Mensen zitten op plaatsen waar ze niet thuis horen KANKER Moeilijke ziekte voor onderzoeker NIEUW VAN P0K0N Hoe krijg je werkende jongeren naar school? Doe haar een genoegen- steek'n Derk de Vries op! Holland-Promotion in West-Amerika DERK DE VRIES INDONESIë (VI) DEZE WEEK COLLECTE KONINGIN WILHELMINAFONDS planten spray- 18.80 19.60 23.60 18.80 12.00 nt uiter- 23.50 glazen, t gezicht 24.50 I ik wel, '-57. Door FRANS KESSELS rake 29.50 stïngeerd zeii. ere brede 23.50 er smalle 15.00 Heath en Lynch praten volgende week I Jaar int Veroverd na Bijna twee I (Ion t J® actie dreigt een I bisten 7?rden' Het aantal cur- I '"leef ™erd ingeschreven, gen rCr 0 er de verwachtin- I «tet in Nederland I S l,eait °P de stu- I B'i, Want'hei )vnr''0'1 voorspel dt ministerie van Socia MAATREGELEN MAATSCHAPPIJ perfekt tot de laatste trek Frankrijk schort atoomproeven op Donderdag 2 september 1971 SOERABAJA. „Kan ik u pr(!e„s naar toebrengen?" vraagt je taxichauffeur in het Engels, vanuit de naast me stoppende taxi Hij is een nog tamelijk jon- f,'e javaan met een zwart snor- I retje. Zijn „uniform" bestaat uit een geel-grauw versleten hemd e en vale khaki broek: op zijn 'd, een beetje overhangend i ,iaar één oor, een grijsfluwelen Ltje. „Ja, graag," zeg ik en noem een adres aan de andere j |;ant van de stad. „Ja, dat ken ja, dat ken ik wel, stapt u maar in zégt hij vriendelijk. Ik ga naast hem zitten, en met veel lawaai laat hii de wagen optrekken, rijdt dwars voor enkele tegenliggers door, en t zich dan, zigzaggend over de I wee een opening tussen de auto's betjaks door. „Vertelt u me eens," vraag ik grinnekend, „is het verkeer in Indonesië nou officieel links of rechts?" „O," zegt hij la- Ichend, „dat is nogal uniek hier. We I hebben namelijk drie mogelijkhe den» „Drie mogelijkheden?" vraag lik '„Ja," zegt hij, „right side, left side and terwijl hij midden op de «■eg wijst suicide." Ik schiet in I een lach om die woordspeling die in het Nederlands niet opgaat I (rechts, links en zelfmoord) en zeg: „Wat een land. Wat een land." Hij knikt: „Wat een land, zegt u dat wel. En het ziet er niet naar uit dat de toekomst dit land iets beters te bieden heeft." Verbaasd luister ik naar zijn vloei- school, de data wanneer je op de school bent gekomen en wanneer je die verlaten hebt: een registratie nummer, een puntenlijstje enzo voort. Vorig jaar kostte zo'n diplo ma nog 90.000 roepia's, maar nu is end Engels, dat hij uitspreekt met een haast onmerkbaar accent. „Waar heeft u zo uitstekend Engels leren spreken?" vraag ik. „Och," zegt hij schouderophalend, „gewoon ergens opgepikt." „Hier in Indonesië „In Indonesië is het niet belangrijk of je iets kent," zegt hij ernstig. „Hier is het belangrijk wie je kent en of je geld hebt." Ik kijk hem een beet je verwonderd aan: „Meent u dat werkelijk?" Hij knikt: ,,Als je een baan wilt hebben vragen ze je niet wat je kwalificaties zijn, maar hoe veel je wil betalen. Een diploma middelbare school kun je tenslotte kopen zonder dat je je neus ooit in het schoolgebouw hebt gestoken. Het is dan ook nog voorzien van al le nodige details: den aam van de de prijs al teruggelopen tot 20.000. O, het is een onvoorstelbare troep. IJ denkt misschien dat ik overdrijf, maar dat is eerlijk niet zo. Ik ken een jongen, die een jaar op een middelbare school is geweest. Hij had het hele jaar niets uitgevoerd en ging toen van school af. Enkele weken geleden solliciteerde hij voor een baan. Hij kreeg formulieren thuis toegestuurd, waarop onder an dere de handtekening werd ge vraagd van de directeur van de middelbare school, als bewijs dat de kandidaat deze school ook wer kelijk had afgemaakt. Hij ging naar de directeur toe en vroeg deze om diens handtekening. Toen de direc teur weifelde, zei de jongen: „Na tuurlijk hoeft u dit niet voor niets te doen." „Ja, zie je," zei de direc teur, „ik heb pas een wagen ge kocht en die moet nog afbetaald worden. Als je me met een kleinig heid kunt helpen?" De ex-leerling kreeg zijn handtekening voor 60.000 roepia's. En eergisteren kreeg liij ook de baan waar hij totaal niet voor gekwalificeerd is. En zoiets gebeurt hier iedere dag en overal, en iedereen vindt het onderhand de doodgewoonste zaak." „Maar dan kan het onderwijs op deze scholen ook niet veel zaaks zijn," zeg ik. „Wie gaat zich hier nou uitsloven, als de resultaten zo weinig betekenen?" „De middelbare scholen stellen niets voor," zegt hij. „De leerlingen leren er nauwelijks de beginselen van hetgeen ze moeten leren. Een uitzondering maken de particuliere scholen. Zoals die van de missie en de zending. Die zijn zeer goed. Ge lukkig krijgt men hier en daar in de gaten dat het zo niet langer kan. Jonge mensen die op een missie school hebben gezeten, hebben nu heel vaak veel meer kans op een baan, omdat men er zeker van is dat zij de nodige kennis bezitten. Maar het is eigenlijk al te laat. Er zal een hele generatie voorbijgaan voordat we deze vergroeiingen rechtgetrokken hebben." „En hoe ligt de situatie dan op de universiteiten?" vraag ik, „als de vooropleiding zo slecht is?" „De universiteiten." Hij glimlacht en schudt zijn hoofd. „Daar is de toestand zo mogelijk nog erger. De salarissen van de professoren zijn zo vreselijk laag dat ze er bijna allemaal een baan bij moeten zoe ken. Deze baan neemt dan zoveel tijd in beslag dat er onmogelijk vol doende tijd overblijft om de colleges voor te bereiden. Maar de studen ten van hen hebben nog wel enkele uittreksels uit hun eigen studenten tijd: hiervan maken ze dan weer een uittreksel, en dit wordt de stu denten voorgeschoteld. Die maken er dan op hun beurt weer een uit treksel van dat ze af en toe eens in kijken. Toekomstige artsen en in genieurs leren uit pamfletten en folders. Je mag gerust zeggen dat er eenvoudig niet gestudeerd wordt. U zult het niet geloven, maar er zijn heel weinig studenten die in hun hele studietijd vijf boeken le zen. Ook Indonesische boeken kij ken ze niet in. Indonesië is bezaaid met universiteiten, maar de meeste van deze universiteiten hebben niets te bieden. In Djakarta alleen al zijn 20 medische faculteiten. Maar van deze 20 hebben er maar 5 een prak tijkafdeling. En sommige van deze nog maar in bepaalde onderdelen. In al de andere krijgt men alleen maar zuiver theoretische kennis. Van de afgestudeerde studenten zijn de meesten dan ook volledig ongeschikt vanwege een totaal ge brek aan kennis. Een ingenieur weet gewoon niet wat zijn werk in houdt. Een doctorandus Engels kan heel vaak de taal niet spreken en niet verstaan. Een arts kan zelden een diagnose vaststellen. In het bes te ziekenhuis van Sumatra, in Me- dan, hebben de chirurgen nog nooit een maagoperatie tot een goed ein de gebracht. Op het ogenblik be gint men er dan ook alleen maar aan, als de patiënt zonder operatie geen kans meer heeft om te blijven leven, maar het maakt geen ver schil uit: want al degenen die wel geopereerd zijn leven ook niet meer. Alles wat deze mensen in hun bol hebben, is een beetje enthousiasme, niet om het land ten dienste te zijn, maar om geld te verdienen. Een beroep betekent ,geld'. En een af gestudeerde wat dat dan hier ook mag betekenen is alleen uit op winstbejag .Hij heeft alleen maar interesse voor zijn werk voor zover het hem geld oplevert. Ver schillende artsen hier in de stad geven hun patiënten de goedkoop ste en slechtste medicijnen die er zijn, en vragen daar enorme bedra gen voor. Als een patiënt tekenen van vooruitgang toont, stoppen zij de medicijnen, totdat de ziekte weer verergert. Op die manier houden ze hun patiënt vast. Want als die een maal beter is is die geen bron van inkomsten meer. Het is de hoogste tijd dat de studenten gewezen wor den op hun verantwoordelijkheid ten opzichte van het land, dat ze bewust gemaakt worden dat de toe komst van Indonesië rust in hun handen. Er moet een goede voor lichting komen over de mogelijk heden die er zijn. Die voorlichting ontbreekt nu nog helemaal. Zo is - het mogelijk dat 54 procent van het gehele financiële inkomen van In donesië komt uit de agrarische sec tor, terwijl maar 1,4 procent van de studenten zich bezig houdt met een agrarisch vak. En zo ligt het fout met alle vakken. Ze studeren zon der zich af te vragen wat ze aan hun studie hebben, en wat ze ermee gaan doen. En zonder dat de overheid zich maar enige aanwijzingen geeft. In 1969 waren er 18.000 studenten die afstudeerden: 80 pet hiervan kregen geen werk in het vak dat zij gestudeerd hadden. En zo krijg je overal mensen op plaatsen waar ze niet thuis horen, en dat is erg jam mer." „Ja, dat is erg jammer," zeg ik, en kijk de man naast me eens aan, me afvragend of hij wel zit op de plaats waar hij thuishoort. De taxi stopt. We zijn aan het aangegeven adres gekomen. Ik stap uit en reken af bij het portierraampje. „En zo is het mogelijk," zegt hij nog, „ter wijl hij me een document te lezen voorhoudt, „dat iemand die rechten gestudeerd heeft, nu taxichauffeur is geworden." Het documment vertelt dat hij in 1968 doctoraal rechten heeft ge haald op de universiteit van Cam bridge, magna cum Iaude. 24.50 19.60 i\ (Van onze redactie-wetenschap) he geldinzameling, die het Koningin Wilhelminafonds op Mogenblik in vele plaatsen van ons land houdt ten behoeve vanfet kankeronderzoek, zal zeker niet de laatste zijn. Het Bitken naar de oorzaken van deze gevreesde ziekte en naar een mogelijk geneesmiddel staat namelijk nog pas aan het begin van een lange ontwikkeling en het werk in het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoekhuis zal daarom nog jaren moeten doorgaan. Bovendien beweegt een belano- rijk deel van dit onderzoek zich op Bet ogenblik nog min of meer in M duister, omdat kanker geen ziekte blijkt te zijn, maar een verzameling van ziekten, die door verschillende oorzaken ontstaan kunnen zijn. Het kankeronderzoek b bijzonder gecompliceerd, banker het ongecontroleerd doorgroeien van lichaamscellen een bijzonder moeilijke ziekte voor de onderzoeker, die wil ach terhalen waardoor deze aandoening jvordt veroorzaakt en die wil pro- neren om een remedie tegen deze kwaal te vinden. 'n zijn (moeilijk leesbare) boekje 'def tegen Kanker schrijft de «s M. Sluyse, dat kanker eigen lik geen ziekte is, maar een ver zameling van ziekten. Kanker kan namelijk voorkomen in de huid ,de 'j e baarmoedermond, de lon- de mondholte, de maag, de ver en op nog tal van andere oaatsen m het menselijk lichaam. u deze verschillende kankers blij ken zien. °P zichzelf staande ziekten te l A®dus niet zo, dat kanker als een ontsteking, die I k iSl ,In lichaam in principe boom' j ls' Wanneer men bijvoor- UiMoi. 00rzaak van leverkanker niets „f Z£u hebben zou dat nog i °i heel weinig zeggen van het ontstaan van lipkanker en longkanker is iets heel anders dan baarmoeder-kanker. Hierbij komt bovendien dat kankers in proef dieren (muizen of ratten bijvoor beeld) weer heel anders kunnen zijn dan kanker bij de mens. Borsffcanker bij lappen is iets heel anders dan borstkanker bij de Door deze wirwar van verschillen de factoren zijn er in het kanker onderzoek eigenlijk nog maar weinig zekerheden en een hecht fundament voor verder onderzoek ontbreekt daardoor eigenlijk nog. Het enige waarover nagenoeg alle kankeronderzoekers het eens zijn is het verband tussen roken en longkanker en de noodzaak om kanker in een vroeg stadium te ontdekken. De paktijk heeft name lijk uitgewezen, dat de genezings kansen dan aanzienlijk hoger ligt. Het is onmogelijk gebleken om voor kanker in het algemeen een duidelijke oorzaak aan te wijzen. In het prille begin (1936) meende men weliswaar, dat men de uni versele boosdoener had gevonden in de vorm van de stof benzpyreen (komt ook in benzine voor), maar deze opvatting heeft niet lang stand kunnen houden, omdat al spoedig bleek, dat, er naast dit koolwaterstof nog veel andere che mische stoffen bestaan, die ook een of andere soort kanker kunnen veroorzaken. Bovendien heeft men in de loop der tijd ontdekt dat kanker (bij dieren) ook veroor zaakt kan worden door een virus (het kleinste levende organisme dat bestaat). De illusie, dat men ooit een duide lijke oorzaak voor kaalteer zou kun nen aanwijzen, zoals men een dui delijke oorzaak weet van bijvoor beeld mazelen of pokken was daarmee vervlogen. De atoombom men die op Nagasaki en Hiroshima zijn geworpen hebben daarnaast duidelijk gemaakt, dat kanker ook veroorzaakt kan worden door stra ling, bepaalde onderzoekers menen dat de erfelijke aanleg van een bepaald mens bovendien een rol speelt en om de onduidelijkheid nog verder te vergroten bestaan er ook nog enkele theorieën die ervan uitgaan, dat kanker wordt veroor- zzakt door enzymen (eiwitten) of defecten in de celademhaling. Kortom: het is onmogelijk om de oorzaak van kanteer aan te geven en het is onwaarschijnlijk, dat er ooit één boosdoener gevonden zal worden, die men verantwoordelijk kan stellen voor alle soorten kan ker. Het zal niet moeilijk te begrijpen zijn, dat deze onduidelijkheid over de oorzaak van kanker het zoeken naar een geneesmiddel tegen deze ziekte ernstig bemoeilijkt. Doordat de oorzaak onbekend is kan men namelijk heel moeilijk uitmaken of een bepaald verschijnsel in ver band gebracht mag en kan worden met deze ziekten. Het is bijvoorbeeld bekend, dat in Japan erg veel maagkanker voor komt en dat de Japanners veel hete vloeistoffen drinken en vaak een gebrek hebben aan vitamines. Het is erg verleidelijk om dan een verband te leggen tussen deze ty pisch Japanse gewoonten en maag kanker, maar dan blijkt bijvoor beeld, dat Finnen ook relatief last hebben van deze kanker. Elk sta tistisch onderzoek een belang rijk onderdeel van 't onderzoek van een ziekte loopt het gevaar van dit soort verkeerde uitleggin gen. Bekend is in dit verband het niet serieus bedoelde voorbeeld van de Franse pogingen om een oorzaak te vinden voor de lever aandoeningen die in dat land veel voorkomen. Een tegenstander van dit soort on derzoekingen lanceerde enkele ja ren de veronderstelling dat de le verziekten veroorzaakt zouden zijn door de Franse taal, omdat deze aandoening vooral bij Fransen voorkomt. De relatie tussen het drinken van veel alcohol (wijn) en dit soort aandoeningen ligt voor de hand, maar is statistisch niet nauwkeurig aan te tonen. DUBLIN (AP) De Ierse premier Jack Lynch en de Engelse eerste mi nister Edward Heath zullen volgende week besprekingen voeren over de situatie iu Noord-Ierland, zo is gis teren meegedeeld. De Ierse minister van buitenlandse zaken dr. Patrick Hillery zei, dat de twee staatshoofden besprekingen zul len voeren over de verslechterende situatie langs de grens van Noord- Ierland en de Ierse republiek, waar vorige w-eek een Engelse soüldaat werxï doodgeschoten. De Ierse regering heeft steeds ont kend, -dat de soldaat om het leven is gekomen door schoten, die afgevuurd werden vanuit de Ierse republiek Gisteren kwamen nieuwe berichten binnen over beschietingen van En gelse soldaten van over de grens Niemand raakte hierbij gewond. Oorspronkelijk zouden Lunch en Heath elkaar in oktober ontmoeten maar als gevolg van de verslechteren de situatie langs de grens is deze bij eenkomst vervroegd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) s POKON PIAKTÖf SPRA1 Houdt kamer- en tuinplanten vrij van insek- ten. Geen zg. „koude-schade" op het blad Unieke kwaliteit, volledig plantaardig. Bus spuit in alle standen. Verkrijgbaar "bi| uw bloemist en zaadhandeL H. P. BENDIEN N.V., NAARDEN WantejSl ffinnn ^an een onzer verslaggevers) I BURrHAAG/BRE?A/M1DDEL- I van j verP'iehte vorming I llUllVaamTrkendu, j°ngleren «eet zeIf '\.- Lens ln. Nederland I inn Benadering om hoe- ilat 1yere" Bet gaat, laat staan gelijk k" sBntende controle mo- verplichting "aleving van de r^Wim'VL611 ,,l0te<1?P de kritiek I !atl Kathn,Jandel,ik voorzitter 1 <KWj) fi' e,kc; Werkende Jonge- I !e'e maatree-Pip 6 funct'oneren van 11®'(°>i no» pJlt in Gemert. le Zaken en Volksgezondheid had besloten om de verplichting van de werkgevers om het loon over de dag verplichte vorming voor de vijftien jarige arbeidskrachten door te beta len, te laten vervallen. M. a. w. de dag broodnodige vorming voor vijf tienjarigen moet die vijftienjarige zelf gaan betalen. Vorig jaar moest de werkgever de dag vorming wel doorbetalen. „Maar toen liep iedere politicus zich nog het vuur uit de sloffen voor de zaak van de werkende jongeren, nu lijkt dat allemaal al weer vergeten", al dus een KWJ-function-aris. Het merk waardige is dat er no<g geen verschil gemaakt wordt voor de vijftienjari gen, die al vóór 31 juli in dienst waren getreden bij hun werkgever. Zij krijgen de dag verplichte vor ming namelijk wél doorbetaald. „Dit besluit loopt vooruit op aller lei maatregelen, die moeten voort vloeien uit de Nota onderwijs- en arbeidsmaatregelen werkende jeugd, die op 15 september vorig jaar openbaar werd gemaakt", aldus een woordvoerdster van het ministerie van Sociale Zaken. Waarom dit be sluit nu op de andere maatregelen voorop moest lopen en waarom er nu terug gekomen werd op een be slissing van vorig jaar (namelijk het laten doorbetalen van de dag vor ming) kon zij niet zeggen. „Dat is een beleidsbeslissing". In dezelfde nota werd gesteld dat overwogen zou kunnen worden of ter compensatie van het niet doorbe talen de kinderbijslag- en kinderaf- trekregelingen aangepast zouden moeten worden. Tot op heden is dit niet gebeurd. Ook een gesuggereerd Algemeen Fonds voor de financie ring van dit vormingsonderwijs met bijdragen van het bedrijfsleven en de overheid is nooit gerealiseerd. Ook de heer H. C. van Dongen, directeur van de Bredase Levens school, is, van mening dat de situatie van de vormingsinstituten niet bijs ter rooskleurig is, al wil hij voor „zijn eigen" Levensschool een uit zondering maken. Hij gelooft zelfs dat de situatie er op achteruitgegaan is sinds de vorming verplicht werd gesteld. Volgens hem draait het hele probleem om de vraag: hoe "krijg ik die jongeren naar de vormingsinsti tuten? „Als ze eenmaal hier zijn geweest, komen ze maar al te graag weer terug. Ik ben helemaal geen voorstander van verplichtingen. Die jongen en dat meisje staan centraal. Zij moeten willen. En daarom moet men de barrières wegnemen, die verhinderen dat ze niet vrijwillig komen. Dat kan bijvoorbeeld door goede voorlichting over wat het vormings werk is en doet, voor de jongeren zelf, en voor hun ouders en hun werkgevers. Je moet zorgen dat het recht op vorming en onderwijs voor jeugdige werknemers in CAO's wordt opgenomen, dat loonderving geen beletsel vormt en dat de werk gevers ook inzien dat het nodig is. Laat ik voorop stellen dat veel be drijven - met name grotere - zeer goed meewerken, ook al toen er van een verplichting nog geen sprake was. Maar ik ken ook een geval van een bedrijf, dat zijn vijftienjarigen een extra beloning beloofde als ze niet meer naar de Levensschool zou den gaan. Vijf van de zes jongens kwamen toch. De heer C. Pinxteren, CNV-be- stuurder in Midden- en Noord-Zee land, vindt niet dat je niet zo maar de overheid of de werkgevers de schuld mag geven, zoals naar zijn mening Wim Bos enigszins doet: „Het kwaad ligt in de hele maat schappij zelf verankerd. Onderwijs is voor de werkende jongeren een slechte ervaring geweest, door de achterstand die zij al hadden toen zij nog naar school moesten, door hun milieu dat hen geen enkele stimulans kon geven. Het vormings instituut is voor hen - vóór ze er geweest zijn - een voortzetting van de lagere school of de lts, waar zij de grootste moeite hadden om mee te komen. De jongeren zelf mag je het dus niet verwijten", T. V. Senorita APOLLO 20cent SAN FRANCISCO (ANP) ln de dertien Amerikaanse westelijke staten van Californië tot New Mexi co, van Alaska tot en Biet Hawaii, worden jaarlijks ruim twaalf en een half duizend vertoningen van films over Nederland gegeven. De films worden verspreid door het Neder lands Informatie Bureau te San Francisco (NIB), dat hierdoor de grootse promotor van via de Neder landse regering uitgegeven films is. Het NIB San Francisco is een van de drie in Amerika gevestigde voor lichtingsposten van het ministerie van buitenlandse zaken. De andere twee zijn in Michigan en New York. In de afgelopen jaren werden niet alleen de filmvertoningen uitgebreid (van 200 tot 12.500), het NIB ont ving in 1970 ook ongeveer 1400 transcriptieprogramma's van radio Nederland, die door 200 Amerikaan se radiostations worden uitgezon den. In september beginnen de colleges in de Nederlandse taal en letterkun de aan de universiteit van Californië te Berkeley, waar de Prinses Bea trix leerstoel in de Nederlandse taal, letterkunde en cultuur wordt inge steld. Het jaar daarop beginnen col leges in Nederlandse geschiedenis en kunstgeschiedenis. In het Amerikaanse westen zijn nu negen cursussen in de Neder landse taal en letterkunde aan de universiteiten (in 1964 bestond nog maar een beginnerscursus aan twee universiteiten). Een nieuw plan in vergevorderd stadium is een cultureel centrum aan de universiteit te Berkeley in verband met de Nederlandse leer stoel. Er zijn boeken over Neder landse geschiedenis, cultuur, geogra fie en toerisme, jeugdlectuur, ro mans en zelfs een kookboek besteld, die gebruikt zullen worden in een reizende Nederlandse bibliotheek, die in januari 1972 van start zal gaan. De opzet i stwee verzamelin gen van 100 boeken langs openbare bibliotheken te laten trekken voor korte perioden van drie maanden. Een ander nieuw project is een taal cursus Nederlands voor de radio. Dit is echter nog in het voorbereidende stadium van het peilen van de be langstelling voor een dergelijke cur sus. PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft gisteren bevestigd, dat de serie kernproeven in de atmosfeer, die deze zomer in de Stille Oceaan zjjn gehouden, zal worden stopgezet. Als reden werd opgegeven dat geen verdere atoomproeven nodig zijn. In welingelichte kringen was op 28 augustus vernomen, dat de kern proeven op het atol Mururoa waren afgelast. Dit bericht kwam nadat Peru gedreigd had de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te ver breken als de proefnemingen volgens plan zouden worden voortgezet. Al gemeen wordt aangenomen, dat er een direct verband bestaat tussen deze dreiging en de Franse afge lasting. De woordvoerder van de Franse regering, Leo Hamon, zei na de ka- binetszittinig dat volgens minister De- bre de proeven tussen 5 juni en 14 augustus „zonder uitzondering ge heel aan de verwachtingen van de experts voldaan hadden". Hamon deelde mee, dat binnen en kele dagen het antwöord van presi dent Pompidou op de op 17 augustus door de Peruaanse president Juan Valesco uitgesproken waarschuwing zal worden gepubliceerd.

de Stem | 1971 | | pagina 19