drieënzestig doden Brits vliegtuig stort neer: sabotage niet uitgesloten Ambulance gekanteld bij kruising St.-Willebrord CITIZEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND selectie Nederlands „Situatie nog nooit zo ernstig in Rijnmond'' RANDSTAD VLUCHT VOOR SMOG Ruim 100 uitgewezen Russen vertrokken Tenminste 24 doden in weekend verkeer echte dieren- postiegels gratis lil Ess®. Nu elftal TITO NAAR AMERIKA TOEGANG TOT PONT BIJ BRESKENS GEBLOKKEERD uine Eindhovens totel evert gevaar op „Rustige" protesttocht tegen verhoging van veertarieven 1] ie jaargang - no. 16832 |ditie voor eland [NTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 LOODRECHT VLAMMEN Patiënt uit Hulst toch veilig in Tilburg ,ZAAK KRIJGT SPECTACULAIR VERVOLG' Voor twee ton aan kunstwerken gestolen in Alkmaar Japanse precisiefechniek lirecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx [oofdredacteur: L. Leijendekker Joofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 ijefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Maandag 4 oktober 1971 WEERBERICHT Rustig weer Weinig wind. Droog, rustig herfst weer met ongeveer normale tem peraturen. Hier en daar wolken velden. HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van een onzer verslaggevers) GENT „Zolang er geen concreet bewijs is voor een andere oor zaak, houden we het op sabotage", zei gistermiddag de leider van een Brits onderzoejfteam dat een onderzoek instelt naar de oorzaak van de vliegramp die zaterdagmorgen bij Gent het leven kostte aan 63 pensen. Pm 11.20 u. zaterdagmorgen stortte oen vliegtuig van de Engelse luchtvaart- Inaatschappij BEA een viermotorige turbo-prop van het type Vanguard leer op een weiland in het plaatsje Aarsele in West-Vlaanderen. i J Het onderzoekteam heeft verklaard dat het staartstuk van het vliegtuig is afgebroken terwijl het toestel nog in de lucht was. De staart is namelijk van grote hoogte omlaag gestort en Jngeveer acht kilometer van de rest van het wrak neergekomen. Men heeft nog geen aanwijzingen omtrent de oorzaak van het afbreken van de staart. Metaalmoeheid wordt uitge sloten geacht. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Back Hans Venne- ker van Sparta is de enige verrassen de naam in de selectiegroep van bondscoach Fadrhonc voor de wed strijd van het Nederlands elftal, ko mende zondag in Botterdam, tegen de DDK. Verder bestaat de selectie uit vijf Ajacieden, vier spelers van Feije- noord, vier van FC Twente en één PSV er. De selectie is: doel: Van Beveren (PSV) en Schrijvers (FC Twente), achter: Israel (Feijenoord), Hulshoff (Ajax), Strik (PSV), Venneker (Sparta) en Drost (FC Twente), mid denveld en aanval: Jansen, Van Ha- negem en Wery (Feijenoord), Ger- rie Muhren, Cruyff, Keizer en Van Dijk (Ajax), Pahlplatz en Jeuring (FC Twente). Voor Jong Oranje, dat zaterdag ln Tilburg tegen Oost-Duitsland onder de 23 speelt, zijn geselecteerd: doel: Van der Fluym (FC Den Bosch) en Sphellekens (NEC), achter Schnei der (Feijenoord), Krol en Neeskens (Ajax), Van Vliet (FC Den Haag) en Kriigh (Den Bosch), middenveld en aanval: Boskamp (Feijenoord), Haan en Rep (Ajax), Notten en René van der Kerkhof (FC Twente), Thijssen (NEC), Geels en Van Marwijk (Go Ahead Eagles) en Hoekema (PSV) In Londen wordt hevig gespecu leerd over mogelijke sabotage. Vlieg tuigen van het type Vanguard wor den door de BEA gewoonlijk alleen op binnenlandse lijnen gebruikt. Dit toestel had twee dagen geleden een vlucht gemaakt naar de roerige Noordierse hoofdstad Belfast. Een woordvoerder verklaarde echter dat het toestel nadien nog grondig was gecontroleerd. Men hoopt meer te weten te ko men uit de vluchtgegevens, die zich in een klein zwart kistje bevinden. Dit kistje, dat zaterdagmiddag werd gevonden tussen de wrakstukken, js diezelfde dag nog door de Engelse veiligheidsagenten overgebracht naar het vliegveld Heathrow bij Londen. Het vliegtuig was opgestegen van London Airport voor een vlucht naar Salzburg in Oostenrijk. Het zou een tussenlanding maken op het vlieg veld. Zaïvenitem bij Bruissel. Het me rendeel der passagiers was van Brit se nationaliteit. Naast hen bevonden zich Oostenrijkers, Japanners en Ame rikanen aan boord. De getuigenver klaringen over het ongeluk lopen sterk uiteen. Enkele ooggetuigen heb ben verklaard dat het vliegtuig in de lucht was geëxplodeerd en vervolgens loodrecht naar beneden was gestort. Volgens andere verklaringen zou één van de motoren zijn uitgevallen. Het toestel heeft zich tussen een boerderij en een villa meters diep de grond ingeboord. Het kwam te recht in een weiland. Rondvliegende wrakstukken raakten een auto die over een weg in de humt reed. De automobilist werd licht gewond. Van het charter-toestel is niets meer over dan wat verwrongen aluminium. Een deel van de vleugels is gevonden op een afstand van twee kilometer van de plaats waar het toestel is neerge stort. Onmiddellijk na de botsing met de grond schoten de vlammen meters hoog uit het wrak. Enkele bomen verschroeiden totaal. De hitte was zo intens dat de brandweer van het plaatsje Aarsele niet in de buurt kon komen. Na enige tijd slaagde ze er toch in de brand te blussen. Kort na het eerste alarm kwam de hulpverle ning op gang. Aanvankelijk onder vond men veel hinder van een grote stroom nieuwsgierigen. Later werden alle wegen in de omgeving herme tisch afgesloten voor mensen en auto's die niets te maken hadden in de omgeving van het neergestorte vliegtuig. (Zie ook pag 3). (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/BREDA Duizen den inwoners van Zuid-Holland zijn dit weekeinde de smog „ontvlucht" die in bijna de gehele provincie ern stige overlast veroorzaakte. Ze trok ken naar het zuiden, hetgeen aanlei ding gaf tot filevorming op verschil lende grote wegen. Gisteren en zaterdag trad de smog- vorming naar de meld- en regel- kajner van Rijnmond meedeelde was het nog nooit zo ernstig op als gevolg van het windstille weer en de sterke zon. In het Rotterdamse wa terweggebied was het gisteren voor de zoveelste maal in twee weken het geval. Hetzelfde beeld keert telkens terug: 's nachts en in de ochtend weinig of geen smog, en als de zon doorbreekt wordt de lucht op be paalde plaatsen ondraaglijk. De in woners van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam worden hierdoor het zwaarst getroffen. De mensen kla gen er over hoofdpijn en misselijk heid. Bij het record-aantal klachten dat binnenkwam in het Rijnmondgebied, Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leid- schendam, Delft en zelfs Utrecht, zijn er vele over de penetrante geur, die afkomstig is van de sterk-ver- vuilde Roode Vaart. Deze lucht, die wordt aangeduid met de benaming kattepies, hangt al sinds enkele da gen over een deel van Zuid-Holland. In de plaatsen huiten het Rijn mondgebied kregen de bewoners last van de prikkelende lucht nadat het vanuit het zuiden zachtjes was gaan waaien. Maar het aantal klachten aldus de meld- en regelkamer in Rijn mond geeft geen volledig beeld van het aantal mensen dat werkelijk last ondervindt van de vervuilde lucht. Een woordvoerder van Rijnmond sprak gisteravond over een escalatie van klachten. De situatie wordt vol gens hem steeds ernstiger. Bij het vallen van de avond trok de smog weg en werd nog slechts melding ge maakt van stank. Niettemin is het waarschijnlijk, dat vandaag opnieuw smog op zal treden. In verband met de weersomstandigheden zal waar- schuwings-fase 3 nog steeds worden gehandhaafd. Een overzicht van de blokkade bij de pont in Breshens (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD Op de rijksweg Roosendaal-Etten-Leur, op de met verkeerslichten beveiligde gevaarlijke kruising bij St.-Wille brord, is zaterdagmorgen een am bulance van het Lidwinazieken- huis in Hulst verongelukt, toen men met een ernstig zieke patiënt op weg was naar het beademingscen trum in Tilburg. De patiënt had tengevolge van Tetanus, ernstige ademhalingsstoornissen en moest vliegensvlug naar Tilburg worden gebracht om zijn leven te redden. Dat is, ondanks het ongeluk in Willebrord, gelukt. De ambulance, met aan het stuur de broeder-chauffeur F. L. uit Hulst, reed op het moment van het ongeluk, met zwaailichten en sirene aan, met een snelheid van rond 100 kilometer per uur door de op rood staande stoplichten van de rijksweg. Alle zijverkeer gaf voor rang, op een onbekende man na, die te voet met zijn brommer aan de hand, vlak voor de aanstormen de ambulance de rijksweg begon over te steken. De chauffeur van de ambulance kon door krachtig remmen en sterk naar rechts uithalen, voorkomen dat de voetganger verpletterd werd, maar de gevolgen voor de ambulan ce waren rampzalig. Midden op de kruising in tegensteUing tot normaal was er praktisch geen ver keer hij de stoplichten sloeg de ambulance om en schoof op haar zijkant nog een stuk verder. Het remspoor was veertig meter lang. Op het ogenblik van de ramp zaten zeven mensen in de ambu lance twee broeders, twee zusters, de patiënt, diens vrouw en diens zoon. De grote bezetting was nodig voor een goede verzorging van de patiënt. Nadat iedereen in paniek uit de gekantelde ambulance was ge vlucht, kwamen de broeders on middellijk tot hun positieven. Ze begonnen in het wrak de patiënt verder te verzorgen. De verpleeg sters en de andere inzittenden wer den hij omwonenden ondergebracht. De rijkspolitie van St.-Willebrord slaagde er in binnen enkele minu ten een ambulance te laten aan rukken uit Oudenbosch. Met deze ambulance werd de patiënt pijl snel verder vervoerd naar Tilburg. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO President Tito van Zuid-Slavië zal in de tweede helft n oktober een bezoek aan de Ver- 'Kde Staten brengen en begin no- ember naar Canada doorreizen. Dit zaterdag in Belgrado officieel mee- deeld. Tito gaat op uitnodiging van pre- dent Nixon en gouverneur-gene- al Roland Michener van Canada. Er zijn geen precieze data voor de ezoeken genoemd. President Nixon as vorige herfst in Zuid-Slavië. Het as het eerste bezoek van een Ame- kaanse president aan Zuid-Slavië (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zondagavond om even uur zijn ongeveer twintig gas- j .yan hotel Schimmelpenninck te indhoven elders onderdak gebracht. Op last van Bouw- en woningtoe- jent moest het hotel worden ont- 1 omdat het in de bouwvallen nüi aanërenzende uitgebran/.e il' Silveren Seepaerd" ver so v, ,egon te rommelen. Vanmid- g beslist Bouw- en woningtoezicht e'ke maatregelen er verder zullen orden getroffen. Wrakstukken van het verongelukte diep de grond in. Britse vliegtuig boorden zich meters (Van onze correspondent) LONDEN Ruim 100 Sovjet diplomaten en handelsvertegenwoor- digers zijn gistermiddag uit Engeland vertrokken aan boord van het Rus sische passagiersschip Baltika. De Russen waren vergezeld van hun vrouwen en kinderen. Hun bagage, verpakt in grote containers, was eer der al ingescheept. De Russen namen ook talrijke wagens mee. In Londen twijfelde men er niet aan dat deze reizigers door de Britse regering uitgewezen waren als ge volg van het grote spidnage-schan- claal. Journalisten, die hun insche ping bijwoonden in de dokken van Tilbury, stelden aan een paar ver trekkende Russen op de man af de vraag, of zij tot de ongewensten be hoorden. De Russen deden net of ze geen Engels spraken. Een van de passagiers was Joeri Koeznetsov, persattaché van de Sov jet-ambassade in Londen, die vrij dagavond in een t.v.-interview toe gegeven had, dat hij van de Britse regering moest vertrekken. De uitgewezen' Russen werden in twee autobussen en enkele diploma tieke wagens naar de haven^ebracht. Sovjet-ambassadeur Smirnovski kwam persoonlijk afscheid van ze nemen. Een klein Russisch meisje, dat in scheepte aan de hand van haar moe der, droeg een model van het Brits- Franse supersonische lijnvliegtuig Concorde, het toestel waarvoor de Sovjet-spionnen zoveel belangstelling aan de dag gelegd hebben. De uitgewezen diplomaten en han delsvertegenwoordigers hadden nog een week in Groot-Brittannië kun nen blijven, maar zij waren er ken nelijk van overtuigd, dat de Britse regering haar drastische maatregel niet zou herroepen. De zaak van de Russische spionage zal de komende weken nog een spec taculair vervolg hebben, zo wordt van zeer betrouwbare zijde in Lon den vernomen. Dank zij de inlichtin gen van Oleg Lialin en zijn vriendin Irina Tepliakova heeft de Britse con traspionage een grootscheepse jacht geopend op de contacten van Russi sche spionnen. Er zijn arrestaties ver richt onder Engelsen en buitenlan ders. Men fluistert in Londen dat er mogelijk ook Britse politici in moei lijkheden zijn gekomen. (Van een onzer verslaggevers) HULST-BRESKENS Vrachtwa genchauffeurs en bestuurders van personenauto's hebben zaterdagmid dag de toegang tot de pont bij Bres- kens ruim anderhalf uur lang ge blokkeerd. Dit was het einde van een betrekkelijk „rustige" protest-tocht met auto's, gericht tegen de verho ging van de veertarieven voor de Wes- terschelde. De blokkade was een „verrassings" aanval van de deelnemers aan deze kilometers lange tocht. In plaats van in Breskens de politiewagen achterna te rijden, die aan de stoet vooraf ging, draaiden de eerste auto's keu rig bij en verdwenen niet zoals de bedoeling eigenlijk was naar het parkeerterrein, maar reden regelrecht door de slagbomen het opstelterrein op. Hier werden verschillende tank auto's dwars voor de op- en afrit van de pont gezet, zodat er niemand meer op of af kon. Even voor de blokka de was een pont gearriveerd, die zijn lading nog op tijd kon lossen. De boot vertrok haastig met ach terlating van enkele automobilisten op het opstelterrein. Het verkeer tus sen Breskens en Vlissingen is zater dagmiddag vanaf 15.00 uur tot laat in de namiddag gestremd geweest, omdat er geen schepen van de PSD meer op en neer voere- (Vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 200.000 gulden aan schilderijen en antiek zilverwerk buitgemaakt in het stedelijk museum aan de Doe lenstraat te Alkmaar. De „krakers" hadden vrij spel doordat het forceren van een deur aan het qog werd onttrokken door een schutting die daar staat in ver band met de aanibourw wam een vleu gel aan het gebouw. Twee schilderijen die tot de buit behoren, waren uit hun lijst gesne den. Daarmee sloegen de inbrekers een kapitale slag, want een van de schilderijen, een S. van Ruysdael uit 1670 heeft een verzekerde waar de van 120.000 gulden. (Van onze redactie binnenland) SCHARWOUDE/RIJEN Het ta melijk drukke weekendverkeer veel mensen trokken er, aangelokt door het fraaie herfstweer, op uit heeft tenminste 24 mensen het leven gekost. Onder Scharwoude kwamen na 'n verkeerde inhaalmanoeuvre ge volgd door een botsing, vier mensen om het leven. De slachtoffers waren twee echtparen. Bij enkele andere aanrijdingen vielen ook meer dan één dode. Drie doden een echtpaar uit het Gro ningse Engelbert en hun twee maan den oude baby waren het gevolg van een aanrijding op een voorrangs kruising, zaterdag in Emmen. Zaterdagmorgen vroeg reed bij Kernwerdenzand 'n auto van de Af sluitdijk het IJsselmeer in. Beide in zittenden verdronken. In Haaksber gen werden zaterdag een Zuidsla- vische man en een Zuidslavische vrouw het slachtoffer van een aan rijding op de provinciale weg in die gemeente. Twee doden waren er ook bij een ongeval zaterdag in Alkmaar. Een echtpaar kwam in hun brandend autowrak om nadat hun wagen tegen een vangrail was gereden. In Made werd zaterdagmorgen de 9-jarige Rudi Rasenberg uit die plaats door een trekker overreden, toen hij op de fiets uit de poort bij zijn woning reed. Hij overleed ter plaatse. De 21-jarige J. Pappelaars uit Dorst werd zaterdagnacht in Rij en door een auto geschept. Hij over leed ter plaatse. De jongeman was in de Julianastraat in Rijen juist uit een auto gestapt, toen hij door een te gemoetkomende wagen werd gegre pen. De rijkspolitie van Rijen ver zoekt eventuele getuigen zich te mel den. Bij andere ongelukken elders in Nederland, werden vier fietsers ge dood. In de nacht van zaterdag op zondag telde men in Gemert (N.-B.) twee dodelijke ongelukken: een 20- jarige fabrieksarbeider werd op zijn fiets van achteren aangereden door 'n auto. Tegelijkertijd werd de 22-ja- rige echtgenote van een automobilist gedood toen de auto uit een bocht vloog. Twee automobilisten veronge lukten nadat ze misleid waren door de mist. (ADVERTENTIES) Heren Automatic Juweliersgarantie vanaf 109,50 Plak die op de leuke, lange wandkalender. /fT.A Tijdelijk 56 ctl l«5SOJ

de Stem | 1971 | | pagina 1