ories willen oodstraf eer invoeren CMRYSAL dat is mientjes moordenaar Zeer vereerd OVERHEID DOET ALS WERKGEVER WEINIG VOOR WERKENDE JEUGD ALLISSONTERECHT TESTDRIFT VOOR EEG. ean Acheson verleden Höffner houdt vast aan celibaat PUUR Jan Zomer kan na weer horen e^efy JAPONNEN Nederlandse ambassade in Tokio wordt extra scherp bewaakt do jaar femina binnenland buitenland Ambtenarenbond over vormingswerk: aakzaa m Angst voor pressie snijbloemenvoedsel Robert van S. vermoedelijk in november voor krijgsraad ahoy' Ons gezinswasmiddel kreeg ide goedkeuring [van de ederlandse ereniging an Huisvrouwen. Prijs: 6,15 nderdag 14 oktober 1971 (Van onze parlementaire redactie) nfv HAAG - De overheid zegt Tveel mooie dingen over vor- ineswerk voor werkende jonge- Maar als werkgever doet de verheid er voor de jongeren bij in dienst weinig aan. Zelfs departement van Onderwijs mot helemaal niet voorop. De jon den worden onvoldoende gesti- uleerd om een dag per week naar een vormingsinstituut te gaan. Dat concludeert de Algemene Bond van Ambtenaren na een en quête bij enkele departementen, de PTT en enkele gemeentediensten. In haar blad De Ambtenaar wordt de enquête besproken. De PTT stimuleert kennelijk de jongeren bij haar in dienst veel beter. Daar liggen de deelnainecij- fers dan ook hoger. De belasting dienst echter stuurt alleen de 15-jarigen een dag naar een vor mingsinstituut. Maar omdat deze dienst nauwelijks 15-jarigen in dienst heeft, komt de praktijk erop neer dat er niemand gaat. Bij de gemeenten is het niet veel beter. Bepalend voor de deelneming aan het vormingswerk is de stimu lans, die er door de bedrijfsleiding aan gegeven wordt, aldus de con clusie van de ABVA. v x ommenlaar e computerisering van de Til- burgse bevolkingsadministratie 'eeft een positieve kant. Ze bete- !ent dat men er een technische ont- ikkelinq, die niet is tegen te hou- en, vroegtijdig heeft aanvaard. Dat winst. Zowel voor de modernise- ng van die administratie als voor et gebruik van de computer bij het reiken van een zo volledig moge- jk inzicht voor het nemen van ai rlei beleidsbeslissingen. De gevaarlijke kant van de zaak daarbij in Tilburg niet verdoezeld, igemeester Becht wijdde er bijna delft van zijn inleiding aan. Hij ijde sterk de nadruk op de reeks an maatregelen die is getroffen om Woiuik, waardoor de persoonlijke jüheid wordt aangetast, te voorko en Maatregelen die nodig zijn om- at op dit voor onze democratie zo evoelige terrein wettelijke maatra tten nog ontbreken. Maar ook ais eer wel zijn, heeft men op dit ge lgeen absolute zekerheid. Er ba taat een duidelijke neiging via die lektronische bevolkingsadministra- es allerlei informatiesystemen te "ntraliseren. Als aan die neiging iet verstandig paal en perk wordt esteld, nu al, zal het zeker tot ont wingen gaan komen. De wetgever al duidelijk moeten regelen of ze, ijvoorbeeld, wil toelaten dat via eze systemen ook talloze persoon lik medische, juridische en belas- ingtechnische gegevens worden erwerkt en, als hij dit wil, wie dan «gang heeft tot die gegevens. dient de grootst mogelijke «kzaamheid te worden betracht. Washington <afp> Dean -rij n' die minister van buiten- Mse zaken was in de regei'ing-Tru- is overleden. Hij werd 78 jaar. Als minister van buitenlandse za- 1 van 1949 tot 1955 genoot Ache- het onbeperkte vertrouwen van 'fruman- In de daarna vol- - e Periode was hij raadgever van Presidenten Kennedy en Johnson. Acheson was een groot voorstan- v3n 4e NAVO en de eenwording ~ru*°pa. Hij speelde als minister jjkJ"hMenlandse zaken een belang- ,Wlj de vorming van het terse bondgenootschap. (Van onze redactie buitenland) BRIGHTON De Britse Conservatieven hebben zich gis teren op him jaarlijks congres in Brighton met vrijwel alge mene stemmen uitgesproken voor herinvoering van de dood straf, althans in bepaalde gevallen. Men vond de toename van geweld dermate ernstig, dat een motie werd aanvaard om een harde aanpak van de misdaad mogelijk te maken. De meeste afgevaardigden bleken het met name wenselijk te achten, dat moordenaars van politiemannen en cipiers opgeknoopt worden. Het parlement heeft de doodstraf echter afgeschaft. Deze beslissing zal zeker niet wor den herroepen. De bloeddorstige houding van het congres bracht de regering Heath ernstig in verlegen heid. Het enige, dat Reginald Maud- ling, die o.m. justitie beheert, kon beloven was strengere gevangenis straffen voor gewapende gangsters. Met een meerderheid van 2150 stemmen werd de regeringspolitiek inzake toetreding tot de E.E.G. goed gekeurd. De stemming werd vooraf gegaan door een debat van ruim drie uur, waarin meer dan honderd spre kers het woord voerden. De voor standers kregen gemakkelijk de overhand. De meest gevreesde anti- Europese sprekers was Enoch Po well, wiens extreme opvattingen al vaker in botsing zijn gekomen met die van de regering Heath en het partijbestuur. Powell betoogde dat Groot-Brittannië door lid te worden zijn onafhankelijkheid en soeverei niteit zal verliezen. De stelling werd prompt weerlegd door sir Alec Douglas-Home, die het debat besloot. De uitslag van de stemming ver oorzaakte grote geestdrift, vooral on der de conservatieve jongeren, die sterk vertegenwoordigd waren. VATICAANSTAD (KNP) Kar dinaal Höffner van Keulen, voorzit ter van de commissie die destijds voor de synode het rapport over het priesterschap samenstelde, heeft gis termorgen in de plenaire vergade ring van de bisschoppensynode hard en duidelijk als zijn mening te ken nen gegeven dat er aan het priester lijk celibaat niet getornd mag wor den en dat gehuwde mannen niet tot priester gewijd mogen worden. Kardinaal Höffner betoogde, dat niemand tot het celibaat gedwongen wordt, omdat het iedereen vrij staat al dan niet priester te worden. De ijveraars voor een loskoppeling van het priesterschap en het celibaat konden geen genade vinden in de ogen van de kardinaal, die onom wonden vaststelde, dat „pressie de slechtste methode is om een pro bleem tot een oplossing te brengen". Na zijn scherp requisitoir werd kardinaal Höffner echter onmiddel lijk op de vingers getikt door kardi naal Seper, prefect van de congre gatie voor de geloofsleer (H. Officie). Deze viel kardinaal Höffner aan op diens opmerking, dat niemand tot het celibaat gedwongen wordt en dat de beslissing ertoe door kandidaat en bisschop, na rijp beraad, genomen wordt. Kardinaal Seper verklaarde dat het charisma van het celibaat geen tastbaar en meetbaar ding is. Kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid, ver klaarde dat vanuit de oecumene geen argumenten zijn aan te voeren dat de celibaatsverplichting zou moeten worden verzacht. SOVJET-PARTIJLEIDER Breznjev zal tijdens zijn bezoek eind deze maand aan Frankrijk o.a. vergezeld worden door vice-premier Kirillin en minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. (ADVERTENTIE) ONZE PRACHTIGE COLLECTIE MAG GEZIEN WORDEN (ADVERTENTIE) ChrysaI is beter. Chrysal is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. fiZ Chrysal is totaal oplosbaar. Water heeft u zelf in de kraan. Vers snijbloemenvoedsel, in een wip gemaakt. H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 22-jarige dienst' plichtig soldaat Robert van S. uit Amstelveen, die ervan wordt ver dacht in de nacht van 2 op 3 mei j.l. in het Belgische Knokke twee poli tieagenten te hebben neergeschoten en twee anderen ernstig te hebben verwond, zal zich allerwaarschijn lijkst op dinsdag 16 november a.s. moeten verantwoorden voor de krijgsraad in Arnhem. Het gerechtelijk vooronderzoek is inmiddels afgesloten. Tijdens dat on derzoek is Robert van S. zes weken in psychische observatie geweest. Tijdens het onderzoek zijn de ach tergronden van de dramatische schietpartij in het natuurreservaat 't Zwin te Knokke niet ten volle uit de verf gekomen. Men is geneigd aan te nemen, dat Van S. in paniek met zijn Uzigeweer is gaan schieten, toen hij door de Belgische politie mannen aangehouden werd. De Ne derlandse militair zat toen in een gestolen auto, die op het parkeer terrein van het reservaat stond. (Vervolg van pag. 1). «Toen ik dat bericht maandag in lilant 'as heb ik tegen mijn U'ouw gezegd: Dat is de moorde naar van onze Mientje. Haar over- ,'Jden ',0"dt me nu al twaalf jaar ndg. ik hoop dat er een einde °nU aan 'nijn onzekerheid", aldus llccr M. Manders (68), vader Van '"4 'neisjc, dat twaalf jaar 6e ct'(n in het Radboudziekenhuis overleed, nadat daar vergiftigings- «schijnselen waren geconstateerd. nw°W°mim0?enteel ernsti2 reke" jarigp schonden dat de 36- in 'dezn hand heeft 2'ehad «Prak din?d Een rechcrcheur dinsdagavond 2ft uur met de heer Manders en nam een foto van het meisje mee. Vader Manders: „Er is toen een politie-onderzoek geweest. Maar dat onderzoek is destijds vastgelo pen. Maar het heeft me nooit los gelaten dat er iets niet klopte. Het is een hele geruststelling voor me dat het nu wordt opgelost. Ik be grijp nog niet hoe dat met die man geweest is destijds. Ik heb hem hier nooit gezien en Mientje heeft ook nooit iets over hem gezegd. Ze had wel veel vriendinnen op haar werk en een van die meisjes was de verloofde, waarvan nu vaststaat dat zij door die man vergiftigd is. Wel heb ik later gehoord dat vlak na de begrafenis van Mientje hier in het dorp steeds een auto van een onbekende reed, die zonder duidelijke bedoelingen stopte en dan weer wegging. De meisjes hier in de plaats hadden schrik van de man die het deed voorkomen alsof hij maar één been had". Bij haar overlijden werd in het korfbalclubblad (nr. 18, 18 septem ber 1959) door de sociale werkster Ph. Aarts geschreven: „Een jong, levenslustig meisje, dat zoveel be loofde voor de toekomst, werd na een korte, hevige ziekte uit ons midden weggenomen. Wij kenden Mientje als een sportief en be scheiden meisje dat veel vriendin nen had en voor haar chefs prettig en voorkomend was". De charmante, 28-jarige mevr. Ria Beerend-Peters, uit Wgalwijk is er nog niet helemaal van overtuigd, dat de 36-jarige J.R. uit Den Bosch haar vergiftiging met thalium, die ze overleefde, op zijn geweten heeft. „Ik heb me de laatste tijd suf gepiekerd, maar ik kom er niet uit. De politie heeft me verschil lende foto's van R. laten zien, maar ik ken de man beslist niet, ook niet van zien. Ik kan me daarom nauwelijks voorstellen dat hij iets tegen me heeft gehad", vertelt ze. Ze heeft nooit lang ge piekerd over haar griezelige bele venissen in 1959. „Daar was ik, denk ik, nog een beetje te jong voor. Na een tijdje was het geval eigenlijk vergeten. Heel af en toe dacht ik er nog weieens aan of praatte ik erover. Maar dan altijd op een heel oppervlakkige manier. Maar de laatste dagen is de hele zaak weer naar boven gekomen. In he', begin voelde ik me er enorm rot onder. Maar ik ben er, ook dankzij mijn man cn mijn moeder, die speciaal uit Oss Is overgeko men, wel weer overheen", 0 Min Farrow, reeds lange tijd spoorloos als Allison uit „Peyton Place" is in een andere rol weer he lemaal terecht. In de film „The Public Eye", waaruit hier een opname, speelt ze de rol van een jonge Amerikaanse, die getrouwd is met een oudere behoudende Engels- TOKIO (RTR) De Nederlandse ambassade in Tokio heeft extra po liticbewaking gekregen nadat een lid van het ambassadepersoneel telefoni sche dreigementen had ontvangen. Aangenomen wordt dat de telefoon tjes verband houden met de koele ontvangst van keizer Hirohito in Ne derland. Volgens het Japanse persbureau heeft de Nederlandse diplomaat sinds maandag vier telefoontjes gekregen, naar wordt aangenomen allemaal van dezelfde man. Omdat de Nederlandse diplomaat geen Japans verstaat be greep hij de strekking van het drei gement niet best, maar hij had enkele woorden opgevangen zoals „leve de keizer" en „dynamiet". De grootste krant in Japan „Ashahi Sjimbun" vindt het schokkend, dat de gemiddelde Nederlander zo'n koele houding heeft aangenomen en het be zoek van de keizer stilzwijgend heeft genegeerd. r~ p (Van een onzer verslaggevers) DE KRIM. Het Overijsselse dorpje De Krim geeft er de voorkeur aan, om aan een won der te geloven, nu schoenmaker Jan Zomer na 56 jaar weer kan horen. Stellingen, dat van een medisch wonder geen sprake is, omdat in een van de oren van Jan Zomer nog een gehoorrest aan wezig was, worden van de café- en huistafels geveegd. „En ik zeg, dat het een wonder is," beweert een man in café Horstra. „Dat zeggen een hele boel mensen", fluistert het meisje achter de tapkast. Wonder of een normale medi sche ingreep (de medici houden het op dit laatste), De Krim praat over niets anders dan over Jan Zomer. Jan, die nu kan horen. Jan, die spreken zal gaan leren „Misschien heeft hij, na al die jaren, wel heel wat te vertel len." zegt een meisje in slagerij Kollen. Jan Zomer ligt momenteel in Coevorden in het Aleida Kra- mier-ziekenhuis, waar hij zo'n 3 weken geleden werd opgeno men, omdat hij bij een motor ongeluk zijn hqup bralt. In dat ziekenhuis werd door de medici ontdekt, dat het linker oor van Jan Zomer, die vanaf zijn geboorte doofstom was, nog gehoorresten bevatte. Een ge hoorapparaat werd ingescha keld, een spraakleraar werd te hulp geroepen (Jan Zomer zal onze taal nog helemaal moeten leren), en zo kreeg De Krim zijn „wonder". Mevrouw Zomer is, evenals haai' man, doofstom. Zij en haar man hebben eikaar leren ken nen in het instituut voor doven Ephata te Voorburg. Het geloof van De Krim aan wonderen strekt zich nu ook tot haar uit- Gisteren circuleerde in De Krim het gerucht dat ook me vrouw Zomer binnenkort zou kunnen horen en spreken; waar geen sprake van is. ADVERTENTIES) SPANJE op de Femina. met 'n Spaans winkelstraatje en 'n eethuisje. Spaanse muziek en flamencodansen. Wij vrezen koukleumers nathalzen en stormlopers dat we het mooie weer nu wel gehad heb ben. Gistermorgen zag ik al behoor lijk wat rode neuzen en dito ge kleurde konen door de straten schuifelen, later gevolgd door voch tige figuren, die hun nood kwamen klagen over „zoveel regen". Zo ziet u maar weer dat wij een ondankbaar volk bennen. De zomer heeft zich nog enige weken zacht- kens voortgezet; de ollanders voelen weer een drupke en kankeren-maar- weer-jongens. Volgens mij leren wc het nooit. Die rot-regen ook altijd. De economische missie van de al gemene vergadering van de V.N. was in een gewichtige, slaapverwek kende discussie gewikkeld over nixonische, economische aangelegen heden, toen een kleine grijze muis naar het midden van de zaal slen terde. En daar voor de meeste op winding in jaren zorgde. Tir Terwijl de geachte afgevaardigden geboeid toekeken, grepen functiona rissen linealen en andere dodelijke wapens, die diplomaten zoal hante ren (een scherpe tong!) en werd de jacht geopend. Nadat de muis van de delegatie der Maldiven naar Malta was ge sneld, werd hij nabij de Philippij- nen in een hoek gedreven en ter plekke geëxecuteerd. Vervolgeits maakte voorzitter Nar- ciso Reyes plechtstatig melding van het overlijden van een muis. De vergadering werd voortgezet en an dermaal begonnen er hoofden te knikkebollen. tS- De muis die brulde. „Zuid-Holland heeft een kater van de kat in Brabant", (mr. J. Klaasesz commissaris der koningin in die veelgeplaagde provincie) Zuid-Holland is dus eigenlijk de gebeten hond. Tér Vruchtbaar overleg: sy-nodig. j Waarna melding gemaakt moet, worden van een nieuwe verrassing van de heer Richard Milhous Nixon, die op deze manier heel wat van de wereld te zien krijgt. Dat kan een gezellige Mos-kout worden. Endat alles onder het motto: Ver deel (de aandacht over het buiten land) en heers (in je eigen land, waar derhalve vele zaken even rot blijven). Er is er hier een die kiespijn heeft. Mondterreur noemt hij dat. Hij wel. MERIJN

de Stem | 1971 | | pagina 17