Er zijn nog rechters in Gelsenkirchen ENGELS: BEZINNING OP STAATSPRIJZEN c c Alternatieve begroting justitie 1972 van Coornhert Liga HET VONNIS LUIDDE: STOPZETTEN DIE BOUW! 3 Proces tegen Anglicaanse deken hervat „STRAFSTELSEL GEBREKKIG" Vrijspraak voor Belgische drankenhandel binnenland buitenland Geen werklozen Zoeken Fel tegen Principe nnet de postgiro Qeen onnodig geloop, en geen incasso- of stortingskosten meer! makkelijk! Kunstenaar moeten zelf meedenken ZUID-NEDERLANDSE BEURS Hulp voor stervende bomen langs singels in Groningen Dinsdag ,2 oktober 1971 ii Autoriteiten, die het te kwaad krijgen met de publieke opinie, om dat zij naar het schijnt één liji trekken met de belangen van di industrie, hoeven niet alleen in Kot terdam gezocht te worden. Een on eer verslaggevers was in Gelsenkir chen, in het hart van het Kuhrge bied, waar een half afgebouwd' fabriekspijp vermanend de vingej omhoog heft, alsof hij het klassieke „er zijn nog rechters in Berlijn' kracht wil bijzetten. In dit geval aten de rechters niet in Berlijn, naar in Gelsenkirchen zelf. Het Verwaltunsgericht Gelsen- .irchen heeft deze zomer een ge- iieenteraadsbesluit, waarbij aan een jroot glasconcern toestemming werd /erleend oin in een buitenwijk een ïieuwe fabriek te bouwen, vernie igd. De bouw werd stil gelegd, ook il zat er reeds voor 23 miljoen D- nark in de grond en al waren er voor 70 miljoen aan bouwopdrach- en verstrekt. Natuurlijk hebben gemeente en industrie het niet bij deze uitspraak laten zitten. De zaak zal in hoger beroep behandeld worden voor het Oberverwaltungsgericht in Münster. Wanneer? Dat kan nog heel lang duren en le vraag is, of het concern daarop wachten wil. Misschien gaat de nieuwe vestiging aan de neus van Gelsenkirchen voorbij. Figuurlijk én letterlijk! Hoe (verdeeld) de pu- blike opinie in het Ruhrgebied over deze kwestie denkt, blijkt uit bij. gaande reportage. Maar ook, wanneer het bedrijf niet op de uitspraak zou wachten en een van de 30 andere gegadigden in de bondsrepubliek als vestigings plaats zou kiezen, dan wordt nog de uitspraak van het Münsterse hof met spanning tegemoet gezien. Wat in Gelsenkirchen gebeurde, is tot dusver uniek in de geschiedenis van de milieubescherming. Bevestiging van het vonnig in hoger beroep zou een precedent scheppen, waarvan de gevolgen ver buiten Gelsenkir chen om zich heen zouden grijpen. Daarom blijven de ogen van voor- en tegenstanders gericht op de Westfaalse hoofdstad, waar de ora keltaal vandaan moet komen, die een eind zal maken aan de huidige onzekerheid. (Van een onzer verslaggevers) GELSENKIRCHEN. De gevelgiuirlandès van cement, die de bomaanvallen van de tweede wereldoorlog overleefd hebben, zijn sinds jaar en dag zwart. Tussen grauwe huizen ligt hier en daar een plantsoentje met wat stoffig groen, met speelwerktuigen en zit banken. Wel even de bank afvegen, voor je er op gaat zitten'. De tram rijdt heuvel op, heuvel af, langs schoorsteenpijpen en mijn schachten. Een jonge vrouw beweert „keine Ahnung" te hebben van het aantal kolenmijnen in het stadsgebied. „Er zijn er wel heel wat gesloten, de laatste jaren." Later zullen wij het precieze aantal horen: tien van de dertien. Het is te merken. De lucht boven het Ruhrgebied is de laatste jaren niet zo grauw als we ons de hemel boven Duitslands industriële hart van vroeger herinneren. Groene natuur is schaars in Gelsenkirchen. Als deze fabriek mag worden afgebouwd, verdwijnt er een stukje leefbaarheid uit de stad, die zich juist aan de fouten van het verleden wil ontworstelen. Gelsenkirchen pp maandagmor gen. Mannen in werkpakken, vrou wen in zwarte jurken, hoogbenige tieners en kinderen met schoolran- sels op de rug. Gelsenkirchen is dui delijk een arbeidersstad. Een scha kel in de keten van arbeiderssteden, die door de Straszenbahn tot „Ruhr gebied" aaneengeregen worden. Een keten van gladde tramrails ttissén vaak hobbelig plaveisel, waar op de ze maandagmorgen een onafgebro ken verkeersstroom overheen raast. Uit de Bahnhofstrasse zijn trams en auto's verbannen en kun je rus tig langs de etalages wandelen. Ver grotingen van antieke foto's, die de aandacht op een speciale kofferaan- bieding moeten vestigen, vertellen hoe de stad gegroeid is. Naast de af beeldingen van aandoenlijke trein tjes en oude autootjes lezen we in drukwekkende cijfers. In 1875 telde de slad 30.888 inwoners, in 1900 al 128.008, een kwarteeuw later 205.803 en dan gaat het in vijf jaar tijds met een enorme sprong naar 334.148. Geen wonder, zo begrijpen we later, want in 1928 werden de stad Bühr en het Amt Horst met Gelsenkir chen verenigd. „Later," dat is, wanneer we tegen over Pressereferent dr. König zit- ™- Niet te verwarren met zijn Oberbürgermeister, die dezelfde naam draagt en uit wiens naam hij trouwens spreekt. Gelsenkirchen heeft al een 390.000 inwoners geteld. Dat was vóór de "knprisis. Het inwonertal is daarna tot 350.000 gedaald. Pas dit jaar is ei'*eei' een geringe stijging. Maar: „Wij hebben geen werklo- i' n '(ZT ^r' König. Hij is trots op 'In stad, die volgens de opgetogen ochuretaal fouten van het ver leden van zich afgeschud heeft en nu een „competente partner in het ïachtenspel van een dynamische streek is geworden. 1 inderdaad: Gelsenkirchen c e indruk van een moderne „groszstadt", die in de urbane sfeer bieden heeft. Een voor- Efoir koopcentrum, culturele in stellingen, sportvoorzieningen (deels in aanbouw, zoals een reuzestadion voor de bekende voetbalclub Schal- ke '04). Nette woonwijken en meer groen dan men in een stad als deze zou verwachten. In 1955 werkten hier nog 50.000 mensen in de kolenmijnen, op het ogenblik zijn het er ruim 14,000. Ve len zijn gepensioneerd, anderen ko men overdag naar bedrijven, die (foör blijven' draaien. Duitsland ziet nog altijd een toekomst voor de steenkool. In het Ruhrgebied wer ken 10.000 jonge mensen in de mij nen. en krijgen er parttimeberoeps- onderwijs, waaruit je de conclusie mag trekken, dat de „kumpel" nog geen uitstervend beroep vertegen woordigt. Een speciaal „kolenkabi- net", een commissie van ministers van het land Nordrhein-Westfalen, houdt zich bezig met dit hoofdpro bleem voor de 17 steden en vier kreisen van het Ruhrgebied, waar op 10 pet van de oppervlakte dertig procent van de bevolking van dit land samenhokt. Nog twee totaal cijfers: vóór 1955 werkten van elke drie arbeiders in het Ruhrgebied er twee in de kolen- of staalindustrie. Op het ogenblik nog 43 procent. Dank zij krachtige overheidssteun konden in de afgelopen vier jaar 86.000 nieuwe arbeidsplaatsen ge schapen worden, waarvan er 51.000 aan ex-mijnwerkers ten goede kwa men. Het saneringsplan hield ook een samengaan van alle mijnen in. De'„Ruhrkohle a.g." is nu de enige partner voor de overheid bij de toe komstplanning voor deze industrie tak. Pressereferent dr. König: Binnen de Bundesrepublik heeft Gelsenkir chen de beste resultaten bereikt met de industriebevordering'. AJe stad heeft daar vrijwillig ruim twee mil jard DM in geïnvesteerd. Van nieu we investeringen in fabrieken ne men de gezamenlijke overheden zo'n 15 pet voor hun rekening." Een van die nieuwe fabrieken is de geruchtmakende glasfabriek van Delog-Detag. Een dubbele naam, omdat het concern uit 'n fusie ont staan is. De oude fabriek van 1925 zal op den duur uit de stad verdwij nen, omdat de glasindustrie over de gehele wereld bezig is op een nieuw procédé voor vlakgilas over te scha kelen. Dit zogenaamde „float-glas" is niet alleen van betere kwaliteit dan wat vroeger aan de markt kwam, maar bovendien de helft goedkoper. Deïog-Detag is de enige in Duits land, die de licentie voor dit sys teem bezit. Wie er niet op overgaat, prijst zichzelf uit de markt. Vandaar de plannen voor een nieuwe fabriek. Een fabriek, die na veel zoeken in de buitenwijk Feld- mark, de kant van Essen op, ge situeerd werd. „Vanzelfsprekend hebben wij Delag geholpen, zij was hier immers al," zegt dr. König. Gel senkirchen was blij, dat het be drijf, met zijn 3300 arbeiders, voor de stad behouden zou blijven. Er waren tenminste dertig plaatsen in Duitsland, die zich als kapers op de kust gemeld hadden. Gelsenkirchen blij? De gemeente raad zeker, die unaniem aan de nieuwe vestiging meewerkte en de bezwaren van vijf burgers onder tafel veegde. Er waren immers 33 officiële instanties geraadpleegd en er was maar één oplossing mogelijk gebleken: bouwen in Feldmark. De fabriek, die heel Duitsland zou gaan bedienen, zou het aantal arbeids plaatsen in de glasindustrie, ondanks een vergaande rationalisatie, nog doen gaan stijgen. Bovendien zou den veredelingsbedrijven, die tot hetzelfde concern behoren, naar Gelsenkirchen komen, evenals de hoofdzetel, die nu nog voor de helft (de helft van de gefuseerde part ner) in Furth staat. Het werd Feldmark. Feldmark is een uitzonderlijke parochie met veel laagbouw, bijna een tuinstadje en zeker gaat die typering op voor de ,,siedler"woningen, waarover nu de slagschaduw van de nieuwe schoor steenpijp viel. Tegen zonsondergang is dat zelfs letterlijk het geval. Ze ventien van deze meest witgepleis terde huizen-met-tuintjes waarin meest oorlogsinvaliden, moeten worden afgebroken. De bewoners hebben er zich juist deze week ge laten bij neergelegd, nadat de raad in tweede instantie een hogere „af koopsom" dan de eerste keer had geboden. Maar die zeventien „siedler" zijn niet de enige gedupeerden. Van welk gezichtspunt uit je de half af gebouwde schoorsteenpijp ook be kijkt, overal bedreigt hij een stukje verworvenheid van de Gelsenkir- chener arbeiders. Zijn schaduw valt over een bejaardenhuis, over een sportveld, over een schitterend volkstuintjescomplex, een (al door de stad aangekochte) boerderij en over de aanpalende woonhuizen van het nu nog rustige Feldmark. Toen eenmaal de 33 instanties ge hoord en de stedelijke overheid het besluit tot vestiging genomen had, begonnen de Feldmarkers zich te roeren. Een actiecomité onder lei ding van een gepensioneerde kan tonrechter, verklaarde het niet te nemen. De zaak kwam voor de rechtbank en tot ieders verbazing luidde het vonnis: „Stopzetten bouw". Toen zat de kat in de gordijnen. Een aanvankelijk met stomheid ge slagen stadsbestuur protesteerde, maar ook de arbeiders van de glas fabriek, bang voor hun toekomst, gingen de straat op met leuzen en spandoeken. De communistische partij plaatste zich achter het kapi talistische belang, er werden van kerkelijke zijde bemiddelingspogin gen ondernomen, maar kantonrech- ter-actievoorzitter Wieczorek (76) en zijn keurtroep bleven pal staan. „Al zou de paus zelf er voor naar Gelsenkirchen komen, ik laat me niet ompraten," aldus de 70-jarige Wieszorek. Tenslotte heeft het Verwaltungs- gericht zich helemaal niet uitgespro ken over het principe, over al da>i geen luchtvervuiling of geluidshin der. De rechtbank heeft alleen ver klaard, dat de stad (een speciale raadscommissie, die in dit land de bouwvergunningen toestaat) de openbare en persoonlijke belangen in dit geval niet zorgvuldig genoeg tegen elkaar heeft afgewogen." Dr. König kan zich eenvoudig niet voorstellen, dat een zaak, die het fiat had van niet minder dan zeven ministers, niet door zou kun nen gaan. En de bewoners, die nu al in de schaduw van de nog loze fabrieks pijp moeten leven? Zij hebben er ook een zwaar hoofd in. De 17, die hun huis kwijt raken, willen zelfs maar liever niets zeggen. Een vrouw, die de laatste spinazie uit haar volkstuintje oogst, merkt filo sofisch op: „Het kapitaal wint toch altijd." Dr. König, sprekend namens de beide Königs: „Waneer die bouw niet door mag gaan, dan komt er geen nieuwe fabriek, dan kunnen we de duizend nieuwe arbeidsplaat sen, die dit meebrengt, wel op onze buik schrijven, maar bovendien is dan ook de oude fabriek ten dode opgeschreven en dan zullen er op kortere of langere termijn zeker ontslagen vallen. Alleen rechter Wieczorek en zijn comité zijn minder defaitistisch. Ad vocaat dr. Rudolf Stossberg, voor zitter van de vereniging van grond eigenaren en verdediger van een aantal klagers voor de rechtbank, dat het hem helemaal niet kan sche len, of de nieuwe fabriek al dan niet de lucht vervuilt. „Al kwam hier een speelgoedfabriek, dan was ik er nog tegen," zegt hij, en „wij laten onze woonwijken niet kapot maken." Het stadsbestuur, bij monde van dr. König: „We zitten hier toch niet op de Luneburgerheide. Iedereen heeft de mond vol over milieube scherming, maar ze vergeten, dat je de centen daarvoor eerst verdiend moet hebben. En waar de hoofdzetel van een concern zit, daar komen ook de belastingcenten binnen." Dat is een uitspraak, die er niet om liegt, maar waar overigens niets mee opgelost is. Voorlopig blijft als een keihard feit die onafgebouwde schoorsteen in Feldmark overeind staan. Er zijn nog rechters in Gel senkirchen. Zullen er ook rechters in Münster zijn? i ADVERTENTIE) ARNHEM (ANP) Bij de uitrei king van de staatsprijs voor filmkunst aan Ed van der Elsken heeft minister P. J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gisteren op het filmfestival in het Rembrandt- theater in Arnhem gezegd alternatie ve mogelijkheden voor een filmbe- ieid met grote belangstelling tege moet te zien. Naar de minister ver telde, is in de Raad voor de Kunst gediscussieerd over het al dan niet handhaven van staatsprijzen. De kunstenaarswereld is uitgeno digd zich ook te bezinnen over de motieven van elke selectie. De jury voor de staatsprijs filmkunst heeft ook haar twijfels, althans over de Prijs in deze vorm. Minister Engels achtte het nauwelijks of niet moge- ï.l k een beleid uit te stippelen of uit te voeren, als daaraan geen menings vorming door de belanghebbenden is voorafgegaan. Hij herinnerde aan de twee jaar geleden ingestelde werkgroep van de Nederlandse Beroepsvereniging van Filmers (NBF). Ook de Nederlandse Bioscoopbond stelde een commissie in, die de moeilijkheden van produk- tie en distributie van de Nederlandse film in studie zou nemen. Beide or ganisaties hoopten op korte termijn rapport te kunnen uitbrengen. De materie zal ingewikkelder zijn, en daardoor meer overleg en studie ver eisen, dan aanvankelijk was voorzien, veronderstelde minister Engels. Over de staatsprijs voor Van der Elsken merkte minister Engels op, dat de prijs is toegekend voor een film die in opdracht van de VPRO was gemaakt. Hij hoopte, dat de prijs ENGELS. (ADVERTENTIE) Als je alle transistor-batterijtjes die Philips per jaar verkoopt achter elkaar legt, dan neb je 96 jaar muziek. ook voor de televisie-instanties een stimulans zal zijn meer dan voorheen gebruik te maken van diensten, die filmers aan hen kunnen leveren. De jury heeft vooral gewezen op de humor en de „verliefdheid op het leven" van de laureaat. Minister En gels sprak ook de motivering van Van der Elsken zelf aan: in de film een mogelijkheid te zien een per soonlijke inhoud te geven aan een eigen onderwerp. Bij de uitreiking van de eervolle vermelding herinnerde de minister aan de belangrijke internationale er kenning, die Frans Zwartjes heeft ge kregen. Hij hoopte, dat diens films ook tot het grotere publiek zullen doordringen. Zich tot de tweede eervol vermelde filmer richtend, zei de heer Engels, dat het hem verheugde, dat Jan Vrij man van het voornemen is afgestapt om zijn bestaan als filmer te beëin digen en zich tot het werk van pro ducent te beperken. Vrijman noemde hij reeds lang bekend als filmer met een eigen stempel, die in vrijwel alle films uiting geeft aan een grote maat schappelijke bewogenheid. (ADVERTENTIE) Het toppunt van energie: Een Philips batterij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week publiceert de Coornhert Liga, de vereniging tot hervorming van het strafrecht en de strafrechtpleging, de alternatieve justitiebegroting 1972. De Coornhert Liga is van mening, dat het huidige strafstelsel gebrek kig en irrationeel fungeert en dat dit grote schade berokkent aan per sonen en groepen. De Coornhert Liga meent dat in ons strafstelsel de individuele grond rechten en vrijheden optimaal ge garandeerd moeten worden. Tegelij kertijd moet de strafbaarstelling en de strafrechtelijke bevoegdheid wor den beperkt. Het ligt in de bedoeling van de liga om te gaan functioneren als alternatief gezag, dat via de publici teit zal reageren op gesignaleerde misstanden op het gebied van de wetgeving, de politie, de rechtzaak behandeling en de straffen. De liga wil initiatieven nemen tot wetsont werpen, studies en rapporten. De belangenbehartiging van slacht offers van het strafrecht en de strafrechtpleging, de beïnvloeding van de negatieve houding van de samenleving tegenover deze slacht- ofers en de beïnvloeding van het onderwijs in de strafrechtsweten schappen is voorts het doel van de liga. De Coornhert Liga is opgericht door een bundeling van een aantal groepen, zoals studentenverenigin DEN HAAG (ANP) Het ge rechthof in Den Haag heeft gisteren drie vonnissen van de Rotterdamse politierechter vernietigd, waarbij de in het Belgische Aarschot gevestigde drankenhandel F. V. G. N.V. was ver oordeeld tot drie boetes van samen 900. Het hof sprak de vennootschap vrij van de tenlastegelegde overtre dingen bij de invoer in Nederland van Bordeaux-wijnen, „Boerenjon gens" met een te laag alcoholpercen tage en flessen jenever met een te geringe inhoud. In de laatste twee zaken kwam het hof tot vrijspraak omdat de dranken niet op de in de telastelegging aange geven plaats waren afgeleverd. In de zaak van de Bordeaux-wijnen was het rapport van de keuringsdienst van waren niet bruikbaar als bewijs materiaal. In een vierde zaak had de advo caat-generaal bij het gerechtshof be vestiging gevorderd van het vonnis van de politierechter in Rotterdam, waarbij de drankenhandel wegens het afleveren van jenever met een te laag alcoholpercentage was veroor deeld tot een geldboete van 2.500. Het hof heeft gisteren bepaald dat het onderzoek in deze zaak zal wor den heropend. Op een zitting in ja nuari zal een aantal deskundigen worden gehoord over de bepaling van het alcoholgehalte. (ADVERTENTIES) vrijdag begint het feest voor vader, moeder en gezin TWINTIGSTE eindhoven in de philips-jubileum-hallen een keur van standhouders staat voor u aangetreden met lustrum-verrassingen, attenties, demonstraties gen, strafrechtelijke studentendispu ten, Coornhert. de bond van ex- gedetineerden en de Krom. Er is een verenigingsraad opgericht van ex-gedetineerden, journalisten, stu denten. advocaten, wetenschapsbeoe fenaars. politici en reclasserings- ambtenaren. PRETORIA (Reuter) In het pro ces tegen de Anglicaanse deken van Johannesburg, Gonville Ffreneh-Bey- tagh, heeft de openbare aanklager Liebenberg gisteren gezegd dat de deken heeft deelgenomen aan pogin gen tot omverwerping van de staat. Het proces werd hervat na een week uitstel, waarin de officier van justitie en de verdediging hun argu menten hebben voorbereid. De deken wordt overtreding van de wet op het terrorisme in tien gevallen ten laste gelegd. De officier van justitie zei dat be wijzen voor deelneming van de de ken aan terroristische activiteit niet nodig zijn, voldoende is volgens hem al het bewijs dat hij de handhaving van recht en orde in gevaar heeft gebracht om hem onder de wet op hel terrorisme te kunnen veroordelen. Het is al genoeg wanneer wordt aan getoond dat hij onafhankelijk gehan deld heeft, maar „de «taat zal aan tonen dat bexlaagde niet in afzonde ring heeft gehandeld", aldus Lieben berg. Deken Ffrench-Beytagh heeft geld afkomstig van het „Defence and Aid"- fonds in Londen, een in Zuid-Afrika verboden organisatie, verdeeld onder merisen die volgens de officier ban den hebben met het verboden Afri kaanse nationale congres (ANC). De deken deelde niet alleen geld uit, hij was „een agent van het ANC" aldus Liebenberg. (ADVERTENTIE) GRONINGEN (ANP) De plant soenendienst van Groningen heeft tienduizend ventilatiekanalen rond de wortels van de kastanjebomen in de stad aangebracht om deze van een wisse dood te redden. Via de ventilatiekanalen wordt de bomen regelmatig water en voedsel toege diend. Volgens de resultaten van een on derzoek door een fysisch-chemisch onderzoekteam van de Nederlandse Heidemij. is de bomensterfte, met name van kastanjes, langs de Gro ningse singels voornamelijk te wij ten aan het pekelen bij gladheid, lekken in de aardgasleidingen en de grondverdichting door de tussen de bomen geparkeerde auto's. Verscheidene tachtig jaar oude bo men moesten dit jaar gekapt en vervangen worden. De jonge boom pjes hielden het ook niet. Het embleem van de Apollo 9. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.VerzampI ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers FshellI bij Shell, n WWD771

de Stem | 1971 | | pagina 11