uit :RS STERS ETTES ERKSTERS I IS IG-SNIJDERS Je kunt beter een Duitser optillen. Ligt metoon in de houding. Geen kapsones Herman van Veen houdt open huis i THERWEAR iter •rla^bij lage van 21 augustus 1971 ragen daarom cing voor deze igen inhouden- [cldingsheli's van de [htmacht aan vooravond de 300ste opdracht willen leren is hand van Iwijk KOCK Bleu door HENK EGBERS over de functie 1 Pont. leeftijd:- f> zonder postzegel aan: |s (Nederland) N.V. ST 19 SS! FUME vrn. e is verkopen bij ons nen praten, daar wij ijk of mondeling bij: ■enkort zal een helieopter van de SAR lriehonderdste reddingsvlucht uitvoeren. F doodzieke van de Waddeneilanden, houw die op het punt slaat een baby te jen, een gestrande vlieger of een ïeïing; je kunt het van tevoren niet vliegen relatief veel kraamvrouwen over jde Waddeneilanden", zegt een van de jers en er moeten er bij ons wel ■open die het machtig leuk zouden vinden er eens een flinke baby in de heli zou den geboren. Misschien zou dat iets L zijn voor de driehonderdste vlucht. |wel»? aarzelt hij „het is misschien I beter van niet, want het gaat altijd Lerompliceerde bevallingen. Dat is juist feden dat zo'n vrouw met ons meevliegt". I staat voor SeaAir Rescue. Met zijn helicopters Alouettes-IIÏ is SAR Wiijnlijk de kleinste vliegende eenheid je Luchtmacht. En laat de driehonderdste L nog lang op zich wachten, dan is er Izeker in oktober een feestje in de hewt'ooin van de vliegbasis Soesterherg, fdan beslaat de afdeling 12,5 jaar. is dus koper. jing van eerste kwaliteit J komen werken, gelijkheden voor e hiervoor en worden. deze functies, kom dan eens uur 35346). lans1! et is een stil jaar het reddingswezen", Vkgitein-vlieger J. E- |ikes, de commandant „we hebben tot nog maar zeventien |svluchten uitge- Zelfs de Duitse bad- houden zich koest, jaren wilden zij pleens vergiftigde pelen eten en dan five ze van de last ofi door ze vliegens- laar Bonifacius te pus is het St.-Bonifa- kenhuis in Leeuwar- 1 enige in Nederland, nelikopter-landings- leeft, die 's nachts kan worden. St.-Bo- en —in zeer urgente als tijd leven bete rt streekziekenhuis ^gen, zijn de vaste rs van SAR. Blade de lijst van reddings- falt het grote aantal rouwen op, de vluch- et bloedplasma en ntatieorganen, en aantal vaak jon- insen, dat een onge- gehad. „Vooral tsers willen wel eens het eiland razen, R zegt kapitein at —net als trouwens marine-component dikwijls in het mid- van de belangstel- ja reddende libellen luchtmacht", schreef jjalist eens over ze. h nu nog een beetje t om gelachen in de m ,.Dat hoeft nou !r niet, al is het wel »ezegd. We maken heel wat meer her- Men libel, maar we pan het wel, als we horen krijgen, ,dat J weer aardig op- |of ,dat mevrouw het ieft geschonken aan nde dochter' ga mensen zijn er lg bij om ons van de van het vlieg-avow- de hoogte te stellen, a echtgenoot van de die we op Vlieland opgehaald, om haar n ziekenhuis te bren- ar ze een baby moest We waren amper te- onze basis Terschel- eri de telefoon ging. as de commandant et schietterrein op Hei was ge- |ons te laten weten, leen zoon van negen fas. We vinden 't leuk, te horen. We zijn fla vlucht ook echt wel Tne benieuwd naar". die hier op visite komen. „Onze helikopters vlogen de hele koninklijke familie naai de begrafenis van prinses Armgard. Bij een tussenlan ding, op GüterslO'h, keken de Engelsen hun ogen uit", ver telt kapitein Huiskes. „Ze vroegen: Vliegt jullie ko ninklijke familie met gewone militaire standaardkisten? Bij ons hebben ze daar een speciale Royal Flight voor, allemaal vliegtuigen met bij zondere voorzieningen en ex- tra-comfort' Reddingsoefening in volle zee met een mijnenveger van de marine vlak in de buurt. ptaak van SAR heeft Ts niets met acute frmen in Terschellin- ger buiken te maken. SAR werd opgericht als reddings dienst voor op zee of te land in moeilijkheden verkerende vliegers. Maar als de heli vliegers en de boordmon- teurs-redders op dergelijke voorvallen moesten wachten, zouden ze een saai bestaan hebben. In de afgelopen twaalf en een half jaar ruk ten ze... drie keer uit voor een vlieger. Maar saai is 't leven bij SAR allerminst. Op de Wadden-eilanden krij gen ze langzamerhand ge noeg van al het geschiet en gebombardeer. Regelmatig halen anti-acties van eilan ders de krantepagina's. Doch als dat schieten ophoudt, verdwijnt ook de helikopter van Terschelling, en dat is andere koek. Zonder die he likopter zou elke eilandbewo ner zich een stuk meer be wust zijn van zijn isolement, in het bijzonder, als hem of zijn familieleden iets zou overkomen. De hoofdwerkzaamheden althans wat de reddings kant betreftzijn eigenlijk een bijprodukt van de hoofd taak. Boven de schietterrei- nen van de Waddenzee doen vliegtuigen andere dingen dan wanneer ze gewoon bo ven land of rond de basis vliegen. Dat betekent ver hoogd risico, en daarom staat elke dag van de werk week, van 's morgens 7 tot 's avonds 5 uur, een SAR- Alouette op ,vijf minuten-pa raatheid'. Op een goede dag hij stond daar tochwerd die heli gevraagd een ernstig zieke naar de vaste wal te brengen. Zo is het begonnen en het is er op uitgelopen, dat de SAR-bemanningen, die de Terschelling-week' hebben, vrijwillig, ook des avonds na vijven, en des nachts, doorlopend bereik baar zijn, èn fit, om te vlie gen. Kapitein Huiskes: „Stel je voor. Je kunt mensen in nood, die je om hulp komen vragen, toch niet zeggen: Sorry, ik heb bier gedron ken, ik kan niet vliegen' In de weekends is de heli kopter er niet, dan neemt 'n Beaver van de vliegbasis Leeuwarden de spoedzaken op de eilanden waar. Dat is weliswaar een vleugelvlieg tuig, maar Beaver-vliegers zijn ervaren in het maken van strandlandingen, en de Wadden-eilanden hebben mooie, harde stranden. Verreweg de meeste op drachten voor SAR komen van andere departementen. Vooral Rijkswaterstaat maakt veel gebruik van de SAR-helikopters. Soms zijn ze ook betrokken bij experi menteel werk, zoals kort ge leden, toen de pier van Hoek van Holland, die niet geheel in orde bleek te zijn, gefoto grafeerd moest worden met stereo-camera's. Dat was nog nooit door een helikop ter gedaan. SAR, TNO en Rijkswaterstaat pluisden sa men uit, hoe dat moest, en de proef slaagde. Een be langrijk resultaat, want met stereo-camera's kan men als het ware de beweging van 't water fotograferen, omdat men de hoogte van de golven vanaf een stereo-foto kan be palen. Foto-werk is een van de be langrijkste neventaken van SAR. Een heel bijzondere taak is het vliegen van leden van het koninklijk huis of van vreemde staatshoofden, De coryfee' (de aanhalings tekens zijn van de coryfee zelf) van SAR is de ser geant-majoor A. J. Manche. Hij moet één van de zeer weinige Nederlandse militai ren zijn, die met een Rus sisch lintje rondlopen. Zijn collega's noemen hem trei terend de ,held van de Sov jet-Unie'. Het blauwe lintje kreeg hij, omdat hij met zijn heli een weerbarstige Rus van een omgeslagen roei- sloep haalde. „Dat was een man van de OKA-18, een Rus, die door de kapitein aan de grond ge zet was, omdat het schip wa ter maakte. Een Duitse sleepboot had de bemanning overgenomen, maar één man moest achterblijven voor wachtdienst. Die werd elke dag afgelost. Op de bewuste dag roeiden twee Duitsers de nieuwe Russische wachts- man naar de OKA-18, toen hun boot in de branding, on geveer 500 meter uit de kust, omsloeg. Ik was in de bum-t en ik haalde ze d'r af. Het was helemaal niks bijzon ders. Gewoon volgens het boekje. Alleen die Rus, die kreeg ik zowat in mijn nek omdat hij niet mee naar de wal wilde. Hij zou- en moest naar het schip waarop al zijn collega's zaten. Wij kon den weinig anders doen dan: ,Njet, njet' i epen". Een van de vliegers onderbreekt de door de Russen gelau werde vlieger: „Je kuijt be ter een Duitser optillen, die zit gewoon in de houding en maakt geen kapsones". Op het ogenblik kent SAR 'n hausse in zeehondjes. „Dat is zo sinds Jan Wolkers op Rottum zat, en dat trieste verhaal over zijn zeehondje in de wereld bracht. We heb ben in de afgelopen weken al diverse, door hun moeders verlaten, zeehondenbaby's naar het opvangcentrum op Texel gebracht", zegt kapi tein Huiskes. SAR kun je overal voor ge bruiken, en de mannen vin den het nog leuk ook. De deur van het gemeentehuis van Westbroek staat weer wijd open. Maar er zit geen ambtenaar van de Burger lijke Stand meer. „De vreze des Heren is het begin van alle wijsheid", staat er nog hoven die deur. Maar naast de deur hangt een uitdagend rood bord met het woord .Harlekijn'. Dat kondigt aan, dat de caba retier Herman van Veen de huidige „burgemeester" is. En zoals het een goed bur gervader betaamt in deze democratische tijd houdt hij nu „open huis" voor ie dereen, die maar wil komen. In de praktijk betekent dit, dat zijn studio gevestigd in dit voormalige raadhuis open staat voor iedere Van Veen-fan, die hem met zijn combo wil zien werken aan zijn show. Om alles nog aantrekkelijker te maken heeft hij dit ruime huis te vens ingericht als expositie ruimte. Een 40-tal doeken van de kunstenaar Gérard Grassère n een aantal plas tieken van Len Pyperkamp fleuren niet alleen het hele gebouw op, maar zijn er te gelijkertijd te bewonderen en te koop. WERKVAKANTIE Natuurlijk kan het gebeuren, wat mij overkwam: Herman was weg. Op dat moment zat hij op werk-vakamtie in Zwitserland. Maar inmiddels terug met een koker vol idee- en rent hij, met zijn combo, in-en-uit om shows te draai en en te sleutelen aan zijn nieuwe, die „Herman en da contra-band" zal gaan he ten. Er is altijd wel wat te doen en te zien. En dan is er altijd nog zijn vader „pa Van Veen" in de wandeling die zijn drukkersvak ver ruilde voor „de zaak" en als gastheer optreedt. De weg van Utrecht naar Hilversum. Voorbij Groene- kan, links af gaat er een smal, maar oer - Hollands weggetje langs een vaart met bruggen, via Tienhoven naar Westbroek. Tegenover een fraai kerkje, waar de vreze des Heren allesbehalve afstraalt, werd het gemeen tehuis met aangebouwde dorpskroeg en het jaartal 1880 in de gevel, anderhalf jaar geleden studio Van Veen. We zitten al gauw on der de blauw en oker geverf de hanebalken. „Ik zat hier eens met Herman" vertelt Van Veen senior", en zei: „Waarom doen we niets met deze ruimte?" Hij vertelt van zijn dromen: een soort centrum voor beeldende kun sten". Nee, asjeblief geen bedevaartsoord. Maar on langs kwamen er een paar meisjes helemaal van Amers foort gefietst om te vragen of ze hier eens de sfeer moch ten proeven. Da's toch leuk. Daarom heeft vanaf heden iedereen vrij entree (behalve zondags), terwijl het werk gewoon doorgaat. Je kunt hier iedereen tegen het lijf lopen: Wim Kan, Paul van Vliet, Lisselore Gerritsen ze lopen hier allemaal maar zo binnen. Dat is toch leuk voor de mensen, dat ze de kans hebben, behalve Her man, deze artiesten hier te ontmoeten." Aan het „Open-huis" is wel iets voorafgegaan. Bijna ie dereen heeft met de verf kwast rondgelopen. Daarna werden alle kamers, kamer tjes, gangen en zolder volge hangen met de flonkerende schilderijen van Gérard Grassère. Het kontakt tussen Herman van Veen en deze Utrechtse (van huis uit Vlaamse) artiest is gegroeid omdat laatstgenoemde doe ken maakte geïnspireerd op zijn liedjes. Zo is er bijvoor beeld het doek „Susanne" te zien. Momenteel is Gras sère bezig met zogenaamde geluidstransformaties, een experiment dat in den lande nogal wat aandacht trekt en waarmee hij behalve zich zelf veel op onderwijsinsti tuten werkt. Storende gelui den, diie ons dagelijks om ringen rdem daarbij om gezet in kleur. Dit proces blijkt een psychische bevrij ding op te roepen. Ook Her man van Veen is aan het schilderen geslagen. Op het atelier van Grassère staat een stad, geschilderd als een opengesperde muil; signa tuur Van Veen. Geluid en verf hebben elKaar gevonden in stadhuis Harlekijn. Het blijkt een prettige en zinvolle combinatie. PLAATOPNAME In de studio repeteert de combo (of in de toekomst de „contra-band") voor 'n plaat opname in september; een lp alleen an het combo. Aan de muur hangen de schilde rijen van Grassère tegen de geluidsabsorberende eier-do- zen. De kluis, waarin vroe ger de gemeentegelden wer den bewaard is omgetoverd tot donkere kamer voor de eigen fotoafdeling. De werk- lijst tegen de wand laat zien dat men voorlopig nog niet werkloos is: 14 augustus op treden in „Zo maar een zo meravond" - tv; 19 - 25 au gustus met de show in het Scheveningse circustheater; 20 augustus: aanbieding van het life-album platen met de hele laatste show; half sep tember: repetities voor de .musical' Bart Appart, waar voor Herman de muziek maakte en die ten bate van de UNICEF in Ei nd hoven in première zal gaan.... etc. etc. „Hier begint alles; hier gebeurt alles. Eén bom energie", zegt Van Veen se nior. „Iedereen mag hier binnenkomen, maar het werk gaat gewoon door". Dat zul len de talloze fans van Her man van Veen zich geen tweede keer laten zeggen. Het enige wat voorlopig niet doorgaat is het plan van Herman om voor dit nieuwe „stadhuis op str'ten" in het Utrechtse polderland het graf van Olie aan te leggen.

de Stem | 1971 | | pagina 13