sfüi *0® S SI lerfitter rs ankwerkers ankwerkers akantie in e winter oor steeds eer mensen antrekkelijk ichauffeurs He n.v. ankwerkers ïkwerkers MAAKT BLIJ juwelier horloger ^kantiespreiding 18 een magisch ,yoord sinds ook mijn werkster °P vakantie begon gaan. de latere jaren n die verhalen k raad nooit wie tegen kwam aan de Brava... werkster!" Tweede vakantie Toeristenindustrie A' f litlii} SSi:.itewi N.V. terdagbijlage van 25 september 1971 N.V. Londen Winter pieken Nieuwe markt Apart programma •h| Si Wintersport niet langer een exclusief genoegen voor de bevoorrechten, maar een industrie, compleet met Verkeersopstoppingen. cht spattende iljanten gezet in goud mbanden oches en igen vele moderne en assieke vormen n gouden sieraad is n fijn bezit ij laten U graag ize grote collectie m je - TELEFOON 2337* ELEFOON 2214 Sindsdien is het dringen ge- woiden in de traditionele va kantieoorden en evenzeer in al die nieuwe badplaatsen die zich als kankergezwellen ontwikkelden aan de eens zo stille, gave stranden van de Middellandse Zee en nog een stuk of wat andere zeeën. Het vakantiespreidingsgedoe in landen als West-Duitsland en Nederland heeft misschien de toppen van de allerhoogste vakantiépieken afgesneden, maar het is dringen gebleven en veel verder dan een sprei ding over een periode van een week of zes is het niet ge komen. Tot nu toe vrij geruisloos, maat plotseling als gevolg van een prijzenslag in het volle - getemperd winterse - daglicht getreden, voltrekt zich een andere vorm van vakantie- spreiding. Al is het ook nu nog de vraag of déze spreiding over de seizoenen de zomertop soelaas bieden kan. Het lijkt er vooralsnog eerder op dat de wintervakantie voor een groot deel de markt voor .tweede vakantie" zal worden. De jongste cijfers van het CBS geven ook voor Nederland zelf een sterke stijging van de win- tecakanties. Op de Veluwe is het zelfs zo dat de winter- toename staat tegenover een afname in de zomer; deze afname in zomerbezetting zelfs iets overtreft. Gebieden met winterkansen zijn, blijkens de CBS-cijfers vooral Drenthe, de Achterhoek, Zuid-Limburg en de bosrijke delen van Noord-Brabant. In deze ontwikkeling, aldus deskundigen, zit nog volop goud voor de toeristen industrie. De cijfertjes, aldus drs M. J. Kosters van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda, wijzen nog altijd uit dat het aantal vakantiegangers jaarlijks iets sneller toeneemt dan het aan tal Nederlanders. Als een man als drs Kosters over vakantie gangers spreekt dan heeft hij het over mensen die ten minste vijf dagen en vier nachten van huis zijn. De tal loze weekendgangers uit de Randstad die voor de week einden zomerhuisjes hel/oen gehuurd voor het hele winter seizoen, de bezitters van eigen weekendhuisjes en degenen die hun winterweekends door brengen in een sta-caravan zijn daarbij dus niet inbegre pen. De paas- en herfstvakanties van de scholen beginnen dui delijk invloed uit te oefenen op de toeristenindustrie. De oude kerstpiek en de winter sportperiode januari/februari worden hier en daar op de jj-jl^Üijilir lodern bedrijf met diverse ling staal vragen wij e6n gevraagd een [ng en [bouw. lalariëring kent en prima se- werkkring. Reis- en werk- plefonisch) aan 95 Goes t.a.v. dhr. v. Westen Kapelle - Biezelinge werksfeer materiaal beloning aan: Personeelszaken ■uctiebedrijf vraagt door Wim Koek derde vliegtuig moeten inzet ten. De pieken liggen in ok tober en rond de kerst". Waren de Snippertripjes al een tientje goedkoper dan de Zonnevlugjes, nog twintig gulden lager liggen de prijzen van Airtour-Nespanda met zijn 20-cent-per-uur-vakanties. De wintersport - ook al lang „gesocialiseerd" - heeft het niet meer alleen voor het zeg gen, hoewel ook daar nog forse stijgingen optreden. Zwitserlands capaciteit raakt uitgeput. Men krijgt er te ma ken met verkeerscongesties in het winterseizoen. Oostenrijk biedt nog reserveruimte. Nieuwe wintersportgebieden, vooralsnog van lokale of regio nale betekenis, zijn in op komst: Noorwegen en de Schotse Hooglanden. De grote steden, Rome, Parijs, Londen, vormen ook al van ouds aantrekkelijke winter- bestemmingen. Vooral Londen is zeer in trek de laatste jaren. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland (Hoek van Holland- Harwich Ferry) boekte in de periode oktober 1970 - maart 1971 maar liefst 20% meer passagiers dan in dezelfde pe riode in 1969/70. De maat schappij heeft het aantal win- terarrangementen voor het komende seizoen uitgebreid, ondermeer met Kerstreizen naar Londen en Cambridge. Liggen in de zon. Ook s winters mogelijk. Dit jaar voor dumpprijzen. grafieken al overschaduwd door de pieken van oktober en pasen. Overigens moet men de abso lute betekenis van de „winter- pieker" niet overschatten ten opzichte van de zomer. Om een voorbeeld te geven: in de zomer van 1970 vlogen 378.488 Nederlanders per Ité-charter naar de zonnige kusten van het zuiden en de Balkan. In de winter van 1969/70 wa ren het er maar 54.110, waar van er 43.237 naar Spanje gingen en 892 naar Joegoslavië. Deze winter zal daarin - zo verwachten KLM, Martinair en Transavia - een spectaculaire verandering komen. Oorzaak is de prijzenslag van een aan tal gerenommeerde tour operators (reisbureaus e.d.) die tegen uitverkoopprijzen min:-vakanties in de zon ver kopen. Majorca voor 150 gul den. Benidorm, Costa del Sol, allemaal voor nog geen 200 gulden en gooit men er een paar tientjes meer tegenaan da *1 zit men vier of vijf dagen prinsheerlijk in de zon van Rhoöos. Als er tenminste niet toevallig een depressie boveji dat gebied hangt. Dat het zo goedkoop kan is duidelijk: zonder deze uitver koop zouden veel hotels voor de duur van de winter moeten sluiten en dat is nóg nadeliger dan voor een appel en een ei toeristen uit het kille en nog steeds welvarende noorden verwennen. Met de vliegtuigstoelen is het precies hetzelfde gesteld. Het fijne van de gok is boven dien dat als de toeristen industrie de juiste kaart blijkt uit te spelen, er een nieuwe vakantiebestemming is ge creëerd en wat meer zegt: een nieuwe markt is aangeboord. En dan stijgen de prijzen van zelf naar rentabiliteitshoogte. Martinair, Toetrokken bij de Snippertripjes van Centouri- Sunliner, Fit, Eurotours, Hotel plan en de Magneet, heeft grote verwachtingen van deze winteractie, waarin ook de KLM-vloot deelneemt. „Het loopt heel goed. Zeventig procent is al bezet" zegt de Mm tinair-woordvoerder. De Snippertripjes zijn het ant woord van de eerdergenoemde reis-organisaties op de „Zonne vlugjes" van Europa Express, Arke- reizen, Christoffel-reizen, NRV en Sterreizen, samen met de luchtvaartmaatschappij Trarsavia. Een woordvoerder van de NRV: „Onze verwachtingen worden overtroffen. Vele rei zen zijn al vol en op verschil lende bestemmingen hebben we al moeten verdubbelen, dat wil zeggen: een tweede of zelfs Een woordvoerder van de Maatschappij Zeeland: „Het loopt geweldig. Vroeger deden we die dingen in de hoop de winter een beetje redelijk door te komen, maar nu zijn het complete, aparte programma's gewerden. Er zijn ook meer bestemmingen buiten Londen bij,4ourmgcarreizen, Golden Rail-trips met de Britse spoor- weger en natuurlijk de auto- reizen". Tcch is vakantiehouden nog steeds geen algemeen genoe gen Nog wat cijfertjes van het NW1T tonen dat aan. Ze zijn overigens al van 1969. Toen ging 42,8 procent van de Ne derlanders op vakantie. Daar van ging 36,5 procent maar één maal, 5,5 procent twee keer en 0,8 procent drie of meer keren. Die 42,8 procent vertegenwoordigden 6,4 mil joen vakanties. Zes miljoen daarvan waren zomervakanties, de rest wintervakanties. Er zijn nog groeimogelijk heden 'onisch te richten aan.

de Stem | 1971 | | pagina 13