Verkiezingen in Zuid-Vietnam een farce Zoutarm dieet? Natrinon! Stuwen in Semois en Lesse voor zuiveren van Kreekrak tude rWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmmmm ZELFMOORDGEDRAG YORM VAN COMMUNICATIE Sex-moraliteit in de Amsterdamse Bijlmer Jacksonville onrustig na dood neger rrico [ET INVU THIEU BELOOFT AT T F,FN MAAR OORLOG $TM VERSTAPPENS „BLUE MOVIE" VOOR BOVEN DE ACHTTIEN BELGIË MOET ZOET WATER LEVEREN DOOR BOUW SCHELDE-RIJNKANAAL Amsterdo binnenland buitenland VALS STEEKPROEF Zoutarme melk van Nutricia Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. Staking bij Deense radio en televisie Venezuela ontkent besprekingen met Ned. Antillen 55 Spaarbekkens Niet de buid' geen ontzet zonder kaas BIJ ACTIES Zendingsraad voor bredere samenwerking papier /oor uw pen Open riool Brief van bisschoppen Si'mavi'-Memi'sa Koerdenleider over leeft aanslag OVERSCHOT SAMEN I SAMEN II VERLAGING CONFECTIE I Zaterdag 2 oktober 1971 Iterdag 2 oktober 1971 (Van onze correspondent) MY THO De oude Zuidvietnamese man barst in lachen uit, als ik hem vraag of hij van plan is zondag bij de presidentsverkiezingen naar de stembus te gaan. Hij opent een pak, dat hij onder zijn arm heeft, en Iaat 100 glanzende portretjes zien van de enige kandidaat: de huidige president Ngoejen van Thieu. Hij is het wijkhoofd, zegt hij, en moet in elk huis zo'n foto afgeven. De foto is service, maar de bewoners wordt op het hart gedrukt alleen het beste glas en het beste lijstje te gebruiken. Dat moeten ze dan wel zelf kopen. Ky (links) en Thieu (rechts); vijanden? In een naburig huis vraag ik wat ze met de foto van Thieu gedaan hebben. Onder grote hilariteit ver tellen de bewoners, dat een van de dochtertjes hem heeft opgekauwd. Hebben ze kort geleden naar de televisie gekeken, toen Thieu een politieke toespraak hield? Onder nog grotere hilariteit zegt het hoofd van het gezin, een weduwe wier echtgenoot (een lokale functi onaris) in 1959 door de Vietcong werd gedood), dat ze de tv aan hadden, maar waren „vergeten" het geluid aan te zetten. Dit gezin in My Tho, een grote stad ten zuiden van Saigon, gaat het vrij goed. De familieleden zijn vluchtelingen uit een dorp dat in de oorlog verwoest werd en ze verkopen nu een soort rijstpanne- koeken. Twee jaar na de dood van de vader besloot de oudste zoon zich aan te sluiten bij de Vietcong. Ook. hij is waarschijnlijk dood: er is al vijf jaar geen woord van hem ontvangen. Waarom mag de moeder presi dent Thieu niet? Haar geboorte dorp heeft onder zijn heerschappij teveel bomen verloren, zegt ze. Regeringstroepen hebben om een of andere reden de fruitbomen in het dorp omgehakt. Tenslotte zegt ze, dat „mensen in de wijk hebben afgesproken" om zondag lege en veloppen in de stembus te stoppen: een stem tégen Thieu. Degenen die helemaal niet stemmen, legt een ander uit, zullen een vals stempel op hun stemkaart krijgen, teneinde moeilijkheden met de politie te vermijden.' De foto van Thieu, dat zit de mensen toch niet lekker. Niemand heeft iets tegen een gra tis foto, maar de kosten van het glas en het lijstje schijnen moei lijk te vallen. Een onderwijzer in een ander dorp klaagt er over, dat het districtshoofd het nodig heeft gevonden dat 'niet alleen in elke school een foto komt te hangen, maar zelfs in iedere klas. De kin deren zullen voor de kosten moe ten opdraaien. Een 13-jarige jongen vertrouwt me toe, dat zijn halve klas voor vice-president Ky is, en de andere helft voor Minh, maar beiden heb ben hun kandidatuur ingetrokken uit protest tegen de corruptie van Thieu. De laatste, meent hij, zal een einde kunnen maken aan de oorlog en hij zal „sociale proble men oplossen". Te oordelen naar het huis waar in hij woont, is ook zijn familie niet arm. Maar de grootvader spreekt bitter over de inflatie. „Thieu heeft niets voor het volk gedaan, en hij heeft zijn beloften niet gehouden", zegt hij. Wat het stemmen betreft: nadat de Viet cong bij de vorige verkiezingen het dorp is binnengetrokken en alle verkiezingsaffiches en stam kaarten heeft verscheurd, heeft het dorpshoofd de stemkaarten van de meeste mensen onder zijn hoede. Waarschijnlijk zal hij die gebrui ken om een massale stem voor Thieu uit te brengen. Mijn kleine onderzoekje kan nauwelijks een representatieve streekproef worden genoemd. Maar het zegt wel genoeg, dat ik niet één mens ben tegengekomen, die Thieu verdedigde. Al zullen veel Zuidvietnamezen, als ze eenmaal in het stemlokaal zijn, toch op hem stemmen. Wie zal het ze kwalijk nemen? Steeds kom je dat ontwijkende cynisme tegen, waarmee mensen die jarenlang overheerst zijn door regeringen die niet mogen, hun zelfrespect ophouden. Als de men sen te openlijk van hun ongenoe gen blijk geven, zouden ze wel eens gevaar kunnen lopen. In ver der afgelegen dorpen is het beeld naar verluidt anders, en in sommi ge steden is er wellicht een be trekkelijke steun voor de presi dent. Maar waarom deze mensen Thieu en niet de Vietcong de schuld geven voor hun verloren fruitbomen en hun verloren echt genoten, en waarom ze, geen dank baarheid voelen voor hun televi sies en hun Honda's, is moeilijk te zeggen. De harde politiek en de corruptie van de regering heeft er iets mee te maken, evenals de soepele politieke methoden van de tegenpartij. Maar waarschijnlijk is het in hoofdzaak, dat niemand, die her haaldelijk verkondigt, dat alleen door een 'militaire overwinning vrede kan worden bereikt, en de Zuidvietnamezen bovendien nog eens zo'n 2 of 3 jaar oorlog belooft, hoeft te verwachten, ooit maar een glimp van populariteit te zien. Copyright De Stem -The Guardian) NIJMEGEN (ANP) Het meren deel van de mensen die zelfmoord hebben gepleegd, of een poging daartoe deden, hebben kort vóór hun daad contact gehad met een arts of een psychiater. In de meeste ge vallen vonden ze geen oplossing voor hun probleem ofschoon daar waarschijnlijk niet direct over ge sproken is maar werden ze juist versterkt in de hopeloosheid van hun situatie en in hun gevoel afwij kend te zijn van anderen. Dit heeft de psycholoog drs. R. F. W. Diekstra, verbonden aan de ka tholieke universiteit van Nijmegen, gisteren gezegd op een symposium over zelfmoordpreventie, dat het psychologisch laboratorium van de Nijmeegse universiteit heeft georga niseerd. Zijn uitspraken waren gebaseerd op een onderzoek naar zelfmoordge- drag in Arnhem en Nijmegen in de jaren 1960-1970, dat 375 zelfmoord gevallen en 157 pogingen daiartoe omvatte. Deze beperkte geval len waren afkomstig van opgaven van ziekenhuizen en politie. Uit de resultaten hiervan blijkt, dat de zelfmoordenaars zich minderwaardig voelden aan hun medemensen, wei nig zelfvertrouwen hadden, zich eenzaam voelden, bevreesd waren voor de samenleving en in de me ning verkeerden, dat hun situatie hopeloos was. Ze pleegden zelf moord, omdat ze geen aansluiting (ADVERTENTIE) in poedervorm of vloeibaar konden vinden met de maatschap pij- Evenals het moderne leven steeds onpersoonlijker wordt, is dit ook voor de behandeling van patiënten die emotioneel gestoord zijn het ge val, aldus drs- Diekstra. De hulpbe hoevende wordt daardoor meer als een objiect gezien dan als een per soon. De Nijmeegse psycholoog ver baasde zich er niet over, dat zeven tig tot negentig procent van alle zelfmoordgevallen gepleegd wordt, door middel van een overdosis aan geneesmiddelen, die hem maar al te snel zijn voorgeschreven. Het wer kelijke probleem is de vervuiling van het psychologische milieu, aldus drs. Diekstra. Prof. dr. K. van d-e-r Loo, hoogle raar in de psychologie in Nijmegen, zei dat het zelfmoordigedrag niet leen verklaard kan worden uit een geestelijke afwijking van de mens. Slechts tien procent van de zelf moordgevallen geschiedt door gees telijk gestoorden. Zelfmoordgedrag is volgens hem een vorm van com municatie. Uit het onderzoek is ko men vast te staan, dat zeer veel zelfmoordpogingen worden aange kondigd. Een zelfmoordpoging is een schreeuw om hulp, of nog beter: een schreeuw om hoop. Prof. van der Loo meende, diat de opvatting van zelfmoord als een vorm van psycho sociaal gedrag mogelijkheden biedt voor preventie en therapie. De Engelse psychiater dr. C. Bag- ley, verbonden a-an de universiteit van Sussex, was van oordeel, dat de achtergrond van zelfmoord is het losser worden van de morele banden in de samenleving. Dit is volgens hem ook duidelijk waar te nemen a-an de opvallende toeneming van het aanta-l onwettige kinderen, ge slachtsziekten en druggebruik- Uit een Amerikaans onderzoek is geble ken, dat in autoritaire gemeenschap pen minder zelfmoorden voorkomen dan in de moderne gedemocratiseer de maatschappij. KOPENHAGEN (RTR) De jour nalisten en fotografen van de Deense radio en t.v. begonnen gisteren een staking van onbepaalde duur. Ooorzaak van' het conflict is on enigheid over een clausule in de nieuwe c.a.o. waarin staat dat de ra dio- en t.v.-journalisten geen auteurs rechten op hun werk kunnen doen gelden. CARACAS (AFP) Op het ogen blik vindt er geen enkele bespreking plaats over de status van de Neder landse Antillen, aldus de Venezo laanse president Rafael Caldera In Caracas. President Caldera legde er in zijn toespraak de meeste nadruk op, dat ondanks berichten in de Ve nezolaanse pers, door zijn regering niet wordt deelgenomen aan enige studie, niet met Nederland, noch met de Nederlandse Antillen over de po litieke toekomst van de eilanden. „Het nauwer aanhalen vam de be trekkingen tussen Venezuela en dn Nederlandse Antillen heeft onze sym- oothy", a-ldus het Venezolaanse staatshoofd. „Men kan dit zien als een lo-gis-c-h gevolg van natuurlijk» factoren, die er bestaan in geogra fisch opzicht". President Caldera zei tenslotte dat het bezoek aan Curasao maandag j.l. bij hem een onvergetelijke indruk beeft achtergelaten en dat de grote hartelijkheid waarmee hjj door de regering en d-e bevolking in Willem stad is ontvangen een weerspiegeling is vain d-e broederschap die bestaat tussen de bevolking van de Neder landse Antillen en die van Venezu ela. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG Wat het bloot in de Nederlandse film betreft zou je „Blue Movie" van Wim Verstappen de overtreffende trap van „Mira" (een naakte Willeke van Ammel- rooy) en „Wat zien ik" kunnen noe men „Blue Movie" is dan ook de Engelse term voor „pornografische film" en niets blijft u er in be spaard. De sex-ingrediënten op een rijtje liegen er niet om (sex-shop, sex-lectuur, sex-party en gewoon sex) en waren er dan ook de oor zaak van dat Verstappens film in eerste instantie door de film keuring niet werd „toegelaten voor openbare vertoning". Daar ging het dappere duo van Seorpio-films, Pim en Wim, tegen in verweer en via een uitgebreid rapport loodsten ze hun film (Pim is producer) door het keuringskamer tje naar de bioscoop. Aangezien ac teur Dieter Geissler, de Duitse hoofdrolspeler in „Obsessions" me de-producent was, ging „Blue Mo vie" onder de titel „Das Pornohaus in Amsterdam" in Duitsland in pre mière waar hij volgens Verstappen magere succesjes boekt. Logisch al weer volgens de maker, want „Blue Movie" is geen ordinaire sex-film. „Blue Movie" is een sex-moraliteit waarin alle hedendaagse vormen, of misschien beter uitwassen in het seksuele leven-van onze landgenoten, koel geregistreerd worden. Naar aanleiding van Verstappens rapport op de intellectuele toer, door hemzelf beschreven als een „politie ke truc", heeft de keuring haar me ning dus herzien. De nieuwe motive ring voor toelating van de film voor „personen van 18 jaar en ouder" is grotendeels gebaseerd op de zinsne de dat met betrekking tot porno grafisch materiaal de normen zo uit eenlopen, waardoor nauwelijks een standpunt ingenomen kan worden dat het hele Nederlandse volk verte genwoordigt, en als bijzaak, dat „de publiciteit de mensen toch wel zal waarschuwen". Op zichzelf natuurlijk zeer vreem de argumenten, aangezien ze het wezen van filmkeuring op zichzelf ontkennen. Want kan diezelfde keu ring in andere gevallen wel het volk representeren? De keuringscommis sie voegde dan ook haastig aan haar argumenten toe dat de nieuwe uit slag voor „Blue Movie" beslist niet impliceert dat voortaan „alle films met dergelijke schokkende beelden zullen worden toegelaten". Een wat inconsequente toevoeging, maar goed, Nederland heeft z'n eerste „Blue Movie", die momenteel in acht Nederlandse plaatsen draait. Wie zich eraan denkt- te ergeren kan nog altijd naar „Wat zien-ik". 55 (Van onze correspondent) BRUSSEL In sommige Waalse kringen en onder de plaatselijke bevolking duurt het verzet voort tegen de Belgische regeringsplannen die trouwens al gedeeltelijk gerealiseerd zijn tot het houwen van een reeks stuwdammen en het aanleggen van kunstmatige meren in de stroomgebieden van de Semois en van de Lesse, twee om hun toeristisch schoon bekende riviertjes. Een gedeelte van de tegenstan ders verklaren zich anti in alle omstandigheden, anderen verklaren zich bereid de plannen te aanvaarden, mits zij voor hun gewest de no dige compensatie ontvangen. „Want" zeggen zij „het wa ter is een van de schaarse natuurlij ke rijkdommen van onze streek. En wie daarvan gebruik wil maken, hoort ervoor te betalen". Van regeringszijde wordt daarop geantwoord dat de stuwdammen en de kunstmatige meren op zichzelf al een compensatie zijn. Want de Bel gische provincie Luxemburg put een aanzienlijk gedeelte van haar in komsten uit toeristische activiteiten. En ervaringen in binnen- en buite land tonen aan dat stuwdammen en kunstmatige meren toeristische trek pleisters zijn. De Belgische regering belooft trouwens verdere steun voor het verstevigen van de toeristische onderbouw van Luxemburg, met na me in de streek van Semois en Lesse. Maar desondanks blijft tot op deze dag de voorgenomen aanleg van het stuwmeer Lesse III het onderwerp van hartstochtelijke pro testen en betogingen. Waarom die constructie van deze stuwdammen- die, hoe dan pok, het traditionele uitzicht van- stille vallei en ingrijpend veranderen? Door toe nemende industrialisering en groei ende algemene welvaart krijgt Bel gië, zoals alle landen v-ah West- Europa, een steeds grotere behoefte aan leidingwater. Dit water moet nadien drie elk 324 meter lang en 24 meter breed) toch nog altijd 30 kubieke meter per seconde bedra gen- S» Vergeleken 'met het debiet van sommige waterrijke stromen lijkt dat niet veel te betekenen, maar die 30 kubieke meter zoet water per seconde is desondanks meer dan het totale verbruik van leidingwater voor huishoudelijke consumptie in België in 1967. En bijgevolg ligt het voor de hand dat over de omvang van de Belgische waterleveringen nog altijd hard wordt onderhal- deld. De Belgische aigevaaidigden hebr ben 5 tot 6 kubieke meter per seconde en per sluis voorgesteld, maar dit werd door Nederland als ontoereikend van de hand gewezen, hoewel de ex-minister' van Water staat Bakker zei dat „Nederland niet de huid van België,wenst". In Belgische regeringskringen houdt men alvast rekening met een jaarlijkse leveringsverplichting aan Nederland van 450 miljoen tot 500 miljoen kubieke meter zoet water per jaar..Die tijd is niet meer ver af, en dit verklaart meteen waarom in van nieuwe en spaarbekkens.. Alleen reeds voor het „zuiveren" van de Kreekrakslui- zen zijn er al meer dan twee kunst matige meren nodig van het kaliber Lesse III. In voorhet grootste gedeelte worden. België thans hard wordt gewerkt geleverd door de Belgische rivierenj ^ouw in hoofdzaak door die van Wallonië, omdat daar de industriële vervuiling over het algemeen nog veel minder schade veroorzaakte dan in Vlaande ren. De stuwdam Lesse III bijvooi-- beeld moet een kunstmatig meer scheppen met een zoetwatervoorraad van 200 miljoen kubieke meter. Ook in Vlaanderen zijn momenteel grote werken aan de gang om het" opper vlaktewater op te vangen in spaar bekkens, zoals te Kluizen, bij- Gent, en in het natuurgebied de Blanc- kaert, in de Westhoek. Er wórden ook ontzoutingsfabrieken gebouwd een aan de Benedenscheide, stroom afwaarts Antwerpen, een op een kunstmatig eiland tegenover Nieuw- poort en een vlakbij Zeebrugge. Al deze voorzieningen zullen bin nen een niet al te lange tijd hard nodig zijn. Want België moet niet slechts zorg dragen voor zijn eigen waterbevoorrading, het heeft zich ten overstaan van Nederland ook verbonden tot het leveren .van zoet water, in het kader van het Neder lands-Belgische verdrag over de bouw van een nieuwe waterwegver binding tussen Schelde en Rijn. Maar deze nieuwe verbinding kruist de Oosterschelde, mettertijd het belangi-ijkste zoetwaterreservoir van heel Nederland. Door het ni veauverschil van twee meter zal echter via de Kreekraksluizen voortdurend zout zeewater vanuit de Westerschelde de Oosterschelde bin nenstromen, en het is om dit te compenseren dat België erin toe stemde zoet water aan Nederland te leveren. Hoeveel? Dat is nog altijd in discussie. Het Mardijck-systeem dat in de Kreekraksluizen wordt toegepast zal het zoet waterverlies tot een minimum bepei-ken. Maar volgens de ingenieurs van Rijkswa terstaat -zal dit, wegens de afmetin gen van de sluizen (eerst twee, JACKSONVILLE (AFP) Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida zijn relletjes uitgebro ken in verband met de dood van een 19-jarige neger, die door een politieman is neergeschoten. Er zijn aanslagen met benzine bommen gepleegd en verschillende winkels zijn geplundex-d- Een brand je in een winkelcentrum kon tijdig geblust worden maar verscheidene -auto's brandden volledig uit. Enkele mensen werden licht gewond. (ADVERTENTIE) metvergeten,»Fricoeten (Van onze-redactie binnenland) VUGHT/AMSTERDAM In een gezamenlijk? verklaring hebben de Nederlandse Missieraad (met inbe grip van zijn lid MEMISA) en de Nederlandse Zendingsraad gerea geerd op de strubbelingen die naar aanleiding van de MEMISA-aktie „Geeft gezondheid" zijn ontstaan. Zij pieiilfcen bij volgende aikties voor een bredere samenwerking dan in de opzet van de laatsite MEMISA-aktie het geval is geweest. Met "blijdschap constateren die Nedertadse Missieraad en die Nederlandse Zendingsraad dat het bij de discussie over de MEMISA- aktie niet ginig om een tegenstelling tussen „protestant" en „katholiek" maar over een gemeenschappelijke bezinning over die juiste samenwer king en publiciteit bij het voeren van acties. Verder constatenen Missieraad en Zendingsraad met waardering dat bij die besteding van de door MEMISA ontvangen gelden door het bestuur van MEMISA ernstige aandacht zal worden geigeivfen aan aanvragen en gezichtspunten vam andere instellin gen die betrokken zijn op medische arbeid in die Derde Wereld. Brieven voor aeze rubriek moeten met vol. ledige naam en adres worden ondertekend. Bi; publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. In onze landelijke gemeente Hooge- en Lage-Zwaluwe, nog niet ge- I heel vervuild, worden momenteel veel huizen en bungalows gebouwd; of deze uitbreiding onze eigen inwo-1 ners ten - goede komt blijft nog «en open vraag. De gemeente staat met ettelijke j tonnen gai'ant voor deze nieuwe aanwinsten! Hoewel de veel bespro ken en stank verwekkende open rio-1 lering nog steeds niet op de lijst staat voor spoedige aanleg. Het is nu I zo ver dat hier in de Hooge-Zwalu- we de riolering van de Korteweg en de verdere sti-aten achter het "t Kerkhof in een open sloot loopt- Hetl ruikt er soms al aardig beerachtig. Nog een kleine grief van onderge-1 tekende. Hier worden de nieuwe! straten al naar nog levende wethouj dei-s en burgemeesters genoemd. Ik I stel voor om voor de man die het I waar maakt dat we binnenkort een| nieuwe riolering hebben, een fonds-1 je te stichten en voor hem een| standbeeld te laten maken; onze ge-1 meente is zelfs een kunstenaar rijk.1 Je blijft hier anders wel gillen bij f al wat je ziet en hoort. HOOGE-ZWALUWE J. CALJOUW-DUBBELMAN In een paar volzinnen schetst eenl verslaggever van dit blad zeer juist de betekenis van de brief van de I 'Nederlandse bisschoppen, voor de I bisschoppensynode. Ik lees daar het I volgende: „De taak van de priester is niet alleen binnenkerkelijk vanl betekenis. Zij houdt wel degelijk! verband met de 'bijdrage van del kerk aan een meer rechtvaardige wereld". Dat de bisschoppensynode in Rol me zich hieromtrent gaat bezinnen! is onderhand genoegzaam bekencll Er is mijns inziens geen enkelel gegronde reden om met een seriel bezwaren tegen de bisschoppenbrie'l voor de dag te komen. Maar jawelf de priestergroepering Septuaginl heeft zijn kanttekening geplaatst erf deze zelfs daags voor de publikatiei van de brief wereldkundig gel maakt. ïft""IS6s" "da'a"f"2W9"t" achtereënvsPi gens 7 beschuldigingen. Ze volger, hier. Wie aanklaagt moet bewijzen. Zeer summier zal dit geschieden. 1. Wij zijn bijzonder teleurgsteld 2. Wij menen dat het volstrek!-1 onjuist is 3. Wij'hadden verwacht dat Oost- Pakistan, Zuid-Afrika enz. zouden worden genoemd 4. Wij hadden ook gehoopt dal enz., enz. 5. Wij krijgen -de illusie dat 6. Geen enkel concreet woord over enz., enz. 7. Niets over de noodsituatie :n heel de wereld waar het kerkelijk! kader uitgedund en nauwelijks aan gevuld wordt. De Septuaginggroep mag niet ge neraliseren. Punt 7 is bijv. niet juist als wij Polen daarbij betrekken o'H Indonesië voor bet katholiek levens bloeit met toetreding tot het priester-' ambt en het religieus leven. Dt Septuaginters plaatsen zich op deze wijze buitenspel BREDA E. DOES pastoor emeritus! Enkele dagen geleden las ik in di:| blad weer een stukje over de ruzieI tussen Simavi en de Memisa. Ik zeil ben Ned. Hei-v. en zou dus de Sima vi moeten steunen maar toch xnoeil ik opkomen voor Memisa. Het is n l het algemeen gezegd al erg dat er irl de zending van beide zijden al z apart gewerkt wordt. Waarom rie'H één algemeen ziekenhuis in ontwik kelingslanden, met daarbij een herl vormde en katholieke missiepos! dat zal heel wat kosten besparer I Maar dan de mededeling dat de j hervormden niet kunnen begrijpe* j dat een arts, een administrateur e" l een zakenman de centen kunne verdelen, en verstand hebben vaj I dingen in de tropen, vind ik wei heel erg. Hebben zij zelf niet enkele jarer E geleden een nieuwe directeur be- r noemd in het zendihgshuis in Oegst- geest die rechtstreeks uit een ge-1 meente in Nederland kwam en nog I nooit het zendingswei-k had gezien-1 te weten ds. Jonkman. En deze man 1 moest de ervaren zendingsmenser i wat kunnen vertellen en mee kun; I nen praten over onderwerpen die MI nog nooit had meegemaakt? Ja dat kwam gauw genoeg uil-I dus stuurden ze hem eventjes es" paar jaar weg naar een plaatsje i"! Afrika, en dan kom je terug als eer I volleerd bosbewoner. Dit kostte oc>': extra geld. GEERTRUIDENBERG N. V. D. BENT! BEIROET (RTR/AFP) Moe"1, Moestafa El-Barzani, de leider van i' Koerden in Irak, is ontsnapt aan et11 - aanslag, die aan drie leden van zc" j lijfwacht het leven kostte. DE JAPANSE betaling! heeft over augustus 1971 f cordoverscliot van 3,3 milja lar vertoont. In juli bedro overschot 495 miljoen dollar augustus vorig jaar 178 i I dollar. De recordomvang v j surplus wordt toegeschreve twee factoren: verminderiii de invoer Uit de VS door venstaking aan de Ameri westkust en de reusachtige t ming van kortlopend kapit gevolg van de dollarcrisis. VIER maatschappijen, di bezighouden met het vrachtx door de lucht gaan samenu i Het zijn Müller en Co., Van en Loos, Early Bird en de kaanse maatschappij Emer [Freight. Door deze com wordt het mogelijk het hele delingsproces dat tot dusver bij aankomst als vertrek dos schillende maatschappijen uitgevoerd, in één hand t< I den. DE GELDERSE Assi Maatschappij nv gaat de as tieportefeuille inclusief het bedrijf van de evenééns in (hem gevestigde coöperatieve iniging' voor medische varia- kering' „Onderlinge hulp" irnen. De beide bedrijven reeds een tiental jaren nax men. Zowel de SER als de v: |den zouden tijdig zijn ing Het personeel van „Öndc hulp" gaat geheel over na GAM. IN VERBAND met dê vél I van de rentestandaard zal I spaarbank voor de Stad A 'dam met onmiddellijke inga rentevergoedingen voor 24-rr termijnrekeningen van 7 p [gewijzigd worden in 6,5 proci die voor 12-maands termiji [ningen van 6 tot 5,5 procent. NEDERLAND zal in de koi 15 jaar bepaald niet tot de VR le kolom slotkoersen voi ACTIEVE AANDELEN bande) en industrie AKZO 70,00 69,90 Alg.BankNed. 263,50 264,00 Am.Bott.Bnk. 55,60 55,90 A'dam-Hnbbér 41,00 Deil-MiJ 77,80 82,90 Dorscbe Petr. 791,5 800,5 Dorte&teP.pret. 790,00 800,5 HeinJfel-Beb. 232,50 234,00 Heinefceo Bier 241,80 243,00 Holl^AmerikaLiji 84,00 Hoogoven» 64,00 64,20 H.i .A .-Mi Jen 52,00 62,00 KJLM 113,00 118,20 KonJtotroleiutt 126,90 129,00 KJVJ4JI. 96,50 98,50 Nationale-Ned. 59,80 60,80 Ommeren 240,00 241,00 FhiUp*GlO«iJ.G.B 34,80 35,00 Robecv 226,20 226,60 Rolinco 163,00 163,50 Scheen».(JnieNed, 63,50 64,90 Unilever 109,00 110,30 ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen Ned.25J.'6S.g id.25j.'7U.fe id. 15 J. 71.8 id. 15j. *7*1.8 ld.löj.*70-2.8 Id.l5j.'7U-3.8 id. 7 J. *79.8 id .7j. 70.8 id/7ü-7% id.'69.7 7VaKlem'71 id «6-1.7 id. '66-2.7 ld i»sl7 ld.'6*1.6 id. 68-2.6 id «8-3.6 id.'68-4.6 ld.6b.6V4 id «2.6% id. '67.6 id '65-1.% id.'65-2.5% id.'64-1 .ó1/» id. id.'644 l.d'58.4 id.'58.4 id.'6*1.4 id. «*24 id/63.4 id.'64.4 Ned/584% id.'604% id '814% id/63-1.4% id.'6*24 id.'614 id/624 id/584% Stat! a '47.3 N BO.'514 id.'58-1-2.3 ld/564 Vi/4*1% hi 5*1-2.3% id.'54-1-24% 101,50 101,00 100,30 101,30 101,§0 101,20 102,60 102.60 101,00b 97.30 97,10 93,90 93,90 93,90 89,20 89,20 89,20 89,20 90,60 87,50 85,80 87,50 87,80 85,10 85,40 82,40 87,70 82,60 85,50 81,40 80,50 97,70 84.40 80,60 80,40 78,80 78,30 81,60 77,70 76,90 69,70 94,00 84,80 81,50 68.55 72.40 73,80 101,60 101,50 100,80 101.89 161.90 101,70 103,10 163,10 101,10 97.60 97,40 94,40 94,40 94,30 89.70 89,70 89,70 86.70 90,90 88,00 88,30 88,20 88,50 85.50 85,90 82,70 87,90 82,90 86,00 81,80 80,80 97.70a 35,00b 86,80 80,40 79,00 78,50 82,00 78.00 77,30 69,80 93,80 85,40 81.50 68.80 72.80 74,30 id. id.' fin Nei Grl Nei Grl NJ 4'd id/ ft'd eJN Id/ id/ id» id. Id/ Ml/ id/ id.' id.' id.' id. id id id td.' idJ tdJi id id/ id/ Ker B.N Id.' id.' tar, td. fer Grt id/ id/ id/ Mir Nit id. N« ML1 NJ id. f l Rd 2 t 5 4% J*4

de Stem | 1971 | | pagina 10