde leverbot. Met het nieuwe middel „Frescon" wordt het leverbotslakje vernietigd. De proef, die eind dit jaar haar eindstadium bereikt, wordt uitge voerd door de Shell, drs. J. J. Pe- kelder van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland en het cen traal diergeneeskundig instituut, te Lelystad. Men heeft Zeeland uitgekozen vanwege twee voor leverbotten fa voriete gebieden: het krekengebied van Zeeuwsch-Vlaanderen en het natuurreservaat met schapenteelt De Piet in Midden-Zeeland. De proeven zijn nu al zo'n succes gebleken dat van rijkswege toestemming is gege ven voor toepassing in kleine gebie den. De proef heeft al étn resultaat opgeleverd: de redding van De Piet als natuurreservaat (10 ha.). Het gehele gebied is met succes behan deld en daardoor is de schapenteelt er behouden. (ADVERTENTIES) van8t/m 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree 3.50 .Kinderen tot 12 jaar 12.- Gdeputeerde M. J. van Poelje. te koppellen. Indien de veerdienst voor in de plaats eein goede busver- opgeheven mocht worden zou daar- biniding tussen Terneuzen en Midden- Zeeland over het veer Perkpolder - Kruininigen moeten komen. Alle gemeentebestuurders waren heit er over eens dat de vaste oever verbinding zo spoedig mogelijk ver wezenlijkt moet worden. Aan de PSD is in overweging ge geven tijden de weekeinden 's avonds langer te varen zonder direct tot de inlegging van een nachtboot over te gaan. Gedeputeerde Van Poelje zal zijn bevindingen uit deze hoorzitting met de Zeeuws-Vlaamse gemeentebe sturen in het college van gedepu teerde staten rapporteren, waarna, onderhoud met ministed Drees zal speciaal over de veertarieiven een worden aangevraagd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken heeft directeur E. van Vianen van de Bergse dienst gemeentewerken gezegd, dat er in de toekomst mogelijkheden zullen zijn om vuil te storten op de terrei nen in de Oosterschelde die bestemd zijn voor recreatiedoeleinden. De bedoeling is dan wei om een draina gesysteem aan te brengen en het verzamelde water pas nadat het via een installatie gezuiverd is te lo zen. De heer Van Vianen legde deze verklaring af naar aanleiding van de discussie over de huidige vuilstort plaats de Kragge, waarover thans na lang onderhandelen een uitstekende huurregeling met eigenaar de Ne derlandse Spoorwegen is gesloten. De heer Van Vianen bracht daarbij naar voren, dat de onder meer in Bergen op Zoom gebruikte manier van vuilstorten (in vakken die tel kens direct afgedekt worden) een goede methode is zowel economisch als hygiënisch. De Kragge zal nog jarenlang gebruikt kunnen worden. Pas als deze vuilbelt vol is, zal gezocht worden naar mogelijkheden op terreinen in de Oosterschelde. (Van onze kunstredactie) BREDA „De compositie is al klaar", zegt de componist Daan Manneke, die deze week de op dracht van G.S. van Zeeland daartoe in zijn brievenbus kreeg. „Wat dacht je. In januari wil het Zeeuws Jeugd Orkest dit uitvoeren. Nu heb ben ze nog net de tijd om het in te studeren. Deze opdracht zat al lang in de pen. DusOrkestleden en publiek in Zeeland en Brabant zul len hun handen (oren) vol hebben aan deze „Quadro Sonatas", want als het op experimenteren met nieuwe klankvormen aankomt, dan kunnen ze bij deze bekwame en enthousias te Zeeuwse componist, die inmiddels in Breda kwam wonen, terecht „Het is een vitaal stuk muziek ge worden", vertelt hij. „Het voorziet in talloze mogelijkheden der nieuwe muziek. Het is een zogenaamde blokken-compositie. Ik werk niet met thema's, maar met groepen mu sici. Er is een kader, een raam van noten aangegeven, waarbinnen jeug dige musici zelf naar hartelust kun nen improviseren. Het komt daarbij vooral op de dirigent aan. Hij stelt het stuk opnieuw samen; hij kan het materiaal her-ordenen, de tweede componist. Ik heb daarom, tijdens het componeren voortdurend overleg gehad met de dirigent van Het Zeeuws Jeugd Orkest Peter Jense. De Sonatas zijn helemaal geschre ven op de 27 leden van dit orkest, dat een nogal „vreemde" samenstel ling heeft, gebaseerd op de voorra dige muzikale jeugd in Zeeland. Er zijn bijvoorbeeld geen cellisten; de blazersgroep is nogal zwak en er is maar één fagot. Maar het stuk is zo geschreven, dat het voor iedere be zetting mogelijk is om uit te voeren. Ik zou het daarom wel daarna eens door een ander orkest willen horen spelen. Met welke richting ik me verwant voel? Met alle nieuwe muziek. Soms niet eens met „muziek"; anti-mu- ziek. Kijk het werk. dat ik momen teel doe aan de Academie voor Ex pressie in Woord en Gebaar van Wanda Reumer te Utrecht ligt me enorm. Wat We daar al improvise rend tot stand brengen is ongeloof lijk. Mensen, die geen noot kunnen lezen blijken muzikaal vaak inven tief op een wijze, waar de geijkte componisten niet eens aan toe ko men. Daar op die academie is een grote groep jonge mensen bezig op een manier zoals de maatschappij eigenlijk zou moeten zijn. De hoeveelste compositie deze So natas? Ik zou het niet weten. Ik tel alleen nog de goede stukken. Je hebt ook componisten, die niets meer willen weten van hun vroege re werk Och. Onlangs hoorde ik toevallig het Rotterdams Koper En semble voor de radio een oude com positie van me voor koperblazers en orgel uitvoeren. Ik heb er afstand van genomen maar denk dan toch: hé, dat is goed en dat is rot. Ik moet componeren. Toen we onlangs bezig waren om dit oude huis aan de Baronielaan op te lappen, was het hier zo'n bende, dat ik geen ruimte had om muziek te schrijven. Ik voelde me gewoon ziek en zou toen wel op het toilet willen kruipen om te gaan werken. Ik heb op dit mo ment gelukkig een kamertje gekre gen bij de bovenburen. Ik was toen bezig met de Sonatas, want de op dracht hing al lang in de lucht. In '67 kreeg ik de Zeeuwse aanmoedi gingsprijs. De Zeeuwse afdeling van Jeugd en Muziek is enorm actief en die zorgde ook voor gang van zaken met de Sonatas. Op 22 januari is de première in Middelburg. Maar daar na komt het Jeugd Orkest zich voor het eerst presenteren in Brabant: in Breda en Bergen op Zoom. Waarom Brabant geen Jeugd Or kest heeft? Het zal wel aan de grond en de mensen liggen. Kijk, in Zeeland en in de noordelijke pro vincies heb je bloeiende jeugdorkes ten. Als het daar kan, waarom zou het dan hier niet kunnen? Ik voel me niet geroepen om er een op te richten. Ik heb mijn handen vol aan de Bredase muziekschool en het Utrechts instituut. Maar ik zal wel mijn medewerking verlenen, als er door anderen in Brabant daartoe een beroep op mij gedaan zou worden. Momenteel zijn we bezig om in vestzaktheater De Trapkes in Breda tot een workshop voor muziek te komen. 60 jaar geleden was het leef klimaat voor de jeugd in ons land in West-Brabant en mijn geboortegrond in en rond Ber gen op Zoom een geheel ande re als de tegenwoordige. "Op straten en pleinen kon je vrij uit ravotten; op mooie zomer avonden zat eenieder op de stoep en ouders vuurden hun kinderen aan in spelletjes zo als wij, jongens, die rondjes liepen om de blokken huizen, soms uitlopend tot 40 a 50 blok jes rond van 150 meter en nie mand die zich zorgen maakte over hartkwalen en 1000 en één aandoeningen van de tegen woordige tijd. Bergen op Zoom was schoon; stoepen werden geschuurd, paar- demoppen werden dagelijks door ttkkeju en collega's in kleine handkarretjes opgeruimd; we leerden zwemmen in de Zoom nabij het klein vestje, het water in de zandlinie was glashelder en smaakte lekker fris. Op de hei en in het bos zaten we achter de wilde konijnen en joegen de eek horentjes de bomen in. Er was veel klein wild, kleine vogels zo als vinken, roodborstjes, putters, kwikstaartjes, enz. enz. het water in het Pielekeswater en stad- park was helder en schoon en met genot kon je staren naar knapen van snoeken die bewe gingloos in het water stonden. Langs de Scheldedijken vonden we kreukels en krabben; er was volop zeekraal, in het voorjaar de panharing, wat later geep, ma kreel en tientallen andere vis soorten. Nabij de „Kop van het Hoofd" zag je regelmatig de nieuwsgierige kop van de zee hond boven water en verder op de droogvallende zandbanken la gen ze in groepen te zonnen. We zwommen als jongens spiernaakt aan de „KOP" en voelden ons vrij en gelukkig en overmoedig, al moesten we soms met de kle ren onderr de armen de benen nemen voor een agent of veld wachter: want niet alles mocht. We mochten ook niet met te lang haar op school komen; luizen en vlooien waren talrijk; in ieder huisgezin was een luizekam en hoe korter het haar, des te min der kans op ongedierte. Ons eten was degelijk; geen uitgebreid of steeds wisselend menu, we kon den smullen van een dikke pil brood besmeerd met een mengsel spekvet en stroop.Wij hadden in Bergen op Zoom voor die tijd een fijn zwembad met helder Scheldewater, waar de minder welgestelden op zaterdagnamid dag en zondagmorgen kosteloos konden. Zwemmen en waar niemand zich voor geneerde. De 20.000 inwoners hadden in verge lijking met heden een hemel op aarde, al kon dan bij najaars- en winterstorm de kaai blank staan, bij bepaalde weersomstandighe den de „Spiritus" stinken en in de „peentijd" de straten glad van de slik, dat was van tijdelijke aard; de suikerfabrieken draai den en dat bracht welvaart. Dat Was Goeie Ouwe Tijd. Lui maar raak van goede ouwe tijd! Geen sociale voorzieningen; lage lonen, slechte behuizing, geen bad of douche, geen w.c. met spoeling, geen brommer of auto, lange werktijden, geen va kantie. Toen; „Wisten Wij Beteri- Het kwam met de machine in de 20ste eeuw"; toen de eerste wereldoorlog; democratie won terrein, een opbloeiing; daarna de grote crisis met enorme werk loosheid, waaruit uiteindelik de tweede wereldoorlog is voortge komen. 20 jaar na de oorlog de welvaartsstaat, bevolkingrexplo- sie, te veel fabrieken en te veel auto's op een -te kleine opper vlakte en als we nu werkelijk eens een droogteperiode krijgen van vier of vijf maanden, dan gaan we met al onze weelde en voorzieningen naar de verdom menis. Zijn wij niet allen materi alisten? Het hof, die minsters, hoge ambtenaren, burgemeester en wethouders, kamerleden; allen er op uit voor hogere salarissen: m vroeger tijden in de eerste plaats erebaantjes. B. en w. wedijverden voor meer industrie daardoor een groei van de bevolking en uitein delijk een hogere wedde. Meer industrie, meer commis sariaten voor afgetreden minis ters; meer gastarbeiders, nog meer auto's, brommers en nog meer smeerlapperij; niet alleen in de lucht of het water maar ook op de begane grond. Wat er toen was in mijn jeugd, is er voor de jeugd van tegenwoordig niet meer bij. Ook de jeugd is materialistisch, verpest door ou ders en werkgevers. Losgeslagen uit het gezinsver band, verslaafd aan drugs, over sekst, waardoor homoseksualiteit hand over hand toeneemt; zich nergens meer voor schamend. Veel jonge kerels als landlopers met luizekoppen rondlopen en zelfs de militaire dienst toelaat dat ze met lange haren als vogel verschrikkers de troep blameren. Is dat Democratie? Democratie is ook gezag en ge zag vereist verantwoordelijkheid en discipline. Er was een tijd dat ze ons de Chinezen van Europa noemden; vergeet het maar. Wij worden en zijn nu waarschijnlijk al het smerigste land en volk van Europa; met stinkend water, ver vuiling, lucht; straten, stoepen en pleinen vervuild door honden, kots, zakjes patat enz. enz. Wij weten geen raad meer met ons eigen vuil en zullen er op de duur in stikken, als er niet met man en macht aan gewerkt wordt en het is in de eerste plaats de jeugd die zal moeten aanpakken. Zij zal zich moeten inzetten om alle smeerlapperij in lucht en water en van de samenleving weer op orde te brengen. BERGEN OP ZOOM G. HOMS (ADVERTENTIE) Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar

de Stem | 1971 | | pagina 3