in steeds groter aantal gevallen oplosbaar EUROPEE S ACCORDEON TREFFEN In Tilburg 1800 kinderen onder de 2.000 deelnemers ERDAGBULAGEvanDE man Medisch onderzoek hormonen Steeds meer vrouwen Internationale jury Tekort Henk Egbers ZATERDAGBIJLAGE van DE STEM ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Er bestaat echter ook een groep mensen die geweldig haar best doet om wèl kinderen te krijgen, maar die dat niet lukt. Volgens officiële gegevens is 15 procent van de huwelijken in Nederland kinderloos. Niet alle kinderloze echtparen raadplegen een arts. Een aantal wil bewust geen kinderen, anderen vinden het eigenlijk wel goed zo en weer anderen zijn hang om naar de dokter te stappen. De wetenschap over het menselijk lichaam vordert en van 95 pro cent van de echtparen die de hulp van een arts inroept, kan een oorzaak van de kinder- Er zijn ontelbare mensen in deze wereld die geweldig hun best doen om geen kinderen te krijgen. ervan overtuigd vandaag een Van tegen gelijk wei- een gouden zaak doet. hebt er wel astrono- kapitalen voor nodig, "et is geen SPek m6er "ed0°rSneepet Wilson, Sotheby. Met alle artikelen die de laatste tijd in de pers zijn verschenen over voorbehoed middelen en abortus, zou deze biilage voor de volgende vijf jaren gevuld zijn. loosheid worden vastgesteld. Hiervan kan 40 procew daadwerkelijk worden geholpen. Over de oorzaken en het verhelpen van kinderloosheid, gaat dit artikel, dat geschreven vvetd naar aanleiding van een gesprek met dokter M. M. Madlenet - vrouwenarts. voor niets voert de NW. Or ganen zo intensief de actie Moeders voor Moeders. '„De actie loopt op het ogenblik vrii aardig", aldus dokter Mad- ler.er. „We kunnen de vraag net bijhouden, maar aan de andere kant kunnen we geen moeder missen". Organon brengt het hormoonpreparaat onder de naam Pregnyl óp de markt. Waf betreft het verkrijgen van het andere hormoon, FSH, dat is wat moeilijker. De grondstof hiervoor komt na melijk uitsluitend voor in de unne van vrouwen na de over gang. Donors hiervan zijn erg moeilijk te krijgen. We hebben wel wat contacten met roejaar- denhuizen en met nonnen- k!( osters, jawel! Maar we kun nen lang niet voldoen aan de vraag die naar dit hormoon bestaat". Na een nauwkeurig onder zoek kunnen een aantal kin derloze vrouwen met deze horrroonnreparaten behandeld worden. Een nauwgezette con ti ole is wel noodzakelijk. „Er verschijnen in de pers nu en dan berichten over meer-lingen. (soms wel vijf- of zeslingen). Aan het einde van het bericht volgt dan: de moe der had een behandeling met een hormoonpreparaat onder gaan. Ik moet zeggen: inder daad. je hebt, het niet altüd in de hand. Het is natuurlijk erg hard als een vrouw al die moeite heeft gedaan om in verwachting te raken en dan in een keer vijf kinderen ter wereld brengt, die kort, tir de Geboorte allemaal overlijden....: Toch is, mits er voldoende controle wordt uitgeoefend, dit risico niet erg groot. In een goed geselecteerde en gecon troleerde patiëntengroep 9ün de resultaten van dergelüke behandelingen gunstig te noe men. is niet alleen tamelijk duur, het is' ook een hele heisa voor de betrokken personen. Een vrouwenarts die een vrouw op het spreekuur krijgt met de klacht dat zij twee jaar ge trouwd is en nog steeds geen kind heeft, zal vaak allereerst- met eenvoudige methoden be ginnen, zoals het laten maken van een ochtend-temperatuur- curve gedurende enkele maan den. Als de patiënte na die tijd terug komt, blijkt ze soms al in verwachting te zijn! Dan denk je toch: ra ra hoe kan dat? Misschien is ze gerustge steld door het feit dat er no titie yan haar wordt genomen: ze heeft misschiep het idee* er wordt aan gewerkt en de psv- chiscbe spanningen kunnen van haar afgevallen zijn". In veel gevallen is echter eer» verdergaand en d»"epgra ven der medisch onderzoek noodzakelijk. Voor zover het oorzaken van vronweKtVe on vruchtbaarheid betreft zal men denken aan stonrntcoerj in de functie van de eierstokken, de eileiders of aandoeningen aan baarmoeder of vaginq Wet goed functioneren van de eier stokken is voor een bel an «ruk deel afhankelük vpn de wer king van de hvoofvse* dat is een klièr die in een kleine uit holling onderaan de schedel ligt. Deze hyoofvse wordt on haar beurt weer ..bestuurd" door een ander gedeelte van de hersenen, hypothalamus ge naamd Als er iets mis is met de hypofyse of de hvpothala- mus, worden niet die hormo nen geproduceerd dte onont beerlijk ziin voor eirijping en menstruatie. Vandaar de interesse die de vrouwenarts heeft voor het verloop van de menstruele cy clus. Wat betreft de aandoenin- Jmter Bil l menselijke P® WerkL 7et rela«ef is van zhn J doen- De rrste tien i=eWlls Was in Fvam er gele§d en [tuit. op het juiste mo- o ™ed?u>erker van """-minister Luns. - door ELS SMIT - „In een aantal gevallen zyn psychische spanningen de oor zaak van kinderloosheid", al dus dokter Madlener. „Of het echtpaar weet gewoon niet hoe dat moet met de coitus. Ja, dat komt voor, hoor. Meer dan je denkt. De schoenen vallen soms van je voeten van ver bazing. De frequentie is ook van belang. Als je maar een keer in de zes maanden ge slachtsgemeenschap hebt, word* de kans op zwanger schap natuurlijk wei erg klein. Maar als deze technische on volkomenheden oorzaak zijn van de kinderloosheid, wordt er na wat praktische wenken en het lezen van een boekje meestal wel een positief resul taat geboekt". „Vrouwenartsen beginnen meestal niet direct met een uitvoerig onderzoek naar de oorzaak van de steriliteit. Het je op het laatst doe je verschrikkelijke dingen bang bent van jezelf. Swing, Zweedse fakir. talent, zei de man die maar ik weet nog of ik je wel aan- Hoeveel zou je willen Ik noemde een be- 13 pond ln de week, me voor 1300 pond dubbele. kldridge, graficus. naar zelfexpressie zaak van subsidie. Daar niet de toneelspeler of ^itenaar zich exclusief mee dat ls een zaak van Jte mens. ferd Sterneberg, acteur. 1 verdient kan de bes- sche verzorging kopen i beste geneesmiddelen, jl de doorsnee-Amerikaan |ainder kieskeurig moet s het om zijn gezondheid Conclusie uit onderzoek Amerika. JMer de Italiaan Eurri ko- Pkken met verf en vuil renkt, dan is het moge- Vo'a daarm uitgedrukte neid en verwoesting aan levensgevoel beantwoor- Werner Hofmann, weense kunsthistoricus. ruzie is een van waarop het huwe- drijft. In onze cul- het als geciviliseerd - onderdrukken. Een opvatting met heil- dr- G- Bach psycholoog. zonder fruit is als zonder muziek. Arabisch spreekwoord. gen van vagina, baarmoeder of eileiders, deze zijn in een aan tal gevallen met medicamen ten (penicilline-injecties) en ook wel door een operatie te corrigeren. Voor het optreden van de menstruatie zijn twee soorten hormonen nodig, die de hypo fyse produceert: het z.g. FSH (follikel stimulerend hormoon) en het LH (Luteiniserend hor moon) Uit onderzoekingen, al in de twintiger jaren verricht, is gebleken dat de urine van zwangere vrouwen een stof bevat met een biologische wer king die vrijwel niet te onder scheiden is van die van LH. Vooral tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap is het percentage aan de „grondstof" vrij hoog. Niet loekenning van de Staats- jn België is altijd een "mde aangelegenheid. Voor- "ote auteurs moeten vaak 1 wachten op de officiële oning omdat eerst het i van salonkandidaten ■jen worden afgedaan. Mare Andries. lijn niet de enigen die arm jen verdrukt worden, de J blanken worden onder- t door menden van hun Stokely Carmichael, leider Zwarte Panters. Hoimoonbehandelingen vinden niet alleen bij de vrouw nlaats, maar ook bij de man. Bii hem kan na onderzoek bliiken dat de oorzaak een. stoornis in de vorming van -zaadcellen'is. die berust op onvoldoende nroduc- tie van de twee soorten hor monen. Als de ..fout" voor het uitblüven van kinderen bii de man Het, is er echter veel va ker dan bii de vrouw snrake van defecten aan de geslachts organen (ontstekingen biivoor- beeldi of aan een slechte alge mene licbamelüke conditie (vi taminegebrek bii voorbeeld). „Toet komt in een aantal ge vallen, ook na het meest nauwkeurige onderzoek, de ware oorzaak niet aan bet lieht. Het is doideUik dat hier voor in de toekomst een gfoot terrein voor onderzoek braak ligt. Fr worden nu al iedere dag nieuwe ontdekkingen ge daan. I „Zeventig procent van de verwachte 2000 deelne mers aan het concours voor het Europees kam pioenschap op accordeon, op 10, 11 en 12 septem- l^r te Tilburg, komt uit Frankrijk. In Nederland en Duitsland bijvoorbeeld spelen de meeste accordeo nisten thuis voor hun ple zier en niet voor concour sen In Frankriik hebben de ouders vooral ouder- trots. die ze gehonoreerd willen zien in diploma's, modn'ilos en hekers waar mee de kinderen van een rnnenors thnis komen. Van de 2000 deelnemers ziin er zeker 1800 kinderen tvan 6 tot 18 jaar)". Charles De maele algemeen seeretavis van de Communauté de i'Accordeon fCFA) en or ganisator van het tiende Furonees treffen op knon eri toets in Tilhnrjy, is bin. dat bii in verband met Til- W® door ons sresnrek 7 i Nederlands weer wat op kan balen. Franstalie nn- eevoed. leerde bii als ac cordeonist met ziin orke*< deze taal in de jaren '26 9 Ch. Demaele: steeds meer interesse voor de accor deon tot '38, toen hij optrad in de Nederlandse cafétaria's van Heek. Buiten gillen de lokomotieven van de Brus selse „zuid-statie". Ieder jaar zijn de Eu ropese kampioenschappen in een ander land (Godes- berg, Rimini, Brussel, Luxemburg). In '68 waren ze ook in Tilburg. „Dit jaar weer, omdat de schouwburg er om vroeg, vanwege het 10-jarige be staan. Of Tilburg de inva sie van 2000 accordeonis ten uit 12 landen (waaron der Spanje, Portugal, En geland, Schotland, Bulga rije, Joegoslavië) en 4000 supporters aankan? Daar op lacht Charles Demaele met een fijnzinnig vraag teken. „De VVV regelt al les; ik heb gehoord dat er ook een kazerne ingescha keld wordt". "Ja, de interesse voor accor deon komt de laatste tijd goed boven", zegt Demaele in zijn kantoor boven een met accordeons welgevulde zaak aan de Boulevard Jamaar. Zelfs de opkomst van de gi taar, 4-5 jaar geleden, bete kent geen gevaar. "Natuurlijk is het een populair publiek, dat accordeon speelt", zegt hij. "Maar een goed publiek Mensen, die van' hun kinde ren houiden. Vroeger was de piano het huisinstrument van mensen met veel geld. De accordeon is dit nu van het werkvolk, dat er soms jaren voor moet sparen. Een instru ment, waarop je. het best or 7-jarige leeftijd kunt begin nen kost altijd nog f. 1000 dat kan dan verder oploper tot ongeveer f. 3000 Ei is nog een verschil: ir- Belgif en Frankrijk worden vnora accordeons met knoppen be speeld (dat is moeilijker) in Nederland en Duitsland met klavieren (die zijn geschikter voor massa-produktie). De kla ieren zijn odk goedkoper-' Er is nog een verschil: het is koffietijd en Charles Demae le schenkt als goed gastheer een muskaat-wijn. Vertelt, dat hü als componist bijdraagt aan een eigen literatuur voor accordeon, die de laatste ja ren op gang komt; zelf ook nog piano en sax kan bespe len, maar niet. meer aan mu siceren toekomt, want de or ganisatie vraagt teveel tijd. "Natuurlijk is een dergelijke concours direct commerci eel, omdat wanneer de liefde voor dit instrument groeit de componisten en de professors (leraren), daar profijt van hebben". Zelf heeft hij een accordeon-school met 90 leer lingen. "In België begint het nu, als in Nederland een beet je te komen, dat ook de mu- zieks-holen er onderricht op geven". De jury van het con cours bestaat uit de is ver tegenwoordigers (zes landen), die het comité fondatuer uit maken. Voorzitter is de Frans man Faymond Gazave en Ne derland is vertegenwoordigd lo Marianne Speets uit Groningen, die de overleden Frans van Cappelle is opge volgd. Deze groep wordt uit gebreid tot 15 personen, om dat het concours plaatsvindt in de schouwburgzaal, de Studiozaal en de Van Dalsum- zaal. Er zijn categorieën van 7 tot 10 jaar, van 10 tot 12, 12 tot 14 en tot 15 jaar. Er komen minstens een 30-tal clubs, waaronder hele goede uit Bergen op Zoom en Maar- sen, weet Demaele al. Verder is er sprake van lief hebbers (amateurs), half-be- roeps, beroeps, virtuozen en buiten-wedstrijd verbanders hoogste afdeling. "Nee, be kende figuren komen niet. Die hebben het niet meer no dig en zijn te druk met pla ten en radic Bovendien doen ze dan mee met de wereld- kampl -enschappen, die in ok tober van dit jaar, onder pre sidium van Demaele in Joego slavië plaatsvinden. "Nee, er zijn geen geldprijzen. Dat geeft maar last en jaloezie- Er zijn diploma's, medailles (85 punten), bekers (90 pun ten) en erelinten (95 punten). De modellen van het ereme taal prijken al trots op de schouw van zijn kamer. Ze zijn van de hand van Jan Koideweij uit Heivoirt. Financieel moet het concours gedekt v/orden door de in schrijfgelden (f. 30,-) en de entree-gelden (f. 4,-). "Toen we het in Italië" hielden was vo. velen de reis te duur en kwamei. we maar aan 600 kandidaten en een tekort van f. 20.000. Dat moet een vol gend jaar weer goed maken en anders moeten we het uit eigen zak nzuiveren". Nederla- "re accordeonisten. Johny Woodhouse? "Nee, nooit van gehoord. Hupperts en Schriebel? "Ja, wel leuk populair. Natuurlijk rlando en Frans van Cappelle en een meneer Kicken uit Maas tricht; Marianne Speets is ook een heel goede." In het buitenland? "Rudolf Würthner in Duitsland, Ma-rcei Azzola uit Frankrijk.-Ja, we heb ben ook kontakten met Ame rika; daar neemt de popula riteit onder invloed van Ita liaanse imigranten (Pietro Diro) ook toe. En Japan niet te vergeten; daar zij: talloze concoursen en veel clv'""- Bij de wereldkampioenschap pen valle-i de issen o Heel andere instrumenten, syste men en knoppen. Wat die er met staatshulp v: '"a" ken is ge veldig. Opvallend is ook, dat er steeds meer v. uwen aan ons concours deelnemen. Je moei niet vergeten, dat meisjes niet zo sterk zijn om een dergelijk in -rument te torsen. Een gro te accordeon weegt altijd nog 14 tot :5 kilo", aldus Charles Demaele

de Stem | 1971 | | pagina 14