SPELERS VAN CHEMIE ZIJN ZWAAR GESCHOKT CURSUS ALGEMENE BASISOPLEIDING SPORT VAN START DYNAMO: THUIS ONGESLAGEN Kovacs rekent op verdediging Gooi geen k,u.lw naar de scheidsrechter! VENNEKER IN ORANJE Jesek: geen risico 's GOED DAT EB POLITIE IS..? Anderlecht uit de E C. Ié Tennisters bestraft Misplaatst Energiek DYNAMO-AJAX 1 MIN. STILTE MULTI-MILJONAIR IN SPAANSE TOTO VOLLEYBAL- CONTRIBUTIE fl,-HOGER Sparta en Ajax op radio sport Loeiwcfag 29 september 1971 17 m s IB 11 De 21-jarige Oostduitse student Wolfgang Hoffman, de speler van Chemie Halle, die bij de hotelbrand in Eindhoven om het leven kwam. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Roland Nowotny was de laatste die Wolfgang Hoff mann levend heeft gezien: „Ik kwam hem tegen op de gang, toen ik vannacht even mijn kamer ver liet. Wij hebben elkaar nog welte rusten gewenst". Hij zit verslagen op de toegangstrap tot huize Voor beek in Aalst. De anderen zijn op dat moment binnen. Zij zijn zich aan het opknappen voor het vertrek naar hotel Cocagne in Eindhoven. Nowotny: „We konden ons vanmor gen nauwelijks realiseren wat er gebeurd was. Het drong niet tot ons door. Pas later werden wij ons het drama bewust. Toen wij in een kan tine (de PTT-kantine) bij elkaar zaten en toen we verschillende van onze kameraden misten. Iedere keer dat er weer een na verbonden tp zijn in een ziekenhuis opdook, ging er een zucht van verlichting op. Maar Wolfgang is dood en Klaus Urbanczyk maakt het zeer slecht Hij heeft een slagaderlijke bloeding en het is nog niet zeker of hij hel haalt". In het Eindhovense Binnengasthuis verblijft ook nog de 20-jarige Er- hard Mosert. Hij liep bij een sprong van de derde verdieping van het Silveren Seepaerd een dubbele beenbreuk op. De anderen zijn in het Philipscentrum te Aalst. Guen- ther Riedl is er. Een deken om zich heengeslagen, weggedoken in een stoel. Zijn beide voeten zijn zodanig gewond dat hij geen schoenen aan kan hebben. Ondersteund door twep anderen zal hij later in een auto stappen. Voor zijn kameraden is er een bus, voor Guenther Hoffmann, voorzitter Schmidt en ploegarts An ger. Zij hebben de handen in het verband. In huize Voorbeek is het stil. De spelers van Chemie Ilalle hebben nauwelijks enige moed om te pra ten. Bedrukt zitten zij voor zich uit te staren. In nieuwe kleren, waaraan in veel gevallen de prijskaartjes nog bevestigd zijn. Voorzitter Groeneveld van PSV- „Het begint nu pas een beetje tot hen door te dringen, wat er gebeurd is. Vanmorgen zijn zij zonder enig bezit, in hun nachtkleding hierheen gebracht. Het is allemaal zo snel gegaan". Een kever rijdt voor. Daarin zitten twee familieleden van Dieter Boel- sen. Zij waren gisteren van een dorpje bij Frankfurt op weg naar Eindhoven gegaan. De bedoeling was geweest dat zij in het rampho tel zouden slapen. Maar pech aan de auto deed hen niet zover komen. Zenuwachtig lachend drukken zii Dieter de hand. Voorzitter Schmidt van Chemie Hal le denkt dat het wekenlang zal du ren voor zijn elftal weer kan voet ballen. Op 1 oktober wordt bekend wat er gaat gebeuren ten aanzien van de wedstrijd tegen PSV. Vol gens de heer Groeneveld is het niet onmogelijk dat PSV zonder te spe len naar de volgende ronde in het (JEFA-cuptoernooi gaat en Chemie Halle zich er helemaal uit terug trekt. Om vijf uur worden de spelers met een extrabus naar hotel Cocagne gereden, een paar honderd meter van de rampplek gelegen. Wanneer de spelers zich in de lift naar de tweede verdieping begeven, zegt een PSV-official: „dat is een goed hotel". Het moet voor de spe lers betekenen dat geen brandgevaar aanwezig is. Binnen enkele minuten zijn zij echter weer beneden in de hall. Vertrouwend it bij de hoofduit gang. BILLIE JEAN KING. HOUSTON (AP) De Ameri kaanse tennisspeelsters Billie Jean King en Rosemary Casals zijn door hun organisatie Women's Pro Tennis Tour, elk bestraft met een boete van 1000 dollar omdat zij een wedstrijd hadden opgegeven. De twee vrouwen hadden zich m de finale van eein tennistoernooi in Los Angeles, zo geërgerd aan de beslissingen van een lijnrechter dat zij het speelveld verlieten toen de organisatie geweigerd had een ande re lijnrechter te benoemen. De beide finalisten zagen zich ook het prijzengeld - 4.000 dollar voor de winnares en 2.500 dollar voor nummer twee - door de neus ge boord. (Van onze speciale verslaggever) DRESDEN Het voetbalpubliek van Dresden is het meest fanatieke in de,Duitse Democratische Republiek. Niet voor niets werd vorig jaar novem- ber de voor het bereiken van de tweede ronde in het toernooi om het Europees kampioenschap uiterst belangrijke interland Oost-Duitsland Nederland in het bescheiden Rudolf Harbig-stadion gespeeld. De Ajax- spelers, die toen deel uitmaakten van Oranje, weten derhalve wat hun van avond te wachten staat als de plaatselijke favoriet Dynamo een poging gaat ondernemen de twee weken geleden in Amsterdam opgelopen 2-0 achter stand weg te werken. Stefan Kovacs, Ajax' nieuwe coach, weet het ook omdat hij in het verleden al verschillende keren Roemeense ploegen bij wedstrijden in Dresden begeleidde. „Schreeuwen kunnen ze wel, die Duit sers, maar ik ben er niet bang voor," zegt de goedlachse Roemeen, „per slot van rekening hebben ze er twee wereldoorlogen mee verloren..." De vergelijking gaat natuurlijk in elk opzicht mank en Kovacs is de eerste om dat toe te geven. Des ondanks ziet hij de return in de eerste ronde van het toernooi om Europacup I tamelijk onbezorgd te gemoet. De 2-0 voorsprong moet volgens hem voldoende zijn voor verdere deelneming aan de voor Ajax uit financiële overwegingen onmisbare wedstrijdenreeks. Dat de defensie ondanks het geringe aantal tegen-doelpumten in de nationale competitie nogal kwetsbaar is, schijnt Kovacs nauwelijks te deren: „Dat Suurbier er nog niet bij kan zijn vind ik jammer, maar het zal ook zonder hem wel lukken." naar op eigen veld zichzelf te kun nen overtreffen in duels, waarin het er op aankwam. Voor de nationale competitie werd mede dank zij de steun van de hartstochtelijk mee levende supportersschare geen thuis wedstrijd verloren. En in het toer nooi om de UEFA-cup, dat toen offi cieel nog het toernooi om de Euro pese jaarbeursbeker heette, w^rd voor eigen publiek eveneens uitslui tend gewonnen. Partizan Belgrado, toch echt niet de eerste de beste tegenstander, werd zelfs met liefst 6-0 verslagen, terwijl van Leeds United de latere toernooiwinnaar met 2-1 werd gewonnen. In Leeds had Dynamo met 1-0 verloren en juist dat ene tegendoelpunt in Dres den sneed de ploeg de pas naar de derde ronde af. Gerrie Mühren, Johan Rep, Sjaak Swart en Heinz Stuy in gesprek met Oostduitsers tijdens een avondwandeling door de stad Dresden. (Van een medewerker) VLISSINGEN. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen heeft als voorzit ter van de Zeeuwse sportraad in de kantine van het Vlissingse stadhuis het officiële startsein gegeven voor de eerste, in het kader van het provin ciaal centrum voor sportopleidingen in oprichting, georganiseerde cursus Algemene Basisopleiding. Ruim een jaar geleden is door de Zeeuwse sportraad een werkgroep in gesteld, die tot opdracht kreeg, na te gaan op welke wijze de opleiding van een vrijwillig kader voor de sport zou kunnen worden bevorderd. Deze werkgroep is tot de conclusie gekomen dat voor de opleiding van vrijwillig kader een vorm van samen werking tussen de provinciale sport organisaties noodzakelijk is om een opleidingsplan tot ontwikkeling te brengen. Deze samenwerking is mo gelijk geworden nadat op landelijk ni veau een standaardisering plaatsge vonden heeft in die zin dat thans alle sporttechnische opleidingen een al gemeen theoretisch gedeelte moeten bevatten, dat voor alle takken van sport gelijk is. Die algemene theorie kan worden opgenomen in een afzonderlijke al gemene basisopleiding, waaraan der halve cursisten van alle takken van sport kunnen deelnemen. Deze cur sussen kunnen daarna verder gaan met een specifieke opleiding. Om deze algemene basisopleiding te kunnen realiseren deed de werkgroep de aan beveling daartoe een provinciaal cen trum voor sportopleidingen op te richten. Een aanbeveling, die door de Zeeuwse sportraad gaarne werd op gevolgd. Dit centrum zal oorspronkelijk functioneren onder auspiciën van de Zeeuwse sportraad, maar te zijner tijd zal worden gestreefd naar een onaf hankelijk orgaan. Gezien het aantal gegadigden voor de thans georgani- Het is duidelijk, dat de opvolger van Rinus Michels er op vertrouwt, dat de laatste linie zich zo zal weten staande te houden, als in de com- petiewedstrijden tegen bijvoorbeeld ^Twente, Sparta, FC Den Haag en Het zijn vier tegenstanders, die hij kwalitatief hoger aanslaat dan Dy namo Dresden. Toch is een al te Sroot vertrouwen misplaatst, want vong seizoen bijvoorbeeld toonde de Oostduitse kampioen en bekerwin- (Van onze sportredzetie) Rotterdam De kans is bij stier groot dat de Spartaan Hans ,i-"J?eicet' zondag over een week 'oterland-debuut zal maken. Bondscoach Fardrhoinc zei dat wneker een belangrijk kandidaat óif/fwor^en voor Nederlands tegen Oost-Duitsland gaat Pin! L komst van Sparta-keeper vaü ~oesburg in de seleetieploeg zeker 0™ iS °°k zo goed a'ls (ADVERTENTIE) Dynamo is sindsdien geroutineer- der geworden. Weliswaar moet de ploeg het, waar het op ervaring aankomt, nog tegen Ajax afleggen, maar die achterstand kan door een tomeloze energie ongetwijfeld wor den gecompenseerd. En dat de Oostduitse ploeg van avond energiek te werk zal gaan, staat wel bij voorbaat vast. 2-0 mag dan een behoorlijke achterstand zijn zeker als de tegenstander de houder van de Europacup is onoverkomienlijk is ze zeker niet. Walter Fritsch, de coach van Dy namo is er van overtuigd, dat de wedstrijd in Amsterdam een les voor zijn ploeg is geweest. „Ajax zal er versteld van staan hoe veel en hoe vlug we hebben geleerd van die nederlaag. Als het verschil drie of vier doelpunten was geweest zou ik weinig meer voor onze kansen hebben gegeven, maar nu zie ik echt nog wel mogelijkheden, hoewel de Ajax-spelers echte profs zijn en niet de fout zullen maken ons te onderschatten. Zeker als we er snel in slagen een doelpunt te maken kan er nog veel gebeuren. Moeilijk wordt het ongetwijfeld, maar Ajax al in de volgend eronde? Nee, daar geloof ik nog niet in. Als wij thuis spelen zijn we voor geen tegenstander bang. Ajax zal het merken." LUXEMBURG (ANP) De twee de wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup tussen Aris Bonneweg en FC Den Haag, die gisteravond in Luxemburg werd ge- strijd had Aris Bo-nmeweg zijn kruit verschoten en was ook FC Den Haag blijkbaar alle luist vergaan. (Van een speciale verslaggever) DRESDEN Voor de aanvang van de Europacupwedstrijd Dynamo-Dres denAjax zal woensdagavond een minuut stilte in acht worden geno men als eerbetoon aan de dinsdag morgen in Eindhoven bij de hotel brand om het leven gekomen Wolf gang Hoffmann van Chemie Halle. De ramp zal geen verdere konse- kwenties voor de wedstrijd Dynamo Ajax hebben, aldus Jaap van Praag, voorzitter van Ajax. Coach Stefan Kovacs maakte na de training van dinsdagmiddag op het hoofdveld van het Dynamostadion de opstelling van het elftal bekend. Ge heel volgens verwachting brengt de Roemeen de elf spelers in het veld, die de basisopstelling vormden in de eerste ontmoeting, doel: Stuy. achter: Swart, Hulshoff, Blankenburg en Krol. midden: Neeskens, Haan en Gerrie Mühren. voor: Van Dijk, Cruijff en Keizer. speeld, is geëindigd in een gelijkspel: 22. FC Den Haag, dat de eerste wedstrijd met 50 had gewonnen, heeft zich geplaatst voor de tweede ronde. FC Den Haag startte in een gewij zigde opstelling. De jeugdige Hans van Eeden verving Wietze Couperus, die van trainer Jezek rust kreeg voor de komende competitiewed strijd tegen NAC. Verder was René Pas zover van zijn lichte griepaan val hersteld, dat hij Aad Kila weer naar de reservebank kon verwijzen. De Hagenaars besloten in een geza pig tempo te beginnen op het door voortdurende regenval gladde veld. Dat bleek nog te veel voor de Luxemburgers. Vlak nadat Pas te gen de paal geschoten had nam FC Den Haag in de achtste minuut een voorsprong. Pas trok de bal bij een massale aanval naar de goed meege komen Mansveld, die Stendebach met een laag schot passeerde: 01. Daarmee was het halve dozijn vol. FC Den Haag wilde wel meer. Een keihard schot van Advocaat ging echter rakelings naast en een mag nifieke omhaal van de snelle Van Eeden belandde in de handen van Stendebach. Het dappere Aris pro beerde intussen uit de omklemming te komen, maar de Haagse buiten- spelval functioneerde perfect. Bo vendien bleken de 35-jarige Afri kaan Da Silva en topscorer Devillet (7 doelpunten in vier competitiedu els) bereidwillige slachtoffers. In. de tweede helft deed FC Den Haag het nog kalmer d'an voorheen. Coach Vadlaiv Jezek: „Waarom zouden we ons druk maken. We zaten toch al in de tweede ronde van de cupstrijd en op dit naitte glibberige en drassige veld is het risico van blessures erg groot. We moeten vooruit deniken en daarom alle risico's zo veel mogelijk vermijden.. Ik heb de jongens dan ook in het veld gestuurd met die op dracht voorzichtig te zijn en alleen een smadelijke nederlaag te voor komen". Dat lukte in de tweedie helft uitstekend, al verloor FC Den Haag wel het flair van zijn spel. De Lu xemburgers werden door het terug vallen van hun tegenstander nog meer geïnspireerd en Mouse! kon in de zesde minuut na de hervatting gelijk maken: 11. Nadat Da Silva zijn ploeg even later zelfs aan een voorsprong had geholpen, werd dit FC Den Haag toch te gek en een snelle aanval bracht Roggeveen in schietpositie, hetgeen de gelijkmaker betekende. Voor de rest van de wed- Razend was ik! Driemaal in twintig minuten hielden ze mij aan: papieren zien! Maar de volgende morgen om acht uur hoorde ik in het nieuws, dat de politie jacht had gemaakt op een man, die een oude,alleenwonende boer voor diens spaargeld de hersens bad ingeslagen. En ze hadden de dader nog te pakken gekregen óók! BRUSSEL Bologna heeft gister avond Anderlecht verslagen met 20 en daarmee de Belgische club uit het UEFA-toernooi gewipt. De eerste wedstrijd was geëindigd in 11. Het Engelse Tottenham Hotspur heeft de tweede ronde van het toer nooi om de UEFA-eup bereikt. De Spurs wonnen op eigen terrein voor 22.000 toeschouwers met 90 van Keflavik (IJsland). De eerste ont moeting was met 61 eveneens in een overwining voor de Engelse ge ëindigd. Glasgow Rangers heeft op eigen terrein de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinaars bereikt. De Schotten ver sloegen in de tweede wedstrijd voor de eerste ronde Rennes (Frankrijk) met 10. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (1—1) geëindigd. MADRID (ANP) Rafael Fontan Duran, een 66-jarige gepensioneerde Spaanse PTT-ambtenaar heeft dit weekeinde de recordwinst in de Spaanse voetbaltoto op zijn naam gebracht. De heer Fontan Duran voorspelde de veertien wedstrijden van de toto juist en krijgt voor zijn inzet van 80 peseta's (vier gulden) een prijs van 47.820.055 peseta's (2.322.000 gul den). De oud-PTT-ambtenaar be kende dinsdag: „Het is een geweldi ge verrassing. Ik weet niets van voetbal; mijn favotiete sport is stie- renvechten". seerde cursussen algemene basisoplei ding is het belangrijk dat velen van de noodzaak van opgeleid kader door drongen zijn. Niet minder dan 150 cursisten hebben zich reeds aange meld. Van dit grote aantal mag het overgrote gedeelte tot de jeugd wor den gerekend. De cursussen worden behalve in Vlissingen ook in Goes, Temeuzen en Sluis gehouden. Voorts is de moge lijkheid niet uitgesloten dat ook in Tholen en Zierikzee nog een cursus zal worden georganiseerd. Ook aan de opleiding van bestuurskader zal de nodige aandacht worden besteed. Het centrum is dan ook van zins de orga nisatie van cursussen bestuurskader ter hand te nemen. Het college van GS van Zeeland heeft zich bereid ver klaard het nadelig exploitatietekort van het opleidingscentrum voor het eerste jaar geheel voor rekening van de provincie te nemen. (Van een medewerker). BRESKENS Door de Neder landse Volleybalbond district Zee land is in restaurant Scaldls te Bres- kens de jaarvergadering gehouden. Uit de vele mededelingen bleek dat op- 8 januari 1972 het districte- toernooi zal worden gehouden op 11 april de jeugdkampioenschappen en op 11 mei volgt dan het jeugdkam pioenschap In het komend seizoen zullen spelleiderscursussen worden gehouden en scheidisrechterscursus sen. De contributie werd verhoogd met f 1,- en vastgesteld voor senio ren op f 12,- en junioren op f 8,- Op 15 oktober zal de competitie star ten. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De NOS-radio zal vanavond tussen 19.00 en 22.20 uur via Hilversum 2 in rechtstreekse reportages aandacht schenken aan de Europacupwedstrijden Dynamo Dresden - Ajax en Sparta Levsky Spartak Sofia. Het programma is als volgt: 19.00- 19.45 uur: eerste helft Dynamo - Ajax, 19.55-20.55 tweede helft Dyna mo - Ajax, afgewisseld met flitsen van Sparta - Levsky. Van 20.50 - 21.30 uur wordt het VARA-program- ma eventueel onderbroken voor wij zigingen in de stand van Sparta - Levsky en van 21.30-22.20 uur volgt de tweede helft van Sparta - Levs ky. De NOS-televisie zal waar schijnlijk moeten volstaan met enige korte samenvattingen van bovenge noemde wedstrijden. (ADVERTENTIE) Het voetbal wordt harder. Toeschouwers koken snel over. Zelfs thuis voor de buis! Er zijn ons gevallen bekend dat men kaas uit 't vuistje wierp bij een arbitrale miskleun. Doe dat toch niet, mensen. Blijf de cupzenuwen de baas met kaas. Laat de vuist zakken en neem een hap bij een natrap.

de Stem | 1971 | | pagina 17