Diskwalificatie herenteam kost promotie Yan Groezen ia Standdaarbuiten niet te kloppen antal irogra rijgt ndere TRIOMF QUESTER EN HEZEMANS PIJNEN IN OSSENDRECHT RAPPER DAN WAGTMANS 0® Ouill Sterilisatie: een feest uoor mannen Panaroma in Zirid- Hmerika: is Djan bang zith te uerslikken? Deze uueek in Ouifl vanLeest in het veen ziet men niet op een turfje daar zou ik na 1 september maar niet meer op rekenen 'iiSri voetbal schoenen zaalsport schoenen soepele spikes 10OS POSTEM M Broere wint bij amateurs sport ienm Verwende disco*' graf en voelen zich het meest thuis in de Van Leest* Fonoshop, gewone platenliefhebbers trouwens óók^j FONOSHOP lllffl Wrouw VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 10 aricteS augustus 1971 TURIJN (ANP) Groot was de verslagenheid zondagavond in het Nederlandse kamp nadat de totaal stand van de wedstrijden om de Europa Cup voor heren bekend was geworden. Een tweede plaats betekende geen promotie en dat alleen door een diskwalificatie van de 4 x 100 meter estafetteploeg. Diep teleurgesteld keerde de ploeg, die van de 15 nummers er liefst zes won, die vijf nationale records aanzienlijk scherper stel de, terug naar het hotel. De klap was hard aangekomen en wanneer we de eindstand bekijken zoals die officieel luidt: 1 Groot-Brittannië 137 punten, 2 Nederland 121 pun ten en we nemen dan de eindstand indien die vermaledeide- diskwali ficatie niet had plaatsgevonden: 1 Nederland 139 punten, 2 Groot- Brittannië 133 punten, is de teleur stelling begrijpelijk. Twee maal werd door drie van de zeven kamprechters geconsta teerd dat een Nederlandse zwem- mer te vroeg wegging. Bert Bergs- ma, als tweede zwemmer nam te vroeg over van Prijdekker, Lan- gerhorst volgde als derde man het voorbeeld en zou ook te vroeg zijn weggegaan. De Nederlandse ploeg leiding diende prompt een protest in tegen het feit dat de kamp rechters te dicht op de rand ston den, waardoor de startzwemmers gehinderd werden. Het werd door de jury d'appel afgewezen, hoewel op de tweede dag de juryleden wel verder van de bassinrand ver wijderd bleven. Van de andere protesten wegens te vroeg weg gaan werd een afgewezen (Bergs- ma), het tweede toegewezen (Lan- gerhorst). Het vonnis was geveld, Nederland zou immers op de twee de dag ontzettend hard moeten zwemmen wilde het de achterstand van 24 punten wegwerken. Dit is niet gelukt, hoewel er wel bijzonder hard werd gezwommen. Ton van Klooster was de grote man in dit gezelschap met liefst twee recordverbeteringen; op de 1500 meter vrije slag noteerde de Naarden-man 16.42.8 een verbete ring van liefst vijf seconden van zijn eigen toptijd, terwijl hij als tussentijd op de 800 meter ook 1,7 seconden onder zijn beste tijd bleef met 8.51.5. En dat nog in een race waarin Van Klooster hoege naamd geen strijd behoefde te le veren. Nummer twee, de Brit Ben ny, noteerde 17.10,0. Ook Hans El- zerman zag eindelijk zijn harde traningsaribeid beloond. Hij ver beterde het stoffige record op de 200 meter schoolslag van Van Em- pel (1962) met 1,7 seconde en bracht het op 2.33.8. Een tijd, die langzaam maar zeker het Europese niveau nadert. Op de 4 x 100 meter wisselslag estafette werd Oranje tweede maar verbeterde toch het nationaal re cord, dat nu op 4.04.5 kwam te staan. Bovendien vestigde het Ne derlands kwartet op de 4 x 200 meter vrije slag estafette een prachtig Nederlands record van 8.04.3 (Prijdekker 1.59, Bergsma 1.59, Langerhorst 2.01, Van Beek 2.04,3). Arnold Rood eiste het na tionaal record 100 meter vlinder slag op met 58,5 en Fratigois van Kruysdijk deed hetzelfde op de 200 meter wisselslag, waarop hij 2.16.9 noteerde. (ADVERTENTIE) 0tv' L ZWEMSTERS ONDANKS NEDERLAAG SUCCESVOL (Van een speciale verslaggever) BRATISLAWA Europa ligt nog steeds een flink eind ten achter bij Amerika en in dat Europa, dat eigenlijk alleen in de Hon gaarse Andrea Gyarmati een kampioene van gelijk kaliber voor han den heeft, komt het Nederlandse dameszwemmen nog iets te kort ten opzichte van Oost-Duitsland. Dat zijn de oppervlakkige conclusies van een tweede Europacupwedstrijd in Bratislawa, die de Oostduitse meisjes wonnen met een verschil van 17 punten ten opzichte van Nederland. In de recordraces lieten zij echter verstek gaan. Die rollen waren weggelegd voor Nederland en Hongarije. Hansje Bunschoten kwam in haar tactisch gezwommen race tegen Gu- drun Wegener vier tiende seconde onder haar eigen Europese record van veertien dagen geleden met deze tijd zou zij zich nog juist hebben gekwalificeerd voor de fina le van de Amerikaanse kampioen schappen en Andrea Gyarmati beloonde de vrijheid, die de Hon gaarse bond haar gaf door haar aan tal starts beperkt te houden, met twee Europese records: op de hon derd meter vlinderslag evenaarde zij het zes jaar oude record van Ada Kok (1.04.5) en op de tweehonderd meter rugslag verbeterde zij haar eigen toptijd tot 2.24.4. Niet zo in het oog springend, maar daarom niet minder belangrijk was de geestelij ke rijpheid, die het groeiproces van het Nederlandse dames-zwemmen blijkt te begeleiden. Enkele seizoe nen geleden zou de Nederlandse vertegenwoordiging volledig gede moraliseerd zijn geraakt door de streek, die Gabrielle Wetzko in het openingsnummer, de 100 meter vrije slag, de snel omhooggeschoten Enith Brigitha leverde. Nu zetten de meis jes de tanden op elkaar, haalden in het zwaar zwemmende bad, de pun ten weg, waar ze niet weg te halen leken (zo won Marjan Vermaat voor de Europese kampioene Tina Lek- veisjwili de 100 meter rugslag) en besloten zij de wedstrijd en tevens het seizoen 1971 met een ijzersterke 400 meter vrije slag demonstratie, die uitmondde in de op twee na beste wereldtijd van dit seizoen: 4.03.0. Oost-Duitsland won dankzij de als derde zwemster ingezette Sylvie Eichner, die bij de Europese jeugdkampioenschappen in Rotter dam ontbrak omdat zij zich speciaal voorbereidde op Bratislava. Ten op zichte van haar tussentijd van zestig seconden rond, gaf Enith Brigitha slechts eentiende van een seconde prijs. Het Antilliaanse meisje had zich niet op e enbetere wijze kunnen rehabiliteren. Hoe sterk Nederland momenteel in zijn vrije slag zwem sters zit, blijkt wel uit het feit, dat coach Nico van Dam na de eerste dag Astrid Verver en Cora Schouten op tijd had laten zwemmen om uit te maken wie van deze twee in de vrije slag-estafette zou mogen starten. Cora Schouten won dat duel in 1.01.9, dezelfde tijd, die Enith Brigitha in het persoonlijk nummer had gemaakt. In de estafette liet Cora Anke Rijnders' opening van 1.01.2 volgen door 1.01.3. Brigitha schoof naar de minuut en Hansje Bunschoten, die de dag tevoren haar eigen Europese record op de 400 meter vrije slag met 0,4 seconden scherper had gesteld, rondde de zaak af met 1.00.4. Voor het meren deel van de Nederlandse meisjes is Bratislava een succesvolle afsluiting van het seizoen geweest. Het „drie toppen programma", nationale kam pioenschappen, Europese jeugdkam pioenschappen en de Europacupwed strijden is voor sommigen te zwaar gebleken. Anke Rijnders en vooral Linda de Boer vielen iets terug. Eindstand in Bratislava is: 1 Oost- Duitsland 118 punten, 2 Nederland 101 punten, 3 Rusland 95 punten, 4 Hongarije 79 punten, 5 West-Duits- land 68 punten, 6 Groot Brittannië 60 punten, 7 Tsjechoslowakije 50 punten, 8 Zuidslavië 21 punten. ZANDVOORT (ANP) Zelden zal een buitenlands autocoureur op het circuit van aZndvoort zo harts tochtelijk zijn toegejuicht als de Oostenrijker Dieter Quester, nadat hij zondagmiddag met zijn zilver grijze BMW 2800 CS de zesde race om het Europese kampioenschap toerwagens boven 2000 cc had ge wonnen. Het ongebreidelde enthousiasme had twee redenen. Ten eerste was Quester moederziel alleen de hem belagende Ford Capri's van de Westduitser Glemser en diens soms unfair strijdende stalgenoot Helmut Marko (Oostenrijk) de baas geble ven, maar ook had hij de Nederland se lieveling Toine Hezemans dichter bij de (officieuze) Europese titel (ADVERTENTIE) (Van een wielersportmedewerker) STANDDAARBUITEN De Fri- sol-renner Harrie van Groezen heeft een fraaie „doublé" behaald in het afgelopen weekend. Zowel in Dor drecht als in Standdaarbuiten bleek hij niet te kloppen. In de zware slag van Standdaarbuiten trok hij alle registers royaal open. Alleen J. Zuydweg en H. Hartich kwamen in zijn vernielende spoor mee. Het drietal vluchters verdedigde op knappe wijze een voorsprong van een twintigtal seconden op het vier tal Frank Ouwerkerk, Lau Verweij, Henk Prinsen en Leo Boose. In de eerste fase van de wedstrijd onderscheidde zich onder anderen de Victoria-renner Ton Damen, die op het beslissende moment in de wedstrijd door pech achteruit werd geslagen. Zijn sponsor had echter toch reden iot lachen, want eerder op de midddag fietste zijn pupil Bert Broere naar een overwinning in Ossendrecht. De vraag zou overi gens toch geweest zijn of Ton Da- men de soepel draaiende Van Groe zen had kunnen volgen. De Made- naar dicteerde immers op fraaie wijze de slijtageslag. De rappe Ha genaar Rehorst won bij de nieuwe lingen zijn zoveelste wedstrijd en ook John Akkermans uit Zevenber gen was in zijn zegedrift niet te stuiten bij de adspiranten. De uitslag amateurs: 1 H. van Groezen Made de 100 km. in 2.21.15 uur; 2 J. Zuidweg Rotterdam, 3 H. van Harty Laaksedijk, 4 F. Ouwer kerk Rotterdam, 5 L. Boose Brielle, 6 H. Prinsen Hank, 7 L. Vi Pijnacker, 8 H. Stander Oude-T 9 P. Heyster Vlaardingen, Barten Zevenbergen, 11 p, v'at Breda, 12 P. Legierse Den Hi, H. Deusing Halsteren, 14 q" Nicolaas 's Gravendeel, 15 ft' drikx Heemskerk, 16 W. W( Heinkenszand, 17 H. van Hoi Wernhout, 18 T. Damen lJlver 19 A. Moerman Vlaardingen van der Meydien Puttershoet Nieuwelingen: 1 M. Rehorst Haag de 50 km. in 1.08.20 uur- Pirard Breda, 3 C. Stoutjesdijl Maartensdijk, 4 M. Gooyrnanslj dij'ke, 5 J. Muylwijlk BrieUe, Prinsen Raamsdonksveer, 7 J j kers Udenhout, 8 J. Damen lft hout, 9 F. Veldhuizen Culemb» J. van Dijk Ulvenhout, 11 j Harmsel Lage Zwaluwe, 12 M f sum Dordrecht, 13 J. koi Sprundel, 14 T. Bogers I 15 J. Verbocht Roosendaal. Adspiranten: 1 J. Akkerman venbergen de 25 km. in 35.26 n. 2 A. van Bragt Lage Zwaluw, j Jonkers Oud-Gastel, 4 A. van'p Sprundel, 5 K. de Brouwer Eli Leur, 6 K. St. Nicolaas 's Ga deel, 7 J. Maas Oudenboseb, 1 van der Ley Rotterdam, ü'j, Rooy Sprundel, 10 P. Schippt Prinsenbeek. SCHAKEN De zevende parfjj de Schaaktweekamp tussen de B' sische Nanna AleksandriaejdtZi Slavische Milunka Lazarai j Bladel na 42 zetten afgebia (ADVERTENTIES)" Het Nederlandse zwemstertje Hansje Bunschoten verbeterde tijdens de Europacupwedstrijden te Bratislava haar eigen Europees record op de 400 meter vrije slag en bracht dit op 4.31.3. l Het meest opvallende van oor het komende winterseiz» an Koos Postema, „Een groot an het zondagavondprogrami aken en de andere aanpak va er het Nieuws". Er zijn ook rogrammeerd. jet van het programma van ,os Postema is twee of drie per- «rijkheden samen over één on- trwerp, te laten praten, dat op het ibliek een intrigerende werking loeiend. Getracht zal worden de jsprekken in drie fasen te laten «lopen. De presentator zal eerst jokeren het verhaal los te maken, lama zal het publiek in de zaal 'fdeeltelijk worden uitgenodigd wat ■er van de gasten te weten te linen. Het ligt in de bedoeling ook l kijkers bij het programma te tokken door hen telefonisch vra- j te laten stellen. Het program- Kal rechtstreeks worden uitge- ihi vanuit studio Bellevue te «iSiirdam. h ie formule van het programma Jer klein uur U" komt geen wijzi- ïg zij het, dat.de keuze van de Jefwerpen dikwijls zal. gaan- in de Mmg van söcraal-'friedische pro- Ka. [Wat de actualiteitenrubriek „Ach- het Nieuws" betreft. Op dinsdag eenmaal in de maand aandacht .«den besteed aan de binnenlandse jlifek. „Achter Den Haag" heet de- 3 nieuwe rubriek. De uitzending gebracht. Hezemans werd namelijk in deze zelfde race met zijn okerge le Alfa Romeo winnaar van de tweede divisie (1300-2000 cc) en verhoogde daardoor zijn puntentotaal met negen tot 39. De tweede plaats van Glemser was „slechts" goed voor zes punten, hetgeen zijn totaal op 42 bracht. Met nog tweewedstrijden voor de boeg heeft Hezemans dus nog alle kans op prolongering van het bezit van de Europacup. Tijdens de race in de formule Vee vloog Theo Steekema in de zesde ronde uit de baan en reed door twee hekken heen. Hij raakte daar bij twee toeschouwers van wie een licht gewond werd. De tweede bleef, evenals de coureur, ongedeerd. (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT René Pijnen en Rini Wagtmans zorgden gisteren in de profkoers te Ossendrecht voor een boeiend slot van een verder bijzonder saaie wedstrijd. De Woensdrechter, die bijzonder veel aan hang langs het parkoers had, en de Willibrorder vluchtten in de laatste ronde weg van de Belgen De Bal, Willy in 't Ven en Van de Neste en Peter Post, met wie zij met nog ongeveer 85 kilometer voor de boeg uit het peloton ontsnapten. Daarmee haalde het tweetal een forse streep door de rekening van de rappe Fons de Bal. In de twee strijd tussen de ex-ploeggenoten (beiden stonden vorig jaar onder contract bij Willem II-GazelIe) 'was Pijnen juist iets sterker dan Wagtmans. Winden (Beverwijk), 25. F. Ongenae (België), 26. A. Jongkind (Aals meer), 27. M. Jongkind (Aalsmeer), 23. H. Benjamins (Hollandsche- veld), 29. A. v. Midden (Hilver sum), 30. Scheers De Lier). Ama teurs: 1. B. Broere (Oudenbosch) 80 kilometer in 1.53.12, 2. A. v. Opdorp (Hoogerheide), B. v. Dordt (Ooster hout), 4. F. Aarts (Roosendaal), 5. A. Kuzee (Kapelle), 6. H. Bakker (Rotterdam), 7. J. Moret (Rotter dam), 8. J. Voesenek (Prinsenbeek), 9. W. Smeekens (Gilze), 10. B. Geense (St. Philipsland), 11. P. Gödde (Zwijndrecht), 12. B. Slings (Alblasserdam), 13. W. Evertse (Tholen), 14. Breukel (Rozenburg), 15. B. Musters (Steenbergen), 16. J. Berghege (Roosendaal), 17. W. de Wilde (Kloetinge), 18. J. Moelker (Wemeldinge), 19. J. Raaymakers (Ossendrecht), 20. W. Kerkhof (Dordrecht). En dat ondanks het feit dat Pij nen al veel van zijn krachten had gegeven voor de prestatieprijs (300 gulden groot), waarvoor hij vaak als eerste de meet moest passeren, om dat Gé van der Winden, die in het begin van de koers een tijdlang met Wagtmans op kop lag, liefst achttien maal als eerste over de finish kwam. Bij de amateurs zegevierde Bert Broere. De Oudenbosscher, geen sprinter, liet niets aan het toeval over en sprong een ronde voor het einde weg uit de kopgroep van vijf, die ha 70 kilometer werd geformeerd en die verder bestond uit Aarts, Voesenek, Van Dorth en Van Opdorp. UITSLAGEN Profs: 1. R. Pijnen (Woensdrechtj 120 kilometer in 2.44.05, 2. R. Wagt mans St. Willibrord), 3. A. de Bal (België), 4. W. In 't Ven (Begië), 5. W. van de Neste (België), 6. P. Post (Amstelveen), 7. J v. d. Vleuten (Mierlo Hout), 8. J. Zoons (Voor schoten), 9. M. Omloop (België), 10. Katwijk (Oploo), 11. F. Verhaegen (Begië), 12 H. van Leeuwen (Den Haag), 13. J. v. Beers (België), 14. R. Steegmans (België), 15. W. Prin sen (Hank)., 16. R. Loysch (België), 17. T. Tabak (Egmond aan Zee), 18. G. Wuytack (België), 19. F. Brands (België), 20. M. de Koning (Scher- penzeel), 21. H. Junkermann (West- Duitslaiid), 22. R. Bukaeki (België), 23. G. Claes (België), 24. G. v. d. Beeld uil de koers te Ossendrecht: Rene Pijnen, gevolgd door Rini Wagt mans en de Belg Van de Neste. ATLETIEK De Oostduitse atle Heinz-Joachim Rothenburg heen dens de drielandenwedstrijd Buil® Oost-Duitsland-Polen 'n nieuw B» pees record kogelstoten gevestiga. kwam tot een afstand van 21-u ter. (ADVERTENTIEf plaats vanuit de directe omge ven Het Binnenhof. Er zullen andere interviews worden ge- met politici. De presentatie «Achter Den Haag" zal in handen van Hans Jacobs en Frits van 'r Poel, die free lance medewerker Jde VARA is geworden, pveneens eenmaal per maand ook dinsdag heeft „Achter het jeuws" een sterk gevarieerd ka- pter. Voor speciale interviews is bewerking verzekerd van de '"naliste Tri Betlem. Men stelt voor regelmatig bij bekende onbekende Nederlanders op be- i i te gaan. Op woensdagavond frat eenmaal in de maand in ,,Ach- ,f het Nieuws" internationaal ,5eds actuele buitenlandse thema's jU de orde gesteld. !?P.dinsdag, de nieuwe vaste tv- i°nd van de VARA staat verder 11 kort programma getiteld en zoen van de juffrouw". Het sramma beoogd ouders meer te eresseren voor het onderwijs van Mor Ter ondersteuning van dit 8 amma, dat een kwartier duurt ogelmatig zal worden uitgezon- f?n °P een aantal vrijdagen urnen nog enkele uitzendingen angere adem opgenomen, die 'ge aspecten van het onderwijs VOLLEYBAL Tijdens de Europe se kampioenschappen volleybal voor meisjes in Cecina verloor Nederland in poule A met 3-0 van West-Duits- land, terwijl in poule B Polen even eens een 3-0 nederlaag leed tegen Italië. West-Duitsland en Polen kwa lificeerden zich hierdoor voor de fi nale-poule. HONKBAL De promotiewedstrij den voor een plaats in de hoofdklasse C tussen HCK en Giants krijgen een verlenging. Zaterdag zegevierde HKC in Haarlem met 4-2, gisteren won Giants op eigen terrein de tweede wedstrijd met 1-0. Op 4 september wordt in Den Haag een beslissings wedstrijd gespeeld. (ADVERTENTIE) v.

de Stem | 1971 | | pagina 10