KVP waf Isterker in schoenen TEGEN GLADDE WEGEN NOG GEEN KRUID GEWASSEN BETOOG VAN CONNALLY VERZOENEND VS willen niet aan oudprijs tornen Paus laat beraad in Synode open Mi coebergh kruip-er-onders V VOOR UW VREEMD GELD BREDA Weer een plan van Max Zes procent heeft kleurentelevisie in huis bij na in ae war DREIGEND TEKORT AAN ADVOCATEN Schuldenlast grote steden naar het rijk MYSTERIE VAN DREIGBRIEVEN OPGELOST met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de(gratis) schenkkurk giSST" binnenland buitenland NOS-ENQUêTE: Radio Nordsee beschuldigd van spionage ron bi innenhof iGENBEGROTING NIEUWSPOORT Politici sturen t.v.-programma cle NORMALE RECHTS- BIJSTAND VOOR GASTARBEIDERS change Vrijdag 1 oktober 1971 13 HILVERSUM (ANP) Onge veer zes proeent van de Neder landse bevolking van twaalf jaar en ouder, 600.000 mensen, is in de gelegenheid thuis kleuren televisie te zien. Bijna een kwart van de Nederlandse bevolking heeft echter nog nooit een kleu- renuitzending gezien. Dit zijn resultaten van een on derzoek dat het NOS-bureau voor Studie en Onderzoek in mei van dit jaar heeft verricht onder een voor de Nederlandse bevol king representatieve groep van 1500 personen. Gevraagd naar hun mening over de kwaliteit van de kleu renbeelden, streepte zestien pro cent van de geënquêteerden de kwalificatie „erg mooi" aan, zo deelde de NOS mee. (Van onze correspondent) DEN HAAG Radio Nordsee zal een kort geding aanspannen tegen het landelijk ochtendblad dat gistermorgen op zijn voorpa gina het bericht bracht, dat deze zender onder de dekmantel van commerciële radio-uitzending spionage zou bedrijven. Dit werd gistermiddag tijdens een persconferentie meegedeeld door de advocaat van Radio Nordsee International, mr. N.Ge- leynse uit Amsterdam, die eraan toevoegde dat deze schandelijke hoogst onverantwoorde bericht geving, die bij herhaling de repu tatie van de eigenaars van net zenderschip en z'n opvarenden heeft geschaad, gestraft dient te worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit rapporten van 66 KVP-werkgroepen blijkt dat er slechts 8 groepen afwijzend staan te genover de huidige coalitie van KVP, AR/CHU, VVD en DS '70 in het ka binet Biesheuvel; 54 werkgroepen staan er waarderend tot berustend tegenover. Van die 54 laten zich er 15 uitdrukkelijk waarderend over uit, I het merendeel legt zich er weliswaar I bij neer, maar laat een ondertoon van I teleurstelling horen. Die teleurstel- I bug betreft dan meestal de opstelling van de PvdA en D'66 voor en na de verkiezingen. Van de overige vier iwerkgroepen waren er twee verdeeld, 'ie andere twee hadden geen mening Met deze uitslag in de hand staan Upartijbestuur en Kamerfractie van de JKVP. tegenover de eigen achterban weer wat sterker in de schoenen als M het erom gaaf; de coalitie1 en het kabi- i netsbelëid te verdedigen. De acht B werkgroepen die de coalitie afwijzen ^Êzouden merendeels liever een min- ■I derheidskabinet aan het werk hebben ■'-1 gezien dan PvdA, D'66 en PPR. De argumentatie daarvoor: „We hadden graag in deze economisch moeilijke situatie de PvdA de kans gegeven hun beloften waar te ma ken", „Waarom is de KVP niet eens in de oppositie gegaan, ondanks het gevaar van snel nieuwe verkiezingen. Op de lange duur zou dat de KVP betere perspectieven hebben geboden, zonder dat het sympathieke program- teenkamp geweld zou moeten wor den aangedaan". De krachtsverhoudingen binnen het abinet worden door 42 werkgroepen werwegend positief beoordeeld, 7 "erkgroepen oordelen negatief, deze spreken van een misplaatste over waardering van de AR en ook van I en onevenredig grote vertegenwoor- 'iging van DS '70, alles ten koste van 'VP en CHU. Het is de bedoeling van de PvdA m bij de algemene politieke en fi- i anciële beschouwingen op 12, 13 en l oktober in de Tweede Kamer met j en alternatieve begroting te komen, og steeds is niet duidelijk in welk it die begroting zal worden gego- 'ii Het zou best kunnen dat het op- ositionele weerwerk tegen het kabi- •t-Biesheuvel alleen bestaat uit al- rvatieve voorstellen die dan bij de 'handeling van de afzonderlijke be- otingen kunnen worden ingediend, e tegenvoorstellen zullen vooral be- ekking hebben op de bezuinigings- tnnen. Wil het kabinet-Biesheuvel knibbelen op cultuur en onderwijs, 1 PvdA vindt dal de defensielasten >ar moeten worden gedrukt. Ook is nog steeds niet zeker, of de dA er in zal slagen de alternatieve voting le bombarderen tot cijfer- 'tig weerwerk van de progressieve nbinatie van PvdA, D'66 en PPR. i dit moment wordt hierover ver- 'rikkelijk vaag gedaan. Het lijkt n beetje op knopen tellen: ja, nee, nee. De hele moeilijkheid is dat welis- jar Van Mierlo van D'66 gemakke ker is te vinden voor het samen in- "iien van een tegenbegroting, maar l niet de hele fractie van D'66 daar- nr zo enthousiast is. Er zijn demo- 'ten die zich liever wat onafhanke- j blijven opstellen dan steeds maar hter de socialistische fractie aan te >en. De kans blijft dus groot dat k D'66 in de komende maanden zijn oenvoorstellen bij allerlei rege- "gsplannen zal indienen. De PPR zal in de komende tijd wel "lemaal in het kielzog van de PvdA trekkenAarden is ziek en de euwkomer Bas de Gaap Fortman wet de PPR-zaken nu alleen in de wier zien te rooien. Den Uyl treedt 's zijn leidsman op. BIJ DE VERKIEZINGEN voor de Spaanse Cortes is ongeveer 45 pet der kiesgerechtigden naar de stem bus gegaan. Verboden organisaties hadden de bevolking gevraagd de verkiezingen te boycotten. NELISSEN. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De allerlaatste uit zending van de rubriek „Vanavond in Nieuwspoort" op Prinsjesdag is bijna volledig de mist ingegaan omdat de uitgenodigde politici meenden een aantal eisen te kunnen stellen ten aanzien van de regie-voering. De za terdag tevoren was al van de zijde van minister Nelissen (Financiën) meegedeeld, dat deze niet wenste, dat tijdens het interview met hem tv shots werden gemaakt van andere po litici. Kennelijk was de heer Nelissen bevreesd voor mogelijke misprijzende grijnslachjes van oppositie, aldus le zen wij in Studio". De samenstellers van het program ma legden deze eis naast zich neer. Wel werd afgesproken dat de minis ter tien minuten zou krijgen en niet door de oppositie onderbroken zou worden. Ook zou hij het laatste woord krijgen. Dinsdagavond, kort voor de uitzending, liet de oppositie meede len, dat zij het laatste woord wensten en na de minister hun zegje wilden doen. Pas rond acht uur arriveerden de minister en de heren Den Uyl en Van Mierlo. De heer Nelissen bleef bij zijn eis. Tenslotte om precies 20.16 uur (de uitzending moest om 20.20 uur beginnen) stond minister Nelissen toe, da) de oppositie na hem aan het woord zou komen op voorwaarde dat hij zelf niet in de discussie betrokken zou worden. AMSTERDAM (ANP) „Wil er geen grote leemte ontstaan in de rechtskundige hulp dan zullen in de komende jaren ongeveer duizend jonge juristen hun loophaan in de advocatuur moeten zoeken". Dit zei de per 1 oktober benoemde nieuwe secretaris van de Nederlandse Orde van Advocaten, de Haagse ad vocaat en verkeersjurift mr. J. C. Hooftman (41), De laatste jaren neemt het aantal advocaten niet, althan» onvoldoende toe. Er is een sterk toenemende be hoefte aan rechtshulp. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De gladheid bestrij den op Nederlandse winterse wegen is geen kleinigheid. Als het bar en boos wordt en 'n lange tijd sneeuwt en vriest dat het kraakt, wordt er zo'n 485.000 ton zout uitgestrooid. Dat was bijvoorbeeld twee jaar ge leden het geval. AI dat pekelach- tige goedje komt in de bodem te recht, spat bij dooi tegen de berm- beplanting en helpt inee het milieu te verontreinigen. En dan praten we nog maar niet eens over de schade welke die bijtende zuren aan voertuigen toebrengen. Er zijn mensen die zeggen dat ze er maar helemaal mee moeten op houden. Maar hoe houdt je in vre desnaam het verkeer dan aan de gang?. Strooien met zand? Op elke vier kante meter gladde weg moet per keer anderhalf ons zand gestrooid worden. En elke keer als het wat opdooit en weer gaat vriezen, moet dat weer gebeuren. Als dan de win ter voorbij is dan lijken onze wegen veel op zandwoestijnen. Er is eigenlijk voor dat hele vraagstuk van de gladlieidbestrii- iing nog geen kruid gewassen. Een probleem waar we niet uitkomen, vinden de reinigingsdirectenren. Die hebben er gisteren diepgaand over gepraat. In Tilburg. Op hun jaar vergadering. Een ding is wel duidelijk geble ken. De tegenstrijdige belangen die bij het zoutstrooien-milicubehou- den om dc hoek komen kijken, zal men voorlopig niet met elkaar in overeenstemming kunnen brengen. Om van de verlangens van allen die met onze drinku .itervoorzie- ning te maken hebben dan nog maar niet eens te spreken. Ook zij krij gen rillingen als ze denken aan al dat zout dat via de wegen in de bodem terechtkomt. En de plaut- soendirecteurcn niet minder! Hoeft u niet te vragen, hoe moeilijk die Zand en zout richten grote schade aan het hebben als ze ook nog, dat komt veelvuldig voor. reinigingsdirecteu ren zijn. Meestal is zo'n tien tot vijftien gram zout per vierkante meter vol doende om de zaak weer rijdbaar te maken. Maar ja, als er met ver ouderde machines wordt gewerkt, is dat vaak, vooral in de stad waar het verkeer nogal eens stokt, veel meer. Ook geen grapje voor de ge meentekas. Want een ton zout kost net zoveel als een ton asfalt. Mondjesmaat, netjes afgepast strooien. Dat lijkt voorlopig wel de oplossing te zijn. Maar dan met hydraulische molens. In Duitsland gebruiken ze niet anders meer. Die apparaten regelen namelijk de strooi-hoeveelheid afhankelijk van de afstelling en de snelheid van het voertuig. En bij enorme sneeuwval is de oplossing; het gebruik van de sneeuwploeg. Niet zo fijn voor het langzame verkeer, fietsers en brom fietsers, in de steden. Maar per slot van rekening kun je het op dit ge bied beslist niet iedereen naar de zin maken. Dit gesprek heeft ook een con clusie opgeleverd. Er zal nog bar veel onderzoek voor deze zoute zaak moeten worden gedaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de financiën van de grote steden binnen enige ja ren weer gezond te krijgen, is het rijk bereid de schuldenlast van de gemeenten over te nemen. Staatsse cretaris Van der Stee (Financiën) heeft hiervan laten blijken. Met de gemeente Amsterdam zijn de besprekingen al ver gevorderd. Wanneer beide partijen hun best doen, verwacht Van der Stee dat over vier jaar de financiën van de hoofdstad gezond zijn. Mpppenkoning Max Tailleur begin dit jaar ook al initiatiefnemer van een anti-rookactie wil nu bij het ministerie van CRM televisie zendtijd aanvragen ten behoeve van zieken, ouden van dagen en gehandi capten. .Op de foto Max Tailleur met zijn als het allemaal doorgaat omroepster Marga van Arnhem. DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie heeft de Twee de Kamer meegedeeld, een wet voor te bereiden, waarbij een einde wordt gemaakt aan de rechtsongelijkheid voor buitenlandse werknemers op het punt van dc kosteloze rechtsbijstand. Het wetsontwerp zal zo spoedig mo gelijk worden ingediend. CONNALLY. (Van onze financieel-economische redactie) WASHINGTON Een verandering van de officiële goud prijs betekent het patent op achteruitgang omdat zij de rol van het goud in enigerlei nieuw monetair bestel zou vermin deren. Dat heeft de Amerikaanse minister van financiën, John Connally, gisteren verklaard in dc jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Zijn betoog was verzoenend van toon en optiimistsoh van inhoud. Hij zei dat permanente oplossingen nog niet te verwachten waren „maar het feit blijft bestaan dat er vooruitgang is geboekt". Connally heeft verder de waar schuwing gegeven dat elke nieuw monetaire regeling zonder enige twij fel schipbreuk zal lijden als er geen volledige en blijvende ommekeer komt in de Amerikaanse betaiings- balanspositie. Van die ommekeer en van zijn blij vend karakter kan men alleen verze kerd zijn indien de noodzakelijke veranderingen van pariteiteh ge paard gaan met handelsregelingen die 'Amerikaanse produkten redelijke toegang tot de wereldmarkten waar borgen. Als derde belangrijke punt noemde de minister dat een evenwichtiger verdeling van de lasten voor verde diging van de vrije wereld deel kan en moet uitmaken van een evenwich tige economische orde. Een verandering van de goudprijs heeft volgens hem economisch gezien geen betekenis. Er moeten op een ge legener ti.jdstip constructieve manie ren worden gevonden om economi sche en onderhandelingsvraagstuk ken op te lossen met het doei 't twist punt van de goudprijs te vermijden, een zo spoedig mogelijke intrekking van de Amerikaanse invoertoeslag van tien procent te bereiken en bij te dragen tot vaststelling van de grootte en de verdeling van de vol gens lie minister zo noodzakelijke herziening van de pariteiten. Connally zegde toe dat de toeslag zal worden ingetrokken op voor waarde dat de regeringen van an dere landen in de komende weken merkbare vooruitgang boeken bij het afbreken van handelsbelemmeringen en bereid zijn in de realiteit van de markt, vrij de koersen van hun va luta's te laten bepalen in een over gangsperiode. De toespraak van Connally was met enige spanning tegemoet gezien. (ADVERTENTIE) 51 Postpaviljoen N.S.-stationsplein Ma. t/m za. van 9-7. Tel. 01600-45370 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. (Van onze speciale verslaggever) ROME In zijn openingstoespraak heeft paus Paulus te verstaan ge geven, dat hij de resultaten van de synode zal aanvaarden, en ook op welke voorwaarden. Hij heeft zijn instemming afhankelijk gesteld van het feit, dat hij in het beraad, dat geheel vrij mag zijn, de geest van geloof en gebed heeft kunnen her kennen. Dat klinkt heel spiritueel, en zo is het ook bedoeld. Tegen al degenen die hem verwijten zijn verantwoor delijkheid voor de feitelijke crisis in de kerk en in de samenleving af te zwakken dooi' een vlucht in het spirituele, herhaalt de paus dat hij welbewust daar de nadruk legt, en dat naar zijn overtuiging de diepste wortel van de crisis de onzekerheid van het geloof is. De paus erkent dat hij zelf deelt in die onzekerheid, door zich zwakker en - kwetsbaarder, meer aangevochten te noemen dan zijn grote voorbeeld Petrus. Men kan de kritiek van de paus op de druk die van vele kanten op de synode wordt uitgeoefend, een star conservatisme noemen, en de woorden die hij aan het adres van ongelovige ijveraars richt, zijn niet mis. Maar men kan er ook een ern stige oproep tot bezinning in zien. Het is, omdat hij het geestelijk ge halte van vele voorstellen en experi menten niet vermag te onderscheiden, dat hij zich uiterst gereserveerd toont. Eerder is er sprake van een niet kunnen meegaan, dan van een niet willen. Duidelijk erkent de paus dat de problemen groot zijn. Hij spreekt ook zijn verwijt uit over constructieve arbeid. Maar alles op een voorwaarde, dat het voortkomt uit een echte gevoeligheid voor de geest, die hij gekenmerkt ziet door een oordeel dat tegelijk rustig en krachtig is. Verhitte gemoederen en radicale reacties op het verleden zijn daar mee niet te rijmen. Het is zeker dat de paus niet toe vallig de onderwerpen van de sy node nog onaangeroerd heeft gelaten. Zijn bedoeling is het beraad open te houden. Voor wie bedenkt dat 90 van de ruim 200 bisschoppen uit de ontwikkelingslanden komen, en dat er rapporten van bisschoppenconfe renties op tafel liggen, die duidelijke taal spreken, is dit geen schijnbare openheid. In de toespraak wordt de medeverantwoordelijkheid van de synode volmondig erkend. Duide lijker dan ooit tevoren. Doet de Romeinse persdienst het nog voorkomen, alsof de synode al leen een adviserend lichaam is,' dat soms ook nog mag beraadslagen, de paus zelf spreekt van een met de bisschoppen gedeelde verantwoorde lijkheid. Er zijn meerdere aanwij zingen dat hij bereid is te luisteren, zijn inzichten te toetsen, zijn onver mogen met bepaalde stromingen mee te gaan onder een welwillende kri tiek te plaatsen. Hij hoopt alleen mensen te ontmoeten die zich op een voor hem herkenbare wijze op Christus oriënteren. Daarom was de eucharistie aan het begin meer dan een obligate viering. De paus heeft de betekenis er van in zijn toespraak breed uitgemeten. Het moest een solidariteitsbetuiging, een blijk van ontvankelijkheid zijn van het vertrouwen op de Heer. Wanneer dan de mensen die zich als woordvoerders van de Operatie Sy node presenteren, deze regels kwali ficeren als nietszeggende zinswen dingen, of wat op hetzelfde neer komt. als holle frasen, dan tekenen zij daarmee de andere wereld waarili wij leven. Erkent de paus van zijn kant zijn kwetsbaarheid, hier blijkt volledig niets te bestaan van een eerlijke bedoelin e Drs. R. v. d. Heuvel o.s.p. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft het mysterie opge lost van de dreigbrieven die minstens 650 bekende personen de afgelopen jaren met grote regelmaat hebben ontvangen. De met viltstift geschreven epistels in de trant van „Uw huis 'wordt op geblazen", waren gericht aan zaken mensen, bekende voetbalverenigin gen, radio- en tv-medewerkers, mi nisters, bedrijven, en leden van het koninklijk huis. De ondertekening varieerde van „El Fatah" tot „dr. Nabasch", „Rode Jeugd" en „Marxistisch-Leninistiseh Front". Daarachter blijkt nu de 32-jarige kantoorbediende D. J. K. schuil te gaan. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. De politie kenschetst hem als een labiele, triest aandoende man. die troost zocht in het schrijven en' ver sturen van brieven, waaraan hij voor honderden guldens aan postzegels moet hebben uitgegeven. Hoewel in sommige brieven een afkoopsom werd geëist van enkele duizenden guldens, is afpersing nooit de opzet van K. ge weest, aldus de recherche. De meeste bedreigde Nederlanders, (K. had het speciaal op joodse per sonen en instellingen gemunt), na men de brieven niet serieus. Maar er zijn ook verschillende gevallen be kend van mensen die onderdoken in een pension uitsluitend uit vrees voor een aanslag, of die alarminstallaties lieten aanbrengen. Tegen de tijd dat wij enkele uren geleden de nieuwe maand begroeten konden, was de zwelling van onze van nationale trots vervulde borst kas alweer verdwenen. Dat onze vuf vertegenwoordigers in het Europese cup-voetbal allen de tweede ronde be reikten om ze nog even op te noe men: Feijenoord, Ajax, PSV, ADO en Sparta is natuurlijk verheugend maar dat is alles. Dat goud van die delta zal wel nep- aoud zijn. Het Tweede Kamerlid K. A. Keu- ning van DS '70 (het is de eerste maal dat we hem tegenkomen) heeft mi nister Koster (Defensie, vroeger Bui tenlandse Zaken, je moet ze even uit elkaar weten te houden) vragen ge steld over uitlatingen van majoor F. Uyen in een radio-programma. Majoor Uyen zei o.m. dat men met betrekking tot de bevordering tot hoofd- en opperofficieren „gewoon maar functies creëert" en elkaar het balletje toewerpt". Da's 'n ui! Maar om even op de heer Keunings vraagjes terug te komen, deze meent dat mochten de uitlatingen niet waar zijn (wat ik ernstig betwijfel) „in ernstige mate afbreuk is ge daan aan het aanzien van de krijgst- macht". A En 't was al niet om aan te zien er „Als ik weer zo'n buitenkansje krijg, zal ik precies hetzelfde doen". Geheimzinnige woorden van een huis vrouw in Long Beach. Californiëdie met haar gezin in amper één jaar tijd een erfenis van 200.000 dollar (700.000 gulden) opmaakte. „We joegen het er doorheen", aldus de blonde Jolene Gearin, „en ik ben weer waar ik begon: arm". In 1966 hoorde ze van het legaal van haar vader. In de twee jaar dat zij op het geld moest wachten, be sprak Jolene met haar man en vier kinderen de besteding ervan. „Maar toen het geld loskwam, was het uit geven een slijtende aangelegenheid. We waren werkelijk doodmoe. We kochten auto's en motors voor dc jon gens, een stereo-installatie en kleren. .We deden een afbetaling; qp ons huis. En we reisdenwe reisden veel". In een van de automobielen zou Jo lene en haar aanhang 320.000 kilome ter hebben afgelegd. In één jaar tijd. Jolene voegde er aan toe: „En alle maal gingen we naar een psychiater". Ik ook als ik niet snel zo'n erfenis krijg. Ik zou reizen, veel reizen. Nu reis ik naar huis. Au revoir. MERIJN. (ADVERTENTIES) bij .etke fles een praktische ;oe!kast-bestendlge' anti-mors schenkkurk-. om ér zeker van te zijn dat geen drupje kostelijke Coebergh bessen verloren gaat. Verras uw gasten, trakteer uzelf: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever is uit. Drink Coebergh puur: 'n verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikkinal die dekens van AaBe. Waar je na 'n drukke dag 'n lange nacht onderkruipt. Warm, veilig, geborgen. Dekens van zuiver scheerwol; dus goed isolerend en ventilerend. In dolle dessins en klinkende kleuren. Ongelooflijk behaaglijk! SSfe* Kruip er maar eens onder onder die dekens van AaBe! een veilig idee't is van AaBel I

de Stem | 1971 | | pagina 13