list, orex xtorartt Irezjnev stelt [oegoslaven ernst Stuyt: binnenkort harder ingrijpen en van -7?0" .90 Verzet tegen premie voor gastarbeiders Mao is spring levend" BESLISSING VALT VOLGENDE WEEK Het meest gedronken merkbier inde Euromarkt. SOUVEREINITEIT ERKEND PRINCIPIëLE EN PRAKTISCHE BEZWAREN het blok oor LUCHTVERONTREINIGING: NVSH MAG BLIJVEN UITZENDEN Tweede Kamer boom n.v. Zondagtoeslag m horecabedrijf binnenland buitenland Jse Brouwerijen 9e'0gen 'n Het feit GEEN PARADE OP 1 OKTOBER 99 Twee gijzelaars in Franse gevangenis vermoord 605e Staatsloterij EEG wil herstel van vaste wisselkoersen DOORBRAAK: Onderzoekcommissie: Lderdag 23 september 1971 inze chef bedrijfslaboratorlum (HBO-niveau) iet bij diens afwezigheid te en o.a.t ;he kontrole van de grond- ssen- en eindprodukten, voor rinks als zwak alcoholische de biochemische- en stieken van de in het concern nmen; en testen van nieuwe en detectiemethoden voor :e micro-organismen in st de afdeling development er dan 35 jaar, die menen ig en ervaring in aanmerking or deze funktie, gelieve hun ie (liefst met pasfoto) te eling Personeelszaken is nu halvi prijs fïteer van deze delige aanbieding, njgbaar in de geuren: uet, Fleuri of Delice. (Van onze redactie buitenland) llELGRADO De Russische partijleider Brezjnev op bezoek bij «kient Tilo van Joegoslavië heeft gisteravond berichten over een jissische invasie op de Balkan „pure verzinsels genoemd". President i had eerder uiting gegeven aan de vastbeslotenheid van Joego- J om een volkomen onafhankelijke koers van Moskou te voeren, [jiio noemde de erkenning van de souvereinileit een voorwaarde voor ver- Ljng van de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado. De Russische Ljleider gaf later toe aan de Joegoslavische druk en erkende de principes Lde souvereinieit. Hij hield echter een slag om de arm: „Er moet voor La worden dat deze principes onder de huidige omstandigheden zo algc- L en volledig mogelijk verwezenlijkt, worden." Russische leider welkom in het „so cialistische en niet-gebonden" land Zuid-Slavië. Brezjnev begroette op zijn beurt het ,-,Zuidslavische broeder- land, dat een bevriend socialistisch land is". Brezjnev besloot met als zijn over tuiging te kennen te geven, dat zijn bezoek zal bijdragen tot versterking van de vriendschap en samenwerking tussen de volken van beide landen. De ontvangst van de Russische par tijleider ging gepaard met een cere monieel dat deed denken aan een staatsbezoek. De volksliederen wer den gespeeld en Brezjnev inspecteer de een erewacht. Langs de route wapperden veel Russische en Zuid- slavische vlaggen en er was een aan zienlijk aantal mensen op de been om de stoet te zien passeren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TJLBURG. De lande lijke Stichting Buitenlandse Werk nemers is het niet eens met het voor nemen van de regering een premie te gaan heffen bij werkgevers die gast arbeiders in dienst, hebben. Zoals ge meld overweegt de regering per 1 januari a,s. een dergelijke premie 200 of 300 per jaar) als bijdrage in de sociaal-culturele begeleiding van de buitenlanders. De stichting heeft de leden van de Eerste en Tweede Kamer gevraagd zich tegen een dergelijke regeling te verzetten. Ze heeft er principiële en praktische bezwaren tegen. Die prin cipiële bezwaren houden in grote lij nen in, dat, de aanwezigheid van zo'n 100.000 gastarbeiders 'n nationaal be lang is en daardoor een nationale ver antwoordelijkheid is. De stichting moet daarom gefinancierd worden uit de algemene middelen en niet af hankelijk zijn van de werkgevers die buitenlanders in dienst hebben, aldus de motie aan de Kamer. Ook in werkgeverskringen kan men zich niet met het standpunt van de regering verenigen. De premie op zich wordt niet als groot bezwaar ge zien, omdat de kosten die de werk gevers al aan hun buitenlandse ar beidskrachten besteden een veelvoud van dat bedrag zijn. Maar ook daar wordt het uitgangspunt aangevoch ten. „Wij zijn van mening," zegt adj.- secretaris Van Beurden van de Ned. Chr. Werkgeversorganisatie, „dat de gastarbeiders er zijn ten behoeve van de hele Nederlandse samenleving en niet allecn.ten dienste van de werk gevers bij wie ze werken. Bovendien vergemakkelijkt hun aanwezigheid de werving van Nederlandse arbeids krachten door andere bedrijven, dus die profiteren er zeker van mee." Zowel de Stichting Bijstand als de werkgevers voorzien tal van compli caties bij de heffing van de premies, Ten eerste wordt de registratie niet als waterdicht beschouwd, ten twee de is de vraag op welke werknemers (en luin gezinsleden?) de premie van toepassing is. Geldt ze ook voor Itali anen, die als E.E.G.-inwoners vrije migratiemogelijkheden hebben? Of voor Surinamers of Antillianen, die weliswaar rijksgenoten zijn, maar voor wie ook de zorg van de Stichting Bijstand wordt ingeroepen? o verwierp tijdens een toespraak «ging van de Sovjet-Une om Je hegemonie in het communis te blok te verwerven. Hij beves- |e indirect dat Joegoslavië voort jan zijn betrekkingen met alle ook met de VS en China j verbeteren op basis van gelijk- J en niet als een land dat van Iskou afhankelijk s. (vriendschaps) bezoek van Innev is het eerste sinds vijf jaar de eerste ontmoeting van beide «eis sinds de door Belgrado scherp looi deelde interventie in Tsj echo- Bet Zuidslavische staatshoofd heet- fs morgens in zijn toespraak de ommenlaar» itdaan van alle fraaie volzinnen en verklaringen presenteert de /erpbegroting van onderwijs en enschappen ons volk de rekening f jarenlang ongecoördineerd, on matig en vaak ondoordacht rtmodderen op dat dankbare itterrein van velen. Op die toe- id van ,,'s lands duurste bedrijf" 0 procent van de rijksuitgaven 1950 en 26,7 procent in 1970 ■loze malen gewezen. Het waren van deskundigen, stemmen pependen in de woestijn. Het fwijs zelf was niet in staat de ïgorganen te scheppen die orde in die chaos konden be ledigen, de wildgroei konden tomen. De politici konden het of durfden het niet, omdat in |M onderwijs en alles wat er- samenhangt, steeds een heilige is geweest. is een situatie gegroeid waarin onderwijskosten onrustbarend in zonder dat de zekerheid be- dat er doelmatig in en met onderwijs werd pmgesprongen. Ssldt met name, maar beslist uitsluitend, voor het weten- fclijk onderwijs en het onder- dat universiteiten en hogescho- "richten. Gemiddeld kost elke «iteitsstudent ons land 15.000 Per jaar. De economische Ws van een student is echter 00,— per jaar. ■®kan het de huidige bewinds- 1 °P onderwijs en wetenschap- "ist kwalijk nemen dat ze aan tliifliig paa| en perk moeten los van de vraag of de ge- ■nWegen daartoe niet een aantal "®'iike kuilen bevatten. 7e evenals het onderwijs, slacht- Svan het ontbreken van enige 9 op middellange en lange J J'oor onderwijs- en wefen- en. Het huidige drietal op 'P en wetenschappen wil 9e,en nemen in samenwer kt betrokkenen. Lofwaardig! J betrokkenen moeten dan "tevoren weten dat ze voor De vrees lijkt niet '9 dat dit overleg lang- verhelderend zal zijn. Maar 9 zoden aan de onderwiis- 12etten eet immers niet in welke Ruimte men spreekt. Finan- K,Sanisat°risch en maatschap- fct.On ?0n, vo|komen in het ds kan niet doorgaan er 96s,a9®n onderwijsweg. L 9,een wegwijzer welke '- rnoet worden opge- 20 n situatie is er het le- ^iUVaT dat allerlei inci- "oeten oren maatrege- op kn? getroffen. Die P kort® termijn misschien maar ze kunnen de '®t oplossen. li 7 flute s°ulaas, foïsis lateen H f0r9anen z'in ptstige ont 'ke Vlsie °P de Perm 'n9en en be" l.-erken rent 6an dit ™der- ba8n'ao°Ver,St.uderen en er een f' entberen in planning °PD°r9aan v°°r °n- blijven. zal het (Van onze redactie buitenland) PEKING De traditionele para de in China op 1 oktober ter her denking van de stichting van de Chinese volksrepubliek op 1 okto ber 1949 zal dit jaar niet worden gehouden. Waarnemers brengen dit in verband met de geruchten als zou partijvoorzitter Mao ziek of dood zijn. Woordvoerders van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontkennen dit laatste pertinent. „Mao is springlevend". Het accent van de parade zal dit jaar liggen op het werken aan de ontwikkeling van het land en de bestudering van de werken van Mao. Sommige diplomaten in Peking zien het afigelasten van de parade als een uiting, dat de Chinese re volutie een nieuwe richting ingaat. DE AMERIKAANSE negerleider dominee Ralph Abernathy, die in Moskou is aangekomen, heeft ver klaard, dat hij joodse leiders in de Sovjet-Unie zal ontmoeten. Tito rechtsbegroet de Russi sche partijleider Brezjnev in Belgra do. Het was vijf jaar geleden dat beide staatslieden elkaar voor het laatst ontmoetten. (Van onze Farijse correspondent) PARIJS Een verpleegster en een cipier, die in de ziekenafdeling van een gevangenis in Clairvaux in het departement Aube als gijzelaar wer den vastgehouden in onze editie van gisteren maakten wij hiervan melding zijn gisteren door twee gevangenen om het leven gebracht. Met een mes hadden de twee (Buf fet en Bontemps, veroordeeld wegens moord en diefstal) hun slachtoffers de keel doorgesneden. De openbare mening is hierdoor danig in beroering geraakt en iedei- een vraagt zich af of nog niet verdere maatregelen hadden kunnen worden genomen om het leven van de twe.o onschuldige gijzelaars te sparen. Alle onderhandelingen zijn afgestuit op bevel van de minister van justitie Pleven, dat Buffet en Bontemps niet mochten vertrekken met wapens. Over de muiterij van de twee wilde hij de spons halen, maar op het punt van de wapens hield hij het been stijf. Ook heeft verwondering ge wekt, dat de advocaat, die Buffet in dertijd verdedigde, aangeboden heeft met Buffet te onderhandelen over vrijlating van de gijzelaars. Maar van dat aanbod is geen gebruik gemaakt, (ADVERTENTIE) 22 september 1971 Eerste klasse 22 september 1971 Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 71* 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 69 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 933 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 825 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 832 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 345 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 5905 Een prijs van 2.000 is gevallen op hel nummer: 022628 2.000 is gevallen op het nummer 029625 2.000 is gevallen op het nummer 027864 2.000 is gevallen op het nummer 014919 2.000 is gevallen op het nummer: 078124 De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 020102 25.000 is gevallen op het nummer: 041980 Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie F op het nummer: 010085 En een troostprijs van 1.000 op nummer: 010085 van eik van de andere series. Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie A op het nummer 023912 En een troostprijs van 1.000 op nummer: 023912 van elk van de andere series. Let wel op dit nummer is tevens een lagere prijs gevallen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/DEN HAAG De regering hoopt voor het einde van het jaar meer machtsmiddelen te hebben om de luchtverontreini ging te bestrijden. Minister Stuyt (Milieuhygiëne) streeft er naar de wet op de luchtverontreiniging vóór die tijd volledig in werking te hebben. Nu leveren bedrijven nog vrijwil lig hun bijdrage aan de verminde ring van de luchtverontreiniging. Straks, als de wet van kracht is, zal dat geheel anders zijn. Dit standpunt van de regering kwam gelijktijdig met een telegram van dirie actiegroepen uit het giste ren dlpor iets minder smog geplaagde Rijnmond-gebied aan de minister raad. Daarin wordt fel geprotesteerd tegen de smog-situalie. De actiegroe pen eisen dat er onmiddellijk af doende en definitieve maatregelen worden genomen. De actiegroepen stelden zich achter de werknemers van Gusto in Schiedam, die dinsdag een paar uur hebben gestaakt uit protest tegen de situatie rond de Nieuwe Waterweg. Zij noemen de staking een gerechtvaardigde zaak. (Van onze redactie buiteland) LUXEMBURG Vrijwel eenstem mig is het Europese parlement van oordeel, dat de vaste wisselkoersen in de EEG moeten worden hersteld en dat de fluctuatiemarges beperkt dienen te blijven, maar naar bui ten moeten worden vergroot. Onder de huidige omstandigheden aoht dit parlement het vaststellen en correct toepassen van de land bouwprijzen niet langer gewaar borgd. De EEG-ministerraad moet de Europese Commissie belasten met „crisis management", omdat in de toekomst nog soortgelijke v-errasin- gen als de door Nixorn aangekondig de maatregelen kunnen worden ver wacht, aldus het Nederlandse Twee de-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (PvdA) in bet Europese parlement. Hij wil dus uitwerking van maat regelen, die bij nieuwe ontwikkelin gen snel van kracht kunnen worden (contingency planning). „De EEG moet niet bet Ameri kaanse voorbeeld volgen van eerst eigen problemen oplossen en later zien hoe anderen aan hun trekken kunnen komen, maar zich van. haar eigen verantwoordelijkheid jegens de 'ontwikkelingslanden kwijten", aldus ir. Oele. Bij -dit alles wordt wel verwacht, dat volgende week op internationaal overleg in Washington een tijdelijke- oplossing wordt gevonden voor de monetaire crisis in de wereld. De dollar kernpunt van de hele crisis opende gisteren in Frank fort op 3,3530, wat neerkwam op een herwaardering van de mank van 9,15 procent ten opzichte van de offi ciële dollarkoers groot 3,66 ten op zichte van de mark. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De vakbonden in het horecabedrijf hebben bij het afsluiten van de nieuwe cao voor deze bedrijfs tak een doorbraak bereikt. Na jaren lang ijveren kregen ze het fiat van de werkgevers voor een extra-belo ning voor het werken op zondagen cu christelijke feestdagen. Tot nu toe stelden de werkgevers zich steeds op liet standpunt, dat werken op zondag onverbrekelijk is verbonden aan de bedrijfstak en daarom ook niet extra betaald kan worden. De extra-beloning voor zondagsar- beid bestaat voor de z.g. vastloners uit een toeslag van 50 procent. De z.g. bedieningskelners (werknemei-3 met een garantie-inkomen) hebben van de nieuwe regeling minder voordeel, omdat hun daggarantie met 50 pro cent wordt verhoogd en voorts per verrekeningsperiode van 13 weken wordt nagegaan of bijbetaling moet plaatsvinden. Andere punten uit de nieuwe cao die op 1 oktober a.s. van kracht wordt (looptijd 1 april 1971 tot eind maart 1972): arbeidstijdverkorting per twee weken van 91 tot 88 uur, invoering vijfdaagse werkweek voor het hele jaar (per vier weken moeten werknemerws gemiddeld een vijf daagse werkweek hebben), uitkering ineens van max. anderhalf procent als aan het einde van het contractj aai de prijzen met meer dan vier procent zijn gestegen, en het vervallen van de extra vrije dag voor werken op zondag of christelijke feestdag. De Metaalbond in Rotterdam heeft gisteren laten weten wel begrip te hebben voor de ongerustheid van de Gusto-werknemers, maar niet een ac tie als die van dinsdag te kunnen steunen. De werkgevers- en werkne mersorganisaties in de metaalindu strie dringen wel aan op doeltreffen de maatregelen om een einde te ma ken aan de hinder en overlast. Pe beide organisaties hebben verklaard „volledig begrip te hebben voor de ongerustheid oinder de bevolking". Het PSP-Kamerlid drs. Wiebenga heeft in vragen aan min. Stuyt te kennen gegeven dat aan reeds ge vestigde bedrijven de verplichting moet worden opgelegd de uitgewor pen stoffen verder te zuiveren. Nieu-1 we industrieën zouden volstrekt wa terdichte garanties moeten worden afgedwongen om het milieu en de volksgezondheid niet verder aan te tasten. Hij vraagt ook of er evacua tieplannen bestaan voor het Rijn mondgebied. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De NVSH mag voorlopig radio- en televisie-uitzen dingen blijven verzorgen. De voorzit ter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, lieeft de tenuitvoerlegging geschorst van de beschikking van ex- minister Klompé (C.R.M.), waarbij aan de NVSH per 1 oktober zendtijd werd ontzegd. De NVSH houdt haar zendtijd tot dat de Kroon heeft beslist over het verzoek van deze vereniging om als nog zendtijd toegewezen te krijgen. Volgens dr. Beel zou het ontnemen van zendtijd per 1 oktober oneven redig nadeel voor de NVSH met zich brengen in verhouding tot het be lang van de omroep bij onmiddel lijke tenuitvoerlegging van de be schikking. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Het presidium van de Tweede Kamer zal volgende week dinsdag een beslissing nemen over het voorstel van de Tweede Kamer leden Den Uyl en Van Mierlo om een speciale Kamercommissie in te stel len tot onderzoek van het tekort op dc rijksbegroting van dit jaar. De Kamerleden willen vooral de vraag beantwoord zien hoe het mogelijk is geweest dat minister Wittevecn één dag voor de verkiezingen het begro tingstekort nog op 2,1 miljard lieeft kunnen ramen, terwijl dit enkele maanden later 3,9 miljard bleek tc zijn. Centraal slaat in het verzoek van de oppositie: heeft het kabinet wel aan zijn plicht voldaan om de Twee de Kamer tijdig en zo volledig moge lijk in te lichten? Veel meer aan deze vraag, dam aan het ontstaan van het begrotingstekort op zichzelf zou de speciale Kamercommissie aandacht moeten besteden. Hierdoor is het voorstel van de Kamerleden Den Uyl en Van Mierlo vrij uniek geworden. Parlementaire deskundigen weten zich niet te her inneren dat een dergelijk verzoek betreffende de informatie van de volksvertegenwoordiging door de regering ooit is gedaan. De volksver tegenwoordiginig beslist over de rijksuitgaven het budgetrecht maar volgens de betrokken Kamer leden kan hiervan in feite niets te recht komen, alg de Kamer niet tij dig en zo volledig mogelijk een in zicht heeft in de juiste cijfers. Het is overigens in het geheel nog niet zeker of de Tweede Kamer tot instelling van een speciale onder zoekcommissie wil besluiten. Voor de hand ligt het wel dart aan het verzoek van de oppositie wordt vol daan. Zouden de regeringspartijen het verzoek afstemmen, dan laden zij de verdenking op zich dat zij ministers van het vorige kabinet met name Witteveen willen spa ren of onprettige zaken willen ver doezelen. De weersomstandigheden zijn nu, voor u dus gistermiddag, van dien drukkende aard, dat ik mij uiterst geremd voel. En dat is niet erg bevorderlijk voor een uitbundige meningsvorming. We zullen het daarom wat droogjes houden, van- i „Heer, sta ons bij". Met deze mij uit het hart gegrepen bede opent sinds begin deze week burgemeester Schmedding van het Limburgse Nuth de raadsvergaderingen dezer gemeente. De vroede vaderen start ten tot dan hun beraad met een veel uitgebreider, en veel ouder, gebed, maar, verontschuldigde zich de bur gemeester, „de raadsvergaderingen duren toch al lang genoeg". Om geruchten van boze tongen te ontzenuwen: deze verkorte aanroe ping houdt niet in de verste verte verband met de strubbelingen in de vergadering van Nuths raadsleden, maandagavond, die ertoe leidden dat wethouder Habets een stevige muil peer kreeg toegediend. Oirschot teur). k voor de boeg (sabo- k Overigens moeten die legersabo- teurs zich eens realiseren, dat al het kapotgemaakte materieel toch weer vervangen wordt. De belastingbeta ler betaalt derhalve tweemaal en zo wordt het leger een nog duurdere post dan het al is. Waarom dan saboteren, want ik veronderstel dat een saboteur het leger een te duur betaalde kracht is. Wredesweek. „De verzamelaar van antieke prenten dient te letten op de reuk van het papier". (Stelling bij proef schrift van de in Goes geboren Delftse arts M. Verschuyl, promo verend op „de ziekte van Crohn"). Ruikt u dit papier eens. Zoek vervolgens een oude krant op, b.v. van een jaar of twee oud. Ruikt u het verschil? Mao is niet dood, hij is hoogstens weggezwommen (Chin, wijsheid), Als Christus zegt: „Zie, ik maak alle dingen nieuw", dan kunnen wij toch niet alles bij het oude willen laten? (Uit het blad Hervormd Ne derland) In een artikel schrijft een eilands raadslid van de Antillen over het bezoek van de Nederlandse parle mentaire delegatie: „Onlangs zagen wij hier een paar Nederlanders op doorreis. Het leek erop alsof zij grote haast hadden. Later hoorde ik dat zij behoorden tot een Nederlandse parlementaire missie en dat zij waren komen kij ken naar de noden van de bevol king. Op Saba en St.-Eustatius ver bleven zij slechts een uur. Zij had den geen tijd om met de pers te praten, geen tijd om met de eilands- besturen te praten, geen tijd voor de oppositie, geen tijd voor de zaken lieden en zelfs geen tijd om naar de WC te gaan. Zij zullen ongetwijfeld in staat zijn het Nederlandse parle ment een goed beeld te geven van de situatie op de Bovenwinden...." Hoort u het eens van een ander. Gegroet. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zijn presidium als volgt samen gesteld: mr, F. van Thiel (KVP), voorzitter; dr. ir. A. Vondeling (Pv dA), eerste vice-voorzitter; Th. Joe- kes (VVD), tweede vice-voorzitter; B. Roolvink (AR), mej. mr. A. Goud smit (D'66) en drs. A. Tilanus (CHU). (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 13