Italiaanse clan schrijft geschiedenis in bloed Dat is goed nieuws voor de huizenkopers van Zeeland. WesUand Utrecht andig DeWestland-Utrecht hypotheekbank opent een kantoor in Middelburg Motorpech bij trainingsvaart oversteek oceaan MILITAIRE TWEESPALT IN ISRAËL IN DE WRAAK VAN TOMMASO IS TWAALFDE DODE GEVALLEN Kahane kondigt represailles aan Voorzitter CHU trekt zich terug Gesprek Bonn- Praag hervat 2-toeren machine binnenland buitenland KIND GEEN BEWIJS r Dichterbij: de No-Risk hypotheek Dichterbij: bedrijfsfinancieringen Dichterbij: persoonlijke service Dichterbij op 29 september aanstaande Hypotheekbank nv Lange Delft 72 Telefoon 01180 - 5955 Meeste Nederlanders beschikken over zelfstandige woning papier oor uw pen Autorijdensociaal Belazerd mp. an Acryl mouliné met handige uiting (anders kom je nooit door |meck heen). Heel hip door de e van wit met olijf, bruin, brique, of RAF. )/152 14.-. 1/17615.-. Maat 128 Decker 2-toeren- iwd, die werkt als niek systeem, dat tal de motor 272 x liefst 340 Watt en achter. Ook al, n uitgebalanceer- ipstukken zijn. van deze tijd. v.a. circa f100,-* de werkelijke waarde van 'Cker doet hier niet meer nan jebaseerd op de echte waar a in de winkel verwachten. Lrfag 28 september 1971 'O tl Auto's, met kogelgaten doorzeefd, worden regelmatig aangetroffen. (Van onze correspondent) ROME Een paar dagen geleden, 's avonds om half elf, keek een korporaal van de carabinieri aan de rand van Palermo uit het raam van zijn flat en zag op een zandweg een auto branden. Hij besloot een kijkje te gaan nemen. De wagen, een Fiat 500, bleek het blussen niet meer waard. Ernaast stond Gioacchino Ferrante, een zware jongen uit de buitenwijk Tommaso Natale met aan zijn voe ten een nog half rokende, half verkoolde menselijke romp. „Er lag een dode in", zei hij. „Ik heb hem er met landbouwgereedschap uitgetrokken, maar zijn benen zijn blijven hangen. Ik ben bang dat het mijn broer is. Wij zijn hem sinds vanmiddag 4 uur kwijt." Dankzij een gebit, een trouwring, een gouden kettinkje en een ijze ren broekgesp kon het slachtofier de volgende dag bij de autopsie inderdaad worden geïdentificeerd als Francesco Ferrante, 43 jaar, van beroep varkensfokker. Zijn beulen hadden hem een pistoolko- ge) door zijn senedel gejaagd, de hersens ingeslagen, zijn armen en benen gebroken, hem met ijzer- draad gewurgd, in een uienzak op de achtertank van een vijtfhomderd- je gezet om hem op een boog scheut van zijn boerenbedoening met benzine te cremeren. Francesco Ferrante is de twaalfde dode in de Vendetta tussen zijn ctan, de Cracolici's en de Chifari'a enerzijds, de Messina's en de Ric- bono's aan de andere kant. De vete begon in I952 om kruimelgap- pertijtjes. Daara kwamen de vee diefstallen. Toen deze ontaardden in een strijd om de hegemonie de wijk kmallden weldra de lupara's het klassieke wapen van de Mafia, het jachtgeweer met afgezaagde lopen. Op 25 november 1957 viel Frances co, de patriarch van de familie Riccobono onder de loden nagel. Zijn zoon Nataie en zijn neef Gae- taro zwoeren bloedige wraak en trekken zich, om deze ongestooru te kunnen uitvoeren, terug in het struikgewas van Sicilië. Van nu af waren ontvoeringspogingen, hin derlagen en vuurgevechten niet meer van de lucht, nu begon een eigen weg in de geschiedenis, van wreedheid, meedogenloosheid, bloeddorst en minachting voor het menselijk leven. Op 10 februari 1958 doodden de twee de 24-jarige Giulio Cracolioi. Op 15 maart ver wondden zij levensgevaarlijk Giu seppe Lo Cicero een broer van een van degenen die werden verdacht van de moord op de oude Riccobo no, op 4 juni rekenden zij af met een andere verdachte, de koopman Michele Pedone, 24 dagen later vermoordden zij een andere Craco- lici, Giuseppe, en daags daarop een andere Lo Cicero Antonino, die inmiddels in het Riccobono-proces was vrijgesproken. Spoedig hierop vielen de twee killers in handen van de politie en in mei 1960 werden zij tot levenslang veroor deeld. Het kamp Ferrante -Cracolici-Chi- fari, waarvan varkensfokker Fran- ceso zich snel als boss had ontpopt, had middelerwijl met gelijke munt terugbetaald en zat ook verder niet stil. Op 18 januari 1961 vond de afschuwelijkste misdaad van de reeks plaats: op de Billiemi-heuvel boven zijn huis werd het 13-jarig herdertje Paolino Riccobono door een vuurstoot uit een pistoolmit- trailleur geveld, terwijl hij twee ontsnapte geitjes achterna zat. Zijn moordenaars, Francesco Ferrante en Giovanni Chifari verminkten het stoffelijk overschot met de kolf van hun wapens en met hun bespijkerde hakken. Een vriend van het slachtoffertje, zekere Bia- gio Alduino, 12 jaar, had alles gezien. Toen de misdadigers het in de gaten kregen, schoten zij ver woed op hem, maar hun kogels troffen geen doel. In eerste instantie werd in ver band met de moord op het herder tje niet Giovanni maar Salvatore Chifari gearresteerd. Deze was verloofd met de dochter van de boer Angelo Vassallo.De vader beval het meisje nu met haar ver loofde te breken een onbeleefde geste die in bepaalde kringen van Sicilië niet goed valt. Vassallo werd ontvoerd, om een paar weken latei- op de hellingen van de Billiemi verkoold te worden teruggevonden. De Messina-clan moest haar derde dode registreren op 18 mei 1962, toen Fraeesco Ferrante zijn broer Gioachino en drie kamera den de grootgrondbezitter Pietro op weg naar zijn woning met lupa ra's neerschoten. Pietro Messina was een zwager van de mafioso Francesco Vassallo, die zich van straatarme ezeldrijver heeft opge werkt tot schatrijke aannemer, de grootste van Palermo. Op 3 juni van dit jaar is Vassallo jr., Pino, gekidnapt en sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. Voor de moorden op de groot grondbezitter en op de kleine Pao lino Ricchobono moesten Francesco en Gioachino Ferrante, Giovanni Chifari en nog 31 mafiosi in 1963 voor het assisenhof verschijnen. Op Chifari na, die 30 jaar kreeg, werden allen vrijgesproken ge brek aan bewijs, zoals zo vaak wanneer het over leden van het geheim genootschap gaat. Biagio Alduino, het jongetje dat het ver schrikkelijke einde van zijn vriendje had gezien en als kroon getuige Ferrante en Chifari de 'das zou omdoen, verdween acht dagen voor het proces en is nog steeds spoorloos. Wel werd Francesco Ferrante we gens deelname aan een misdadig verbond, tot vijf jaar cel veroor deeld (waarvan hij er slechts drie zal uitzitten). In november zal zijn zaak in l'Aquila (Midden-Italië), in hoger beroep voorkomen. Op 16 sept. 1961 was hij aan de dpod ontnaipt. Onbekenden namea» hem vanachter onder vuur met 16 als erwten zo grote hagelkorrels uit een lupara. Een dikke en brede lederen ceintuur redde zijn leven. Bijna op de dag af tien jaar iater heeft de bloedwraak van zijn vij anden hem te pakken gekregen. Wie is er nu aan de beurt voor de traditionele mahoniehouten, met inlegwerk verfraaide doodskist Een Messina of een Riccobono De mensen van Tommaso Natale hou den hun kaken stram op elkaar, uit vrees voor de vendetta. Het enige wat zij mompelen is: „Het is een lange keten." HENK KOUWENHOVEN (ADVERTENTIE) Het Westland-Utrecht concern omvat een z:eer groot hypotheekbankbedrijf, alsmede enkele sterk groeiende dochterondernemingen die zich bezighouden met het verstrekken van bouwkredieten,projektontwikkeling, leasing en exploitatie van onroerend goed. Met een kantoor in Middelburg aan de Lange Delft 72 vestigt zij zich thans ook in Zeeland. Len van de belangrijkste diensten van liet concern is de hypotheekverlening aan partikulieren. En niet toevallig is de zgn. No-Risk hypotheek in korte tijd erg in trek gekomen. Deze nieuwe hypotheekvorm dekt nl. twee levensgrote risico'soverlijden en arbeidsongeschiktheid. In beide geval len volgt kwijtschelding van schuld. Dat geeft een veilig gevoel aan de huizenkopers van vandaag. Behalve aan partikulieren verstrekt de Westland-Utrecht hypothecaire lenin gen aan bedrijven en instellingen voor de financiering van hun onroerende goederen. Als dat reeds tijdens debouw geschiedt, zijn het bouwkredieten. Ook voo» een moderne financierings- vorm als leasing kan men er terecht. Als u meer informatie of advies nodig hebt, staat de Westland-Utrecht nu ook in Zeeland met snelle service en per soonlijke aandacht voor u klaar. En met een meer dan 80-jarige ervaring die u aardig van pas kan komen. Directeur van de nieuwe vestiging is de heer P.M. Hoondert. JERUZALEM (AFP) De Ameri kaanse leider van de „Joodse Defen sie Liga", rabbijn Meir Kahane, lieeft gisteren in Jeruzalem repre sailles tegen Russiche burgers aan gekondigd. „Voor elke Jood die in de Sovjet-Unie benadeeld wordt, zui len twee Sovjets betalen", zei Kaha ne op een persconferentie. Kahane noemde met name het ge val Sylvia Zalmanson die onlangs wegens anti-Russiche activiteit tot tien jaar is veroordeeld. „Wij weten dat de gezondheidstoestand van onze geloofsgenote zeer ernstig is. Als er een ongeluk gebeurt, zullen er twee Sovjets in Europa of in de Verenig de Staten betalen". DEN HELDER (ANP). Kapitein Zbigniev Poechalski van het Poolse jacht „Miranda" heeft maandagoch tend voor een kortstondige alarmtoe stand bij verschillende reddingsin stanties om en nabij Ameland ge zorgd. Het 12 meter lange schip, had tijdens een oefenvaart voor het over steken van de Atlantische Oceaan motorschade gekregen, op 20 mijl ten noorden van Ameland. Kapitein Poe chalski zond een noodsein uit, dat ge woonlijk wordt gebruikt om aan te duiden dat een schip zinkende is. De marine stuurde een patrouille vliegtuig, terwijl een helikopter voor eventuele assistentie naar Leeuwar den werd gedirigeerd. Tegelijkertijd voeren de loodskotter „Pollux" en de reddingboot van de gebroeders Lu- dens uit Oostmahorn naar de plaats waar het jacht zich bevond. De situatie bleek bij nader inzien niet zo rampzalig. Het marinevlieg tuig constateerde vanuit de lucht, dat aan boord „alles in orde" was. De reddingboot van de gebroeders Lu- dens nam het jacht op sleeptouw naar veilige haven. Het Poolse jacht was vrijdag uit Scheveningen voor een oefentocht in de richting Skandinavië vertrokken. De Transatlanticrace voor eenmans- zeilboten van Engeland naar Ameri ka, waarop kapitein Poechalski zich voorbereidt, wordt volgend jaar ge houden. DEN HAAG Prof. J.W. van Huist zal zich binnen afzienbare til" terugtrekken ais voorzitter van de C.H.U. Wanneer dat precies gebeurt, heeft hij echter nog niet laten we ten. Prof. Van Hulst stelde zijn af treden in het vooruitzicht tijdens een besloten hoofdbestuursvergade ring van de C.H.U. Hij reageerde daarmee op enkele kritische opmerkingen van het Tweede Kamerlid Tilanus, die ver jonging van de CHU-top noodzake lijk vond in verband met de verdere samenwerking van de drie grote confessionele partijen. Ook zei de heer Tilanus dat het voorzitterschap eigenlijk moeilijk is te verenigen met het voorzitterschap va,n de Eer ste Kamerfractie. De heer Tilanus verpakte zijn opmerkingen in voor zichtige bewoordingen, maar liet er geen misverstand over bestaan dat prof. Van Hulst vanwege de vele kritiek moeilijk als voorzitter is te handhaven. De heer Van Hulst zei dat het voorzitterschap op de lange termijn inderdaad wel erg zwaar voor hem zou worden, mede door de zware eisen die het hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit stelt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In oktober 1970 beschikte 96 procent van de 3.351.600 huishoudens, die ons land toen telde, over een zelfstandige wo ning. Drie procent woonde bij ande ren in en één procent was gehuis vest in woonverblijven, die niet aan de woningdefinitie voldoen (zoals bij woonschepen, zomerhuizen, e.d.). Dit is een van de uitkomsten van een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek naar de woningbehoeften. Het on derzoek is, evenals de twee voor gaande in 1964 en 1967 ingesteld op verzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Voor alleenstaanden bedroegen de overeenkomstige cijfers resp. 85 pet. (434.400), 14 pet. (68.800) en 1 pet, (5.600). Voor wat betreft de huis houdens en alleenstaanden die over een zelfstandige woning beschikken wijst het onderzoek uit dat bijna 6 pet. (230.400) een woning bewoont van slechte kwaliteit en bijna 4 pet. (147.800) een kwalitatief matige woning. Onder de huishoudens die bij anderen inwonen zoekt 37 pet. (35.400) een zelfstandige woning. Van de kamer bewoners 21 pet. (14.600). Het aantal huishoudens en alleen staanden dat dringend verbetering van huisvesting behoeft bedraagt, zo blijkt uit het onderzoek minimaal 8 pet. (300.200) en maximaal 12 pet. (448.000). Het blijkt dat niet alle bewoners van slechte woningen een ander huis willen. Hetzelfde is het geval met alle inwonenden en bewoners van woonschepen, zomerhuizen e.d, In totaal blijken 869.200 huishou dens en alleenstaanden (23 pet. van het totaal) van huisvesting te willen veranderen. Daarnaast blijken 73.800 leden van huishoudens (inbegrepen nog thuis zijnde kinderen) voor zichzelf, al dan niet met een part ner, zelfstandige huisvesting te zoe ken. PRAAG (ANP) In Praag is gistermorgen de derde ronde begon nen van het verkennend overleg over normalisering van de betrek kingen tussen West-Duitsland en Tsjechoslowakije. De Westduitse delegatie staat onder leiding van staatssecretaris Paul Frank. Na ongeveer twee uur vergaderen werd het overleg tot vanmorgen verdaagd. Ook dit maal staat de kwestie betreffende de overeen komst van München van 1938 weer centraal. Bij de eerste twee ge spreksronden in maart en mei te kende zich daarbij nog geen compo- mis af. Praag stelt zich op het standpunt dat de onder buitenlandse druk tot stand gekomen overeen komst als „van het begin af" ongel dig moet worden verklaard. Bonn be schouwt deze formule niet als volken- rechterlijk aanvechtbaar, maar vreest er ook ongewenste juridische conse quenties van op het vlak van hedstel- betalingen en de status van de Su- detenduitsers. Brieven voor aeze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent metdat de redactie het in alle gevallen eens is met in' houd, e.g. strekking. Hoewel we vele argumenten vin den om het autorijden als een in ons leven onmisbare bezigheid te zien, kunnen we als we beter over de zaak nadenken 4 redenen bedenken om het in het vervolg te laten. Vier redenen van sociale aard, ar gumenten die iets te maken hebben met naastenliefde, overwegingen met enige toekomstvisie. Misschien spreeekt u liever over het gemak, over het leuke en over het recht auto te rijden. Ik praat liever over het ongemak (verkeerstechnisch, voor spelende kinderen enz.), over het onplezierige (vervelende medeweggebruikers, ge brek aan wegen enz.) en over het onrecht een auto te besturen. Doordat u vele kilometers alleen rijdt, ontelbare kilometers te veel aflegt en zelfs in de meeste gevallen onnodig bezitter bent van een voer tuig, bent u een van de grootste producenten van milieuverontreini ging. In Nederland is zeker 75% van alle auto's onnodig, alle gekocht uit gemakzuchtige of status-overwegin- gen: dus ook de verpestende wer king op ons milieu is onnodig; hier geschiedt onrecht aan de mens heid. 2. Onze oude trouwe aarde bevat nog voor een 14-16 jaar ijzer. Uw auto weegt zo'n 500-1000 kilo van dit binnenkort zeer kostbare spul. Weet u dat wie ook o-v-er 15 jaar nog ijzer nodig hebben in onze huizen bouw. Tegen' die tijd maken ze wel «auto's van andere materialen, zult u zeggen, maar dat is alleen maar het probleem verleggen. 3. Natuurlijk is er ook nog het brandstofprobleem. De zon heeft on geveer 4,5 'miljard jaar geschenen en daardoor onze bol volgestopt met energie. Energie in de vorm van aardgas, olie, steenkool, radio-actie ve stoffen -enz. We hebben tal een deel van onze mijnen gesloten, onze gas- en olievoorraden dreigen op te raken en radio-actieve stoffen zijn er ook niet tot in lengte van dagen. Als we niet zo fanatiek brandstof vermorsten in onze miljoenen carbu rateurs zouden we het langer vol houden. 4. En tenslotte de ruimte die uw auto nodig heeft en als uw auto overbodig is die u aan uw mede mens onttrekt. Stel een auto op 4 m2: een parkeerplaats thuis en een bij uw werk plus een aantal kilome ters wegdek kosten de maatschappij al gauw 20 m2. Ruimte die besteed had kunnen worden voor kinder speelpleinen, voor parken en tuinen of voor woningbouw, zodat we min der bossen en hei hoeven op te offeren. Dit zijn vier zeer sociale argu menten om geen auto te kopen, zelfs om het met de staat eens te zijn nu ze bet autorijden duurder gaat ma ken. En als we dan gebruik gaan 'maten van heit openbaar vervoer dan wordt dat ook nog beter en goedkoper. Natuurlijk kunnen we wachten tot geleerde heren er oplos singen voor vinden en we daiarvoor duur zullen moeten betalen, maar dat is een zeer laffe streek en een egoïstische manier van doen. RIJEN WIM BROUWERS Toen Witteveen, Vondeling op volgde als minister van Financiën, werd ons verteld dat hij de man was die de staatsfinanciën op peil zou brengen en houden. Doc,h de chaos welke hij thans heeft achter gelaten is voor ons volk een onver geeflijke zaak. Hij heeft het Nederlandse volk bedrogen, waarvoor het nu een boe te krijgt opgelegd welke het niet kan betalen. Minister Nelissen sprak dinsdaga vond voor de t.v. zijn vertrouwen uit in het bedrijfsleven, wetende dat dit vertrouwen berustte op drijfzand, daar hij zelf geen weg wist met de vraag wat er zou gebeuren wanneer de prijzen uit de hand zouden lopen. Daarom alles te zamen gevat is'mijn heilige overtuiging, dat ons in deze regeringsperiode nog een veel grote re en ernstiger chaos te, wachten staat, daarom dient aanstonds te worden uitgezien naar een andere oplossing. MADE C. ROELEN. (Van onze correspondent) - cs TEL AVIV Opperbevelhebber Chaim Bar-Lev en de ex-comman dant van de Israëlische luchtmacht tijdens de zes-daagse oorlog, gene raal Ezer Weizman, hebben verschil van mening over het geduchte Egyptische anti-luchtdoelraketsys- teem op de westelijke oever van het Suezkanaal. In het intervieuw met het blad Haa- retz zei generaal Weizman vrijdag „dat onze toestand langs het kanaal ongunstig is." Generaal Weizman bepleit daarom de vernietiging van „de Egyptische bedreiging boven on ze troepen langs het kanaal. We moeten onze luchtmacht in staat stellen onbelemmerd boven onze po sities langs het kanaal te opereren." Een uitspraak die er op wijst dat Israël zijns inziens de vrijheid van vliegen vanwege het opschuiven van het Egyptische raketsysteem naar de westelijke kanaaloever tenminste gedeeltelijk heeft verloren. De opperbevelhebber heeft deze pessimistische zienswijze van de ge neraal vrijdagavond in een televisie- vraaggesprek bestreden. Bar-Lev zei dat het Egyptische anti-luchtdoelra ketsysteem „ons niet belet de ooste lijke kanaaloever bezet te houden." Hij voegde daaraan toe dat het Israë lische leger in staat is bij eventuele hervatting van de i'ijandelijkheden het Egyptische leger dergelijke zwa re slagen niet per se door lucht acties toe te brengen dat Cairo erdoor zou worden gedwongen met een hernieuwing van het bestand ut te stemmen.

de Stem | 1971 | | pagina 11