SU li KWJ BOOS OP PHILIPS Studie over taak defensie Voor 1973 praten over ontwapening Tip voor 'n onvergetelijke vrije dag. ZESTIG MAN OP STRAAT NA FUSIE I I „KORTSLUITING ONTSTAAN" esrelU NS-Minitrips naar het buitenland LADY FLEMING GEVANGENIS IN In Keulen kan men er nog wijs uit NS-dagtochten in herfst en winter evoluon binnenland buitenland m Kil llBle ïringsagentschap Cursussen in Hilversum gaan niet door OVER 3 JAAR MOGELIJK Gemeentelijke voorlichting ill Goirle per televisie Toestemming voordelig uit met NS TUCHTRECHT Alfrink: waardevolle bijdragen van parochianen „WERELDCONFERENTIE" MOGELIJK MEER RUSSEN ENGEL AND UIT Droste gaat Haagse Hopjes maken IMF-OVERLEG Brits voorstel voor grotere rol van SDR's Ontwerp-ver drag voor verbod op biologische wapens Ruimtestation EOENA-19 OP WEG NAAR DE MAAN ëlw Arnhem geeft subsidie aan abortuskliniek voordelig uit met NS lensdag 29 september 1971 13 fil l\WËiï) iWsS!'?: eten dat ten goed genoeg n krijg je geurige tegen een vriendenprijs. Iden. resteren bedrag van 6.000,— 5 mogelijkheid om met ca. drie week 1.250,per maand te jvullen van door de maatschap- itomaten. irijf nu voor informatie, met Uw telefoonnummer, aan: eizersgraeht 376, Amsterdam. utrecht (ANP) De KWJ Katholieke Werkende Jongeren) is óms op Philips, omdat twee cur sussen die via het eigen Avondtecli- „jcum voor personeelsleden in Hil- |vtrsum zijn georganiseerd, op het laatste moment zijn geschrapt. Als Leden werd opgegeven „de laatste richtlijnen op financieel gebied van ■je raad van bestuur", pe KWJ meent dat de dalende ninstcijfers duidelijk een bezuini- ringspaniek hebben veroorzaakt, naar onbegrijpelijk is het dat men niks op het laatste moment ont- jekt. Drie dagen voor liet begin van j( cursussen werd aan betrokkenen de mededeling gedaan. Zij zijn daar door ernstig gedupeerd, want op een andere cursus kunnen ze niet meer terecht en ze moeten dus een jaar van verdere studieplannen afzien. De KWJ, die al eerder de be drijfsopleidingen op de korrel nam, noemt de gang van zaken bij Phi lips in Hilversum voor de gedupeer den pijnlijk en voor belangstellende toeschouwers leerzaam. „Het voorbeeld dat dit wereld concern aan de rest van het be drijfsleven geeft, vormt een nieuwe en sterke ondersteuning van onze eis om bedrijfsopleidingen uit de greep van belanghebbende onderne mingen te halen en onder verant woordelijkheid van de overheid ie brengen", aldus de KWJ. „Daar is dan tenminste nog een stuk demo cratische controle mogelijk om te voorkomen dat er al te willekeurig met de belangen van de werkende jongeren wordt gemanipuleerd". (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE Over enkele maan den is in Goirle geen televisie antenne meer te bekennen. Alle woningen van de kijklustige ge meentenaren, zo'n drieduizend, zijn dan aangesloten op de eer ste centrale antenne-installatie van Zuid-Nederland. Via een draadsysteem kunnen zij dan. naar eigen believen, kijken naar wat Nederland I en II, Duitsland I of U, of België Vlaams of Frans op het beeldscherm brengt. De operatie kost zo'n 600.000. Voor vjjf gulden per maand worden de Goirlenaren aange sloten op deze gemeentelijke draadtelevisie. Dat is voor on3 land een unieke zaak. Want zo'n J centraal antennesysteem voor een hele gemeente, Goirle telt 1 12.000 inwoners, is in Nederland nog nergens vertoond. In Dron- H ten qn Lelystad zijn ook geen televisie-antennes te bekennen. Daar is echter door de compact heid van de bebouwing van een bepaalde antenne-installatie ge bruik gemaakt, die wat eenvou diger is. In Goirle worden een J stuk of twintig afgelegen wonin- Een. meest boerderijen, niet aan- sesloten op de draadtelevisie. Uiteraard krijgen ook de radio toestellen contact met deze cen trale antenne. I De mogelijkheid bestaat via het gesloten systeem gemeente- I lijke voorlichtingsprogramma's I uit te zenden, b.v. van raadsver- 1 ïaderingen over zaken die alle Semeentenaren aangaan. Maar daarvoor zullen eerst de minis ters van Verkeer en Waterstaat I en Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk toestemming moeten geven. Er is een over gangstijd van drie jaar. Zo lang "urmen de televisiekijkers in Goirle nog van de eigen dakan- mnnes gebruik blijven maken. Daarna zullen die antennes moe ten verdwijnen. Niemand is ver plicht zich op het gemeentelijk draadsysteem te laten aanslui ten, maar na het gereedkomen IK s7steem, zo omstreeks "raden december van dit jaar. niemand buitenshuis nog een eigen t.v.-antenne opstellen. De aansluiting van het toestel P de contactdoos van het draad- •ysteem geschiedt via een spe- i,'f sn,°,er- De ongeveer negen en gulden, die dat snoer gaat hJ n' t50eten de mensen zelf talen. Evenals eventueel aan passen van het toestel op het w!ïe-Systeem' Dat aanpassen ost nne gulden per toestel. (ADVERTENTIE) Spring er eens een dagje tussenuit met NS. Ga naar het station en kies Jit een van de tien herfst- en winterdag- tochten. Leuke dag voor 'h fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in het vouwblad op de stations. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens premier Biesheuvel kan er on mogelijk een kort en bondig antwoord gegeven worden op de vraag of in Nederland de defensie te veel geld kost, of dat zij juist gevaarlijk is ach tergebleven. Daardoor is er tussen burgers en regering een communicatiekloof ontstaan over de functie, omvang en achtergronden van de defen sie-inspanning. Dit zei premier Biesheuvel gister morgen bij de installatie op het Cats- huis van de civiel-militaire commissie o.l.v. het oud-kamerlid mr. Van Rijckevorsel, die gaat studeren op de taak van de Nederlandse defensie in NAVO-verband en de daarvoor ver eiste middelen en methoden kritisch zal onderzoeken. De commissie zal een voor ieder begrijpelijk antwoord moeten formu leren op de gestelde vragen, aldus de premier. De commissie zal ook een onderzoek instellen naar de wijze waarop de NAVO-afspraken worden nagekomen en naar de mogelijkheden om door Nederland aangegane ver plichtingen op verantwoorde wijze te vervullen. De commissie moet reeds in het voorjaar rapport uitbrengen. Commissievoorzitter mr. Van Rijckevorsel zei bij de installatie dat de gegeven opdracht „ingewikkeld, omvangrijk en in tijd van vijf maan den moeilijk uitvoerbaar is, maar tegelijkertijd ook zozeer noodzakelijk, dat het een uitdaging is de opdracht te aanvaarden". De ministers De Koster van Defen sie en Van Agt van Justitie hebben een werkgroep en een commissie van advies ingesteld, die zich bezig gaan houden met de herziening van het militaire straf- en tuchtrecht. De regering wil aan deze herziening in 1972 hoge prioriteit geven. De werkgroep heeft tot taak wets teksten te ontwerpen voor een ge heel herzien militair tuchtrecht en militair strafprocesrecht, en voor de aanpassing van het materiële mili taire strafrecht. Ze bestaat uit vijf leden, te weten: drie militaire juris ten van elk krijgsmachtdeel één en twee burgerjuristen van de ministeries van Justitie en van Defensie. Voor wat betreft de herziening van het militair tuchtrecht, verwach ten de beide ministers nog vóór het einde van dit jaar de kamer een nota te zenden, waarin ze de hoofdlijnen aangeven, die naar hun inzicht bij deze herziening zullen moeten wor den gevolgd. UTRECHT (ANP) De r.-k. ziel zorgers kunnen niet meer alleen van giften leven, van de grote of minder grote goedgeefsheid van de gelovigen. Ook binnen de kerk wordf, net als in de maatschappij, gestreefd naar een waardevast inkomen. En daarom wordt zondag 3 oktober aanstaande in het aartsbisdom Utrecht gestart met een actie voor een waardevaste kerkbijdrage van de parochianen. Aldus kardinaal Alfrink in een persbijeenkomst in Utrecht, waar hij de plannen ontvouwde in het bisdom Utrecht te komen tot een meer vaste vorm van de kerkelijke inkomsten. I MAX REIMANN, de voormalige voorzitter van de inmiddels verboden Kommunistische Partei Deutsehlands is nu toegetreden tot de nieuwe West- duitse communistische partij. HET SECRETARIAAT van wijlen generaal De Gaulle zal morgen offi cieel worden opgeheven, aldus meldt de Franse staatscourant. IN COLUMBIA zijn guerrillastrijders bijzonder actief. In het zuidoosten zijn twee officieren en tien soldaten van het leger gedood toen ze in een hinderlaag liepen. Het centraal station in Keulen bezit wellicht een record. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Andrei Gromyko. de Russische minister van Buiten landse Zaken, heeft in de algemene vergadering van de V.N. een resolu tie ingediend, waarin wordt verzocht voor eind volgend jaar te besluiten tot het houden van een ontwape ningsconferentie. Het verbod, en de vernietiging van kernwapens wordt een zaak van dringend belang ge noemd. Gromyko wenst thans klaarblijke lijk dat er een conferentie komt voor alle landen, waarbij hij speci aal denkt aan de gedeelde naties, zoals de beide Duitslanden en com munistisch China. De beoogde verbetering' van de Amesikaans-Chinese betrekkingen noemde de Russische minister in beginsel een normale ontwikkeling. Het moest echter geen combinatie tegen andere staten worden. Dat kon tot complicaties leiden. Gromyko pleitte wederom voor een Europese veiligheidsconferentie, waaraan ook Amerika en Canada kunnen deelnemen. Daar zou kun nen worden gesproken over het af zien van geweld en over uitbreiding van de betrekkingen. Wat West- Duitsland betreft, zei de minister, dat de vredeskrachten daar de over hand krijgen. „Als de Duitse Bonds- LONDEN (AP) De Britse rege ring heeft gisteren duidelijk gemaakt dat er nog meer Sovjet-functionaris sen het land zullen worden uitgezon den als het Kremlin tegenmaatrege len neemt in verband met het weg zenden van de 105 Russen uit Lon den. Dit werd gisteren meegedeeld op de dagelijkse persconferentie van de regering te Londen. Men liet ook doorschemeren dat er een nieuwe Britse officiële verklaring over de affaire in voorbereiding is. GROMYKO. republiek voorgoed met het verle den breekt, kan niemand haar de plaats ontzeggen die haar in Europa toekomt. Een van de voornaamste grondslagen van de vrede in Europa, noemde Gromyko' de goede verhou ding tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk. (ADVERTENTIE) Wilt u eens met een computer spelen? Weten hoe kleuren-tv werkt? Elektronisch uw geheugen testen? Kom naar het Evoluon in Eindhoven. Om zèif op de knoppen te drukken, zèif boeiende experimenten uit te voeren. Om iets meer te begrijpen van de wereld waarin wij leven. Kom naar het Evoluon, 't is de moeite waard. Voor iedereen 1 Direct aan de rondweg in Eindhoven.Geopend: dagelijks van 10-18 uur; op zon- en feestdagen (behalve 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag) van 12-18 uur. (gesticht door Philips) (Van onze redactie binnenland) HAARLEM Koninklijke Droste Fabrieken N.V. te Haarlem doet haar bod op Rademaker's Koninklijke Ca cao- en Chocoladefabrieken N.V. in Den Haag (Haagse Hopjes) gestand. Het ligt in de bedoeling van Droste ide activiteiten van Rademaker te concentreren in het Droste-bedrijf in Haarlem, waardoor in principe de 60 man personeel van het Haagse be drijf overbodig worden. Voor hen is in overleg met de vakhonden een af. vloeiingsregeling getroffen. De steenfabriek „Olburgen" (Jo seph van de Loo en Co) in Olburgen (Overijssel) gaat wegens de bijzon der slechte bedrijfseconomische gang van zaken de produktie binnenkort staken. Volgens de directie is met de vakbonden overeenstemming bereikt over een redelijke afvloeiingsrege ling voor de ongeveer 30 man per soneel. Een woordvoerder van het bedrijf deelde mee. dat de produiktie eind dit jaar of in februari 1972 wordt stilgelegd. De directie van de Koninlklijke Bontfab-rieken Vulling N.V. te Heeze heeft meegedeeld dat wegens terug gang in de conjunctuur binnenkort ontslagen moeten vallen. Hoeveel van de 105 werknemers ontslagen moeten worden kon de directie nog niet meedelen. De ondernemingsraad en de vakorganisaties zijn ingelicht. In verband met de stijging van de kosten en de stagnerende binnen- en buitenlandse afzet heeft d'e Italiaan se fabriek van huishoudelijke elek trische apparaten en radio- en tele- WASHINGTON y De Britse mi nister van Financiën, Anthony Bar ber, heeft gisteren in de jaarvergade ring van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) het voorstel ge daan het monetaire wereldbestel te hervormen op basis van veranderin gen die zouden moeten worden aan gebracht in de Bijzondere Trekkings rechten (SDR'S) op het IMF. De her vorming heeft in hoofdzaak ten doel de dollar van zijn rol als reserveva luta te verlossen, waardoor de Ame rikaanse autoriteiten de pariteit van de dollar op dezelfde manier zouden kunnen wijzigen als andere regerin gen de waarde van de munteenheid van hun land. Aldus zou een bijdra ge worden geleverd aan het voorko men van financiële crises zoals de we reld er thans een doormaakt. De Bijzondere Trekkingsrechten zijn in 1970 ingevoerd als internatio naal réserve-bestanddeel. Zij worden door het IMF uitgegeven in afgespro ken bedragen en aan leden van het fonds toegewezen in verhouding tot hun deelnemingen in het fonds. De SDR'S kunnen in officiële transac ties met dollars en goud worden ge bruikt en hun doel is een beheerste uitbreiding te leveren voor de mone taire basis van de groeiende wereld handel. Japan heeft ook een derge lijk voorstel gedaan. visietoestellen, Zanussi, verkorting van de werktijd aangekondigd voor 9400 van de 12.350 werknemers in de sector huishoudelijke apparaten. De verkorting gaat 22 oktober in. Zanus si heeft in totaal 30.000 man in dienst. GENéVE (DPA/RTR) Twaalf landen, waaronder de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, hebben giste ren op de ontwapeningsconferentie in Genéve de definitieve tekst inge diend van een ontwerp-verdrag voor een verbod op biologische wapens. Het verdrag voorziet ook in een ver nietiging van alle aanwezige b-wa- pens. Het ontwerp-verdrag wordt ge steund door Nederland, Bulgarije, Groot-Brittaninië, Canada, Italië, de Mongoolse volksrepubliek, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en de Verenig de Staten. Aan de ontwapeningsconferentie in Genéve nemen 25 landen deel. Het nu ingediende ontwerpverdrag zal in deze vorm worden voorgelegd aan de algemene vergadering der Ver enigde Naties. liet ontwerp wordt niet gesteund door de delegaties van de twaalf in Genéve aanwezige niet- gebonden landen. Ook Japan komt niet voor op de lijst van de indieners. De Japanse afgevaardigde Hiroto Ta- naka heeft echter laten weten, dat zijn land bereid is het ontwerpver drag te steunen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU In de Sovjet-Unie is gistermiddag een automatisch ruim testation in de richting van de maan gelanceerd. Het is de Loena-19. aldus Tass. Het ruimtestation heeft volgens Tass tot voornaamste taak de maan en de omgeving van dit hemel lichaam te onderzoeken. Het ruimte station dat van een kunstmaan uit in de richting van de maan werd ge zonden, is precies in de berekende baan gekomen. Alle instrumenten aan boord van de Loena werken nor maal, aldus de bekendmaking van Tass. De vorige Loena is begin septem ber bij een landing in de buurt van de „Zee der vruchtbaarheid" op de maan stuk geslagen. Dit maakte het Russische persbureau Tass eerst ne gen dagen later bekend zonder de oorzaak van de mislukking te ver melden. Loena-17 bracht vorig jaar novem ber het eerste automatische maan- wagentje, de Loenachod 1 op de maan, dat medio september zijn elfde werkperiode op de maan heeft be ëindigd. Er zullen altijd zaken blijven die je hier in ons landje eigenlijk niet verwacht. En daardoor juist harder aankomen, of meer verbazing wek ken. De brand in Eindhoven classifi ceer ik ook onder een van die ge beurtenissen. Een ramp met zoveel slachtoffers houdt je toch nauwe lijks voor mogelijk in Nederland Dat zijn drama's die alleen in Amerika of Perzië of Japan plegen te gebeuren. De 31-jarige Engelse mevr. Mavis Holden, die vorig jaar naar Au stralië wilde emigreren, maar merkwaardig genoeg geweigerd werd vanwege gezondheidsredenen - ze woog 123 kilo -, huppelde on langs blijde gestemd dat land bin nen. Ditmaal werd ze wel toegelaten, maar liefst 67 kilo lichter. Haar zusje van 102 kilo sprongen de tranen in de ogen, toen zij ter begroeting op het vliegveld aanwe zig - in het vrouwtje dat op haar afkwam, de Mavis herkende die haar tot voor kort slank had doen lijken. Mavis, kortom(-vang) - vond de weg naar Australië via een drasti sche vermageringskuur. Haar onge lovige zuster sprak (want dat moet dan altijd): „Haar dijen hadden vroeger een grotere omvang dan haar taille nu". Herfst is de natuur in een door- kijkbloes. Ik ben geboren onder het sterren teken van de vis en de grote vissen! vreten kleine vissen. Ik ben een grote vis", (schaker Bobby Fischer, briljant, met een grote mond en overtuigd van zijn eigen kracht) Radio-Peking heeft de Chinese wijsgeer Confucius een reactionair genoemd, die slecht werd vereerd door despoten en pseudo-marxisten en dito-leninisten. Zo ziet maar weer. We zullen het kort maken heden, geachte figuren. Morgen meer, daar kunt u verzekerd van zijn. Aldus gegroet uit de grond, van mijn hart. MERIJN. (Van onze correspondent) ARNHEM Arnhem zal als eerste gemeente in Nederland steun verle nen aan een abortuskliniek. De raad besloot na een discussie van ander half uur de garantie voor een geld lening te geven, die door de Stichting voor Hulpverlening bij Zwanger schapsonderbreking Arnhem en om streken was gevraagd; 22 raadsleden waren voor, 15 tegen. IN STOCKHOLM is gisteren een congres begonnen, dat zich zal bezig houden met het vraagstuk van de zelfmoorden. In Zweden plegen elk jaar 1700 mensen zelfmoord, waar mee het land op de vierde plaats van de wereldranglijst staat. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f135.- 5 dagen Parijs f132.- *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs vanf 100.- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. V.V.. AMALIA FLEMING. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De bijzondere mili taire rechtbank in Athene heeft gis termiddag de 62-jarige lady Amalia Fleming (bacteriologe) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 16 maanden. Zij werd schuldig bevon den aan het beramen van vlucht- plannen voor de politieke gevange ne Alexandros Panagoelis. Lady Amalia Fleming, weduwe van de ontdekker van de penicilline had bekend te hebben deelgenomen aan een complot om Alexandros Pana goelis uit de gevangenis te bevrij den. Sprekend in haar moedertaal (Grieks) zei lady Fleming, die na haar huwelijk met sir Alexander Fleming ook de Britse nationaliteit bezit: „Ik erken voor de rechtbank dat ik Panagoelis erg graag wilde bevrijden. Ik geloof dat Panagoelis op onmenselijke wijze wordt mis handeld. Maandenlang zat hij met handboeien om en herhaaldelijk ging hij in hongerstaking. Ik wilde erg graag iets doen om hem te be vrijden'. De president van de recht bank onderbrak haar op dat moment met de opmerking dat Panagoelis, die in augustus 1968 een aanslag pleegde op de premier George Pa- padopoelos, ter dood was veroor deeld maar dat het vonnis nooit was voltrokken. „Het zou een daad van barmhartigheid zijn geweest hem te executeren in plaats van voort te gaan hem te mishandelen", was het antwoord van lady Fleming. De openbare aanklager eiste na deze bekentenis een gevangenisstraf van achttien maanden.

de Stem | 1971 | | pagina 13