Liefdadigheid heel vaak een miljoenenswendel Bouwnijverheid: „Wij rotzooien maar aan" Miljo drooi 19-ja Parijs „New Chic" REORGANISATIE RODE KRUIS N.V.V.-plan Dollar naar nieuw dieptepunt de cara Wiegel boos over beschuldigingen jegens Witteveen BUNDELING VAN BOUWSTROMEN EN GROTE STANDAARDISATIE DE MONETAIRE CRISIS ^Rozen op papier r GMoerheimcNV commentaar Geruisloos Gastarbeiders Kunstroof Ronselaars Sausje Standaard-typen Gilbert Bécaud 'Koninklijke Kwekerij ^Dedemsvaart Onderzoek Zaterdag 25 september 1971 "r-~u- r n-->:v- binnenland 20 1■MBunHnnnw T~\E Duitse Bondsregering heeft zich gemengd in de discussie over „de drie van Breda", die door „Ariër" Van Agt, de nieuwe minister van Justitie, op hoogst ongelukkige wijze weer op gang is gebracht. Tijdens het staatsiebezoek, dat de koningin volgende maand aan Bonn zal brengen, zullen de Nederlandse en Westduitse ministers van Buiten landse Zaken met elkaar van ge dachten wisselen over de drie oor logsmisdadigers. Waarom moeten deze mensen onderhandelingsobject worden van regeringen? De „drie van Breda" zijn op de allereerste plaats een zaak van het Nederlandse volk. Ons volk heeft destijds in overgrote meerderheid geëist dat deze lieden voor altijd uit de maatschappij ver wijderd zouden worden. Daarna is onbedoeld een wreed spel ge speeld met deze mensen. Keer op keer is de deur naar de vrijheid op een kier gezet maar keer op keer zijn zij weer teruggestoten in de ver twijfeling van een levenslange ge vangenisstraf. Begrippen als straf, vergelding en gerechtigheid hebben in de loop der jaren een andere inhoud gekre gen. Het Nederlandse volk staat nu anders tegenover „de drie". Nu zouden er heel weinig mensen be zwaar maken als „de drie" het land zouden worden uitgezet. Maar dan liefst geruisloos, zonder ophef en zonder dikdoenerij van onderhan delingen op regeringsniveau. DE landelijke stichting die de be langen van de gastarbeiders behartigt heeft terecht kritiek ge leverd op het regeringsplan om de werkgevers via een extra-premie heffing te laten opdraaien voor de sociaal-culturele begeleiding van de buitenlandse werknemers. De pro blematiek van de gastarbeiders na melijk is geen zaak van een aantal afzonderlijke bedrijven die toeval lig buitenlanders in dienst hebben. Op de eerste plaats is die pro blematiek een uitvloeisel van onze overspannen arbeidsmarkt. Maar ze heeft toch ook wel te maken met het feit dat we zelf niet meer be reid zijn het minder plezierige werk te doen. We laten dat liever aan buitenlanders over. Nu is dit laatste, als uitvloeisel van onze welvaart en van een ver beterde sociale structuur van onze samenleving, wel te verdedigen. Daar moeten we niet te hypocriet over doen. Maar laten we dan even eerlijk bekennen dat we omwille van onze nationale welvaart ge meenschappelijk om buitenlandse werknemers hebben gevraagd en voor de opvang van deze mensen, die voor het perspectief van een menswaardig bestaan in eigen land veel willen opofferen, ook gemeen schappelijk verantwoordelijk zijn. Het geld voor die opvang moet dan ook uit de algemene belasting opbrengst komen en niet uit de kas van het bedrijfsleven. DE internationale onderwereld heeft, naar het zich laat aan zien, een betere broodwinning ont dekt dan de risicodragende bank roof. Het oog is nu gevallen op kunst met een grote K. Het begon in Italië, waar kostbare schatten uit kerken werden geroofd en vond gisteren een nieuw hoogtepunt in Brussel, waar het schilderij „De Liefdesbrief" van Vermeer van een tentoonstelling verdween. Het ziet er naar uit dat kunst werken van formaat in kluizen moe ten worden opgeborgen om ze te beschermen tegen een internationaal dievenleger. Dat zou erg jammer zijn, want daarmee zou tevens het (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Wie aan de deur prentbriefkaarten, kalenders, repro- dukties en dergelijke koopt met de bedoeling daarmee een liefdadig doel te steunen, wordt in 999 van de 1000 gevallen bedrogen. Nog nooit is de nep bij „charitatie ve" handel zo groot geweest als nu, zegt de directeur van het Landelijk Collectebureau, de heer B. Mante uit Utrecht „Bijna da-gelijks", zegt hij, „komen er nieuwe clubjes bij. Ze verkopen alllerlei troep voor een prijs vèr boven d-e werkelijke waarde. Zoge naamd voor zieken en andere nood druftige lieden. Maarihó maar". Het weeksalaris van een „directeur" van een dergelijke malafide onder neming ligt, zegt de heer Mante, over het algemeen in de orde van grootte van een bedrag van vier cijfertjes voor de komma, waarach ter de hoeveelheid centen wordt aangegeven. Concrete cijfers over de „nep" in de liefdadiigheidshandel vallen moeilijk te geven, zegt de heer Mante, juist omdat de zaak zo ongrijpbaar en oncontroleerbaar is: „Maar het is werkelijk een miljoenenbusiness. En dan wil ik er van af zijn of dat nu 8, 9 of 10 miljoen is. Maar er verdwijnen miljoenen gulidiens in de zakken van mensen voor wie al die goedgelovige mensen die aan de deur kochten, eigenlijk niets zouden willen geven. De mensen willen al leen maar blinden, verlamden, gees telijk gehandicapten, of weet ik wat helpen. En ze helpen alleen ma-ar een bepaald sl-ag mensen aan een zeer royaal belegde boterham en dure auto". Iedereen kan van vandaag op morgen 'n „liefdadige actie" starten. Zegt B. Mante: „Maar als u er bijvoorbeeld morgen mee zou beginnen zou ik u vanaf vandaag al te vuur en te zwaard vervolgen". Het zijn doorgaans de huisvrouwen die worden geconfronteerd met de zwendelende „liefdadig-heidsbedrij - vers". „Ik heb in feite ma-ar één advies voor -hen", zegt de heer Man te, „koop nóóit aan de deur. Welke indrukwekkende papieren men ook kan tonen. De bonafide charitatieve Instellingen bieden vrijwel nooit iets te koop aan. Die collecteren gewoon. Je moet ervan uitgaan dat elke ver- koper-aan-de-deur verdacht is, tot het tegengestelde tien keer achter een is bewezen". Juridisch valt er nagenoeg niets te gen de malafide charitatieve handel te doen. De heer Mante: „Stel d-at onder het smoesje dat het voor een liefdadig doel is, voor 10.000 gulden aa-n prentbriefkaarten wordt gesle ten. Als de bewuste handelaar van die 10.000 pi-ek vijf gulden over maakt aan een liefdadig doel, zit hij al goed. Dan is een d-eel van de opbrengst niaar -een charitatieve in stelling gegaan. En hij heeft nooit gezegd dat al het geld er naa-r toe gaat. Al zijn de heren beslist niet van hun eerste leugen gebarsten. Wij bij het Landelijk Collectebureau hebben wel een-s van een dergelijk individu een cheque van 250 gulden gekregen. Wij hebben dat geld met een teruggestort. Ja kom, wij zullen zo'n vent nog een bewijsje in han den geven dat hij de liefdadige in stellingen steunt. Nee, d-aar kan geen sprake van zijn"- „In Amsterdam", zegt de heer Man te, „is een café waar open en bloot een ronselaar voor een bepaald be drijf zijn straathandelaren werft. Zo'n jongen moet dan een paar prentbriefkaarten voor een rijks daalder per mapje verkopen. Voor hemzelf schiet er per verkocht pak ketje 2 kwartjes op over, en voor de man achter de schermen blijft er ongeveer 1,50 per pakketje aan de strijkstok zitten. De rest is voor bedrijfskosten, en v-oor de ronselaar en dergelijke. Een heel aardig zaak je. Je kunt er rijk van worden, dat blijkt. Nou wil ik trouwens die ge ronselde mensen n-iet eens te hard vallen. Di-e trappen er vaak ook maar in. Die. zijn vaak, net zoals de huisvrouwen die de rotzooi kopen, veel te goed van vertrouwen. Het is trouwens we-1 eens gebeurd dat zo'n leurder de boel op zijn beurt tracht te te bedriegen. Maar dan wordt hij wel gevonden door de bazen, en eventjes „behandeld". Want di-e ma lafide jongens zijn zo ontzettend driftig en scherp. En bovendien heb ben ze na-genoeg carte blanche". Werkinrichtingen voor gehandicap ten, en sociale werkplaatsen, waar voor nogal eens langs de deuren wordt geleurd met een en ander, wierken volgens de heer Mante vrij wel helemaal niet meer voor een rechtstreekse huis-aan-huis-verkoop, maar werken uitsluitend voor de detailhandel. Behalve van de huis-aan-huis-ver koop ma-a-kt de malafide handel ook gebruik va-n telefonische acquisitie, „nagenoeg nooit van schriftelijke acquisitie", zegt d-e heer Mante, „want als je zwart op wit bewerin gen doet, kom je eerder met de wet- in de knoop. Hoewel de straatverkoop momen teel nog steeds de belangrijkste weg is, komt de telefonische verkoop steeds meer in de gunst va-n de maliafidie handelaars.' Aangeboden worden dan, zegt de heer Mante, voora-l artik-elen waarvoor in het al gemeen een ventvergunning nodig is- Een en ander doorgaans gelar deerd met een triest verhaal over stakkerds van mensen die zo nodig financieel moeten worden gesteund. Vaa-k beschikken de huis-a-an-huis- leurders over een indrukwekkend legitimatiebewijs. „Maar dat stelt niks voor", klaagt de heer Mante, „zo'n ding met foto wekt telkens weer vertrouwen. Vertrouwen dat hel-emaa-l niet verdiend wordt. Ieder een kan zoveel legitimatiebewijzen drukken als hij wil. Werkelijk waarde heeft zo'n legitimatie pas a-ls ze is gewaarmerkt door gemeente of politie. In dat Amsterdams café waar ik o-v-er verbelde, kan iedereen een legitimatiebewijs krijgen. Niets wordt gecontroleerd, n-aa-m, adres, niets. Wat is dat dan voor dinge tje Een doorn in het vlees van de heer Mante is ook het zogenaamde regi stratienummer v-a-n het ministerie van justitie: „Dat nummer is afkom stig van het Centraal Stichtings Re gister. Maar de mensen weten over het algemeen niet dat elke stichting, hoe krankzinnig de doeleinden ook zi-jn, voor enkele gulden-s kan wor den ingeschreven. Ma-ar de mensen die die rotzooi kopen trappen er in. En zo zijn er meer trucjes waar de heren mee werken. Fotocopieën van Koninklijke Bes-luiten bijvoorbeeld. Alles is er op gericht het vertrou wen van de mensen te winnen. En de mensen trappen er i-n. Voor jaar lijks ettelijke miljoenen". De malafide charitatieve straat-col porteurs werken vooral met gedruk te zaken die ze te koop aanbieden, zoals kalenders en prentbriefkaar ten. „Volgens de vrijheid van druk pers die bestaat", stelt de heer Man te, „mag iedereen van alles laten drukken- Zó komen zij aan hun handelswaar". Vaak wordt d-e malafide handel overgoten met een bonafide sausje: „Zo is -er een geval van een speel tuinvereniging die 2000 gulden no dig had. Zo'n charitatieve handelaar bood aa-n dat geld op na-am v-an die vereniging bijeen te brengen. En het bestuur was dolgelukkig toen ze haar 2000 gulden kreeg. Wat het bestuur niet wist, en wat de mensen die belazerd werden ook niet wisten, was dat de actie zo'n 20.000 gulden had opgebracht. In naam van die vereniging verdween 18.000 gulden in de portemonnee van de handelaar". (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Mag ik het eens wat populair zeggen? Wij opdrachtgevers, architecten, overheid en bedrijven rotzooien maar wat aan. Wij verkeren in de bouwnijverheid in een toestand waarvan het verbazingwekkende alleen dui delijk kan worden gemaakt, als wij ons voorstellen dat wij aan Volkswagen, Ford, Peugeot en Mercedes zouden vragen in Amsterdam andere auto's, met bijvoorbeeld afwijkende maten en onderdelen te laten lopen dan in Utrecht, Groningen en Rotterdam. Dit zijn de produktiecondities, waarmee wij dagelijks te maken hebben. Een Westduits econoom schijnt te hebben uitgerekend, dat de Volkswagen-kever van 4.000 mark, indien deze op vergelijkbare wijze zou worden gemaakt als het produkt „woning", 28.000 mark zou moeten kosten". Dit heeft de directeur van de Nationale Woningraad, mr.l C. M. van den Hoff, gisteren gezegd op het congres van de raad in Amsterdam, gewijd aan het onderwerp: de invloed van de woningcorporatie op de structuur van de bouwnijver heid. Hij ontleende aan zijn uitspraak verder de opvatting, dat de bouw nijverheid als totale bedrijfstak - dus alle partners inbegrepen - ge woon niet in staat is het produkt, waaraan wij qua omvang, prijs en kwaliteit anno 1971 behoefte heb ben, ook maar bij benadering kan realiseren. Mr. Van den Hoff conclu deerde dan ook, dat als aan deze ontstellende ontwikkeling geen halt wordt toegeroepen, de regering moet beseffen, dat het in het vooruitzicht kijkgenot van tienduizenden ver loren gaan. Het beangstigende in de situatie is vooral, dat er schatrijke zoge naamde kunstgenieters zijn, die de gestolen stukken louter en alleen voor zichzelf wensen te bezitten. Zonder afzetgebied worden derge lijke stukken dachten wij niet ge stolen. Het zijn deze „kunstkenners", die de grote massa het rijke cultuur gebied dreigen te ontnemen. Een rijkdom die niet in miljoenen gul dens valt uit te drukken. UTRECHT (ANP) Het Nederlandse Rode Kruis zal worden gereorga niseerd. In plaats van de 250 bestaande, maar onderling verschillend uitge ruste plaatselijke colonnes, komen er bij goedkeuring van de verstrekkende plannen per gewest vliegende districtscolonnes. Zij zullen binnen zeer korte tijd ter plaatse moeten zijn als zich een grote ramp voordoet. Zij worden derhalve uitgerust met een drietal aanhang wagens, die dag en nacht bepakt klaar moeten staan en terstond achter een willekeurige auto kunnen worden gehaakt. Elke aanhangwagen bevat een derde deel van het noodzakelijke materiaal voor de inrichting van een ver zamelplaats gewonden. Als telkens drie afdelingen samenwerken aan de vorming van een districts colonne, kan elke afdeling toch blijven beschikken over een van de aanhang wagens met het daarop behorende materiaal voor plaatselijk gebruik. Het tijdrovende charteren en Iaden van een vrachtwagen wordt echter vermeden, zodat de hulpverlening wordt bespoedigd. De indeling van de districten zal geschieden in overleg met de provinciale autoriteiten en de B.B., zodat de hulpverlening kan worden gecoördineerd. Per provincie wordt gezorgd voor aanvulling van de vliegende colonnes met verbindingsmateriaal. Er zijn voorts nieuwe plannen voor de instructie, de aanschaf van gestandaardiseerde uitrustingsstukken en een herscholing van het personeel. De nieuwe plannen passen in de landelijke opzet voor een betere ramp- heatrijding. waarbij ook B.B., brandweer, politie, G.G.D. en mobiele colon nes* woïden betrokken. Het Rode Kruis zal echter de eerste hulp moeten ver lenen, daar de mobilisatie van de B.B. geruime tijd vergt. stellen van een programma van 550.000 woningen een gevaarlijke il lusie is. Mr. Van den Hoff belichtte het eongresthema vanuit de gezichts hoek van de opdrachtgevers. Hij meende, dat die opdrachtgevers op drachten moeten bundelen tot grote plaatselijke en regionale bouwstro- men met een beperkt aantal typen en consequent doorgevoerde stan daardisatie, benevens gegarandeerde continuïteit in de uitvoeriiig. De Nationale Woningraad juicht de opzet van de regering tot uitbrei ding van het bouwprogramma met 1500 woningen in 1972 toe, maar vindt dit slechts een zeer bescheiden bijdrage voor de oplossing van het woningprobleem. Uitbreiding met 1% van het in aanbouw te nemen aantal woningen is een onderschatting van de ellen de, die in meer dan 600.000, be woonde, maar niet bewoonbare wo ningen heerst. Die ruim 1% is niet te rijmen met de groei van het reële bruto nationaal produkt, met 4 tot 5% per jaar. De heer Van Hofwegen zette uit een, dat in de begroting geen denk beelden worden gevonden over het verband tussen financiering en toe komstige woningproduktie. Als de stijging van de bouwkosten (elke maand met 1 procent en jaarlijks is 700 miljoen gulden nodig om die stijging op te vangen) tot de helft kan worden teruggebracht door het laten toenemen van de produktivi- teit, dan komt er 350 miljoen be schikbaar, waarvoor 6000 woningen kunnen worden gebouwd. Naast de financiering zei de voor zitter ook verwachtingen te koeste ren over de subsidiëring. Het is, naar de mening van de raad, een rechtvaardig beleid om bij het kie zen van de instrumenten de relatie tussen inkomen en huur als belang rijk uitgangspunt te nemen. (ADVERTENTIE) CASINO DEN BOSCH maandag 27 september toegangsprijs 20, Plaatsbespreken aan de kassa en telefonisch 04100-31500 vain 12.00 tot 19.00 uur. (Vervolg van pagina 1) Voorzitter Ter Heide onderschreef bet standpunt dat iedereen aan het plan zal moeten meewerken, wil er werkelijk van loonmatiging in 1972 sprake zijn. Maar overigens zullen er altijd wel mensen „buiten schot" blij ven. Hij had er wel begrip voor dat sommige bonden er weinig voor voe len langlopende contracten open te breken. Maar verwacht mag niet wor den dat de economische moeilijkhe den al volgend jaar worden opge lost, zodat bedrijfstakken met lang lopende contracten de matiging in 1973 kunnen toepassen. De NVV-voorzitter had eveneens voorgesteld om volgend jaar de in flatiecorrectie in de belastingtarieven niet te laten doorgaan. De „op brengst" zou dan kunnen worden be steed voor de bouw van 2000 wo ningwetwoningen (200 miljoen), de verhoging van individuele huursub sidies (50 miljoen) en het regionale beleid (10 miljoen). De resterende 200 miljoen van de inflatiecorrectie zou kunnen worden bestemd voor de structurele verhoging van de AOW en AWW-uitkeringen. Voor de midden groepen noemde drs. Ter Heide dit niet nadelig, omdat de inflatiecorrec tie weliswaar wegvalt, maar de ver hoging' van de AOW-premie achter wege blijft. U moet toegeven dat het een dro- ge boel aan het worden was in ons landje. Afijn, het water valt weer hetgeen sommigen kennelijk tot op.' perste verrukking schijnt te brep. gen, zoals het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), dat gisteren op. gewonden boven het KNMI-weerbe- richt zette: „Eindelijk regen". Vooruit, er hangen heter hangij. zers te gloeien. Zoals de vervuiling van Donge en Amer. De Amercen. trale heeft gekaatst, en kon de bul verwachten, zo schijnt een wraak zuchtige Biesbosch te denken, dt jongste slok olie indachtig. Een vieze smaak in de (Donge. mond hebben. Of, zoals een attente lezer me gis. teren telefonisch meedeelde: lyj( heeft de slechtste adem? De Rijj, mond. Hij zocht het wat verder mj huis, maar hij bedoelde hetzelfde. Met straks futuroloog Fred Polak als nieuwe voorzitter, is DS '70 wel- haast de enige partij die nog hele maal in zijn eigen toekomst ge looft. Jawel, zuinigheid met vlijt bona huizen als kastelen, lijkt het nieum kabinet te denken. Uierdag 25 september 1971 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/FRANKFORT De notering van de Amerikaanse dollar werd gisteren op de wissel markt te Frankfort vastgesteld op 3,299 mark per dollar, waarmee voor de eerste maal sedert de Westduitse monetaire hervorming 22 jaar geleden de dollar of ficieel beneden de 3,30 mark no teerde. Dit betekent een revalua tie van de zwevende mark van net iets minder dan elf procent. Tegen die achtergrond krijgt de bijeenkomst van „de groep van tien" in Washington dit weekend zeer gro te betekenis. Dan gaan de economisch machtigste tien landen van de wereld opnieuw zoeken naar een oplossing voor de monetaire crisis van het ogenblik. Leden van die groep zijn de V.S., Nederland, Groot-Brittan- nië, Japan, Canada, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Zweden en België, dat ook Luxemburg vertegenwoor digt. Aan de vergadering zullen de ministers en staatssecretarissen van financiën en de presidenten van de centrale banken der genoemde lan den deelnemen. Zwitserland zal als „waarnemer" vertegenwoordigd zijn. President Nixon van de V.S. heeft intussen bekendgemaakt, dat hij geen limiet zaïl vaststellen voor de duur van de controle op de lonen en prij zen die zal volgen op de 90 dagen du rende loon- en prijsstop en dat de tweede fase van de economische maatregelen voornamelijk betrek king zal hebben op de belangrijk ste industrieën in het land. De V.S. willen zo spoedig mogelijk terug keren tot een vrije economie, aldus Nixon, maar niet voordat het pro bleem van de inflatie is opgelost. (ADVERTENTIE) Moerheim's rozencatalogus 1971/72 in prachtige kleuren is uit. Bijna honderd Moerheim/Meilland tuinrozen zijn vermeld met een duidelijke beschrijving. Bestelt u deze uitgebreide rozencatalogus door f. 1,50 over te maken op postrekening 800005 t.n.v. Moerheim, Dedemsvaart. Vermeldt u: 'Rozencatalogus 1971/72' telefoon 05230-2345 PARIJS. „New Chic" heet deze haarmode voor het herfst-winter 1971/1972 seizoen. De Franse haute coiffure toonde de nieuwe stijl giste ren in Parijs tegen de achtergrond van de beroemde Notre Dame. Of luchtkastelen? Nou ja, het is me voor een papen vreter ook wel wat om in een auti te rijden met RK op je kenteken plaat. Maar wat te denken van een AR-kiezer met CH op zijn auto, o| omgekeerd? En van een pacifist met KL (Koninkl. Luchtmacht) erop, of een verloskundige met PO of een niet zo wel- noch voorgevormde da me met BB op de kentekenplaat? Voordat we verder gaan, graag even aandacht voor de doordraver van de week: de man in het gat aller gaten. Nee, nee, niet Witteveen die heeft al 4 jaar lang doorge draafd. Nee, ik bedoel: Roelof de stoutmoedige! De lezer herinnert zich misschien het koos naampje dat ik destijds bij de in voering van een nieuwe lichtgewicht- gulden aan Witteveen had toebe- I dacht. Ik was er toen te vroeg mee, I besef ik nu. De man die zonijer II twijfel met verve de naam waardig I zal worden is Roelof Nelissen, mi- uister van financiën: Nikkelen Ne- lis. 1 (Van ee AMSTERDAM Op h< te Amsterdam zit een scf welen bank. Hij is 19 ja: maanden heb ik mijn eerst een nogal verbazingwekke ziugwekkender klinkt het brouwen. Letterlijk: „Men zijn handel in, men zette e en men late ze het land ro Hij heeft Loek Wagen-hi handelt in textiel een bl waarin, dat moet worden tcj ven, wel meer jongens het veriedan hebben gemaakt, t ding voor ons gesprek is hi dat hij dezer dagen een serij drijf voor mannen-mod heeft opgericht dat hij noemt voor Europa. Het hij, een revolutionair verkcl teem dat de detaillist en dr uiteraard de klant in sta; zich per week aan te passi het steeds sneller verand modebeeld. ,Op grond van realistisch culaties waar zijn aecountai bankrelaties achter staan", zt jarige Loek als een volleerde magnaat, „haal ik het ko: jaar een omzet van vier m De eerste week de beste 1 voor 80.000 gulden omgezet, te weinig maar toch niet gel het begin". Als je hem, nog niet v eerste verbazing bekomen, v gen-s met nadruk vraagt i zichzelf inderdaad ziet als d komstige Zwolsrnan van de t de Caransa van het confect knippert hij niet met de maar antwoordt: „Ik zie beslist aJis een aankomend nair". De meeste succesvefl w-orden achteraf geschreven, zo bij Loek Wagenhuis di. het bij voorbaat en wel mi zelfverzekerheid die het van Delphi hem benijd zou ben. Bedenk eens: een man die oft j zoveel bravoure een bijna vier Bil jard gulden diep gat durft in 9 duiken, om er mogelijk vier jW lang niet uit te komen. VertP' rend, zoveel moed bij een KW'er, maar niet voor een Zeeuw! En Koe lof is een Zeeuw: hij worstelt a komt ie misschien nooit boven. Nikkelen doordraver. Nelis uit Hoofdpij De Vredesweek zit er weer bijna op. Nou die vrede zelf nog. En voor het overige wens ik tl een weekeinde waar de stukken van af vliegen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-fractielei- der Wiegel heeft gisteren zijn par tijgenoot de oud-minister van Fi nanciën Witteveen in bescher ming genomen tegen suggesties gewekt door de fractieleiders Den Uyl (PvdA) en Van Mierlo (D '66) als zou de heer Witteveen min of meer bewust voor de verkiezingen bepaalde cijfers over het begro tingsverloop voor 1971 hebben achtergehouden. Hij noemde het „een schandelijke beschuldiging" dat de heer Witte veen „de boel beduveld zou hebben en van de financiële toestand een puinhoop zou hebben gemaakt". Men moet die beschuldiging waar m-aken, anders is zij onbehoorlijk. Men kan van de heer Witteveen alles zeggen, maar hij is zo eerlijk als goud", aldus de heer Wiegel. had en die eind april (vlak v001 verkiezingen) niet waren te v zien", aldus de heer Wieg1eI- je onderzoek zou door de comm voor de rijksuitgaven kunnen schieden. ,„-11, Men moet dan ook nagaan deel van de toen-ame der kegr0 overschrijding aan het kabrn t ■Jon-g moet worden toegeschrev welk dieel (formeel) aan het kabinet-Biesheuvel. De heer Wiegel meende intus® j dat oud-minister Witteveen er beter aa-n gedaan zou 'hebben om» aan zou -e. zijn ov-erzioht vlak voor de v zingen te attenderen op hot nl in zijn becijferingen op ^agehouden nog geen rekening was,.f met een grote overschn^®0evOlee twee miljard bleek later) te g van salarisverhogingen van n P0Ee°nezo grote overschrijf volgens de heer Wiegel „nauwelijks te voorzien De heer Wiegel is voor het voor stel va-n Den Uyl en Van Mierlo om deze zaak uit te zoeken. Ook moet nagegaan worden hoe het begrotings tekort over dit jaar de laatste maanden zo is kunnen oplopen. „Er zal dian blijken diat het voor een belangrijk dieel komt door factoren waarop het kabinet geen invloed DE FRANSE premier Jac«"fhuWf. ban-Delmas is gisteren u» MicIieij. lijk getreden met n|evjf ej(i vond ne Chavelet. De P'f B»r- plaats in het gemeentehuis w deaux, waarvan Cliaban was het derde huwehjkjj® Chaban-Delman. ell ver vrouw in augustus 1970 b J keersongeluk om het leven

de Stem | 1971 | | pagina 20