iOVER VETSMELTERIJ SCHOOLSTICKERS KRITISCHE ilevorming bij grens Brabant-Zeeland Zwemrace verplaatst naar „De Braakman" DERLAN Japzoen leidt tot Jappen Weg piraat veroordeeld KOOPJES ISmelter: "Honderd gulden voor elke rat, die u in mijn bedrijf vindt" OTHEENSE KREEK BEVAT TEVEEL DARMBACTERIëN Gouden jubileum van A.B.C. Axel Vragen over Terneuzens parkeerterrein Auto stad Afsluitboom op auto St.-Jansteen Vrees Ongegrond YMZ HULST BEZWAREN TEGEN LEIDINGSTRAAT Aardenburg Breskens Zuiddorpe Hansweert Woensdag 18 augustus 1971 BIJ HET GOEDKOOP' BEDRIJF IN NEDERLAND 1 i Wagens ver onder de p tiewaarde gaan bij voor spotprijzen de uit. Waarop: 3 mna, 10.000 km. schriftelijk rantie en blijvende sen Event. 1 maand proei] den en dan iedere het restant in 6, 12, 1 maandel. termijnen tL talen. Financiering voor iedere Wij ruilen ook auto's y Kom gauw en overtuig! zelf. Telefon. kunt u financiering doorgei 01652-2451. Eigen sen diensten - werkplaats. 1 grote verlichte shown van 1200 m2. FIAT 850 TRIUMPH Herald Car. V.W. 1200 CITROëN DS 19 Pali OPEL KADETT Car. SUNBEAM Alp Cab. TRIUMPH Herald FIAT 124 FIAT 1300 (hoofdplaat moppert vrijdag 10.00- -22.00 CITROëN Ami 6 '66 OPEL 1700 '65 FIAT 124 '69 TRIUMPH Spitfire '67 SCALDIA '66 4L '66 SIMCA 1000 '66 NSU Prinz 1000L FIAT 1600 S SIMCA 1000 OPEL KADETT '68 27501 CADILLAC Eldorado '61 FIAT 850 Coupé '68 V.W. 1200 '65 14S N.S.U. Prinz 4 '66 165 OPEL KAPITaN *65 FORD CORTINA '66 1IS OPEL REKORD '67I CITROëN Ami '68 IS I CHRYSLER New York Simca 1000 AUSTIN Balanza '6' FIAT 1500 '6'1 FIAT 124 V.W. Variant '6' 1 TAUNUS 17M '67 l8l FIAT 850 Coupé NSU Prinz B.M.W. 1600 OPEL KADETT FIAT 124 TAUNUS 17M Caravan '67 FIAT 850 Coupé '69 TOYOTA Crown '76 AUSTIN Glider '66 FIAT 850 '66 FIAT 1100 '66 D.K.W. Junior '65 V.W. 1500 Ponton 67 Keuze uit plm. 166 Onze showroom is tigd op het nieuwe trieterrein van bosch dat gelegen is Oudenbosch en Noord-Brabant. Roosendaal). O kun' de weg de witte f»e^J ons bedrijf zien. Bil zondags geopend. «6 aanwezig: maanda? (Van onze correspondent) IfOE.VSDRECHT Dinsdag is rijkswaterstaat begonnen met asfalte- Hfsnerizaamheden op het traject tussen Korteven en de Zeeuws-Bra- «tse grens. Die werkzaamheden brengen met zich mee, dat gedurende de Ijk dag filevorming optreedt, zowel in Brabant als in Zeeland. Vooral in ft spitsuren kunnen deze files een lengte van ruim twee kilometer bereiken. ^Voor deze periodieke onderhoudsbeurt denkt rijkswaterstaat in ieder fcval tot en met volgende week dinsdag werk te hebben. Mochten de weers- pstandigheden minder gunstig worden, dan kan het nog langer duren. De asfaltering gebeurt zodanig, dat 's avonds beide rijstroken gereed zijn, jjw lastige heuveltjes te voorkomen. Het totale traject, dat aangepakt wordt, teeft een lengte van ruim drie kilometer. (Van onze correspondent) ÜRESKENS Omdat S. van S!» w meisie een kus gaf PfVafé van C. W. en dit niet P r de zin van de caféhoudster mÜit-Werden van de V., zijn jjUj en een zuster van haar pusuanig hardhandig naar bui- iu, 4'eK;erk(' door C. W. dat ze lm Ti doktershanden moes- stellen voor de verzorging fw ?i>ge'®P?n verwondingen. politie is proces-verbaal Baak? mishande»ng opge- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdagmiddag om ©ven over tweeën reed de Ant werpenaar H. W. met zijn auto op de Sluiskilbmg. Toen hij enkele meters de brug was opgereden, hoorde hij de bel en reed weer achteruit, juist op het ogenblik dait de bomen wer den neergelaten. Een der bomen kwam op het dak van de auto terecht en veroorzaakte vrij aanzienlijke schade. De boom zelf werd eveneens beschadigd. Volkskoers Op zaterdag 4 sep tember zal door een comité een volkskoers worden georganiseerd. Inschrijving en prijsuitreiking in ca fé De Kroon. Er zal een afstand van 50 km moeten worden afgelegd. De deelname staat open voor iedereen boven de 16 jaar. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT De verkoop van het voormalige klooster aan de Oostlangeweg in Hoofdplaat aan een vetsmelter, om daarin zijn bedrijf onder te brengen, heeft in deze kern van de gemeente Oostburg, nogal wat reacties losgeslagen. Voor deze vestiging heeft het bedrijf een hinderwetsvergunning nodig die bij het gemeentebestuur is aangevraagd. Ingevolge de dan te volgen procedure heeft inmiddels de hoorzitting reeds plaats gehad. Ook waren schriftelijke bezwaren ingediend. De bezwaren, afkomstig van be woners uit de directe omgeving van het voormalige klooster, richten zich op twee punten, te weten te ver wachten stankoverlast van het smel ten en ratten. „Er ging vroeger geen raadsvergadering voorbij of er werd geklaagd over de vetsmelterij", al dus een der bewoners van de Oost langeweg. „En 's avonds lopen de ratten over de Kersenlaan. Het we melt daar van dat ongedierte". De vetsmelterij is momenteel in de kom van het dorp gevestigd achter een pand aan de Kersenlaan, waar uit breidingsmogelijkheden niet meer aanwezig zijn. Emeritus pastoor Deenen, lid van het r.-k. schoolbestuur, heeft ook zo zijn bedenkingen. „Wij vrezen het ergste voor onze lokaliteiten, die vlakbij de voorgenomen vestigings plaats liggen. Wij kunnen niet zeg gen dat het een stankboel wordt of dat er veel ratten komen, maar wij zijn erg bezorgd voor de toekomst. Op onze eerstkomende vergadering zal de vetsmelterij zeker een punt van bespreking zijn". Tijdens de hoorzitting op het Oostburgs gemeentehuis heeft pas toor Deenen deze vrees ook uitge sproken. „Wij hebben toen het ge meentebestuur gevraagd advies in te winnen bij de inspecteur voor het lager onderwijs en de schoolarts". Pastoor Deenen wees erop dat tij dens die zitting de voormalige wet houder van Hoofdplaat, de heer Termote, gezegd heeft bezwaren te gen de vetsmelterij te hebben. De heer J. van de Ameele, direc teur van het vetsmeltbedrijf, zegt dat deze bezwaren ongegrond zijn. „Er zijn in de vroegere raad van Hoofdplaat inderdaad regelmatig klachten over mijn bedrijf geweest. Die kwamen van een bepaalde zijde. Ik vind het daarom typisch dat se dert Hoofdplaat deel uitmaakt van de gemeente Oostburg, er in die raad niet één klacht is gedepo neerd". Dat zijn bedrijf stinkt ontkent hij. „De lucht die vrijkomt is te verge lijken met de lucht van vleesbra- den", vervolgt hij. „Ik gebruik na melijk geen afval, maar hoogwaar dig, goedgekeurd vet van geslachte dieren. Dat vet smelt ik. „De „kaantjes" die bij dat proces ont staan, worden tot koeken geperst die naar de honde- en kattevoer- industrie gaan. Het gesmolten vet, bedoeld voor menselijke consumptie, wordt opgeslagen in een grote tank die regelmatig door een tankauto wordt geledigd. Of het vet gaat in vaten naar Israël, waarmee ik veel zaken doe, of gewoon verpakt in zakjes, die als fritesvet e.d. over de toonbank gaan". De heer Van de Ameele zegt re gelmatig gecontroleerd te worden door instanties als de inspectie voor de volksgezondheid, de arbeidswet en de keuringsdienst voor waren, die volgens hem op zijn bedrijf niets aan te merken hebben. De rattenoverlast in de buurt van zijn bedrijf wijt hij aan een smalle, stilstaande watergang, die evenwij dig aan zijn bedrijf langs de Molen weg loopt „Vroeger toen dat wa tertje nog stroomde war en er niet zoveel van die dieren", aldus de heer Van de Ameele, „maar sinds de spuikom is gesloten en de dijk op gehoogd, wemelt het er hier van. Maar het typische is dat u in mijn bedrijf geen rat zult vinden. Ik geef u f 100,- voor elke rat die u in de smelterij vindt". De heer Van de Ameele laat ons de hinderwetver gunningen zien die hij tot nu toe heeft gehad voor de nieuwbouw van zijn bedrijf in 1960 en de uitbrei dingen in 1964 en 1967 Op de laatste staat dat het bedrijf geen rookgassen, dampen of afvalwater produceert. Burgemeester A. Schipper van Oostburg zei ons dat de hinderwet procedure nog hep. „Wij hebben de stukken ter hand gesteld aan diver se diensten, die ons in dezen moeten adviseren. Een oordeel kunnen wij nog niet uitspreken". De burgemees ter laat wel doorschemeren dat bij een eventuele verlening van de ver gunning stringente voorwaarden ge steld zullen worden „waardoor geen overlast voor omwonenden kan ont staan". De zich beklagende bewoners van de Oostlangeweg hebben zich ook gewend tot de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. „Maar wij zijn veel te laat ingeschakeld", aldus voorzit ster mevrouw mr. Kannegieter. „De hoorzitting was al geweest. Het eni ge dat wij kunnen adviseren is in beroep te gaan, indien de vergun ning wordt verleend". (ADVERTENTIIE) voor een goede bril of uurwerk. Het adres (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Op deze verdach te past de benaming wegpiraat. Het was hoogst onvoorzichtig van hem om met een snelheid van honderd ki lometer per uur een berucht kruis punt als dat van Sint-Anna over te steken. Een gevoelige straf acht ik dan ook op zijn plaats. Honderd vijf tig gulden boeten en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid". Dat zei de officier van Justitie bij de Terneuzense kantonrechter over een in Axel wonende matroos die op 17 april van dit jaar met hoge snelheid het beruchte kruispunt St.-Anna bij Terneuzen was gepasseerd, waarbij hij in botsing kwam met de auto van een Terneuzense cafetariahoudcr. Verdachte zei dat hij de auto van de cafetariahouder niet had gezien. De officier van justitie vond het verweer van de matroos niet aanne melijk. „Het is mogelijk dat verdach te door zijn hoge snelheid die ande re auto niet heeft gezien". De kan tonrechter veroordeelde de matroos tot een geldboete van honderd gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel bera den zich nog over de aanleg van een leidingstraat op grondgebied van de gemeente, waarvan een ontwerp is gemaakt door de planologische dienst. De leidinigstraat zou over een af stand van 1,5 kilometer, ongeveer 3 kilometer van de kern van de be bouwde kom komen te lopen. Daar tegen bestaan bepaalde bezwaren. jtih- - (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Otheense Kreek in Terneuzen is definitief niet ge schikt bevonden voor de jaarlijkse zogenaamde Kreekrace over 3 kilometer. De zwemwedstrijd op zaterdag 21 augustus is verplaatst naar de Braakman in Hoek. Aan de hand van het onderzoek van twee watermonsters, door het laboratorium van de watermaatschap- pij Zeeland, heeft het gemeentebe stuur van Terneuzen uit veiligheids overwegingen besloten de Otheense Kreek niet voor de zwemwedstrijd, georganiseerd door de z-wemclub „De Schelde", beschikbaar te stellen. Het is voor het eerst sinds vier jaar dat de internationale zwemwedstrijd in de Otheense kreek geen doorgang kan vinden. Ook dit jaar bestond voor dit evenement grote belangstel ling van zwemmers en zwemsters in binnen- en buitenland. Men verwacht over de honderd inschrijvingen. Bij het laboratoriumonderzoek is gebleken dat het watermonster uit de Otheense Kreek niet voldoet aan de TNO-norm voor zwemwater. Ir. P. Stoter, directeur van de watermaat- schappij Zeeland, gaf als commen taar: „Het watermonster bevat een te hoog aantal kolibacteriëm (darm- bacteriën). Dat wijst op een veront reiniging van het water door mense lijke faecaliën en het zou ook kun nen betekenen dat er ziektekiemen in het water zitten. Ik zou dan ook zeker iedereen willen ontraden om in de Otheense Kreek te zwemmen. Overigens kan het gebeuren dat het onderzoek van het water van de ene op de andere week een verschil lend resultaat oplevert. Niettemin blijft het risico bestaan dat zwemmen in dergelijk water gevaar kan ople veren voor de gezondheid". Ir. Stoter meende verder dat de Otheense Kreek niet per se door de naburige bebouwing verontreinigd behoeft te zijn. „Ik denk meer in de richting van de talrijke sloten in België die op de uitlopers van de Otheense Kreek uitmonden. Om dit precies uit te zoeken zou je een zeer uitgebreid onderzoek moeten instel len". Ir. H. H. A. Tirion, directeur van openbare werken in Terneuzen, vond het bijzonder jammer dat de Otheen se Kreek niet aan de TNO-normen voldoet. „Het is opnieuw een waar schuwing hoe voorzichtig men moet zijn met wat men in het milieu los gooit. Het wateronderzoek heeft ons wakkergeschud. We zullen deze zaak ernstig moeten bezien", aldus ir. Tirion. Hij achtte het vrijwel uitgesloten dat de verontreiniging van de kreek door rioleringen wordt veroorzaakt. „Er mondt geen enkel riool op de kreek uit. De enige overstort is regen water en polderwater. De industrieën lozen hem afvalwater op de gemeen schappelijke afvalwaterleiding". In verband met de zwemwedstrijd die zaterdag a.s. in de Braakman wordt gehouden, zal het zwembad die dag van 14.00 tot 18.00 uur voor het publiek gesloten zijn. De jacht haven zal tussen 14.45 en 17.00 uur voor in- en uitgaande vaartuigen ge sloten zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Met een receptie op vrijdagavond 3 september a.s. viert de afdeling Axel van de alge mene bedrijfsgroepencentrale van het NVV haar gouden bestaansfeest. Op die avond zullen enkele jubilaris sen worden gehuldigd. 50 jaar: de heer N. Scheele. 40 jaar: de heren C. Dieleman, P. J. van Drongelen, L. de Kayser, A. van Esch. 25 jaar: de heren G. van Bende- gem, J. Hamelink, J. Koster, J. Meij er, A. Overdulve, A. Roose, L. v. d. Velde en R. E. de Smedt (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Is het parkeerter rein op de zogenaamde Axelse Dam in Terneuzen wel of geen uitrit? Met deze vraag hielden de Terneuzense kantonrechter en de officier van jus titie zich bezig in de zaak tegen een 47-jarige uitvoerder uit Terneuzen. De uitvoerder was bij het verlaten van het parkeerterrein op de Schut- tershofweg in botsing gekomen met een personenauto bestuurd door een elektromonteur uit Axel. De uitvoer der meende dat hij voorrang had, omdat de elektromonteur van links kwam. Het had hem verwonderd dat hij als verdachte was gedagvaard in plaats van als getuige. Het bewuste parkeerterrein is naar de mening van de uitvoerder geen uitrit maar een gewone weg. De officier van justitie zei dat de wet geen definitie geeft van het be grip uitrit. De kantonrechter dient dit in elke plaats afzonderlijk te be oordelen. Volgens de officier is het onderhavige parkeerterrein wel een uitrit omdat het verkeer er geen doorgang heeft. Hij wilde volstaan met een schuldigverklaring van de uitvoerder zonder toepassing van straf. De kantonrechter sprak de uit voerder echter vrij omdat hem niet voldoende duidelijk was of het hier wel of geen uitrit betreft. De officier verklaarde tegen deze vrijspraak in beroep te zuilen gaan. Om te spreken van „Love- letters in the sand," zou te ver voeren, maar een mooi plekje ter overdenking is het wel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marc zv G. van Hal Catseman, Peter zv E. Devinck Bil. Ondertrouwd: F. Modde 23 jr te Oostburg en R. Buyck 23 jaar. Getrouwd: N. Cornelissens te Aal ter en G van den Bekker, R Heyn- drickx te Sint Laureins en J. Koole. Overleden: Magdalena van Schaf - fel 86 jaar, wed. v. P. Manhave. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 650ti kg. exportgarnalen 117-375, 389 kg. pellerijgarnalen 230-294, 91 kg. bot 024-056, 1106 kg. schar 022-125, 6085 kg. schol 079-151, 6467 kg. tong 538- 904. 3008 kg. kabeljauw 076-187, 1831 kg. wijting 024-042, 666 kg. tarbot 230-806, 73 kg. griet 114-296, 85 kg. schar 105-150, 492 kg. poon 055-137, 7 kg. tongschar 271-290, 17 kg. kommeraal 094-100, 595 kg. schelvis 084-086, 144 kg. haai 099- 160, 46 kg. krabben 052-100, 242 kg. makreel 023-061, 8 kg. herder 132- 148, 2 kg. zalm 1200-1650, 80 kg., onverkochte makreel. Schieting. De handboogmaat- schappij „St. Sebastiaan" hield een] schieting op de staande wip met korf. Er hadden 64 schutters voor deze schieting ingeschreven. De' uitslag was. Eerste hoogvogel: J.' Dhert, Terneuzen. tweede hoogvo-. gel: Fl. van Geetsum, Zuiddorpe.- eerste zijvogebOm. de Bock, Kruis straat (België). Tweede zijvogel. R." Begheijn, Terneuzen. Derde zijvogel,- Joh. Roeland, Zuiddorpe. vierde zij-- vogel: Fl. van Geetsum. eerste kal/ A. de la Ru-elle, Overslag. (België).^ tweede kal: Ed Tieleman, Axel.- Derde kal: Th. van Waes, Westdor-* pe. vierde kal: C. van Overloop,^ Zuiddorpe. Hengelen Zaterdag 21 augustus' houdt de hengelaarsvereniging „Sport en Ontspanning" te Zaam-, slag, een open hengelwedstrijd in de- Westerschelde nabij de buurtschan „De Eendracht". Deze drie uur du rende wedstrijd begint om 13.30 uur. 's Avonds zal in café „Het Wapen van Zeeland" te Zaamslag de prij uitreiking plaatsvinden. Bank De bouw van het bijkan toor van de coöperatieve Raiffeisen- bank aan de Schoolstraat te Hans- weert begint al aardig te vorderen. Men hoopt eind november tot de officiële opening hiervan te kunnen overgaan. Het gebouw heeft een afmeting van 11 bij 10 en is gebouwd in groene siersteen en voorzien van een puntdak dat met leien zal' wor den bedekt. Er is een ruime entree, een wachtkamer met 4 open loket ten met kogelvrij glas en een geslo ten loket dat vanaf de binnenzijde kan worden geopend. Ook dit loket is voorzien van kogelvrij glas. De kantoorruimte is 40 m2. Het gebouw Is voorzien van een hete-luchtver- warming die in de zomermaanden als air-conditioning dienst kan doen. V 1 IJUMg XW.vw zaterdag ÏO.OO-I8'0" zondag 12.001'-®' u OUDENBOSCH TEL. 01652-2451 Ze naar school, de lieverd- vakantie is voorbij: het 'even heeft weer een aan genomen. Maar net zoals de 's veranderd, zo heeft ook de van de leermiddelen Wan T,fL^r?nderi»sen onder- bruüi5 ,s dat het «legclij- Ifc® groene kaftpapier «aal in i, ®ft gehad' Beu ren: cf,'s1 ka«papier in felle kleu- L gevlamd. De fabri- de schoolbehoeften van verandering in de van het jeugdige publiek en er hun produktie op van'™ ?genda's z')n wat opzet geworden', zegt een bedrijfsleider van Vroom en Dreesmann. „We hebben namelijk ontdekt dat de jeugd veel meer in zijn agenda wil schrijven dan alleen het huiswerk. Sommigen maken er een compleet dagboek van". Wat betreft de agenda's waarin een ge deelte van het Rode Boekje voor Scholieren is opgenomen: „Die verkopen we niet, evenmin als agenda's waarin sex is verwerkt, want we willen natuurlijk bepaal de principes handhaven". Geen kritische geest dus in de agenda's maar des te meer op de kleurrijke stickers, die V en D dit jaar bij honderden heeft verkocht. Sommige teksten daarop zijn zelfs opruiend te noemen, bijvoorbeeld „Spiek" en „Steeds stommer wor den we hier". Ook de blocnotes met teksten op de voorflap vinden gretig aftrek. Er staan uitroepen op als: „Ik snap er de ballen niet van", maar ook: „Recht voor zijn raap", waarschuwende: „Weet wat je doet", gevoelige: „Pluk mij" en sociaal bewogene: „Morgen zal het nóg smeriger zijn". De scholieren besteden aanzien lijke hoeveelheden geld ter bevre diging van hun schoolbehoeften. De bedrijfsleider van V en D schrijft dit voor een groot deel toe aan het feit dat vele jongeren in de vakantie gewerkt hebben. Maar ook de aandacht die het onderwijs de laatste jaren aan creatieve vak ken besteedt, speelt volgens hem een belangrijke rol. Vandaar ook de grote vraag naar viltstiften en naar stuf (vlakgom uiteraard) „Inktlappen verkopen we niet meer", zegt hij, „die zijn er hele maal uit". Een ding lijkt nog niet verdwe nen: de ouderwetse degelijke schooltas. De „pukkel" die een paar jaar geleden in de mode was, wordt bijna niet meer verkocht, waarschijnlijk omdat de boeken te zeer beschadigd werden. Als de tas dicht is, lijkt er dus niets veran derd, maar als hij opengaat„te gek".

de Stem | 1971 | | pagina 5