Commissie kraakt vergoedingen basisonderwijs Rijksmuseum-man vergeefs op reis TIJDENS CUP-WEDSTRIJDEN Bende rooft half miljoen een Prachttapijt! ereW libelle GEBED IN DE STRIJD erst rechts contra „terreur Regering eens met „Oost-politiek5" DIEFSTAL VERMEER LIJKT POGING TOT AFPERSING EX-PREMIER HEKELT OPPOSITIE ONDERWIJ ZERSVERBOND VROUWEN IN OSLO AAN MACHT Chatsjaturian in Nederland are binnenland buitenland commenlaar Spionage oorzitter Bejaarden hui onderscheiden Meer subsidie voor aanvullende werken „SPROOKJES" 99 EERDER WISSELEND OPGELICHT SCHMELZER 5 jaar slijtage garantie j;nsdag 28 september 1971 (Van onze onderwijsredaeteur) UTRECHT Een speciale com missie van het Katholieke Onder ivijzersvcrbond is tot de conclu je gekomen dat de exploitatie vergoedingen die de gemeenten san het basisonderwijs betalen mivoldoende en discriminerend Uitgangspunt is dat alle scholen in .Mi gemeente dezelfde exploitatie- 'ërgoeding per leerling krijgen. Daarbij komen kleine scholen veel tekort. Berekeningen toonden name- aan dat kleine scholen 28% duurder zijn dan de gemiddelde scholen waarvan nu wordt uitge gaan. ifen ging uit van de standaardbe ding voor een zcsklassige school. De commissie splitste de kosten evenwel in posten per school, per lokaal en per leerling. Enigszins af gerond kwam dat uit op f 3500 per school, f 3500 per lokaal en 62 per leerling per jaar. Met deze normbe dragen als uitgangspunt bekeek de commissie hoe het voor kleinere en grotere scholen uit zou komen. Men kwam voor een school met 60 leer lingen daardoor niet op het n "vr.be- drag van 184,77 maar op 237 per leerling. Een school met 60 leerlin gen is volgens deze opzet 23% duur der dan een school met 200 leerlin gen, terwijl een school met 480 leer lingen 7% goedkoper is. Be commissie van het KOV conclu deert dat de huidige methode van een vast bedrag per leerung voor alle scholen in de gemeente niet tot een evenredige voldoening van de behoeften leidt. De commissie vindt dan ook dat de LO-wet 1020 wat dit betreft gewijzigd dient te worden. Men wil in verband met de bezwa- De regering in Moskou blijkt nau welijks in verlegenheid te zijn gebracht door de uitwijzing van 105. Russische functionarissen die ,zVctiin ngeland aan spionage hebben huldig gemaakt. De Sovjets hebben onmiddellijk alle registers van hun politieke scheldorgel opengetrokken, zodat de Britten nu te kijk staan als spionage- maniakken, aanstichters van anti- Russische campagnes en verspreiders van koude-oorlog-ideeën. Het na- leve cynisme, waarmee Moskou bij taken als deze pleegt te reageren, wekt toch telkens weer verbazing. Het spionagebedrijf immers hoeven we niet met een hypocriet nevelgor- dijn te omhullen. Er wordt nu een maal gespioneerd bij hef leven, zo wel in de Westerse hoofdsteden als 'an de andere kant van de politieke scheidslijn. En Moskou maar doen alsot er «iets aan de hand is en alsof men ®h in het diepst van zijn politieke Ml beledigd voelt. Het Kremlin zou meer sympathie oogsten met de simpele erkenning dat het pech heeft gehad en dat het oegerig zijn kans wacht om enkele tientallen Britten op spionage te be trappen. Want dan zou het gewoon 1—1 a|n. En verder geen politiek-mora- serende rim-ram. Want daar gelooft 'och niemand in. MauTARD (ANP> Mr- A- knidi ImkamP. voorzitter van de VEm ®efaal'den en Gepensio- b TT en tevens van de Landelij- n,n.me van Diocesane Bonden van NoSno510^06^611 en Bejaarden in ziin an?' is ?er gelegenheid van ridrlo. sf vel'jaardag benoemd tot 1 ln ee orde van Oranje-Nassau. ren tegen het systeem ook niet wachten op de nieuwe wet voor basis- en kleuteronderwijs. „Zij acht de thans bestaande vergoedingsrege ling uitermate onvoldoende, ja dis criminerend". De commissie pleit voor een vast bedrag per school en per leerling, maar een wisselend bedrag per lo kaal op grond van aantoonbare ver schillen in kosten en onderhoud. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Een stafmede werker van het Rijksmuseum in Amsterdam heeft gistermiddag ver geefs een reis ondernomen naar één van de vier in een anoniem tele foongesprek opgegeven plaatsen in Europa. Bij zijn verblijf in deze stad, evenals de andere drie steden niet nader door het museum genoemd, heeft hij niets ervaren dat op een aanw ijzing zou kunnen duiden, waar de vorige week in Brussel gestolen „Liefdesbrief" van Vermeer zich zou kunnen bevinden. De afgespro ken tijd met de onbekende wilde men niet vrijgeven. Een woordvoerder van het mu seum deelde mede, dat de andere drie steden onmogelijk binnen de gestelde tijd vanuit Amsterdam kon den worden bereikt. Het telefoon gesprek van gistermorgen was het tweede anonieme gesprek met het museum, want zaterdagmorgen had eveneens een onbekende het mu seum opgebeld met de mededeling, dat nadere aanwijzingen konden worden verkregen op zekere voor waarden. Of de onbekende man van giste ren dezelfde persoon is als degene die zaterdag het museum opbelde kon niet worden vastgesteld, omdat de telefoongesprekken door ver schillende employé's van het mu seum werden gevoerd. Johannes Vermeers „Liefdesbrief", toch al klein van formaat.44 bij 38,5 cm heeft bij de operatie die de Brusselse dief toepaste, nog ernstig aan formaat ingeboet. De lijst bedekte namelijk aan de on derzijde twee centimeter van het doek en aan alle drie andere kan ten één centimeter. Zoveel heeft het Rijksmuseum er dan nog van over van dit al in 1883 aangekoch te schilderijtje. Als het uitgesneden doek terug mocht komen, kan de schade nog wel herstel dworden. Hedendaagse restaurateurs staan vrijwel voor niets en met een totale verdoeking is alles nog wel weg te werken. Waarom iemand een zo bekend schilderijtje steelt en en pas sant verminkt is niet volstrekt duidelijk. Voor de hand ligt dat de dief rekent op de bereidheid van de verzekeraars om hem een be hoorlijk bedrag te geven mits het doek in hun handen komt. Het Rijksmuseum heeft van al zijn op miljarden te schatten kunstvoor werpen niets verzekerd. Wat zou het helpen als het rijk voo" een verbrande Rembrandt een boel miljoenen zou krijgen Zodra een werk echter wordt uitgeleend, moet de lener wel voor verzeke ring zorgen. Bij uiterst kostbare werken doen grote verzekerings maatschappijen samen. Dat schijnt ook gebeurd te zijn bij het Brus selse geval, waarin drie internatio nale maatschappijen het risico sa men gedeeld hebben. Vijftien mil joen bedroeg het verzekerde be drag. Een Zuidvietnamese soldaat is in gebed verzonken tijdens een gevechts pauze in het gebied dat de naam draagt Landingszone Oranje, iets ten zuiden van de basis Khe San in Zuid- Vietnam. DEN HAAG (ANP) Voor de periode 30 augustus 1971 tol en met 30 april 1972 is het subsidiebedrag voor aanvullende werken op pro jecten voor ondere werknemers, vastgesteld op 335,per manweek, hetgeen een verhoging betekent van 35,—. Aldus heeft minister drs. J. Boers- ma (Sociale Zaken) gisteren mee gedeeld aan de Tweede Kamer. OSLO (DPA). In de ge meenteraad van Oslo hebben de vrouwen het voor het zeggen. Bij de vorige week zondag en maan dag gehouden Noorse gemeente raadsverkiezingen werden voor 48 van de 85 zetels vrouwen ge kozen. In de oude raad van de Noorse hoofdstad hadden 22 vrouwen zitting. Met uitzondering van de christelijke volkspartij bestaan de raadsfracties van alle Noorse partijen voor de meerderheid uit vrouwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier De Jongh heeft zich geschaard in het koor van degenen die roepen om een parlementair onderzoek naar het sterk gegroeide begrotingstekort over dit jaar. Hij vindt namelijk dat „het hoog tijd wordt het sprookje uit de wereld te helpen dat zijn kabinet een financiële puinhoop heeft achterge laten en het parlement informatie onthouden heeft". In een interview heeft hij verklaard dat de verhalen van de oppositie leider Den Uyl (PvdA) en Van Mier- lo (D'66) als zouden het vorige ka binet en de regeringspartijen de kie zers hebben misleid, volstrekt onjuist zijn. De ex-premier stelt dat de cij fers, die vlak voor de verkiezingen in de nota van de toenmalige minister van Financiën Witteveen werden vermeld, precies juist en tot op dat moment bijgewerkt waren. De heer De Jongh vindt het woord sprookjes voor de verhalen van de oppositie „veel te netjes". Het is een kwestie van partijpolitieke propaganda ge worden", aldus de oud-premier. Van een onzer verslaggevers) vt«kbbriDAM De Vrije l'ers, tarheia --°°r- zw'jgeiule kentl jhetie «koUtedTp 3°n,g,Ste ui'savc aan- tcn r-,zullen starten mei %in? cursus zeUverflc- s en anti-guerila-oorlogvoc- meer- een als uiterst rechts be staand blad, onder hoofdre- v'an de heer Max Lewin. "ng. no°dzake]i?thl^ft dat deze cursus M v7„ J'S 8eworden door de re"r dm "llsdaden> geweld en ter- is heenoiG6' westelijke wereld "Niet aPo n' 1 blad schrijft: slaan i„i en Sfwone misdadigers Vei1 dat -loü? jGt aaatal misdrij- tieke g wordt door poli- teit veSfi?' dle Llun criminali- stiirt v,6n achter politieke stlJgt beangstigend snel". De cursus, zal bestaan uit een aan tal artikelen in de volgende num mers van De Vrije Pers, die zullen handelen over taktieken, methoden en doelstellingen van guerillabe- wegingen. Daarnaast zullen de le zers van net blad ook kunnen le zen „op welke wijze zij, alleen of in kleine groepen, doeltreffende tegenmaatregelen kunnen nemen". Hen zal de wapenvoering worden geleerd, het vervaardigen en on schadelijk maken van ontplofbare stoffen, handgranaten, landmijnen enz. enz. De schriftelijke cursus zal worden gevolgd door practische oefenin gen. De heer Lewin zei ons desge vraagd, dat De Vrije Pers drie medewerkers had aangetrokken „Die geschoold zijn in het bestrij den van de misdaad, speciaal 111 het bestrijden van hen die moord en terreur tot hun politiek credo hebben gemaakt". Alle drie de medewerkers zouden ex-militairen zijn, twee ervan heb ben een opleiding in Amerika ge had. De heer Lewin zei zich ervan bewust te zijn dat de cursus wel eens in strijd met de wet zou kunnen zijn. „Maar", zei hij, „de terreur van de tegenstanders maakt dit noodzakelijk". Bij de administratie van het blad waren tot nu toe geen aanmeldingen bin nengekomen, maar, aldus de heer Lewin, reden daarvoor was, dat het blad eerst gisteren verschenen was. Waar de practische oefenin gen gehouden zouden worden, kon de heer Lewin nog niet zeggen, daar dit afhankelijk zou zijn van het aantal aanmeldingen. De kos ten van deze cursus komen voor rekening van de cursist. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het nieuwe recherche-bijstandteam van de Nijmeegse rijkspolitic heeft met de aanhouding van de mannen die in de nacht van 21 op 22 augustus de Boerenleenbank in Zetten van 100.000 gulden beroofden, de aanzet gegeven tot het oprollen van een uit tien man bestaande uitstekend georganiseerde misdadigersbende. sportbedrijf. De chauffeurs van het Ubbergse bedrijf vervalsten handte keningen, vulden de dagstaten fou tief in en wisten het met Duitse pompbedienden op een akkoordje te gooien, waardoor ze valse benzinere keningen kregen. De betrokkenen hebben tot op dit moment 70 misdrijven bekend: brandkastkraken, roofovervallen, in braken en autodiefstallen. Dc balans van de totale buit is nu al doorge slagen tot over dc 500.000 gulden. De Nijmeegse Rijkspolitie: „Het scorebord verandert met het uur; het gaat nog vlugger dan in het Goffertstadion". Het gaat hier om een bende die gebruik maakte van een geperfectio neerde, ver doorgevoerde planning. Men kwam bijeen in een buiten gebruik zijnde kippenfokkerij in het Betuwse Valburg, waar alle plannen werden uitgebroed. De bende be schikte over specialisten op allerlei gebied: brandkastkrakers, roofover vallers, insluipers, autodieven enz. Als er een misdrijf was gepleegd, werd meteen alles vernietigd wat daarvoor was gebruikt. Een voorbeeldje van die perfectie: men had het plan opgevat om tijdens een avond waarop een belangrijke voetbalwedstrijd zou worden ge speeld, een postkantoor te beroven en de hele kluis mee te nemen, Speciaal hiervoor werd een lier in een auto gemonteerd De arrestaties in vérband met het ge- val-Zetten gooiden echter roet in het eten. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat ook de kraak in Zetten zou worden gepleegd op een voetbal avond: 15 september, toen Feijen- oo.rd de eerste wedstrijd in de Europa-cup speelde. Men verwachtte toen ongestoord zijn werk te kunnen doen. Doordat er echter hulp van binnenuit kwam. werd het plan eer der uitgevoerd dan de bedoeling was. Ook daarvoor al ging men op pad op momenten dat belangrijke wedstrij den werden gespeeld, zoals bijvoor beeld op 28 april, toen Ajax de televisiekijkers in de ban hield. Die avond werd het postkantoor in Dui ven beroofd en werd een bezoekje gebracht aan het clubhuis van V.V. Wageningen. In wisselende formaties ging de uit tien mensen bestaande bende op pad. Op dit moment zijn aangehouden de 34-jarig'e invalide Dluimveehouder H. S. IJ. uit Andelst. die door zijn mede-bendeleden als de leider wordt aangewezen: G. W. T. (26), fruitteler uit Randwijk; H. A. v. d B. (38), koopman uit Arnhem en zijn echtgenote de prostituee J. L. (32); de loonlosser G. A. M. L. (45) uit Bergen (L); de koopman V. L. H. (26) en zijn verloofde C. J. .M E., postituee, beiden uit Den Haag; de meubelmaker S. V. uit Zetten (21); de koopman F. S. (24) uit Arnhem en "de 20-jarige bankbe diende A. K. uit Dodewaard. Pas nu is duidelijk geworden, dat een groot transportbedrijf in Ubber- gen vanaf 1968 tot mei van dit jaar door een tiental personeelsleden is opgelicht voor een bedrag van 300.000 gulden. Het waren met name de chauffeurs van het bedrijf die door het mani puleren met benzinebonnen aan de grens geld in eigen zak wisten te steken. Vrachtwagenchauffeurs moe ten 34 pfennig per liter benzine invoerrechten betalen als zij Duits land binnenrijden. Voor bemiddelin„ maken zij gebruik van de diensten van een particulier bevorderings-ex- peditiekantoor, dat voorschotten ver strekt. Dit kantoor stuurt de reke ning later naar het betrokken tran- CHATSJATURIAN. SCHIPHOL (ANP) De com ponist Aram Chatsjaturian is gis termiddag vanuit Moskou in Ne derland aangekomen voor het ge ven van twee concerten met het Amsterdams Plülharmonisch Or kest. Vrijdag vindt een optreden plaats in het Concertgebouw te Amsterdam, zaterdag in het thea ter De Muzenval te Emmen. In het kader van de manifesta tie „Sovj et-tij dgenoten-Rusland- vandaag" is Chatsjaturian uitge nodigd zijn eigen werk te komen dirigeren. Chatsjaturian is ook geen on bekende voor amateurmusici. O.a. door harmonieën worden wel eens werken van hem uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc Nederlandse re gering ondersteunt de „Oostpolitiek" van dc Westduitsc bondsregering. Dit zegt minister Schmelzer (Buiten landse Zaken) in zijn thans versche nen begrotingstoelichting. (ADVERTENTIES) wiem Fijn om over de vloer te hebben. GIEJv- Let op dit Wol merk. Wanneer het u gaat om wollen tapijt van gegarandeerd zuiver scheerwol. (Wyers staat er achter) Ze kunnen van deze week later zeggen wat ze willenmaar een frisse start had hij wis en zeker. En vochtig, om met een doorweekte col lega te spreken, die er altijd weer in slaagt om precies in enorme stortbui ten plaats te nemen. Het vreemdste van de dag van gisteren was eigenlijk het bezoek van Nixon aan de Japanse keizer Hirohito, zie zich met gemalin en gevolg Europa-waarts spoedde en on derweg, in het kille Alaska, de Ame rikaanse president ontmoette. Als was de aldaar heersende tempera tuur bepalend voor de huidige be trekkingen tussen Japan en de Ver enigde Staten. Nixon reisde in ieder geval 8.000 kilometer voor deze ontmoeting. Je kunt zeggen dat reizen een soort Ancho-rage is van die man, maar we moeten dit, geloof ik, toch meer zien in het kader van de algemene lijm-actie van de Amerikaanse pre sident. Hiro hito) -Daro. Trouwens de jongeheer Wiegel van de VVD kan er ook wat van. Die heeft me in het weekeinde „Gatje" Witteveen toch staan te ver dedigen, dat het niet mooi meer was. Hij wilde alle schuld op de confessionelen werpen. Om het ei gen nest niet te bevuilen. Een vals Wiegeliedje. Er wordt gefluisterd dat het kabi net Dreesheuvel ook sabotage van de Russen is. Gisteren en in het weekeinde staan te kijken machteloos naar de doodsstrijd van honderden vissen in de uiterst zuurstofarme vervuilde wateren in mijn woon plaats. Met de dag zag je meer witte buikjes boven drijven. En wanhopig happende bekken net boven het wa teroppervlak uitsteken. Het wachten is op de tijd dat er mensen zo naar adem staan te hap pen. En bij bosjes dood neervallen... I Over naar de pastoor van het plaatsje San Giovanni del Castello (vlakbij Napels, om precies te zijn.) Deze verbaasde zich sterk over hel razendsnel verdwijnen van hel wijwater uit zijn kerk, dat geen gelijke tred hield met het kerkbe zoek. 1 De pastoor besloot later de wijwa tervaten niet meer bij te vullen, nadat hij had ontdekt dat het wij water werd gebruikt als haarwater door zijn parochianen. ir Ook daar liep het de (spui) gaten uit. Lon- Oud-Russisch spreekwoord; don is the place for me. Maar allez, de mannen mogen nog 14 dagen blijven van de Engelse regering. En dat is beter dan hele maal niks. Gegroet gij streekgeno ten. MERIJN IN DEN HAAG heeft de advocaat- generaal bij het gerechtshof tegen een Belgische drankenhandel 2800 gulden boete geëist omdat deze „boerenjongens" en jenever met een te laag alcoholpercentage op de markt had gebracht. Iets anders doen dan de sleur van alledag. Libelle helpt u uw andere ik te ontdekken. Met de Libelle-handwerkwedstrijd bijvoorbeeld. Creatief zijn en een wandkleed maken. Met de kans „De Gouden Naald" te winnen. Alles hierover in Libelle van deze week. Verder in Libelle o.a.r Jonge honden in de uitverkoop. Een nieuwe aflevering van de artikelenseric „Het andere ik van Claus".

de Stem | 1971 | | pagina 9