BLOEDVERLOF bemiddelen in vietnam-oorlog Verrassende zet in Bern ..HOE EERDER DE WEST KWIJT DES TE BE j Conflict groeit I De Super Stereo. UITKERINGEN WEER HOGER Je^elDd 1 Ry&h lint Bali Kritiek op Nederlandse delegatie IN RAAD ROTTERDAM Willem Duys boos op uitgever GOUD VOOR Welkomst- dans op AFWASAUTDMAAT? Verhelderend "DE JUMBO- T DOR KLM ichtige aanpak rai GASFORNUIS? WASAUTOMAAT? Flirt VOOR KONINGIN Drie roofovervallen in Amsterdam Busje met bejaarden waait van dijk: 2 doden, 6 gewonden J 15 ponderdag 2 september 1971 15 ),pf handzame handboekje „De V van de dienstplichtige een uitgave van de Vereni- Van Dienstplichtige Militairen, hhedserieuze verhandelingen sml?en waartoe gerekend moet fl het hoofdstuk Buitengewoon flyZ van de gevallen die - Zeer het dienstbelang zich daar *5tegen verzet - aanleiding ge- tót buitengewoon verlof is: .iZ„en 1 dag (op te nemen JjfeS 1 maand na datum bloedaf- ''fTmzich al boeiend gegeven Jnt nog meer kleur als je het ElHH met de overige twaalf ge- nm waarin buitengewoon verlof Zwen wordt. Ook 1 dag verdient WMmtvliehtige maat bij onder- mui zonder dat verondersteld Zm dat daar bloed bij zal vloeien. 1 dag staat ter beschik king bij huwelijk of overlijden, al thans wanneer het bloed- (of aan verwanten betreft tot een bepaalde graad. Voor een bevalling van zijn vrouw krijgt de maat 2 dagen, het geen in dit verband redelijk te ach- bloedverlof. Waar vandaan de non chalante toevoeging, dot die op geno men moet worden binnen een maand na datum bloedafgifte? Het zou van meer zorgzaamheid getuigen als de afgetapte maat nog dezelfde ten is. Echter, nier dagen buitenge woon verlof staan hem te wachten voor de aanmelding bij zijn vroege re werkgever, hetgeen duidt op een bijzonder slecht arbeidsklimaat in ons land. Immers, in vergelijking met een transfusie (1 dag) kan er in 4 dagen heel wat bloed vloeien. Kr zitten trouwens meer merk waardige kanten aan die ene dag dag wanneer het dienst belang zich daar niet tegen verzet of uiterlijk de dag na datum onder de wol werd gestopt om wederom op NAVO-sterkte te komen. Dat de burger-donor na een transfusie (en een kopje koffie met beschuitje kaas) weer meteen op zijn fiets stapt om verder te gaan aan zijn aandeel in het bruto nationaal pro- dukt is in dit verband even afschu welijk als niet ter zake doende. Uiteraard nog minder ter zake doende zijn de kosten, maar het is wel eens leuk om er wat cijfers van te maken. Gesteld dat er 1000 maten zijn die, zoals dat gebruikelijk is, tweemaal per jaar op de transfusie tafel gaan liggen. Dat zijn 2000 transfusier, overeenkomend met 1000 liter bloed en 2000 vrije dagen. Op basis van een 5-daagse werk week staan die 2000 vrije dagen bij benadering gelijk aan 8 manja ren. Uitgaande van een gemiddeld bruto maandsalaris van f 400,- bete kent dat weer, naar boven afgerond, een post van zo'n f 40.000,- ofwel f 40,- per liter bloed. Moraal: in Nederland wordt niet alleen de vis, maar ook het maatje dienstplichtig bloed duur betaald. TOON KLOET WILLEMSTAD (ANP) „We verkeren in dezelfde situatie dis Xieuw-Guinea destijds. Naar de allergrootse belangen van Neder land en naar de eng-politieke op vattingen moet worden geluisterd. Hoe eerder we die West kwijt zijn, des te beter". Zo vatte de voorzit ter van de Antilliaanse Nationale Volkspartij-Unie (NVP-U), J. M. G, Evertsz, het standpunt samen van de Nederlandse parlementaire ielegatie na een vergadering met le Antilliaanse Staten (parle- Inent). „De internationale afspraken zijn vermoedelijk al gemaakt, zowel irn aanzien van Suriname als van ii Nederlandse Antillen", zo ver- Baarde de fractieleider van de re- jtrragspartij NVP-U. Hij voegde eraan toe: „Het Sta- liut voor wat betreft het Neder- belang is uitgewerkt, men tuft nu geen militair „pied-a-ter- meer nodig in de West. Men «veilig binnen de EEG en de AVO, de luchtverdragen die met de Nederlandse Antillen als inzet moesten worden gesloten, zijn klaar." De oud-premier van de Antillen Ciro D. Kroon, nu voorzitter van de oppositiepartij MASA (Movi- miento Adelanto Social Antillano beweging voor de sociale voor uitgang van dt Antillen) met een zetel in de Antilliaanse staten ver klaarde na afloop, dat de bespre kingen met de Nederlandse dele gatie zeer verhelderend waren. Hij bleef op het standpunt staan dat naar onafhankelijkheid op zo kort mogelijke termijn moet wor den gestreefd en dat hjj een pe riode van zeven a acht jaar rede lijk acht. Hij had ook de indruk gekregen dat de Nederlandse par lementaire delegatie de wens dui delijk naar voren had gebracht „dat Nederland de onafhankelijk- heidskwestie niet op de lange baan wil schuiven". (Van onze redactie buitenland) BERN/DENVER/SAIGON De kans op een regeling van de oor log in Vietnam schijnt weer iets toegenomen door de Zwitserse be slissing om het bewind in Noord-Vietnam te erkennen. In een officiële verklaring heeft de Zwitserse regering te kennen gegeven dat zij verwacht een rol te spelen bij de onderhandelingen over beëindiging van het conflict. Goed geïnformeerde diplomatieke bronnen zeiden dat de beslissing om diplomatieke betrekkingen te openen met Noord-Vietnam door de Verenigde Staten actief was aangemoedigd. De Zwitserse verklaring onder streepte dat „recente ontwikkelingen de kansen op een beëindiging van de vijandelijkheden in Vietnam duide lijk hebben vergroot". Gewezen werd op de traditionele rol van het neu trale Zwitserland als bemiddelaar. De verklaring zei verder dat Zwit serland zonder officiële betrekkingen met Noord-Vietnam „slechts een be scheiden rol zou kunnen spelen". Volgens de diplomatieke bronnen werd Zwitserland voor het eerst 18 maanden geleden aangemoedigd om Noord-Vietnam te erkennen, na con tacten tussen de Amerikaanse rege ring en de Zwitserse ambassade. In 1966 maakte de Zwitserse am bassadeur in de volksrepubliek Chi na, Hans Keiler, al een geheime reis naar Hanoi. Dit werd verscheidene keren herhaald door zijn opvolger in Peking, Oscar Rosetti. Volgens diplomatieke woordvoer ders zien de Verenigde Staten Zwit serland als hun beste kans om de hon derden Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Vietnam veilig terug te krijgen. Het wordt ook niet uitgeslo ten geacht dat Zwitserse diplomaten een rol zullen kunnen spelen in een politieke oplossing van de oorlog in Vietnam. President Nixon heeft in antwoord op een brief van drie Amerikaanse bisschoppen verklaard dat het terug trekken van de Amerikanen uit Viet nam niet vlugger kan. De bisschop pen, aartsbisschop James Casey en mr. George Evans, beiden uit Denver en de bisschop van Pueblo, mr. Char les Buswell, hadden geschreven dat er tweespalt in de V.S. zou ontstaan als Nixon de troepen niet snel uit Vietnam haalt. President Nixon heeft nu geant woord dat hij de troepen niet „hals over kop" naar huis kan halen, want dan komt het niet meer tot vredes onderhandelingen. De president er kent daarbij het gevaar van twee spalt in eigen volk over de voortdu rende aanwezigheid van Amerikaan se troepen in Vietnam. De Zuitvietnamese regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de pre sidentsverkiezingen op 3 oktober zul len doorgaan en dat president Ngoe- jen Van Thieu de enige kandidaat zal zijn. SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol listeren de vierde Boeing 747 voor M aangekomen. P totaal heeft de KLM zeven van Jumbo-jets bij de Boeing-fabrie- w Amerika besteld. e president van de Franse repu bliek heeft de overige lid-sta- VJn de Europese Gemeenschap poepen de strijd tegen de drugs •|9 aan te pakken. Het drugge- s kan inderdaad een euvel wor- taat vergelijkbaar is met dat van eer| eeuw geleden. ,,aar zo min als men toen veel .^sorteerde met de kreet „Ach "k' meerl" kan men nu vol vet strafrechtelijke vervolging -f psycho-therapieën. De ware vart het wijd-verbreide alco- '?e van een eeuw geleden ln de omstandigheden waarin J?sa noest leven. Die omstan- ,en v'^siden voort uit het A ®Ppelijk stelsel dat, althans s-Europa in beginsel hetzelfde »„eV?n' ^.e' z'in de omstandig- 9e'eidelijk verbeterd en daar- belangrijke oorzaak van ''-wolisme verdwenen. vraag kan dan ook gesteld vJ!i en drachtige aanpak van sie„|8V'n9 aan ^ru9s niet in de Mts dient te bestaan uit een van de in onze maatschappij l6Hj or9anen van het toe- na Aysgebruik. Maar waar- is de heer Pompidou daar- 1 de eerst aangewezen per- (ADVERTENTIE) biiEft,rstprijsvra9en 'I Europa's goedkoopste speciaalzaak Rotterdam I Den Haag Utrecht 1 Breda (Van onze correspondent) ROTTERDAM Als André van der Louw, landelijk partijvoorzitter van de Fartij van de Arbeid, akkoord gaat met de plannen van drs. A. J. Lems, P.v.d.A.-fractievoorzitter in de Rotterdamse gemeenteraad, dan kun nen de KVP-wethouder G. Z. de Vos (Sociale Zaken, Kunstzaken en Volksgezondheid) en de P.v.d.A.- wethouder H. W. Jettinghof (Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting) vanavond in de gemeenteraadsverga dering een motie van wantrouwen verwachten tegen hun beleid. In hert bureau van de P.v.d.A. in Rotterdam voerde André van der Louw gisteravond een delegatie aan, die namens het hoofdbestuur van de P.v.d.A. met de Rotterdammers be sprekingen voerde over de'bestuurs crisis die in het Rotterdamse ge meentebestuur is ontstaan na een breuk tussen de P.v.d.A.-fractie ener zijds en de socialistische burgemees ter W. Thomassen en diens wethou ders anderzijds. Van de delegatie maakten verder deel uit mr. Maarten Vrolijk, prof. G. Klein en de heer H. Krombrink, waarnemer van het partijbestuur in het gewestelijk be stuur. Met de in het vooruitzicht gestelde moties van wantrouwen willen de socialisten in de Rotterdamse ge-, meenteraad hun partijgenoot Jetting hof in het college van b. en w. ver vangen door een ander lid van de fractie. De naam wordt genoemd van mejuffrouw M. Molenaa,r het jongste lid van de Rotterdamse raad. De motie tegen de hèer De Vos zou volgens fractievoorzitter Lems geen persoonlijke, maar wel een politiek karakter hebben: de socialisten den ken de kans schoon te zien om de confessionele wethouder te wisselen voor iemand uit het eigen kamp. Dat, zou dan hoogstwaarschijnlijk iemand uit de rijen van D'66 moeten worden, waardoor een progressieve meerder heid verkregen zou kunnen worden in het college van b. en w. P.v.d.A.-fractie zal nu proberen bur gemeester Thomassen de brief, die hfj heeft geschreven over de gang van zaken rond het hinderwet-con venant alsnog op de raadsagenda te plaatsen. Op grond van het regle ment van orde zal de heer Thomas sen op dit verzoek moeten ingaan. De spanning zal waarschijnlijk wel te snijden zijn in de raadsvergade ring, al was het alleen maar omdat het nog maar zeer de vraag is of de socialisten inderdaad een meerder heid achter beide moties van wan trouwen zullen kunnen vormen, ter wijl drs. Lems bovendien nog een aannemelijke verklaring te voor schijn zal moeten toveren voor zijn beide moties. Niet minder problemen geven de stemmenverhoudingen. De P.v.d.A.- fracties heeft misschien een meerder heid van 23 stemmen, maar dan moet wel met D'66 worden samen gewerkt. Daar staat tegenover dat vier socialisten deel uitmaken van b. en w., en dus tegen zullen stem men. Dan blijven nog over de com munisten en de bejaardenpartij, maar van geen van beide is „welkp flirt dan ook" met de fractie van drs. Lems te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Willem Duys is boos op de uitgeversmaatschappij The Reader's Digest. De uitgeversmaat schappij is met een wervingsactie voor nieuwe abonnees bezig. En in die actie wordt Willem Duys naar vo ren geschoven als de man, die de hoofdprijzen bij de winnaars thuis komt uitreiken. Duys zegt: „Ik ben er in geston ken. Ik zou zitting hebben in een ju ry om slagzinnen voor The Reader's Digest te beoordelen. Dat namens mij een briefkaart zou worden verzon den, daar wist ik niets van af. En dat ik prijzen zou uitreiken, daar is mij ook niets van bekend". Bij The Reader's Digest reageert men laconiek: „Natuurlijk is Duys op de hoogte. Wij hebben een con tract. Daar is alles in vastgelegd". Duys zegt dat hij er iets tegen gaat doen. Hij wil niet zeggen wat. „Dat zou niet erg elegant zijn". (ADVERTENTIE) Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Kamemelkstraat6 Breda tel. 01600-31948 Willen de socialisten overigens hun beide moties van wantrouwen kunnen indienen, dan zal de agenda van'de raadsvergadering daartoe de ruimte moeten geven, en dat is tot op heden nog niet het geval. De (ADVERTENTIE) Graetz maakt super-radio's met subliem stereo-geluid. Door middel van een automatische afstemming is elke gewenste zender onder handbereik... Druk op de knop dan gaat een grandioze wereld van geluld voor u open. Dan komt alle techniek tot z'n recht die Graetz in deze radio's heeft toegepast. De vorm geving geeft nog een ekstra dimensie aan de prachttoestellen die u geleverd krijgt inklusief 2 geluidsboxen. Leg uw oor te luisteren bij de erkende Graetz handelaar. En ontdek het zelf. Stereo in 1971 is Graetz. 100% Nederlandse garantie door „Graetz (Nederland)" garantie-zegel. ln het Amsterdamse hotel Okura is gistermiddag bekend' gemaakt dat Malando en zijn orkest op vijf sep tember voor de vierde keer een toer- nee door .Japan zullen gaan maken. Op de afscheidsreceptie reikte de heer Arao Otha van de Japanse ambassade een gouden plaat aan de orkestleider uit. Zowel Malando als de dochter van de ambassadefunctionaris zijn nol bewondering voor het kostbare ge schenk. De AOW-, AWW- en de WAO-uitkeringen alsmede de kinder bijslag zullen als volgt worden verhoogd AOW: Per jaar Voor gehuwde bejaarden van 6456.tot 6840,- voor ongehuwde bejaarden van ƒ4554,tot ƒ4824,van ƒ379,50 tot ƒ402.- Per maand van 538,tot 570.-— AWW: voor weduwen met kinderen van 6456.tot 6840,van 538,tot 570. voor weduwen zonder kinderen van ƒ4554.tot ƒ4824,van ƒ379.50 tot ƒ402. voor wezen tot 10 jaar van 1458,tot 1548.van 121,50 tot 129 voor wezen van 10 tot 16 jaar van ƒ2160,tot 2292,van ƒ180,tot 191 voor wezen van, 16 tot 27 jaar van ƒ2814,tot ƒ2982,van ƒ234.50 tot ƒ248.50 WAO De vóór 1 april 1971 ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zullen met ingang van 1 augustus 1971 in het algemeen met 5,87 pot. worden verhoogd. Aangezien in de arbeidisongeschiktheidsuitkeringen, die na 31 maart 1971 zijn ingegaan, reeds een deel van de loonstijging is ver werkt, zullen deze uitkeringen niet volledig met 5,87 pet. worden ver hoogd. De verhoging van deze nieuwe uitkeringen bedraagt, indien zij zijn ingegaan in de maand april 1971 5,56 pet., mei 1971 4,94 pot., juni 1971 4,03 pet., juli 1971 3,74 pet. Kinderbijslagen per kwartaal voor een eerste kind van 140,40 tot 148,98; voor een tweede en derde kind van 158,34 tot 167,70; voor een vierde en vijfde kind van ƒ211,38 tot ƒ223,86; voor een zesde en zevende kind van ƒ234, tot 248,04; voor een achtste en elk daaropvolgend kind van 258,96 tot ƒ274,56. Deze verhoging zal per 1 juli 1971 ingaan. DJAKARTA (ANP) Op de ze vende dag van het staatsiebezoek aan Indonesië zijn de wegen van konin gin Juliana en prins Bernliard uiteen gegaan. De koningin vertrok per straalvliegtuig uit Djokjakarta naar Bali, de prins vloog naar Medan op Sumatra. Zaterdagmorgen keren bei den terug naar Djakarta voor het afscheidsdiner. De koningin werd op het vliegveld van Bali ingehaald met een wel- komstdans door 30 meisjes. Ze ver trok naar Tampak Siring, het buiten verblijf van de president, waar zij de komende drie dagen zal logeren. Prins Bernhard verblijft op Suma tra voor een driedaags bezoek aan Medan en aan het Tobameer. De prins en zijn klein gevolg maakten de reis van Djokjakarta naar Medan in een Hercules legervliegtuig. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM Uit de etalage van een uurwerkhandel in Amster dam is gisterochtend vroeg een partij horloges ter waarde van ca. 70.000 geroofd. Twee gewapende mannen pleegden gisteren eveneens een overval op een kantoor van het diepvriesbedrijf Iglo: buit 24.000. Op de Keizersgracht ging een ongeveer 42-jarige man er bij een confectiezaak met ongeveer 1400 gulden vandoor. HOUTEN (ANP) Een 83-jarige vrouw en een 77-jarige man, inwo ners van het verpleegtehuis St. Hie- ronymus te Utrecht, zijn overleden en zes andere inzittenden allen in de tachtig jaren van een busje werden gewond, toen dit busje woensdagmiddag bij Tuil en 't Waai (gemeente Houten) verongelukte. Het busje werd door de wind van de dijk gedrukt. De bejaarden van het tehuis waren een dagje uit. Burgers en buitenlui, Hendrik Koekoek, de laatste Boer in de Tweede Kamer, heeft deze week een balletje opgegooid dat even rond is als de redenering van Koekoek logisch. Wij, parlementariërs en mi nisters en staatssecretarissen, zegt hij, verdienen zo'n fors salaris, dat daar best wat af kan, nu de ploeg van Biesheuvel toch zo nodig aan het bezuinigen is geslagen. Steek de hand in eigen boezem, nietwaar. En daarbij stelt Koekoek de Indiase premier Indira Ghandi ten voor beeld, zij het niet zo letter lijk als hier gesuggereerd zou kun nen worden. Degenen die meesmuilend glimla chen om Koekoeks voorstel, verdie nen zelf goed of menen nog steeds, dat leiders die door het volk geko zen, resp. uit het volk genomen zijn, daarmee een soort goddelijke Olym pus bestijgen. Maar ondanks de Ghandi's en de Koekoeken ben ik niet zo optimis tisch, want het is nog steeds gelijk de oude wijze sprak: „De wereld is een kiekenkot: de bovenste vervui len de onderste". De elf ex-rokers van Max Tailleur, u herinnert zich nog wel, houden za terdag een reünie. Deze elf mensen zouden van Max elk duizend gulden krijgen, als ze vanaf 5 februari jl. niet meer zouden roken. Ze zijn nu zo'n zeven maanden bezig en gaan elkaar zaterdag kennelijk sterkte toe wensen. Dat gebeurt curieuzerwijze in de enige straat in Nederland waar een rookverbod geldt. In die straat, de Achterweg in Genemui- den, mag dus niet worden gerookt. Dolfijnen gaan, sinds ene „Flip per" de beeldbuis heeft bezwom- men, over het algemeen voor zeer intelligente dieren door. Nou, vol gens de Britse prof. Richard Harris- son kunnen we Hat wel vergeten. De prof. die al 25 jaar lang een studie maakt van dolfijnen, heeft zijn stu denten, en de wereld, onthuld dat dolfijnen hoogstens even intelligent zijn als een intellegente herdershond. En hij geeft daar een, m.i. ijzerster- ke, verklaring voor: Als deze dieren, zegt hij, werkelijk over een super- intelligentie zouden beschikken» dan zouden zij zeker hun tijd niet ver doen met het opduiken, van geld stukken en „andere stompzinnige kunstjes". En om de verwarring op ons we gennet nog groter te maken schijnt er nu een wetenschappelijk rapport in geheime laden te liggen slinge ren, waarin staat dat het instellen van maximumsnelheden op autowe gen de zaak er helemaal niet veili ger op zou maken. Vooropgesteld dat de Nederlandse automobilist zich dan al aan een maximumsnelheid zou houden. Openbaar vervoer is in ieder ge val minder gecompliceerd. Waarmee ik alle passagiers op het meest openbare vervoermiddel ter wereld, moeder aarde, groet. MERIJN. (ADVERTENTIE) Eerst prij's vragen bij Europa's goedkoopst» speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31948 Rotterdam 1 Den Haag I Utrecht Breda (ADVERTENTIE) RutonR01311: een wasautomaat met 20% betere waswerking door een schuin geplaatste trommel. Ruton wasautomaten reeds v.a.f 718.—

de Stem | 1971 | | pagina 17