Verkeer vrij uit Keten van iglo's Onbrandbaar... Perspectieven Mogelijkheden Kinderen Metaalgeheugen J.Th.J.M. Willems Bloed HENK EGBERS "Dit is voor het eerst, dat polyurethaan - een kunst stof, die geschuimd kan worden als ruimtelijke constructie wordt toege past". Dat vertelt architect en stedebouwkundige J. v. Oers uit Tilburg, de ont werper van het zogenaam de Iglonium, dat momen teel in deze stad verrijst. Voor deze 39 iglo's, onder ling door tunnels verbon den, bestaat niet alleen in de bouwwereld grote be langstelling, maar ook ge meentebesturen, instituten die naar ruimten zoeken en zelfs particulieren raken zeer geinteresseerd. Het hard kunststofschuim - 'n unicum in de bouwwe reld - blijkt voor weinig geld interessante ruimtes op te leveren, die duur zaam zijn. "De toepassing kan iedereen verzinnen en het lijkt betaalbaar", zegt Van Oers. In Tilburg zul len de iglo's het eerste jaar een expositieruimte vor men voor de plaatselijke industrie, maar er bestaan nu plannen om een deel er van naderhand te bestem men voor sociaal-culturele activiteiten (crèche, kunst tentoonstellingen, vrije- tijdsacademie e.d.) Het maken van ruimtelijke constructies uit kunststof is nog zeer beperkt of onbetaal baar" aldus Van Oers. „Toen ik, als bestuurslid van de manifestatie Tilburg Totaal zocbt naar een semi-perma- nento expositie-ruimte heb ik me toch nader georiënteerd in kunststofmogelijkheden, omdai het me interesseert. De polyester-hars koepels, die A- vic-Diepen vorig jaar maakte voor de C'70 in Rotterdam, - bicken te duur en slechts een gegarandeerde levensduur van anderhalf jaar te hebben; bo vendien worden ze erg lelijk. Via ii. Visser van het depar tement van Volkshuisvesting kwam ik terecht bij dr. Schultheiss, die bij Bayer-Le- verkussen experimenteerde met ruimtelijke constructies in polyurethaan. Dat lukte. Behalve in het eigen vakblad heeit Bayer er nog geen ruchtbaarheid aan gegeven. Vorig jaar heeft deze firma namelijk in Turkije, onmid dellijk na de aardbeving, 400 van deze iglo's bij wijze van experiment in het rampge bied ppgespoten. Met weinig en gemakkelijk te transporte ren materiaal bleek hier, in korte tijd, de mogelijkheid om goed isolerende en sterke on derkomens te fabriceren. Het Rode Kruis heeft daar dankbaar gebruik van ge maakt". Met dit materiaal als uit gangspunt is Van Oers gaan spelen en heeft in de omge ving van het Nieuwe Tilburg- se raadhuis een keten van de ze iglo's tot een organische structuur bijeen gebracht. In groepen van vier of twee in elkaar geschoven schuim- stof-koepels, aaneengeregen door hetzelfde materiaal ont staat er een oppervlakte ruimte van 800 vierkante me ter. Iedere iglo heeft een dia meter van 5,5 meter en is 3 meter hoog. De vorm is juist iets meer dan een halve bol, zodat je plat tegen de zijwand kunt staan. Deze wanden heb ben een gelaagde structuur en zijn uit zichzelf geel-oker van kleur, die met de tijd bruiner wordt. „Geen oninteressante kleur'Ze kunnen ook in kleu>- gespoten worden. In Tilburg gebeurt dat in de kleuren mais-geel en oranje, omdat „de omgeving van het nieuwe stadhuis nogal grauw en steriel is". Het materiaal heeft de hardheid van vurenhout; je kunt het schilderen en erin spijkeren en boren. „Het is be ter materiaal dan beton om speelhuttën en -constructies op kinderspeelplaatsen van te maken, want het veert terug", zo fantaseert Van Oers al verder. Hij gaat er bin nenkort zelfs het meubilair van een restaurant in een sporthal van schuimen. Erandgevaar? Met het TNO te Delft werd het materiaal daarop sterk beproefd. Het blijkt alleen te branden, zolang je de vlam ertegenaan houdt. Bayer is druk aan het experimenteren om het totaal onbrandbaar te maken. Voor lopig worden de wanden in Tilburg met een plastic-folie afgedekt, zodat ieder risico wcrdt vermeden. De wanden van 10 centimeter dikte iso leren verder zo goed, dat apar te verwarming niet nodig is. De warmte van de spotlights in de iglo's is voldoende. De verlichting vindt plaats via 'n spanningrailsysteem, dat evenals de ventilatiekokers in kruisvorm is ingeschuimd. Openingen voor deuren en ra men kunnen erin gezaagd worden, waarna er mogelijk aangepaste entrees of ramen in geplaatst kunnen worden. Op een draaiend wiel (dat de geledingen op de wand ver oorzaakt) wordt, over een op geblazen tent, een buis met Daaruit wordt de schuim ge- sputtstiften aangebracht, spoten rond de vorm en als deze gereed is wordt de lucht uit de tent gehaald. Na be handeling (nog) met een vuurwerend middel is de iglo klaar. Met afwerking komt 'n dei gelijke iglo op ongeveer 2.500,per stuk (het hele Tilburgse projekt kost. 210.000,„Maar ik denk", zegt Van Oers, „dat, wanneer de nabehandeling met brand werende vloeistof niet meer nodig is, de prijs rond 1.500 zal liggen". Dat is niet zo veel, vooral wanneer men bedenkt, dat Tilburg dit project oor spronkelijk op een jaar ge pland had en nu al besloten heeft het, op zijn minst, 5 tot 6 jaar te laten staan. Een ander voordeel is, dat koe pels gemakkelijk te vervoe ren zijn. Ze worden watervast op de bestrating vastgelijmd; zijn los te maken; in stukken te zagen en in elkaar te pas sen in allerlei variaties. De toekomst? „Bayer heeft onlangs het 76e kunststofhuis gepresenteerd, echte huizen, - maar er is nog niet één in produktie genomen. Zo zijn er talrijke voorbeelden", aldus V. Oers. „Individueel gemaakt zijn deze dingen niet te beta len en er is nog geen industrie die er miljoenen in wil inves teren. Deze iglo's zijn niet we reldschokkend, maar openen toch interessante en betaalba re perspectieven. Dezer dagen vroeg men bijvoorbeeld vanuit Hilversum informatie in ver band met de plannen voor te bouwen kunstcentrum. Kijk, met dit materiaal is het niet meer nodig daarvoor e- norme gebouwen te zetten; - het i« te overzien en te beta len. Als je ze kunt integreren in het landschap kunnen het aardige zomer- en strand huisjes zijn. Ik werd gebeld door een burgemeester, die vroeg of hij er geen vier kon krijgen voor een jeugdcen trum. Er zijn mensen, die graag zo'n ding in de tuin hebben. En zo kun je zelf ver der mogelijkheden verzinnen. Je kunt de dingen, als dat no dig mocht zijn, zelf ook nog repareren met een handspuit Dit materiaal wordt al gerui me tijd gebruikt voor sand- wich-panelen, voor wanden in koe'schepen, maar het is de eerste keer, dat het als ruim telijke constructie functio neert", benadrukt Van Oers nog eens. En het ziet er naar uit, dat in Tilburg de toeloop naar deze 39 polyurethaan koepels, die in oktober gaan functioneren, groot zal zijn. De belangstelling zal dan niet alleen gericht zijn op de da£ in te houden expositie, rat bij velen ongetwijfeld»! naar de bruikbaarheid er» Wie weet welke mogelijkheden hiermee open staan? niet bereikt te worden. Door bij verhitting van een bepaalde begintoestand uit te gaan, kan hen daardoor bij die temperatuur steeds dezelfde toestand terugkrij gen. Siemens heeft een computer ontwikkeld die volgens haar in de toekomst het verkeer veilig door een stad zal moeten leiden. Elke auto wordt volgens dit systeem individueel begeleid en zo op de snelste, veiligste en gemakkelijkste manier door de grote stadsdrukte ge voerd. De basisgedachte van dit „geprogrammeerde rij den" ligt in het principe dat het verkeer zo snel en zo efficiënt mogelijk van 't hegin naar het eindpunt moet worden gebracht en dat dit moet gebeuren met 'n minimum aan oponthoud. De aangewezen route zal laardoor niet altijd de kort ste zijn, maar wel de snel ste en de veiligste. Een cen trale verkeerscomputer kient voortdurend de voor deligste routen uit, regis treert alle auto's binnen 't hem toegewezen gebied en berekent op welke manier hij deze auto's zo snel mo gelijk door de beschikbare verkeerswegen kan loodsen. Op deze manier wordt het totale verkeersbeeld voort durend overzien en kan de individuele auto zo efficiënt mogelijk worden geleid. Een eenvoudig paneel in het dashbord zal aan moeten geven hoe hard men moet rijden en welke weg er ge volgd moet worden, (zie: foto). In het Natuurkundig lab van Philips is een reeks metaalcombinaties vervaar digd \die een „vormgeheu gen" blijken te hebben. Men kan bijvoorbeeld bij hoge temperaturen een staaf ma ken van deze legeringen en door een bepaalde druk zorgen dat deze staaf na het afkoelen een krul vormt. Verwarmt men daarna dit voorwerp weer dan krijgt het metaal z'n oude rechte vorm weer terug. Als ver klaring voor dit verschijn sel voert men aan dat de metaalatomen de bouw stenen van het metaal op een bepaalde manier met elkaar zijn verbonden. Bij een temperatuursver andering kan men deze structuur wijzigen doordat de atomen min of meer be weegbaar zijn, maar een werkelijke verandering in de onderlinge band van de atomen schijnt daardoor Kinderen komen niet dom ter wereld. Op, het achtste internationale congres van Kinderartsen dat onlangs in Wenen is gehouden is men het eens geworden over de belangrijkheid van invloe den rond de geboorte. Een groot aantal kinderen met een normale intelligentie kan zich door gedrags- en leermoeilijkheden niet nor maal ontwikkelen en dat komt volgens de 800 verza melde deskundigen vooral door storingen in de ont wikkeling vlak voor en vlak na de eigenlijke geboorte. Ziekten tijdens de zwanger schap, complicaties bij de geboorte (o.a. te vroege ge boorten), een verkeerde voeding in de eerste levens maanden en infecties voor en na de geboorte kunnen een invloed hebben op het kind dat het z'n leven lang meedraagt. In de meeste gevallen hebben deze in vloeden van buiten geen mm merkbare invloed op de ge zondheid van het kind maar merkt men pas na vele ja ren dal er iets verkeerd is gegaan in zijn of haar ont wikkeling. Het is volgens de verzamelde deskundigen inderdaad zo dat ook de erfelijke aanleg een belang rijke rol speelt, maar de realisering van deze aanleg is sterk afhankelijk van de individuele mogelijkheden die het desbetreffende kind krijgt. Na 34 jaar onderzoek is de Britse nobelprijswinnaar Perutz erin geslaagd om de structuur van het bloed- eiwit hemoglobine totaal te ontrafelen. Dit he moglobine, dat verantwoor delijk is voor het transport van zuurstof uit de longen naar de rest van 't lichaam, blijkt enorm gecompliceerd te zijn. ruim 10.000 atomen zijn er nodig om 4 atomen zuurstof te transporteren, een bloedcel bevat 289 mil joen moleculen hemoglobi ne en kan daardoor 10 miljoen zuurstofmoleculen vervoeren. Hoe meer zuur stof gebonden is, des e groter wordt de affimtei van het bloedeiwit voor fl' zuurstof. Dr. Perutz heen ontdekt hoe dit hemoglobi ne werkt. De zuurstof wordt volgens hem vastgehouden door een ijzeratoom dat zien samentrekt als 't een zuur stofatoom te pakken krijs Hierdoor wordt de combi natie klein genoeg om je worden vastgehouden door de rest van het molecuul. Als de zuurstof ergens in het lichaam wordt afge staan hergroepeert het m - lecuul zich weer en maakt zich dan klaar om een mo lecuul kooldioxide (dat w uitademen) mee terug nemen. i cinds ik in het Popparle- I ment optrad, bleek dat de I Hikers mijn tv-optreden Lrdig vonden. Ik blijf me- 'elf en dat blijkt op te vallen. Gerrit <jen Brabar Wie tegenwoordig olie op je golven gooit, gooit met een olie op het vuur. Th. Weening, journalist De Bescherming Bevolking dient rekening te houden met de mogelijkheid dat de Verenigde Staten ons land binnen vallen. Stelling uit proefschrift dr. F. J. M. Huikeshoven In verband met de prijs van organische verbindin gen is het logisch dat de vis duur moet worden be- 'aa^ Stelling uit proefschrift dr. T. J. A. Huisman Van Oorschot vroeg: „Si mon, zal ik Willem Frede- rik Hermans voor je uit het raam gooien? Hij pakte hem beet en had het bijna uedaan. Ik riep: niet doen. Daarmee heb ik de litera tuur een grote dienst be wezen. Simon Carmiggelt Ik vind een vrouw met een doorkijkblouse aan, het toppunt van sadisme. Alex Elsenaar, militair Ze zeggen wel eens: Wil zou je niet naar Duitsland willen. Als je de Berlijnse muur pakt zit je op flu weel. Sneldichter Willy Alfredo jWe kennen allemaal wel [een paar mensen die op een fantastische manier loud worden. Maar de ensheid als groep wordt |op een afschuwelijke ma ter oud. Niki de Saint Phalle, schepster Nana's Hoe is het mogelijk dat men het duistere esoteri sche werk van een typisch tijdgebonden, maar groot geworden vijftiger, die zich in de kleine Amster damse wereld van literati ierechf is gaan beschou wen als een gekoesterd re likwie, geprefereerd heeft iven de heldere schone 'poëzie van dat wat terug getrokken, wereldvreemde mensje, die on haar oude dag Godzijdank nog iets als een late erkenning be leeft Jacob Groot over de toe~ kenning van de P. C. Hooft-prijs. Hoe sneller de technologi sche ontwikkeling, des te groter de cultural grap. Philip van Tijn Middenvelders die de bal tussen de benen spelen en een soort circus maken, die zijn er wel. Bondscoach voetbal Fahrdonc Jk praat niet graag over image, liever over identi teit, want je kunt een ima ge hebben die niet door de werkelijkheid wordt waar gemaakt. Jules M. Hartogh, public-relations-man Volgens mij hebben vele kuiven met een zwaar min- derwaardigheidscomplex je kampen. Wijven verzie- !en ze ook allemaal, daar I willen ze meteen mee Plat. Hans Lambermont, een van ae twee leiders van de Rot terdamse kuivensoos The Flaming Star. V'at mij tegen de borst j uit is dat politiek nooit m handen is van gelukkige j ?®nsert, maar altijd wordt j eureven door valsspelers et alle mooie leuzen die j.aar voorhanden zijn en klinken als vloeken in e mond van zowel links I aJs rechts. Simon Vinkenoog j?e Hrugcultuur is een ge- r,0® van druk van het fuovlonische stelsel, zodat proberen te ont- snanppn aan de moeilijke janfrontatie waarmee wij aken hebben. Eldridge Cleaver black panther ïla"S naar drugs be- in het elementaire 'net ieven ontbreekt 7S Van der Meer, mysticus ise|„htle akuiutelijke religie m het Westen uitgehold, enk-oW™"'6 heeft Seen ele betekenis meer. Je oil niet .meer knielen, de V0]1aat UitaIles wordt oikomen vervlakt. staflid van Kosmos Frans Zwitser,

de Stem | 1971 | | pagina 14