Part-time werken blijkt steeds meer een uitkomst New Chic „Als we het niet eens worden moet zaak maar barsten' Kind vanaf 12 jaar als mondig beschouwen MAMMOET CHIPS-OVEN P.S.P.-YOORZITTER PIETER BURGGRAAF: CLIFF R Twistbovs en ritshulpjes op Haagse damesbeurs „DAGJE vrouw mode 1immuun— Experiment Mannen Invloed Commissie Wiarda Niet aantasten Bekend U bóft als u van vis houdt. Verhuisd Dinsdag 28 september 1971 u Steeds meer vrouwen wor den de laatste tijd bij het pro- duktieproces ingeschakeld. De drijfveren voor de huisvrouw om buitenshuis te gaan wer ken lopen nogal uiteen. Er zijn er die het doen om uit de be sloten sfeer van het gezin te komen, maar er zijn er ook die er een manier in zien om een aardig centje bij te ver dienen. Een gevaar waaraan alle buitens huis werkende huisvrouwen zich echter blootstellen is, dat het gezin verwaarloosd wordt. Een uitkomst is in dit verband het part-time werk, dat de vrouw in staat stelt zich ondanks het werk nog in voldoende mate aan het huishouden, man en kinderen te kunnen wijden. Niet alleen in Nederland mag het part time werk zich in een stijgende belangstelling verheugen. Ook over onze grenzen blijkt er steeds groter wordende behoefte aan te bestaan. Een onderzoek in Duitsland heeft uitgewezen, dat een kwart tot een derde van de vrouwen, die een baan zoeken part-time werk wil. Eind september 1970 stonden daarvoor 41.000 vrouwen bij de arbeidsbu reaus ingeschreven. Dit cijfer is 15,8% hoger, dan op het eind van september 1970 en 39% hoger dan eind juli van datzelfde jaar. Uit het onderzoek bleek, dat niet alleen de vrouwen, maar ook de bedrijven zich steeds meer interesseren voor part-time werk. Als men nagaat in welke sectoren het aantal part-time banen gestegen is, komt men tot de conclusie, dat de stijging een alge mene tendens is. In de periode april 1968 - april 1969 steeg het aantal banen in de Duitse handel met 10,7%, in de leer, textiel- en confec- tie-industrie met 11,4% en in de metaalindustrie met 29%. 80% van de part-time banen, die beschikbaar zijn, worden aangeboden door de dienstverlenende sector. De produk- tiesector bood maar 17,3% van de geregistreerde part-time banen. In Zwitserland is het bedrijf Fu- rex sinds de afgelopen zomer bezig met een vooral voor vrouwen inte ressant experiment met betrekking tot de werktijden. In de fabriek, waar 50 personen werken (waaron der een tiental vrouwen) zijn volko men vrije werktijden ingesteld. Elke week geven de vrouwen van tevo ren aan, wanneer zij drie, vier of vijf uur per dag zullen werken. Tot nu toe zijn zowel werkgever, als werknemer tevreden over de resul taten. ke arbeid een gunstige invloed heeft op het gezin. Dat het bij de voorstanders alle maal minder om de emancipatie en het sociaal contact, dan om de cen ten draait bleek wel uit de antwoor den: geen woordenwisselingen meer om geld (43%), mijn man is blij met een tweede inkomen (23%), mijn kennissenkring wordt groter (15%), ik kan zelf mijn wensen vervullen (14%), we kunnen ons meer veroorloven (12%), mijn man heeft meer waardering voor me (9%), mijn grote kinderen hebben meer waardering voor me (8%), ik hoef niet meer ieder kwartje te vragen en de huishouding is veel eenvoudiger, want we hebben elek trische apparaten kunnen aanschaf fen (beiden i Uit een belangrijk onderzoek, dat het Instituut van Allensbach in Duitsland heeft verricht blijkt, dat de baan van moeder, dikwijls een gunstige invloed heeft op het gezin, de kinderen worden minder afhan kelijk, de ouders overleggen meer en de ideeën van de vrouw leggen meer gewicht in de schaal. Het wer ken van de moeder zou echter al leen een positieve waarde hebben, als ze een baan heeft, die haar ligt en die ze met plezier uitvoert. Dat zelfde zal overigens wel evenzeer voor de man van toepassing zijn. Het UnBtitauit van Altenbaeh heeft desondanks bij haar onderzoek al leen aan de huisvrouwen gevraagd of en waarom ze vonden dat tijdelij- Slechts 5,2% van de huismoeders bleek een negatieve beoordeling ten opzichte van (tijdelijke) arbeid te geven. Ook zij hadden zo hun argu menten. Mijn man is jaloers, hij denkt dat ik nieuwe vrienden zoek. Hij is bang, dat hij niet meer hele maal het gezinshoofd zal zijn, hij is bang dat de buren zullen denken, dat ik om financiële redenen werk, hij is bang dat de familie denkt, dat ik het huishouden verwaarloos. Het opmerkplijke van al deze ant woorden, is overigens wel dat steeds de man erbij werd gehaald, maar dat is iets waaraan de meeste werklusti- gen zich waarschijnlijk ook wel schuldig zouden hebben gemaakt, ware het niet, dat de mannen bij hen nog een geduchte concurrentie hadden van de centjes. HENK POSTMA De Chambre Syndicale de Ia Haute Coiffure Francaise heeft de nieuwe haarmodelijn voor het komend seizoen gelanceerd. De naam is New Chic. Het kap sel maakt een klein kopje met kort haar in de nek wat gemak kelijker is met het oog op de hoge kragen en het opstaand bont, dat deze winter gedragen wordt. Golven of krullen mogen er zwier aan geven mits de ronde vorm er niet door wordt aangetast. „Pattes", lijkend op de bakkebaardjes van de man, zijn toegestaan evenals pony, maar noodzakelijk zijn ze niet. Wat de kleuren betreft, deze lopen als het ware in elkaar over o.a. hazelnootblond en roodbruin; effen kleuren in de donkere tinten zijn warm en levendig o.a. kastanjebruin en acajou. Uit deze richtlijnen van het Syndicat valt lering te trek ken: torenhoge getoupeerde kapsels met toestanden inge wikkeld als roomtaarten, zijn nu definitief „uit". (Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Beslissingen een kind mogen alleen worden nomen, wanneer ze in zijn y zijn. Het kind moet vanaf j, twaalfde jaar in de gelegen worden gesteld zijn mening ken te maken bij alle beslissingen trent het gezag over hem. Dit de voornaamste twee aanbevelinZ welke de commissie herziening derbeschermingsrecht (fco^ commissie Wiarda, doet in een(i vangrijk rapport aan de mmiii, van justitie oner het jeugdbeett?, mvngsrecht. De commissie, onder voorzitten},, van prof. J. Wiarda uit Grom-, (in 1965 ingesteld), had als opdrtti herziening van het kinderbar}# mingsrecht, met name het cfe kinderrecht. De commissie tracht maatschappelijke Dinsdag 28 september T?l Vorige week schreven we al over de militairy-look, die momen teel ook met succes in de kinder mode doordringt. Voorstanders van de Militairy Look spreken over „het ontkrachten en belache lijk maken van het militaire ge doe". In ieder geval heeft de Mili tairy Look er nu ook toe bijgedra gen, dat de modefirma's de „oor log" gaan benutten, zoals de Duit se firma's Globetrotter en Mahnel, die deze op militaire uniformen gebaseerde modellen „Vietnam- Look" hebben genoemd. DEN HAAG Ritshulpjes, niet- naai-drukknopen, twistboys en tru- touch handschoenen zijn slechts een handgreep uit de artikelen, die als nieuwtjes geshowed worden op de vrijdag geopende 96ste damesbeurs in de Haagse Houtrusthallen. Tot en met 5 oktober kan men zich in meer dan 200 stands oriënteren op de nieuwste snufjes, die er op het ge bied van mode, woninginrichting, huishouding, voeding enz. te koop zijn. Enkele van de noviteiten, die men er kan bekijken zijn een twistboy (twee metalen plaatjes, waarop men de slanke lijn kan helpen be vorderen, door er twistende bewe gingen op te maken), een ritshulp, waardoor het mogelijk is een jurk dicht te trekken, zonder dat daarbij de helpende mannenhand te pas hoeft te komen, een stercontactlens (fotomodellen en ook andere lief hebbers kunnen er een twee-kleuri ge iris door krijgen) en een nieuw soort kamerfris, bestaande uit een vloeibare stof, die gelegen in de verdampingsbakjes van de centrale verwarming de kamer in een heer lijke dennegeur zet en bovendien, de lucht desinfecteert. Vier nieuwe produkten zijn met de oranje damesbeurswimpel be kroond. Dat zijn een zogenaamde dip-stick-wiper om het oliepeil van de auto te controleren, de niet-naai- druk-knoop, die in plaats van met naald en draad met een hamer in het kledingstuk moet worden vast gezet, een zitdochebad, dat ook door baby's en bèjaarden kan wor den gebruikt en de hele dunne tru- touch handschoen, waarmee zelfs een vlo voelbaar is en die men zowel rechts als links kan dragen. De damesbeurs is dagelijks geo pend van 13.00 tot 17.00 en 's avonds van 1915 tot 23.00 uur, met uitzondering van zondag. „De ontwikkeling van de aardappel als eenvoudig volksvoedsel naar ge ëmancipeerd gezelligheidsartikel, heeft in Nederland en België in korte tijd nationale faam verworven", zo lezen wij in een communiqué van een beken de chipsfabriek. „Dank zij de inspanningen van deskundigen op agrarisch en technisch gebied is het zakje chips een populair prodnkt geworden dat een vaste plaats heeft gekregen in de boodschappenmand", zo gaat het verder. Wij worden een vet volle van patat en dat is niet goed voor de gezond heid, vraag het aan deskundigen. Maar aangezien wij volgens vroegere be ginselen worden geboren met een neiging tot het kwade en volgens moderne wetenschap, gemakkelijk te overtuigen zijn van iets-te-moeten-hebben, ook al is het kwaad, daarom gaan chips erin als koek (die al evenmin goed is bij te copieus gebruik). De markt voor het nieuwe gezelligheidsartikel is nog lang niet verza digd, want de boven aangehaalde fabriek neeint dezer dagen een mammoet oven in gebruik, die 120 kg aardappelen per minuut omzet in chips. Het is de grootste oven voor dit doel ter wereld en in een Nederlandsè machinefa briek gebouwd. Als de chips de spuigaten gaan uitlopen, zouden de fabrikanten mis schien voor elk miljoenste zakje een trimapparaat als premie kunnen geven. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO. Voorzitter Pieter A. Burggraaf vertelde op 16 april aan een redacteur van de NRC- Handelsblad vol optimisme: „Vele socialisten zijn teleurgesteld in de PvdA, deze stemmen komen bij ons." Misschien mag men dit verkie- zingsoptimisme als een gielegen- heidsuitspraak opvatten, feit is, dat Pieter Burggraaf zo vlak voor de verkiezingen toch wel enige redenen tot tevredenheid had. De scherpste tegenstellingen waren verdwenen, de anti- en pro- PAKkers hadden zich wat ver zoend, omdat er geen sprake van een PAK met de PSP zou zijn. En bovendien, de partij had zich tegen een gemeenschappelijk op trekken met de progressieve drie verklaard. Nee, er leek geen vuil tje aan de lucht. En toch smeulde het revolutionair- socialistische vuur in de PSP-gele- deren. Einde mei werd het zelfs een uitslaande brand. Dat gebeurde in het vormingscentrum De Klencke te Oosterhesselen in Drente, waar par tijbestuur, fracties en het bestuur van de partijraad bijeen waren om zich te bezinnen op de grondslagen van het pacifistisch-socialisme. Het was een goed weekend, vertelt Pie ter Burggraaf nu, maar de tweede dag kwam proletarisch links-aan hanger Paul Verdoorn met zijn in middels beruchte discussienota: de PSP was morsdood en moest worden opgebouwd tot een revolutionair-so cialistische voorhoede partij. Toen kwam de confrontatie. Die was hard. Het partijbestuur wees de dis cussienota in een niet voor misver standen vatbare verklaring duidelijk van de hand. Volkomen onaanvaard baar. Het vuur in de PSP bleef knette ren en enkele weken geleden be moeide fractievoorzitter Wiebenga zich met de affaire, door in het blad „Radikaal" de linkse aanhangers on omwonden de voet dwars te zetten: discussie over pacifisme best, een gesprek over de inhoudelijke kant van het socialisme akkoord, maar afschaffen van het pacifisme: nooit- De beer was los. Waat gaat het heen met de PSP Pieter Burggraaf: „Wij wensen geen exclusieve, elitaire-sectarische opstelling. Het grote profijt van de PSP is juist, dat ze getuigend én praktisch werkzaam is geweest en nog is. Wij behoeven niet per sé Kamerzetels te hebben om te kun nen blijven bestaan of te willen blijven bestaan. Maar arbeiderisme, revolutionair-socialisme zoals Snee vliet voor de oorlog beleed of zoals sommige groepen, met duidelijke banden met het Trotskisme of Leni nism* en de vierde internationale willen, nee, daarvoor is het partijbe stuur niet thuis. Wij willen de PSP best veranderen, activeren, we wil len ook praten over de inhoudelijke kant van onze partij, die door de actuele politieke kwesties als het PAK inderdaad wel wat in de ver drukking is geraakt, maar we willen niet de fundamenten van onze partij aantasten. In oktober wordt het congres van de PSP in Groningen gehouden. De loopgraven-oorlog is natuurlijk al lang aan de gang en Amsterdam speelt in dit spel een niet geringe rol, daarbij gesecondeerd door prole tarisch links. Het partijbestuur on der leiding van Pieter Burggraaf ziet de gevaren voor de partij le vensgroot op zich afkomen: de PSP dreigt te worden overgenomen door Trotskisten, Leninisten, aanhangers van de vierde internationale (zoals vorig jaar al met de afdeling Rotter dam gebeurde). Het zal zich met alle mogelijke middelen daartegen verzetten. In „Radikaal" van 16 sep tember werden een analyse en een beleidsplan van het partij-bestuur opgenomen. Een lang verhaal met mooie voornemens, maar het venijn zit in de staart: twee resoluties. De eerste stelt vast, dat de PSP zich moet blijven inzetten voor struc tuur-hervormingen in anti-kapitalis tische zin, met in achtneming van d* vaststelling dat d* PSP di* strijd moet voeren in pacifistisch-socialis- tische zin. In resolutie twee staat, dat de PSP bij herhaling door leden als platvorm is gebruikt om strijdige ideologieën en daarmee het democratisch organisatiemodel van de partij te verstoren. Omdat dit in strijd is met de beginselen en uit gangspunten van de PSP „draagt het congres (aldus de ontwerp-reso- lutie) het partijbestuur op onver wijld diegenen te schorsen die zich naar het oordeel van het partijbe stuur hebben schuldig gemaakt of maken aan het hierboven genoem de". Pieter Burggraaf eens verzoener van allerlei tegenstellingen in de partij, nu: „Als wij hei op die formule in oktober niet met elkaar eens worden, moet de zaak maar barsten. Op basis van dit stuk zijn wij bereid de partij opnieuw op poten te zetten. Wil men dit niet dan is een aantal gekandideerde of opnieuw kandidaat-gestelde be stuursleden niet langer bereid ver antwoordelijkheid te dragen en ha ken af. Dan zijn wij niet langer hwrliikliaar" Van een bepaalde afdeling uit worden pogingen in het werk ge steld de zaak nog voor het congres te regelen. Trek dat ultimatum met schorsingsbevoegdheid in, zo wordt het bestuur geadviseerd, dan gaat 't discussiestuk van proletarisch links de ijskast in- Pieter Burggraaf: „Als dat gebeurt, zit ik zelfs het congres in Groningen niet meer voor". „Onduidelijk, wellicht verliezen wij het in Groningen. Het pacifis tisch-socialisme heeft echter nog wel toekomst en daarom is het jammer dat dit gebeurt. Je kunt met een partij, ook zonder parlemantaire vertegenwoordigers zo veel doen, zoveel mensen helpen. Met barrica- depolitiek kom je er niet. Dat heeft iets te maken met een stuk roman tiek, die bovendien grote volksgroe pen van je vervreemdt. Het grote profijt van de PSP is haar socialisti sche grondslag, waarbij wij de men sen nooit een rad voor de ogen gedraaid hebben". Pieter Burggraaf, de verzoener, twee maal voorzitter van de partij, wil nu de partij veilig stellen: „Het maximum, waartoe wij willen gaan is bekend. M*ei vragen ia er niet bij". van nu te vertalen in onn-beeel»», voor de eerstkomende jaren. Op de verlaging van leeftijd^ voor meerderjarigheid tot 1! j, moeten volgens de commissi: volgende maatregelen volgen: 1. Hulpverlening aan jeugdbesik mingspupillen moet op basis vrijwilligheid na de meerderjtó heid kunnen worden voortgezet, 2. Uitbreiding van het studie... genbeleid voor 18-, 19- en 20-janj» is waarschijnlijk gewenst, 3. Invoering aan een afzondert strafrecht voor de jonge meerder rigen (18-25 jr.), met op hen afj stemde straffen en maatregelen. Het onderscheid tussen wettige onwettige kinderen wil de com® sie zoveel mogelijk opheffen, stelt voor de termen „wettig" „onwettig" niet meer in de wet te nemen en geeft van de begrij „kind", „moeder" en „vader" nadere omschrijving. De handelings(on)bekwaamheii de minderjarige wordt in fasen gebouwd tot volledige handeling kwaamheid die bereikt wordt bij jaar, het begin van de meerderjnri: heid. De minderjarige van IS behoort bijvoorbeeld zelf zijn roep of opleiding te kunnen km Verder wordt voorgesteld deze mi derjarige bij ernstige conflicten ouders of voogd een zelfsta recht van beroep op de jeugdrecht te geven. Het vruchtgenot van de oude wordt sterk beknot. De inkomst ,uit arbejd van inwonende minder, rige kinderen vallen er nu nog heel onder. De commissie toil minderjarige vanaf zijn 16e ju recht geven op de helft van het dos hem verdiende loon. De ouden kt ben recht op de andere helft. 1} zullen ook jeugdbeschermingwP'1 len in inrichtingen, voor zotier >'i werken, de helft van het vertifi loon zelf mogen behouden. De huwelijksleeftijd voor jmiP' en meisjes dient te worden gestelc op 18 jaar. Huwelijkstoestmé'l van de ouders zal niet meer noüt zijn, omdat het meerderjarigen be treft. De huidige dispensation"#' lijkheden dienen te worden bepi'l tot 16- en 17-jarigen. Huwen ta» den de 16 acht de commissie o«W wenst. Vanaf zijn 16e jaar dient minderjarige verder zelf een ment te kunnen maken. Wat betreft het afstand doen een kind: ongehuwde moeders 0 ook andere ouders zullen ten W"' staan van de rechter een onhernt- pelijke afstandsverklaring ktntf afleggen. Daardoor wordt de M naar adoptie vereenvoudigd en W onzekerheid in de situatie rond kind worden weggenomen. Het gezag van een ouder over e» kind moet in de toekomst stee® „ouderlijk gezag" gaan heten, u®> uitgeoefend door anderen heet Mr dij. De jeugdrechter kan drie w®' regelen treffen met betrekking dat gezag: schorsing, beperking ontheffing. Beperking van het f f houdt ongeveer hetzelfde in huidige onder toezicMstelling. de verantwoordelijkheid voor uitvoering van die maatregel - niet meer bij de rechter ber® Met de uitvoering moet dan instelling van jeugdbeschermm worden belast. Ten aanzien van de jeugdzorg^ jeugdbescherming doet de com een voorzichtige suggestie om men tot een betere samen10 .„f tussen de instellingen van jt» 6n. niet-justitiéle jeugdzorg. (ADVERTENTIE) KOKEN VAN VIS IS EEN KUNST Vis blijft het sappigst wanneer het water juist niet kookt. 1 Breng 1-/2 liter water, waarin r wat azijnof citroensap met wa "zout, stukje wortel, ui, peterselie, selderij en laurierblad, aan de kook. Leg de vis (3/4 kg vismoten er 1/2 kg filets) er in, temper net vuur en laat de vis zachtjes gaar broeien gedurende sa'" minuten totdat het visvlees ondoorschijnend is. Vis houdt fit Wassenaarseweg 20, Den Ha (Van onze rtv-redat HILVERSUM „Bejaa dankbare klanten. Ze pra en vinden het fyn dat er aan hen wordt besteed, maatschappij denkt: Ou1] sen zijn lastig. Die ged: klemt mij". Aan het woord Jeanne ster, presentatrice van h' sieprogramma „Een dagj dat al twee jaar lang op middag wordt uitgezond nu in het nieuwe seizoen woensdagavond is verhui' De 37-jarige Jeanne ziet vijfentwintig en praat gr (Van onze r.t.v..-red£ HILVERSUM NE lange afwezigheid komt avond Rien van Nui Piet Römer in de serie been en zoon" terug scherm. Dit feit zal v< kers plezier doen. De krijgt namelijk nog brieven van Stiefbel die dringend verzoeken terugkeer van hun ido Dat de NCRV Stiefbeen et rust heeft gegund, komt niet uit onwil van deze voort, maar uit het simpele de Britse Stiefbeen-aute' Galton en Alan Simpson d< jaren wegens een filmcont; voor televisie en alleen radio hebben gewerkt. Vorig jaar kwam uit Engel bericht dat de serie daar scherm zou terugkeren. De was er toen als de kippen b: hele serie voor ons land te claf Paul Cammermans, die de tijd weer als acteur in zij: land op de planken staat, we getrokken als regisseur. De o zijn inmiddels voltooid, all montage is nog niet klaar. E we serie, die in kleur werd men, bestaat uit zes aflevering De meeste opnamen werden Hilversumse televisiestudio: maakt, al telt elke afleveri enkele filmopnamen. De werden in Amsterdam g Trouwe Stiefbeen-fans zullen (Van onze showredactie DEN HAAG De pas op; stichting „Woord en Beeld" gaat dragen voor de vertoni evangelische films, heeft het Pfodukt van World Wide 1 uit de school van Billy Grah de pers vertoond. Het is de lt Produktie „His Land" met C chard en Cliff Barrows in de rollen. ;.His Land" is een semi-do taire die in de eerste plat tóten ^ien hoe waar de woord de profeten van het oude tes waren. De door James F. gemaakte film speelt zich gel al a* in Israël, waar aan d< ^an bijbelwoorden, oude fill den en de huidige werkel I D/r /3 MUU LAATSTE H//LS&ESC i ais ME WAT OVERKOMT, ML - E£LL OLIEVAT BEGEAVEM

de Stem | 1971 | | pagina 14