I :relen! >ele Protest van publiek miste uitwerking op demonstranten Middelburgse raad bezocht zusterstad Vilvoorde VOORTBESTAAN DRIEWEGEN TOT 1985 GEGARANDEERD Dr. Albert van de Poel overleden blokkade onstond vit ongenoegen over rustig verloop WEER BEGUNSTIGDE BLOKKADE Gewonden bij botsingen in Yerseke Belgisch blad wijst op bezwaren Baalhoek Stoffelijk overschot van vermiste man uit Groede gevonden chade en gewonde ij aanrijding ongen gewond 7 ink olier erdwenen na nr egelmatigheden Droog en rustig hoogwater Temi IV kwam weer boven water Lange fües op rijksweg 58 Hengelaar zat zonder hengels AUTODIEVEN IN VLISSINGEN GEARRESTEERD Expositie werken van Ribbeling in Sas van Gent Gedeputeerde Boersma tijdens hearing OUD-HOOFDREDACTEUR Man gewond na botsing met anto tegen boom In Mechelen gestolen schilderijen terecht Op synode lans gebroken voor gehuwde priester Maandag 4 oktober 1971 öl hij tussen de bedrijven doo:} |k de koeien „nog melkt. „Ik stonc, gevel van het huis te schilderen! der riep me ineens toe: „Pas op| lor die vlieger". Daar verschrok ik van en daaroiJ n ik eerst in paniek naar binneil rend. Even later zag ik, dat hef ur van het vliegtuig langzaan! ar de boerderij kwam gekropen waren bang, dat het verkeeri[ i aflopen". Na het ongeluk vrouw De Witte de hulpdienst waarschuwd. Tegelijk is men te nnen met het opdrijven van 4 eien in dezelfde wei, waar ook 4 ■akstukken van het vliegtuig li n. Deorge de Witte was er getel n dat er in de lucht iets mis&l :t het toestel. De vermoedelijk plosie werd gevolgd door een mil ber spoor van rook, dat het neerj >rtende vliegtuig achterliet. Dl ede rookkolom zorgde kort na dl mp voor een algehele zonsverduis- |:ing ter plaatse. Even was hel ■dstildaarna sloegen de vlammei ■enhoog uit de wrakstukken ei' akte de verzengende hitte effi Inte hulp aanvankelijk bijna o» ■gelijk. TON VERLIM (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zondagmorgen rleende mjejuffrouiw F. van F. ui .amslag toen zij per bromfiets htll uispunt Oranjestraat-Koninginw m naderde, geen voorrang aan ill Terneuzen wonende autobestu® >r, J. G. de R. De bestuurde: ram te vallen en werd licht ,«f rnd. De bromfiets wierd zwaar, to licht beschadigd. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Nadat de pont vanuit Breskens zijn laatste lading naar Vlissingen had vervoerd kwam het schip leeg terug en bleef het in de fuik liggen. On danks herhaalde oproepen van het organiserende comité om de blokka de op te geven, bleven de vrachtwa gens staan waar ze stonden. Door middel van een geluidswagen werd verschillende keren gevraagd de auto's te verwijderen. Het comité vreest namelijk, dat door deze blok kade de onderhandelingspositie bij de PSD en het GS-lid Van Poelje wordt geschaad. Aanstaande woens dag is er een gesprek over de instel ling van een nachtdienst en verla ging van de tarieven. De demonstratie van zaterdag is zonder noemenswaardige incidenten verlopen. „Rustig" kan de tocht ove rigens niet genoemd worden, want overal waar langs de kant van de weg mensen stonden te kijken wer den oorverdovende claxon-concerten gegeven. De stoet vertrok vanuit 31inge en ging vandaar via Sint- Jansteen, Koewacht, de Kanaalkade in Axel, enkele buitenwegen van Hulst naar Perkpolder. In Hulst zelf konden de auto's i.v. tn. de aanwezige poorten niet komen, [n Perkpolder wachtte al de eerste teleurstelling. Het rijdende gezel schap werd door de motorrijders van 3e rijkspolitie en door de eigen orde dienst keurig naar het parkeerplein naast het opstelplein geloosd. En daar gebeurde verder helemaal niets. Er werd wat getoeterd, maar verder bleven de activiteiten beperkt tot het drinken van de koffie. Een plannetje am een van de toevallig aanwezige dames tot „Scheldekoningin" te kro- hen viel in het water omdat de aspi- rant-miss niet wilde. Uit het ongenoegen over deze gang- van zaken werd het plan geboren om de pont in Breskens wel te blokker ren. En dat gebeurde ook. Omdat de aanwezige politie de blokkade nooit :ou kunnen tolereren, werd een plan ■pgesteld, dat de eerste auto's van de (toet voor de vorm achter de politie wagen zouden blijven rijden, maar at alle andere auto's in Breskens het ipstelterrein zouden oprijden. Dit ilannetje van de chauffeurs slaagde onderwei. Het enige incidentje heeft zich za terdag onderweg naar Breskens 'oorgedaan, waar een aantal vracht- ■agenchauffeurs een onwillige col- ,ega te lijf wilden. Deze collega ham iet deel aan de optocht maar kwam lit tegenovergestelde richting aanrij den, negeerde aanwijzingen van de politie en wilde toch passeren. Dit wekte de woede van enkele deelne- ïners op. Verder gebeurde er niets bijzonders, ook in Breskens niet, waar al het aanwezige PSD-perso- Jfoeel zich angstvallig van commen taar onthield. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdagtmorgei de 11-jarige K. P. M. wonen* n de Oostkant te Terneuzen, doori amdende benzine zo ernstig al"' n been gewond geraakt, dat hij t Julianaziekenhuis moest word®!, genomen. I Met een vriendje, de 12-jarige'1 was hij bezig in een schuut'j' ït benzine verfkwasten schoon iken. De jongens staken een kaart n, waardoor de benzine, die nog'*! verfbus zat in brand vloog. oide de bus naar buiten. Op "j'l enblik kreeg M. de branden® nzine tegen zijn been. Hij 28 f kele weken in het ziekenhui-1 >eten blijven. De vijf kilometer lange stoet trekt langs Absdale. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Niet alle mensen, die regelmatig van de pont ge- bruikjnaken, hebben zich afgelopen weekend solidair verklaard met alle vrachtwagenchauffeurs en automobilisten die aan de protest optocht naar Breskens hebben deelgenomen. Vooral hij enkele automobilisten, die op de pont stonden te wachten, toen zaterdag de blokkade begon, heeft dit nogal wrevel opgewekt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De heer H. D t de Walstraat te Vlissingen, °'j n textielzaak exploiteerde, had a I le inventaris van zijn zaak, larde van f 20.000 ter verkrijg™! n een krediet overgedragen K1 Nederlandse Middenstandspa» Vlissi--'en. Op 25 september is er E met de noorderzon v ikken, „ehter niet alvorens zij»l hele voorraad uit de wink^ bben verwijderd. Bij onder# or de Vlissingse recherche is Al ;n vast te staan dat de êe" i orraad textiel verkocht is aan er G. uit Amsterdam, handelas" geregelde goederen, die de c® A ïte voorraad heeft doorverf1,, n derden. Naar men ver»0', rblijft de heer Duim in SPa®. gen hem is per telex een arr® ■bevel uitgevaardigd. (Van onze correspondent) YERSEKE Zaterdag heeft op de Kaaistraat te Yerseke een frontale aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto, bestuurd door de 28- Ijarige A. T. M. en een bromfiets be- Istuurd door mevr. Van den B.-G. die waarschijnlijk door het zonlicht werd ■verblind. De bromfietsbestuurster ■moest met ernstige verwondingen •«overgebracht worden naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. Zaterdag te 23.15 uur vond in de i J. B. Koenstraat een verkeersongeval plaats te Goes waarbij de inzittende Ivan de betreffende personenauto, de ■beer S. B. uit Goes moest worden ■overgebracht naar het St.-Joarana- iriekenhuis te Goes. [Vooruitzichten Ivoor dinsdag I en woensdag, opgesteld door I het KNMI op [zondag om 18.00 J uur: Droog en I rustig weer met zonnige perioden jen ongeveer normale temperaturen. I Weersvooruitzichten in cijfers ge- 'n ld dekt over Nederland. I oor dinsdag: aantal uren zon. 2 tot 1min. temp.: omstreeks normaal; [max. temp.: omstreeks normaal; kans l'P een droge periode van minstens -2 uur. 95 procent; kans op een ge- ieel droog etmaal; 90 procent, (oor woensdag: aantal uren zon: 2 ot 8; min. temp. van ongeveer nor maal tot vier graden onder normaal; flax, temp.: omstreeks normaal; kans 'P een droge periode van minstens 12 - uur: 95 proeent; kans op een ge- leel droog etmaal: 80 procent. Vooral een onbekende mevrouw maakte zich bijzonder kwaad over de gang van zaken, waardoor ze de pont miste. In niet mis te verstane termen maakte ze duidelijk dat ze het geen stijl vond. De protesterende chauffeurs bleven er onbewogen on der: bij sommigen verscheen een glimlach op het gezicht, anderen, lie pen schouderophalend verder, de woedende dame met haar ergernis achterlatend. Onder de wachtende automobilis ten zijn er zaterdagmiddag in Bres kens verschillenden geweest die lan ger dan anderhalf uur op een boot hebben moeten wachten. Grote pro blemen werden daar overigens niet van gemaakt, want het was stralend weer en er was een terras in de buurt. Daar hebben trouwens ook de deelnemende chauffeurs in Breskens meest hun verpozing gezocht. Terwijl het organiserende comité via een ge luidswagen verzocht om de blokkade op te heffen, zochten de demonstran ten in het nabijgelegen café verkoe ling achter een glas bier of lieten zich koesteren in de heerlijke na jaarszon. Die najaarszon zal er trou wens wel de voornaamste oorzaak van gweest zijn dat de veerpontblok kade meer dan anderhalf uur heeft geduurd. Hoeveel automobilisten precies aan de blokkade en de protesttocht heb ben deelgenomen is niet bekend. Er waren wel opvallend meer vrachtwa gens en tankauto's dan personen auto's. Het totale aantal wordt op on geveer honderd geschat. De protest- tocht van afgelopen zaterdag mag dan gericht zijn geweest tegen de verhoging van de veertarieven, het was tevens een groot stuk propagan da voor de luchtverontreiniging. De tientallen auto's lieten een meters breed spoor koolmonoxyde achter, tot ongenoegen van enkele van de deel nemers. Verschillende automobilisten gingen namelijk met hoofdpijn naar huis, omdat ze nagenoeg de hele za- p borgen, dinsdag 5 oktober. !Sergen OP Zoom 3.58 en 16.15, I o ?r?Sweei t 3.16 en 15.21, Terneuzen 14 ii en 14.41, Vlissingen 2.04 I 1(112, Wemeldinge 3.48 en 16.05. en (Van onze correspondent) KAMPERLAND De Temi IV van P. Dijkhuis uit Vlissingen, welke tij dens bergingswerkzaamheden zondag 26 september door tot heden nog on verklaarbare wijze onder de drijven de asfaltfabriek Jan Heymans in de diepte van de Oosterschelde nabij het noodeiland is verdwenen, is vrijdag avond door het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen geborgen. Te 16.30 uur is men met de Taklift III en Walcheren geslaagd het ge vaarte boven water te krijgen. Men heeft het vaartuig daarna gekanteld, leeggepompt en overgebracht naar de Piet Heinkade te Vlissingen al waar de boot nu ligt afgemeerd. De Temi IV zal voor verdere reparatie naar een werf moeten. Maandag zul len de werkzaamheden worden voort gezet. Aanwezig zijn de reeds ge noemde bokken met respectievelijk een hefvermogen van 400 en 250 ton, de sleepboten Hanja en Willem M, de bergingsschepen Onrust, Jacomina en Jan van Gent. Eerst zal men de obstakels dienen op te ruimen alvorens men de strop pen onder de Jan Heymans zal kun nen gaan trekken. Daartoe zal eerst het ponton waaraan de Jan Heymans lag gemeerd en dat niet in allerbeste staat blijkt te verkeren dienen te worden gelicht. Dit zal dan ook het eerste werk zijn waarmee in de nieu we werkweek zal worden gestart. Men hoopt hiermede maandag of dinsdag gereed te zijn. Daarna zullen de werkzaamheden voor de berging van de Jan Heymans kunnen worden aangevangen. In de week van 10 tot en met 16 oktober hoopt men ook de Jan Heymans te kunnen bergen. terdag in file in de uitlaatgassen van hun „voorganger" hebben moeten rij den. Die bijkomstigheid van de pro testtocht zal minister Drees jr. waar schijnlijk wel even slecht kunnen waarderen als het verzet tegen de tariefverhoging. YERSEKE Het verkeer op de rijksweg 58 is zondag bijzonder in tensief geweest. Men trok veelal in de richting kust. Rond 17.45 uur was er bij de aftocht vanaf Korteven tot Luchtenburg een 10 kilometer lange file ontstaan, die voortkroop met een snelheid van 5 tot 10 kilometer. Te 19.15 uur was de file geslonken tot ca. 5 kilometer. (Van een onzer verslaggevers HULST/ANTWERPEN „La Li bre Belgique", een van Belgisch meest toonaangevende bladen, heeft in zijn uitgave van zaterdag en zon dag een hele pagina gewijd aan het Baalhoek-Ossenisse probleem. Een artikel over het alternatief Ossenisse bestaat bijna eenderde van de reportage en wijst op de be zwaren verbonden aan het Baalhoek- kanaal. Ook de bezwaren, zoals die naar voren zijn gebracht door de Zeeuwen, Gentenaars, inwoners van het Waasland en door zekere kringen in Antwerpen worden belicht. Volgens „La libre Belgique" zouden deze kringen in Antwerpen „bevreesd zijn voor de omsingeling" van Ant werpen door de scheikundige uitwa semingen en is men tevens van oor deel, dat Baalhoek achterhaald is door de nautische evolutie. „La libre Belgique" laat doorsche meren dat er nog een redelijke kans (Van onze correspondent) THOLEN Terwijl de uit Deurne (België) afkomstige F. G. zaterdag voormiddag nabij De Eendracht op de slikken zagers spitte, werd zijn afgesloten auto opengebroken en werden drie werphengels, een auto radio en een boekwerk en een porte monnee met ruim 500 Bfrs. gestolen. zou bestaan om de discussie over de afsnijding van de bocht van Bath en die over een sluis op de linker oever, afzonderlijk en vlotter te la ten verlopen als België zou instem men met een kanaal vanuit Osse- .nisse. Dit zou een aanduiding kunnen zijn, zo meent men in België, dat ook Brussel in zekere kringen het plan Ossenisse van enig belang acht. In ieder geval, meent „La libre Bel gique", „is het aan de parlementen van beide landen om een uitspraak te doen." Onze zuiderburen gaan zondag 7 november ter stembus. Misschien, zal een nieuwe regering deze slepende kwestie met nieuwe ogen bekijken. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De recherche te Vlissingen heeft dit weekend aan gehouden de 22-jarige T. E. M. en de 28-jarige W. L. D., sinds kort woon achtig te Vlissingen en voorheen in Amsterdam. Ze hebben reeds tien autodiefstal len bekend. De auto's werden gesto len in Vlissingen, Amsterdam en Bel gië. Het waren in hoofdzaak dure auto's die de aandacht van het duo trokken. Zij gingen op bijzonder ge raffineerde wijze te werk met auto nummerborden uit Zweden, Spanje. Nederland 'en België. Vandaag zul len de twee heren worden uitgele verd aan de gemeenterecherche van Amsterdam. stad streék I„HHHi (Van een onzer verslaggevers) VILVOORDE/MIDDELBURG De Middelburgse gemeenteraad, onder aanvoering van burgemeester P. A. Wolters, de hoofden van diens ten en afdelingen uit de Zeeuwse hoofdstad, vergezeld van hun echt genotes, hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de Belgische zuster stad van Middelburg, Vilvoorde. Vo rig jaar heeft de Vilvoordese ge meenteraad Middelburg bezocht. Nu was het tijd voor een tegenbezoek van Middelburg. Het bezoek van de Middelburgse „delegatie" aan Vilvoorde was min of meer ingeluid door een tentoon stelling van werken van Vilvoordse kunstenaars in het Middelburgse stadhuis. Met Vlaamse gastrijheid werd het bijna 50 personen tellende Middel burgse gezelschap door burgemeester F. Gelders van Vilvoorde in de feest zaal van het stadhuis verwelkomd. Middelburg is niet de enigs stad waarmee Vilvoorde vriendschapsban den heeft gesmeed. Vilvoorde onder houdt ook contacten met de Franse stad Maubeuge, het Duitse Enne- petal en met de Waalse gemeente Montignies-sur-Sambre. Het was zaterdag evenwel de eer ste keer dat een nagenoeg voltallige gemeenteraad van een zusterstad op bezoek kwam. In het „Stedelijk Au ditorium, een zaal die plaats biedt aan bijna 200 personen, schetste bur gemeester Gelders een beeld van Vil voorde vroeger, nu en in de toekomst Reeds in het najaar 700 werd Vil voorde in de Belgische geschiedenis genoemd. In het jaar 1192 kreeg Vil voorde stadsrechten en in de 13e eeuw werd de stad bekend door zijn lakenwevers en steenhouwers. Vil voorde herbergt veel bedrijven. Er zijn er meer dan honderd, sommige met 2000 werknemers,zoals de Re- nault-assemblagefabriek. Burgemeester Gelders moest een groot aantal vragen van zijn belang stellende gasten beantwoorden. De belangstelling ging vooral uit naar de milieuhygiëne (luchtbezoedeling. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de rijkspolitie te water is zaterdagmiddag nabij de vuurtoren Nieuwe Sluis te Breskens het stoffelijk overschot gevonden van de heer W. A. van Lieren uit Groede. De heer Van Liere werd sinds zater dag 25 september vermist. Hij is 52 jaar en gehuwd. Omtrent de tewa- tergeraking tast men volledig in het duister. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zaterdagmid dag Is in galerie Uilenspiegel te Sas van Gent een expositie geopend van Irk Jan Ribbeling uit Amsterdam. De heer Ribbeling zijn werk zal tot 30 oktober te bezichtigen zijn. De heer Ribbeling heeft, na eerst een paar jaar op de academie in Den Bosch en Den Haag gegaan te hebben en daar na nog een a twee jaar rijksacade mie, in ca. 25 jaar 20 exposities ge houden. De heer Ribbeling heeft eenmaal in Gent een tentoonstelling gehou den, doch verder is dit de eerste ten toonstelling in deze omgeving. De heer Ribbeling zijn schilderijen en gouaches bereiken een hoog peil in de schilderkunst. En buiten de we kelijkse twee dagen les voor de hoog ste klassen van de lagere school te Amsterdam, wijdt hij zich alleen aan zijn werk. De vorige gehouden expo sitie in galerie Uilenspiegel van Kees van Langevelde uit Terneuzen heeft zo'n 300 bezoekers gehad en er zijn een tiental kleine en grote wei-ken van hem verkocht. Hiervanuit is het wel merkbaar dat galerie Uilenspie gel met zijn exposities toch steeds meer bekendheid krijgt. (Van onze correspondente) DRIEWEGEN Het voortbestaan van de woonkern Driewegen wordt zeker tot 1985 gegarandeerd. Dit deelde gedeputeerde mr. J. Boersma de toegestroomde inwoners van deze plaats mee, tijdens de hearing vrij dagavond in het dorpshuis in Drie wegen. De gedeputeerde deelde mee dat de uitbreiding van het Sloegebied, ge zien de krapte op de arbeidsmarkt in dit gebied, en ook vanwege de milieu hygiënische aspecten, op korte ter mijn niet te verwachten valt. Hele maal geruststellen kon hij de inwo ners niet. Want waar vindt Zelfs een gedeputeerde een oplossing voor ang stige vragen, zoal» die van mensen die jarenlang gespaard hebben voor een eigen woning, en die nu ineens merken dat hun eigehdom niets meer waard is, omdat een ten dode opge schreven woonkern niemand meer aantrekt en dus ook niemand meer brengt die voor het huis een behoor lijke prijs wil betalen. Realiteiten die de heer Boersma wel onderkende, maar waar ook hij geen oplossing voor wist. Aan dat onplezierige gevoel kon ook zijn mededeling dat volgens de Zeeuwse ontwikkeling Zeeuwsch- Vlaanderen bovenaan op het priori teitenlijstje staat, en dat op deze wij ze op de industrialisering van het Sloegebied een rem zou worden ge zet, niets veranderen. Driewegen moet echter volgens G.S. niet verder uitgebreid worden. Een woonoord tussen twee industrie kernen in, en dat gaat Driewegen in de toekomst toch worden, is niet zo'n aantrekkelijk idee, meende mr. Boersma. Alles goed en wel, zo meen den enkele gedesillusioneerde inwo ners. „We praten hier nou wel, maar komt de industrie toch niet als een stoomwals over ons heen?" Onzin, meende burgemeester Van Waes en gedeputeerde Boersma, uiteindelijk beslist de gemeenteraad toch wat er moet gebeuren. Helemaal duidelijk werd de situa tie voor de bewoners van Dx-iewegen vrijdagavond niet. Vooral niet nadat gedeputeei-de Boei-sma nog meedeel de dat uitbreiding van de artikel vier-lijn er vooi-lopig niet in zal zit ten. Maar de bewoners moeten er toch wel rekening mee houden dat dit in de toekomst nog wel eens zou kunnen gaan gebeuren. zegt men in Vlaarderen), de moge lijkheden voor de bouw van een cul tureel centrum, de financering van de woningbouw en het ontstaan van federatie-gemeenschappen. De dis cussies waren dermate boeiend, dat een in de ochtend gepland bezoek aan de stedelijke bibliotheek naar de middaguren moest worden verscho ven. De dames uit het Middelburgse ge zelschap brachten 's morgens een be zoek aan de rijkstuinbouwschool, aan welk instituut leerlingen van meer dan 30 verschillende nationaliteiten studeren. Tijdens de lunch, die ten stadhuize werd genoten, ging de burgemeester van Middelburg nader in op de sa menwerking in Europees verband. Hij pleitte voor een doorbreking van de grenzen. Op landelijk niveau, aldus drs. Wolters, moet nog een lange weg worden afgelegd eer h zover zal zijn. „Daarom is het goc dat gemeenten als Vilvoorde en Mie delburg, op plaatselijk niveau, aa de verwezelijking van de eenheids gedachte werken". De heer Wolter zei te willen blijven ijveren voor ee intensivering van de contacten. „W zullen op de ingeslagen weg voorl gaan" zo besloot hij. 's Middags brachten de heren h( uitgestelde bezoek aan de stedelijk bibliotheek. Verder maakten ze ee rondrit door diverse woonwijken e bezochten industriegebieden van Vi voorde. De tocht werd besloten me een kijkje in het domein „Driefon teinen" een park met zeldzame tul nen. In de bij het park behorend stalstudio, een soort zoldertheate: woonden de dames een voorstellin bij van een toneelstuk van Euger, Ionesco (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zaterdag is in liet St. Ignatius-ziekenhuis te Breda t' Albert van de Poe), in leven hoofd redacteur van het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland, na een kortstondige ziekte op 73-jarige leeftijd overleden. De begrafenis heeft woensdag te Ginneken plaats na een eucharistie-viering in de Laurentiuskerk. De thans overledene werd in het Belgische Diest geboren en studeer de in Leuven en Gent. Na de eerste wereldoorlog zette hij zijn studie te Amsterdam voort. Na zijn journalis tieke loopbaan bij De Tijd begonnen te zijn, werd hij reeds op 25-jarige leeftijd tot hoofdredacteur van het Overijssels Dagblad benoemd. In 1928 trad hij in dienst van de n. v. Uitgeversmaatschappij Neerlandia, die hem kort daarop tot hoofdredac teur van het Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland - vooi-ganger van het Dagblad De Stem - benoem de. Tijdens de Duitse bezetting werd hij naar het beruchte concen tratiekampen Neuengamme gedepor- teerd. De vroegere president-directc-ur van „Neerlandia", dr. H. J. A. Her mens, schreef naar aanleiding van het overlijden van dr. Van de Poel het volgende In Memoriam: Di-, Van de Poel was een typische representant van de vorige generatie Van hoofdredacteuren. Hoewel for meel belast met de leiding van de gehele redactie lag het zwaartepunt toch materieel bij het zelf schrijven van hoofdartikelen. Bij Van de Poel kwam daarbij dat als hij zich een maal in een onderwerp had vastge beten hij met grote vasthoudendheid en allure zijn standpunten verder uitwerkte. Herinnerd moge worden aan zijn artikelenseries over de Schelde-Rijn-verbinding, zijn ijve ren voor een tussenoplossing (het plan-Konijnenburg) welke xiiet slechts werd aanvaard maar thans ook vrijwel volgens zijn ideeën wordt uitgevoerd, over de wense lijkheid van een devaluatie van de gulden (in 1939 tenslotte een feit), over het Postelkanaal en vele ande re zaken. Zijn entree bij Neei'landia maakte hij via een stage bij de Utrechtsche Courant ondèr leiding van de heer (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Zondagmiddag om twee uur is de 75-jarige A. M. uit Vogelwaai-de door onbekende oor zaak nabij de buurtschap Het Keizer rijk (tussen Stoppeldijk-veer en het Heiegat) met zijn auto tegen een boom gereden. Een tot nu toe onbe kend gebleven automobilist bracht hem naar een arts in Kloosterzande, die opname in het ziekenhuis te Hulst noodzakelijk achtte. De auto werd zwaar beschadigd. Dr. Alb, van de Poel. J. A. H. Bruna - de latere hbofdie dacteur van De Stem - en bij dc Limburger Koerier, waarna hij werd benoemd tot hoofdredacteur van het toenmalige Dagblad van Noord-Bra- bant en Zeeland. Het heeft maar mogen duren tot januari 1941 toen hij door de bezetters werd gearres teerd. Zijn publikatie over zijn ver blijf in het concentratiekamp Neu engamme - waaruit hij in de loop van 1943 vrij kwam - is het lezer en herlezen nog steeds waard. Na de oorlog is Van de Poel mede door letsel in de kampen op gelopen, niet goed meer aan de slag gekomen. Maar als hoofdredacteu- van voor de oorlog hoorde hij zon der twijfel tot de groten van d tijd. BRUSSEL (RTR) De negen schilderijen die in de nacht van woensdag op donderdag uit de Sint- Janskerk in Mechelen wei-den gesto len, zijn onbeschadigd in Brussel teruggevonden. Volgens een woord- Voerder van de politie zijn twee mensen gearresteerd. De totale waarde van de negen schilderijen, die vi-ijdagnacht naar Mecheleq zijn teruggebracht, wordt geschat op ruim zeven miljoen gulden. Zij wer den gevonden in de auto van een der ai-restanten. IN NOORD-IERLAND zijn zondag twee mannen gedood bij twee inci denten. Daarmee is het totaal aantal slachtoffers van de geweldplegingen in het land in de afgelopen twee jaar op 115 gekomen. DE EGYPTISCHE president An war Sadat zal volgende week zon dag voor een officieel bezoek naai de Sovjet-Unie vertrekken. VATICAANSTAD (KNP) De eerste lans voor de gehuwde pries ter werd tijdens de derde algemene vergadering van de bisschoppen ge broken door bisschop Maxim Her- maniuk van Winnipeg. Deze bis schop van de Oekrainse ritus ver klaarde, dat de roeping tot het priesterschap niet afkomstig is van de kerk, nog minder van het kerke lijk leergezag, maar van de Heilige Geest en in de kerk van het oosten wordt deze roeping zowel aan onge- huwden ais aan gehuwden gegeven aldus de bisschop. De derde vergadeiring kenmerkte zich in haar twaalf interventies doo: het zware accent op het celibaat, op het politiek engagement en het wezen van het priesterschap. Van de menings- en spreekvrijheid, die de paus uitdrukkelijk had erkend, werd een grondig gebruik gemaakt. Bisschop Hermaniuk eiste, dat de synode heel duidelijk zou zeggen, dat zowel de ongehuwde als de gehuwde priester echt christelijk en katholiek is. Volgens hem dient men het aan de landelijke bisschoppen conferenties over te laten hoe men het een en ander wil aanpakken. In zijn eex-ste interventie in deze bisschoppensynode sprak kardinaal Alfrink uitsluitend over hèt wezen van het priesterschap. Wat hij ervan denkt is in Rome en in de wereld kerk welbekend. Zaterdagmorgen voerden twintig synodeleden het woord. Onder hen bevond zich ook kardinaal Suenens, die ervoor waar schuwde geen synthese te zoeken, die de deur naar de toekomst dicht gooit. Maximos v. Hakim, melchiti- sche patriarch van Antiochië, herin nerde aan de 2000 jaar oude traditie van de gehuwde en de ongehuwde priester. Hij betreurde de toon, waarmee over het celibaat werd ge debatteerd. Aartsbisschop Tsiahoana van Madagaskar verdedigde het ce libaat als „absoluut noodzakelijk", terwijl aartsbisschop Nsubuga van Kampala sprak van een „betrekke lijke noodzaak".

de Stem | 1971 | | pagina 3