lagvertoon in and van tito MAO WEER VAN DE PARTIJ Protest in Berlijn tegen Hirohito Felle kritiek uit het onderwijs op minister Wim gaf het niet op alfrink: wijdt gehuwde mannen ralstorïö tegering oet nog zuiniger zijn binnenland Grote legeroefeningen JONGERENBETOGING ABOP-VOORZITTER Doodvonnissen in Ankara Kans op meer kansspelen VIER DODEN BIJ FRONTALE BOTSING ahoy' HEROïNEBENDE OPGEROLD as gzer zijn. Niet het minste vertrouwen in het beleid van Van Veen MM ERKENNING VERWACHT VAN UpD-VIETNAM Jo^aden zalézSn.Van koehandel amersfoort MISLUKTE COUP IN ARGEN TINIË bekende nederlanders Meer hulp nodig voor O.-Pakistan Verdeelde reacties op uitwijzing Britse diplomaten buitenland DRS. GEENEN Er wordt met onze belangen gesold I S (laandag 11 oktober 1971 oupé GXL cl Tauivus Ford I Speciale aanbieding van I caravans. Bailey Maest ''.oupé 19671 pel Rekord oupé 1964 Vauxhall 404 1965. >66. V.W. zittingen. .W bestel 1969. V.W. ickup 1967 iclcup 1966 rd Transit ransit be- 968. Ford ruiten 1967. bel lucht d Transit (gesloten). 1, Gesloten bestel 1968. open bak ooen bak -cedes Die sel 19P8-n,'o ault 2 ton -bedrijf C daseweg 2, Tel. 01693- """""""s van Bailey Maestt'%' pers., slechts 3 weken 1 oruikt, van f 7.650,. Vftl.fc o0ü.-; 3 Bailey caravan* J «.ado C en T, 5-persoonc weken gebruikt, van e 5'1 voor f 5 .450.-; Knaus M0„ 1 demonstratiewagen, g"ns«t nieuwpr. f 5.995,- voor f 'FilS De Reu Casbah, 5-pers buitentent, hoog model n'iei^ .1 A' prijs i 4.950.- voor f 3.di line tien VT, 4-pers. 3 Spi--"i gebruikt, nieuwpriic J voor f 3.400.-; Euronl,1 nen 4 950 J"", V.JW» U..VW, JSUJQ 5-pers., met toiletruimte 3.250,-; opdraaibare caravan pers. vor slechts f 1250 - 1 jjcio. vui l IZ0(J - f' I nanc. mogelijk. Alle dagén I opend, ook zaterdag en ,Et'| dag. Eerste Nispense CaravaT onderneming A. de J0n„'I Hees, Dorpsstr. 22, Nispen U'l 01656-245. Zeeland Camping „De te St.-Maarensdijk heeft V ruime vasie staanplaatsen nl tel. 010-142068. n' 'Hf ie -rwé brengt 12 sta cara- ee en drie en vanaf Bergstraat daal ?rland. Cha »n Chateau stacaravan smaak wa sring betreft slaapkamers 1 bergruim- evoerd met n aanrecht grote koel- erpits-gas- 114000 cal., winter voor armte zorgt nel. lampen, ergstraat 9, Mobiele houten bun^JT vanaf f 8995.- Rinel, Rolon I Astral-stacaravans 1 J e;| slaapkamers vanaf f 6495. tJ Roeck tourcaravans vanaf f 3895,-. Nieuwe typen I972 stil caravans met eethoek en 1 I 2 slaapkamers tegen aantrpvi kelijke prijzen. Plaatsen gni'T- in Nederland. Knuppe's Am!'* mobiel- en Caravanbe<lr> ir Baarleseweg 34a-b, Chaam r Br. Tel. 01619—248 1 Gebruikte Caravans. Verkoop van "tol en stacaravans Showterr,,.« Camp. De Kleine Melanen Voor het nieuwe Vellin'oi bouw links «l Diversen Condooms; proefpakket Dareil Blausiegel en Fromms met jl procent korting, 45 st. f 15T Chriko, Postbus 169, Leeuwar den. Betaling binnen 5 d«J na ontvangst. leen. sn, vijftien iel mogelijk hun dat best de tien iet de de tien vandaan. het is komst, nog ;ste door lachines Ikoper dan 1st hebben nensen imgeving erd te ;aniseren. wijs worden r ook goed lijk kleuter hun kinderen KARLOVAC (AP) President lïito van Joegoslavië, opperbevel hebber van het Joegoslavische le- l-el. heeft zaterdag verklaard, dat fle strijdkrachten van zijn land uit sluitend tot doel hebben het land, zijn vrijheid, onafhankelijkheid en levereiniteit te verdedigen. Tito sprak op een massabijeen komst in Karlovac iii centraal Joe goslavië aan het einde van de zrootste militaire manoeuvres die ooit in het land zijn gehouden. Hij vertelde de menigte, die of- ificieel op 200.000 mensen werd ge- Isehat: „Er zijn in onze defensie politiek geen geheimen, evenmin ■als er geheime diplomatie bestaat in onze buitenlandse politiek. Aan gezien wij het recht van eik land en elk vólk eerbiedigen om een vrij en onafhankelijk leven, staan Bij niemand toe ons land op een andere wijze te benaderen", zo zei de president. „Wij ontwikkelen onze strijd krachten uitsluitend om ons land, zijn vrijheid, onafhankelijkheid en soevereiniteit te verdedigen voor het geval iemand het zou wagen dit alles in gevaar te brengen. Wij kennen niemand het recht toe an deren door middel van geweld hun wil op te leggen, zich te mengen in de aangelegenheden van ande re landen", zo zei hij met nadruk. De rede van Tito kwam aan het einde van oefeningen die waren bedoeld om aan te tonen dat het nieuwe Joegoslavische militaire concept van defensie „door het he le volk" goed kan werken. Dit sy steem werd ingevoerd na de inval in Tsjechoslowakije in 1968. Het omvat de defensie door het hele volk, georganiseerd in zogenoem de territoriale eenheden, in com binatie met speciale detachemen ten jongeren en partizanen. Volgens waarnemers heeft Tito met de grootscheepse legeroefenin gen nog eens willen benadrukken dat Joegoslavië vastbesloten is zijn onafhankelijke koers voort te zet ten. Sovjet-leider Breznjef bracht zeer onlangs een vriendschapsbe- zoek aan Tito. De Chinese partijvoorzitter Mao-Tse-Toeng verscheen vrijdagavond voor het eerst sinds weken weer in het openhaar om keizer Haile Selassie van 1 Jiiopië te ontmoeten. De keizer ging met een lening van 300 miljoen naar huis benodigd voor de modernisering van de landbouw in zijn land. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG In verband met de voorgenomen toepassing van de wiebeltax in 1972, dient het ibinet volgens de wettelijke re lling voor een vijfde van de to- ile opbrengst der wiebeltax te zuinigen. Daar de opbrengst in de wiebeltax op een kleine liljard wordt geschat, zou bo rn de ai voorgenomen bezuini gen nog eens voor 200 miljoen de uitgaven moeten worden lerkt. Kef kabinet wil nu aan de reede Kamer voorstellen niet >r 20 procent maar voor 10 icent bezuinigingen aan te ngeti tot een totaal van 90 hoen gulden. Kn verband hiermee zouden de uitgaven bij Defensie voor 26 mil joen omlaag moeten, eenzelfde bedrag zou in de ontwikkelings hulp moeten worden bezuinigd, rnarvan 13 miljoen ten koste van de uitgaven voor Suriname en de ffintillen. Onderwijs en Weten- B1 !lPPen zouden nog eens drie miljoen moeten bezuinigen, Fi- 'Ipnciën eveneens eenzelfde be- Bij Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening moeten de uitga ven met 5 miljoen omlaag, het betrel! hier de bijdrage van het |jg)k aan gemeenten ten behoeve ran stadssaneringen. Op de be- gtcting van Economische Zaken Meert verdere bezuiniging van 3 BRloen aangebracht, op die van «nabouw en Visserij 5 miljoen. Het betreft hier onder meer he engingen bij het ontwikke- _s- en saneringsfonds voor de idbouw en bij de Cultuur- Chmsche-Dienst. De ministe- "?S v™ Sociale Zaken en Volks- ■ondheid en Milieuhygiëne Jben de uitgaven te zamen met !,??n onlaag gebracht, met ra6 is "Je begroting )r C-R.M. verlaagd. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN/SCHIPHOL In West- Berlijn hebben gisteren meer dan 800 jongeren deelgenomen aan een protestmars tegen de komst van de Japanse keizer Hirohito naar de Bondsrepubliek. In de stoet werden portretten van Hirohito en Hitier meegedragen, en ook in leuzen werd beweerd dat Hirohito „een der groot ste oorlogsmisdadigers" was en dat de wereld moest oppassen voor „het Japanse imperialisme". Hirohito gaat vandaag naar Bonn. Keizer Hirohito van Japan vertrok gisterochtend met de speciale kei zerlijke DC 8 van ^ópan Air Lines van Schiphol naar Genève. Neder land was het vijfde land dat de Ja panse keizer op zijn reis van ruim twee weken door zeven Europese landen heeft bezocht. Het bezoek aan ons land heeft bijna twee da gen geduurd. Op enkele honderden meters van Artis in Amsterdam, dat keizer Hi rohito zaterdag bezocht, hadden on bekenden de keizer op 'n muur voor „moordenaar" uitgemaakt. Op een zijmuur van de joodse synagoge aan het Meester Visserplein was met witte verf de tekst „Hirohito moor denaar" geschilderd. Tijdens de rij toer naar Artis werd door toeschou wers de Hitier-groet gebracht. Zaterdagmorgen zijn enkele ruiten van de residentie van( de Japanse ambassadeur in Wassenaar met bak stenen ingegooid. De dader(s) waren nog niet gevonden. Af en toe tot tranen bewogen heeft Wim Kan gistermorgen op Schiphol zijn one-man-actie tegen het bezoek van de Japanse keizer bij diens ver trek met een slotakkoord afgesloten, (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - AMERSFOORT Van twee fronten tegelijk is za terdag felle kritiek losgekomen op het onderwijsbeleid in het alge meen en op de aangekondigde bezuinigingen in deze sector in het bij zonder. Dat gebeurde allereerst in Utrecht, waar de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) bijeen was. Voorzitter E. Steen bergen ging daar zover te stellen, dat de ABOP niet 't minste vertrou wen heeft in het beleid van minister Van Veen. In Amersfoort vergaderde het Genootschap van Leraren aan gym nasia, lycea en athenea. De voorzitter daar, drs. P. L. Geenen, slaakte n.a.v. de bezuinigingen de verzuchting: „Er wordt met onze belangen gesold". Ook het verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzers Ver bond (K.O.V.) heeft ernstige kritiek geleverd op de onderwijsbegro ting 1972. vaiT ïa'erdaS de samenstelling derlipi ïi. s0.c'aa'"Hemocratische min- ïistpp bekendgemaakt. Mi- Knrn d" Bllit™landse Zaken wordt besfli„i„°frse Anderson, die wordt als een vertegenwoordi- Dcm«rn Ankervleugel van de ah s<Jclaliste«- Hij staat bekend rikaati» teSenstander van dc Ame- BHviinmenging in Vietnam. Ver- N'oorri GTdt da' erkenning van Het wetenschappelijk onderwijs is bezig aan de ontkrachting van het eindexamen V.W.O. dat straks alleen nog maar op papier toegang geeft tot een academische studie, zei hij. Drs. Geenen vond deze gang van zaken evenwel niet verbazingwekkend „na dat we een schoolonderzoek hebben moeten invoeren en het gecommit- teerdentoezicht op onze examens hebben zien afschaffen". Drs. Geenen stond uitvoerig stil bij de aangekondigde verlaging van het aantal te geven lesuren. „We mogen in Lochem met de minister als excel lente toehoorder aanwijzen welke vakken in welke klassen een uur moeten kunnen missen. Dat wordt een onvoorstelbare koehandel, een touwtrekken zonder einde". De heer Geenen vroeg zich in verband met de bouwstop af wat er over blijft van de verzekering van mr. Grosheide, dat de vernieuwing van het onderwijs niet over de ruggen van de leraren ingevoerd zou worden. ABOP-voorzitter Steenbergen had van de minister twee dingen ver wacht; een krachtig beleid gericht op een maximale werving van studenten voor alle opleidingen van onderwij zend personeel en een beleidsplan, gericht op het bereiken van een maximale groepsgrootte bij kleuter en basisonderwijs. Nergens, aldus de heer Steenber gen, is aangetoond dat de bezuini gingsmaatregelen van minister Van Veen onderwijskundig verantwoord zijn. Hij sprak over de „bolte-bijl-me- thode" van de minister. De plannen aangaande de schoolgeldverhoging wees de ABOP-voorzitter af, hij noemde dat een anti-democratise- ringsmaatregel. De heer Steenbergen zei vervol gens: „Bij het ontbreken van een perspectief noem ik ook de lippen dienst aan de middenschoolgedachte en de onderwijsbegeleiding. Ik spreek van lippendienst omdat we met pla tonische liefdesverklaringen, waar geen werkelijk doortastende beleids maatregelen op volgen nauwelijks iets verder komen". Hij riep de Bondsraad van de ABOP op „het ver zet dat in onze kringen leeft op dui delijke wijze naar buiten te bren gen". ANKARA (AFP) Het tribunaal van het militair gezag in Ankara heeft zaterdagochtend Deniz Gezmis en 17 van zijn medestanders in het „fromt van het Turkse volksbe vrijdingsleger" ter dood veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan pogingen tot omverwerping van de grondwettelijke orde in Turkije. Zij zouden met name in miaart vier A- merikaanse militairen hebben ont voerd en verscheidene „terroristische acties" hebben uitgevoerd. (Van onze redactie buitenlandr BUENOS AIRES Zonder dat er een schot is gelost hebben de opstan dige legereenheden in de Argentijnse garnizoensteden Azul en Olivarria zich zaterdagmiddag overgegeven aan de regeringstroepen. De militairen zijn naar kazernes teruggekeerd en de leiders van de rebellie zijn aange houden. Ze zullen door een militair tribunaal worden berecht. Kolonel Manuel Garcia, die vrijdag de leiding van de opstand op zich nam, had zaterdagmorgen met zijn 3.000 soldaten en 100 pantservoertuf gen Azul verlaten in de richting van het 150 km noordoostelij ker gelegen Saladillo, kennelijk om aan een om singeling van Azul door de regerings troepen te ontkomen. Zijn troepen werden echter door de regeringstroe pen tot staan gebracht, en hij moest zich terugtrekken naar Azul. Garcia gaf zijn regimenten toen het bevel zich over te geven. Het eerste pant serregiment van Olivarria onder aan voering van de luitenant-kolonels Florentino Diaz Loza en Arman Do Baldrich gaf niet onmiddellijk aan zijn bevel gehoor. Maar toen ook zij omsingeld waren door regeringstroe pen die tot de aanval wilden over gaan, gaven de beide luitenant-kolo nels zich over aan generaal Aguilar Pinedo, die door president Lanusse met het neerslaan van de rebellie was belast. Aan de opstand in de garnizoenen Azul en Olivarria ging vooraf het ontslag van de opperbevelhebber van de Argentijnse marine, admiraal Pe dro Gnavi, afgelopen woensdag. ALFRINK. ROME (DPA/AFP) Kardinaal Alfrink heeft zaterdag op de bis schoppensynode in Rome gepleit voor het toelaten van „rijpe ge huwde mannen" tot het priester ambt. Hij stelde voor deze bevoegd heid te geven aan de nationale bis schoppenconferenties. Bisschoppen conferenties van landen, waar men dat niet gewenst vindt moeten „in broederlijke liefde anderen de vrij heid laten" wel gehuwde mannen priester te wijden. Namens het Canadese episcopaat vertegenwoordigde kardinaal Car ter een soortgelijk standpunt. Op lange termijn bood een dergelijke regeling misschien ook de moge lijkheid priesters, die wegens hun huwelijk hadden moeten uittreden, weer toe te laten tot het ambt, zo meende hij. Kardinaal Alfrink wees ook op de plicht van de priester om de rechten van de mens te verdedi gen, wanneer deze worden be dreigd. Hij vroeg de synode uiting te geven aan dankbaarheid ten op zichte van die priesters, die gevaar lopen gekerkerd of gedood te wor den voor hun verdediging van de mensenrechten onder zowel ex treem-linkse als extreem-rechtse regimes. De meerderheid van de 209 deel nemers aan de synode schijnt in principe voor handhaving van het celibaat te zijn, waarbij ze in meer dere of mindere mate wel de moge lijkheid willen scheppen „rijpe ge huwde mannen" priester te wijden. Paus Paulus verklaarde enige tijd geleden dat wijding van gehuwde mannen overwogen kon worden als er een ernstig tekort aan priesters bestond. De Duttoe bisschoppenconferentie bleek in meerderheid tegen de wij ding van geluwde mannen, terwijl de Braziliaanse voor 75 procent voor was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Kamerleden Van Schaik (KVP) en Geurtsen (VVD) hebben een initiatief-wetsontwerp ingediend met de bedoeling een be langrijke wijziging doorgevoerd te krijgen in de wet op de kansspelen. Het wetsontwerp voorziet in een verruiming van de mogelijkheden om in Nederland kansspelen te beoefe nen. De Kamerleden stellen voor een lotto in het leven te roepen en een aantal speelbanken te stichten. Voor lopig wordt gedacht aan speelbanken in Den Haag, Scheveningen, Zand voort, Enschede, Arnhem en Valken burg. (ADVERTENTIE) Pakt op alles! Zelfs op alle oude olieverflagen. Superlatex Muurverf Wim Kan droeg een rouwband toen hij met echtgenote Corrie Vonk op Schiphol alsnog probeerde zijn Birma-dagboek aan de Japanse Kei zer aan te bieden. MAASTRICHT (ANP) Bij een frontale botsing tussen een bestel busje en een personenauto zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de Brusselsweg in Maastricht vier men sen om het leven gekomen. Een per soon werd vrij ernstig gewond. waarbij hij de Oost-Azië-verzet- sterren, die Corrie Vonk en hijzelf na de oorlog van de Nederlandse re gering hebben ontvangen, volledig desauvoueerde. „Ik wil ze niet, zoals sommige anderen hebben gedaan, te rugsturen aan de koningin", zo zei hij, „want ik begrijp volkomen, dat die ook alleen maar haar werk deed toen ze met Hirohito de lunch ge bruikte, maar ze hebben voor mij geen enkele waarde meer. We gooi en ze weg". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tientallen vooraan staande Nederlanders hebben een verklaring ondertekend, waarin zij aandringen op aanzienlijke vergroting van de hulp aan Oost-Pakistan en de Oostpakistaanse vluchtelingen in India, op politieke pressie op de re gering van West-Pakistan en op aan vaarding van de democratisch geko zen leiders in Oost-Pakistan. De verklaring wijst erop, dat een sdhemdiog van mensenrechten op een zo omvangrijke en intensieve schaal als in Oost-Pakistan niet als een bin nenlandse kwestie kan worden be schouwd. Daarom is naar hun mening een open stellingname noodzakelijk, te meer omdat vrede en veiligheid in de wereld in het geding zijn. Onder de ondertekenaars bevin den zich figuren als kardinaal Al frink en ds. Landsman, secretaris-ge neraal der Nederlandse Hervormde kerk, talrijke politici uit verschillende partijen, vele hoogleraren en kunste naars. Paus Paulus en de bisschoppen in Rotne die deelnemen aan de synode, hebben gisteren gevast en gebeden voor de bevolking van Oost-Pakistan en de miljoenen Oost-Pakistanen, die naar India zijtn gevlucht. (ADVERTENTIE) PECH verhelpen en voorkomen op de Femina. Man. da's Interessant. En er is méér voor u, meneer. LONDEN (AFP) De Britse pers is verdeeld in haar commentaren op de maatregelen die Moskou heeft ge- troff en als reactie op de uitwijzing van 105 Russen door Engeland. Het merendeel van de bladen is van oor deel, dat de Sovjet-regering gematigd heeft gereageerd. De Times geeft als zijn mening te kennen, dat de Sovjet-repressailles zo schijnen berekend, dat zij in de Sovjet-Unie het grootste effect sor teren, terwijl zij voor Engeland aan leiding zouden geven voor een mi nimum reactie". Het blad herinnert er aan, dat slechts vijf Britten zijn uitgewezen en dat van de dertien Britten die niet naar de Sovjet-Unie mogen terugkeren, er tien niet om verlenging van hun visum hadden gevraagd. De Daily Telegraph vindt het niet doorgaan van het bezoek van minis ter van Buitenlandse Zaken Douglas Home aan Rusland geen zware slag. Het Foreign Office zou dit al hebben verwacht, terwijl bovendien de Britse minister vorige week nog in New York met zijn Russische collega Gro- myko van gedachten heeft gewisseld. PARIJS (AFP) Rechercheurs van de Franse narcoticabrigade heb ben in Marly-Le-Roi, op enkele ki lometers van Parijs, de hand gelegd op 106 kilo pure heroïne, een waarde vertegenwoordigend van 6,5 miljoen gulden. De partij was bestemd voor Amerika en opgeslagen in vijf kof fers die werden ontdekt in een huur auto. De bestuurder van de wagen, de 49-jarige industrieel André Labay uit Port-au-Prince (Haïti) die ook een appartement had in Marly, is gearresteerd. Er zijn nog vier arres taties verricht: drie in Parijs en een in New York. De zaak was aan het rollen ge komen met de inbeslagneming in New York, op 23 september j.l„ van 85 kilo zuivere heroïne, verstopt in een auto die in Genua aan boord was gebracht van het Italiaanse passa giersschip „Raffaelo". Drie Italia nen werden toen gearresteerd maar en dat werd Labay c.s. noodlottig ook de 32-jarige Fransman Ri chard Berdin uit Angers. Op verzoek van haar Franse collega's maakte de Amerikaanse politie van die laatste arrestatie geen melding. Labay wiens contacten met Berdin al eerder de aandacht hadden getrokken, werd vanaf dat ogenblik voortdurend ge schaduwd waardoor men ook de an dere contactpersonen op het spoor kwam. Woensdag j.l. werd hij ge arresteerd, nadat hij de „heroïne- auto" in Parijs had opgehaald.

de Stem | 1971 | | pagina 5