ANTAL „WILDE KOERSEN IN ZEELAND NEEMT TOE Magen junioren afdelingsvoetbal Koeken in de ronde van 's-Gravenpolder WERELDKAMPIOEN WIM RUSKA WORDT IN DE WATTEN GELEGD 79.75 )e Schipper: „Weinig tegen te doen" Arbiters in afdeling strenger PROEF hoe lekker KIJK wat u bespaart Zeehengelconcours Breda 17ct KORTING NORMALE PRIJS ..uiimBÜH r rjag 23 september 1971 ■lours jasje, olijk warm. Met ïtkraag. In beige, bruin. 46. Ariaan de Schipper: „Ik ben bang dat er mensen zijn, die aan de wilde torsen" geld willen overhouden en daar is de sport niet mee gediend". |TERNEUZEN De uitslagen van voetbalwedstrijden der junioren I de afdeling Zeeland van de ■BVB luiden: |Groep A 1: Arnemuiden A 1 A 1 41. Terneuzen A 1 fern. Boys A 1 12. Bruse Boys A I - Vlissingen A 1 0—6. HVV A 1 - lïojehvaarde A 1 12. Zieri-ffice A I'-Zeeland Sport A 1 20. Middel- |l»rg A 1 - Axel A 1 12. Groep A fRCS A 1 - Middelburg A 2 33. ferooskerke A 1 - Zeelandia A 1 |M. Meeuwen A 1 - Vlissingen A 2 11-3. Domburg A 1 - Nieuwland A 1 ||-1. Oostkauelle A 1 - VCW A 1 -3. Noormannen A 1 - Walcheren 11 0—4. Groep A 3: Veere A 1 - lAmemuiden A 2 00. Jong Ambon IJl - Zeelandia A 2 40. Zeelandia 113 - Walcheren A 2 03. Vlissin- I» A 3 - RCS A 2 1—3. Middel- I tag A 3 - Serooskerke A 2 22. I «kleiburg A 4 - Zeeland Sport A 2 IM, Groep A 4: Bevelanders A 1 - I lissingen A 4 270. Nieuwdorp A l-'Lewed. Boys A 1 30. Colijnspl. I Joys A 1 - Patrijzen A 1 31. 's H. IJtendskerke A 1 - Cortgene A 1 I Wissenkerke A I - "Heinkens- ly A 1 10. Bevelanders B I - Ifflssingen A 4 27—0. Groep A 5: Mlandia A 1 - Hansw. Boys A 1 1 '-1. Wolfaartsdijk A 1 - Hansw. ®ys A 1 71. Wemeldinge A 1 wour A 1 50. Kvabbendiike A 1 - Moetinge A 1 0—2. Kaoelle A 1 - Jwseke A 1 3—0. Groep A 6: Klne- A 2 - Rillandia A 2 21 «harding A 1 - Krabbendijke A 2 J Kwadendamme A 1 - Goes A '—3. Luctor A 2 - Hoedekens- «e A 1 2—1, Rofour- A 2 - We- «dmge A 2 3—0. Groep A 7: Sluis j..}Aardenburg A 1 11, Schoom- Jke A 1 Breskens A I 00. "WMplaat A j Biervliet A x 3_2. Jstburg A 1 - Philippine A 1 28. toep A 8: AZVV A 1 - Hontenisse £11-4. Clinge A 1 - Ria A 1 O—0. aamslag A 1 - Koewacht A 3 11 «een A 1 - Corn. Boys A 1 3—0. otoep A 9: Graauw A 1 - HVV A 2 li' Rontenisse A 2 - Terneuzen A r®. Tern. Boys A 2 - Steen A 2 L Axel A 2 - Terneuzen A 2 0 ■Groep A 10: Duiveland A 1 - A 1 6-2. Mevo A 2 - Zierik- '11 2' Renesse A 1 - DPS A Rpcj°-aP B 1: Arnemuiden B 1 - Bl tan1 °"6' Gissingen B 1 - VCK js'«, Walcheren B 1 - Meeuwen Ami, i' Zeelandia B 1 - Jong S«n B 1 0-6, Zeeland Sport B 1 - «delburg B 1 3-4. Groep B 2: mburg B 1 - veere B 1 2-0, 2» Tnnnen B 1 - Serooskerke B 1 ®uta!sslngen B2 - RCS B2 1-2, - Oostkapelle B1 0-2, 63; fedBl GCP B1 1-4, Groep B 2 it n Arnemuiden B 2 (i1? \rr e^an^a Walcheren :,RCS S31-2 "«j burg B1 4-0. Groep B7: Hoek BI - Sluis B2 15-0, Breskens B2 - Schoondijke B2 0-1. Groep B8: Tern. Boys BI - HVV BI 1-8, Corn Boys BI - Vogelwaarde BI 3-3, Hontenis se BI - Sluiskil BI 6-0, Steen BI - Clinge BI 6-0, Terneuzen BI - Axel BI 0-0. Groep B9: AZVV B2 - Graauw BI 1-3, Spui BI - Corn Boys B2 8-0, Ria BI - Zaamslag BI 1-1, tVV B2 - Terneuzen B2 0-3, Koewacht BI - Hulsterloo BI 2-2, Hontenisse B2 - SDO BI 1-9. Groep B 10: Axel B2 - HVV B3 4-2, AZVV B3 - HVV B4 0-0, Hontenisse B3 - Steen B2 0-4, Terneuzen B3 - Corn Boys B3 14-0, Terneuzen B5 - Steen B3 0-2, Tern. Boys B2 - Terneuzen B4 4-1. Groep Bil: Heinkenszand BI - 's H. Arendskerke BI 2-3, Bevelanders BI - Nieuwdorp BI 2-1, Luctor BI - Colijnspl. Boys BI 1-3, Cortgene BI - Wolfaartsdijk BI 22- 0. Groep B13: Kloetinge BI - Kwa dendamme BI 2-0, Apollo BI - SVD BI 1-1, Hoedekenskerke BI - Patrij zen BI 0-3, SSV BI - Volharding BI 7-0, Groep B 13: Cortgene B2 - Wolfaartsdijk B2 0-0, SSV B2 Kloetinge B2 1-5, Robur BI - Goes B2 0-0, Heinkenszand B2 - Patrijzen B2 0-3. Groep Bil: Yerseke BI - Kapelle BI 0-3, Kruiningen BI - Kruiningen B2 5-0, Hansw. Boys BI - Krabbendijke BI 0-6, Wemeldinge B2 - Waarde BI 0-7, Rillandia BI - Wemeldinge BI 0-5, Groep B15: DFS BI - Mevo BI 0-1, Bruse Boys BI Renessë~Bl 1-2, Duiveland BI - Zierikzee BI 0-4, Brouwershaven BI - SKNWK BI 0- 0. Groep B16: Zierikzee B3 - Zierik zee B2 1-0. Mevo B2 - Mevo B3 3- V i-Jyi XLL^O XJO L-ó 2eelanaenc Middelburg B4 1-3, B2 14 J?port B3 - Zeeland Sport 0 5 EC£V4: lCK B2 RCS 3-0 (Wu Serooskerke B2 Groent ®2 Vlissingen B5 e_P B5: Middelburg ^CS RR R ~V' "llu^ciumg ÖD 82 0-') Middelburg B7 - GPC Middol'w Vlissingen B6 2-2, 1 Groen RB3 N°ormannan BI 7- Hoondbk» i, Aardenburg BI - Bl - Bier^p ,BL <K Hoofdplaat j Ri 3„"2J pl«RPPme Bl Gfoede Bl n l. SIuis B1 m 2-0, Breskens Bl - Oost- (Van onze correspondent) HALSTEREN Zondagmiddag werd in de Eendracht het vijfde internationale zeehengelconcours vervist, waarvan de organisatie in handen was van de Halsterse Sport vissers. Tot de uitblinkers behoorden do beide plaatselijke hengelverenigin- gen namelijk de Halsterse Sportvis sers en De Zeester. In totaal waren er ongeveer driehonderd deelnemers van een groot aantal verenigingen zelfs vanuit België en Duitsland. Algemeen winnaar werd de heer P. van Nieuwburg van de Halsterse Sportvissers. Hij behaalde 940 pun ten. De verdere uitslag was: 2. A. Veraart, Zeester, 675 punten, 3. W. v.d. Heyden, Zeester, 435 punten, 4. H. Brouwers, Halsterse Sportvissers, 410 punten, 5. H. de Vos, Leegloper, 405 punten, 6. C. Bakx, Zeester, 380 punten, 7. M. Maas, Halsterse Sport vissers, 370 punten, 8. W. Damen, Zeebaars uit Scheijpenisse, 355 pun ten, .9. P. Musters, Reimerswaal uit Krabbendijke, 310 punten, 10. P. de Bruin, Halsterse Sportvissers, 300 punten. Uitslag corpsen: 1. Halsterse sportvissers, 2080 punten, 2. De Zeester, 2050 punten, 3. De Leegloper, 995 punten, 4. De Eendrachtvissers, 895 punten, 5. De Edelkarper, 890 punten. De eerste dame werd mevrouw J, Kruf van De Zeester met 200 pun ten. Van de Halsterse Sportvissers werd de eerste dame mevrouw Nou- wen met 75 punten. (V«an onze sportredactie) TERNEUZEN In West-Brabant en in Limburg zijn er iedere week nu al enkele, wat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie noemt, „wilde" koersen. Het is daar een doodnormale zaak, geaccep teerd zij het met leedwezen door de provinciale consuls van de unie. De tendens, die al jaren tot de normale sportevenementen behoort in deze provincies, gaat zich nu ook voortzetten richting Zeeuwsch-Vlaanderen. Goed, er waren hier de laatste jaren wel wat volkskoersen, maar toch is het de afgelopen maanden opvallend geweest, dat er steeds meer bij kwamen. Zo organiseerde een comité in Hengstdijk een volkskoers waar menig officieel comité nog wat van kan leren. De wilde koers in St.-Jansteen trok nog meer mensen dan de huldiging van wereldkampioen Theo Verschueren. In Graauw stonden ook al enorm veel mensen langs de kant. In Heikant bestaan er vergevorderde plannen om nog dit jaar een volkskoers te houden en in Aardenhurg bijvoorbeeld is liet een jaarlijkse traditie. Een traditie, die troitwens veel aantrekkelijker is voor het organise rende comité. Als we eens kijken wat voor financiële middelen nodig zijn om een officiële wielerkoers voor amateurs met prijzenschema I te organiseren, dan slaat de schrik je om het hart. De volgende bedra gen zijn daarvoor nodig: 100 gulden waarborgsom, die de KNWU binnen moet hebben voordat een vergunning wordt afgegeven. De meeste comités laten dat bedrag constant staan. Dus zijn het in feite kwijt. 300 gulden wedstrijdgeld, dit. ei te dragen aan de KNWU 630 gulden prijzengeld voor ama teurs schema I bij muziek langs het parkoers i 25,65 Bumarechten 135 gulden jury-onkosten omdat de KNWU ervan uitgaat, dat er 9 juryleden per koers nodig zijn. De jury ontvangt f 15 per lid als ver goeding. Wil iemand dus in zijn woonplaats beginnen met een koers, dan zal hij ervoor moeten zorgen meer dan f 1.200 in kas te hebben, geen luttel bedrag om zomaar even bij elkaar te krijgen. Meestal komt daar nog een „voorgerecht" bij in de vorm van een nieuwelingen- of ad- spirantenkoers, wait ook weer meer geld kost. De KNWU, die de wedstrijdgel- den de laatste jaren drastisch heeft opgevijzeld heeft als soort tegen maatregel aan alle gemeenten in Ne derland een brief geschreven met het verzoek de officiële wielerwed strijden bij het verlenen van ver gunningen voorrang te geven. Ari aan de Schipper, lid van de sport- commissie van de KNWU, ziet ook met leedwezen het aantal wilde koersen in Zeeland toenemen. Hij zegt: „Als je een wielerwedstrijd organiseert, dan doe je dat voor de sport. Dat wedstrijdgeld komt ook ten goede aan de wielrennerij. Maar je kan er moeilijk tegen wilde wed strijden optreden. Er is op het ogen blik wel een gedachtenwisseling gaande tussen de KNWU en de Bra bantse Wielerfederatie, die veel wil de koersen organiseert. Maar daar is nog niet veel uitgekomen. Nogmaals, je kan er weinig aan doen. Als KNWU kunnei^ we alleen .optreden tegen licentie-houders. Voor de rest kan iedereen wedstrijden organise ren. Ik ben altijd wel bevreesd dat die wilde wedstrijden worden geor ganiseerd door mensen, die er geld aan over willen houden. Het gebeur te vaak, dat de wilde rijders moeto fietsen voor f 100 aan prijzengeld e: een zakje pruimtabak. En dat heel niets meer met sport te maken". Een punt van overweging is vol gens Ariaan de Schipper 'geweest bij de KNWU om het organiseren van wielerkoersen voortaan alleen loe te wijzen aan wielerverenigingen. Want die vallen onder de reglemen ten van de Unie. En comités, die in Brabant, Limburg en Zeeland wilde koersen organiseren niet. KNWU- consul Ben IJsebaert is niet zo on gerust over de toename van het aantal wilde wedstrijden in Zeeuwsch-Vlaanderen. IJsebaert: „Ik ben er niet door geschokt. Nee, volgens mij leveren die volkskoer sen altijd weer coureurs op. Aan de andere kant maak ik me wel zorgen over het feit, dat, als er een ongeluk gebeurt tijdens zo'n koers, er nie mand verzekerd is. Maar voor de rest zie ik het niet als onrustba rend". Consul Ben IJsebaert: „Ik ben niet zo ongerust. Die koersen leveren ook renners op en alleen het gemis aan een verzekering bij een ongeluk vind ik bezwaarlijk". Voor Wim Ruska geen problemen tot de Olympische Spelen in München in 1972. Wat hij nodig heeft, dat krijgt liij. (Van onze medewerker) TERNEUZEN Behalve de natio nale kampioen bij de amateurs Jan Spetgens en de Zeeuwse matadoren Cees Priem, Toine van de Bunder, Wim de Waal en Cees Bal zal ook Kees Koeken zaterdag aan het ver trek staan in de Ronde van 's Graven polder. De winnaar van de Omloop van Zeeuwsch - Vlaanderen, Grant Thomas, is eveneens van de partij. Trekpleisters dus genoeg, mede dank zij de voortvarendheid waarmee het organiserend comité te werk is ge gaan. Behalve de reeds genoemde namen verschijnen er nog genoeg renners aan de start die beslist niet tot de kleine jongens gerekend mogen wor den zoals Adri Deusing, Piet Franken, Henny Gijzel, Wim Evertse, Jan Raas en Henk Stander. Omdat deze wedstrijd de laatste is voor het Midden-Zeeland-ltlassement van Breda Bier kan een interessant duel worden verwacht tussen Van de Bunder en De Waal. Eerstgenoem de heeft de beste kansen, omdat hij leider is in het klassement met zes punten voorsprong op zijn rivaal uit Axel. Op het 1350 meter lange parcours gaan de 65 amateurs in totaal 100 kilometer afleggen. Het vertrek is om 15.00 uur in de ord Trapastraat, waar tevens de finish ligt. Om 1 uur gaan de 80 nieuwelingen van start voor een afstand van 60 ki lometer. Ook dit deelnemersveld is bijzonder sterk. Brabant is vertegen woordigd met Hellemons, Van Treij- en, Pirard, Van Dijk en Konings. Zij en vele anderen gaan het opnemen tegen onder andere de plaatselijke favoriet Cees Spaans, Johny Verbe- ke, Marc Groosman, Leon Strobbe, Ad. Vasseur en Cees Stoutjesdijk, om de meest bekende Zeeuwen te noe men. (Van onze sportredactie) UTRECHT Wim Ruska, de we reldkampioen in het zwaargewicht, wordt in de Nederlandse sportwe reld naar voren geschoven als de Olympische deelnemer van de toe komst. De angst voor geldgebrek viel van hem af, toen de leiders van het Nederlands Olympisch Comité onlangs op de officiële huldiging van Ruska in Voorburg duidelijk maakten voor hein een uitzonderings positie in te nemen. In ieder geval tot München 1972 kan hij een leven tje als een luis op een zeer hoofd leiden. Bram Leeuwenhoek, chef d'equipe van de Olympische ploeg, zei letterlijk: „Voor hem bestaan er geen problemen. Wat hij nodig heeft, krijgt ie. Dat geldt trouwens voor alle echte kanshebbers op een Olympische medaille". München 1972 zal daarom voor Ruska een heel wat attractiever tus senstation worden dan vier jaar ge leden „Mexico". Toen was de erken ning voor de topsporter nog lang niet zo groot als iiu. Goed, dat deelnemen aan wedstrijden was na tuurlijk wel aardig, maar als men het in zijn hoofd durfde te halen om over onkostenvergoedingen, loonder ving en dat soort zaken te spreken, nam de bereidheid veelal af. Deze situatie is veranderd. Gesteund door liet progressieve beleid van de Bu- dobond NederlaÊd één van de eerste organisaties in Nederland, die begrijpt dat de maatschappelijke be geleiding van de topsporter in ons land op een bedroevend laag pitje staat werd Wim Ruska „een rijk leventje" in het vooruitzicht gesteld. Tot de Olympiade althans- De kracht van de Budobond is echter, dat zij daarmee niet tevreden is. Een Olympische medaille-winnaar, of het nu goud, zilver of brons is, dat doet er niet toe, mag als hij zijn propagandistisch aandeel voor de bond achter de rug heeft niet in de kou komen te staan. Of -anders ge zegd: nu al moet de nazorg van de topsporter veilig gesteld worden. Het is belangrijk voor de gemoeds rust van de meestal lichtgevoelige crack om zekerheid te kweken over wat er vooral die eerste jaren na die topprestatie met hem gaat gebeuren. Moet hij dan als een jongetje van achttien aan het opbouwen van een carrière beginnen. Of is er een orga nisatie of instantie, die hem een eindje op weg helpt, zodat hij niet al te ver achterop komt te liggen bij anderen. Jarenlang, tot Mexico 1968 aan toe, is er gedacht: wie een Olympi sche plak wint komt wel ergens aan de slag. Maar vergeet het maar. De deelnemers kunnen daar bij tiental len urenlang over vertellen. Daarom zegt Wim Luiten, secretaris sport- technische zaken van de Budobond, die al eerder zijn erkentelijkheid voor de medewerking van het NOC en de NSF en nog meer instanties duidelijk had onderstreept, recht toe recht aan: „Hoe mooi het allemaal ook lijkt, naar mijn mening staat de maatschappelijke begeleiding van de topjudoka, maar vooral van de top sporter in zijn algemeenheid, nog helemaal in de kinderschoenen. Want laten we eerlijk zijn: wij doen er nog wat aan, maar bij andere bonden ligt het anders In een gesprek, dat Budobond- voorzitter Methorst met de leiders van de NSF had, werd het onder werp van de „nazorg" ook behan deld. Niet als verzoek, maar als eis. De begeleiding van de topsporter moet zich minstens tot enkele sei zoenen na het hoogtepunt uitstrek ken. Dan lean voorkomen worden, wat de bokser Rudi Lubbers heeft ervaren. Toen hij zich in het voor- Olympisch jaar voorbereidde op Mexico werden hem koeien met gouden horens beloofd, maar toen puntje bij paaltje kwam, trof ie overal een gesloten deur. De kans dat Ruska hetzelfde kan overkomen moet klein worden geacht. Op initi atief van de Amsterdamse wethou der Verhey heeft hij een baan ge kregen en aangenomen bij de Stich ting Ons Huis, waardoor veel onge mak van hem afviel- Hij krijgt nu een salaris en weet ook waar hij sociaal aan toe is. Zelfs als hij straks, in februari, naar Japan reist om zich daar te gaan voorbereiden op de Olympische Spelen wordt zijn maandelijks inkomen bijgeschreven op zijn giro-rekening. Wim Luiten: „Het is nu dus zo: wanneer hij wil trainen, kan hij het doen". Het model staan van Wim Ruska wordt in de hand gewerkt door de bewondering van de Budobond Ne derland. Iedereen is het erover eens, dat hij niet meer de impulsieve, inconsequente sportman van vroeger is. De keuze van zijn woorden in gesprekken, die voor hem belangrijk zijn, is nu beter en geven minder aanleiding tot misverstanden. Het feit, dat zijn persoonlijkheid lang zaam maar zeker de herinnering aan Anton Geesink als de grootste Ne derlandse judoka in de vergetelheid stopt, is daarop mede van invloed. Wim Ruska, de onzekere, bestaat niet meer. Hij is nu vastberaden en doordacht. „Daar komt bij", besluit Wim Luiten, „dat Wim Ruska veel vrienden heeft. De topjudoka's van de kernploeg kunnen erg goed met hem opschieten. Zij gunnen hem zijn succes. (ADVERTENTIE) Turnen Een uit de beste Eu ropese turnsters samengestelde ploeg (zonder Russische deel neemsters) heeft dinsdagavond in Bern een wedstrijd tegen het natio nale team van Japan gewonnen met 362,55 punten tegen 351.35 punten. De Hongaarse Ilonka Bekeai zege vierde in de persoonlijke rangschik king met 73,60 punten van de Oost- duitse Ingrid Santer, die tot 72.35 punten kwam. (Vaii onze snortredactiel MIDDELBURG Niet alleen de scheidsrechters in het betaalde voet bal hebben opdracht gekregen stren ger op te treden ook het bestuur van de afdeling Zeeland van de KNVB heeft de voethairechtspre- kers in deze provincie op de punten gewezen. Op advies van de Zeeuwse scheidsrechterscommissie ontvingen de arbiters een schrijven, waarin duidelijk omschreven staat welke straffen er voortaan zullen moeten worden uitgedeeld. Bij bepaalde overtredingen heeft het bestuur van de afdeling besloten tot vaststaande sancties ten opzichte van de speler, die die overtreding begaat. Volgens de afdeling moeten de volgende punten door de arbiters zoneter meer gehandhaafd en uitge voerd worden: bij natrappen dient de betreffen de speler zonder meer van het veld te worden verwijderd; trappen naar een tegenstander dient te worden bestraft door het verwijderen van de betreffende sne- ler van het speelveld; het opzettelijk wegtrappen van de bal bij het nemen van een vrije schop dient te worden bestraft met bet geven van een officiële waar schuwing; het opzettelijk wegtrappen van de bal bij het nemen van een straf schop dient eveneens te worden be straft met het geven van een officië le waarschuwing; het ontsieren van het spel, bij voorbeeld het trekken aan het shirt van een tegenstander, het opzettelijk wegslaan van de bal en dergelijke dient te worden bestraft met het geven van een vermaning; -- herhaling moet worden gestraft met een officiële waarschuwing; de spelers dienen zo snel moge lijk een afstand van 9 meter in acht te nemen bij het nemen van een vrije schop door de tegenstander. Opzettelijk vertragen hierin levert een vermaning op. Bij herhaling een officiële waarschuwing. WAARDE SNELSPAAR J ZEGEL J

de Stem | 1971 | | pagina 19