Met huisraad over grens: vergeet het maar Celibaats- rapport ontmoet nu al kritiek Ministers staan argwanend tegenover Nordsee Welkom voor China Amnestie in Spanje V oorlopig normaal loon- overleg 1 )e^e|yd ALFRINK: DOCUMENT SCHIET TEKORT nuüök® Europese Gemeenschap in optima forma halvaref OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Luns begonnen bij de NA VO nkotine-arm nkotine-arm gametwtijdmee-ganmdeimb! SCHMELZER IN VN IMF wil spoed met regeling voor valuta's nkotine-arm DRS. P.VOS: TWEEDE KAMER KVP, AR en CHU gaan nauw samenwerken j/ ej 15 SALARISSEN MINISTERS BEVROREN PLURALISME Consumentenbond veroordeelt bankpraktijken BVD-RAPPORT OVER SPIONAGE 55 AMSTERDAM (ANP) Hevig teleurgesteld over een vergeefse tocht naar Frankrijk is een jong Amsterdams echtpaar onverrichter- zake in de hoofdstad teruggekeerd. Bert Lubbers, een 27-jarige pro grammeur en zijn 24-jarige vrouw, wilden in Zuid-Frankrijk gaan wo nen, maar de eigen meubeltjes die zij in een Volkswagenbusje met zich meevoerden om het huisje bij de Pyreneëen in te richten., vorm den voor de Franse douane bij het Belgische grensplaatsje Halluin een onoverkomelijk obstakel. Het ver voer van meubilair binnen de EEG bleek uitsluitend voorbehouden aan beroepsverhuizera. „We bevinden ons nu in een vrij wel onoplosbaar dilemma", aldus Lubbers gisteren in A'dam. „We hebben hier speciaal een aanrechtje op maat laten maken en we hebben nogal wat gebruiksvoorwerpen, waaraan we zijn gehecht. Nu moe ten we die eigenlijk op de vuilnis belt werpen, want het vervoer per officiële verhuizer komt ons op 2500,te staan en dat is meer dan de waarde van het hele meubi lair. Aan de Franse grens had Lubbers van de onvermurwbare douanier te horen gekregen; „Wie zijn eigen meubilair mee wilt nemen naar een huis in Frankrijk en daarvoor een bestelwagen gebruikt, moet be schikken over een officiële vergun ning van de NIWO, de Nederlandse Internationale Wegvervoersorgani- satie. Niet uit het veld geslagen reed het tweetal terug naar Den Haag, maar bij de NIWO vingen ze bot. Men verwees hen naar de EVO. de Eigen Vervoersorganisatie, even eens in Den Haag. Daar liggen inderdaad vergunnin gen, die echter uitsluitend worden uitgereikt aan beroepsvervoerders, Bij de handelsafdeling van de Franse ambassade kreeg het echt paar de bevestiging, dat het offi cieel is verboden de eigen meubels mee te nemen, tenzij dit geschiedt in een personenauto, eventueel met een imperial op het dak. Wordt echter een wagen gebruikt met een laadvermogen van meer dan 500 kg, f"-' 'mmbb Kardinaal Alfrink lin Rome in gesprek met de Poolse primaat Wyszynski. Zo te zien houden beiden er de moed nogal in. i_ NEW YORK (ANP) Neder land, dat reeds meer dan twintig jaar diplomatieke betrekkingen on derhoudt met de volksrepubliek China, zal gaarne de volksrepubliek in deze zitting van de assemblee verwelkomen. Dit heeft minister Schmielzer gistermiddag in de alge mene vergadering van de Verenigde Naties verklaard- Hij voegde hier aan toe dat de Nederlandse regering het terwi'lle van het verminderen van de politieke spanning in de wereld noodzakelijk acht dat de Chinese Volksrepubliek deelneemt aan de besprekingen in de Verenig de Naties. Een ander punt dat minister Schmetoer in zijn rede aansneed, was schending van de rechten van de mens, waaronder apartheid. „De hoop van mijn regering, de apart heidspolitiek door middel van een voortdurende dialoog te kunnen uit bannen, is in overeenstemming met de geest en de elementaire filosofie van het handvest. BRUSSEL (ANP) Mr. J. M. A, H. Luns, de voormalige Nederlandse minister van buitenlandse zaken, is gistermorgen in het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel zijn nieu we taak van secretaris-generaal van het geallieerde bondgenootschap be gonnen. Onze landgenoot verklaarde ge lukkig te zijn deze taak te kunnen aanvangen op een moment dat er een concrete actie ondernomen zal worden oiji de politieke functie van die NAVO gestalte te geven. De nieuwe secretaris-generaal doelde, daarmee op de tweedaagse topbij eenkomst die volgende week in. Brussel wordt gehouden over we derzijdse evenwichtige vermindering van de troepensterkte in Europa. In NAVO-kringen wordt algemeen aan genomen dat Luns' voorganger, de. Italiaan Manlio Brosio, daar verzocht zal worden ais vertegenwoordiger van de NAVO in gesprekken met- het Oostblok óp te treden. IN DE V.S. hebben 20.000 mijnwer kers besloten het werk neer te leg gen. Er is een impasse ontstaan in het gesprek over een nieuwe c.a.o. voor 80.000 mijnwerkers. be overeen komst liep donderdagnacht af. zoals het geval is met een bestel auto, dan is een vergunning vereist. Die vergunning wordt niet aan een particulier verstrekt. De handels attaché, die het optreden van de Franse douanier overigens bestem pelde als „uiterst bureaucratisch", raadde Lubers aan zich in verbin ding te stellen met de Frans-Ne derlandse KVK in Parijs. Ook deze raad volgde hij op met als enig resultaat, dat de functio naris in Parijs hem in een telefoon gesprek het advies gaf een vergun ning te gaan halen bij EVO. De cirkel was rond. Zich verzettend tegen de wan hoop richtte Lubbers zich ten twee de male tot de EVO, waar hem werd geadviseerd zich te wenden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel vindt dat de piratenzenders voor de Nederlandse kust moeten verdwijnen. Het wetsontwerp tot ra tificatie van het verdrag van Straats burg, dat medewerking vanuit Ne derland aan piratenstations strafbaar stelt, heeft dan ook de instemming van de nieuwe regering, zo bleek uit mededelingen van premier Biesheu vel gisteravond na de vergadering van de ministerraad. Het wetsont werp is ingediend door het vorige kabinet en ligt ter bespreking bij de Tweede Kamer. Het kabinet heeft nog even ge sproken over het rapport van de BVD over Radio Nordsee. Niet alle ministers kenden het rapport, dat overigens al onder het vorige kabinet werd samengesteld. Mr. Biesheuvel onderstreepte, dat de Nederlandse regering geen enkele bevoegdheid heeft tegen het radioschip van Nord see op te treden, ook al zou bewezen worden dat met het schip spionage wórdt bedreven voor de DDR. De wereldzeeën zitten vol met dit soort schepen, vaak drijvende labo ratoria waarop van alles gebeurt, al dus Biesheuvel. Maar zo lang de schepen buiten de territoriale wate ren liggen, kunnen nationale rege ringen er niet tegen optreden. In verband met de geruchten dat het piratenschip Radio Nordsee con tacten heeft met Oosteuropese inlich- MADRID (AP) Generaal Fran co heeft gisteren alle gevangenisstraf fen van alle politieke en niet-politie- ke gevangenen drastisch verlaagd ter gelegenheid van het feit, dat hij 35 jaar de macht in handen heeft. Volgens het decreet zullen alle straffen tot zes maanden gevangenis worden kwijtgescholden en zullen nog niet betaalde boetes vervallen. In alle andere gevallen neemt de amnestie de vorm aan van een ver korting van de straf. Het decreet deelde mee, dat diegenen van wie de doodstraf in levenslang is veranderd, wel van de amnestie zullen profite ren. Dit betekent dat de zes Basken die iri Burgos, veroordeeld werden de volle 30 jaar zullen móeten uitzitten. tot mr. E. P. Bruggeman, admini strateur van de afdeling internatio naal wegvervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Deze laatste kon hem als enige hulp de raad geven de meubels toch maar per internationale verhuizer te ver zenden en de financiële strop te accepteren „Ik voel het verbod om eigen meubels te vervoeren als een ontoe laatbare beknotting van de persoon lijke vrijheid', aldus de bedroefde Lubbers. „Ik geloof dat de Fransen hier de wet naar de letter toepas sen en niet naar de geest. Men poogt beroepsvervoerders te be schermen met opoffering van de be langen van de particulier". tingendienst of zich bezig houdt met spionage, heeft minister Geertsema bevestigd dat de Binnenlandse Vei ligheidsdienst al geruime tijd geleden een rapport over de verdachte ge dragingen heeft opgesteld, dat be halve aan minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) ook is overgelegd aan de ministers Van Agt (Justitie) en Drees (Verkeer en Waterstaat). De mogelijke spionage van Nord see kwam in de publiciteit door be weringen van een vroegere mede werker van de piratenzender. De eigenaars van Nordsee hebben echter al laten weten dat ze voor de rechter een kort geding gaan aanspannen om het doen van dergelijke beschuldi gingen voortaan te verbieden. Overi gens dateert het BVD-rapport nog van vóór de aanslag van Veronica- zijde op het zendschip van Nordsee. (Van onze financieel-economische redactie) WASHINGTON Het Internatio nale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft een resolutie aangenomen waarin er bij de 118 aangesloten landen op wordt aangedrongen mee te werken aan het zo spoedig mogelijk tot stand brengen van bevredigende wissel- koersveranderingen. De resolutie, op gesteld tijdens de jaarvergadering van het I.M.F., die de hele week heeft geduurd, werd gisteren zonder discussie aanvaard. De president van de Wereldbank, Robert McNamara, heeft in een slot toespraak tot de jaarvergadering ge zegd dat een oplossing van de inter nationale monetaire crisis, de handel van ontwikkelingslanden moet hel pen uitbreiden. Hij was tevreden over de algemene erkenning door gedelegeerden dat bij een werkelij ke oplossing rekening moet worden gehouden met de grote behoefte» van de onderontwikkelde gebieden. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en in de Senaat is een resolutie ingediend waarin staat dat president Nixon wat het congres be treft mag instemmen met een goud prijsverhoging. Het betreft een z.g. „sense of congres"-resolutie, welke voor de president niet bindend is. Er moet nog over gestemd worden. Zij is ingediend door de republikeinse senator Jacob Javits uit JSTew York en de democratische afgevaardigde Henry Reuss uit Wisconsin. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Aangezien de dis cussie over een anti inflatie-c.a.o. nog wel enige tijd zal duren ien de collec tieve arbeidscontracten in de metaal industrie (groot metaal), metaalnij verheid (klein metaal) en onderne mingen als Hoogovens en Philips af lopen of afgelopen zijn, zullen de ko mende onderhandelingen over een normaal eisenpakket moeten gaan. Dat betetklemt voorlopig dat de toorn en, salariseis|en in redelijke verhou ding moeten staan tot die stijging van de arbeidaproduiktiviteit. Bijsturings- clausutes ziullen de verbeteringen reëel moeten houidlen". Dit is gisteren verklaard door drs. P. Vis, hoofd van de wetenschappe lijke afdieümg van. de metaalbedrijfs- bond NVV en geestelijke vader der anti inflatie-cao. De FME, de wertagavensoiigainlisatie dn de metaal- en elektrotechnische industrie, heeft de anti inflatie-c.a.o. intussen als onbruikbaar bestempeld. De anti inflatie-cao zal zeker 15 pro cent loonkostenstijging tot gevolg hebben", zo meent de FME. Dps. Vos bestrijdt de berekening van de FMÊ. ;',Bh-al' zóu die bereke ning wel juist zijn? geweest: de loon kostenstijging zónder t anti iniöatie- c.a.o. zal in elk geval hoger dan 15 procent zijni", aldus dirs. Vosi. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractiebesturen van KVP, AR en CHU hebben giste ren besloten tot nauwere samenwer king in de Tweede Kamer. Die sa menwerking zal er in uitmonden, dat aam het eind van dit parlemen taire jaar de drie fracties voor het eerst gezamenlijk zullen bijeenko men. In die tussentijd zullen, de fractie besturen regelmatig bijeenkomen ter voorbereiding vam gemeenschappelij ke standpuntbepalingen en ter bege leiding van die samenwerking. Er is besloten dat de commissies van onderwijs, wetenschappen en mi lieuhygiëne van de drie fracties nu reedis gezamenlijk hun parlementaire werk zullen verrichten. Andere vor men van samenwerking van fractie commissies zullen worden gestimu leerd. Weshalve ik na het openingswoord door de heer voorzitter, dat hier verder onvermeld zal blijven, even wil wijzen op de prijsverhoging van twee cent voor het voedsel dat brood heet. Met ingang van komen de maandag, sprak de Nederlandse Bakkerij Stichting tot haar leden en die zullen het advies wel opvolgen vermoeden wij zo. Weer twee cent. k „Een voord is een doorwaadbare plaats in een rivier of een beek. De Amel is de oude naam van een riviertje in Midden-Brabant. In dat riviertje bevond zich naibij Oirschot de Amelsvoord. U zult dus begrijpen dat ik enigszins gehecht ben aan de v in mijn naam, des te meer daar de d het al niet heeft kunnen bolwer ken. Wilt u zo vriendelijk zijn mijn gevoelens op dit punt enigszins te ontzien?" (Ingezonden brief van de ten onrechte Amelsfoort genoemde heer M. van Amelsvoort In KVP- orgaan KVP '71). Het echtpaar Jansen uit Ede is twee auto's armer geworden. Dat ging zo. Na een bezoek aan de ouders van de mannelijke helft re den de echtelieden elk in een eigen auto huiswaarts. k Zij kozen echter verschillende routes met het gevolg dat zij op een kruising bij elkaar kwamen. De ont moeting verliep iets té hartelijk: mevrouw Jansen gaf geen voorrang aan haar man. Beide auto's werden zwaar beschadigd, Over discriminatie gesproken! De Zuidikoreaanse autoriteiten hebben een landelijke campagne ingezet te gen decadente stromingen", voorna melijk hippie-invloeden, gokken en pornografie. k De politie zal iedere man die het haar tot over de oren draagt oppak ken, kortwieken, en straffen. Behal ve diegenen die in het vermaakbe- drijf zitten! k Hoe was dat ook alweer? Beter langharig dan.... k Koningin Juliana zal op 7 oktober een officieel bezoek brengen aan Brussel om een aantal Nederlandse kunsttentoonstellingen te bezichti gen. En die worden gehouden ter gelegenheid van de 25e verjaardag van het Belgisch-Nederlandse cultu rele akkoord. Moet ze opschieten, want ze jatten in België de kunst als raven. Doordravers van de week zijn wijl Nederlands volk. Gewoon, omdat we aan de beurt zijn, als doordravers in de welvaartsvaart der (rijke) volke ren. k Ik draaf ook door, naar huis. Het beste voor het weekeinde. MERIJN. (ADVERTENTIES) i 'i i (Van onze correspondent) ROME Drie feiten hebben de synodevergadering van gisteren gekenmerkt: de verscheidenheid van gezichtspunten bleek veel groter dan de ingewijden hadden voorzien, Afrika eiste zelfbewust zqn eigen rechten op en er vielen twee krachtige pleidooien voor nauwe voeling van de bisschoppen met hun achterban te beluisteren I De zitting begon met het rapport W van kardinaal Joseph Höffner, aarts- f bisschop van Keulen,, pv^r het leerj I stellige gedeelte van- het dokument '5, óver het priesterschap. Hoewel de 't synode hoofdzakelijk over prakti sche punten zal praten, zo zei hij, zou zij zich schuldig maken aan oppervlakkigpragmatisme,.als zij het dogmatische fundament ver waarloosde. Verderfelijke theorieën doen immers de ronde. Patriarch Meouehi van Antiochië verwierp de tekst radikaal. „Het Jijkt wel theologie van voor het concilie", zei hij. Het woordgebruik verwart begrippen van het oude tes- Itament met die van het nieuwe en zelfs met die van. heidense riten- De alinea's over het celibaat wek ken de indruk dat de kerk zich boven de charisma's stelt. Maar de kerk moet .gehoorzamen aan de H. Geest en niet omgekeerd. Overma ken deze tekst, luidde de conclusie van de patriarch. Kardinaal Francis Dearden, aartsbis- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten de salarissen van ministers en staatssecretarissen op hun reële waarde te bevriezen. Hetzelfde geldt voor oud-ministers die nog wachtgeld ontvangten. Prijsstijgingen echter zul len wordlen doorberekend. Minister president Biesheuvel vertelde dit na afloop van het wekelijks kabinetsbe raad. over mati- overleg ligers van vrijie beroepen. Ook de suggestie van NVV -voorzitter Tar Heide om alle c.a.o.-loners een vast bedrag in plaats van een pereen tage loonstijging te geven, is in het kabinet besproken. Meer wilde de premier hier nog niet over zeggen. (ADVERTENTIE) m hm 9. ll II schop van Detroit, vond het een feit van het gróótste gewicht d.at de vaders voor de synode uitvoerig hun priesters, religiéu-zen en leken bob ben geraadpleegd. Zonder een co-mt puter te zijn, moet de synode uiterst zorgvuldig de conclusies en voorstel len van de basis verwerken, het vol'k Gods verwacht dat. De aartsbisschop van Kinsjasa, Jo seph Maloula, eiste met grote na druk een pluralisme in de theologie en een ontwestelijkiug van de kerk op het terrein vam de praktijk en de discipline. Afrika heeft het recht, ja, de plicht de traditie opnieuw te interpreteren. Heeft paus Paulus niet gezegd: „Gij moogt en moet een Afrikaans christendom hebben".De bisschoppen van Kongo-Kinsj-asa zijn niet gelukkig met de onderhavi ge tekst. Ook in het zwarte wereld deel verkeren veel priesters in een crisis en vormt het celibaat een probleem. Kardinaal Alfrink heeft namens de Nederlandse bisschoppenconferentie gezegd dait het document, hoewel het „niet weinig goede elementen" bevat, tekortschiet op drie punten: Het wijdinigspriestersdhap en het al gemeen priesterschap van de gelovi gen worden te exclusief in betrek kingen tót Christus geschetst en niet voldoende in hun volledige relatie tot het volk .Gods: de tekst spreekt te exclusief van Christus als pries ter en niet genoeg van Christus als leraar en herder; Christus heeft zijn priesterambt niet alleen aan het kruis, maar in zijn gehele leven van gehoorzaamheid aam de vader uitge oefend. De Nederlandse bisschoppenconfe rentie meent te moeten zeggen dat het synodedocument, vooral na de teksten van het tweede Vaticaanse Concilie, in de huidige Omstandighe den als leidraad niet voldoet. DEN HAAG (ANP) De consu mentenbond heeft in de Consumen tengids gewaarschuwd voor, wat zij noemt, de praktijken van de Eindho- vense Disconteringsbank. De laatste anderhalf jaar hebben honderden mensen besloten te gaan sparen bij deze bank en de Consumentenbond noemt dit „een ongelukkig besluit". De spaarders sluiten bij een col porteur een „termijnobligatie" af. Volgens de spaarovereenkomst moe ten ze tien, vijftien of twintig jaar regelmatig een vast bedrag op de bank storten. Na afloop van die ja ren krijgen ze hun geld met rente te rug. Het dan te ontvangen uitkerings bedrag lijkt heel wat, maar in werke lijkheid is de rente niet meer dan 4% pet. Spaarders djè na enkele maanden wilden stoppen kregen een afreke ning, waaruit bleek, dat er van hun tegoed na aftrek van„administratie kosten" bijna niets of helemaal niets overbleef. leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld ƒ2000,—. U lost af 18 x 127,07. Of 3500,— en u lost af 24 x 168^23. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederiandsche middenstandsbank de bank waar óók u Zich thuis voeltl

de Stem | 1971 | | pagina 9