m 2.15 Frankrijk weer dwars in EEG ilil joenennota met gemengde gevoelens ontvangen (ijiimond lecord antal lachten NlSÏI ZIET GEEN KANS TE BEMIDDELEN IN ULSTER Mr. van Sijekevorsel voorzitter studie-commissie gevangenen gijzelen twee mensen PTT-ambtenaren kunnen premies verdienen (ïergeplant Zware lucht aanvallen op N.-Vietnam haarkleurversteviger kent u een Jaar voor aanslag op Nordsee binnenland buitenland 1wmmmmmmmma Breda JlE Pileg rijksweg PEK STUKJE [iTUUR ÏORDT VAKCENTRALES WERKGEVERS GEMEENTEN JONGEREN mm Drie meisjes verongelukt Defensie EIGENARESSE WIST VAN VALSHEID „OUDE MEESTERS1' Problemen rond Europees parlementvisserij en dollar Goede communicatie Visserij Europees parlement inidsg 22 september 1971 Ion deken. I door uren: violet, en bruin, erd. Isteun Handige boodschappenwagen- [an veel in, zowel van voren als aan de achterkant, ft De tassen zijn waterdicht. I Speciale paraplu- ring aan 't glans- verzinkte frame. Brede soepel- lopende wielen. Ruitdessin in 3 kleuren! 13 PPOSITIE EIST ONDERZOEK |(Vaii een onzer verslaggevers) ImBWNGKN Om vijf uur "lag had de centrale meld- lnéelkamer voor Rijnmond en urdWen een recordaantal telei'o- Ue klachten geboekt: 450. De aard f jc klachten was anders dan in [„ontgaande dagen. Toen meld- i de Kijnmonders vooral uit «dingen hinder van prikke lt lucht. Gisteren betrof het groot- |iantal hoofdpijn en misselijkheid. Steens dokter E. Wolfs, directeur 1 Ie GG en GD in Vlaardingen dit niet een verergering [de situatie. „Die is net als de Jrfgaande dagen" zegt hij, „en Ir niet zo erg als op die beruchte li 13 oktober van vorig jaar". Et de smog-toestand in Rijnmond lil weer enkele dagen voortduurt, lelijk onder invloed van het mooie Ir, hoeft er volgens dokter Wolfs I niet toe te leiden dat zo'n ern- fc situatie ontstaat. „Toen is het jseling gekomen", zegt hij. E berichten dat de astma- en lihitispatiënten geadviseerd zou het Rijnmondgebied voor een iagen te verlaten, zijn volgens Wolfs onjuist. Hij weet wel [reet' waar ze vandaan komen, i bepaalde krant heeft een brief I mij aan de huisartsen gezien, (rin heb ik in het slot gezegd, dat lieer de toestand zou verergeren, J dergelijk advies te overwegen ■zijn in geval astma- en bronchi- lliënten de hulp van de dokter Iepen". (tussen blijft alarmfase drie van „Dat betekent", aldus voor- iligsman Schilder van Rijnmond, Imj erop rekenen, dat de indus- Iprobeert haar- uitstoot vrij te 1 i van bepaalde smogvormende lenten. Of ze dat inderdaad Binen we op dit moment niet Jïlten, Wij zijn wel van plan [tin onderzoek naar te gaan in- a als deze smog-periode achter is". Iiover kan het. voor de Rijnmon- vooral de Vlaardingers, niet j zijn. P zat 700 van de 1200 werkne- (viri de werf en machinefabriek [»in Schiedam gisteren allemaal pg dat, ze om drie uur het werk |ta. De directie verklaarde be ft hebben. N een onzer verslaggevers) Vandaag vindt in het Jen Waalse Ewijk bij Nij- «e laatste fase plaats Le™, st,|kje „natuurtrans- L vierkante meter «Jtaardenvegetatie wordt t honderden meters vcr- om Plaats te maken voor ;luve Rijksweg 75. Reden ino V,<1'7'ri5 is dat op het Ik, s'"k terrein veel in kitn zeldzame planten R IIP!"belangrijkste is k'S'^mid" (Gratiolo Of- L(?' dat in Nederland nog °P drie plaatsen voor- M'dzame planten die in •tien 7an'den bij Ewiik lijj' c Roze Vossestaart en L, ci-wortel. Ook orchideeën w gevonden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/UTRECHT Zowel uit de politieke hoek als van de zijde van het bedrijfsleven en organisaties zijn gisteren de nodige eii hier en daar felle commentaren losgekomen op de plannen van het kabinet Biesheuvel, neergelegd in de miljoenennota. De financiële situatie met name het beruchte gat van Witteveen zit vooral oppositieleider J. den Uyl erg hoog. Hij eist, zoals gezegd, een ■diepgaand parlementair onderzoek naar het enorme tekort en noemt de si tuatie „in hoge mate zorgwekkend". Het kabinet, aldus de oppositieleider, opent geen wezenlijk uitzicht op het overwinnen van de inflatie. Hij heeft bezwaren tegen de veelheid van accijnsverhogingen en tariefsstijgingen. „Juister zou het zijn de vermogens en hogere inkomsten zwaarder te belas ten", aldus drs. Den Uyl. Mr. Hans van Mierlo van D'66: „Met deze schokbegroting owrdt het fa len van de huidige politiek gevoelig aangetoond. Dat geldt met name voor de waarachtigheid in de verkiezingen, de beleidstechniek en het punt van de machls- en regeringsvorming". De waarnemend fractieleider van de K.V.P., mr. Andriessen, is voorzich tig in zijn commentaar: „Nog onduidelijk is hoe de aangekondigde „pijnlijke" lastenverzwaring over de verschillende maatschappelijke groepen is ver deeld". Het tekort noemt hij onrustbarend en ook onverwacht groot. De vooruitzichten voor 1972 vindt hij „weinig rooskleurig". „De miljoenennota is in inktzwarte inkt geschreven, de regering drukt, ons keihard op de feiten", aldus de liberaal Wiegel. Volgens hem blijkt zon neklaar dat de welvaart in gevaar is. Vooral de stijging van lonen en prij zen noemt hij onrustbarend. De fractievoorzitters van A.R., C.H. en D.S.'70 delen de zorg van het kabinet en hebben respect voor de wijze waarop de zaken „realistisch" wor den aangepakt. N.V.V., N.K.V. en C.N.V. zijn van oordeel, dat in de begroting niet vol doende voorrang wordt gegeven aan de woningbouw, waaraan zij zelf in een actieprogram de grootste prioriteit willen geven. Het overlegorgaan legt zelf een plan voor om vooral voor de gesubsidieerde woningbouw meer geld op tafel te krijgen. Dat kan gebeuren door de inflatiecorrectie op de loon- en inkomsten belasting terug te brengen van 80 tot 40 procent; volgens de vakcentrales een winst van 200 miljoen, te besteden als volgt: 100 miljoen voor de bouw van 2000 woningwetwoningen meer dan is begroot; 50 miljoen voor verdere verhoging van de individuele huursubsi dies voor de laagstbetaalden; 50 miljoen voor het regionaal beleid. De vakcentrales wijizen nog eens op hun bereidheid in de komende jaren de stijging van het reële loon te matigen terwille van de financiering van dringend noodzakelijke uitbreiding der collectieve voorzieningen. N.V.V., N.K.V. en C.N.V. tonen zich bijzonder teleurgesteld over het feit, dat de re gering met haar opmerking in de miljoenennota over de „sterke neiging tot afwenteling van lastenverzwaringen" hieraan geheel voorbijgaat. De bouwbonden van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. verwijten de regering een gebrek aan visie als het gaat om de woningbouw. Wederom vormt de bouw nijverheid een sluitpost van de begroting, terwijl het wegen-bouwprogram ma „met de botte bijl" lijkt te zijn getroffen. „Welke gevolgen de maatrege len voor de werkgelegenheid zullen hebben, wordt kennelijk niet belang rijk geacht", aldus de bouwbonden. Ook de werkgevers tonen zich weinig ingenomen met de miljoenennota. „Lonen en prijzen zullen volgens de voorspellingen weer fors stijgen, de be lastingdruk wordt verzwaard en die verzwaring komt uiteindelijk geiheel voor rekening van het niet-looninkomen. De groei van de investeringen, basis voor verdere welvaart, wordt afgeremd", zo reageren de christelijke werkgevers. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond ziet de begroting als een buiging naar de vakbeweging, want vele van haar wensen zijn vervuld. „Het moet de vakbeweging dan ook weinig moeite kosten", aldus het N.C.W., „om zich in het komende gesprek tussen bedrijfsleven en overheid (morgen) over een gezamenlijke aanpak van de inflatie via het loon- en prijsbeleid soepel op te stellen". De loonstijging moet volgend jaar werkelijk gematigd worden, meent men, omdat de arbeidskostenstijging een overwegende in vloed heeft op de prijzen. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen spreekt over de miljoe nennota met zorg en verwondering. De zorg betreft de ongunstige economi sche vooruitzichten, de verwondering het gevoel van onmacht, dat uit de miljoenennota spreekt. Volgens het V.N.O. heeft ons land, gezien de grote invloed van de stijging van de arbeidskosten op de prijsontwikkeling, keus uit twee mogelijkheden: loonkostenstijging en daardoor ook de prijsstijging aanzienlijk beperken of de ontwikkeling op haar beloop laten en een forse toename van de werkloosheid te accepteren. Het V.N.O. kiest voor num mer een. Het midden- en kleinbedrijf trekt de conclusie, dat de loontrefckenden aan de onvermijdelijke stijging van de collectieve bestedingen opnieuw geen bijdrage leveren, waardoor een onaanvaardbare last op de zelfstandigen wordt gelegd. „In feite verschuift het kabinet de verantwoordelijkheid voor de bestrijding van de inflatie naar het overleg met het bedrijfsleven zonder dat er enig zicht is op een vrijwilige matiging", aldus de centrale onder- nemersverbonderi. De KNAC wijst er op, dat de verhoging van de henzine-accijns juist de economisch zwaksten het zwaarst zal treffen en kijkt zeer sceptisch naar de „temporisering" van de wegenbouw. Het EVO (Eigen Vervoerders .Organisatie) vindt, dat de bestel- en vrachtauto's een onevenredig groot offer moeten brengen. Van de 180 mil joen gulden, die de weggebruikers extra in het rijkswegenfonds zullen gaan storten, moeten de (bedrijfsauto's 72 miljoen opbrengen, terwijl b.v. het per sonenautopark acht maal zo groot is als dat van bedrijfsauto's. NOB-Weg- transport drukt spijt uit over de lastenverzwaring van het wegvervoer. „Verder uitstel van de wegenaanleg zal binnen afzienbare tijd fatale ge volgen hebben voor het verkeer en de verkeersveiligheid in ons land. Het gevolg is dat de mobiliteit in gevaar komt waardoor een van de belangrijk ste pijlers onder onze welvaart wordt weggehaald", aldus de Stichting Weg over de begroting rijkswegenfonds. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten ziet de toekomst ook al somber in. Het zit de Vereniging hoog. dat de rijksoverheid de uitgaven niet binnen de groeinorm van zes procent kan houden, maar dit van de gemeen ten wel eist. Alleen de grote prijsstijgingen maken dit al onmogelijk, zo wordt opgemerkt. Bovendien voert het rijk bezuinigingen door die de ge meenten rechtstreeks treffen, zoals o.m. bij de aanleg van wegen. De landelijke actiegroep Vormingswerk Werkende Jongeren meent dat het vormingswerk voor werkende jongeren minder door bezuinigingen wordt getroffen dan andere vormen van onderwijs. De actiegroep heeft wel kritiek omdat het niet juist is dat de reeds lang geplande maatregelen voor 16-jari- gen mede niet kunnen doorgaan doordat in andere onderwijssectoren wordt bezuinigd. De raad van leraren bij het VWO en AVO constateert met voldoening dat de koers van de nieuwe bewindslieden een goedie voortgang van onder wijsvernieuwing garandeert. '^Tan'd^r* Een s))(!eiale eeu V D'Selse Pax-Cliristi »Icrla„d?lel! gebracht aan flrre een 'h?f i ond.erzoeken in de vJ?*erk.erkeIijke samen- ii i» Noord-Ierland I ZOU - '•""iM-JClltlHU SP"- Pe delegatie gestemd huiswaarts ge- I" >ïi vSntere»tie verklaarde Ju ziet vn nog geen mogeliik- Kling' een interkerkelijke 3 het Noordierse con- flict. De partijen in liet conflict", aldus dc Pax-Christidelegatie, „zijn geweldig gepolariseerd; de katholie ken vanwege de interneringsmaatre gelen en het leger, de protestanten vaiiwege de alom aanwezige bedrei ging van hun positie". Volgens de Pax-Christidelegatie is de rol van de kerken in Noord-Ier land op dit moment een zeer be- scheidene, „omdat de situatie nu volledig üi handen is van de gewa pende strijders, het leger en de poli tici". Van de kerk verwacht men een gunstige invloed op de mensen, maar de kerken kunnen erg weinig doen. „De kerken hebben hun groop op de inassa verloren, omdat ze niet duide lijk genoeg partij gekozen hebben en alleen maar het Ierse republikeinse leger (IRA) hebben verboden. Elke dialoog is thans onmogelijk, omdat alles onmiddellijk in het emotionele vlak wordt getrokken", zo verklaar de de Pax-Christidelegatie. 9 Het mode-centrum voor de schoen- en lederbranche heeft in Amsterdam de nieuwe modellen voor herfst en winter getoond. De nieuwe lijn is op deze foto goed te zien: geen rits en een brede enkel. Deze laarzen zijn chroom lederen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Amerikaanse lucht macht heeft gisteren in totaal 200 luchtaanvallen uitgevoerd op lucht doelbatterijen in Noord-Vietnam. De aanvallen waren de zwaarste sinds in november 1968 de grote luchtaan vallen door pres. Johnson werden stopgezet. De aanvallen waren ge richt op doelen in een gebied tot 56 kilometer ten noorden van de gede militariseerde zone tussen Noord, en Zuid-Vietnam. Amerikaanse woordvoerders spra ken gisteren opnieuw over „bescher- mings-reactie-aanvallen". Ze zouden een antwoord zijn op recente beschie tingen van onbewapende Amerikaan se verkenningsvliegtuigen boven Noord-Vietnam en bewapende toe stellen die boven Laos vlogen. (Van onze redactie binnenland) DEURN1NGEN Drie meisjes van twaalf jaar zijn gistermiddag in het plaatsje Deumingen (Overijssel) op slag gedood toen ze op hun fietsen werden aangereden door een tege moetkomende personenauto. De be stuurder (18) van de auto was de macht over het stuur kwijtgeraakt en van de weg geraakt. Eerder had hij in Hengelo een aan rijding veroorzaakt en was doorge reden. De jongeman volgde een ont wenningskuur als ex-druggebruiker. Hij was niet in het bezit van een rij bewijs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voormalige K VP-Tweede-Kamerlid mr. K. van Rijckevorsel wordt voorzitter van de commissie van militaire en civiele deskundigen die nog komend voor jaar moet rapporteren over de taak van de Nederlandse defensie in de NAVO. De commissie zal ook de voor die taakvervulling vereiste middelen en methoden aan een kritisch onder zoek onderwerpen. Van de commissie zal ook deel uitmaken de heer H. 'Neurnan, direc teur van het instituut voor vredes vraagstukken. Reeds bekend gewor den andere namen van commissie leden zijn die van de oud-Kamer leden Goedhart (DS'70) en Wierda (PvdA), prof. Kooymans van de vrije universiteit te Amsterdam die tot de AR behoort en prof. Brinkhorst (D'66) uit Groningen. Ongeveer de helft van de commis sie van naar verwachting 15 leden zal bestaan uit militaire deskundigen. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL Bij haar terugkeer uit Oostenrijk waar zij het bericht ontving van de diefstal van zoeven „oude meesters" uit haar woning in Den Haag, heeft de eigenaresse, me vrouw F. Steunebrink-Van Delft, op Schiphol verklaard dat zij wel dege lijk wist dat de schilderijen niet echt waren. „Als ik een originele Rembrandt had hangen, zou ik hem heus wel verzekerd hebben. Nee, ik wist dat ze niet echt waren en ze zijn dan ook geen van alle verzekerd. Hoe dat met die certificaten van echt heid zit weet ik niet, mijn rnan regelde dat soort zaken altijd. Ik ben nu al 17 jaar weduwe en u begrijpt dat ik me dat niet meer precies kan herinneren". Gevraagd of zij een vermoeden had wie de diefstal gepleegd kan hebben, antwoordde zij: „Ik verdenk inderdaad iemand van de diefstal, maar wie dat is kan ik niet zegen, want ik moet nog een onderhoud hebben met de Haagse recherche." (ADVERTENTIE) - In 21 tinten. Flakon voor 2 a 3 behandelingen betere? (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/FRANKRIJK Met de dollar is ook de EEG op een dieptepunt gekomen. Bij de ope ning van de markt te Frankfort zakte de dollar gisteren tot het laagste punt sedert de schepping van de Westduitse mark. Hij open de op 3.3325, zakte toen tot 3.3300 en trok hierna weer aan tot 3.3350. Dat was uiteraard een belangrijk gegeven op de conferentie van de zes EEG-landen te Brussel. Slechts de ontmoeting met de Britse on derhandelaar Geoffrey Rippon le verde daar een pluspunt: een ak koord met de Britten over de in terimprocedure. Eens te meer lag voor de rest Frankrijk dwars. Daarom werd geen akkoord be reikt tot grote teleurstelling vooral van de Nederlandse Euro peaan, staatssecretaris Westerterp over rechtstreekse verkiezin gen voor het Europese parlement en bleef eveneens een visserij- akkoord uit. De zes Euromarktlanden en het Verenigd Koninkrijk kwamen tot een duidelijke afspraak over hoe men elk aar op de hoogte zal houden tijdens de periode die ligt tussen het be ëindigen van de toetredingsonderhan delingen en het in werking treden van het toetredingsverdrag. In deze interimperiode zullen de zes het Ver enigd Koninkrijk inlichten over ieder voorstel dat Europese Commissie of Raad zullen doen. Op zijn beurt zal het Verenigd Koninkrijk de zes in lichten over verbintenissen (akkoor den, wetsvoorstellen, enz.), die van invloed kunnen zijn op de toekomst van de uitgebreide gemeenschap. Al dus hoopt men een communicatieve- cuüm te voorkomen. van deze kwestie de standpunten Frankrijk en Nederland. Frankrijk stelt, dat er eerst een Europese regering moet zijn, voordat men aan rechtstreekse parlements verkiezingen kan denken. De Neder landse staatssecretaris Theo Wester terp vertolkte de mening van de ove rige vijf leden met de verklaring, dat de EEG-commissie reeds de kern van de Europese regering is. De Neder landse regering beschouwt recht streekse parlementsverkiezingen als een essentiële voorwaarde voor het bereiken van vooruitgang in de eco nomische en monetaire eenwording van Europa. Op 18 oktober komt de ze kwestie in de politieke commissie van het Europees parlement te Luxemburg opnieuw aan de orde. De EEG-ministerraad is intussen nog niet tot een gemeenschappelijk standpunt gekomen inzake de proble matiek van het visserijbeleid. Wel heerst de overtuiging, dat de zes op dit punt mentaal dichter bij elkaar zijn gekomen. Door Frans verzet bereikte de mi nisterraad evenmin overeenstemming over dc verlangde rechtstreekse ver kiezing voor het Europese parlement. Diametraal tegenover elkaar staan in (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de vijf verdachten (Vero- nica-directeur Bull V., diens mede werker N. J. en drie jonge duikers) gisteren veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens hun aandeel in de aan slag op het zendschip van Radio Nordsee International. De Verondca-directeur en zijn me dewerker werden (conform de eis) veroordeeld wegens medeplichtigheid aan zeeroof op Radio Nordsee. De drie duikers werden wegens het mede- plegen van zeeroof veroordeeld. De duikers hadden op 15 mei aan boord van het zendschip brand ge sticht en explosieven tot ontploffing gebracht. De zaak was door de Vero- nica-directeur gefinancierd. MP Tumultueuze tijden, dat zijn het, zeg ik u. Ongetwijfeld zit gij nu nerveus tot wanhopig met de handen in het haar te kroelen. En ik moet u zeggen dat ik mij vandaag tussen de donkere wolken die zich op deze en belendende pagina's (kijk maar ver der, er komen er nog drie van die met begrotingsnieuwtjes) samenpak ken, bepaald onbehaaglijk. Een gepaster begroting aan de vooravond van het donkere en storm achtige seizoen dat herfst heet, hadden we ons niet kunnen den ken. Maar laat ons niet teveel treuren er moet immers gewerkt worden. Ik zou met het oog daarop de dag van gisteren, eertijds Prinsjesdag gehe ten, willen omdopen tot de „dag van 't gat". Dat gaan we nu met z'n allen doen, gaten vullen. Als een land bomvol tandartsen gaan we gaten vullen, plomberen. Zou fluor in het Haagse drinkwa ter geen oplossing zijn? Haar rijtje: Vondeling, Zijlstra, Witteveen, Nelissen: Gatje, gat, gat ter, gatst. Gatsie! En dan die frisdranken, jawel, dat tic-t aan, hoor! Wie een gat graaft voor een ander, valt zelf in de (hogere) prijzen. Al die miljarden dat loopt niet meer in de papieren, dat loopt in de gaten. Frisdrankfabrikanten: dat is de grootste plof. En nu in het hele land de miljoe nen nota hebben kunnen nemen van de rekening die hun gepresen teerd, hier eveyi in beeld gebracht de situatie waarin wij ons gezamen lijk bevinden. U ziet het, waar woorden (en daarvan staat deze krant weer bol) te kort komen, spreekt het (zij het wat stuntelig getekende) beeld boek delen. Gehoord (radio) van een onver valste hoofdstedelijke bouwvakker: „Ze hebben het over „mooie Ba rend", en over „open-Barend", maar dit is schrik-Barend". Ik laat u alleen met uw en onze zorgen. Lees maar gezellig verder. MERIJN (Van onze correspondent) PARIJS Twee gevaarlijke gevan genen van de bekende gevangenis van Clairvaux ten oosten van Parijs hielden dinsdagavond nog altijd twee gijzelaars in hun macht en dreigden hen te vermoorden als hun geen vrijgeleide, een auto en wa pens ter' beschikking gesteld werden om te ontvluchten. Beide mannen, waarvan de een een straf van 20 jaar tuchthuis ondergaan moet en de ander tot levenslang veroordeeld is wegens een roofmoord hadden zich dinsdagmorgen om 8 uur ziek ge meld. Toen zij in de ziekenwijk 'opge nomen waren bedreigden ze daar een verpleegster en een bewaker met zelf vervaardigde messen- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een deel van het postdistrict Den Bosch kunnen loket- ambtenaren van de PTT zes gulden verdienen voor iedere nieuwe postreke ninghouder die zijn aanwerven. Ook voor een nieuwe (beleggings)-rekeninghouder hij de Rijkspost spaarbank wordt zes gulden betaald. Voor elke nieuwe jeugdspaarder kan men vijf gulden verdienen. Het gaat hier voorlopig om een proef. De wervingsactie duurt een maand. Daarna zal de PTT zich erover beraden in hoeverre de actie een landelijk karakter krijgt. In Friesland zal de werving in ieder geval starten in verband met de komende vestiging van het derde girokantoor in Leeu warden.

de Stem | 1971 | | pagina 13