PRINS" FIETSTE NAAR ONS LAND Ipperbevel in Saigon geeft toe Latijns-Amerikaanse charme Dader wurg betuigt ouders zijn grote spijt f)e$re|Hd if T NS-Vakantie- dagtochten DOLLAR Fel protest tegen vogelslachting in België e; 15 Kroontje van verguld bordpapier Amsterdam heeft nieuwe toneelheer ÊXICAANSE pSCHOPPEN RKOPEN RK- RATTEN Gratis reizen Industriebond N.V.V. Tegelzetter verklaart collega s de oorlog binnenland buitenland tpaleis tellingshallen rtverkoop ■■111 verker 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart h ente breda voordelig uit niet NS Incident Onsamen- hangend' verhaal van Dawn Eraser voordelig uit met NS Woensdag 18 augustus 1971 t LjUPHOL (ANP) Nadat hij pi,et warme Schiphol met een achteloos gebaar zijn gouden Un'ie naast zich op de balie van rSnaanse luchtvaartmaatschappij La had geplaatst met het ver- Uk hem een reisbiljet te verstrek- ln via Madrid naar San Juan, is •53-jarige Westindiër, die zich Jemcle prins Hartland de Bour- r.vi])e 's avonds als ongewenst ïemdel'ing door de koninklijke jrechaussee op een lijntoestel hr Londen gezet. Lm kroontje bleek te zijn ver- Erdigd van verguld bortkarton, ■teen direkt al argwaan wekte, ïrendien had hij slechts f 15,- op l en was dus zonder voldoende Hdclen van bestaan. De al of niet vermeende prins woont op het kleinste eilandje van de Westindische Archipel in het Caraïbisch gebied, t.w. Montserrat, dat met zijn ruim 14.000 inwoners en een oppervlakte van circa 80 km:! het midden houdt tussen Ter van zijn privé-vliegtuig, dat hem daags daarna zou ophalen. Dit toe stel kwam echter niet opdagen en bijna was jnen de zonderlinge man vergeten, toen hij plotseling in het kantoor van Iberia op Schiphol op dook. waarschuwde de rijkspolitie, die de Westindiër aan de tand voelde. Hij bleek Brits onderdaan te zijn, zij het onderworpen aan de strikte Britse immigratiewetten, zoals een stempel vermeldde. In het paspoort stond zijn naam vermeld als Hart- schelling en Ameland. Reeds een week eerder was hij op Schiphol gesignaleerd. Toen meldde hij de KLM, dat hij zich overigens zon der gevolg op een studiereis door Europa bevond en verzocht maatre gelen te treffen voor de aankomst Gevraagd hoe hij de 600 dollar land de tweede Reewill Markham- wenste te betalen, nodig voor de vlucht naar San Juan via Madrid, zei hij, dat de nota moest worden opgezonden aan de Royal Bank of Canada te Plymouth, hoofdstad van het eilandje Montserrat. Iberia White, beroep dichter, professor, musicus. De zwierig geklede man legde een eigenhandig geschreven visite kaartje over, waarop als fajmilie- spreuk stond gestempeld „lux est amor" (licht is liefde) en verklaar de, dat hij een week tevoren uit West-Duitsland naar Nederland was gefietst. Bij het verhoor werd de vreemde lingenpolitie van de Haarlemmer meer ingeschakeld, die overleg pleegde met het ministerie van Justitie. „De man heet gewoon Whi te", deelde de ministeriële pers dienst later mee. Er werd opdracht gegeven de vreemde prins onver wijld op staatskosten een reis naar Londen aan te bieden. De prins schikte zich waardig in dit voorstel. Afgewacht dient te worden of de Britse immigratiedienst hem in En geland zal toelaten, dan wel hem weer naar Schiphol terug zal zen den. -52 WEER IN ACTIE punten september-oktober popshow no.1 solt machine, colossearn Irly brothers ble stringband.osibisa 1, fairport convention pn, gipsy en vele anderen hsprijs f 24.- ïkoop vpnaf 1 september -kassa van Ahoy' ch staatscircus ■stellingen (wereldberoemde clown Ipev f sationeie berenmimmer fenomenale lische kozakken .iHSSXSMMMW imp ante !t bekende ncrv-spel ennen puropese oenschappen sprint met van de wereldtop tsaalBSiaBK: awwMNHMB ■nationale militaire kampioenschappen Iden, waaronder usa, J, west-duitsland forkust szm&smtmmimmemis&ss&atias s voor de melkhandel hal ngstijd11.30 tot 21.30 uur toegankelijk voor noten |tingen 010-139325 ina 2V expositiehallen ngstijden: .00 tot 17.00 uur en .00 tot 22.30 uur dagen v. 10.00 tot 17.00 ttu» 3(3,-. ngen 010-277660 mmmmsm-mmmmmsi 'mmmmir-.? M ..„--'A de kassa op de obrug, dagelijks van uur, telefonisch van uur (010-277900) ij de verkoopadressen. (Van onze redactie buitenland) AIG0N-HANOI De geruchten, dat Amerikaanse B-52 Snenwerpers weer aanvallen uitvoeren op de gedemili- ieerdc zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam zijn gisteren het Amerikaanse opperbevel in Saigon voor het eerst 'egeven- bombardementen op Noord-Vietnam werden in 1968 gestaakt, ichtmotorige reuzenvliegtuigen hebben honderden tonnen bom- Iaten vallen op verdachte Noordvietnamese stellingen in het andsland, aldus het operbevel. Hanoi daarentegen beschuldigt de Amerikanen ervan ook dorpen in Noord-Vietnam buiten de zone te hebben gebombardeerd. Volgens het Noordvietnamese persbureau zou den bij bombardementen op 15 au gustus de dorpen Vinh Thoy en Hoxa zijn getroffen, waarbij onder de bur gerbevolking veel slachtoffers zijn gevallen. In Saigon wordt gezegd, dat de toestellen nooit verder zijn gegaan dan de rivier Ben Hai, die de negen kilometer brede zone in tweeën deelt. Volgens het opperbevel is het zui delijk deel van het niemandsland Zuidvietnamees grondgebied en heb ben bombardementen op geen enke le wijze de bombardementsstop ge schonden. Men voegde er aan toe, dat de aanvallen zullen worden voortgezet als het Amerikaanse op perbevel van oordeel is, dat Ame rikaanse en de met hen verbonden militairen in gevaar zijn. Een woordvoerder deelde mee, dat uit rapporten van de inlichtingen dienst gebleken is, dat Noord-Viet nam de zone gebruikt als een soort verzamelpunt om de troepen weer op sterkte te brengen. Ten noorden van de Ben Hai-rivier zijn wegen aange legd naar Noord-Vietnam. JMilllU||M IMilllill^ iji!' iule hulpverlening ICO CITY (KNP) De faanse bisschopppenconferentie I besloten het grote dode kapi an sletaden en allerlei gouden veren voorwerpen in de Mexi- kerken te gelde te maken en de opbrengst te gebruiken voor hulpverlening. ■■is meegedeeld op een perscon ferentie door mgr. Vasquez Corona Mexicaanse bisschoppen. 1 dat de bisschoppen V3 vJlex:co ^krmee het voorbeeld gillen navolgen van de Boliviaanse ■aal Maurer, die al eerder aan- Bjgö heeft de kerkelijke kost jes van de hand te doen ten pe van de bouw van huizen, Ruizen en scholen. Vasquez Corona verklaarde, bisschoppen de verkoop van as8!? ?n een daad van recht- pagheid vinden voor de arme pngvan het land. prlandse student pije uitgewezen F HAAG (ANP) - De 19-ja- Tjsterdamse student Dick van East, die zondag in Madrid gearresteerd tijdens 'n demon- Ult solidariteit met dienstwei- 's zal worden uitgewezen, is gistermiddag -bekend ge- öoor Spaanse autoriteiten. |sê' werd de student reeds op t ul §este^- waarbij hij wel wacht kreeg zich dinsdag te J °P het directoraat-generaal veiligheid in de Spaanse a om te vernemen welke ad- Fieve sancties er tegen hem •eo zouden worden. Hieruit ods, dat de Spaanse autori- raet van plan waren een ver- f togen Van Galen Last in te (ADVERTENTIE) ig personeel ter gemeentesecre^ worden een [risadministratie. kken worden bij de verdere uit" e automatisering van personeelf listratie. ogisch onderzoek behoort tot de edure. 1.531,— per maand (commies'' ie taakvervulling tot 1,760'' |imies le klas). onder vermelding in de linker iónfcw,lnlfewo?nM.^. fonderd; I1 Past. of zaterdag die jaarkaart p.p. 3 oor echtpaar f50.- f75.- maandskaartp.p. f 20 - !°°r echtpaar f 30.- L"fefgi??atie,)ew9s of u'ouwboekie P Paspoort meebrengen, r aa= ie tolder aan het loket van nr. S.8, te richten aan de Cretan's vóór 1 september 1971 In het Zuidvietnamese Hoeë is het tot anti-Amerikaan se ongeregeld heden gekomen, nadat een vracht wagen van het Amerikaanse leger een Vietnamese student had dood gereden. De militaire politie moest tussenbeide komen om de bestuur der van de vrachtwagen te beseher men tegen de woedende menigte. De auto werd in brand gestoken. Kikvorsmannen van de Vietcong hebben het Amerikaanse vracht schip „Green Bay" in de haven van Qui Nhon tot zinken gebracht. Vier bemanningsleden zouden verwon dingen hebben opgelopen. 9? |99 SYDNEY (RTR) Een 53-jarige Poolse zeeman is gisteren in Sydney niet schuldig bevonden aan aanran ding en verkrachting van de Austra lische olympische zwemkampioene Dawn Fraser. Dawn Fraser sinds haar huwe lijk mevrouw Ware had op 22 mei van dit jaar in gezelschap van haar dochtertje van vijf jaar zitten kaar ten in een hotel, toen zij kennis maakte met de Poolse stoker, die vol gens haar dronken was. Op haar ver zoek bracht een kennis van haar de stoker en haar naar het schip van de zeeman, nadat zij eerst haar dochter tje had thuisgebracht. Aan boord zou de Pool zijn hut hebben afgesloten en haar enige uren hebben gevangen gehouden. Onder bedreiging met een mes zou hij zich aan haar vergrepen hebben. De verdachte had echter verzekerd, dat hij niet tegen de wil van de vrouw had gehandeld. De rechter was van oordeel, dat het verhaal van Dawn Fraser zeer „onsamenhangend" was en dat er on voldoende bewijzen waren om het te staven. IN DEN HAAG hebben gisternacht onbekenden binnen anderhalve mi nuut ongeveer 40.000 gulden aan sie raden geroofd uit een winkel van de juweliersfirma aan het Thomson- plein. De inbrekers stoorden zich niet aan de sirene van de alarminstalla tie. (Van onze correspondent) UTRECHT „Oh moeder". Dat zijn waarschijnlijk de laatste woor den, die de kleine 9-jarige Bastiaan Bloemena geroepen heeft. Althans als we de brief mogen geloven, die de mogelijke dader van de wurging geschreven heeft aan de in paniek verkerende ouders. Een dag na de crematie van Bastiaan kregen de ouders een brief, waarin in details beschreven stond hoe de moord en de omstan digheden daaromheen gebeurd zijn. Gisteravond heeft de districts commandant van de rijkspolitie in De Bilt, jhr. kolonel De Beaufort, getracht een en ander aan de pers uiteen te zetten. Hij toonde het kleed, waarin het lijk van het jongetje gewikkeld was. De rijkspolitie schijnt bijzonder veel waarde te hechten juist aan dat kleed, hoewel het een produkt is uit een normale serie-fabrieage. Het lijkt, dat dit kleed het enige aanknopingspunt is voor een mo gelijk vinden van de dader, al zegt jhr. kolonel De Beaufort, dat hij meer dan 100 tips heeft, die allemaal zijn of worden nagetrok ken. In de brief, die een mogelijke dader aan de ouders van Bastiaan Bloemena heeft geschreven, staat zeer nadrukkelijk een spijtbetui ging. Het is een onbeholpen brief in schots en scheef geschreven blokletters. Blokletters waar zelfs de grafologen, die zich er de af gelopen dagen op geworpen heb ben, niet uit wijs kunnen. Mocht de rijkspolitie gedacht hebben aan deze brief houvast te hebben, dan blijkt dit toch falikant uit te ko men. Ook deze brief geeft geen enkele aanleiding om een recht streeks contact te vinden met de moordenaar van Bastiaan Bloe mena. Dit zijn feiten die jhr. kolonel De Beaufort dan ook niet ontkent. Hij zegt weliswaar onder druk van een forse vraagstelling, dat deze brief niets te betekenen heeft. Elke geestelijk gestoorde die zigh met het probleem bezighoudt kan zo'n brief schrijven, zegt hij. Op het Amsterdamse stadhuis zorgde gisteren een kleurrijke good- willmissie uit Tampa voor een on vervalste Latijns-Amerikaanse „Fies ta". V.l.n.r. de charmante meisjlt Tandova, Judith, Linda en Elizabeth, die enige geschenken aanboden. DEN HAAG (ANP) Als een gezamenlijke uitgave van de metaal bedrijfsbond NVV, de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale en de Algemene Bedrijfsbond Textiel en Kleding „De Eendracht", alle drie aangesloten bij het NVV, is nu een congreskrant verschenen met ont werpstatuten en -reglementen voor de industriebond NVV in oprichting. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel, Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. (Vervolg van pagina 1). De uitkomst van dit overleg zal waarschijnlijk dc basis vormen voor het gesprek dat de EEG-ministers van Financiën morgen in Brussel heb ben. Het monetaire comité zet overi gens vandaag zijn werkzaamheden voort. Zegslieden in Brussel wezen er op dat een gezamenlijk zweven van de EEG-valuta een of andere vaste band tussen de zes geldeenheden ver onderstelt. Verwacht wordt dat de „Groep van tien" (rijke landen) pas bijeen zal komen als de EEG haar standpunt heeft bepaald. De Britse minister van Financiën, Anthony Barber, heeft op een spoe dige bijeenkomst van de „Groep van tien" aangedrongen. De vergadering zou in een Europese stad gehouden moeten worden. Uitnodigingen moes ten gezonden worden naar de rege ringen van de Verenigde tSaten, Ca nada, Groot-Brittannië, West-Duits land, Italië, Frankrijk, België, Neder land, Zweden en Japan. Zwitserland, dat niet tot de groep behoort, is ge woonlijk door een waarnemer verte genwoordigd op de vergaderingen van de groep. De Amerikaanse onderminister van Financiën voor monetaire zaken, Paul Volcker, heeft gisteren in Parijs be sprekingen gevoerd met de Franse minister van Financiën, Giscard d'Es- taing. Hij zei over de besprekingen tevreden te zijn. Volgens onbevestig de berichten zou prof. dr. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, gisteren ook een ontmoeting met Volcker hebben gehad. Volkomen onverwacht is gisteren op de vrije markten in Londen en Zürich weer in goud gehandeld. Toen de Londense markt om drie uur open ging besloten de handelaren die ge woonlijk twee keer per dag samen komen om een redelijke marktprijs vast te stellen aan de hand van vraag en aanbod, de notering te bepalen op 43,05 dollar per ounce. Die prijs was slechts vijf dollarcent hoger dan vrij dag j.l. toen voor het laatst een prijs werd opgemaakt. Evenals de dag ervoor Amsterdam verstrekten dc grote banken gisteren f 3,25 per dollar aan de toeristen en wel in bescheiden bedragen. De Al gemene Bank Nederland, de AMRO- bank en de Ned. Middenstandsbank wisselen tot een maximum van f 200. De Bank of America bleef haar trave lers cheques onbeperkt verzilveren bij haar kantoren. Verzilvering ge schiedde tegen de geldende dagkoers. In Nederland heeft de bank vestigin gen in Amsterdam en Rotterdam. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het nieuwe to neelgezelschap „Het Amsterdams To neel", dat voorlopig voor één jaar, de Amsterdamse Stadsschouwburg gaat bespelen, heeft zich gisteren tij dens een persconferentie voor het eerst naar buiten gepresenteerd. Zo als bekend heeft ook Zuidelijk Toneel Globe aanbiedingen gedaan voor het bespelen van deze schouwburg. „De ze zijn met het komen van Het Am sterdams Toneel niet van de baan", zegt Globes zakelijk directeur F. Bloemkolk. De basis voor het artistieke credo van HAT werd gelegd door een ar tistieke raad, bestaande uit Kees Brusse, Kitty Courbois, Bob Goed hart, Ank van der Moer, Fons Rade makers (de voorlopige artistieke lei der) en Ellen Vogel. Uitgangspunt is, dat toneel alleen zin heeft als het weerklank vindt bij de bevolking en de makers plezier in hun werk heb ben. De nieuwe produkties zullen in teamverband tussen schrijvers, regis seurs en acteurs opgezet worden Geopend wordt het seizoen op 3 september met een revue van Dimi- tri Frenkel Frank en Eli Asser. Mid den oktober volgt een nieuw stuk van Hugo Claus en Harry Mulisch dat „Interieur" zal heten. Eind oktober volgt „De Vader" van Strindberg en in februari „Odd Times" van Pinter. Rond Kerstmis komt er een spel voor kinderen, waarbij ook marionetten een rol spelen. Staatssecretarissen beëdigd DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft gistermorgen op het paleis Huis Ten Bosch te Den Haag de twee laatste staatssecretarissen beëdigd. Het zijn drs. Th. E. Westerterp, staatssecretaris van buitenlandse za ken en drs. K. W. Buck, staatssecre taris van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Bijna 40.000 Ne derlanders hebben door het zetten van hun handtekening geprotes teerd tegen de massale afslachting van zangvogels door Belgische vo gelaars. Gisteren zijn deze handte keningen in Den Haag aangeboden aan de ambassadeur van België in ons land, dr. W. van Cauwenberg, die overigens weinig anders kon doen dan de mensen van de actie groep „Natuur in Nood" te beloven, dat hij dc doos met handtekeningen en de hem aangeboden petitie zou doorzenden naar de Belgische mi nister van landbouw. Bij de aanbieding van de petitie op de Belgische ambassade mocht niemand aanwezig zijn. Terwijl de delegatie van „Natuur in Nood" binnen was demonstreerden voor het ambassadegebouw aan de An- dries Bickerweg meisjes met sand- wich-borden, waarop leuzen ston den als „vogels, mijdt België" en „de laatste zangvogel viel in Bel gië". In de petitie wijst het comité „Na tuur in Nood" er op, dat de vogels, die in België worden gevangen (voor de consumptie dan wel om te kooien) beschermde soorten zijn. Naar woordvoerders van het comité na de aanbieding tijdens een pers conferentie meedeelden worden er jaarlijks in België 20 miljoen zang vogels gevangen door ongeveer 20.000 vogelaars, die voor dit bar baarse bedrijf een officiële vergun ning van de Belgische overheid heb ben. De bijna 40.000 handtekeningen (om precies te zijn: 39.650) zijn bij na het dubbele van het aantal, dat de initiatiefnemers tot de actie voor ogen stond. Men streefde namelijk naar 20.000 handtekeningen, een voor elke Belgische vogelaar. De actie is ontstaan in Groningen. Het comité „Natuur in Nood" (adres: Kcrklaan 30, Haren) wil doorgaan met de handtekeningen actie. Het gaat zich nu speciaal richten op de schooljeugd. Handte keningen, die deze vervolgactie op levert, zullen rechtstreeks naar de Belgische autoriteiten worden ge stuurd. Op de persconferentie werd veel nadruk gelegd op het feit, dat een door het Belgische parlement gera tificeerd verdrag de vogelvangsten officieel verbiedt, maar dat de con trole zo erbarmelijk is, dat 20.000 vogelaars elk jaar weer ongestraft hun gang kunnen gaan. De techniek staat voor niets, zeg ik altijd maar en zo sprak de man die mij van het gezonde^ pro dukt melk voorzietonlangs tijdens een zeer forse regenbui "^Lf} meeste valt er toch naast", met welk onsamenhangend gepraat ik maar wil zeggen dat allemaal de pret niet mag drukken. Kortom we voelen ons niet zo slecht momenteel. Edward Stainer uit het mijndorpje Blaydon in Enge land dacht over zijn toestand anders. Hij haalde enkele planken uit de vloer van een kamer, waar het altijd tochtte, en keek recht in een 300 meter diepe put. „Er was helemaal niets onder die vloer", sprak de dodelijk geschrok ken Edward (hij woont er al 20 jaar). De nationale kolenraad hel derde het mysterie op: het gat was een 200 jaar oude mijnschacht. Als de schacht een paar centime ter groter was geweest, zou het huis van Edward makkelijk hebben kun nen verdwijnen. Het is een huiveringwekkende gedachte", sprak mevr. Stainer dat ■wij 20 jaar lang op niets hebben gezeten. Die kamer is altijd ontzet tend kil en tochtig geweest We blijven nog even in het bui tenland: in België om precies te zijn. Daar heeft de politie bij Leu ven twee akkers met Indische hen nep (waarvan hasj wordt gemaakt) afgebrand. De eigenaar verklaarde dat hij de ongeveer 500 planten had neergezet als voedsel voor de vo gels. Vliegen ze nog higher. Amerika: doll-arm. En dan dat goede bericht voor de minirokdragers en hot-pants-jans die toevallig naar Rome gaan en dan ook nog de St.-Pieter bezoeken. Het Vatic aan schijnt zijn strijd te heb ben opgegeven tegen wat eerder werd genoemd „die zedeloze kle dij". Iets Vatic-aantrekken is er niet meer bij. Nixon: de yen jennen. Revaluatie: Ja-pan. Evenwel dreigen de geldzorgen me boven het hoofd te groeien. Maar wat prettig is, dat we voor onze guldens meer dollars krijgen dan voorheen. Gesteld althans dat we dollars willen. En dat willen we niet. We gaan gewoon door. Morgen. MERIJN. DE BILT De uitvinder van een onlangs in een tv-uitzending van Willem Duys gedemonstreerd tegelzetapparaat, de heer II. Schinkel uit De Bilt is een te leurgesteld en verbitterd man. Zijn uitvinding wordt in de te- gelzetwereld genegeerd en hij ac cepteert dat niet. Hij zal laten zien dat zijn uitvinding er is en dat hij goed is. Schinkel heeft aan zijn collega's de oorlog ver klaard. „Ze hebben me in een hoekje gedrukt", zegt de tegelzetbaas gedesillusioneerd. „Uit betrouw bare bron heb ik vernomen dat de bond van tegelzetters in Ne derland (Bovatin) gewoon niet gelooft dat mijn uitvinding tijd en kostenbesparend is. Zij staan er gewoon oer-conservatief te genover. Ik word gewoon ge boycot". „Ik heb niet voor niets die hon derdduizend gulden geïnves teerd. Dat moet er weer uitko men ook". Tegelzetter Schinkel gooit de knuppel in het hoen derhok met de volgende twee maatregelen: de verkoop van dc tegelzetapparaten wordt (ver moedelijk) stopgezet én hij heeft besloten zélf met zijn ap paraten te gaan werken. „Ik zal aantonen dat in Nederland te- gelzetten geen 13 tot 17 gulden per vierkante meter behoeft te kosten. Het kan bij grote vloe ren en in de woningbouw zeker dertig tot veertig procent goed koper".

de Stem | 1971 | | pagina 9