Miljoenen- J" droom van ilwMlKlii 19-|arige Dr. L. Meinsma wil anti-rookdag 15 over :en Neen DE CARANSA VAN HET CONFECTIEPAKIK MIK OP DE IEUGD Weer doden in Belfast TWEE DODEN BIJ BOTSING Borst- en urine- onderzoek in Zeist binnenland buitenland OOK „MORELE HERBEWAPENING" MAG BLIJVEN ZENDEN Stapvoetse voortgang in de strijd tegen tabak papier /oor uw pen Stank Vrede Peter van der Merwe 20 25 September 1971 21 t toegeven dat het een dro- aan het worden was in ons Afijn, het water valt weer, sommigen kennelijk tot op.! verrukking schijnt te bren- ls het Algemeen Nederlands >au (ANP), dat gisteren op- in boven het KNMI-weerbe- te: „Eindelijk regen". it, er hangen heter hangi). gloeien. Zoals de vervuiling ige en Amer. De Amercen- eft gekaatst, en kon de hal ten, zo schijnt een wraak- Bieshosch te denken, de lok olie indachtig. vieze smaak in de ;bben. (Donge- als een attente lezer me gis- elejonisch meedeelde: Wie slechtste adem? De Rijn. lij zocht het wat verder van ar hij bedoelde hetzeljde. traks futuroloog Fred Polak we voorzitter, is DS '70 wel- e enige partij die nog heie zijn eigen toekomst ge- zuinigheid met vlijt bouwt ils kastelen, lijkt het nieuwe te denken. ttkastelen? a, het is me voor een papen- iok wel wat om in een auto n met RK op je ken teken laar wat te denken van een er met CH op zijn auto, of ird? En van een pacifist met minkl. Luchtmacht) erop, of ■loskundige met PO of een wel- noch voorgevormde da- BB op de kentekenplaat? at we verder gaan, graag indacht voor de doordraver week: de man in het gat ten. Nee-, nee, niet Witteveen ïft al 4 jaar lang doorge lee, ik bedoel: de stoutmoedige'. De lezer rt zich misschien het koos- dat ik destijds bij de in- van een nieuwe lichtgewicht- aan Witteveen had toebe- k was er toen te vroeg mee, k nu. De man die zonter met verve de naam waardig •den is Roelof Nelissen, mi- >an financiën: Nikkelen Wr ik eens: een man die met oravoure een bijna vier mil- ilden diep gat durft in te om er mogelijk vier jaar et uit te komen. Verbijs'e- oveel moed bij een KVP'eb iet voor een Zeeuw! Eh F°e* een Zeeuw: hij worstelt misschien nooit boven. :len Nelis uit Hoofdplaat: redesweek zit er weer bilna die vrede zelf nog. it ior het overige wens ik u aen ide waar de stukken van a]- die eind april vlakv0°100t- ingen) niet waren te aldus de heer Wiegel Zon ek zou door de comm e rijksuitgaven kunnen moet dan ook ff^rotdngs- n de toename der Deg rijding aan het kab gn oet worden toegeschreven =el (formeel) aan het huidige -Biesheuvel. -„niesen, eer Wiegel meende mtu J-minister Witteveen ,n an gedaan zou hebben .ie. erzioht vlak voor i dat te attenderen op het t becijferingen op „ehouden 'en rekening was g (bijna i grote oversc J .„^gevolge iljard bleek later^ het rjjks- arisverhogingen van zo grote overschrijf de heer Wiegel einu lijks te voorzien ANSE premier •?ac^"fSj„nve- Imas is gisteren m Mjci,eli- ;reden met n'ev.rti hei(l vond ivelet. De plechüghciu n het gemeentehuis ees. waarvan Chaban vas het derde huwelfwe$ -Delman wrnns ver. in augustus 197U igeluk om het leven (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op het adres Van Nijenrodeweg 125 vier hoog (e Amsterdam zit een schriele jongeman onderuit op een ribflu welen bank. Hij is 19 jaar oud en zegt: „binnen nu een twaalf maanden heb ik mijn eerste miljoen". Voor iemand van die leeftijd een nogal verbazingwekkende mededeling. Zo mogelijk nog verba zingwekkender klinkt het recept, waaruit hij zijn succes denkt te brouwen. Letterlijk: „Men neme een aantal auto's, men smakke er zijn handel in, men zette een paar geschikte peren achter het stuur en men late ze het land rondrijden". Loek Wagenhuis: „Ik zie mezelf beslist als een aankomend miljonair". Hij heeft Loek Wagenhuis en handelt in textiel een branche waarin, dat moet wonden toegege ven, wel meer jongens het in het vefleden hebben gemaakt. Aanlei ding voor ons gesprek is het feit, dat hij dezer dagen een servicebe drijf voor mannen-modezaken heeft opgericht dat hij uniek noemt voor Europa. Het is, zegt hij, een revolutionair verkoopsys teem dat de detaillist en daarmee uiteraard de klant in staat stelt zich per week aan te passen aan het steeds sneller veranderende modebeeld. „Op grond van realistische cal culaties waar zijn accountants en bankrelaties achter staan", zegt 19- jarige Loek als een volleerde geld magnaat, „haal ik het komende jaar een omzet van vier miljoen. De eerste week de beste heb ik voor 80.000 gulden omgezet. Dat is te weinig maar toch niet gek voor het begin". Als je hem, nog niet van je eerste verbazing bekomen, vervol gens met nadruk vraagt of hij zichzelf inderdaad ziet als de toe komstige Zwolsman van de textiel, de Caransa van het confectiepak, knippert hij niet met de ogen, maar antwoordt: „Ik zie mezelf beslist als een aankomend miljo nair". De meeste succesverhalen worden achteraf geschreven. Niet zo bij Loek Wagenhuis die doet het hij voorbaat en wal met een zelfverzekerheid die het orakel van Delphi hem benijd zou heb- „Ik mik op de jeugd", zegt hij. „Jongens die 600 gulden schoon in de maand verdienen, geven daar 40 tot 50 percent van uit aan kleding, is mijn ervaring. Vroeger kochten ze de kleren die ze nodig hadden en verder niets. Nu kopen ze omdat ze er lekker uit willen zien. Het geld kan ze niet schelen. Daar zit mijn handel". Hoe het systeem werkt, staat in het hippe vouwblad waarin Loek Wagen-huis van de geboorte van zijn „Calltex" gedoopte modeservi ce kond doet. „Elke week krijgt u een overzicht thuisgestuurd", be looft hij de 5000 detaillisten die het meest courant zijn, die het meest gevraagd en het best ver kocht worden. Met andere woor den: De juiste mode. En zodra u denkt: „Dat is iets om de komende week mee te plukken", wel, dan belt u. Onze telefoniste geeft u verzoek via de semafoon door aan een van onze vier mobiele maga- zijntjes, die prompt bij u komen voorrijden. Zo worden uw wensen binnen 24 uur vervuld en heeft u het artikel meteen in de verkoop. Precies dat waar uw klanten op dat moment naar uitkijken. Mode die is afgestemd op de overheer sende klantenwens. Op een snélle vraag. Op een snelle verkoop". Tot zover het vouwblad. „Het idee is gebaseerd op het feiit", vult Loek Wagenhuis aan „dat de mode momenteel om de zes weken oms laat. De grossiers kunnen het niet meer bijbenen. De risico's zijn te groot, vindep ze. Ze durven niet. Neem nou de anmy-look. Die kon je eigenlijk al maanden geleden zien aankomen. Toen hij op de herenmodebeurs een beetje leuk werd gelanceerd, begon bij de he ren een lichtje te branden. Maar ja, dan moet je nog stof inkopen en een fabriek vinden die het spul in produktie kan nemen. Dat duurt maanden. Als ik daarentegen iets nieuws zie ontstaan, een nieuwe trend, ruik, kan ik binnen vijf weken bij de winkels zijn omdat ik bij vijf fabrieken produktie ge reserveerd heb". De gezapige tijd van vroeger met de vaste prik van elkaar op volgende zomer- en wintercollec ties en met de routine van het halve jaar levertijd is in de ogen van Loek Wagenhuis voorbij. De army-look bijvoorbeeld die hij midden oktober gaat lanceren („de anderen kunnen er pas in februari mee komen", zegt hij) houdt het 'volgens hem hooguit zes weken uit. „Het gaat zo waanzinnig hard", gnuift hij, „dat niemand meer een voorraad durft te heb ben. Ik ben de enige in Europa die in courant modiegoed een voorraad heeft. Maar ik ben ook niet bang voor risico's. Ik ben jong. Ik be grijp de jeugd. Ik ga zelf naar het Leidseplein om te zien wat er onder de jongeren omgaat. Mijn- vier vertegenwoordigers zijn niet het geijkte soort, weet je wel. Het zijn hippe vogels met rare krul-snorren en zo. De oudste is 26. Natuurlijk moet ik iets duurder zijn dan een ander van wege het risico. Voor een broek van mij betaalt de klant 55 gulden, voor een pak J.75 gulden, voor een hemd f 29,75, voor een suède jasje 250 gulden. Maar de klant betaalt het graag omdat ik hem in staat stel vandaag te kopen wat hij vo rige week als de nieuwste mode- sinufjes in de krant of op de televi sie aangekondigd heeft gezien". Negentienjarige Loek ziet voor zijn geestesoog de miljoenen ook in zijn zak vloeien omdat zijn vef-koopsysteem volgens hem grote voordelen heeft voor de detaillist. „Hij hoeft zijn artikelen niet meer weken- of maandenlang op te slaan", somt hij op. Hij krijgt ze op het moment dat hij ze wil gaan verkopen. Zijn winkelruimte wordt dus rendabeler. Hij hoeft niet meer maanden van tevoren te gokken op de afname. Hij hoeft 's nachts niet meer wakker te liggen van de vrees dat het modebeeld toch net weer ietsje anders komt te liggen. Hij kan meteen reageren op de vraag van het moment en de mode van de week. „Er is een nadeel dat ik niet wil verzwijgen. Er zal weinig na te bestellen zijn, want ik kom elke week met een ander assortiment. Maar vooral voor de zaken in het betere genre zal dit nauwelijks een probleem zijn". Tot zover de toekomstmuziek der rinkelende miljoenen, vertolkt door 19-jarige Loek Wagenhuis. Een dergelijke jeugdige bravour kan niet anders dan een voorge schiedenis- hebben. Hij blijkt af komstig uit een textielmilieu. Toen groene en lila overhemden tien jaar geleden 'de eerste aarzelende voorboden waren van de nieuwe lente in de herenmode, zat hij in de derde klas van de lagere school en wilde hij ontdekkingsreiziger worden. Maar hij kwam als jong ste bediende terecht bij een heren modezaak waar hij onmiddellijk weer ontslagen werd omdat hij de directeur letterlijk van zijn sokken liep. Hij verhuisde naar een groot winkelbedrijf in mode-artikelen. Het was juist de tijd dat de boe tiekjes begonnen te verschijnen. Hij wist in het Amsterdamse fili aal waar hij werkte een eigen hoekje te krijgen, al vond men zijn ideëen eigenwijs. Hij ging zelf aan de slag met hout en verf en kocht op eigen houtje in. Zijn boetiekhoek haalde meteen een omzet van 8000 gulden in de week voldoende aanleiding voor de directie om deze dwarsligger ook in andere filialen boetiekjes te laten opzetten. „Ik was nog geen achttien. Ik kreeg de kolder in de kop. Ik kreeg kapsones". „Ik wou bedrijfsleider of inko per voor de boetieks worden. Ik stelde de directie een ultimatum. Het werd ruzie en ik ben wegge gaan. „Vervolgens zette hij samen met een kennis een groothandel-oude stijl in herenmodeartikelen op. „Ik moest regelmatig naar Italië en voelde me een Hele Piet. De zaak liep goed maar ik begon het meer en meer als een nadeel te voelen dat ik de detaillisten maanden van tevoren allerlei vreselijk mode-ge voelige modellein moest laten be stellen. Ik zag dat dat een groot risico voor die mensen was, en lacht dat ilk daar wat aan zou kunnen doen". (ADVERTENTIE) Laat ons do zorg over A (Van onze redactie binnenland) NIEUWLANDE Op een kruising in Nieuwland (gem. Oosterhesselen) vielen twee doden te betreuren, toen een vrachtauto geen voorrang ver leende aan een personenauto. De be stuurder van die personenauto, de 40-jarige heer F. van Harskamp uit Dieren, overleed ter plaatse. In het ziekenhuis te Hoogeveen kwam later een mede-inzittende, jhr. M. van den Brandeleer (55), secretaris van de raad van bestuur van AKZO te Arn hem, te overlijden. Een derde in zittende werd zwaar gewond. ZEIST (ANP) Zeist wordt een proefgemeente voor een uitgebreider bevolkingsonderzoek. In oktober vindt daar niet alleen een röntgeno- logisch borstonderzoek plaats, maar wordt er gelijkertijd ook een urine- onderzoek gehouden bij de gehele bevolking, ter opsporing van eventu ele suikerziekte en nieraand-oenin- gen. Als er afwijkingen worden ge vonden, zullen deze worden doorge geven aan de huisarts van de be trokkene' Alle Zeister huisartsen hebben enthousiast hun 'medewer king aan deze proef toegezegd. Aan sluitend aan dit borst- en urineon- derzoek wordt in 1972 nog een on derzoek naar hartklachten ingesteld door een team, waarvan o.m. vijf artsen deel uitmaken onder leiding van dr. K. Magnus. Dit team zal 5 proeent van de mannen tussen 35 en 69 jaar en 5 procent van de vrou wen van 45 tot 69 jaar uitnodigen tot een vraaggesprek dat een half uur zal duren. Het team is al bezig met een onderzoek naar de leefge woonten bij alle Zeister patiënten die een hartaanval kregen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De „Nederlandse Stichting Morele Herbewapening' kan voorlopig doorgaan met haar radio- en televisieprogramma's. De Raad van State heeft gisteren de beschikking van de minister van CRM, waarbij de zendtijd van de „Morele Herbewapening" met in gang- van 1 oktober zou worden beëindigd, geschorst, hangende het beroep dat de stichting tegen de beschikking heeft ingesteld bij de Kroon. De Raad van State nam al eerder een dergelijke beslissing met betrekking tot de NVSH. De „More le Herbewapening" heeft per jaar 130 minuten zendtijd via de radio en 30 minuten via de televisie. BELFAST (Reuter) In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn in de nacht van donderdag op vrijdag bij een ontploffing in een huis in de katholieke wijk Falls Road twee jonge mensen een man en een vrouw om het leven gekomen. Het huis werd vrijwel totaal ver woest. Volgens de politie is het hoogst waarschijnlijk geligniet ge weest dat ontplofte. Er zijn nu, sinds het begin van de jongste reeks onlusten in Ulster, zes weken geleden, 44 doden gevallen. Toen na de explosie Britse militai ren in de bewuste straat arriveer den, werden ze door een vijandige menigte tegengehouden. Een ambu lancewagen werd na enig oponthoud doorgelaten. Elders in Belfast werd later in de nacht een bom geworpen naar een legerpost, die vervolgens ook werd beschoten. Daarbij vielen geen slachtoffers. Ten zuiden van Lisburn liep een militair voertuig op een mijn, maar het werd niet ernstig beschadigd en de inzittenden bleven ongedeerd. In Coalisland verdreven ordetroepen een groep jongeren die een politiebureau belegerde, terwijl in Dungiven het huis van een bank directeur door een explosie werd verwoest. Er was niemand thuis. SCHIPHOL (ANP) Er is nu acht jaar lang tegen het roken ge waarschuwd. Dat is lang genoeg. Thans is het tijd geworden, dat de regeringen zelf initiatief gaan ne men in de strijd tegen de sigaret. De tijd van discussie is voorbij. Iedereen is er thans van over tuigd, dat het sigaretten roken ge vaarlijk is voor de gezondheid. De fabrikanten zijn niet in staat een veilig produkt te maken. Dagelijks sterven in Nederland alleen veer tig mensen aan het roken. Toch is er nog steeds geen advertentiever bod voor sigaretten gekomen. Aan het woord de Nederlandse anti-rookpionier dr. L. Meinsma, directeur van Koningin Wilhelmi- nafonds, die gisteren op Schiphol terugkeerde uit Londen. Daar heeft hij als vertegenwoordi ger aan het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne het tweede wereldcongres over roken en gezondheid bijgewoond. Hij heeft er nieuwe moed geput uit de stapvoet- se voortgang van de strijd tegen de tabak- In de V.S. en in Engeland staan, volgens wettelijke verplichting, al jarenlang op de sigarettenpakjes waarschuwingen afgedrukt, dat ro ken van de inhoud gevaarlijk is. Dit voorbeeld zal spoedig worden ge volgd door Canada, IJsland, Noorwe gen en Israel. Nederland is nog niet zover. Maar op het congres in Londen is een aantal resoluties aangenomen, die aanbevelingen voor de regerin gen inhouden. Dr. Meinsma somt wat mogelijkheden op: een verbod om tijdens bepaalde werkuren op het werk te roken, een verbod om in openbare gelegenheden, waar zich ook velg niet-rokers bevinden, te roken (in de kerk mag men immers ook niet roken, voert hij aan), ver hoging van de accijns op sigaretten, het stopzetten van de stille hulp die de regering de sigarettenfabrikanten verleent. Wat is dan wel die stille hulp? Antwoord: de fabrikanten mogen de advertentiekosten voor de belasting aftrekken. De regering zou deze kosten toch minstens niet-aftrekbaar moeten maken. De jarenlange waarschuwingen te gen de sigaretten beginnen in ieder geval enig resultaat af te werpen. In Engeland is gedurende de eerste helft van dit jaar zes procent min der gerookt dan in de overeenkom stige periode van 1970. In Nederland is het sigarettenverbruik sinds 1963 al niet of nauwelijks meegegroeid met de algemeen stijgende lijn bij consumptiegoederen. Dr. Meinsma besluit zijn mededelingen met een nieuw propagandamiddel tegen het roken: het instellen van een anti rookdag, om te beginnen eens per jaar. Brieven voor aeze rubriek moeten met vol* ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adrea zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen aens ia met in houd, e.g. strekking. Onlangs heeft wethouder dr. Blon- deel voor de t.v. geklaagd over de onverdraaglijke stank van de rivier De Donge. De kliaoht schijnt voor kennisge ving te zijn aangenomen en de stank neemt toe. Er zijn beschuldigingen geuit o.a. aan Oosterhout, maar Oos terhout beweert haar handen te wassen in onschuld in plaats van in de Donge. Of ze nu schoon zijn weet ik niet. Feit is, als we met z'n alen zo'n 55.000 man sterk, onze grote en kleine boodschappen en al wat we verder kwijt willen in de rivier, (die geen stromende rivier meer is, maar door afsluiting een stilstaand meer is geworden) lozen, dat dam de samenstelling van het water zich enigszins wijzigt. Er moet op korte termijn iets gebeuren, want de toestand is on houdbaar. Vooral 's nachts word je na je eerste slaap wakker met een gevoel of je met je hoofd in een beerput hebt gezeten. Ramen en deuren moeten dan dicht en van slapen komt niets meer. Er lopen al jaren geruchten als zou een fabriek in de onmiddellijke nabijheid de grootste stankverwek- ker zijn. Ik weet dat sinds jaren de bewoners van de Centraleweg kla gen over, vooral 's nachts, een stankverwekker in de buurt. Toen een afgevaardigde van deze in ademnood verkerende mensen con tact opnam met de bewuste fabriek, zou hij zijn afgescheept. Wie bindt de kat de bel aan, waardoor er een serieus onderzoek wordt ingesteld, zodat op korte ter mijn de ergste stank verwekkers worden opgespoord, anders zullen we met z'n allen moeten gaan eva cueren. GEERTRUIDENBERG C. P DE VOOGHT André MaLraux's voornemen, zich persoonlijk als vrijwilliger in te zet ten voor de bevrijding van Banigla Desj zien we in De Stem van 21 dezer gekwalificeerd als „machtelo ze pathetiek van een oude man", die na het aftreden van De Gaulle ei genlijk miaar zijn mond had moeten houden. Het zaj je gezegd worden vanuit een land, waar het gegons van pathetische verklaringen ten aanzien van conflicten in de z.g. Derde Wereld niet van de lucht is. En waar men het overigens wijse lijk laat afweten zodra ergens het woord „partijkiezen" valt. Volledigheidshalve bad u er no<g bij kunnen vermelden, dat Malraux heeft geweigerd aan een geweldloos Bangla-Desj-congres deel te nemen. „De enige intellectuelen die voor Bangla Desj kunnen spreken", aldus M„ „zijn zij die bereid zijn voor Bengalen te vechten". Het zou wel aardig zijn, al die lawaaierige wereldverbeteraars in het zog van Sartre en Marcuse eens *en volledige guerrilla-uitrusting ca deau te doen; uiteraard alleen, in dien zij bereid werden gevonden om hun irriterend gezwets in praktische daden om te zetten. Ik vrees, dat slechts weinig textiel- en wapenfa brikanten daar rijk van zouden wor den. Anderzijds mag worden vastge steld, dat men in P°ngallen met onze altijd maar diepgaander „bezinning op het wezen van de vrede" ook maar bitter weinig opschiet. BREDA L. PISON Het is weer een tijd geleden, dat ik las dat Peter van der Merwe rijn voetbalcarrière op medisch advies had moeten stoppen. Een verschrik kelijke slag voor een sportman van zijn kaliber. Opgeklommen uit de pupillen naar het eerste elftal van NAC. Vervolgens naar alle verte genwoordigende elftallen en tenslot te het Nederlands elftal. Dit is niet zo maar gegaan want het sportleven van Peter was er een van vele blessures. Enerzijds door zijn spectaculaire manier van keepen en anderzijds door domme pech. Maar door enorme opofferingen en inspanningen kwam hij altijd terug- Tot deze laatste blessure. Daarom was deze mededeling zo erg. Het sportleven van Peter is een dik boek met veel hoogte- en diep tepunten. Maar een boek eindigt al tijd goed door middel van het laat ste hoofdstuk. En dat laatste hoofd stuk is in dat boek van Peter van der Merwe nog niet geschreven. Zou dat niet kunnen vraag ik bij deze aan het bestuur van NAC, met een benefietwedstrijd voor deze eminen te doelman die NAC altijd trouw is gebleven? Het is al laat maar het is nooit te laat om hem en zijn suppor ters dit afscheid te geven. En wat dacht u van die naamloze overdekte staantribune om die te veranderen in Peter van der Merwe-tribuneï NASCHRIFT REDACTIE: Wanneer de met dit „stoppen" gemoeide ad ministratieve afwikkelingen achter de rug zijn, zal NAC zo laat secretaris Speekenbrink op deze vraag weten op „gepaste" wijzè afscheid nemen van Peter van der Merwe. In dat kader behoort een benefietwedstrijd niet tot de onmo gelijkheden

de Stem | 1971 | | pagina 21