GS VOO] RZAND) V ZEELAND EN BRABANT: .eer dan 100 miljoen oor de rijkswegen xel huize h i MARINE MAAKT DUITSE MIJN ONSCHADELIJK VOOR INVESTERINGSPREMIE IS BELANGSTELLING DALEND Ldustrievestiging in de Delta noopt tot waakzaamheid Open ruimte tussen Randstad en Brabantse stedenrij hoofdlijn van beleid Bezetting Koepel loopt terug OOSTER- SCHELDE GAAT DICHT Vissers vingen 600 kg springstof stad streek rlulst inder zonnig 58 - r-7, Minister opent varkens- proefbedrijf Heerschap i(|ag 22 september 1971 3 I Van onze Haagse redacteur) lift' HAAG Landbouwminis- Tjr p, J. Lardinois is van me- dat een ontwikkeling van Eest-Nederland volgens de I.en van de rijksplanologische «missie van groot belang is voor j, |lP|iou(i van een van Meder- ,js beste landbouwgebieden: de lidden-Delta. Zelfs kan, aldus de Uindsman in de memorie van fehting op de begroting van Edbouw en Visserij, de functie XT dit landbouwgebied in de ge- Lje opzet nog versterkt wor- I; minister noemt het rapport 1. de rijksplanologische commis- Lver de ontwikkeling van zuid- L.Nederland belangwekkend. De hoefijzervormige hoofdstruc tuur, die de commissie in de Delta voorstaat (en waarin de verstede lijking zich concentreert in het noordelijke Delta-gebied, de as Rottcrdam-Antwerpen en langs het Scheldebekken) biedt zijns inziens de mogelijkheid het centrale Del ta-gebied Open te houden voor landbouw, bosbouw, recreatie en natuurbehoud. In de memorie van toelichting wordt in herinnering gebracht, dat de regering besloten heeft de voor bereiding tot de inrichting van het Grevelingenbekken ter hand te ne men. Dat gebeurt op basis van het door de commissie inrichting Del tawerken uitgebrachte rapport. Om van het begin af een zo groot mogelijke integratie van de in het geding zijnde belangen te verkrij gen (waarbij ook de samenhang •met de inrichting van liet aangren zende „oude land" een grote rol speelt) is de uitvoering opgedra gen aan een projectbureau. Daarin zijn de ministeries, die het meest bij deze problematiek zijn betrok ken, vertegenwoordigd. Rijkswa terstaat heeft de leiding. Provinci ale en gemeentelijke vertegen woordigers zullen zitting nemen in eén stuurgroep die het projectbu reau begeleidt. Minister Lardinois wijst er voorts op, dat de vestiging van grote industrieën belangrijke con sequenties kan hebben voor de land- en tiunbouw. Hij noemt in dit verband speciaal de vestiging van Péchiney en chemische indus trieën in het Sloegebied. De lucht verontreiniging, die deze industrie- en veroorzaken, vraagt een grote waakzaamheid, speciaal ten behoe ve van de in de nabijheid gelegen land- en tuinbouwgebieden. Over het middelbaar landbouw onderwijs wordt gezegd, dat de rooms-katholieke landbouwschool in Hulst intussen is opgeheven en dat rijksscholen in Zeeland betrok ken zijn bij concentratie. Zowel de opheffingsmaatregel als de beslis sing tot fusie is genomen om tot schaalvergroting te komen. Schaal vergroting wordt nodig geacht om de leerlingen optimaal onderwijs te geven. Uit een in de memorie opgeno men staatje over het gemiddeld arbeidsinkomen van agrarische on dernemers blijkt, dat dit inkomen voor de boeren in liet zuidweste lijk kleigebied (akkerbouwbedrij ven dus) het laatste jaar aanzien lijk lager is geweest dan in het boekjaar 1969-1970. Het gemiddeld jaarinkomen bedroeg toen 48.2011 gulden, het afgelopen boekjaar was dat 21.000 gulden. Ook de boeren op gemengde bedrijven in het zui delijk zandgebied vferdienden het laatstf jaar minder: 11.500 gulden tegen dik veertien mille in het boekjaar 1969-1970. De aanvoer van visserijproduk- ten was verleden jaar 249 miljoen kilo, 20 miljoen kilo minder dan in 1969. Dat is aldus minister Lardi nois, veroorzaakt door de geringere aanvoer van mossels en tong. In 1969 werd 92 miljoen kilo mossels aangevoerd tegen verleden jaar slechts 75 miljoen kilo. ot nu toe nog niet met de ing van het plan begonnen kan? len is te wijten aan de .unstige financiële positie .emeente Hontenisse. Hoe dringend de bouw van lieuwe sportzaal nodig is bewi le rapporten, die de afgelopen ten over de oude gymzaal bij agere school zijn gemaakt. lymzaal voldoet in geen'enkel ;icht aan de eisen die er redei vijs aan gesteld kunnen worden, oen en deuren sluiten slecht •loer splintert, planken rotten n kleedaccommodatie is er telijks. Het is niet bepaald illetje om op deze gymzaal aai vezen te moeten zijn. Toch (e bedoeling dat er de choolleerlingen gebruik van :en. Dat niet alleen, ijn op sportief gebied zijn op ebrekkige accommodatie aange en. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot de wegen die volgens de begroting van Rijks wegenfonds voor 1 augustus 1972 gereed zullen ko- i behoren één rijstrook van rijksweg 61 van de Axelse ssing tot de Belgische grens, een wegvak van elf kilometer isen Rilland en Waarde van rijksweg 58 en de rijbanen van relfde weg tussen Breda en Tilburg, rijksweg 16 tussen sla en Hazeldonk, de tweede rijbaan van rijksweg 19 tussen Ikerak en Dinteloord, de tweede rijbaan tussen Etten-Leur St. Willebrord en ook de oostelijke rondweg van Breda en igi'ngën dïeln'Klóosterzande tweede rijbaan van de Roosendaalse rondweg. Botsing Op de Tivoliwi luist botste de bromfietsl ter, mej. M.S. uit Hulst teg< ietser P.V. uit Zuiddorpe, die zon- ,er voorrang te geven de weg ovST tak. Mej. S. werd na behandel oor dokter Niesten voor onder: laar het St.-Liduinaziekenhuis iracht maar bleek slechts licht vond. igenover deze positieve, zij het Ideels al bekende gegevens staan reeks vertragingen in de uitvoe- van andere wegen of wegge- len zoals rijksweg 17 tussen sendaal en Bergen op Zoom, weg 58 tussen Korteven en Vlis- B, met name wat de tunmel on- Kanaal van Zuid-Beveland en de nog niet genum- rijksweg Breda-Roosen- ten zuiden van de bestaande aiding. Eén van de wegen die 1972 zullen worden uitge- hihet stuk tussen Sluiskil en '-tasche Sassing van rijksweg S veertien miljoen zal gaan leid uitgedrukt zal er voor lan honderd miljoen gulden wegenaanleg en -verbeteringen «idwest-Nederland worden be- Gespecificeerd komt dat be- 1 op de volgende werken neer: miljoen voor verbeteringen aan 'terhaven te Breskens, 23 mil- jvoor de voortzetting van het 'ian rijksweg 58 op Zuid-Be- \GBLAD VOOR ZUIDWEST NEDB iditie voor Zeeland ibonnementsprijs 26.56 per Kwartaal, Duinen erspreidingsgebied (excL 50 ncassokosten) 7.10 per maand (incl '3 ct. ïcassokosten rayonkantoren 'erniluziewWieuwstraat 9. ei. 01150-7926 1 lijnen) lULS'i: Steenstraat 14, el. 01140-3751 (3 hjnen) joes: k.lokstraat 1, luiten Kantooruren: tel. 0114"* el 01100-8030 (3 lijnen). ilauhten over lezoruinu: 751. n tel. 01158-1940 Z. Vlaanderen). luvertentie explohaiw Ynd inspecteur Zeeland; Menu (01100-43161 duist en O. Z..Vlaanderen, 'h de BaKker (01i00-2b011 lostburg en W.Z. Vlaanderen. Vergouwe (01172-1878) anaalzune en lerne.^f®°' Schieman (01155-1224). loord- en Zuid-Beveland: 1. H. van den Berge reüactie zeeland: Sureau KromtneVVeeie4. liddelburg tel 01180-7764 hef Zeeland: llll8U-743& Koopman, tel U1U>Ü Ledacteur Goes: 1 .Kersten, tel. üllÖÜ-6£>8. oordinerend redacteur, oeeu wsch- V iaanderen: i van Berkel, tel Ullö<Möw Ledacteur <-I.Z.-Vlaand»en- L Verlind, tel. 01140-3(51. ig.g semafoon vla: 1660-22341 ol 01608-2073 1 01155-2237. Ledacteui Kanaalzone 'erneuzen: uilbO-4865 l van der Helm ,tel. 01" portredactie ^'fnd: 3W. t van Deursen, tel 'otojournalist lor J de Boer. tel. ttire Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI Voornamelijk droog, minder 'tenlagere middagtemperaturen Pesvooruitzichten in cijfers ge il over Nederland. donderdag: aantal uren zon: 6 min. temp.: omstreeks nor- li™»:. temp.: van ongeveer nor tot 4 graden boven normaal; '5 een droge periode van min- L,2 uur: 90 procent; kans op een t, S°s etmaal: 70 procent. i ri)5ag: aantal uren zon 2 tot V m temp' omstreeks nor- ij! j?ax- temp.: omstreeks nor- «».nfo0p een droge periode van 1 ,uur: 95 procent; kans op droog etmaal- 80 procent. ?®9Water donderdag 23 septem- »2Z,00m 5 48 en 77.54 Cf4,4-52 en i7-°8 É'ï?n4l4en 16.26 fel 343 en 15.56 Fringe 5.38 en 17.44 ^«•standen veland en Walcheren, veertien mil joen voor de Dammenweig tussen Brielle en het Brou-wershavensche gat, met inbegrip van de aankoop van gronden voor de doortrekking naar Haamstede: de voltooiing van de verbinding Eindhoven-Tilburg- Breda zal twaalf miljoen vergen, vijf miljoen wordt bestaat aan de rijbaanverdubbelingen en plaatselij ke verbeteringen van de oude rijks weg tussen Breda en Roosendaal, terwijl voor de nieuwe oost-west verbinding ten zuiden van Breda drie miljoen is uitgetrokken voor grondaankopen. De voltooiing van de E 10 tussen Breda-Princenhage en de grens (Hazeldonk) kost twaalf miljoen, voor de verdubbeling en het kruisingvrij maken van het gedeelte Roosendaal-Bergen op Zoom van rijksweg 17 wordt een zelfde bedrag gereserveerd, evenals voor de verbinding tussen Willem stad en Zevenbergen. Dan resteren nog vier miljoen voor het maken van ongelijkvloerse kruisingen en een verkeersplein in de weg tussen Breda en Gorinchém, terwijl anderhalf miljoen zal worden gebruikt voor de verbetering van rijksweg 16 tussen Moerdijk en Princenhage. Voor het reserveerd. kruising-vrij maken van Rijksweg 17 is twaalf miljoen ge- jnsUnz 308 - 2, Rheinfelden 198 irg 5, Maxau 356 plus 1, .V223 "l «34 - 7 Nijmegi I St— T""cinieiaei Sf M» cUrl 174 plus 2- Plit' P'igen nn ¥axa" 356 Plus 4 P-» Sw i ,plus 2- Mannheim 109 plus 1. Mainz Bmgen 99 - 7, Kaub 112 - 4, Koblenz 116 plus 2, Ruhrort 219 - ,1, Pannerdense Kop 'gen 632 - 9, IJsselkop li Se' 212 8' Deven- Kharen 3R,'n MoJlsjn 5450 - 10, S 21. Grave h" I Belfeld 4442 is 5 ave beneden de sluis 505 leS'nSheea0Waterdiepteh 'n de vermeld op de k5ts: Spijk' I?' z)jn in centi" - 4-Jssefkr d-ie - - 255> l£^op265 nDri? Amerongen uop 255, IJssel- De- Windesheim (Van onze Haagse redacteur) DEN IIAAG Voor het uilstip pelen van een ruimtelijk ordenings beleid in Zuidwest-Nederland zal liet rapport van de rijksplanologi sche commissie „de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland" als lei draad dienen. De regering heeft de hoofdlijnen van dit rapport aanvaard als uitgangspunt voor haar beleid, zo deelt minister Udink van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening mee in de gisteren verschenen me morie van toelichting op zijn begro ting. In dat regeringsstuk staat ook, dat de bescherming van de centrale open ruimte tussen de heide vleu gels van de Randstad en de Bra bantse stedenrij tot de hoofdlijnen van het nationaal ruimteliik beleid moet worden gerekend. Udink zegt niet alleen te willen zorgen voor meer nieuwe woningen, hij rekent ook de zorg voor de kwaliteit ervan en van hun omge ving binnen een evenwichtige stede lijke groei tot zijn beleid. Om dat te bereiken wil hij komen tot een zekere bundeling van de nieuwe woongebieden in de stedelij ke zones, respectievelijk in de stadsgewesten. Daardoor zou kunnen worden tegemoet gekomen aan de bezwaren, die een te sterke uitwaai ering van woongebieden aankleven. Deze bezwaren zijn: te gecompli ceerde en dus te dure verkeersont- sluitingen, een onrendabel openbaar vervoer en teveel concurrentie in de binnensteden van secondaire win kelcentra. Gestreefd zal worden, aldus de memorie, naar een grotere verschei denheid van woonmilieus en woon kernen, naar meer eengezinshuizen en minder massale en onwrikbare stedebouwkundige structuren. De bewindsman vindt dat de stadsvernieuwing versneld ter hand moet worden genomen, als het mo gelijk is met handhaving van be staande stedelijke kernen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie noemt het een gelukkige ontwikkeling, dat de bezetting van de Bredase straf gevangenis De Koepel een te ruggang vertoont, omdat het ge bouw veel gebreken heeft. Het teruglopen van de bezet ting in De Koepel is, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de Justitie-begroting, een ge volg van een aanpak, die er op gericht is langgestraften zo mo gelijk te plaatsen in de inrich tingen Esserheem of Norgerha- ven te Veenhuizen. Degenen die voor opneming in een van deze inrichtingen niet in aanmerking komen, worden in principe ge plaatst in de gevangenis te Den Haag. Pas in derde instantie geldt Breda als alternatief voor deze gedetineerden. BREDA Minister Lardinois opent woensdag 29 september in Sterksel het varkensproefbedrijf „Zuid-Nederland". In het proefbe drijf zuilen op de praktijk gerichte onderzoekingen worden verricht. Het is de enige plaats in Zuid- Nederland waar dit gebeurt. Gezien de grote economische bete kenis van de varkenshouderij voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland is een varkensproefbedrijf voor het zuiden van Nederland geen overbo dige luxe. C.B.S.-cijfers geven aan dat hier 43% van de Nederlandse varkens worden gehouden waarvan 30% in Noord-Brabant. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG De huidige rege ring vindt dat er niet te tornen valt aan de destijds genomen beslissing de Oosterschelde in het kader van de Deltawerken af te sluiten. „De geopperde bezwaren, die de regering eveneens onderkent, golden reeds in de tijd dat de beslissing tot uitvoering van de Deltawerken werd genomen. Er hebben zich daarna geen nieuwe elementen van zodani ge importantie voorgedaan dat her ziening van de beslissing in overwe ging zou moeten worden genomen" aldus de toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat. Er wordt aan toegevoegd dat de grootste aandacht zal worden gege ven aan „het scheppen van een opti maal milieu". Minister Drees zal de toezegging van zijn voorganger (Bakker) gestand doen om over dit onderwerp een publikatie uit te ge ven. Schipper Moerman geeft een lese „Mijnenvegen". (Van een onzer verslaggevers) B TERNEUZEN Om tien over vier gistermiddag lieeft de mijnop- ruimingsdienst van de marine een zogenoemde G.H.-invloedsmijn uit de tweede wereldoorlog in de schaar van Spijkerplaat beoosten Bres kens tot ontploffing gebracht. Een enorme waterzuil spoot omhoog toen zeshonderd kilogram springstof explodeerde. De mijn van Duitse makelij was maandagmorgen door de Terneu- zense vissers Wies en Emerie van Immerzeel ter hoogte van Dow Chemical opgehaald. „Ik dacht eerst dat het een boei van een visser was. Het ding was erg zwaar en had een groot stuk van ons net vernield. Er hing een lange staal draad van wel zeventig nieter aan. Het had wel iets weg van een grote paddestoel," vertelt Wies van Immer zeel. Zijn broer Einerie: ,,Voor ik ey erg in had zat het ding hoog op de kop van de winch. Toen schoot het door mij heen dat het wel eens een mijn kon wezen. Ik riep tegen Wies die aan de winch stond „stoppen, man, laat meteen weer zakken!" In het water hebben we hem nog eens boven gehaald om 'm nog eens goed te bekijken. Van boven was-ie half rond en van onder afgeplat. Er zaten aan de platte kant enkele grote bou ten en een soort stalen veer." De gebroeders Van Immerzeel wis ten niets beter te doen dan het vreemde voorwerp weer naar de Scheldebodem te laten zakken en de gevaarlijke plaats te markeren met een oranje boei. Wies van Immerzeel: „Vissen was er niet meer bij met het kapotte net en ook hadden we veel tijd verloren. Terug in Terneuzen hebben we de rijkspolitie te water gewaarschuwd." Gistermorgen gingen de gebroe ders Van Immerzeel nog eens pools hoogte nemen op de plek waar hun boei dobberde. Hun „mijn", want daarvan waren ze uit de beschrijving die zij van hun vondst aan de mijn- opruimingsdienst hadden gegeven in tussen wel overtuigd, lag op onge veer driehonderd meter uit de wal ter hoogte van de afvalwaterlozing van Dow Chemical. „Gevaarlijk voor de scheepvaart. Ik wou dat die jongens van de marine maar gauw kwamen," peinsde Emerie van Immerzeel hardop. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De belangstelling voor de invësteringspremie loopt, speciaal in Noord-Brabant terug. De dalende belangstelling heeft zich vooral het afgelopen halfjaar (gere kend lot 1 augustus) in sterkere mate voorgedaan en kwam het meest tot uitdrukking in een ver mindering van de aanvragen voor bedrijfsuitbreidingen. Een en ander valt te lezen in de memorie van toelichting op de be groting van Economische Zaken. De daling van het aantal aanvragen heeft zich overigens in heel Neder land voorgedaan. In de periode au gustus verleden jaar tot augustus dit jaar kwamen 145 aanvragen bij het ministerie binnen, tegen bij na twee maal zoveel (276) in de twaalf m-aaniden daarvoor. De verminderen de intresse ils echter des te opmer kelijker in Noord-Brabant, zo schrijft minister Langman, omdat deze provincie altijd een relatief groot aandeel had in de aanvragen voor bedrijfsuitbreidingen. Met betrekking tot het in de naas te toekomst (te beginnen in 1973) te voeren regionaal beleid deelt de be windsman mee, dat hij een meer gericht optreden wenselijk acht, ge zien de overspannen situatie van onze nationale economie, vooral in het westen. Dat maakt een herwaar dering nodig van de regio's en de ontwikkelingskernen waarop het be leid moet worden gericht. Meer nog dan in het verleden moet naar de mening van de bewindsman het re gionale beleid toegespitst worden op gebieden waar zich de problematiek het ergste voordoet. Er moet daarom naar ,een vermindering van het aan tal ontwikkelinigskernen worden ge streefd (thans zijn er 47). In de memorie wordt in dit verband her innerd aan de 15 augustus genomen maatregel tot opschorting van de investeringspremieregelingen buiten het noorden en Zuid-Limburg. Uit een bijlage van de memorie van toelichting blijkt, dat tot 1 au gustus 269 verzoeken om een inves- teringsprmie voor nieuwe vesti gingen waren ingewilligd, waarvan 12 in Zeeland en 44 in Noord- Brabant. In Zeeland beliepen d-eze premies bijna 110 miljoen gulden, in Brabant dik 62 miljoen. Het ging hier om een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen van 4390 in Noord-Brabant en 1923 in Zeeland. Er waren op 1 augustus nog vier aanvragen voor Brabant in behande ling (premies tot een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden). Voor Zeeland liepen op die datum geen aanvragen meer. Voor de uitbreiding van bedrijven zijn tot 1 augustus in Brabant 91 verzoeken ingewilligd tot een totaal premiebedrag van 59 miljoen gul den, in Zeelaind 29 verzoeken, die bijnia 33 miljoen gulden beliepen. Daarmee waren respectievelijk 4839 en 1383 arbeidsplaatsen gemoeid- Er liepen op 1 augustus nog 18 aanvra gen voor bedrijfsuitbreidingen in Brabant en 9 voor uitbereiding in Zeeland die, als ze ingewilligd wor den, ruim 500 arbeidsplaatsen ople veren. De memo-rie van toelichting be vestigt de in Zeeland gang geko men toeneming van de bevolking door een vestigingsoverschot. In Brabant daarentegen h-eeft zifch in 1970 een daling va-n een vestigingso verschot voorgedaan, n-a een vrij sterke stijging in voorgaande ja ren. Om kwart over negen doemde de mijnenveger „Mahu" uit de lichte mist op. Het schip had de reis Den HelderVlissingen 's nachts gemaakt om maar zo snel mogelijk bij de mijn te kunnen zijn. Schipper Moerman van de mijnop- ruimingsdienst te Vlissingen kwam aan boord van de vissersboot om meet gegevens over de mijn van de ge broeders Van I-mmerzeel te weten te komen. Een kort signalement was voor de marineman voldoende. „Een G.H.-invloedsmijn. Een gevaarlijk heerschap dat vanaf de wal tot ont ploffing gebracht kan worden. Enke le jaren geleden visten we er drie tot vier van deze exemplaren per dag op in de Westerschelde. Er zullen er hier of daar heus nog wel enkele liggen: Zo nu en dan komen ze door bodemverschuiving of sterke stro mingen onder het zand vandaan." Schipper Moèrman sprong weer in zijn rubberbootje en zette koers naai de mijnenveger. Even later voer het bootje met schipper Moerman en twee kikvorsmannen langzaam naar de oranje boei waaronder zich ergens op 25 meter diepte honderden kilo's uiterst gevaarlijke springstof bevond. Na enkele uurtjes hard werken wisten de duikers de mijn te lokali seren en er een staaldraad aan vast te maken. Vervolgens werd het moordwerktuig uiterst behoedzaam op het dek van de mijnenveger ge hesen en voer de „Mahu" naar de schaar van Spijkerplaat, waar wel eens meer mijnen onschadelijk wor den gemaakt. Van de zijde van de marine in Vlissingen werd de verzekering ge geven dat deze invloedsmijnen door hun ouderdom betrekkelijk weinig- kwaad kunnen uitrichten omdat de batterij waarmee hun mechanisme werd gevoed leeg is geraakt. „Na tuurlijk blijft uiterste voorzichtigheid bij het opvissen van een niijn wel de boodschap. Als je er onhandig mee om springt kunnen er natuurlijk wel brokken van komen," aldus het mari- necommentaar.

de Stem | 1971 | | pagina 3