'HEEK- :NTE D Kind van de rekening KIND VAN GESCHEIDEN OUDERS IS BIJNA ALTIJD: INRICHTING :L DMINISTRATEUR Zaterdagbijlage van 2 oktober 1971 iS-HANDTASSEN UMDSCHOENEN S-DE SILVA der's Aanneming pij N.V. :holengemeenschap Goese Lyceum" ÜEUWE TOEKOMST DODE LETTER WERKEN JAARLIJKS GROTER CITATEN >0 jaar fwisselend werk. vrn. is onze collectie p van een damestas en hand- krijgt u korting op de hand- HULST i-groep) ANTWERPEN onkantoor te Axel zoeken wij 18 jaar, in het bezit van iloma en kunnende typen. r worden gericht aan de heer ddelhovenstraat 40 te Axel, 2178 seldorpstraat 78, Goes ig mogelijk gevraagd ISTEREN, vrijdag 1 oktober, is het ^echtscheidingsrecht in werking ge iden. Belangrijkste kenmerken daarvan: hige grond voor echtscheiding (en schei van tafel en bed) is duurzame ont wrichting van het huwelijk. De „grote leugen" en overspel, dat overigens niet kncer strafbaar is kwaadwillige ver lating. vrijheidsstraf van vier jaar of Ian- verwondingen of mishandelingen en Lustige aard, zijn als gronden voor echt- cheidinff uit de wet gestreept. lVat de alimentatie betreft: de financieel wakkere partü meestal de vrouw jan. ook al zou het de gedaagde zijn, de -echter vragen om een uitkering tot le- [ensonderhoud ten laste van de andere artü- Hertrouwt de huwelijkspartner die Jiniciitatie ontvangt of gaat hij of zij met ander samenleven dan vervalt de ali mentatie. [Toewijzing van de kinderen blijft in be- gnsel onveranderd. Wel regelt de wet nieuwe zaken: het hoorrecht (de Lfhtcr moet kinderen van veertien jaar en ouder zoveel mogelijk horen over de jaag bij welke partij het kind moet blij- L„) en de regeling van de omgang (de rechter kan op verzoek van de ouder die pet met het gezag over het kind is belast Én regeling treffen voor de omgang lus- jen die ouder en het kind), j Over de vaak in-trieste en bijna altijd fflWustrerendc situatie die door echtschei ding ontstaat en de ernstige gevolgen van die situatie met name voor de kinderen, Jerondcr een weergave van een gesprek met mevrouw Corine van Wijk, bestuurslid jan de aktiegrocp „Ouders Zonder lartner". Die aktiegroep, thans een stichting, werd In november 1970 in het leven geroepen door alleenstaande ouders. Ouders die falleen staan in de opvoeding en verzor- png van hun kinderen. De groep trekt zich let lot aan van weduwen, weduwnaren, Ingchuwdc moeders en gescheidenen. jaarbij staat primair het belang van het End. Secundair het belang van de ver- |rger-ster van het kind. Een groot aantal Jen is gehuwd. J,.Ouders Zonder Partner" (O.Z.P.) is te 'ereiken onder postbusnummer 5804, Ij en njv 'a il ¥\jöj| halve weektaak. Ehankelijk van diploma's 559,p. maand of 659,p. maand. anmelding bij de rector Tel. 01100 6971. lodern bedrijf orzieningen standsvergoeding eding ps artikelen n". Korte Nieuwstraat F. J. Haarmanweg 25 00 uur tot 17.00 uur. kIT bericht uit de samenleving zal vooral van citaten en feite lijke gegevens aaneen hangen. Beter dan welke journalistieke zinnen ook spreken de bittere erva ringen van tienduizenden mensen die alleen-staan in de zorg voor hun kinderen. Een op de tien kinderen uit één Ne- I derlandse generatie komt uit een I onvolledig gezin. Ouders gescheiden, I vader of moeder gestorven, kind van I een ongehuwde moeder. In 1969 betaalden 30.000 gescheiden I vaders via de 19 raden voor de kin- I derbescherming voor hun kinderen, I die ze aan de zorg van de moeder al- I leen hadden overgelaten, 21,30 per maand per kind gemiddeld. Dat is niet I meer dan 71 cent per dag. Wie voor I 255,60 per jaar een opgroeiend kind kan verzorgen kleden, voeden, la ten studeren, ontspanning geven mag het zeggen. Er zijn in ons land rond 200.000 al leenstaande ouders met inwonende kinderen. De gescheiden man is, hoezeer ook voor hem scheiden doet lijden, vrijwel altijd in een gunstiger financiële- en relatiepositie dan de gescheiden vrouw. De cijfers over 1969 spreken ook in dit opzicht voor zich: tegen over 65.000 gescheiden vrouwen „slechts" 35.000 gescheiden vrouwen. De ongelijke kansen voortvloeiend uit 'ngelijke rechten veroorzaken, wat me- 'rouw Van Wijk noemt „de ziekmakende lituaties" voor de vrouw. Situaties waar- an ook de kinderen, vroeger of later, het jlachtoffer worden. Die ongelijke kansen liggen vooral in 't fiscaal-juridische vlak en in de mogelijk heid tot het opbouwen van een nieuwe |oekomst. Een citaat uit een brief van een ge scheiden vrouw, ex-echtgenote van een per bemiddeld man: „Om de volgende redenen voel ik mij als plleenstaande moeder gediscrimineerd. Mn ex-echtgenoot bekleedt een hoge functie als en geniet als zodanig een B°Psalaris.Wij scheidden in onderling goed vinden, daar er een kind op komst was bij toekomstige tweede vrouw van mijn ex. 'toelf hield de zorg over ons (moeilijk PPvoedbare) zoontje, dat inmiddels op me- pische indicatie in een L.O.M.-instituut Werd opgenomen. Dat internaat valt niet pnder de wet bijzondere ziektekosten, zo- het mij maandelijks f 750,kost. Uit sluitend aan woon- en eetgeld. Alle per soonlijke onkosten van het kind moeten daarenboven apart door mij worden be taald, zoals kleding, reparaties, reisgeld, fiets- en schoolgeld (lyceum), clubgeld, boeken etc. etc. Het kind is bovendien éénderde van het aantal dagen per jaar thuis en komt dan geheel ten mijnen laste, terwijl de inter naatsbetalingen (via verhaal van de bij stand) gewoon doorgaan. Daar ik met mijn half-time baan als niet-afgestudeerd psychologe slechts als candidaat-student betaald word (ben be noemd onder voorwaarde dat ik nog af studeer), een en ander onmogelijk bekos tigen kan, ben ik aangewezen op de bij stand, die mij beschouwt als alleenstaande vrouw zonder kind (zit immers in het internaat) weshalve mij aan naakt levens onderhoud 285,per maand wordt ge laten, zijnde het mij toegestane bestaans minimum (excl. ziekenfonds, premie en huurtoeslag bij afwijking van standaard- huur). Bij de scheiding was ik nog geen veer tig, maaj- tien jaar lang ben ik door over belasting (het kind is pas veel later in een internaat geplaatst) en sociale en maatschappelijke discriminatie, het maat schappelijk displaces zijn, geïsoleerd ge raakt. En afgezien daarvan: waar is die engel van een man die een vrouw neemt met een kind dat evenveel kost als vijf andere? M.a.w. wie neemt dat hele zootje op zijn nek, waar zelfs de geringe bijdra ge van de eerste vader onmiddellijk stopt of althans drastisch verlaagd wordt, bij tweede huwelijk of concubinaat?" Laten we wel wezen en blijven bij het in zulke gevallen voor een vrouw als normaal beschouwde celibaat, ondanks het feit (be kend sinds het aloude Kinsey-rapport) dat de sexuele behoefte bij vrouwen niet onderdoet voor die bij de mannen en dan ook als een van de fundamentele „rech ten van de mens" wordt beschouwd. Laten we het houden bij het „normale" verschijnsel dat meer dan de helft van de gescheiden mannen hertrouwt en van de rest minstens 80 procent in concubinaat leeft. De rest zijn misschien kneusjes. Houden zo, voor die mannen. Hij be houdt ook zijn maatschappelijke en finan ciële positie, die hij met zich meeneemt na de scheiding, plus de zekerheid van 'n goedverzorgde en gezellige oude dag. En wat behouden de ex-vrouwen???? De ex-vrouwen behouden, zo kan men wel stellen, alleen de zorg voor het kind. De wet zegt het prachtig: beide ouders zijn ten opzichte van elkaar verplicht de kinderen te verzorgen en op te voeden. In de meeste scheidingsgevallen wordt dit wetsartikel tot een dode letter. Uit de veel heid van gegevens waarover „Ouders Zon der Partner" beschikt blijkt dat vele va ders zich na de scheiding onttrekken aan de zorg voor het kind. Ook al geven zij alimentatie. De afkoopsom van 71 cent per dag kan men toch werkelijk geen bijdra ge in de verzorging en opvoeding van de kinderen noemen. Des te grievender wo'rdt dit schandaal-be drag in het licht van het fiscale voor deel, dat vele ex-echtgenoten zich door- hun scheiding weten te verwerven. De fis cale deskundige van O.Z.P. heeft daar schrijnende voorbeelden van, waarop de karakteristiek fiscale fraude zonder be denken van toepassing is. Hoe fiscaal gun stig een gescheiden man kan zitten terwijl zijn ex-vrouw op het randje van het bestaansminimum moet leven blijkt uit deze gegevens, waarbij dan nog niet eens van frauduleuze handelingen sprake is. Bij een belastbaar inkomen van f 100.000,betaalt een gehuwde man met één kind 50.858,belasting. Een gescheiden man met één kind dat door zijn ex-vrouw verzorgd wordt be taalt bij eenzelfde inkomen en een jaar bedrag van 18.000,voor alimentatie van de vrouw en aftrek van 6.000,voor het huis dat hij aan de vrouw ter bewo ning heeft gelaten „slechts" 33.119, aan belasting. Een niet onaanzienlijk voor deel dus. De man leeft eigenlijk als' vrij gezel, maar- betaalt als gehuwde met één kind min de voordelen die hij uit zijn scheiding kan halen. Maar de echte vrij gezel (onder de veertig) met hetzelfde in komen en aftrek van 6.000,— kosten be taalt aan belasting 51.177,Vergeleken met deze vrijgezel heeft de gescheiden man een belastingvoordeel van f 17.058, Scheiden op kosten van de gemeenschap noemt men dat bij O.Z.P. Frauduleus wordt het wel wanneer deze gescheiden man aan zijn ex-vrouw 9.000,huishuur in rekening brengt, maar dit bedrag niet aan de fiscus opgeeft. Zijn pure winst wordt dan nog 9.000,groter. Kijken we uit dan nog even naar de financiële positie van de vrouw in dit geval: zij krijgt voor zichzelf een alimentatie van 18.000,- Voor het kind f 3.000,Dat lijkt een ge garandeerd inkomen van 21.000,per jaar. Maar: daarvan moet 9.000,huis huur af. De vrouw houdt voor zichzelf o- ver 9.000,Belasting moet betaald worden over 18.000,Na kinderaftrek is dat een belastingbedrag van 2.617, per jaar. Daar komt rond 2.700,per jaar aan sociale lasten bij, zodat uitein delijk voor de vrouw resulteert f 3.683, rond 300,per maand. De vrouw in kwestie, die om een redelijk betaalde baan te kunnen krijgen wilde gaan studeren, kon van dat bedragje onmogelijk rond ko men. Ze heeft honderden guldens moeten betalen aan belastingconsulent en advo caat. De belastingconsulent ging zelfs zo ver dat hij tot een akkoord kwam met de inspecteur. Dat op het aangiftebiljet van de vrouw als inkomen „nihil" werd inge vuld. Gevolg: de fiscus kon elk door hem gewenst bedrag als belastbaar inkomen aannemen. De man kreeg zodoende zijn gewenste aftrekposten. De consulent, die de vrouw deze „dienst" had bewezen re kende hiervoor het lieve bedragje van 397,60. Op een aanvullende bijstands-uitkering had ze geen recht, want, zo werd haar ge zegd: u hebt toch een inkomen van 21.000,en u kunt toch gaan werken. Welja, u kunt toch gaan werken. Maar deze vrouw had het beste deel van haar leven geïnvesteerd in man en kind. Ze kende geen ander vak dan het huishou den, het verzorgen van man en kind. Maar dat is in onze huidige misvattin gen geen vak. We betalen er ook niet voor, integendeel, we laten de moeder er vaak zelf voor betalen: met al haar inzet en het beste deel van haar leven. Mevrouw Corine van Wijk heeft, met naam en toenaam, nog tientallen voor beelden in portefeuille van gevallen, waar in vooral vermogende mannen zich bij scheiding verrijken. Door aftrekposten te creëeren van bedragen die zogenaamd aan de vrouw of het kind ten goede zijn gekomen, maar die in werkelijkheid alleen maar ten goede gekomen zijn aan luxe pleziertjes van de gescheiden man. Geval len waarbij zwart op wit vaststaat, dat de belastinginspecteur deze aftrekpost geac cepteerd heeft. Ook toen door de raads man van de andere partij gevraagd werd om een specificatie van de zogenaamde voor de vrouw of het kind gemaakte kos ten. De belasting-inspecteur verschool zich achter zijn beroepsgeheim en liet we ten, dat de man in kwestie de afgetrok ken bedragen aannemelijk had gemaakt. De man hoefde niets te bewijzen. Wat iij aan aftrekposten had opgegeven werd als belastbaar inkomen bij de alimentatie van de vrouw opgeteld. Mevrouw Van Wijk: „Ik ken veel vrou wen die jarenlang achtervolgd worden met dit soort problemen. Zij hebben daardoor eenvoudigweg de rust niet, noch de tijd, om zich op een nieuwe toekomst in te stellen. Zij worden van proces naar pro ces, van gesprek naar gesprek met de be lastingconsulent en de inspecteur voort gesleept. Tfloet .ik nog uitleggen dat deze rrtoedei-S irt een frustrerende dupe-töe- stand raken? Ze raken aan alcohol. Zo kan het dat ze zelfs kinderen gaan slaan als gevolg van pure onmachtsgevoelens. Ze zouden symbolisch van zich af willen slaan en projecteren. Dat is een hande ling tegenover het kind, zonder te besef fen wat de onbewuste drijfveer daarvan is. Die ligt in de hele maatschappelijke samenleving, waarin onmachtsgevoelens sterk toenemen. Omdat veel vermogende mannen zich kunnen bedienen van specia listen die de lacunes in de wetgeving op juridisch en fiscaal gebied kennen, ko men de moeders in een situatie van over macht terecht. Ik heb onlangs tegen de minister van justitie gezegd: Kijk, excel lentie, op deze wijze wordt het in de hand gewerkt dat welgestelde lieden links en rechts rondtrouwen, een spoor van vrou wen en kinderen achter zich latend in be hoeftige omstandigheden zodat ze nauwe lijks het hoofd boven water kunnen hou den. In „Profiel", maandblad voor het per soneel van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, deze uitspraak van minister Drees: „Over de getrouwde vrouw met of zonder kinderen wil ik toch nog wel iets zeggen. Veel wordt haar werk „thuis" te licht beoordeeld. Maar het is in werkelijk heid een ingewikkelde werkkring. Ze moet het gezin draaiende houden, reparaties aan het huis regelen, financiën beheren, logé's en gasten ontvangen, corresponden tie afwerken. Ze heeft heel wat te doen. Als er dan ook nog kinderen zijn heeft ze haar handen vol. Te gemakkelijk wordt in Nederland gezegd dat de gehuwde vrouw wel kan gaan werken.De mensen doen vaak alsof de gehuwde vrouw in huis geen nuttig werk doet". Een uitspraak, O.Z.P. uit het hart gegre pen. Want wat wil „Ouders Zonder Partner"? Jaarlijks wordt het aantal ouders zonder partner groter. Het cultuurpatroon waar in wij leven is grotendeels afgestemd op normen en wetten die betrekking hebben op diegenen binnen het huwelijksleven en niet op diegenen daarbuiten. Daarom voelt deze laatste minderheidsgroep zich terecht gediscrimineerd en ook geïsoleerd. De tijd is rijp, dat krachten gebundeld worden voor de verbetering van de sociale, fiscale en economische positie van: de alleen staande ouder die zich voor een dubbele taak gesteld ziet in opvoeding en verzor ging van de kinderen, het kind van de alleenstaande ouder, dat een moeilijkere jeugd heeft dan het kind dat in een nor maal gezin kan opgroeien, het Nederlands kind in het algemeen en wel door o.a. vaststelling van zijn behoeftepatroon en streven naar behoeftebevrediging door o.a, het vaststellen van de werkelijke kosten van voeding, wonen, kleding en schoeisel, hygiëne en medische verzorging, ontwik keling, ontspanning en verkeer, maat schappelijke verplichtingen, vrijwillige en verplichte verzekeringen. O.Z.P. wil dat bij scheiding de verlaten partner, die de zorg voor de kinde ren krijgt, schadeloos gesteld wordt voor de toegenomen verzorgingsactiviteiten. O.Z.P. keert zich tegen de plannen om de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind te bevriezen of zelfs geheel af te schaffen. Kinderbijslag dient be schouwd te worden als een inkomen van het kind zelf. Dit kinderinkomen moet voor het eerste kind het hoogst zijn en voor het laatste kind het laagst. Omdat het eerste kind in verhouding meer kost ook in verhouding tot de draagkracht van de ouders. O.Z.P. wil dat er wat veranderd wordt aan de in feite belachelijke situatie dat moeders gpacht worden gratis te werken, of nog' groter misvatting dat hun taak thuis niet als werk beschouwd wordt. Het beroep van moeder en huisvrouw moet erkend worden, zoals in Frankrijk en En geland en Zweden al het geval is. Als een vrouw, die staat voor de zorg van een ge zin van vier personen, volgens de gege vens van een Duits onderzoek 70 uur per week werkt, waarom zou daar dan geen eigen inkomen tegenover mogen staan? O.Z.P. vindt, dat de moeder en huisvrouw het wettelijke recht moet krijgen op een gedeelte van het gezinsinkomen. Dat zou bij scheiding een onnoemelijk stuk leed voorkomen. Het zou ook betekenen minder kosten voor de gemeenschap. Reeds nu gaat meer dan de helft van het totaal aan bijstandsuitkeringen naar de gescheiden moeders met haar kinderen. Omdat vaders, wettelijk verplicht tot mede-verzorging en mede-opvoeding van de kinderen controleerbaar in 60.000 ge vallen, weigeren daaraan meer dan 71 cent per dag te spenderen. Een wettelijk kin derinkomen, een basisuitkering voor al leenstaanden met kinderen en belasting faciliteiten zijn volgens O.Z.P. „kostenbe sparend, menselijker en in het alge meen belang." Enkele citaten tot slot: De psychologe mevr. Van Haasen—Deur - „Het enig kind van een ouderpaar mist de zo nodige sociale relaties met leeftijds genoten en groeit op in een milieu van volwassenen, dat niet is afgestemd op de kinderpsyche. Het enig kind van een ou der verkeert in een nog veel ongunstiger positie, daar de overgebleven ouder onver mijdelijk sneller aan frustraties is overge leverd o.a. in de vorm van kontaktarmoe- de, sexuele nood en afstoting door het vroegere milieu. Dit probleem is groot en urgent, omdat bet leidt tot een groter aantal sociaal onaangepasten." De zenuwarts dr. Blom, strafgevangenis Den Haag: „Steeds duidelijker treedt naar voren dat de geestelijke complicaties op latere leeftijd van kinderen uit onvolledi ge gezinnen leiden tot afwijkende gedrags patronen. Het zijn juist degenen die in de vroegere jeugd door traumatiserende fac toren, waartoe ook zeker de echtscheiding alsook de dood van een ouder gerekend moet worden, getroffen worden, later een onaangepast of delinquent gedrag gaan vertonen". Prof. dr. M. Langeveld, sociologe: „Pro fiteur is hij die afwentelt wat zijn aandeel is in de medemenselijke taken en wat zijn deel is aan konsekwenties en risico's van eigen daden en verzuimen." Mevrouw Corine van Wijk: „Voor het kind is de verzorging door de ouders een fundamentele ervaring. O.Z.P. komt daarvoor op. Wat wij ten diepste willen is een veiliger jeugd voor gelukkiger kinde ren".

de Stem | 1971 | | pagina 15