Beste materiaal is niet ïoaeliik voor iedereen Korfbal brengt in meeste gevallen weinig kosten mee 'asters hengelsport ijn afhankelijk an de luxe-wensen irt is nu rijzen DAMMEN DENKSPORT EN GOEDKOOP OOK Voor gewone man in de roeisport geen plaats trainingspak nodig sprint de witte raaf soot arsenaal hulpmiddelen uegenhengel weinig bekend Atletiek, dammen, hengelen, korfbal en roeien rdesport en AANSCHAF SCHOEISEL IS NIET TE DUUR BIJ CONTRIBUTIE IS ALLES INBEGREPEN meegaat naar een uitwedstrijd een rijksdaalder. On geacht waar het is. Iedereen kan dan kosteloos deel nemen aan twee nummers. Het inschrijfgeld wordt betaald door Sprint. De mensen, die voor grote wedstrijden door de KNAU worden uitgenodigd, ont vangen van de bond een onkostenvergoeding. Maar er zijn natuurlijk nog genoeg wedstrijden waar atleten op eigen gelegenheid heen gaan. Dan moeten ze zelf betalen". En dat loopt op, want naast de wedstrijden in het weekend zijn er in de zomer vele avondrneetings op door-de-weekse-dagen. En' niet altijd even dicht in de buurt. Bij Sprint zijn vele voorzieningen.. Mevrouw Hasselberg: „De wedstrijdatleten kunnen/ gebruik ma ken van de masseurs, terwijl hen ook een dokter ter beschikking staat. Dokter Van Biakel is voor de jeugd en dokter Van Opstal voor de senioren. Voor een keuring moeten de atleten drie gulden betalen. Na een telefonische afspraak kunnen ze tussentijds echter altijd kosteloos terecht". Voor de jeugd doet Sprint ook veel: „Voor de wintermaanden hebben we voor de pupillen een buitenibaanprogramma. Er worden in die periode bijzonder veel. activiteiten ontwikkeld". Om er een paar te noemen: een dropping, een hearing, een bosspel, een sinterklaasfeest. „We heb ben dit jaar ook twee jeugdweekends gehad in Chaam. Daarvoor moest wel extra betaald worden, want zoiets is niet voor ons op te brengen. Ze moesten vijftien gulden per persoon per weekend betalen, maar daar was dan alles bij inbegrepen. Dat is toch niet veel. Ze zijn een heel weekend op pad". -Een voordeel voor de vereniging is er ook aan verbonden. De heer Hasselberg: „Het geeft ©en be paalde binding tussen de leden". BREDA Wie atletiek wil bedrijven in vereni gingsverband kan dat voor een redelijk bedrag doen; de contributie is bij de meeste verenigingen niet hoog. Vooral voor beginners, en dan speciaal de pupillen (tot 12 jaar) de jongste categorie, die de KNAU nog maar sinds enkele jaren kent hoeven er geen financiële problemen te bestaan. De pupillen betalen nog geen vijftig gulden contributie in het jaar. Een broekje, shirtje, een paar sokken en een paar gewone gymnastiekschoenen (goed vijf tientjes) sport te beoefenen. Voor het materiaal zorgt de vereniging. Eigenlijk voor iedereen hoeft atletiek niet duur te zijn. Ook senioren betalen niet al te veel voor een lidmaatschap. „Bij ons", zegt mevrouw Hasselberg, secretaresse bij de Bredase .atletiekvereniging Sprint, waarbij haiar echtgenoot voorzitter van de jeugdcom missie is, „is de contributie vijf gulden per maand voor senioren en vier gulden vooj- junioren. Daar is 3,50 gulden afdracht aan de bond bij inbegrepen. En daar kunnen ze tweemaal in de week voor trainen. We zullen echter wel in de toekomst met de contribu tie omhoog moet-en, want er moet zoveel van betaald worden". Voor wedstrijdatleten ligt de zaak wel wat anders. Die hebben naast een paar goede traindngs- sehoenen (rond de veertig gulden) spikes nodig. Die zijn al voor 25 gulden te verkrijgen, „maar dan heb je niet de beste", aldus mevrouw Hasselberg, „voor goeie ben je toch gauw een zestig, zeventig gulden kwijt" De belangstelling voor de korfbalsport mag dan constant zijn, voor wat betreft de financiële Jeant van de zaak hoeven de beginnelingen echt geen nee te zeggen tegen deze tak van sport. En dat is geen materiaal dat jaren meegaat. Me vrouw Hasselberg: „Per seizoen heb je wel een paar trainingsschoenen nodig. En na een seizoen moet je ook nieuwe spikepunten hebben". Een trainingspak is ook onontbeerlijk voor een wedstrijdatleet, wil hij mee dan moet je toch een zestig, zeventig gulden op tafel leggen. Het is in feite zo: des te beter een atleet wordt, des te meer gaat zijn hobby hem kosten. Het is al gezegd: materiaal (vanzelfsprekend speelt daj geen enkele rol bij lopers en springers) hoeft een atleet niet aan te schaffen. Maar een topatleet op de technische num mers doet dat veelal wel. De reden is meestal dat de vereniging het zich niet kan veroorloven het beste materiaal te nemen. Vooral bij kleine verenigingen is dat het geval. Nu lopen een kogel en discus niet zo verschrikkelijk in de papieren: Anders ligt het echter met een speer (prijzen tussen de 200,en 300,en een polsstok (prijzen tussen de 200,en 350,—). Ook het reizen kan een kost bare aangelegenheid worden voor de goede atleten. Mevrouw Hasselberg: „Bij ons betaalt iedereen, die Veel verenigingen zullen jaloers zijn op Sprint, want de Bredase vereniging is geen doorsnee-club. De meeste verenigingen beschikken niet over zoveel ka der als Sprint en staan er financieel lang zo gunstig niet voor. Sprint is een witte raaf, zelfs vergeleken snet de grote clubs in het westen van het land, waar de bestuurders duizelen als er over medische begelei ding wordt gesproken of massage. Bij Sprint is het mogelijk. Het heeft honderden leden, waarvan een groot deel trimmers, die geld in het laadje brengen en die de vereniging nauwelijks iets kosten. Maar ook Sprint zou er niet zo'n moderne aanpak op na kunnen houden als het niet van gemeentewege gesteund werd. Mevrouw Hasselberg: „Wij krijgen per lid subsidie en bovendien wordt er sterk op de baanhuur gesubsidieerd". De meeste clubbestuurders zouden al likkebaarden als ze een sintelbaan, een van de beste van Nederland, ter beschikking hadden I lui van de vele heugelsportenthousiasten in actie. De hengelsport telt een Lgrote aanhang in ons land. TERHEIJDEN „De belangstelling voor de korfbalsport blijft constant. Het is geen sport met een grote groei. Er komen wat leden bij bij de verschillende verenigingen, en er vertrekken er een paar. Maar groeien, nee, dat niet", zegt de heer S.A. Mostert, voorzitter van de afdeling korfbal van de sportvereniging Terheijden. Mostert; „En toch hoeven ze het niet te laten omdat het te duur zou zijn. De korfbalsport is een van de goedkoopste sporten die er is. Vooral voor de jeugd is het aantrekkelijk financieel om de korfbalsport te gaan beoefenen. Wat dat betreft zit de sportvereniging Terheijden helemaal gunstig. We hebben een sportvereniging met zeven verschillende takken van sport. De afdeling korfbal is er een onderdeel van. Dat is temeer gunstig omdat de korfbalafdeling meeprofiteert van het geheel. We delen mee in de'toto-opbrengst en de opbrengst van de kantine. Uiteraard leveren de afdelingen als voetbal en handbal grotere bijdragen aan het totaal. Maar als de korfbalafdeling een tekort heeft, wordt dat aangevuld met geld dat de andere afdelingen over hebben. JBDA Hengelsport wordt overal te lande beoefend en telt meer ngers dan welke sport ook. Dit wijst er al op dat de hengelsport f niet duur is. De kosten variëren sterk en zijn afhankelijk van de fensen, die de hengelaar in kwestie stelt. Men kan immers reeds voor .lijksdaalder een bamboe-hengel kopen en voor een gulden een .fleet tuig. Aldus gewapend, met een simpel sneetje brood op zak, kan 34e waterbewoners reeds te lijf gaan. fe'.: doorgaans is deze goedkope pret weggelegd voor jeugdige hengelaars- At-fej, cite nog niet geperfectioneerd zijn, het nog moeten doen met ïittten en de hengelsport noodzakelijkerwijze op een vrij pömitie- (fflaaiK Woef enen. De meer gevorderde hengelaar zal ecihter doorgaans leas men geld besteden aan zijn hobby, aangezien hij er steeds meer voor krijgt, steeds meer mogelijkheden ziet en vindt en derhalve zijn trusting steeds weer uitbreidt. Om te .beginnen kan men er een fel werphengels op na houden, die, compleet reeds voor vijftien gulden rtygen zijn, maar ook ver over de hondend gulden per stuk kunnen Om te beginnen heeft de korfballer enkele uitgaven te doen. Aanschaf van shirt, schoenen speciaal voor de zaal en broekje kosten voor de senioren, die twee paar schoenen nodig hebben, zo'n tachtig gulden per jaar en voor de junioren en aspiranten vijftig gulden. Wat betreft de contributie voor de Terheijdense korfballers gelden de volgende bedragen: senioren f 75,- per jaar; junioren f 47,50 per jaar en aspiranten en pupillen f 35,- per jaar. Mostert: „Die bedragen zijn niet zo hoog, mede door de gunstige regelingen hier in Terheijden. Al moet ik er bij opmerken dat in West- Brabant en Zeeland beslist niet veel lagere of hogere bedragen betaald worden. Het ligt bij de meeste verenigingen op hetzelfde niveau. BKC bijvoorbeeld uit Breda ligt gelijk met Terheijden, terwijl ELKV uit Etten- Leur iets lager ligt, maar de contributies ook moet verhogen door de steeds stijgende kosten. „Wel toekomst voor teketbal ieten gaan." «naast kan men eeen aantal gewone hengels kopen, lange of korte, fiberglas, bamboe of riet, al of niet uitschuifbaar. De kosten variëren van een rijksdaalder tot ook ver over de honderd gulden Een goede hengelaar zal er bovendien naar streven een uitgebreid naai aan hulpmiddelen te hebben om zijn specialiteiten eigenhandig te ;™™'?en. Een werpnet en schepnet zijn doorgaans niet zo duur. maar Su'li ,zo».enaam('e hutkist van de hengelaar, die wel als zit wordt J; windt zich meestal ook nog een hele partij kunstaas, kunstvisjes, sPMers, jigs, plugs en noem maar op. Want de echte hengelaar is ,'ens en derhalve is er, vooral de laatste jaren een enorme variatie aan u i "f 4e markt gekomen, ook al even fluctuerend in de prijzen als de Voordeel is dat bij de contributies alles is verdisconteerd. Zaalkosten en reiskosten zijn bij de bedragen inbegrepen. Mostert: „Vooral die reiskosten tikken behoorlijk door. Wij moeten met ons eerste team bijvoorbeeld vijf keer naar Den Haag, we spelen voorts in Rotterdam, Dordrecht en Leiden. Nogal afstanden dus. Daairom liggen de contributies verhoudingsgewijs bij de korfballers en handballers wat hoger dan bij de overige afdelingen. In Terheijden hebben we nog een gunstige regeling voor de jeugd. Meerdere jeugdleden- aspiranten, junioren en pupillen, allen beneden de achttien jaar betalen slechts de helft aan contributie. Slechts een lid uit een gezin betaalt de volle prijs. Tevens is er een uitstekende subsidieregeling van de gemeente. Er is een fikse subsidie op de jeugdcontributie en op de technische leiding. Daarom ook hebben we een kundig trainer kunnen aantrekken in de persoon van de heer Mulders uit Dordrecht, Er is tevens een subsidierege ling voor de afdeling vorming. Financiële steun voor jeugdkampen, contactavonden en cursuswerk. Door dit alles is het mogelijk dat de contributies zo laag zijn. Voor wat de financiële kant betreft hoeven de liefhebbers van de korfbalsport geen nee te zeggen. Er zijn heel wat duurdere sporten op te noemen". tfden ingezet in de diverse O Het echtpaar Hasselbergs, dat zich inzet voor de atletiekvereniging Sprint uit Breda. Mevrouw Hasselbergs als secretaresse van de vereniging en haar man als voorzitter van de jeugdcommissie. DORDRECHT „Van roeien", zegt mr. T. J. Markenstijn, secretaris van de Koninklijke Dordrechtsche Roei- en Zeilvereniging (sinds de oprichting in 1851 is de naam nooit aangepast aan de veranderingen in de Nederlandse ta.a.1)„wordt altijd gezegd dat het een dure sport is. Ik zie dat pertinent niej zo. Als je één dag een rotte kano huurt ben je vijftien gulden kwijt Bij ons kan men een heel jaar - dag-in-dag-uit - roeien voor een goeie 150 gulden". De vergelijking gaat natuurlijk mank, want de rotte kano wordt in dat geval verhuurd door een bedrijf dat uit het toerisme peurt wat eruit te halen valt. En bij een sportvereniging wordt geen winst beoogd. Qua contributie is roeien vergeleken met vele andere takken van sport wel degelijk een dure sport, hoewel er wel onderscheid wordt gemaakt in leeftijden ©n burgelijke status wat betreft de kosten van een lidmaatschap. De heer Markenstijn: „De senioren betalen als contributie 100 gulden per jaar en voor elke keer roeien 3 gulden, met een maximum van veertig gulden per jaar. Bijkomende kosten zijn 6,50 verzekering (wij hebben een intern schadefonds), contributie KNRB - tien gulden - en een bijdrage van een gulden in het botenfonds, waaruit nieuw materiaal wordt aangeschaft. Junioren (tot en met het jaar waarin ze 18 worden) betalen 100 gulden contributie, waar het roeigeld bij inzit. De contributie van de roeibond bedraagt voor hen vijf gulden. Voor de jeugd beneden de 14 jaar is de contributie 50 gulden, waar verder niets meer bijkomt. Dan hebben we ook nog de categorie studenten - zij die middelbaar of hoseronderwiis volgen. voor wie dezelfde regeling geldt als de junioren" De Koninklijke Dordtse vormt zo ongeveer wel een graadmeter voor alle bungerroeiverenigingen. De heer Markenstijn: „In deze contreien liggen wij ongeveer het laagst. Maar wij zitten bijvoorbeeld weer hoger dan Honte in Middelburg, waar ze overigens geen bootsman - wij hebben er twee - en een vast botenhuis (veel minder onderhoudskosten dan aan een drijvend, wat noodzakelijk is door het veranderend getij) hebben". De kleding kost roeiers niet meer dan een paar tientjes. Schoenen zijn soms zelfs niet eens nodig, want die zijn bij de nieuwste boten tegenwoordig ingebouwd. Bij de studentenroeiverenigingen liggen de kosten meestal flink wat lager, maar dat komt door de subsidie, die de universiteiten verstrekken. De gewone man in Zuidwest-Nederland hoeft zich overigens niet druk te maken over de hoge contributie, want beneden de Moerdijk is er alleen in Middelburg maar een burgerroeiverenigmg, waarvan er in totaal slechts een kleine dertig in ons land zijn. Wie wil roeien zal dus een sloep moeten buren bij de Biesbosch of het Veerse Meer. VLISSINGEN Dammen is een denksport en dat betekent meestal dat het erg goedkoop is. P. Goedbloed, wedstrijdleider van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond beaamt dat dan ook grif. Er is voor hem echter één maar en dat is: „Dammen kost veel tijd. Tenminste als je het goed wilt doen. En als je die tijd om gaat rekenen in geld dan is het erg duur. Maar de meesten doen dat natuurlijk niet". Goedbloed vindt het maar moeilijk om te berekenen wat dammen in werkelijkheid kost aan de beginneling. Goedbloed: „Het ligt er aan op welke manier je begint. In feite hoeft het alleen maar de contributie van een vereniging te kosten. Meer niet. En dat ligt gemiddeld op twee gulden per maand. Een bord en schijven hoef je niet te hebben, want die heeft de club voor je. Maar wil je het goed doen, dan moet je toch wel een bord thuis hebben om de partijen na te kunnen spelen en te bestuderen. Verder zul je als beginner wat boekjes aan moeten schaffen om de theorie te kunnen doornemen. Die boekjes heb je in alle prijsklassen. Van vier tot meer dan vijftig guilden. Echt dammen is geen dure kwestie'. In Zeeland zijn de reiskosten voor de competitie-dammers ook geen jrobleem. De afdeling van de Koninklijke Nederlandse Dambond heeft daarvoor een unieke regeling ontworpen. Goedbloed: „Elke vereniging mag naar uitwedstrijden met twee particuliere auto's. De kilometerprijs van elke auto wordt dan door de bond betaald. Nu zijn er clubs die hun teaim vervoeren in drie auto's om een beetje ruimer te zitten, maar dat moeten ze zei* weten. Voor twee auto's krijgen ze vijftien cent per kilometer. Volgens mij is dat een zeer goede regeling". Wat de top van de Nederlandse daimwereld betreft gelooft wedstrijdleider Goedbloed dat ook Sijbrands en dergelijke mannen niet veel geld steken in het dammen. „Die reizen en trekken van toernooi naar toernooi en kijken echt wel uit dat ze de toernooien pikken met het meeste prijzengeld. En zo kunnen ze nog aardig wat verdienen ook...", Roeien, nog steeds een sport die voor de élite gerekend wordt. Bene den de Moerdijk is er slechts een burgerroeivereniging. „Sterkste dammers kunnen nog aardig wat verdienen ook'

de Stem | 1971 | | pagina 35