fcotest tegen aanval op studenten {echts bewind in Bolivia iu al in moeilijkheden crisissfeer in zuid-vietnam r ERWIJZERES J1l ?ELNEMERS LOPEN WEG VAN MIGRANTEN-CONGRES Dollar kreeg het wat zwaarder te verduren le^elFd ik geef mijn ogen altijd goed de kost wat zullen ze 1 september smullen! Nieuwe vestigingswet gaal 1 januari in Onder moeders vleugels Duitse vrouwelijke „Kapo" in Israël gearresteerd 1 Weer ondersoek naar rij- en drinkgewoonten eJ v Gratis reizen en omstreken I ibant en lentaar ij im N.V. han sum prijs voor Dijk 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS STUDENTEN G.S. Zestienhoven niet uitbreiden binnenland buitenland Op Europese wisselmarkten EEG en GATT Koersen Krietiek op IMF voordelig uit met NS Eis vier maanden tegen pseudo-voetballer J I11 Nederland 17 procent voor naaktstranden et bestuur van de Stichting Centraal SchoolbeslwJ len Iraagt voor de onder hwW®| raande school voor basi» k. van Ostadestraat 1 tefl Igen een Inlichtingen worden U gas"1 Vtrekt door het hoofd der s de heer J. H. v. d. Burgt Itelefoon school 2012. Sollicitaties dienen binnen een" na het verschijnen van dit bli vorden ingezonden aan genc oestuur, ÏAmbachtstraat 18 te Haaksbe'? sterke groei king van ons vertegenwoi reding gewenst. idres: Oranjelaan 56 el 3. Roze"1"" 25 augustus 1971 uitgebreid programma op 'a^j6sJ smachines, w.o. Argon Are, ^jl ^erse accessoires en onze 3 en behoorlijke bekendhei ;de het vermogen aan een I onze produktenrange me dewerkers bieden wij een pte en dienovereenkomstige soci (Van onze redactie buitenland) i Het nieuwe, rechtse bewind van kolonel Hugo r in Bolivia heeft zich door de bloedige onderdrukking lid stll(lentenverzet in La Paz al grote moeilijkheden op oU gehaald. Groepering binnen de nationale revolutionaire regering (MNR) ankelijk medestanders heeft ervoor gepleit dat de MNR uit !!w.gevormde regering stapt uit protest tegen de gecombineerde 'e, n leger en luchtmacht op de universiteit. Maandag vielen onder de studenten twaalf doden en dertig gewonden. Onge- [250 studenten werden gevangen gezet. MR - EUROPOORT - SLOEGEBÖl hebben wij °P",e1 ordiM I ambassadeurs van de V.S., de iovjet-Unie, Engeland en Frank- Ihebben de ontwerpovereen- I over Berlijn voltooid. Hier- 1ZJ] de muur voor Westberlij- Len hindernis meer zijn en zal [ongehinderde toegang tot de [vanuit West-Duitsland verze- tvorden. j overeenkomst zal niet offi- f worden gepubliceerd voordat {ondertekend, maar de inhoud [feite reeds bekend. In de atge- dagen hebben Westduitse ien alles energiek laten uitlek- een teken dat de Westduitse |ng tevreden is met de resulta- 1 er geen kwaad in ziet om er [over de oppositie over te ju- is inderdaad een bevredi- 5 overeenkomst. Niet alleen is 1 groot praktisch nut voor de Lerlijners en Westduitsers: ze jok bondskanselier Brandt in Bellen om verder te gaan met lïtiek tegenover het oostelijke Jvraag werpt zich op wat de sen gtotseling tot redelijkheid gebracht. Tot voor een paar ■1 had ambassadeur Abrassi- de neiging om enorm moeilijk jen. Hef Westen begon zich af jgen of er wel een overeen- |rai komen. in hebben er duidelijk Kbelang bij dat West-Duitsland *ta«le grenzen in Europa er- Jfiir sommige waarnemers pi dat de Russische regering leerhandelingen over Berlijn «willen versnellen, teneinde fcandacht volledig te kunnen Jllreren op China speciaal let oog op Nixons a.s. bezoek ping. 1 andere mogelijkheid is dat fd het zich, net als Amerika, neer kan veroorloven zijn troe- (n Europa op het huidige ni- j te handhaven en de weg P te plaveien voor een Europese jheidsconferentie. Velen gelo- pt een dergelijke conferentie P stap naderbij is gekomen, pen, zoals Strauss, de voor- pen de C.S.U., zullen de over- jnst beschouwen als een teken geallieerden en West-Duits- I un "leggen tegenover de [inistische opmars neerhalen, 's natuurlijk overdreven, wel mogen we nadrukkelijk F- dat het verkeer van I, 'n naar hef oostelijke deel le stad inderdaad eenrichtings- er zal blijven. Voor de Oost- I'hl'lft de muur even hoog en J a 5 Ij altijd is geweest. Dak Tstwd»^ en w- JalsSru ^™ben de Albert P acteur Kn li.1 toeëekend V 3000 f° Va? DlJk' prijs Paar »est»M 3aarlijks be- ntic van V00r de beste rol- I1 toneel»»! acteUr oi ac'rice acteur Van een Neder' (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG De nieuwe vesti gingswet voor de detailhandel zal per 1 januari 1972 van kracht wor den. Staatssecretaris Oostenbrink (Middenstand) heelt dit gisteren in de Eerste Kamer verklaard. De Eer ste Kamer ging met de nieuwe vesti gingswet akkoord. Volgens de indertijd door staatsse cretaris Van Son ingediende wet zal voortaan voor de uitoefening van de hele detailhandel slechts één ves tigingsvergunning nodig zijn. En om die te krijgen is het bezit van een bepaald vakdiploma voldoende. (ADVERTENTIES) Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f 50. voor eciitpaar f 75. 3-maandskaart p.p. f 20. voor echtpaar f30.- NS-1 egifcimatiebewij s óf pasfoto('s)'en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. De nieuwe regering, die in de plaats is gekomen van het linkse kabinet van Juan Torres, bestaat uit militai ren en leden van de MNR en de „so cialistische falanx". De groepering van de MNR, die uittreding bepleit, wordt geleid door twee oud-minis ters van de voormalige president Es- tensorro. Deze laatste, die het land van 1952 tot 1964 regeerde en toen door een militaire junta werd afge zet, is inmiddels naar Bolivia terug gekeerd vanuit Peru, waar hij in bal lingschap leefde. Het valt hoe dan ook nog te bezien of het programma van de MNR in overeenstemming is te brengen met dat van de militairen en van de „so cialistische falanx", waarmee de re gering in het verleden op zeer slechte voet stond. Helt Boliviaanse Rode Kruis maakte gisteren bekend dat het aantal doden bij de korte maar bloedige burgeroor log is opgelopen tot meer dan 120, en dat er circa 500 gewonden zijn. Rode- Kruisvrijwilligers zijn een huis-aan- huiscollecte begonnen voor hulp aan de slachtoffers. In een communiqué riep het Rode Kruis op tot een „be standsperiode" ter vermijding van meer rampen en verliezen aan men senlevens. Bijeenkomsten van meer dan vier personen zijn in Bolivia nog steeds verboden, maar studentenleiders ver gaderden gisteren op een geheime plaats in de hoofdstad en spoorden daarna in een communiqué het nieu we bewind aan, de troepen terug te trekken van de campus van de San Andres-universiteit. De leerlingen van de kweekschool in La Paz hebben besloten tot een algemene staking uit protest tegen de onderdrukking van de studentenbeweging. AMSTERDAM In Artis is, voor het eerst in Nederland, een Chinese fla mingo geboren. Het dierdat twee weken geleden werd geboren, laat zich nu, onder moeders vleugels, pas goed zien. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Amerikaanse op perbevelhebbers in Zuid-Vietnam hebben in Saigon de Amerikaanse militairen in de op één na hoogste vorm van paraatheid gebracht. Ame rikanen moeten uit de straten van Saigon blijven en er zijn stellingen betrokken rond bepaalde militaire gebouwen en installaties. Dienstrei zen zijn slechts in officiële voertui gen toegestaan. Ook de Amerikaan se burgers in Saigon hebben de raad gekregen zich niet op straat te ver tonen. Dit alles in verband met de ver kiezingen voor het Zuidvietnamese lagerhuis binnenkort, wanneer de monstraties en aanvallen van de Vietcong worden verwacht. De sfeer in de Zuidvietnamese hoofdstad is toch al gespannen door de weigering van de Zuidvietnamese vice-presi dent Ky om zich kandidaat te stel len bij de presidentsverkiezingen in oktober. Het V.S.-opperbevel wil voorko men dat Amerikanen betrokken ra ken bij demonstraties. Anti-Thieu- betogingen willen nog wel eens om slaan in anti-Amerikademonstraties. Vandaar dat wordt gezegd: „We wil- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM GS van Zuid- Holland zullen een eventueel ver zoek van de gemeente Rotterdam om de luchthaven Zestienhoven te mo gen verbeteren en uitbreiden, af wijzen.. Een rapport over de te verwachten ontwikkeling van Zestienhoven bevat te veel vaagheden, waardoor de ge rust gestellen de conclusie over de toekomstige geluidshinder niet over tuigend genoeg overkomt. Het lijkt GS niet verantwoord de rondom in de bebouwing gelegen luchthaven uit te breiden. len vermijden dat we betrokken ra ken bij de binnenlandse politiek". Ook de commandant van 't militaire district Saigon heeft extrasoldaten ingezet. President Thieu zou hoewel dit nog niet bevestigd is het verzoek van Ky om samen af te treden, naast zich neer hebben gelegd. TEL AVIV (DPA) De Israëli sche politie heeft in het plaatsje Rischon-Lezion, ten zuiden van Tel Aviv, een Westduitse toeriste gear resteerd, die ervan wordt beschul digd tijdens de Tweede Wereldoor log als „Kapo" in het concentratie kamp Dacliau joodse vrouwelijke medegevangenen te hebben mishan deld. Tegen een borgsom van 3000 Is raëlische ponden is zij op vrije voe ten gesteld. Binnenkort zal zij voor een rechtbank moeten verschijnen. De toeriste, mevrouw Luba Mad- koff-Grizmacher. was naar Rischon- Lezion gekomen om familieleden te bezoeken. Zij was daar door twee vrouwen herkend, die in Dachau hebben gezeten. Na haar arrestatie gaf zij toe, dat zij in Dachau lid van de kamppolitie was geweest. Zij ontkende echter ooit mishandeld te hebben. Door haar positie en haar contacten met de SS had zij daaren tegen „bepaalde verlichtingen" voor de andere gevangenen kunnen be reiken, zo zei zij. Een van de vrouwen die de toeris te bij de politie hadden aangegeven, vertelde dat mevrouw Madkoff de vinger van een der gevangenen had gebroken. Zij was na de oorlog met een „Kapo" van Dachau getrouwd, die in het kamp als een „beestachti ge beul" was opgetreden. °nze redactie binnenland) Tvcf'?ekleurT Ti'tlens llet con" Ui data.,6 en Buitenlandse Gordt week in Aroster- FOtics 0 zijn Sistcren Poot aantal u»8! °PKelaaid, dat JMopen e'nemers de zaal Re!sHm! 0ver de gekleurde T»"ie kw!8 ten in Groot- Todigde ii,„ overigens Hcesse! ,nTEroep' afll0m- e't (Betuwe) binnen, die liet probleem „de discriminatie van de gekleurde en buitenlandse migranten in West-Europa" uitbeelde. De voorzitter van het Surinaamse bevrijdingsfront, Henri Cairo, kon hier weinig waardering voor opbren gen. Nadat hij de voorzitter van het congres had gevraagd het toneelspel te onderbreken en door te gaan met het programma, waaraan door de toneelspelers geen gevolg werd ge geven, riep hij woedend uit dat deze vertoning niet thuishoorde op serieus congres. een Hij vond het decadent om de el lende en de misère van gekleurde en buitenlandse migranten op deze manier uit te beelden. Ook bij blanke toehoorders pakte de toneelvoorstelling verkeerd uit. Zij wilden eveneens niet langer in de zaal blijven. Op de veertiende ver dieping van het nieuwe VU-gebouw, waar het congres plaatsheeft, wer den de discussies voortgezet. Het toneelspel ging intussen ook gewoon door, gadegeslagen door nog enkele toeschouwers. Na een onderbreking van een half uur werd op uitnodiging van de Jamaicaanse vertegenwoordiger Cliff Linch de vergadering voortgezet. Tij dens de korte discussie, die daarna volgde, bleek dat slechts weinigen waardering konden opbrengen voor de toneelvoorstelling. Men zag er geen nut in, te meer daar men er niet tevoren van op de hoogte was gesteld. Na een korte discussie werd het congres verder voortgezet zoals het congres verder voortgezet, zoals was gepland. 11 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ook in de weekeinde van september, oktober en no vember van dit jaar gaat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) weer 's nachts enquêtes houden onder automo bilisten. Het doel is een inzicht te krijgen in o.a. kilometerafstanden, reisdoelen, alcoholverbruik en algemene rijervaring. De gegevens die de deelnemers aan de enquêtes verstrekken zullen ook dit keer volledig anoniem blijven. De SWOV zal niet naar namen en adressen vragen. De informatie zal statisch worden verwerkt. Deze statistiek zal wor den vergeleken met de statistiek voor welke de SWOV vorig jaar op dezelfde wijze gegevens heeft verzameld. Mei} toil hiermee nagaan of er wijzigingen optreden in rij en drinkgewoonten. De statistiek van de eer ste enguête wordt thans opgesteld. Een rapport zal volgend jaar gereed komen, verwacht de SWOV. Ook dit jaar zal een aantal gemeentelijke politiekorpsen medewer king verlenen. Willekeurige automobilisten voor wie de politie beroeps halve geen belangstelling heeft zullen volgens een bepaald systeem worden verwezen naar een enquêtepost. Hen zal om vrijwillige mede werking worden gevraagd, voor o.a. een ademmonster en, als daar geen bezwaar tegen bestaat, tevens een bloedmonster. Deze monsters blijven anoniem. (Van onze financiële redactie) WASHINGTON/AMSTERDAM Terwijl de Europese Economi sche Gemeenschap te Genève scherpe kritiek uitte op de nieu we economische politiek van Nixon en zich het recht voorbe' hield tegenmaatregelen te nemen, deden zich op de Europese wissel markten gisteren wat meer fluc tuaties voor dan maandag. Daar. bij kreeg vooral de dollar het wat zwaarder te verduren. Te Amsterdam schommelde de koers bij volgens valutamarktdes kundigen „reusachtige omzetten" van f 3,455 tot f 3,475. De dag werd besloten op f 3,46 - f 3,4625. Het standpunt van de EEG werd te Genève uiteengezet op een bui tengewone vergadering van de 54 lidstaten tellende raad van de alge mene overeenkomst betreffen tarie ven en handel (GATT), de eerste formele confrontatie tussen de V.S. en hun belangrijkste handelspart ners over het nieuwe programma van Nixon ter verdediging van de dollar. De EEG deponeerde de eis dat de V.S. in invoertoeslag van tien pro cent zo spoedig mogelijk zullen af schaffen Zowel in Frankfurt als LoLnden opende de dollar gistermorgen lager in geringe activiteit. In Frankfurt bedroeg de openingskoers 3,4235 mark, terwijl maandag de slotkoers 3,4250 had bedragen. Kort na de opening daalde de koers tot 3,4135, om weer op te trekken tot 3,4150. In London bedroeg de dollarkoers 's morgens 40,9 (pence), tegen 40,98. Op 13 augustus bedroeg de koers 41,33. In Parijs: officiële koers 5,525 frank tegen 5,52375 maandag. In Zurich: 3,9950 Zwitserse frank tegen 4,065 maandag. Op 13 augustus was de koers 4,065. In Brussel: 48,65 frank voor de dollar, tegen maandag 48,825. Op 13 augustus 49,625. Karl Schiller, de Westduitse mi nister van economische zaken en financiën, noemt de percentages waarmee de valuta's van een aantal landen volgens het Internationale Monetaire Fonds (IMF) moeten worden gerevalueerd, „niet realis tisch". De tabellen, volgens welke de mark met 13 a 14 procent, het pond sterling en de Franse frank met procent en de yen met 15 procent moeten worden gerevalueerd, geven naar zijn mening „volslagen onwer kelijke waarden" aan. Sommige fi nanciële deskundigen schijnen het meer realistisch op de helft van deze percentages te houden. Intussen steunt de Euromarktkom- missie de ipannen van de Benelux om reeds volgende week een verga dering van de ministers van finan ciën en buitenlandse zaken te beleg, gen om te trachten een gemeenschap pelijk standpunt inzake de dollarcri sis te bereiken. ken. (ADVERTENTIES) Nog t/m 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar 8 Dagen treinen op de tiener- toer voor NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. EURORAMA, het voorlichtingscen trum op de Maasvlakte bij Rotterdam geopend in maart 1969, heeft tot dus ver 150.000 bezoekers getrokken. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM Bij de Arnhemse rechtbank is gisteren vier maanden celstraf met aftrek geëist tegen een 24-jarige colporteur die zich meer malen heeft voorgedaan als Ajax- voetballer Arie Haan en Sparta- speler Jannie van der Veen. Op die manier wist hij in ver schillende hotels gratis gastvrijheid te verkrijgen. Hij viel door de mand toen in Almelo een sportjournalist aan zijn identiteit begon te twijfe len. De colporteur werd nog tijdens de zitting in vrijheid gesteld, omdat de eis gelijk was aan de tijd die hij in voorarrest had gezeten. Naar ik heb vernomen stellen dui zenden mensen en landgenoten be lang in de reis van onze regerende vorstin en haar gemaal naar het Indonesische, de bekende gordel van smaragd", minder goed bekend als „gordel van smart". Ik kan de t belangstellenden mededelen dat onze regerende vorstin, haar gemaal en een gevolg van 25 man in Thailand zijn aangekomen. Einde bericht. Ber-lijntrekken is er nu ook niet meer bij. Overigens ben ik van mening dat het bezoek aan Soeharto en zijn maten géén definitief einde betekent van ons koloniaal verleden. Juist een bevestiging. „Er zijn geen onwettige kinderen. Er zijn alleen onwettige ouders" (Bernadette Devlin, onlangs). Vroeger verslond de revolutie haar eigen kinderen; tegenwoordig baart ze die. Over naar Hongarije, waar een familie een bijzondere reünie houdt. In een gevangenis van de Hongaarse hoofdstad zitten momenteel 21 fami lieleden. De ooms, tantes, neven en nichten worden verdacht van in totaal 323 misdrijven. De jongste deelnemer aan deze reünie is Richard, die on danks het feit dat hij in december pas li jaar wordt 134 strafbare fei ten op zijn naam heeft staan. De veelbelovende jongeman is hiermede houder van het familie record. Desalniettemin moeten we niet ontevreden zijn over de, ontwikke lingen rond Berlijn. Een 'overblijfsel van de koude oorlog, een thema dat nog graag gespeeld wordt door b.v. senator Van Riel, is voor een groot deel gesloopt. Al staat de muur er nog, er zit een niet onbelangrijk gat in. Las ik gisteren op een hersteld telexapparaat het volgende: „Kaufen sie jede woche vier gute bequeme pelze xy 123456789 0". En „Aan de oever van de Rotte tussen Delft en Overschie zat een kikker luid te wenen met een zuigling op haar knie". .Hulde aan alle dichterlijke zielen fer wereld. Voor vandaag stoppen we ermee. Morgen zien we u terug. Gegroet. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de Neder landse bevolking is 17 procent voor het aanwijzen van een of meer stukken strand langs de Nederlandse kust waar naakt ge baad en gezond mag worden; 39 pet. is tegen dit idee en 43 pet. van de bevolking kan het niet schelen. Deze cijfers zijn geble ken uit een enquête die het NIPO eind juli onder 1.016 Ne derlanders boven de 18 jaar heeft gehouden. Lit de steekproef bleek tevens, dat meer mannen dan vrouwen voor het idee van de naaktstran den is. Bij mensen tussen 25 en 34 jaar is de voorkeur voor deze stranden het grootst. (ADVERTENTIES) 00

de Stem | 1971 | | pagina 11