OVERSTEN BEREIKEN NIETS IN PORTO RICO ARBEIDSONRUST IN EGYPTE Sadat hekelt Jordanië KOSYGIN WIL MET NIXON PRATEN Meerderheid voor aanhangers Thieu meden naar -pakistan HANDEN SCHUDDEN IN DJOKJA ik! binnenland buitenland Veten dol ^sem postgiro: ^gratisen nog ^/orentetoe. Uit Oosl-Pakislan AL RUIM ACHT MILJOEN VLUCHTELINGEN Bij ondertekening van verdrag over Berlijn: Buit 8 mille bij bankoverval Fabriek bedreigd met sluiting: voor 65 man ontslag Collectezakje voor stakers VERKIEZINGEN Z.-VIETNAM Bij wervelstorm in Japan al vijftien doden PLAN CHJO Federatie van jonge christen democraten J IMF WERELDBANK Westcluits plan voor nieuw valutastelsel 31 au9ustus 1971 13 nkters van Buitenlandse Za l'L Nederland en Indone- ben, wals dat heet diep en door wederzijds begrip rMe besprekingen gevoerd. bete hangijzers van Zuidoost- i daarbij onbesproken gela- onderheid is er overleg ge- Lr bet Ambonezenvraag- tis natuurlijk prettig dat de tussen de beide soevereine i' zover zijn opgehelderd, "onder al te grote emoties rgelijke problemen kan wor- raat. za| bet mensen met een ontwikkeld geheugen ver- ebben dat er blijkbaar niet -ben over de bewoners van enwoordig West-lrian heet. en tien jaar geleden stond er wrede een passage „dat de s zich een eigen plaats in langstelling hebben verwor- je eigen plaats is in het pro- van het koninklijk bezoek -nesië in elk geval niet tot ing gekomen. Toch zou het io en televisie een aardig ja geweest als Koningin en de minister van Buitenland- j, ook handdrukken en ge- n hadden kunnen uitwisse- de vertegenwoordigers met G of de EPANG, de politieke van hef Papoeavolk die nog n jaar geleden in woord en hun aanhankelijkheid aan inkrijk der Nederlanden be- Een minister van Buiten- Zaken moest zich zon gele- tot het aansnoeren van tiendschapsbanden toch niet (gaan. an soms nuttig zijn de din- n tot hun kale uitgangspun- g te brengen. De deining weigering van een plaatse- tbalvereniging uit Amster- tegen een eveneens lokale Montevideo (Uruguay) te vormt zo'n aanleiding. 3 berichten van ginds zou ndse ambassadeur op het en geroepen om een ver- t geven voor de uitspraken voorzitter van de Amster- club. En volgens berichten kt iou men zich al op Buiten» tover het door de am- ontgaven antwoord oriën- e zakenrover gevorderd zijn goed ons weer te herinneren "tbal een spel is dat voor intig spelers een plezierige en spannende vrije-tijds- 9 kan betekenen en dat ook "keurig aantal toeschouwers kant er hun verveling mee verdrijven. En verder dat negens zich geheel in de eer voltrekken, waar minis- |i ambassadeurs geen jota mee f te maken. fw heel wat gewonnen zijn t Uruguayaans-Nedertands k overleg zou uitmonden 1 simpele vaststelling der VnA? (ANP> De Kamer- st rk™ rBeek <PvdA> en ir la (KVP) vertrek- "ragmiitdag vanaf Schiphol ?*hl e» Calcutta. kb&mg van de Bangladesi- qn Londen zullen de beide Ka- vi„ ,.be20ek brengen aan sjtSri ml^nampen 6n cm> Sebieden bij Pakiston bezoe- en°fl!nf! ,is om naast feitelijke keMis °P te iSct achtergronden van vtPf^tariër, keren ePtember naar ons land i^£VERTENTIE) Twee leden van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Orde der Dominicanen, te weten overste M. Vijverberg (tweede van links) en overste E. van Waesbergen (derde van links) na aankomst op Schip hol. Links pater Lohman, een van de Nederlandse priesters die op Porto Rico van de bisschoppen ontslag kreeg aangezegd en die momenteel in Nederland zijn vakantie doorbrengt. Rechts overste E. Robben die ter begroeting op Schiphol aanwezig was. (Van onze correspondent) SCHIPHOL „Het ontslag aan zeven Nederlandse paters domini canen in Porto Rico staat in geen enkele verhouding tot het werk dat ze hebben gedaan. De beslis sing is niet rechtvaardig omdat de priesters geen gelegenheid hebben gekregen zich te verdedigen en niet de reden hebben vernomen van hun ontslag. Bovendien bete kent dit ontslag ook een bedrei ging voor de overige priesters die er werken". Pater F. van Waesbergen en M. Vijverberg, die deel uitmaken van de Nederlandse Orde der Domini canen, zijn na een verblijf van een week in Porto Rico, waar ze ge tracht hebben het conflict tussen de ontslagen Nederlandse domini canen en de Portoricaanse bis schoppen bij te leggen, niet erg optimistisch over een gunstige re geling van het conflict. Volgens pater Van Waesbergen hebben politieke overwegingen een rol gespeeld bij het ontslag. „De zeven Nederlandse dominicanen zijn jonge mensen die sociaal heel sterk bewogen zijn. Dit roept nog al wat weerstanden op. Waar schijnlijk worden onze confraters beschouwd als progressieve Neder landers die niet passen in het tra ditionele denkpatroon van de te rughoudende Portoricaanse geeste- -lijkheid", aldus pater Van Waes bergen. De bisschoppen hebben zich bij het ontslag beroepen op canon 454 van het Kerkelijk Wetboek, waar bij zonder opgaaf van redenen geestelijken uit hun functie kun nen worden ontheven. Tegenover de twee Nederlandse dominicaanse oversten werd gezegd dat in ieder geval geen morele, pastorale of politieke motieven ten grondslag liggen aan het ontslag. „We kunnen niet met ze samen werken", was het enige dat de Nederlandse oversten te horen kregen. Pater Van Waesbergen zei ervan overtuigd te zijn dat de sociale bewogenheid van de ontslagen Ne derlandse dominicanen een andere visie heeft gegeven op de kerk en het gezag. Pater Van Waesbergen zei uit drukkelijk dat de ontslaan domi nicanen niet aangesloten waren bij een politieke partij. „In hun socia le opvattingen in de praktijk kwa men ze wel in het vaarwater van links georiënteerde groeperin gen". Zes van de zeven ontslagen Ne derlandse priesters blijven voorlo pig op Porto Rico tot er een oplos sing is gevonden. De zevende pa ter, F. Lohman, is thans met va kantie in Nederlamd. „Ik ga echter wel terug, ik ben als psycholoog werkzaam op Porto Rico en heb aldaar contractuele verplichtingen. Bovendien kan ik de Portoricanen, op wien verzoek ik indertijd tot priester ben gewijd, niet in de steek laten", aldus pater Loh man. BANDOENG/DJOKJAKARTA (ANP) Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren aan de derde etappe begonnen van hun reis door Indonesië. In de loop van de middag kwamen zij in een speciaal voor deze reis be schikbaar gesteld tweemotorig straalvliegtuig op het vliegveldje van Djokja aan. Kort na twee uur in de middag landde de kleine tweemotorige Hawker op het vliegveld van Djokjakarta. Daarvoor had een Friendship van de Garoeda een deel van het gevolg van de ko ningin en de prins en enkele Ne derlandse en Indonesische hoge ambtenaren in Djokja gebracht. Kort nadat koningin en prins waren aangekomen stond een ontvangst voor leden van de Ne derlandse gemeenschap op het programma. Drie kwartier duur de deze ontvangst, waar konin gin en piwns de handen schudden van ongeveer honderd Nederlan ders. Het waren voor het over grote deel geestelijken die in en rond Djokja zendings- en missie werk verrichten. Rond zeven uur gisteravond werd het koninklijk paar ontvan gen door sultan Hamengkoe Boe- wono. In Djokja werd deze bij eenkomst bestaande uit een diner en een show van kleder drachten als zeer bijzonder er varen. In Djokja vindt men dat pas na dit bezoek van de konin gin aan het Kraton gesproken kan worden van werkelijk vriendschappelijke banden tus sen Nederland en Indonesië. Koningin Juliana en prins Bernhard hadden 's morgens een bezoek gebracht aan de Tang- koeban Prahoe, de bekende vul kaan bij Bandoeng en aan het blindeninstituut Wyata Goena, dat in 1901 door de Nederlander dr. Westhoff werd gesticht. NIEUW DELHI (Reuter) Het aantal Oostpakistaanse vluchtelingen in India bedraagt nu meer dan 8.250.000. De Indiase minister van Arbeid en Herstel, Khaldilkar, heeft dit aan een parlementaire commissie meegedeeld. In de afgelopen week hebben ruim 300.000 vluchtelingen de grens over schreden. Als dit zo doorgaat, zullen er binnen niet al te lange tijd tien miljoen vluchtelingen zijn. zei hii. (Van onze redactie buitenland) CAIRO - AMMAN De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteravond een felle aanval gelanceerd op Jor danië. Hij beschuldigde Am man er van niet meer deel te nemen aan de gezamenlijke strijd van de Arabieren tegen Israël. In een televisierede zei Sadat: „Er zijn nog twee staten die front maken tegen Israël: Egypte en Sy rië". Volgens de president vormen Libië en Soedan de achterhoede. Maar Jordanië heeft zijn troepen samengetrokken aan de Syrische grens in plaats van aan het Israë lische front en Irak heeft, zijn troepen helemaal teruggetrok ken", zei hij. De nieuwe federatie van Arabische republieken moet men nu openlijk zien als de hoeksteen van de str;id tegen de vjjand, aldus Sadat, die de bevolking opriep zich morgen in het referendum massaal uit te spreken voor de federatie met Libië en Syrië. Sadat waarschuwde nog, dat gebrek aan onderlinge saamhorigheid het Arabische front alleen maar kan vèr- zwakken. Wellicht doelde hij hiermee op „binnenlandse" moeilijkheden met de vakbonden. In het land waar staken verboden is hebben arbeiders toch een complete fabriek bij Cairo stil gelegd. Volgens een regerimgsverkla ring zou „een klein aantal arbeiders" de werkplaatsen van de ijzer- en staalfabriek Helwan hebben bezet en duizenden andere arbeiders opge sloten, terwijl de toegangen werden afgesloten. Volgens het blad „El Achram" zijn de verantwoordelijke leden van de directie en de betrok ken vakbondsleiders van hun functies ontheven; volgens andere bronnen evenwel gearresteerd. Zij zouden contacten hebben onderhouden met personen, die betrokken zijn geweest bij de samenwerking van mei j.l. te gen Sadat. De Egyptische president, die zon dag ook reeds de houding van Jor danië hekelde, onthulde dat Jordanië grote hoeveelheden wapens uit de V.S. heeft ontvangen „voor zijn even tuele strijd tegen Syrië". De Jordaan se premier heeft hierop geantwoord, dat „de verklaringen van de president van Egypte getuigen van een alge mene miskenning van de nobele rol van het Jordaanse leger in dienst van de heilige Arabische zaak". De Jordaanse regering heeft inmiddels besloten de grens met Syrië „voor ieder" te sluiten, in antwoord Op het blokkeren van de grens door Syrië sedert 25 juli. WENEN (DPA) De communis tische partijleiders van de landen van het Pact van Warschau met uitzondering van Roemenië en de Mongoolse partijchef Tsdenbal heb ben op hun bijeenkomst op de Krim op 2 augustus een plan besproken tegen het „offensief" van Peking op het gebied van de buitenlandse politiek. Dit is gisteren in Oosteuro- pese kringen in Wenen vernomen. Op de conferentie waarvoor de Roemeense partij- en staatsleider Ceausescu niet was uitgenodigd, zou o.a. zijn gesproken over de wens van Moskou, dat er vóór de reis van president Nixon naar Peking een ontmoeting tussen hem en de Sovjet-regeringsleider Kosygin tot stand wordt gebracht, b.v. bij de ondertekening van het vier-mogend- hedenakkoord over Berlijn. Voorts zou men willen streven naar een wereldconferentie van alle „anti- imperialistische partijen", die o.a. ten doel zou moeten hebben, het binnendringen van China in de Der de Wereld tegen te gaan. Ook zou de mogelijkheid besproken zijn, Mongolië nauwer te verbinden aan de organisatie van het Pact van Warschau. Deze bufferstaat tussen China en de Sovjet-Unie woont nu slechts als waarnemer de bijeen komsten van het pact bij. Als argu ment voor een nauwere binding zouden Rusland en Mongolië heb ben aangevoerd, dat de Gobi-woes- tijn een ideale plaats voor groot scheepse manoeuvres is, waarbij men zelfs kernwapens zou kunnen gebruiken. De meerderheid van de verdragslanden zou echter een „mi litair engagement" in Azië hebben afgewezen. Op de conferentie op de Krim zou tenslotte ook besloten zijn tot de ideologische strijd met Peking, die met uitzondering van Roe menië sinds enige weken in de pers van de landen van het ooste lijk blok gaande is. KOSYGIN. Naar in genoemde kringen in Wenen verluidt, heeft de Sovjet ambassadeur in Boekarest Ceau sescu er later van op de hoogte ge steld, dat zijn collega's op de Krim uiting hebben gegeven aan hun „bevreemding" over de Roemeense houding tegenover de Chinese volksrepubliek. EIJGELSHOVEN (ANP) Een jongeman heeft maandagmorgen bij een overval op de Boerenleenbank in Eijgelshoven (Zd.-Limburg) ca. 8000 galden buitgemaakt. Hij bedreigde de kassier met een op een pistool lij kend wapen De man is spoorloos. MEPPEL (ANP) De confectie- industrie Rademaker te Meppel heeft besloten binnenkort te sluiten. Er zijn niet alleen onvoldoende liquide middelen om de schuldeisers te beta len, maar ook wordt voor de produk- tie onvoldoende afzet gevonden. Voor de 64 personeelsleden is, in afwachting van de definitieve slui ting, vergunning aangevraagd voor een werktijd van nul uur. Getracht wordt voor het bedrijf een gegadigde of voor het personeel andere werk gelegenheid te vinden. (Van onze redactie buiten land) Een Spaanse bisschop heeft zijn steun gegeven aan stakende arbeiders en bevolen dat alle col lectes van zondag j.l. ten goede zouden komen aan de stakers. Deze daad door mgr. José Anto nio Infantes, de bisschop van de Canarische Eilanden, is waar schijnlijk uniek in de historie van het regime Franco. pit duidt op een nieuwe ontwik keling in de reeds gespannen ver- standhoudeing tussen de kerk en de staat. De bisschop heeft nauw contact gehad met de vierhonderd staken de transportarbeiders op de Cana rische Eilanden die sinds afgelopen mei, toen zij zich voor het laatst op het werk meldden, geen loon hebben ontvangen. I11 een pastorale brief waar schuwde mgr. Infantes: „Een groot aantal Spanjaarden ontbreekt het aan een sociaal geweten... Als dit zo door gaat zullen de consequen ties misschien niet te overzien zijn". Hij eiste voorts, dat de autoriteiten onmiddellijk een onderzoek zouden instellen naar het waarom van het inhouden van lonen door de trans portonderneming. Een ander voorbeeld van het wijder worden van de kloof tussen de rooms-katholieke kerk en de Spaanse staat komt uit een voor stad van Bilbao, waar volgens de traditie ieder jaar de burgemeester en leden van de gementeraad op de feestdag van Sint-Augustinus de mis bijwonen. Dit jaar echter heeft de parochiepriester de ge meentelijke autoriteiten koeltjes laten weten, dat hun aanwezigheid niet op prijs zou worden gesteld. Eerder dit jaar protesteerde de priester over de veronderstelde on verschilligheid van de gemeente raad met betrekking tot luchtver ontreiniging en andere sociale pro blemen. Mgr. Ciarda, de bisschop van Santander en apostolisch bestuur der van Bilbao, is over de zaak ingelicht. Hij is een liberaal pre laat die voorheen de regering tart te met zijn steun aan de Baskische nationalisten. SAIGON (AFP/RTR) De aan hangers van president Ngoeyen Van Thieu hebben bij de zondag gehouden parlementsverkiezingen de meerder heid in het Lagerhuis weten te be houden. In Saigon verwacht men dat de kandidaten van de regering ongeveer 90 van de 159 zetels zullen gaan be zetten. Z(j hebben daarmee echter niet een tweederde meerderheid van 106 zetels. De kandidaten van de regering hebben in de meeste provincies ge wonnen, behalve in de vier centrale waar de oppositionele boeddhisten van de An Quan.g de hand op het merendeel der zetels wisten te leg gen. Ook in de hoofdstad Saigon heeft de oppositie winst geboekt. In de der tien kieskringen van deze stad heb ben zes leden van de oppositie, onder wie de onder-voorzitter van het oude huis. dr. No Van Minh, hun zetels weten te behouden. Dr. Minh was de medekandidaat van het voormalige staatshoofd, generaal Duong Van Minh, die zich onlangs terugtrok als kandidaat voor de presidentsverkie zingen van 3 oktober, waarbij vol- TOKIO (AFP) De wervelstorm Trix heelt gisterochtend het zuiden van het Japanse eiland Kioesioe be reikt en reeds vijftien mensenlevens geëist. Zes mensen worden ver mist gens hem door de regering zou wor den geknoeid. Van de overige zetels in Saigon gingen er drie naar beken de regeringsaanhangers. Van de vier nieuw gekozen afgevaardigden staat niet duidelijk vast of zij de regering steunen of tot de oppositie behoren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de KVP-jonge- ren en de ARJOS gevonden kunnen worden voor een plan van de CH- jongeren, dan zullen die drie organi saties spoedig in een federatie van jonge christen-democraten gaan sa menwerken. De CH-jongerenorgani- satie zal zich zaterdag over dit plan uitspreken. Als de KVP-jongeren en de AR JOS positief reageren, zou de fede ratie al in het najaar tot stand kun nen komen. De minste moeilijkheden worden van de KVP-jongeren ver wacht. De federatie is bepaald voor een overgangsperiode. Na twee jaar zouden de drie jongerenorganisaties moeten fuseren. De samensmelting van KVP, AR en CHU zou in die periode ook ge stalte moeten krijgen. Volgens de CH-jongeren wordt een fusie van de drie partijen zonder meer funest ge acht. Er moet iets wezenlijk nieuws ontstaan, aldus een rapport van de CHJO. C vJ Er bestaat een wijs woord, vrien den, dat luidt: Prijs de dag niet voordat de avond is gevallen. Ik zou er een (naar mijn bescheiden me ning even wijze) toevoeging achter willen plaatsen int de trant van: want je weet nooit of-t-ie niet duur der is geworden, V De dag van morgen, 1 september, is ook zo'n dag. Iedere foute stap op 's Heren wegen wordt dan nog zwaarder bestraft dan reeds het ge val was. Niet alleen het leven wordt met de dag duurder, ook het slechte pad opgaan wordt steeds prijziger. V Een goede zaak lijkt mij, dat je nu ook een boete kunt krijgen voor het vervuilen van de straat. In zo'n land als het onze met zulke volle huizen en straten wordt het gewoon noodzakelijk voor een. leefbare sa menleving dat we met z'n allen de zaak extra schoon houden. De vervuiler betaalt - boete. Ik weet wel waarom de Zieken fondsraad de anti-conceptionele pil niet in het ziekenfondspakket heeft willen opnemen: de pil moet bitter blijven. Etna: ge-belg-d. Nou, daar zal menig braaf en nietsvermoedend gemeente-ambte naar in den lande wel even van opgekeken hebben, van de medede ling dat o.a. de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten bij parlemen tariërs te boek staat als een „rood instituut". Het is wel duidelijk om welke parlementariërs het hier gaat. Zouden de gemeenten daarvUt zo weinig uit 's rijks kas krijgen? „Uw auto haalt vast wel 120 km.... ....En uw rolstoel?" (Een harde slagzin voor veiliger verkeer uit het blad Hervormd Ne derland. Zeer aan te bevelen Reeds eerder mocht ik op deze plaats (dat is nou typisch ouderwet se krante- en redevoeringentaai) uw aandacht vestigen op het oorverdo vende speeltuig, dat de weinig fraaie benaming „klik-klak-ballen" heeft meegekregen. Het nederige Westbrabantse Heerle komt edoch de eer toe middels heuse klik-klak- kampioenschappen de jeugd met die dingen een middag te hebben bezig gehouden. Alleen vrees ik nu weer het ergste: regionale kiik-klak-kam- pioenschappen en nationale klik- klak-kampioenschappen en (wat de Heer verhoede) misschien wel klik klak-wereldkampioenschappen. -¥■ Intussen blijken vele kinderen met half gekneusde, of blauw gesla gen armen rond te lopen omdat die balletjes nogal eens uit de baan plegen te schieten. Sommige kinde ren kük-klakken nu met een leren band om de arm of, al vallen de mussen van het dak, met een dikke winterjas am. Jaja. V Speelgoed? Speelkwaad. 4- En tot morgen, want de problemen zijn, evenmin als de wonderende wereld uit. MERIJN (Van onze redactie buitenland) BONN De monetaire deskundi gen van de Westduitse regering heb ben in de afgelopen weken het „Bonner concept" voor een herzie ning van het monetaire wereldbestel opgesteld. Voor zover bekend wil de bondsregering de dollar als voor naamste valuta loslaten, het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) laten uitgroeien tot een centrale wereld bank en voor het internationale va- lutaverkeer vaste, maar geen starre, en voortdurend te corrigeren wissel koersen invoeren. Dat concept stelt als voorwaarde dat de tegenwoordige wisselkoersen worden gecorrigeerd, zo mogelijk door middel van een algemeen vrij laten van de koersvorming of door verruiming van de marges binnen welke de koersen zich rond de vaste pariteiten mogen bewegen. Dat zou voor de Verenigde Staten een de facto devaluatie betekenen en zou liet herstel van evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans ge makkelijker maken. Voor West- Duitsiand houdt het plan een kleine re revaluatie in dan wanneer de Duitse markt alleen ten opzichte van de dollar een correctie zou moe ten ondergaan. In plaats van dertien of veertien procent, zoals het IMF heeft uitgerekend, zou de revaluatie van de mark slechts aes jproaent behoeven te bedragen.

de Stem | 1971 | | pagina 13