I „Antwerpen doet alles voor escherming leefklimaat" Drees- De Saeger BREDASE GAAT IN BEROEP TEGEN GEMEENTE GOES SCHEPEN L. DELWAIDE eiding Spar-wink^ !uw in raad enburg Miss Witte Huis gekozen STEM Schiphol II zien als Benelux- luchthaven in Benelux op topconferentie rook met Rijkspolitie roept hulp publiek in stad streék •••■li; 2?. innMifimi— .VEREN OMP OR <EEDF, ,AL IN INGE I De schepen Delv aide, die op deze drukbezochte bijeenkomst uitvoerig hp bet vraagstuk van de milieuhy- lëne inging, zei cat de luchtveront reiniging in de haven van Antwer- Sen (nog) -niet de- omvang bereikt heeft van die jh het Rijnmondge bied. Ben van dj redenen hiervan is, |4at de industriële expansie in Ant- Verpen later op gang is gekomen [an in Rotterdam, dat wil zeggen in ■en periode djt de industrie zich pat meer bewust was van milieuhy giënische vraagstukken. RADAR Wereldbekend Aroma Koningin Juliana opent Haringvlietdam Achtste horeca vakbeurs open Bewoners Goese flat zaten in cle rookwolken Katholieke raad maatschappelijk werk heeft nieuw dagelijks bestuur Invalidencongres in Hulst Verkoop huis in Raad van State ahoy' Overval Breskens Schepen Delwaide Tentoonstelling van kaarten in St.-Niklaas hoogwater water-standen Tijdelijk regen J hinsdag 12 oktober 1971 n onze correspondent) JGE De gebroeders rn Branden uit de Kerk- in Clinge hebben voor de achtereenvolgende maal weten te leggen op de ieker voor klompenma- Het is een teken voor ;it, dat ieder jaar op de ■nbeurs van St. Oedenro- dt toegekend. g jaar vielen de gebroe- an den Branden eveneens hoogste prijs. Ze behorei :ns al negen jaar lan^, bij de best-geklasseerde enmakers van de beurs it Qedenrode. Tot vorig ïadden ze zich evenwe et eerder over de wissel kunnen ontfermen. Als isselbeker volgend jaar krijgen toegekend mogen ln hun bezit houden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Voor de bescherming van het goede leef klimaat in Zecuwsch-Vlaanderen wil Antwerpen de strengste Nederlandse normen toepassen." Dit verklaarde de Antwerpse Lchepen van de haven. L. Delwaide, gistermiddag op een lunch- hijeenkomst in Den Haag van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Komitee Benelux. De schepen zei: „De agitatie in Zeeuwsch-Vlaanderen tegen de uitbreiding kan de Antwerpse haven op de linker Sclielde-oever en de Baalhoekplannen Leer te betreuren. Men heeft van ons geëist dat het ontworpen, havengebied [omringd wordt met een groenzone van 2'. kilometer. In Nederland bestaat tooi' zover ik weet een dergelijke groene zone in geen enkel industrie gebied." /an onze correspondent) 1ENBURG In de raai ring van 7 september meerderheid van de AaJ [se gemeenteraad niet aki net het voorstel van burgel :n wethouders om tnl eidingdbeskuit ingevolge jil van de wet op de ruimtellj.| ning te nemen, waardoor i»|l ledrijf van „De Spar" üi aat te Aardenburg mo;elii| den. dit voorstel stemden toen de L. J. de Clerck (PvdA), (lijst Buijck), Bonte (Ge- oelang) en Van der Bliek ijst Aardenburg). Tegmwa leden Van Iwaarden et1!® van Gemeentebelang, ka Bellegem en Paridaen vi i. lijst AardenburgEede en] :rt (lijst Standaert). De te-I ïmers motiveerden hun tt-l toen op grond van het tij groenstrook binnen de b kom nabij de r.-k. kerki"J nen, een groenstrook - ns eigendom is van de tl door deze verkocht 8 aan de heer M. A. M. Cfe dan zijn winkel zou kunta len. eer Claeijs heeft zich tW raad gericht met het veras kwestie opnieuw in behaalt nemen, nu hem gebleken j idsleden, die in de vert1 ln 7 september j.l. een af«l| :andpunt innamen, thans Uien zijn aan een voorbets sluit hun medewerking n. Het college van b. en raad dan ook voor om zeer in behandeling te j Overigens was hij van mening, lat de Zeeuwsch-Vlaamse tegenwer king van voorbijgaande aard zou lijn. „De vriendschap met Hulst zal Ingetwijfeld hersteld worden". De Antwerpse schepen vond het Jliet terecht dat men de industrie lile ichuld van de milieuverontrei niging geeft. Hij vertelde, dat België |3I) snuffelpalen heeft, waarvan er |6 op grondgebied van de stad Ant- fcerpen staan. Die snuffelpalen heb- |en niet het industriegebied als de >rote vervuiler aangewezen, maar jet centrum van de stid. En vooral Ie omgeving van het stadhuis. Het lomplex van de BASF, dat tegen de Nederlandse grens aanligt, is Ischoon" uit de bus gekomen. Wat waterverontreiniging betreft heeft Sen recent onderzoek aangetoond dat Jiet Antwerpse dokwater zuiverder ijs dan dat van de Schelde. steld, maar ook op het advies van de Arpsterdamse technici en van b. en w. van die stad, volgens welk advies „de vestiging van een derge lijk bedrijf volkomen aanvaard baar moet worden geacht". Spre kend over de aarzelende conjunc tuur zei de Antwerpse schepen dat er ook in Antwerpen stagnatie merkbaar is. Het goederenverkeer loopt achteruit. Overigens komt dat mede door het in gebruik stellen van de pijpleiding Rotterdam-Antwer- pen, die momenteel maandelijks on geveer 1 miljoen ton ruwe olie naar Antwerpen stuwt. In West -Europa groeit de concurrentie van de Duitse en Franse havens. Al heel wat be drijven zijn aan de Benelux-havens voorbijgegaan. Schepen Delwaide pleitte in dit verband opnieuw voor een krachtiger samenwerking in de Benelux. SOEPELER „Men doet,het in Nederland wel tens voorkorten alsof men in Bel gië op dit gqbied soepeler is dan in Fietalancl et steevast valt dan' de baam Progil. Ik wil echter met na- Vik verklafen dat de Belgische des kundigen riet alleen steunden op 't onderzoek dat zijzelf hadden inge- Wat de beveiliging van de Wester- schelde betreft noemde de schepen het onthutsend dat Nederland en België nog geen overeenkomst voor een radarbebakening hebben geslo ten. De grote wens van Antwerpen noemde schepen Delwaide een spoe dige afsnijding van de bocht bij Bath. „Uitvoering van dit project is nog belangrijker dan het Baalhoek- kanaal. De schepen worden steeds groter en voor Antwerpen is een goede vaarweg van vitaal belang", aldus schepen Delwaide, die mede deelde dat het Antwerpse havenge bied tot het jaar 2000 met bruto 6.000 hectare uitgebreid zal worden. Voor het Nederlandse Westerschel- debekken is deze uitgroei op 16.000 hectare geschat. (ADVERTENTIE) D VOOR ZUIDWEST NEDER!*)® oor Zeeland JEMENTSPRLIS per kwartaal, binnen idingsgebied (excl. 50 et. tosten ■er maand (incl. 13 ct. tosten). (KANTOREN: iUZEN: Nieuwstraat 9 50-7 920 4 lijnen) Steenstraat 14, 10-3751 (3 lijnen) iKlokstraat 1, 10-8030 (3 lijnen). ITEN OVER IGING: kantooruren: tel. 01140- 11158-1940 anderen). TENTIE EXPLOITATIE; ïspecteur Zeeland; a (01100-4316) n O.Z. Vlaanderen: Bakker (01150-2601) :g en W.Z. Vlaanderen: jouwe (01172-1878) zone en Terneuzen: •man (01155-1224). en Zuid-Beveiand: an den Berge TIE ZEELAND: Kromme Weele 4, lurg, tel. 01180-7764 :eland: opman, tel. 01180-7438, ur Goes: ;ten, tel. 01100-6584 erend redacteur: ch-Vlaanderen: Berkel, tel 01150-4866. :ur O.Z.-Vlaanderen: ind, tel. 01140-3751. rnafoon via: 1341 of 01608-2073 -2237. ■ur Kanaalzone en ier Helm, tel. 01150-4865 dactie Zeeland: Deursen, tel. 01155-13b rnalist Zeeland: e Boer, tel. 01155-2-37. VJed* Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pali Mal! Export (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Voor een totaal uitverkocht huis hield Ber van Damme in Kloosterzande voor de negende keer in successie zijn „Miss Witte Huis verkiezing". Voor de eerste keer werd de miss niet door een jury gekozen. Het publiek vervulde nu deze taak. De verkiezing kreeg een internationaal tintje door de deelname van vier Belgische meisjes uit Kemzeke, St. Gillis en De Klinge. Uit de reacties van het publiek bleek dat Mawilla Coppens en Tiny Reyns uit Ossenisse-Zeedorp de gro te favorieten waren voor de titel. Nog spannender werd het toen bij de uitslag bleek dat zij beiden met 61 stemmen op de eerste plaats wa ren geëindigd, zodat een herstem ming de definitieve keus zou moe ten bepalen. Tijdens de tweede ron de kwam Tiny Reyns met ruim verschil uit de bus en ze won met de titel een prijs van 200 gulden. De tweede prijs voor Mawilla Coppens uit Sas van Gent was 50 gulden. De derde prijs was voor het Belgische meisje Christa Mels uit Kemzeke. Mis hotpants reikte de prijzen uit. DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana zal op maandag 15 november aanstaande de Haringvlietdam offi cieel in gebruik stellen. Op deze da tum zal het werk aan de dam geheel zijn afgerond, en zal tevens de weg verbinding over de dam tussen Voor- ne en Goeree voor het verkeer wor den opengesteld. Indien mogelijk zal de koningin na de openingsplechtig heid over de inmiddels gereedgeko men bermen van de Brouwersdam naar Schouwen-Duiveland rijden. Rijkswaterstaat heeft 14 jaar lang aan de voltooiing van deze dam ge werkt. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Veel hypermoderne restaurant-keuken-uitrustingen, en alles wat er verder in deze tijd bij een horeca-bedrijf komt kijken. Dat kan men zien op de achtste horeca, vakbeurs voor Zuid-Nederland. Die is maandag in Tilburgs sporthal ge opend door mevr. Becht, de echtge note van de burgemeester. „Het Vak" presenteert er zich in al zijn facetten. Ook enkele grote wijn- importeurs ontbreken niet. De patis seriewedstrijd, traditioneel aan deze beurs verbonden, werd dit keer ge wonnen door de heer W. Rohrer uit Tilburg. Hij slaagde er in 1320 van de 1600 te behalen punten op zijn veelzijdige schotel, een waar kunst werk, te verenigen. De tweede prijs was voor de heer J. Stalpers uit Waalwijk. (Van een onzer verslaggevers) GOES Verschillende bewo ners van de Boszichtflat in Goes- Zuid belden gistermiddag rond vijf uur ongerust de politie op. Hun flat Jag namelijk in een enorme rookwolk, die zijn oor sprong had in een boomgaard in de buurt. Deuren en ramen van de flat moesten hermetisch ge sloten worden, wilde men niet letterlijk uitgerookt worden. De politie toog direct op on derzoek uit en vond de brand haard al spoedig. Een van de agrariërs in Goes-Zuid, was be zig met het verbranden van nog vochtig bietenblad, dat op een grote hoop was geworpen. Toen men de lioop uit elkaar getrok ken had, was het euvel van de enorme rookontwikkeling na korte tijd voorbij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. II. F. M. van der Heijden uit Middelburg, is gekozen tot voorzitter van de Katho lieke Raad, het provinciaal samen werkingsorgaan voor de in Zeeland werkzame katholieke sociale instel lingen en organisaties. Vice-voorzit- ter is de heer A. L. van Geesbergen uit Zierikzee. Tol secretaris, resp penningmeester zijn benoemd pater J. Pirenne en drs. R. T. H. Sanders, beiden uit Hulst. De huidige bestuurlijke taken van de Katholieke Raad zijn onder meer: het vormen van een overleg kader voor welzijnsvraagstukken, het volgen van de ontwikkelingen op dit gebied, en vertegenwoordigin gen in diverse besturen. De functionarissen van de Katho lieke Raad, drs. F. Mulders, direc teur en mevrouw Th. Leendertse. maatschappelijk werkadviseuze, zijn belast met de ontwikkeling, begelei ding' en advisering van de sociale dienstverlening in Zeeland. Zij ver richten hun werkzaamheden reeds voor een groot deel in nauw overleg en samen met de functionarissen van de overige drie samenwerkings organen in Zeeland Schaalvergrotingsprocessen, regio nalisering en overige provinciale fu sies zijn er mede aanleiding toe dat het besluit is genomen in 1972 via de Federatie van Samenwërkin&sör- ganen in Zeeland, een gemeenschap pelijk service- en advies-instituut voor de sociale dienstverlening tot stand te brengen. Op deze wijze kan in de komende jaren een betere begeleiding' en advisering worden gegeven. De Katholieke Raad bestudeert te vens de vorm, die voor het werk van een katholiek Zeeuws overleg orgaan in de toekomst nodig' zal zijn. Ook wordt bezien aan welke bijdrage aan de samenlevingsop bouw vanuit dit kader behoefte be staat. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Nederlandse katho lieke invaiidenbond, afdeling Zee land, houdt op 23 oktober aanstaan de in het bejaardencentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst een invali dencongres. Het programma vermeldt onder meer een eucharisiieviering, een koffie-uurtje, de algemene vergade ring. een bestuursverkiezing en tot slot een optreden van het jeugdor kest „De Harmonicaantjes" uit Bre da. (Vervolg van pagina 1) Minister Drees heeft er voorts op gewezen dat de kwaliteit van het water in het Kanaal van Gent naar Terneuzen niet voldoet aan de eisen, die in het kanaaltractaat zijn over eengekomen. De kwaliteit is volgens de Nederlandse bewindsman de laat ste tijd verslechterd. Minister De Saeger heeft gisteren tegenover journalisten toegegeven diait België de kwestie van de milieu verontreiniging te lang op zijn beloop heeft gelaten. Industrieën, die zich vestigen op de linker-Schelde-oever zullen strenge voorwaarden krijgen opgelegd ten aanzien van water- en luchtverontreiniging. Minister De Saeger heeft toegezegd dat hij in een eventueel tractaat garanties wil in bouwen op het punt van de water verontreiniging. Het „mea-culpa" van minister De Saeger met betrekking tot de milieu verontreiniging wordt niet nagespro ken door schepen Leo Delwaide. Integendeel. Gisteren heeft hij in Den Haag verklaard dat in Antwer pen tot nu toe al het mogelijke is gedaan om de water- en luchtveront reiniging tegen te gaan. (Zie het verslag hierover elders op deze pagina.) Het gesprek tussen de ministers Drees en De Saeger heeft ook be langrijke beslissingen opgeleverd voor West-Brabant. Besloten werd door te werken aan de Zoomweg, die enige tijd in de ijskast gezeten heeft. De Zoomweg (Antwerpen- Dinteloord) zal in 1977 gereed zijn. De nieuwe autosnelweg Breda-Ant- werpen zal in januari 1972 officieel in gebruik worden genomen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Volgende week donderdag 21 oktober behandelt de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State beroep van mevrouw J. van der Male-de Pree uit Breda, die van mening is dat de gemeente Goes haar schadevergoeding moet betalen omdat haar huis bü verkoop te weinig heeft opgebracht. De vroeger in Goes, thans in Bre da wonende mevrouw Van der Male stelt de gemeente Goes aansprake lijk omdat haar huis min of meer onverkoopbaar was geworden door dat het in een goedgekeurd bestem mingsplan ligt. Het geschil draait om het pand Zaagmolenstraat 76 in Goes. Dat huis ligt binnen het be stemmingsplan Noord-1 en heeft de bestemming' openbaar groen, voet en fietspad. Deze bestemming houdt verband met de toekomstige verbre ding van de Ringbaan-West. Doordat het echtpaar Van der Male moest verhuizen naar Breda (de heer Van der Male werd op medische gronden naar die stad overgeplaatst) moest het paar het huis verkopen. Me vrouw Van der Male heeft het. in 1969 aan de -gemeente Goes aange boden voor een vraagprijs van eerst 30, later 25 mille. De gemeente ging op dit aanbod niet in, omdat de toekomstige verbreding van de Ringbaan niet op korte termijn in uitvoering zal komen en de gemeen te het te slopen huis dus nog niet nodig heeft. Het pand is daarna publiekelijk geveild waarbij het 17.500 gulden opbracht. Vrij kort daarna werd het doorverkocht voor 22.500 gulden. Volgens de eigenaresse was de te lage opbrengst van dik 17 mille een ge-volg van het feit, dia-t het huis in het bestemmingsplan ligt, reden (ADVERTENTIE) VOORLICHTING op de Femina. Over gezond eten, een andere baan, de vakbeweging en nog veel meer. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De rijkspolitie heeft besloten de hulp van het pu bliek in te roepen om meer klaar heid te krijgen in de overval op het postkantoor in Breskens, vrijdaga vond j.l. De politie doet daarom een beroep op iedereen, die ook maar iets gezien of gehoord heeft dit te melden. „Iedere aanwijzing, hoe ge ring op zich ook, is nuttig", aldus een zegsman van de rijkspolitie Volgens de aanwijzingen, die de politie tot nu toe in handen heeft, staat vrijwel vast d-a-t de overvallers er vrijdagavond met een auto van door zijn gegaan. Verder werd een nylonikous in Breskens gevonden, die vermoedelijk bij de overval ge bruikt is. Ook zijn vier briefjes van f. 25,- gevonden. Deze bankbiljetten werden overigens op een -andere plaats gevonden dan de nylonkous. „De vondst van de biljetten behoeft geen direct verband te houden met de gevonden nylon-kous, al ligt het misschien wel voor de hand", aldus de zegsman van d'e rijkspolitie in Middelburg. Omtrent de identiteit van die daders heeft men nog geen uitsluitsel. Globaal kan gezegd wor den - omdat zij Nederland-s spraken - met Nederlanders of Vla-amsspre- kende Belgen te doen te hebben, aldus de rijkspolitie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Antwerpse schepen van de haven. L. Delwaide, vindt het wenselijk dat voor de aanleg van Schiphol II een plaats wordt aangewezen die het mogelijk maakt het vliegveld naderhand als Benelux-luchthaven te gebruiken. Dit verklaarde de Antwerpse schepen gistermiddag in Den Haag op een lunchbij eenkomst van de Ne derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel en het Komitee Benelux. De heer Delwaide zei dat Antwer pen zijn vliegveld wil handhaven voor verbindingen over kortere af stand. De idee van een Benelux- vliegveld (inmiddels door minister Drees van de hand gewezenvond hij in Nederland riJtjr dan in Bel gië. waarom ze bij de gemeente Goes een schadeclaim indiende op grond van de wet op de ruimtelijke orde ning. Bij raadsbesluit van 19 novem ber wees de gemeente die claim af. omdat aldus het oordeel van het gemeentebestuur het bestem mingsplan niet van invloed is ge weest op de verkoopbaarheid van het pand, getuige het feit dat het later toch nog 5000 gulden meer opbracht. De gemeente schreef de te lage opbrengst toe aan de te lioge vraagprijs en aan het feit dat het echtpaar Van der Male het huis noodgedwongen te haastig heeft ver kocht. Mevrouw Van do Male is tegen het raadsbesluit in beroep ge komen .bij -de Kroon en handhaaft haar standpunt dat ze voor een b'l- lijke vergoeding in aanmerking komt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Maandag ZS okto ber wordt en dit maal in het Belgische Brugge een tweede topconferentie over de Benelux-ha- venproblematiek gehouden. De bij eenkomst wordt bijgewoond door de Belgische minister van openbare werken, Jos de Saeger, minister Drees jr. van Verkeer en Waterstaat en tal van havenautoriteiten nlt de Benelux. Alle actuele zaken op ha vengebied komen op deze topont moeting aan de orde. De eerste bij eenkomst vond op 8 maart in Mid delburg plaats. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS In het stad huis van Sint-Niklaas wordt tot 24 oktober een tentoonstelling gehou den, die heemkundigen en liefheb bers van de streekgeschiedenis zal interesseren. De tentoonstelling, onder -de titel „Kaarten van Zeeuwsch-Vlaande- ren en het land van Waas" is geo pend, in aanwezigheid van de bur gemeester, wethouders en schepenen van Hulst en Sint-Niklaas. Het was een van de hoogtepunten van het bezoek van b en w van Hulst aan Sint-Niklaas. De expositie in samenwerking met de oudheidkundige kringen van het land van Waas en van de vier ambachten (vertegenwoordigd door wethouder P. Brand) bevat een aan tal kostbare, met kleuren getekende kaarten van Hattinga. De tentoonstelling is dagelijks open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur De tentoonstelling wordt in het stadhuis gehouden. Morgen, woensdag 13 okt. Bergen op Zoom: 11.06 en 23.50 Hansweert: 10.13 en 22.59 Terneuzen: 9.47 en 22.29 Vlissingen: 9.22 en 22.00 Wemeldinge: 10.56 en 23.40 TT— Konstanz 280, -2; Rheinfelden 175, -2; Straatsburg 144, -10; Plittersdorf 278, -10; Maxau 329, -3; Plochingen 126, -2; Mannheim 137, pl. 4; Stein- bach 104, -8; Mainz 156, -4; Bingen 73, pl. 5; Kaub 80, onv.; Trier 222, pl. 1; Koblenz 80, -3; Keulen 21, -2; Ruhrort 176, -7; Lobith 787, -8; Pan- nerdense kop 768, -5; Nijmegen 589, -3; IJsselkop 743, -7; Eefde IJssel 270, -2; Deventer 158, onv.; Monsin 5460, pl. 20; Borgharen 3800, onv.; Belfeld 1091, pl. 5; Grave beneden de sluis 501, onv. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Tijdelijk regen en vooral overdag lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; max.-temp.: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 proeent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: om streeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur' 70 pro cent: kans op een. geheel droog et maal: 40 procent.

de Stem | 1971 | | pagina 3