[erika probeert van tijd te profiteren teeds meer druk op Thieu obert van S. psychische iservatie BONN EENS MET BERLIJN-AKKOORD 1970 I )e^e|UH ik zie het donker in 0'® 1 september komt de zon weer op Frankrijk weer eens dwars Oppositie werkt mee Indonesië wil 22.000 gevangenen laten gaan Combinatie NDU, PC en Arbeiderspers vergt offers Rijkswegen in 10°/o drukker binnenland buitenland )GDIT J AAR VOOR KRIJGSRAAD ARNHEM li TEVREDEN HERSTELD Politie-onderzoek naar herkomst bericht Maar» fmissen Monetaire conferentie op 15 september Dollar-crisis SAMEN NIET GELUKKIG WEIGERING Interpol speurt naar identiteit onbekende man Tweede bekentenis moord ds. Diephuis 26 augustus 1971 17 Mn onzer verslaggevers) „.©I/BRUGGE De 22-ja- Eenstplichtige militair Robert uit Amstelveen, die ervan J.» wordt in de nacht van 2 Le| jl, in het Belgische Knok- politieagenten te hebben schoten en twee andere ern- hebben verwond, bevindt «omenteel in een kliniek voor Whische observatie van zes '«ruim twee weken komt hij naar het huis van bewaring hem. HÜ zal daarna nog een "1 keren worden verhoord vóór je loop van september zal |h besloten wanneer hij zich de krijgsraad te Arnhem zal m verantwoorden. Dat zal shijnlijk in oktober of novem- (beuren. Het is in ieder geval (doeling, dat de zaak nog dit gorkomt. lert van S. zal tenminste ten worden gelegd: doodslag op It en Paul Dumarey, mishan- fmet ernstig lichamelijk Iet- In de politiemannen André [out en Rigobert de Vooght, diefstallen in de Elias Beeck- serne te Ede en in de leger- flïittenberg te Garderen en jntal autodiefstallen in Bei- i Nederland. Het staat nog ;t welke auditeur-militair de fa voordragen, mr. J. Bekke- mr. J. van den Berkhof. jllels zijn de achtergronden Jiiramatlsche schietpartij in jte Knokke, waarbij Van S. 'iel hele magazijn (30 patro- a een Uzi-geweer op de vier armer, leegschoot, nog niet al uit 4e verf gekomen. Van steeds heter is gaan mee- aan het onderzoek, heeft verklaard, dat hij in opperste pa niek gehandeld heeft. Men helt steeds meer over naar de overtuiging, dat Van S. „een eenzame figuur was, die door een hele constellatie van omstandighe den tot zijn tragische daden kwam". Auditeur-militair mr. Van den Berkhof hoopt en verwacht, dat het psychiatrisch rapport, dat na de [Van S.: in psychische Robert observatie. De Knokse politiemannen A. Maenhout (r.) en R. de Vooght (l.), die tijdens de schietpartij werden gewond. De eerste is hersteld, de tweede kan straks waarschijnlijk al leen bureauwerk verrichten. psychische observatie van Van S. als afsluiting van het gerechtelijk vooronderzoek zal worden opge steld, nog wat meer duidelijkheid zal verschaffen. Er zijn volgens mr. Van den Berkhof tijdens het uitgebreide en gedegen onderzoek in ieder geval geen aanwijzingen gevonden, dat Robert van S. deel uitmaakte van een internationaal wapensmokkel- of spionagecomplot. De Belgische justitie is volgens de procureur des konings te Brug ge, mr. Jean Vossen, tevreden over de inbreng, die van Belgische zijde bij het onderzoek geleverd kon wor den. „De samenwerking is heel goed en nuttig geweest", aldus de heer Vossen. De Belgische justitie (die geen waarnemers naar het proces zal sturen, „want we hebben meer dan voldoende vertrouwen in de Nederlandse justitie") en politie zullen ook alle mogelijke medewer king bieden bij de terechtzitting. Indien dat gewenst wordt zullen de getuigen beschikbaar worden ge houden voor de krijgsraad. Van de twee politiemannen, die hij de schietpartij werden gewond, is de heer Maenhout geheel her steld. Dat geldt in zekere zin ook voor de heer De Vooght. Hij kan straks waarschijnlijk alleen maar bureauwerk doen bij de politie, omdat zijn linkerhand is verminkt. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Amerikaanse ambassade in Saigon zet presi dent Ngoeyen van Thieu steeds sterker onder druk om hem ertoe te bewegen terug te komen op zijn besluit zijn kandida tuur voor de presidentsverkiezingen te handhaven. Thieu is de enige kandidaat. De Amerikaanse ambassadeur, Ellsworth Bunker bracht gisteren tot tweemaal toe een bezoek aan het kabinet van Thieu. De Zuidvietna- mese president maakte bekend dat hij pas volgende week officieel zijn besluit om zich kandidaat te stellen zal bekendmaken. De Amerikaanse ambassade pro beert van de tijd tot de bekendma king te profiteren om Thieu tot ande re gedachten te brengen. Zij gokt daarbij op het feit dat drie van de elf generaals die Thieu voor de vor ming van zijn besluit heeft geraad pleegd, zich gereserveerd hebben op gesteld ten aanzien van zijn stand punt. Het is in het verleden al vaker voorgekomen dat de Verenigde Sta ten een flink stuk invloed konden uitoefenen via de kringen van het Zuidvietnamese leger. Thieu heeft gistermorgen na een onderhoud van een uur met Bunker in hotel „Majestic" een toespraak ge houden voor honderd gedelegeerden van het provinciale kiesvolk. Hij (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Een rijksrecher cheur is gistermiddag bij de staf van de radio-actualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV begonnen met een onderzoek naar de herkomst van een maandag door Paul Hollaar om geroepen bericht. In dat bericht werd meegedeeld dat tijdens de reis van koningin Ju liana en prins Bernhard naar Indo nesië het paleis Soestdijk extra be. waakt zou worden en de woonoor den van de Molukkers in het bij zonder gecontroleerd zouden worden. De rechercheur, die volgens een woordvoerder van „Hier en Nu" de juistheid van het bericht bevestigde, heeft alleen gesproken met drs. Henk Glimmerveen, hoofd radio van de rubriek. Hij zal vandaag terugko men om een gesprek te hebben met Paul Hollaar. Volgens de woordvoerder is aan de rechercheur de herkomst van het bericht niet bekendgemaakt. Deze heeft wel gezinspeeld op gijzeling van de heer Glimmerveen. Maandag middag is een strikt vertrouwelijke opdracht inzake het toezicht op de Molukkers op de politie-telexen ver schenen. i voeren een doei- industrialisatiepolitiek. recht aan. Zonder veel pi gehakketak. De resul- politiek er worden I guldens aan premies ge- pfo zichtbaar voor ieder phnge moeite neemt eens u te kijken in de Belgische Ncies. Nederland speelt faantrekken van de voor de jgenheid van grote delen •provincie zo broodnodige F"een s°ort paniekvoetbal. pn die daarvoor na veel ge- gemarchandeer einde- pbus zijn gekomen, worden P® dag op de andere weer T water gezet. Daarbij ont- f Kennelijk het besef dat Iptiepolitiek en de daarbij 'nanciële overheids- len van lange adem zijn. j z° langzamerhand wel j at de manier waarop rnet name de Brabantse Jyheidsbelangen belieft L.t i6" sdFikbarend negatief KL Ij aardoor in de zware Trestnid mef onze [Zuiderburen duidelijk in plagen positie. Dat is, L dat onder ogen zien, een kwestie van premie- H6t is, misschien veel [^een zaak van mentali- van sfeer waarin met gegadigden kan worden lA en van improvisatie- I ze zuiderburen en re- ■ïkloverij bij pns. la't "r9S® neemt het aantal plukte ondanks alle - Ll, Pogingen een [gelegenheid, o.a. in de te scheppen. Een Jke ontwikkeling, om- ,1975 in Midden- '0.000 nieuwe ar- meer dan nu nodig e o6n ,W6rk te verschaf- It ni u'e kwam de pre- I ^aag als een onbe- Vh e beslissing. Ten- L iAar, van overtuigd is let oi I 'ndustrialisatie- CL definitief ge- l Br»7.en dat dan ze9gen. rderen tntSe Werknemers I kunnen er zich dan ktor gen Nker (Van onze financiële redactie) WASHINGTON/LONDEN Ter wijl de dollar op de Europese wissel markten steeds minder opbrengt, schijnen de kansen op een internatio nale conferentie voor vaststelling van waardeveranderingen van de belang rijkste valuta steeds belangrijker te worden. Uit kringen van het Internationaal Monetair Fonds weten Britse finan ciële deskundigen te melden, dat de monetaire conferentie vermoedelijk op 15 september in Londen wordt gehouden. Twee dagen daarvoor komt in Brussel, volgens plan, de EEG-mi- nisterraad bijeen om de geschillen over de pariteiten te regelen. Tenzij het Benelux-voorstel om op 3 en 4 septëmber, vervroegd dus, te verga deren, ook door Frankrijk geaccep teerd zou worden. Het ziet er niet naar uit. (Van onze financiële redactie) PARIJS Frankrijk heeft gewei gerd de vergadering van de EEG- ministers van financiën over mone taire zaken, die op 13 september is bepaald, te vervroegen. De Benelux had voorgesteld om dit overleg reeds op 3 en 4 september te houden. De Westduitse minister van financiën, Kari Schiller, had wel oren naar dit plan. De Franse regeringswoordvoerder, Leo Hamon, liet, na een kabinetsver gadering in Parijs weten, dat „de conferentiedatum van 13 september de deelnemers van het overleg in staat stelt de problemen te overden ken en het nodige overleg te plegen". Hij voegde daaraan toe: „Een prema ture bijeenkomst zou een ongelukkig effect kunnen hebben als door ge brek aan voorbereiding misverstan den ontstaan, die tot onenigheid kun nen leiden". op gaan voorbereiden straks in België, al pendelend, hun brood te moeten gaan verdienen. Vaak dan ook nog in van oorsprong Neder landse bedrijven. (Van onze redactie buitenland) BONN De regering in Bonn heeft gisteren de raamovereenkomst van de grote vier over Berlijn goedgekeurd en zich bereid verklaard tot onderhandelingen met Oost-Duitsland. Voorwaarde voor dit laat ste is wel dat de overeenkomst moet zijn ondertekend. En dat zou al op 2 september gebeuren. Deze officiële houding van Bonn resulteerde uit een kabinetsbijeen komst onder leiding van bondskanse lier Willy Brandt en werd vertolkt door regeringswoordvoerder Conrad Ahlers. Het standpunt van de bondsrege ring komt in het kort hierop neer: de regering stelt vast dat de belan gen van de bondsrepubliek en van Berlijn zijn gewaarborgd. Ze ver wacht van de regeling voor Berlijn, waaraan nog succesvolle onderhande lingen met de DDR moeten worden toegevoegd, een wezenlijke bijdrage tot de ontspanning in Midden-Euro pa. Verder begroet zij de overeen komst van de grote vier als een be vestiging van haar eigen op vrede en normalisering gerichte politiek. Volgens Conrad Ahlers zal minis ter van buitenlandse zaken Walter Scheel de ambassadeurs van de wes terse grote drie mondeling van het standpunt van zijn regering op de hoogte brengen. Het standpunt van Bonn kan volgens hem formeel wor den gezien als een opdracht aan staatssecretaris Egon Bahr onderhan delingen met de DDR op te nemen over de technische details van het akkoord. De Westduitse oppositie CDÜ/CSU heeft de regering-Brandt aangeboden ook bij de volgende fases van de re geling voor Berlijn met haar samen te werken. In een in Bonn uitgege ven verklaring zeggen deze partijen nog geen definitief oordeel te willen geven over het uiteindelijke resul taat van het bereikte akkoord. Wel zou zijn gebleken dat de bezorgdheid die door de oppositie in de bondsdag herhaaldelijk is geuit over een op lossing voor de kwestie-Berlijn „ge grond" is geweest. Oppositieleider Rainier Barzel voegde er aan toe: „Wij stellen vast dat de punten van bezorgdheid voor een goed deel dankzij de consequente houding van de westerse drie en ondanks de toe gevendheid van de bondsregering nu erkenning hebben gevonden". BRANDT eens (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De intensiteit van het autoverkeer op de rijkswegen is in 1970 belangrijk sterker gestegen dan het jaar daarvoor, namelijk met 10 pet. Uit de regelmatige verkeers tellingen van de rijkswaterstaat blijkt dat de indexcijfers voor het werkdagverkeer 100- in 1960, 211 in 1969 en 232 in 1970 zijn. Dit betekent dat de drukte op onze autowegen thans bijna 2,5 maal zo groot is als tien jaar geleden. Het opmerkelijke van deze cijfers is voorts, dat het personenautoverkeer vorig jaar een stijging te zien gaf van 14 pet. (van 231 in 1969 tot 263 in 1970), terwijl het vrachtautover keer over 1969 en 1970 stabiel bleef (index 164 in 1970, te vergelijken met 164 in 1969 en 100 in 1960). sprak daar over technische en poli tieke organisatie van de verkiezings campagne. Zoals bekend zijn de Verenigde Staten niet bijster gelukkig met deze verkiezingen, waarvan de uitslag nu al vaststaat. Bij gebrek aan andere kandidaten zal Thieu opnieuw presi dent worden. De andere kandidaten, de „grote Minh" en vice-president Ky hebben zich teruggetrokken om dat volgens hen de verkiezingen niet van doen hebben met democratische volksraadpleging. Maar zoals uit het overleg van Bunker met Thieu blijkt, heeft Amerika nog niet alle hoop op gegeven om Thieu tot andere ge dachten te brengen.. Zo zou er een permanente open lijn zijn tussen am bassadeur Bunker en Henry Kissin ger, de voornaamste adviseur van president Nixon op het gebied van de buitenlandse politiek. In de omgeving van president Thieu stelt men Intussen, dat Ky zijn kandidatuur niet kan intrekken, om dat deze officieel is vastgelegd. Daar om zou Ky ook gezegd hebben dat hij „weigert aan de verkiezingen mee te doen". THIEU druk GRONINGEN Op het Groningse politiebureau logeert sinds enige weken een 44-jarige man die zegt dat hij de Groninger Jan de Breuk is. De politie heeft echter alle rede nen om er aan te twijfelen dat de man inderdaat zo heet. In de verhalen die hij vertelt zouden al lerlei onwaarheden zitten. Interpol is al ingeschakeld om mee te helpen de ware identiteit van de man op te sporen. De onbekende, die zegt Jan de Breuk te heten, kwam onlangs liftend naar Groningen. Hij vertelde in vloeiend Duits dat hij betonwer ker is en dat hij zijn identiteitspa pieren kwam halen. Op het Gronin ger Stadhuis zijn echter geen gege vens van een De Breuk, die op 17 mei 1927 geboren zou moeten zijn. Interpol gaat op het ogenblik na of het juist is wat de man zegt, name lijk dat hij een paar jaar geleden in het Duitse Hagen ^aan het hoofd is geopereerd. Bij de Groninger politie is na de publikatie van foto's van Jan de Breuk een x-eactie binnenge komen van iemand uit Amersfoort. Die meende de onbekende uit En schede te kennen. Daar woonde hij onder de naam Hagen. Opvallend is dat de man zelf aan de politie heeft opgegeven dat hij woonde in de Duitse plaats met die naam. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De Indonesische regering streeft er naar voor het ein de van dit jaar 22.000 politieke ge vangenen vrij te laten. Volgens de meest recente cijfers, waarover de Indonesische regering beschikt, zijn er nu nog 45.000 politieke gevange nen. Eind december zullen er dus nog 23.000 in kampen en gevangenis sen verblijven. Minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft dit gisteren tij dens een gesprek met verslaggevers bekendgemaakt. De regering-Soehar- to is van plan op de duur alle poli tieke gevangenen vrij te laten. Malik voegde daar nog aan toe dat de men sen die op het gevangenen-eiland Boeroe zitten niet permanent verban nen zijn. Malik verklaarde ook dat de Zuid- molukkers, die terug willen keren „naar Indonesië, geen hoop mogen hebben op zelfbestuur. Zij zullen geen voorrechten krijgen boven an dere bevolkingsgroepen". Indonesië wil doorgaan met de repatriëring van Ambonezen naar dat land. AMSTERDAM (ANP) „De sa menwerking tussen NDU, Perscom binatie en de Arbeiderspers zullen aanzienlijke financiële offers vragen, zowel in de vermogenssfeer als ten behoeve van de afvloeiingskosten van het personeel. Een overheidsbijdrage daarin zal zoals ook door de staatscommissie Rooy in haar inte- rimrapport is bepleit onmisbaar zijn". Dit staat in een gisteren uitgegeven verklaring van de directies van de N.V. De Arbeiderspers te Rotterdam, de Nederlandse Dagblad Unie N.V. te Rotterdam en de Perscombinatie N.V. in Amsterdam aan het perso neel. De N.V. de Arbeiderspers en de Perscombinatie N.V. hebben aan het personeel van de beide ondernemin gen meegedeeld, dat de fusie tussen deze N.V.'s ook invloed zal hebben op de in Rotterdam verschijnende edities van het Rotterdams Parool en de Amsterdamse en de landelijke edities van Het Vrije Volk. Deze edities zullen in een nader te bepalen reorganisatie worden gebracht, zo heet het in een communiqué. Tussen het Algemeen Dagblad en Het Vrije Volk in Rotterdam zal een commerciële samenwerking wor den aangegaan. Voor de meerderheid van het grafisch personeel van Het Vrije Volk zal plaatsingsmogelijkheid zijn bü het Rotterdamse bedrijf van de Nederlandse Dagbladunie. Over de consequenties van een en ander zal het overleg met de vakorganisaties worden voortgezet. De technische en commerciële sa menwerking, die tussen de NDU en de Telegraaf bestaat in de N.V. Uni- tel, kan in de nieuwe regeling niet worden ingepast. Deze samenwer-, king zal door de NDU worden be ëindigd. Intussen blijkt het dagelijks be stuur van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten van mening dat blij de aankondiging van de sa menwerking van de bij de NDU, Perscombinatie en Arbeiderpers be trokken bladen, geen eensluidende mededelingen zijn gedaan over ga rantie inzake het behoud van de identiteit van de betrokken bladen. De NVJ zegt dit na gesproken te hebben met de redactiecommissies van de betrokken bladen. Voor het verkrijgen van de noodzakelijke in stemming van deze redacties acht de NVJ het een absolute voorwaarde dat alsnog schriftelijk ondubbelzin nige garanties gegeven worden. C/ v Waar harde munten rollen, kès- koppen wonen, de lauwheid zege viert, tienduizenden buitenlandse werknemers de vuile baantjes krij gen, gelukkig nog zuilen bestaan, kranten fuseren, winsten tot normale proporties worden teruggebracht, ont slagen vallen, het volkorenbrood niet meer is wat het geweest is, daar, in en door dat land stroomt een ri- vier. En ze noemden hem Rijn, wat ner gens op sloeg. In dat land dron ken honderdduizenden mensen wa ter dat uit de rivier kwam. Gezui verd, zo sterk gezuiverd dat het drinkwater naar chloor smaakte en drinkers water gingen halen in aan palende zuidelijke provincies, waar de inwoners geen Rijn-water dron ken. Want dat zuiveren was nodig. Een liter ongezuiverd Rijn-water beteken de zo ongeveer de dood. Want in dat Rijn-water loosden honderden fabrie ken hun rotzooi en ze deden dat zonder blikken of blozen. Vergiften, chloren, koolwaterstoffen, dat en meer rotzooi stroomde door dat land in een rivier die Rijn heet. En de deskundigen zeiden dat de ellende die de inwoners van dat land in de zeventiger jaren beleefden, nog slechts het begin was. De onheils profeten voorspelden dat die rivier in het jaar 2.000 kokend het land in zou stromen. Er totaal geen plan ten in en rond zouden groeien, vis totaal zou zijn verdwenen. En wat deden de inwoners van dat land, dat nog tientallen van derge lijke vuilstromen teldeZe schudden het hoofd, zeiden „gut, gut" en „nou nou" en keken verder naar Willem Duys. Begrijpt u wel? Wij graven gewoon een kuil voor onszelf. Genoeg pessimisme voor het twee de gedeelte van deze week, die zo veel plezierigs in zich herbergt. Want dat Amerika's ogen over de operette-democratie in Zuid-Vietnam nu eindelijk opengaan, is geen kwaad teken. Men kan zich alleen afvragen waarom dat anderhalf miljoen dode Aziaten, 50.000 dode Amerikanen, on metelijk veel leed voor de burgerbe volking en honderden miljarden toen nog sterke) dollars heeft moe ten kosten. (Nix)Onbenul waarschijnlijk. Het Algemeen Vrije Volksvaderland Handelsparool-NRC. Waarmee maar gezegd wil wezen, dat het nog allemaal geen koek en ei is. U zijt gegroet. MER1JN GRONINGEN (ANP) Ook de tweede verdachte van de moord op de 84-jarige emeritus-predikant W. P. Diephuis in Ten Boer, de 21-jari- ge L. E., heeft een volledige beken tenis afgelegd. De uitlevering van beide ver dachten is aangevraagd. Eerder had een vriend van E. reeds bekend, vol gens de politie. DE GESTOLEN ambtsketenen van de Utrechtse burgemeester zijn te recht. Gisteren zijn ze opgevist uit het Amsterdam-Rijnkanaal. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 17