Roemenië erkent geen 'rood-Rome' Torres hield het nog geen jaar uit Ook pond min of meer zwevend „ELKE PARTIJ MOET ZELFSTANDIG ZIJN' Ky kan zich toch kandidaat stellen AKKOORD VERWACHT J46e STAATSGREEP Tel Aviv: politieke regeling met Arabië Weer zwa tol aan verkeer ia weekeind In zes nachtelijke uren: tien arrestaties, 1 processen-verbaal en drie auto's uit verfo c MAROKKAANS AFSCHEID KA1RO: ISRAëL MOET VIT V.N. UNIEKE CONTROLE-ACTIE VAN RUIM 150 MAN POLITIE binnenland buitenland Berlijn Minister: Experiment in Groningen moet stoppen WEINIG ECONOME Onderzoek naar bruut optreden Britse soldaten in N.-Ierland „Moming-After"- pil bruikbaar maar wel klachten „Opsin joorke terecht Vuur van siga Maandag 23 augustus 197] 10 (Van onze redactie buitenland) SAIGON Vice-president Ky van Zuid-Vietnam. heeft nog niet laten weten of hij zich kandidaat zal stellen bij de presidentsverkiezingen van oktober. Die mogelijkheid is geschapen na dat het hooggerechtshof was ge zwicht voor Amerikaanse druk om meer dan één kandidaat (de huidige president Thieu) te laten stellen, om althans de schijn van democratie overeind te houden. Thieu is door allerlei instanties en mede-kandida ten beschuldigd van oneerlijke ma noeuvres. Ky was eerder afgewezen door het hooggerechtshof. Vrijdag nog trok de populaire generaal Mihn zich terug, omdat hij niet in een door president Thieu opgezette verach telijke klucht" wilde meespelen. KY toch (Van onze correspondent) BERLIJN De 33ste ronde van het vierlandenoverleg over Berlijn heeft gisteren niet zoals de voor gaande plaatsgehad in het oude gebouw van de geallieerde controle- raad, maar in de woning in Wesl- Berlijn van de Amerikaanse ambas sadeur. Hieruit wordt opgemaakt, dat deze ronde misschien de laatste zal zijn en dat de ambassadeurs een informele omgeving hebben gezocht om hun uiteindelijke goedkeuring aan de ontwerp-overeenkomst te ge ven. Aangenomen dat het ontwerp de zegen heeft van alle vier de regerin gen, is het mogelijk dat het begin volgende maand zal worden gepara feerd en vervolgens gepubliceerd. Daarna zullen de beide Duitslanden overleg gaan voeren over de techni sche details. GRONINGEN (ANP) De rijks universiteit te Groningen zal met ingang van 1 oktober onder de wet universitaire bestuurshervorming worden geplaatst. Dit betekent dat de tussentijdse bestuursvorm, waar mee Groningen enige tijd geleden begon en die tot nu toe goede resul taten bleek op te leveren, zal wor den afgeschaft. Dit heeft minister De Brauw deze week het bestuur van de universi teit per brief laten weten. De ministeriële mededeling is dooir het bestuur van de Groninger universiteit als „zeer pijnlijk" erva ren. omdat het bestuur er bij het ministerie op had aangedrongen overleg te plegen over deze kwes tie. (ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen! (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Dc Roemeense president Nicolae Ceausescoe heeft dit weekeinde nog eens zijn wil tot onafhankelijkheid van Moskou benadrukt. In Boekarest bleek hij opnieuw geen behoefte te hebben aan een „rood-Rome". „De communistische beweging kan niet langer door welk centrum dan ook geleid worden. Er behoeft in geen enkel deel van de wereld een communistisch centrum te zijn. Elke partij dient zelfstandig op te treden". Deze duidelijke verwijzing naar de leidende rol die de Sovjet-Unie in de internationale communistische beweging wil spelen, viel samen met de aan komst van een belangrijke Chinese militaire missie in Boekarest, ter bijwo ning van de herdenking van de bevrijding van Roemenië, 27 jaar geleden. tijdens de. bevrijding van zijn land. Over de economische betrekkingen repte hij met geen woord. Zij toe- spraak kan worden gezien als een van de tekenen die wijzen op een tweespalt met Moskou over de eco nomische toekomst van de Oostblok landen. De Chinese autoriteiten hadden eerder in een boodschap aan de Roemeense leiders hun gelukwensen aangeboden. „De Roemeense c.p. heeft de weg. van de onafhankelijk heid gevolgd, heeft gewerkt voor het welzijn van het land en volk en heeft gestreden voor de gelijkheid van alle landen, groot en klein. Zij heeft vastbesloten de nationale soe vereiniteit verdedigd", aldus de boodschap. Daarin wordt ook nog eens de nadruk gelegd op. de specia le banden die er zijn ontstaan tussen China en Roemenië. Ook de leiders van het China- gezinde Albanië hebben Roemenië „sterkte toegewenst in. de strijd te gen de agressieve politiek van nieu we en oude imperialisten". In de Sovjet-Unie is niet veel aandacht besteed aan de herdenking van de Roemeense bevrijding. Het Russische legerblad Rode Ster schreef over de bijdrage van de Sovjet-Unie bij het vestigen van Roemenië: „Door de overwinning van het Russische leger is de com munistische machtsovername moge lijk geworden. Op economisch ge bied hebben de Roemenen kunnen profiteren van de rijke ervaring van de Sovjet-Unie. De samenwerking tussen Rusland en Roemenië heeft een bijzondere betekenis". (Van onze redactie buitenland) LA PAZ De afgezette presi dent Torres kwam op 7 oktober 1970 aan het bewind. Bij de 145ste staatsgreep die Bolivia ir zijn 160- jarig bestaan beleefde, werd presi dent Ovanda begin oktober vorig jaar door rechtse militairen ge dwongen af te treden, maar de daarna gevormde militaire junta werd na enkele dagen door de zich links-nationalisten noemende gene raal Torres verdreven. De vakbonden en de boeren- en studentenorganisaties stelden zicii achter Torres. Hij werd door een enthousiaste menigte naar het pre sidentiële paleis gebracht. Hij ver klaarde, dat de „universiteiten, de arbeiders, de bóeren en de militai ren de pijlers zouden zijn, waarop de nieuwe volksregering zou steu nen". Punten van zijn als Jiuks- nationalistisch aangemerkte rege ring waren: monetaire stabilisatie, nationalisatie van buitenlandse on dernemingen, bevordering van in vesteringen en onderhandeling bin nen de gemeenschappelijke Andes- markt t. b. v. de Boliviaanse petro chemische industrie. Op 23 december liet het Bolivi aanse bewind de Franse schrijver Régis Debray en vijf andere poli tieke gevangenen vrij. Op 11 februari dit jaar poogden officieren van het regiment Ignavi, die hun vijandschap jegens Torres nooit verborgen hadden, de macht over te nemen. Met steun van Je leerlingen van de militaire acade mie van La Paz namen zij de twee voornaamste militaire leiders van het land, generaal Luis Reque Te- ran en generaal Gallardo, gevan gen. De poging tot staatsgreep zou zijn ondernomen^ omdat de militai ren ontevreden waren over de vrijlating van Debray, de over plaatsing van een regiment, het geven van wapens aan de mijn werkers en het partijdige karakter van nieuwe benoemingen. De opstandelingen hadden bond genoten in de provincie, vooral in Santa Cruz. Maar in La Paz had den het regiment Colorados en de luchtmacht niet veel moeite de machtsstrijd te winnen. Na enkele uren gaven de opstandelingen zich over. Duizenden arbeiders stroom den naar de hoofdstad om de over winning van Torres te vieren. Zij eisten voorts de vorming van een arbeidersregering en de uitwijzing van de Amerikaanse militaire mis sie. In zijn nieuwjaarsboodschap kondigde Torres een nieuwe grondwet en verkiezingen aan. Hij definieerde in zijn rede zijn re gime als „revolutionair en nationa listisch" en wees de aanduiding „communistisch" van de hand. Ceausescoe zelf besteedde tijdens de herdenking ook veel aandacht aan de militaire rol van Rusland (Van onze redactie buitenland) LONDEN - BELFAST De Brit se regering zal een onderzoek laten instellen naar klachten over bruut optreden door Britse militairen in Noord-Ierland. In de afgelopen twaalf dagen zijn in Noord-Ierland meer dan 300 men sen gearresteerd, van wie ongeveer 230 werden vastgehouden omdat zij ervan verdacht worden lid te zijn van het Verboden Ierse Republi keinse Leger. Verscheidene vrijgela tenen klaagden over slechte behan deling door militairen. De Noordier- se regering verklaarde eerder dat slechts twintig klachten waren inge diend. Bij een bomaanslag op een door militairen zwaar bewaakte gevange nis in Belfast zijn zondagavond twee bewakers gewond. De deur van de gevangenis werd zwaar beschadigd. De bom was uit een passerende auto geworpen. De gevangenis, gelegen aan Crum- lin Road, herbergt een aantal van de geïnterneerde Noordieren. In de nacht van vrijdag op zater dag werd in het centrum van Bel fast grote schade aangericht door drie branden, die ontstonden na bom ontploffingen. Winkelpanden en andere gebouwen werden een prooi der vlammen. UTRECHT (ANP) De „mor- ning-after"-pil is een bruikbaar middel in een noodsituatie van een dreigende ongewenste zwangerschap na het falen of ontbreken van anti conceptie. Deze methode kan echter beslist niet als een ruime maatregel in de geboortenregeling worden toegepast, gezien klachten en bijverschijnselen. Dit blijkt uit een onderzoek onder 2.000 vrouwen die de morning-af ter"-pil hebben gebruikt door de gynaecologische afdeling van het academisch ziekenhuis té Utrecht. In Eindhoven hebben zaterdag duizenden DAF-werknemers uit binnen- en buitenland de officiële afscheidsbijeenkomst bijgewoond van de heer Wim van Do ome. Op de foto is te zien hoe een Marokkaanse arbeider de heer Van Doorne (rechts) naar de tradities van zijn land omhelst. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Hieronder volgt een overzicht van de situatie zoals deze vandaag op een aantal buitenlandse wisselmarkten zal zijn volgens de gegevens die gisteravond via de di verse persbureaus werden gege ven: LONDEN De Britse schatkist heeft medegedeeld dat de Londense wisselmarkt vandaag wordt hero pend met een onveranderde sterldng- pariteit van 2,40 dollar. Voorlopig zullen de transacties echter niet strikt binnen de bestaande limieten tot stand hoeven te komen, hetgeen betekent dat ook het pond min of meer zwwend wordt. ROME De Italiaanse regering heeft bekendgemaakt dat de huidige pariteit van 625 lire per dollar van daag bij de opening van de wissel markt gehandhaafd blijft, maar het ministerie heeft bepaald dat de lire zal kunnen zweven binnen 0,75 pet. boven of beneden pariteit. BERN Een regeringswoordvoer der heeft verklaard dat de Zwitser se valutamarkten vandaag gesloten blijven. De regering heeft de ge ruchten met kracht tegengesproken dat de Zwitserse frank met ingang van vandaag zwevend zou worden gemaakt. BONN De Westduitse kanse lier, Willy Brandt heeft bevestigd dat de mark voorlopig blijft zweven. De minister van economische zaken, Kaïrl Schiller, heeft medegedeeld dat HET STOFFELIJK overschot van de sedert de explosie in de lijm- en gelatine-fabriek Delft op donderdag jl. vermiste 38-jarige W.L. Zimmer man uit Delft, is zondagmorgen ge borgen. d/e Bundesbank bij heropening van de wisselmarkt voorlopig niet zal interveniëren, maar dat de dollar koers zou worden gesteund indien deze scherp zou dalen. TOKIO Er doen geruchten de ronde dat Japan bereid zou zijn over te gaan tot verandering van de waarde van de yen in ruil voor de afschaffing van de Amerikaanse in voertoeslag van tien procent. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/KAIRO Israël moet streven naar een politieke regeling met zijn Arabische buren als alternatief voor een nieuwe oorlog. Dit zei de Israëlische mi nister van defensie, Mosje Dajan, zaterdag in een radio-interview te Tel Aviv. Terzelfdertijd schreef 't in Kairo uitkomende Egyptische blad Achbar El Yom, dat Egypte zal gaan trachten te bewerkstelli gen, dat Israël uit de Verenigde Naties wordt gestoten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Machmoed Riad heeft de afgelopen dagen een daar toe strekkend plan besproken met de Egyptische vertegenwoordigers bij de V.N., en in Washington en met de ambassadeur in Moskou. Uit gangspunt zal zijn de „voortdurende weigering van Israël" om aan de resolutie van november 1967 van de Veiligheidsraad te voldoen. Mosje Dajan op zijn beurt stelt, dat ernstige aandacht moet worden geschonken aan de verklaringen van president Sadat van Egypte, dat ,1971 het beslissende jaar moet zijn "voor hetzij een politieke regeling of oorlog. Er moet volgens Mosje Dajan, evenwel een duidélijk onderscheid worden gemaakt tussen het streven naar een regeling en het doen van concessies. „Een politieke regeling nastreven ja. Concessies, terug trekking, vluchten neen". De permanente grems die Israël dient te krijgen, behoeft niet nood zakelijk de aanwezigheid van Israë lische militairen bij het Suezkanaal te betekenen, maar Egypte moet le ren te aanvaarden dat Israël in Sjarm El Sjeich blijft, als onderdeel van een permanente grensregeling. Een permanente regeling met Jorda nië moet o.a. de verdere aanwezig heid van de Israëlische strijdkrach ten bij de Jordaan inhouden Dajan verklaarde dat hij in zijn toespraak van donderdag j.l. niét de annexatie van de bezette gebieden had voorgesteld, maar een perma nent in plaats van een voorlopig bestuur in die gebieden. Intussen vertrekt vandaag een functionaris van het Egyptische mi nisterie van buitenlandse zaken voor een reis door vijf Europese landen, waar hij het Egyptische standpunt in deze kwestie zal uiteenzetten. President Sadat zelf zit in Khar toem, de hoofdstad van Soedan, waar hij met het Soedanese staats hoofd El Nimeiri zal spreken over de jongste conferentie in Damascus, waarop Egypte, Syrië en Libië de grondwet van hun federatie hebben ondertekend. Onder een gelukkig gesternte lijkt die federatie overigens niet gestart. Want in Kairo zijn 91 mensen onder wie oud-vice-president Ali Sabry en zeven voormalige minis ters formeel beschuldigd van hoogverraad. Zij worden bsschul- digd van samenzwering tot omver werping van het bewind van presi dent Sadat in mei. Woensdag wor den zij berecht En in de Libische hoofdstad Tripolis is zaterdag een proces begonnen tegen 107 personen, die beschuldigd worden van corrup tie tijdens de regering van koning Idris. Ook de afgezette koning zal - bij verstek worden berecht we gens „inmenging in regeringszaken met het doel het politieke leven te corrumperen". 79 BRUSSEL (BELGA ANP) „Opsinjoorke", de historische pop die op 14 augustus j. 1. samen met een schilderij van Rubens uit het stadsmuseum van Mechelen werd ontvreemd, Is terecht. De politie van Mechelen kreeg zondag een telefonische mededeling dat de pop op de binnenplaats van de gevangenis in deze stad lag. Aangezien „Opsinjoorke" enigszins was beschadigd ver moedde men dat de pop over de vier meter hoge gevangenis muur was geworpen. Het persbureau Belga kreeg enige tijd later echter iemand aan de telefoon die zei dat hij de pop had gestolen, maar dat hij hem niet over een muur heeft geworpen. „Ik heb een ladder tegen de muur van de gevangenis gezet", aldus de on bekende. Deze gaf ook de reden voor zijn daad. „Enkele weken geleden werd ik zeer brutaal door Mechelse politieagenten behandeld. Ik heb de politie op een echt burleske manier bela chelijk willen maken", zei hij. (Van onze redactie binno HILVERSUM/TERNEtr Het verkeer heeft het af weekeinde weer een zwate" mensenlevens en gewond,,, ëist. Alleen al bij drie ongelig Hilversum, Ooststelling^ Assen verloren zeven mc-n leven en werden er vier g In de nacht vanzaterdag dag overleed in het Julia® huis te Terneuzen de 16-jajj., dy Ginbergh uit Tern'euzei, s wondingen, die hij zaterd: bij een botsing haid opgeW, ongeluk gebeurde tegen ft," toen hij met zijn bi-omfiets de Vlooswijkstraat (in Vt richting) n-aar de Nieuwe# reed. Hij kwam in botsing - uit tegenovergestelde richti» mejide bromfietser, G.J. <j, Axël. Beide bromfietsers naar het ziekenhuis gebracht de 16-jarige overleed. Zaterdagnacht is tengevola een aanrijding op d-e Maast- westen van de Baardwij' over het Zuider-afwaterii de 17-jarige Arnoldus Brok nen om het leven gekomen., geman kwam per bromfiets* richting Drunen en veis- normale route te nemen, dit het viaduct doorgaat. Hij plaats daarvan linksaf straatweg over, waar hij grepen door een auto, bes A.V. uit Waalwijk. Bij de werd het slachtoffer over 4 denberm naar d-e andere rij' slingerd. Na aankomst in Nicolaasztekenhuis te overleed hij. Het ongeluk te Hilversum van -in de inleiding spcfy drie mensenlevens: de 27-js Rol en de 23-jarige J. I: Hilversjim en de 20-jarige uit Huizen. Deze laatste, de der, was in botsing gekj een tegemoetkomende auto, beide auto's te veel naarliiis uitgeweken. Toen de 52-jarige J.Siit wolde op een kruispunt fe zijn auto geen voorrang aan de auto van de apofe Ov-erwijk uit Noor-dwoldc,! een botsing, wiaarbij tw de dood vonden: de 50-jart» T. Stelling-Betten uit en haar aanstaande seh: 24-jarige E. Urie uit Ass Nabij Assen is in de mS zaterdag op zondag een drie inzittenden in dichte een boom gereden. De tm giers, Geert Hingstman (F sen ien Roelof Lanting (1)1 Molen waren op slag d< Te Vught werd de lij rietje Spoor bij een ongt Haar 12-jarig usje Hes. met ernstig schedelletseli kenhuis te Tilburg opg- twee meisjes zaten met t zusje Lenette in een de 23-jarige oppas mej. 1 maakte. De oppas verloor haar sigaret, werd hierdoi: verloor de macht over ij- sloeg met de auto over di Elders in het land vontM- mensen de dood bij een f lukken. Daarbij werden®? ernstig gewond. In in kwamen in het weekeind* drie personen te overlijd® wondingen, die zij eer®, week bij verkeersongeval1® opegd. BREDA In het Sin'-l ziekenhuis te Breda is i een twintigjarige militair1* togenbosch overleden, diej, vond ernstig gewond t verkeersongeluk op de Tilburg naar Breda. De militair reed met z de middenhaan in de rioj burg. Ter hoogte van de seweg onder Molenschot door tot nu toe onopgehe» zaak in botsing met een afslag voorgesorteerde i'jj- slachtoffer lag in Breda en was ongehuwd. DRIEBERGEN (ANP) De gemeentepolitiekorpsen van Ede en Veenendaal, de rijkspolitie van het district Utrecht en de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie te Driebergen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op rijksweg 12 (tussen Driebergen en Ede) een gezamenlijke controleactie gehouden. De actie, die volgens de po litie qua opzet uniek mag worden genoemd, had een tweeledig doel: de bevordering van de verkeersveiligheid en de bestrijding van de criminaliteit. In zes uur tijd (van 00.00 uur tot 0'6.00 uur) werden in totaal circa 3.000 personenauto's en vrachtwa gens nauwkeurig onderzocht en de inzittenden aan de tand gevoeld. Tien personen gingen achter slot en grendel in de politiebureaus te Ede en Driebergen, waarvan vier wegens illegaal wapenbezit (de politie nam drie pistolen, een geweer met muni tie en een stilletto in beslag), twee wegens dronkenschap, twee wegens het bezit van verdovende middelen en twee werden gezocht wegens overtreding van de opiumwet en een verstekvonnis. Wat de verkeerstech nische controle betreft: er werden 160 processen-verbaal uitgedeeld wegens het niet in orde zijn of het niet hij zich hebben van het kente ken- of rijbewijs, vierenzestig maal vertoonden auto's technische ge breken en drie auto's werden uit het verkeer yenomen. De politie noemde de actie geslaagd. Douanerecherche, Koninklijke Ma rechaussee, vreemdelingenpolitie, vuurwapenreühercheurs en de dienst rijks waterstaat (voor de bebaike- ning) verleenden hun medewerking. In totaal waren ruim 150 man inge schakeld. Rijksweg 12 werd in beide rich tingen gecontroleerd. De parkeer plaatsen bij Driebergen en Ede wa ren ingericht als grote controlepos ten, en ook alle toegangswegen bij Maarsen, Maarsbergen en Doorn wa ren bemand. De verkeersveiligheidscontrole richtte zich ondermeer op de techni sche toestand van liet voertuig, op de papieren van de auto en op het eventuele alcoholgebruik van de be stuurder. Bij de oriminaliteitscontrole speurden de politiemensen naar eventueel gestolen auto's en illegaal wapenbezit. De politie koestert de hoop, dat v-an de gehele actie een preventieve werking zal uitgaan. „De weggebruiker kan niet meer zeggen, dat er op de autosnelwegen geen controle is", aldus het politie- oordeel. De politie was uitgerust met de meest moderne hulpmiddelen. Er waren lichtinstallaties op de contro leplaatsen neergezet, die terreinen in een zee van zodat de controleurs de w en de inhoud van de au1 keiijker konden bez'™'T verdachte figuren b®® - fouilleren. De vreemd»j kw-am vele malen in act tenlanders te ondervrag sporingsregisters bleken lijk controlemateriaal. Zowel in Driebergen beschikte de politie ov® naamde „hasj-hond", een politiehond, wiens ?™erp reet verdovende midde sporen. Het dier had ee ces: toen het in een va nenwagens werd ëeZeg Plotseling te Waf^ngraBtó vond al gauw i Uiteraard ontbrak °P plaatsen de camera van tuigenbelastin-g niet. Er duizenden foto's g«naa» bliek reageerde over positief op d-e actie.

de Stem | 1971 | | pagina 10