USEA IN DE STAAN EDREIGD iwoordiger Iculator ninghouw ige mannen| JONGE iNNEN WA WERELDWINKEL IN TERNEUZEN D '66 wil opening Baalhoek- discussie We willen helemaal geen kanaal Boeren in „bos" van lapmiddelen Wildgroei bij provinciale bibliotheek van Zeeland CBTB maakt beswaar tegen leiding straat stad streek 28.90 gelijk intrekking subsidie >ijk's houthandel !e MONTEUR ieek Zn. N.V. ndweer werkzaamheden ENDING faterstanden ieKt0ft -ziin in cenü" |o4^da6nuur.naVOnd °0g water Uuitzeniuro- p KOM, DIT WEEKEND GAAN WE ZOMAAR ERGENS NAARTOE 'KWEET N GOED HOTEL "'•iilt'ÜA; DCtTniRMETTOE LUIDE ROEP FACTOREN UITSTEL AFWEGEN Progiltransport via Zeeland AUTOKRASSER BEBOET MR. W. DE BRUINE: Raam-cao voor priesters bij kardinaal SCHOONVADER MISHANDELD 26 augustus 1971 I W5? 0F n Elektrische vruchtepers voor het snel en gemakke lijk persen van vruch ten meteen maximum aan sapopbrengst. Gemakkelijk schoon te maken. Ontstoord voor radio en T.V (Van onze kunstredactie) IN BOSCH/MIDDELBURG De toekomst van het Zeeuws Mu te Middelburg en het Noordbrabantse Museum te Den Bosch I jrnstig bedreigd door het intrekken van de rijkssubsidie. De I ureii van de 55 niet aan het rijk behorende musea in ons land L in een schrijven aan minister P. Engels van C.R.M. hun ver- Iting daaromtrent uitgesproken, van ons verkoop-appaijj fia, ambieert, en zo mogeii in de houthandel hebt, i k te solliciteren. BLAAN 24a BREDA hdiensttreding gevraagd; jUTOBEDRIJF aosch Tel. 01652-2673-25111 k een onbillijke zaak Int de Brabantse gedeputeer- Willem. „Samen met mijn ETin Limburg en Zeeland ga Ij. komende week overleggen lii hiertegen actie kunnen voe- I ffe kunnen beter te vroeg', 1 laat reageren", zegt dr. P. Men. directeur van net k Museum. Deze reacties ko- ^eigende uitvoering van Ij het regeerakkoord en het u van de commissie Nelissen y wordt: „de afbouw van L v00r de niet aan het rijk trende musea". k bezuiniging betekent een t„ van de tot op heden ge opolitiek van cultuurspreiding Vmoment, dat de ontplooiing lusea in v°lfe «ang is. <*e EU Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.NJH.I. op woensdag om 18.00 uur: Aanvankelijk regen met [onweer, later vrij zonnig en iren ongeveer normaal. Vooruitzichten in cijfers ge- over Nederland. aantal uren zon: 0 min.- en max.-temp.: orn- tl; kans op een droge van minstens 12 uur: 70 pro- i op een geheel droog et- p procent. g: aantal uren zon: 5 |uin.-temp.: omstreeks nor- tt.-1emp.: van ongeveer nor- Jft 3 graden onder normaal; een droge periode van min- ivwr. 33 procent: kans op een Iroog etmaal: 60 procent. ld aannemersbedrijf vraj/ Jen kan assisteren bij tó van nieuwe projekten. niet belangrijk. jjteren zonder ruime ervaring. I I onder nr. 16917. 18 jaar). choolde werkzaamheden [en omgeving. Imlnasingel 2 Breda 19988. |3 en vrijdag vanaf 9.30 «'I dag vanaf 14.30 - 16.00 uut. nog' een zonnige en taddag met een matige (wild, Temperatuur twin, feêitwihtig graden, zeewa- graden. Vooruitzich- tiiiig bij West-Frankrijk 9van vrijdag de be-wol- kans op een bui doen -~IAG (ANP) Konstanz I;1)! Rheinfelden 246 (-2); l?ii C-6); Plittersdorf |6 Maxau 441 (-1); Plochin- T v°uv.); Mannheim 263 Steinbach 132 (pl.ll); U® (pl.19); Bingen 166 JW)180 (pl.6); Trier 229 (- P nz 170 (-4); Keulen 127 fbhrort 280 (pl.8); Lobith E!> rannerdense Kop 857 Tg*g*™ (pl.4); IJssel- |jf); Eefde IJssel 318 (- p ei' 206 (-6); Monsin 5456 Jjtaen 3800 (-45); Belfeld "rave beneden de sluis Ne waterdiepten in de |L„„?n vermeld op de fe W rf 290> Driel" fcw7 'Js,selkop-Doesburg 245- ZutP" 2d0, Deventer-Windes- i Mssel bij km raai 923 Kj- "J®? en Zutphen zal de 7?daI27 augustus. bt fiT 3 enl9-23 uur; F «1 en 18.33 uur; len Sin en 9 uur; S» 17.34 uur; fSe 7.03 en 19.13 uur. bezoekersaantallen toenamen en de musea meer en meer kunnen appel leren aan de uit de maatschappij voortkomende vraag naar educatieve activiteiten", schrijven de directeu ren aan minister Engels. „Het is onbillijk om de subsidies -aan deze musea in te trekken", zegt Johan Wilieims. „Het rijk heeft nooit aan musea-spreiding gedaan. Waar om bijvoorbeeld het Van Gogh Mu seum in Amsterdam? Brabant zou evenveel aanspraak kunnen maken. Het rijk erkent deze eenzijdigheid en compenseert dat door subsidie aan de andere musea, die vooral buiten de randstad liggen. Worden deze subsidies ingetrokken dan blij ven alleen die in de randstad en een in Twente door het rijk betaald mu seum over. Het laatste subsidiebedrag dat ik bij de hand heb voor het Bossche museum (een zuiver pro vinciaal museum) is dat van '69: f25.000,-. Dat is nog niet het norma le derde rijksgedeelte van de ex ploitatie, omdat de gemeente Ben Bosch indertijd weigerde aan een nieuwe regerling mee te werken". „Ons museum wordt iets boven het normale gesubsidieerd: 37,5 pet.", vertelt P. van Daalen. (In '69 was dat f81.000). „Dit kunnen ze ons toch niet aandoen! Het ko-mt op een zeer slecht moment. We verhuizen dit jaar naar de abdij. Het personeel - het belangrijkste facet - komt dan ln de knel. Tentoonstellingen zullen niet door kunnen gaan etc.". Door het intrekken („afbouwen") van de subsidies worden alle 55 gesubsidieerde musea in hun vitale belangen bedreigd. Zes daarvan zijn gevestigd in de provinciale hoofdste den, Groningen, Den Bosch, Leeu warden, Maastricht, Middelburg en Zwolle. Tezamen ontvingen deze in 1971 aan rijkssubsidie f 550.500, of wel bijna eenderde van het totale begrotingsbedrag ad f 1.705.000, ai- dus de museumdirecteuren. Een in trekken van rijkssubsisie zou de beëindiging betekenen van een be langrijk stuk nationale cultuurpoli tiek, het voortbestaan bedreigen van een belangrijk stuk nationaal cul tuurbezit en wordt daarom door de verantwoordelijke beheerders sis onverantwoord bestempeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De kamerleden Wilbers, Dijkstra en Imkamp (allen van D '66) hebben de ministers van verkeer en waterstaat en van volks gezondheid en milieuhygiëne ge vraagd, of zij de vraag of het Baal- hoekkanaal er wel dient te komen alsnog ter discussie willen stellen. In schriftelijke vragen aan de bei de bewindslieden noemen de kamer leden het een verouderde procedure, dat ten aanzien van 't project Baal- hoekkanaal werd reeds enig overleg gaande is over de keuze tussen de tracés, terwijl er geen openbaar- overleg is geweest over de primaire vraag, of het kanaal er wel dient te komen. Zij dringen daar thans óp aan en vragen bovendien, of de ministers bekend willen maken hoe zij zich de volledige procedure ten aanzien van het Baalhoekplan voor stellen tot het tijdstip van de even tuele uitvoering ervan. ligt voor direkt tijdelijk werk jjIGSINGEL 13 ,nX 493041 - (Van een onzer verslaggevers) Steeds luider en dwingender klinken de stemmen van diegenen, die het gehele Baa'lioekplan een heilloze onderneming vinden. In plaats van antwoord te geven op de vraag die aan de „inspraak" van de bevolking is onderworpen: „Welk tracé moet het kanaal vol gen?" roept men nu steeds luider: „Wij willen helemaal geen ka naal!" Niet geheel ten onrechte verge lijkt een deel van de publieke mening, met name in Oost- Zeeuwsch-Vlaahderen, de vraag naar het tracé met de vraag die de beul aan een ter dood veroordeelde zou kunnen stelten: „Hoe wilt u het hebben? Ophangen of ont hoofden?" Ook dat kan men „in spraak" noemen, maar het effect ervan is minimaal, aangezien de beslissing waarom het gaat al ge nomen is. De vraag of de plaatse lijke bevolking wel of niet ingeno men is met de Antwerpse expan sie-drift, die terwijl het Schel- de-Rijnkanaa! nog niet eens gereed is op twee nieuwe vaarwegen over Nederlands gebied aandringt, is aan de bevolking niet voorge legd. Welke factoren spelen nu in de verontrusting en verontwaardiging over deze gang van zaken bij het publiek in Zeeland een rol? De motor, die de emoties op dit moment aandrijft is ongetwij feld de ongerustheid over het leef milieu. De stormachtige ontwikke lingen in het Antwerpse, alsmede de wat laconieke manier waarop de plaatselijke overheid op milieu kwesties reageert (zie de Progil- vestiiging) werken niet bepaald ge ruststellend. Het is evenwel een feit, dat ook zonder het Baallioek- kanaal de industrialisatie van de linker Schelde-oever in Antwerpen eal doorgaan. Het kanaal is meer bedoeld als onderdeel van een „rondweg via het water" dan als een hoofdweg ter ontsluiting van een geïsoleerd gebied. Een tweede facto.r is de onze kerheid die men in Nederland heeft over de wijze waarop in België planologie wordt bedreven. naai zeehavenbeleid gekomen. Dit met België op, alsof ook de econo- werken Hoe absurd dit is, blijkt, mische wetten daar ophouden te a's men weet dat Antwerpen op de linker Schelde-oever een even groot zeehavenareaal wil aanleggen als het totale geraamde Nederland se areaal tot 1980! BAAl,H(,*KKANAAl binnendijks trncc De gang van zaken met het Schel- de-Rijnkanaal maakt duidelijk, dat de Belgen tot grootse improvisaties in staat zijn. Zo heeft Antwerpen aan het bedrijf van BASF een vestigingsplaats toegewezen, die precies midden in het „geplande" tracé van het Schelde-Rijnkanaal lag. Het gevolg is nu, dat het Sehelde-Rijmkanaal een op Bel gisch gebied een haakse bocht om BASF heen moet maken, terwil dit bedrijf zelf door middel van een kostbare brug over het kanaal, toegankelijk moet worden ge-« maakt. Lapwerk van magistrale omvang. Verder is daar de vrees, dat de aanleg van het Baalhoekkanaal, in weerwil van de toezeggingen van Belgische kant, toch schade aan Nederlandse belangen zou veroor zaken. Hier kan worden gedacht aan planologische schade, die zich ook bij de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal heeft voorgedaan. De plannen voor het Schelde-Rijnka naal hebben bijvoorbeeld de ha- venplannen die Bergen op Zoom koesterde de doodsteek gegeven. Als doekje voor het bloeden gaf de regering aan Brabant, dat smeekt om meer werkgelegenheid, de be lofte dat deze provincie te zijner tijd van het Reimerswaalplan mag meeprofiteren. Prompt lag daar een twist-appel tussen Zeeland en Brabant.... Is er bij het Schelde-Rijnka naal nog sprake van een weder zijds belang, bij het Baalhoekka naal worden alleen Antwerpse be langen gediend. Het is een privé- vaarweg, waaraan noch de andere Belgische havens, noch de Neder landse scheepvaart enige eer kun nen behalen. Het Baalhoekkanaal oefent niettemin zijn invloed op het ge beuren in Nederland en in het bijzonder in Zeeland uit. Niemand kan met twee vingers omhoog be weren, dat te zijner tijd langs het Nederlandse kanaalgedeelte geen industrie-ontwikkeling zal plaats vinden. De Belgische bedrijvigheid op het Nederlandse grondgebied werk bovendien verlammend op de pla nologische arbeid die men ten on zent met zoveel zorgvuldigheid verricht. Feitelijk is het absurd, als men weet, dat zowel Oost- Zuid-Beve'and als Oost-Zeeuwsct)- Vlaanderen planologisch verlamd zijn doordat de Belgen met hun kanaalgraverij bij herhaling voor „externe" factoren zorgen, die het Nederlands ruimtelijk beleid on mogelijk maken. In het geval van Oost-Zuid-Beveland is 't het Schel- dij-Rijnkanaal dat de planologen de voet dwars zet, in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt 't het Baalhoekkanaal. En terwijl wij dit constateren wordt er in Gent en Zeebrugge alweer met nieuwe te keningen gezwaaid, waarop nog verdergaande en diepergravende kanaalplannen voorkomen, vele over Nederlands gebied. Het is langzamerhand geen bitte- men de Belgen hun gang laat gaan, dan vergraven zij half Zeeland". Ook de economische factor speelt een rol, In Nederland is re grap meer als men zegt: „Als eindelijk tot zo iets als een natio- men na veel vallen en opstaan beleid houdt echter bij de grens Moet men om al deze redenen „neen" tegen het Baalhoekkanaal zeggen? Naar onze mening zal het geen onherroepelijk „neen" kun nen zijn. Maar een opschorting van het over'eg, het inbouwen van een behoorlijke adempauze die gele genheid geeft tot bezinning op de plannen en de consequenties, is niet alleen verantwoord maar zelfs geboden. Er moet tijd komen om de Belgische plannen in een Ne derlandse planologische visie te verwerken. Zij grijpen te diep in om los van dé totale ontwikkeling in de Delta, met name in Zeeland en West-Brabant te worden beoor deeld. Tid is ook nodig om uit het milieuvraagstuk te geraken. Bin nen afzienbare tid staat de kwes tie van het milieubeheer op de agenda van de Verenigde Naties. Men mag verwachten, dat interna tionale akkoorden op het gebied van het milieubeheer daarven het gevolg zullen zijn. Doch ook dat kost tijd! Voorts is tijd nodig om de pre cieze nautische gevolgen van afsnij ding van de Bocht van Bath en het opnieuw doorsteken van Zeeuwseh-Vlaanderen te bereke nen. Zelfs in België hoort men daarover door deskundigen tegen- gest^de meningen verkondigen. Dat draagt niet bepaald tot onze gemoedsrust bij. Er is veel te zeggen voor een adempauze tot ongeveer het jaar 1975. In dat jaar wordt het Rei merswaalplan (technisch mogelijk in 1978) een Teëel gegeven in de planologie. Wellicht is het tegen die tijd ook mogelijk om de reeds bestaande en mogelijk nog nieuwe zeehaven- planoen tegen elkaar en tegen het Reimerswaalplan af te wegen en om het Baalhoekplan in een nieuw perspectief te bezien. Willen de Belgen op andere wijze, in hun heilig ongeduld, de vaarwegen naar Antwerpen of Gent verbete ren, welnu, er zijn alternatieven genoeg, die het Nederlandse grondgebied onaangetast laten. Een wat bescheidener ontwikke ling in de bestaande Zeeuwse in dustriegebieden, overigens geboden door de beperkingen die de regio nale arbeidsmarkt en de milieu zorg het beleid opleggen, kan des ondanks plaatsvinden. Het Sloe- pl'an kan selectief worden afgerond en ook de. kanaalzone Zeeuwseh- Vlaanderen biedt nog ruimtelijke mogelijkheden waarmee men tot 1980 op wat voorzichter wijze, vooruit kan. „Een goede buur is beter dan een verre vriend", was tot dusver het motto in de onderhandelingen met België. Het zou niet onver standig zijn, om tijdelijk een ander motto te kiezen: „Al te goed is buurmans gek..." A. F. KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het feit dat de zwavelkoolstoffenfabriek van Progil niet in Zeeland, maar in België wordt gebouwd, betekent niet dat Zeeland geen gevaren van dit bedrijf te duch ten heeft. Het lid van provinciale staten voor D'66, de heer D. Roodenburg heeft, in de vorm van vier vragen, bij het Zeeuwse college van GS ge ïnformeerd of het niet in de ver wachting ligt. dat het transport van ontplofbare stoffen, afkomstig van Progil, via Zeeuwse wegen en Zeeuwse veerdiensten zal gaan plaats vinden. De heer Roodenburg wil nu al vast van GS weten welke gevaar lijke stoffen de Zeeuwen tegemoet kunnen zien en of het college bereid is het vervoer van die stoffen, indien zij inderdaad zo explosief zijn als wordt beweerd, via Zeeuwse routes onmogelijk te maken, dan wel tot het uiterste te beperken. DE HAAGSE politie heeft een 21-ja rige lasser uil Den Haag aangehou den, die bekend heeft dat hij heeft deelgenomen aan een inbraak bij een juwelier in de residentiestad. Er werd voor 75.000 gulden gestolen. De jongeman heeft de politie beloofd, dat de hele buit terug komt. DE GRONINGSo studenten gaan sta ken als de wet -(Veringa op de be- stuurshefvorming integraal wordt doorgevoerd. WnmSsiï «£sws xffièMSm Een van de produkten in de wereldwinkelbrood uit Lima. Lit, goeie gewoonte. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Een verbrokkeling van het prijsbeleid, uiteenlopende EEG- prijzen in de zes landen, een „bos" van lapmiddelen als heffingen, resti tuties en subsidies zal onafwendbaar zijn. Een bron van belemmeringen voor een landbouw-exportland als Nederland, maar tevens een nieuwe voedingsbodem voor concurrentie vervalsende maatregelen", aldus het hoofdbestuur van de CBTB West- Nederland in een communiqué na afloop van zijn laatste vergadering over de huidige valutacrisis. Volgens het CBTB-bestuur heeft deze valutacrisis „grote gevolgen voor onze land- en tuinbouw. Nadat eerst de mark en de gulden gingen «weven, vragen wij ons af, wat er nog van een gemeenschappelijk prijsbeleid kan overblijven, nu ook de dollar geen vaste waarde meer vertegenwoordigt. AI gaat slechts 5 procent van de landbouwexport naai de V.S., toch zal de tienprocenlshef- fing op de invoer in de V.S. voor bepaalde sectoren duidelijk gevolgen hebben. Een herstel van de varkens- prijzen zal korden belemmerd, maar ook onze bloembollentelers zullen tegenvallers te incasseren krijgen". Tijdens dezelfde vergadering sprak het bestuur van de Christelij ke Boeren en Tuinders Bond zijn blijdschap uit over het feit dat de olieprijzen weer tot een „redelijk niveau" zijn gedaald, maar wijst het er tevens op dat het geenszins denk beeldig is, dat de prijzen bij een wat krapper marktaanbod weer snel kunnen stijgen. „Hel bestuur be treurt het dan ook dat de minister van Landbouw heeft meegedeeld, voor het komend seizoen geen voor- schottenregeling te zullen treffen. Wanneer de prijzen nu weer oplo pen zal er dan ook geen gebruik van kunnen worden gemaakt". Het be stuur besloot opnieuw landelijk aan dacht te vragen voor de ongelijke concurrentie vanuit de Oosteuropese landen. De vergadering nam afscheid van de heer J. Mol, die met ingang van 1 september is benoemd tot adjunct- secretaris van het Ned. Chr. Onder- ncmersverbond. Het bestuur be noemde de heer C. D. van Strien al zijn opvolger. De heer Van Strien, momenteel nog werkzaam bij de K.L.V.D. te Zevenbergen, hoopt op 1 oktober de werkzaamheden bij de CBTB te beginnen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een groep jonge- Vlaanderen heeft het initiatief ge ren uit de kanaalzone van Zeeuwsch- nomen voor de oprichting van een „wereldwinkel". In het pand Blokken 10 in Terneuzen is een actiecentrum ingericht van waaruit allerhande ac tiviteiten zullen worden georgani seerd die ten doel hebben bij 't pu bliek 'n beter inzicht en begrip te kweken voor de zogenaamde 3e we reld van de onderontwikkelde landen. De wereldwinkelgToep Terneuzen beslaat uit Albert en Theo Calle, Charlotte Korbee, Nick van Lieve, Huub Kemper, Bob de Ruyter en Kees Veldman, allen uit Terneuzen, Mare Geilleit uit Axel en Willy Mie- chiels uit Zuiddorpe. Als leider treedt op Nick van Liere. Zaterdag 4 september wordt de wereldwinkel officieel geopend, waarna de Columbiaan Germano Na varro zal spreken over de toestand in Zuid-Amerika. Verder wordt een film vertoond over het verzet in het Portugese Mozambique en is er een forum met o.a. de witte pater W. vair den Hout en een Portugese verzet strijder. „Wij willen niet alleen de pro blematiek van de derde wereld on der de aandacht brengen maar ook actuele vraagstukken in eigen land en streek," zegt Nick vap Liere. „Onze bedoeling is niet in onze wih- kel te blijven zitten maar juist om ds straat op te gaan om contact te zoeken met de mensen. Vooral de scholen beschouwen wij als belang rijke ontmoetingspunten waar we on ze ideeën naar voren kunnne bren gen," De Terneuzense wereldwinkel gaat in de komende dagen duizen den pamfletten en kaarten in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone ver spreiden waarin de doelstellingen van de wereldwinkel ziin geformuleerd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gepensio neerde onderofficier van de land macht O. C. uit Middelburg die er van werd beschuldigd in september van liet vorige jaar zeven auto's te hebben bekrast mei een lionde- riein, omdat hij meende dat deze anto's zijn uitzicht belemmerden, werd woensdag veroordeeld tot f 200.- boete. Er konden slechts twee gevallen worden bewezen, aldus de uitspraak van de rechtbank, de eis luidde aanvankelijk f 300,- boete. MIDDELBURG Leiding en personeel van de provinciale biblio theek van Zeeland kunnen aan de lijst van uitgeleende boeken zien, welke eindexamenstof op de middel bare scholen wordt gevraagd. In 1970 zijn de uitleencijfers van de provin ciale bibliotheek geanalyseerd en daarbij bleek, dat 28% van de uitge leende boeken in handen van scho lieren kwam. Ongeveer 43% van deze boeken behoorde tot de rubriek „Ne derlandse letterkundige werken". De bibliothecaris mr. W. D. de Bruine noemt het verschijnsel, dal een steeds groter wordende groep scholieren met het oog op examens boeken uit de provinciale biblio theek leent, een „wildgroei". „Het vervult mij met zorg", aldus mr. De Bruine. „Ik ben van mening dat dit verschijnsel op den duur een bedrei ging gaat vormen voor de weten- Schappelijke taak welke de biblio theken vervullen". Het verschaffen van boeken met hét oog op de eisen die het onderwijs stelt, is naar de mening van de heer De Bruine, in de eerste plaats een taak van de openbare bibliotheken. De bedoeling van de provinciale bibliotheek is: centrum van literatuurvoorziening, informatie en communicatie voor we tenschappelijke werkers te zijn. Het documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat in het gebouw van de provinciale bibliotheek is onder gebracht, noteerde in het jaar 1970, aldus het zojuist verschenen jaar verslag, weer een toename van de belangstelling. Een groot deel van de vragen had betrekking op het Delta plan, de ramp van 1953, de lokale historie enzovoorts. Er was een dui delijke stijging van het aantal vragen over eigentijdse Zeeuwse onderwer pen, zoals millieubeheer, planologie, industrialisatie en economie. Opmer kelijk noemt de directeur van het centrum, drs. M.P. de Bruin, de vele verzoeken van scholen om mede werking aan projecten. De vele ver zoeken hebben geleid tot het plan om een aantal dia-series samen te stellen, die vergezeld gaan van op geluidsbanden opgenomen tekst, kun nen worden uitgeleend. De centrale Zeeuwse muziekbibliotheek signa leert eveneens een groeiende belang stelling van de Zeeuwse bevolking voor haar collectie. ■j (Van een onzer verslaggevers) BREDA De raajn-c.a.o. voor priesters en andere pastorale werkers die is voorbereid door de Werkgroep Professioneel Pastoraat en zijn Sa menwerkingsverbanden (PPS), és aangeboden aan kardinaal Alfrink. Via de kardinaal zal liet werkstuk ter bestudering aan de bisschoppencon ferentie worden voorgelegd. In het bisdom Breda, waar men van een verheugende en noodzake lijke ontwikkeling spreekt, zal het basisakkoord besproken worden in de commissie „Leven en werken pristers", die overigens ook heeft meegesproken in de werkgroep PPS De financiële consequenties voor het bisdom van een inwerkingtreden van een c.a.o. zijn op dit moment nog niet te berekenen: (Van onze correspondent) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft R. M, F. uit Baren veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek en on voorwaardelijke tbr. Op 13 april van dit jaar ging hij zijn schoonvader uit Oostburg met een stuk paal te lijf en bracht hem' zwaar lichamelijk letsel toe. De rechtbank achtte de poging tot zwa re mishandeling bewezen en vonnis te conform de eis. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond West-Nederland is niet en thousiast over het voorgestelde tracé van de leidingstraat door Brabant naar Zeeland. Tijdens zijn laatste vergadering onderschreef het CBTB-bestuur de noodzaak van leidingbundeling. Het maakt echter bezwaar tegen het voorgestelde wetsontwerp „nutswet leidingstraten", dat leidingstraten wenst die zullen worden ontei gend. Hel CBTB-bestuur is, evenals het landbouwschap, van mening dat bundeling van de leidingen ook kan plaatsvinden door het vestigen van een zakelijk recht. Hierbij blijven de gronden aan de oorspronkelijke eigenaars toebehoren. „De opzet bij de leidingstraten die in eigendom overgaan, betekent een onvoorstel bare doorsnijding van het landschap en bedrijven", aldus het CBTB-be stuur dat tevens onthulde dat bet landbouwschap een alternatief tracé voor de leidingstraat Brabant-Zee land zal indienen.

de Stem | 1971 | | pagina 5